کد: 26884

پرسش

من در حال حاضر دانشجو هستم ومشغول به كار نیز می باشم. بهمن ماه سال گذشته از درآمدی كه داشتم زمینی خریدم (به قیمت یك میلیون تومان كه 450000 تومان آنرا قرض كرده بودم ) كه البته خرید زمین به نیت جهیزیه بود. خانواده من از نظر اقتصادی یك خانواده متوسط هستند و من با خرید زمین به عنوان پس اندازی برای جهیزیه می خواستم كه باری از دوش آنها برداشته باشم. در آن وقت مرجع تقلید مشخصی نداشتم و چون پدر و مادرم مقلد امام بودند من هم در بعضی از مسایل به رساله امام رجوع می كردم اما نیتی برای مقلد بودن نكرده بودم و راجع به مساله خمس پولی هم كه داشتم اصلا فكر نكرده بودم( نه اینكه قصد دادن آنرا نداشته باشم ) در حالیكه دی ماه من باید خمس پولی راكه داشتم حساب می كردم(در آن زمان 450000 تومان پول داشتم و 100000 تومان هم از خواهرم طلب داشتم).
1) در رساله آقای بهجت مساله ای عنوان شده است(مساله1391) كه اگر چیزی كه انسان به آن احتیاج دارد مانند خانه و جهیزیه و ... كه یكدفعه نمی تواند آنرا تهیه كند ...(منظور این است كه در این موارد خمس به آن مال تعلق نمی گیرد) سوال من این است كه آیا این مورد شامل حال من نیز می شود یا خیر؟ یعنی به زمین موجود خمس تعلق می گیرد یا خیر؟
2) درحال حاضر در مورد خمس زمین چه باید بكنم؟ آیا باید زمین را بفروشم و خمس آنرا بدهم یا می توانم از درآمدی كه در آینده خواهم داشت خمس زمین رابپردازم؟
3) خمس سودی كه در حال حاضر از خرید زمین كرده ام نیز باید پرداخت شود؟
4) آیا به پولی كه برای خرید ماشین به شركتهایی مثل ایران خودرو داده می شود تا در چند سال آینده ماشین خریداری شود خمس تعلق می گیرد؟ وآیا سودی كه این شركتها می پردازند(مثلا در قبال انصراف از خرید خودرو) از نظر شرعی اشكال دارد؟
5) اگر مقداری پول در بانك گذاشته شود و مقدار بیشتری دریافت گردد و سود 3% به بانك پرداخت شود،(مثلا صندوق پرستاری امام علی به ازای 380000 تومان مبلغ یك میلیون وام می پردازد كه 380000 تومان باقی مانده را بعد از چند ماه ازپرداخت پول می دهد ودر نهایت تنها 3% از پول را دریافت می كند) آیا این كار از نظر شرعی مشكلی دارد؟
با تشكر از شما

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
دفتر معظم له فرمودند:
1و2و3. به زمین شما خمس تعلق نمی گیرد.
4. خمس بدان تعلق نمی گیرد.
5. اگر تحت یكی از عقود شرعی صورت پذیرد، اشكال ندارد ولی اگر قرض با سود باشد حرام است.
موفق باشید.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : سه شنبه 8/7/1382 | پاسخ : جمعه 11/7/1382 | | | 0 سال | سوالات شرعي | آيت الله بهجت تعداد مشاهده: 32 بار

تگ ها :

UserName