کد: 26565

پرسش

با عرض سلام و خسته نباشید
1-لطفا چند نمونه از اشاره قرآن كریم به علوم مختلفه را بیان فرمائید؟
2- در رابطه با استفاده بهتر ازمطالب ارزشمند قرآن چه راههائی را ÷یشنهاد می كنید ؟

پاسخ

با سلام و تحیت.
دوست محترم!
1) در زمینه پرسش شما، مطالبی در گنجینه مذهبی سایت تبیان به آدرس ذیل موجود می باشد. در ابتدا به آن مراجعه كنید، و پس از مطالعه در صورت وجود پرسش یا ابهامی با ما مكاتبه نمایید.
www.tebyan.net/qa/html/qa/index.php?sort=0&s=1&part=459#5724
2) برای رسیدن به این هدف عالی و مقدس خود به این مطالب توجه نمایید:
1. خواندن قرآن در هر روز و به طور مداوم.
2. همانطور كه در روایات اشاره شده، تلاوت قرآن بهتر است به شیوه ارتحال باشد، یعنی تلاوت امروز ادامه تلاوت دیروز، و تلاوت فردا ادامه تلاوت امروز و ... باشد، تا بدین ترتیب تمام آیات قرآن تلاوت شود.
3. در كنار خواندن و تلاوت، به ترجمه و معانی آیات و كلمات توجه كنید.
4. در موقع برخورد با آیاتی كه فهم آن مشكل است، به كتب تفسیر و یا به افراد آگاه در زمینه تفسیر مراجعه شود. البته توجه كنید كه در ابتدا انتظار خود را در فهم عمیق قرآن كم كنید، و سپس كم كم در هر دور خواندن قرآن عمق تفكر و مراجعه جستجوی خود را افزایش دهید. در غیر این صورت خسته می شوید.
5. خواندن قرآن همراه با طمأنینه و با تأمل و دقت باشد، و فقط قصد خواندن و تمام كردن سوره نباشد، كما اینكه در روایات نیز به این مطلب اشاره شده است: در ذیل آیه شریفه «و رتل القرآن ترتیلا» (مزمل/4) ، از حضرت علی(ع)چنین نقل شده: «بینه تبیانا، و لا تهذه هذ الشعر، و لاتنثره نثر الرمل، و لكن افزعوا به قلوبكم القاسیة، و لایكن هم أحدكم آخر السورة.» در این روایت امام توصیه می كنند كه قرآن را آرام و شمرده بخوانید، و آن را مانند شعر كه سریع و پشت سر هم است، و یا مانند ریگهای از هم پراكنده شده نخوانید، بلكه با آرامش و طمأنینه بخوانید به گونه ای كه دلهای سخت را بلرزاند، و همچنین موقع قرآن خواندن سعی شما بر این نباشد كه فقط سوره را به اتمام برسانید.(كافی، ج2، ص614)
در روایت دیگری از امام صادق(ع) آمده: «هو أن تتمكث فیه و تحسن به صوتك» یعنی ترتیل آن است كه آن را با آرامش و به همراه صوت نیكو بخوانید.(بحارالانوار، ج89، ص191)
همچنین در احوالات امام رضا(ع) آمده كه ایشان در زمان خواندن قرآن وقتی به آیات بهشت یا جهنم می رسیدند، گریه كرده و از خداوند متعال بهشت را طلب كرده، و از جهنم و آتش آن به خدا پناه می بردند.(بحارالانوار، ج89، ص210)
6. وضو داشتن در هنگام خواندن قرآن، شرط كمال است و باعث افزایش استفاده معنوی از قرآن می شود.
7. كم خواندن ولی همیشه و بطور دائم خواندن بهتر از زیاد خواندن و موقتی بودن است.
8. استفاده از جلسات قرآن و توصیه های اساتید.
9. گناه نكردن و دوری از معاصی و نافرمانی خداوند؛ كما اینكه آیه شریفه «لا یمسه إلا المطهرون» بیش از آنكه دلالت بر پاكی و طهارت ظاهری داشته باشد، دلالت بر طهارت و پاكی درون و باطن دارد.
10. توكل بر خداوند متعال و درخواست كمك و یاری از او، كما اینكه در روایت آمده كه علم نوری است كه خداوند در قلب هر كس كه بخواهد قرار می دهد. توصیه های بالا پراكنده و بدون ترتیب ـ و شاید بعضی تكراری و توضیح واضحات ـ بود، ولی هر یك در جای خود مورد تأكید اساتید است.
پیروز باشید.
مشاوره مذهبی_ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : يکشنبه 6/7/1382 | پاسخ : چهارشنبه 9/7/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 32 بار

تگ ها :

UserName