کد: 26563

پرسش

1- نمونه هائی از اشاره قرآن كریم به علوم شیمی.فیزیك و ریاضی را بیان فرمائید؟
2- چرا خداوند در قرآن كریم به نام مبارك چند تن ازانبیاء بیشتر اشاره ننموده است ؟

پاسخ

با عرض سلام و تحیت!
به سؤال‌های جناب عالی در دو قسمت جواب می‌دهیم:
1ـ تعداد زیادی از آیات، در زمینه‌های علوم روز وجود دارد. اگر چه قرآن مجید كتاب علوم تجربی و ریاضی نیست، بلكه كتاب هدایت انسان است و پیام و رسالت خاصی در این زمینه بر خود هموار نمی‌كند، و دانستن آن علوم را برعهده بشر قرار داده، تا با تلاش لازم و بهره‌ گیری از عقل و تجربه به كشف آنها اقدام كند. لكن گاه به طور طبیعی در موارد معدودی به این گونه مسائل نیز به صورت تلویحی اشاره دارد.
برای بررسی بیشتر آیات در این زمینه می‌توان به تفسیرهایی كه بر پایه علوم روز به بررسی آیات پرداخته است، مراجعه كرد؛ مانند تفسیر طنطاوی كه با استفاده از علوم روز به توضیح و برداشت از آیات پرداخته است. شما می‌توانید به دلیل آن كه ممكن است محدودیتی در زمینه استفاده از تفسیر فوق داشته باشید، به تفسیر نمونه نیز مراجعه نمائید، كه ما به بعضی از آیات مربوطه و آدرس آن در این تفسیر اشاره می‌كنیم:
الف ـ سوره نبأ، آیه14، ج26، ص26،
ب ـ سوره ق، آیه6، ج22، ص236،
ج ـ سوره قمر، آیه31، ج22، ص57،
د ـ سوره نور، آیه43 ، ج14، ص506،
ه ـ سوره ذاریات، آیه41، ج22، ص370،
و ـ سوره بقره، آیه7، ج1، ص90.
2ـ قرآن مجید یك هدف كلی و مشخص دارد و هر مطلبی كه در این راستا لازم و مفید باشد به آن اشاره می‌كند. به این دلیل اسامی پیامبرانی در این كتاب آمده است كه ناظر به هدف فوق باشد.
قرآن كریم تعمّدی ندارد كه لیست تمام پیامبران را بیاورد و یا گزارش تاریخی از همه آنها ارائه نماید؛ زیرا چه بسا تأمین كننده هدف اصلی نبوده و نوعی سخن فرسایی بی‌ فایده و اطاله كلام بی‌مورد تلقی گردد.
كامروا باشید.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : يکشنبه 6/7/1382 | پاسخ : پنج شنبه 10/7/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 24 بار

تگ ها :

UserName