کد: 26862

پرسش

با سلام وارزوی قبولی طاعات
ایا درست است كه می گویند
برای توفیق در انجام كار نیك وبر اورده شدن حاجات برای سلامتی اق امام زمان صدقه دهید؟
مگر خداوند حجت خود را حفظ نمی كند چه نیازی به صدقات ما؟
شر كت در مراسم ختم قر ان برای سلامتی وتعجیل در ظهور فرج اقا امام زمان چه تاثیری دارد
ما شنیده بودیم ختم قران برای در گذشتگان برگزار میشود
از زحمات شما متشكرم خدا توفیقاتتان را بیشتر كند

پاسخ

با عرض سلام و آرزوی تندرستی برای شما باید عرض كنیم كه خدا در قرآن درباره پیامبر بزرگ اسلام می فرماید:
(قل انما أنا بشر مثلكم ) (1) یعنی ای پیامبر به مردم بگو من بشری مانند شما هستم.
در آیه دیگر این پیامبر (مانند شما) غذا می خورد و در بازارها راه می رود(2) اگر چه این موضوع مورد اعتراض كافرین بوده است اما بیانگر این است كه پیامبران در زندگی دنیایی مانند همه مردم می باشند غیر اینكه ایشان از ناحیه خداوند وحی می شود پس در زندگی روزمره مانند همه مردم مریض شده و یا حتی با خطرات گوناگون روبرو می شوند و در نهایت به سوی زندگی ابدی كوچ می كنند.
امامان نیز كه جانشینان پیامبر می باشند از این قانون مستثنی نیستند و همانند همه مردم با خطرات مواجهه می شوند البته خدای متعال وعده داده كه آخرین حجت خود را یعنی حضرت بقیة الله الاعظم را برای مبارزه و سركوب نهایی ستمگران حفظ كند تا جهان را پر از عدل و داد نماید اما این حفظ كردن به این معنی است كه عمر طولانی داشته مرگ به سراغ ایشان نمی رود ولی مانند همه مردم با خطرات و بیماریها مواجهه می شوند از این جهت صدقه دادن برای ایشان كه طبق فرمایش پیامبر كه فرمودند: الصدقة تدفع البلاء یعنی صدقه دادن بلاء را دفع می كند.
موجب خواهد شد تا بلا ها و خطرات از وجود مقدس آن امام مهربان دور شود . كه البته این خود نوعی احسان و نیكی به شمار می رود و طبقه آیه شریفه قرآن : هل جزاء الاحسان الا الاحسان (5) یعنی پاداش هر احسان نیكی و احسان متقابل است و چون حضرت ولی عصر علیه السلام از مصداق های كامل عمل كنندگان به قرآن می باشند قطعا صدقه دادن برای دور شدن بلاها از ایشان سبب خرسندی و سرور ایشان شده باعث می شود تا شخص صدقه دهنده مشمول احسان و نیكی آن حضرت قرار گیرد و حضرت در مورد او و حوائجش دعا كنند تا در صورت مصلحت حاجتهایش بر آورده گردد.
لازم به ذكر است بعضی وقتها علت بر آورده نشدن حوائج این است كه شخص توجه و توسل بیشتری پیدا كند.
اما در مورد سئوال دوم باید عرض كنیم بهترین راه برای بر آورده شدن حوائج دعا و خواستن از خداست كه البته هر چه سئوال كننده تقرب و نزدیكی بیشتری نسبت به او داشته باشد به استجابت در دعا نیز نزدیك تر خواهد بود.
و همانطور كه می دانید اعمال نیك و عبادت و پرهیز از گناهان سبب نزدیك شدن به خداست و طبیعتا استجابت دعاها نیز سریعتر می كند لذا مشاده می فرمائید كه بعضا اولیا خدا در اثر قرب با او به درجه مستجاب الدعوة بودن می رسند و دعاهایشان سریعا مستجاب می شود و چون خواندن قرآن و آن هم به صورت ختم كردن آن كه طبق فرمایش معصومین بهترین نوع خواند قرآن است یكی از كارهایی است كه سبب نزدیك شدن به خدای تعالی می شود از بهترین اعمالی است كه سبب استجابت دعا می گردد. البته هدیه این خواندن قرآن برای اموات و گذشتگان سبب می شود تا رحمت الهی بیشتر شامل حال ایشان بشود.
در هر حال خواندن قرآن برای استجابت دعاها بسیار مفید است و صد البته كه در رأس همه حوائج ما سلامتی و تعجیل در فرج ولی نعمت و امام ما حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه است كه همه ما به بركت ایشان رزق و روزی می خوریم . چنانچه خود آن امام همام فرموده اند : اكثروا الدعا بتعجیل الفرج فإن ذلك فرجكم(6) یعنی برای تعجیل در فرج بسیار دعا كنید بدرستی كه فرج و گشایش (كار) شما در آن می باشد. كه طبق نظر و تفسیر این كلام توسط بعضی از علما دعا كردن برای تعجیل در فرج امام زمان علیه السلام خود سبب گشایش در كارها می گردد.
در پایان با امید اینكه توفیق حضور در زمان ظهور را داشته باشید با شما خداحافظی می كنیم.


(3) و (1) آیه آخر سوره مباركه كهف (2) آیه هفتم سوره مباركه فرقان
(4) بحار ج 59 ص 264 (5) آیه شصت سوره مباركه الرحمن
(6) بحار ج 52 ص 92

مشاور : آقای مرتجی | پرسش : سه شنبه 8/7/1382 | پاسخ : سه شنبه 15/7/1382 | | | 0 سال | حوزه علميه | تعداد مشاهده: 21 بار

تگ ها :

UserName