• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 26594

پرسش

برای كوچك كردن شكم چه رزیمی مناسب است

پاسخ

با سلام؛ دوست عزیز بهترین راه كاهش چربی منطقه شكم:
1- مصرف كمتر مواد نشاسته ای
2- ورزش است.
مواد نشاسته ای مثل برنج آبكش، نان باگت و نان سفید، شیرینی و كیك ، قند و شكر می باشد كه اصلا مصرف نشود یا خیلی كم مصرف شود. از مواد پرچربی پرهیز شود و انجام دراز و نشست (روزی 50 مرتبه) و شنا بسیار بسیار مفید است. موفق باشید.
مطلبی در این رابطه برایتان ارسال می كنم.امیدوارم مفید واقع شود. حتماً آن را با دقت مطالعه و اجرا كنید.اگر می خواهید مطلب را به همراه تصاویر ورزشی اش ببنید، در بخش اجتماعی/تغذیه/انواع رژیم های درمانی /رژیم های لاغری موجود می باشد.
"چربی های زائد شكم را چگونه از بین ببریم ؟"
شكم انسان از عضلاتی قوی پوشیده شده كه نگهدارنده اماء و احشاء است . ورزش نكردن مرتب و روزانه ، انجام فعالیت های نشسته و مصرف كالری بیش از نیاز ، موجب تجمع چربی در منطقه شكم می شود ؛ در این صورت عضلات شكم ، سفتی و حالت اولیه خود را از دست داده و شكل ظاهری اندام افتاده شده و چربی ذخیره ای شكم به حالت گره دار احساس می شود . به علاوه ، تجمع چربی درمنطقه شكم به خصوص در خانمها خطر ابتلا به دیابت و عوارض عروقی را چند برابر می كند.

برای از بین بردن چربی های اضافی شكم چه كنیم؟

این بافت چربی ، برای بدن یك انبار انرژی است و بدن مازاد نیاز خود را در آن ذخیره كرده ، در مواقع نیاز ، از آن برداشت می كند . پس باید كاری كرد كه بدن نیازمند انرژی بافت چربی شود. دریافت كالری كمتر و ورزش كردن ، راه رسیدن به این مقصود است. البته اكنون با روشهای دیگری مثل جراحی نیز ، این چربی ها را بر می دارند ولی اگر بتوانیم با ورزش ، كه سلامت عمومی بدن را به دنبال دارد ، آن را از بین ببریم ، مسلما به جراحی نیازی نخواهد بود .

ادعا می شود كه كمر بندهای شوك دهنده كه Electronic abdominal exercise belt گفته می شود ، با وارد كردن جریان های الكتریكی به چربی شكم موجب تجزیه آنها و قوی شدن عضلات شكم می گردد . در صورتی كه تنها جریانهایی با قدرت ایمپالسهای مغز ، موجب انقباض عضلات می شود و اگر چنین جریانی با این كمربند وارد شكم شود موجب یك انقباض دردناك خواهد شد .البته استفاده از وسایل ورزشی كه موجب انقباض عضلات شكم شود ، مفید است ؛ اما ورزش كردن به تنهایی كافی نخواهد بود ، چرا كه كالری اضافی باز هم در شكم یا باسن ذخیره می شود . پس باید از خوردن شیرینی های خامه ای ، تنقلات چرب مثل چیپس ، غذاهای پر روغن و نان و برنج زیاد از حد پرهیز كرد.

یك ورزش مفید:

دراز و نشست از راحت ترین و مؤثرترین ورزش ها برای برطرف كردن چربی شكم است. با فشار زیادی كه به عضلات شكم وارد می شد ، این عضلات قوی شده و شكم به حالت اولیه باز می گردد . مدت ورزش چند روز یا چند هفته نیست بلكه باید آنرا مداوم انجام داد .

تمرینات ورزشی در صورتی كه به درستی انجام نگیرند ، به كمر شما آسیب می رسانند.
طریقه درست انجام دراز نشست:

به پشت روی زمین نسبتاً نرمی بخوابید. پاها را خم كنید تا كف پایتان روی زمین قرار بگیرد ، دستانتان را به روی سینه قرار دهید . ابتدا سر را بلند كرده و سپس شانه ها را به آرامی 30 تا 40 سانتی متر بالا بیاورید و دوباره بخوابید . بلند شدن بیش از این مقدار عضلات پای شما را به كار می گیرد. ده مرتبه پشت سر هم ، این كار را انجام دهید . چند ثانیه استراحت كنید و ده مرتبه بعدی را انجام دهید. در ابتدا لازم نیست زیاد به خودتان فشار بیاورید ، زمانی كه احساس كردید ، عضلات شكم شما قوی تر شده اند جسم سنگینی را در هنگام دراز نشست در دست ، روی سینه بگیرید تا فشار بیشتری به عضلات شكم وارد شود.

ورزشهای تكمیلی دیگری كه می توانید برای متناسب شدن شكم انجام دهید در ذیل ارائه شده است :
- روی زمین بنشینید كف دستها را در طرفین بدن ، روی زمین بگذارید و زانوها را خم كنید ، در این حال با باسن خود جابجا شده به جلو بروید در حقیقت ، سر بخورید .

می توانید با دستها مچ پاها را بگیرید .
- چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید ، یك پای خود را مستقیماً بلند كرده و در هوا نگاه دارید ، از یك تا 5 بشمارید ، سپس به حالت اول برگردید ، از یك تا 5 بشمارید حالا پای دیگرتان را به همین صورت حركت دهید و بشمارید . این عمل را چند بار تكرار كنید .


- بایستید و دست ها را به طرف جلو دراز كنید و در مقابل روی خود به لبه یك صندلی تكیه دهید حالا به تدریج و خیلی آهسته زانوها را خم كنید تا به صورت نشسته در آیید ، سپس به آهستگی بلند شده و بایستید . این عمل را 5 تا 10 بار تكرار كنید .

- به پشت روی زمین طاق باز بخوابید ، دستها را باز كرده در طرف راست و چپ روی زمین دراز كنید حالا زانوها را خم كنید و همانطور كه به هم چسبیده اند با هم اول به طرف راست زانوها را تا نزدیك زمین بیاورید ، سپس به همین شكل به طرف چپ تا نزدیكی زمین حركت دهید ، این عمل را 10-15 بار تكرار كنید .


چهار دست و پا روی زمین قراربگیرید ، یك پای خود را مستقیما بلند كرده درهوا نگاه دارید وازیك تا 5 بشمارید سپس به حال اول بازگردید وازیك تا 5 بشمارید اكنون پای دیگرتان رابه همین صورت حركت دهید وبشمارید . این عمل را چند بارتكراركنید.

به روی شكم ، روی زمین بخوابید ، چانه خود را روی هرد و دست خود قرار دهید در حالیكه پاها را كشیده و دراز نگاه داشته اید ، یك پا را تا آنجا كه می توانید بالا بیاورید و در آن حالت نگهدارید ، از یك تا 5 بشمارید وسپس پا راپائین بیاورید – حالا این عمل را با پای دیگرتان انجام دهید .(می توانید از این ورزشها و ورزشهای قبلی كه در مطلب درمان چاقی موضعی 3 آمده ، یك پرینت تهیه كنید و هر روز با نگاه كردن به آن ورزشها را انجام دهید. )

به امید موفقیت شما
كارشناس تغذیه تبیان

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : يکشنبه 6/7/1382 | پاسخ : دوشنبه 7/7/1382 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 30 بار

تگ ها :

UserName