کد: 26704

پرسش

به نام خدا
سلام علیكم
با تشكر فراوان فراوان فراوان ، تا كنون جوابهایی به این روشنی ، مستدل و صلابت از احدی نشنیده بودم. تازه فهمیده ام معنای فصل الخطاب چیست.
با توجه به جواب جنابعالی كه به سوال 23805 بنده مرقوم داشته اید اگر لطف كنید آیات دیگری را همكه در آنها فاعلیت از همه اشیاء دیگر سلب شده است یادآوری فرمایید. همچنین درباره دو نوع وجود حضرات معصومین علیهم السلام و مقام تكوینی و اعتباری ایشان توضیحات بیشتری بیان نمایید.
با تشكر فراوان

پاسخ

دوست عزیز!
ضمن تشكر متقابل و آرزوی توفیق برای حضرتعالی، به ترتیب به سؤال شما پاسخ می دهیم، اگر ابهامی بود باز با ما در میان بگذارید.
1) از آنجا كه آیاتی كه دال بر فاعلیت خداوند است بسیار می باشد و ذكر آنها در این مقال مختصر نمی گنجد، ما در این جا به برخی از آنها اشاره نموده، و بقیه را بر عهده خود شما می گذاریم، و مطمئن هم هستیم كه از عهده آن به خوبی برمی آیید. از جمله این آیات می توان به آیات زیر اشاره كرد:
«قل اللهم مالك الملك تؤتی الملك من تشاء و تنزع الملك ممن تشاء و تعزّ من تشاء و تذلّ من تشاء بیدك الخیر إنّك علی كل شیء قدیر» یعنی بگو: بار الها! ای مالك حكومتها! به هر كس بخواهی حكومت می بخشی، و از هر كس بخواهی حكومت را می گیری. هر كس را بخواهی عزت می دهی و هر كس را بخواهی خوار می كنی. تمام خوبیها به دست تو است، تو بر همه چیز قادری.(آل عمران/26 و 27)
«... لمن الملك الیوم لله الواحد القهار» یعنی گفته می شود: حكومت امروز برای كیست؟ برای خداوند یكتای قهار است.(غافر/16)
«... قل الله خالق كل شیء و هو الواحد القهار» یعنی بگو: خدا خالق همه چیز است و اوست یكتا و حكمران پیروز.(رعد/16)
«قل ارءیتم إن أخذ الله سمعكم و ابصاركم و ختم علی قلوبكم من إله یأتیكم به...» یعنی بگو: به من خبر دهید اگر خداوند گوش و چشمهایتان را بگیرد و بر دلهای شما مهر نهد(كه چیزی را نفهمید) چه كسی جز خداست كه آنها را به شما بدهد؟!.(انعام/46)
«... ألا له الخلق و الأمر...» یعنی آگاه باشید كه آفرینش و تدبیرجهان از آن او است.(اعراف/54)
و آیات دیگر.
2) معصومین(ع) دارای دو نوع وجود هستند. یكی همین وجود مادی و طبیعی حضرات، كه ویژگی‌های عالم طبیعت و ماده را داشته است؛ از پدر و مادری متولد شده و دارای فرزندانی بودند و در یك زمان می‌توانستند تنها در یك مكان باشند، بدین بیان كه اگر این جا بودند نمی‌توانستند در جای دیگری باشند. این ویژگی‌ها از حیث بُعد جسمی و طبیعی وجود حضرات معصومین ـ علیهم السلام ـ است.
اما آنها وجود دیگری هم دارند، كه آن را "وجود نوری" می‌گویند؛ در روایات نیز این معنا به "نور" تعبیر شده است. این وجود نوری پیامبر اكرم ـ صلی الله علیه وآله ـ و اهل بیت ـ علیهم السلام ـ همان عقل اول است، و همان وجودی است كه قبل از بقیه كائنات خلق شده، و همان وجودی است كه در روایت آمده كه وقتی آدم ـ علیه السلام ـ بین آب و گل بود، وجود ما تحقّق پیدا كرده بود. این وجود نوری پیامبرـ صلی الله علیه وآله ـ و ائمه اطهار ـ علیهم السلام ـ دارای ویژگی‌های خاص خود است. در این نوع از وجود، دیگر محدودیت زمانی و مكانی برای آن معنا ندارد، و در این وجود، آنها از تمام محدودیت‌های عالم طبیعت و ماده آزاد هستند. در وجود طبیعی و مادی معصومین ـ علیهم السلام ـ است كه آنها در قالب 14 بدن، به این دنیا آمدند، و هر كدام از لحاظ جسمی، خصوصیات خاص خود را داشته، و در زمانها و مكانهای متفاوت می‌زیسته‌اند. ولی وجود نوری آن حضرات، از این امتیازها و تفاوت‌ها خالی است، و آنها همگی یك وجود داشته‌اند كه از آن در روایات ما تعبیر به "نور واحد" شده است. وجود نوری پیامبرـ صلی الله علیه و آله ـ و اهل بیت ـ علیهم السلام ـ یك نور واحد است.
پیروز باشید.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : دوشنبه 7/7/1382 | پاسخ : سه شنبه 15/7/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 12 بار

تگ ها :

UserName