• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 24960

پرسش

حضرت مهدی مهمترین عامل تاخیر دیدار خود با شیعیان را چه می دانند؟
2- حضرت عیسی پس از ظهور مهدی (ع) در كدام محل به ایشان اقتدا می كنند؟
3-امام حسین میفرمایند:بدانید هر كس در عصر غیبت ازار و تكذیب دشمنان را تحمل كند مثل كسی است كه در كنار ...........با شمشیر جنگ كند
4-این حدیث از كیست: اگر زمان مهدی (ع) را درك نماییم تمام عمر خدمتگذار او خواهیم بود؟
5-محل ظهور و مركز حكومت مهدی(ع) كجا است؟
6- حضرت مهدی به هنگام ظهور كدام آیه را تلاوت میكنند؟
با تشكر از امكانات خوب شما

پاسخ

با عرض سلام
مهمترین عامل تاخیر دیدار حضرت بقیه الله عجل الله تعالی فرجه الشریف از دیدگاه حضرت "سلام الله علیه" را می توان از نامه ای كه به مرحوم شیخ مفید رضوان الله تعالی علیه مرقوم فرمودند استفاده كرد.
حضرت "سلام الله علیه" فرمودند:
چنانچه شیعیان ما كه خداوند ایشان را موفق به اطاعتش نماید همگی در وفا به عهد (دین) با قلب و دلهایی هماهنگ مجتمع می شدند بركت دیدار ما از ایشان به تاخیر نمی افتاد و حتما سعادت ملاقات ما همراه معرفت و شناخت به سرعت برای ایشان فراهم می شد.
پس ما را از شیعیان چیزی محجوب نمی دارد مگر اعمال ایشان كه بدان آگاه می شویم و از آن كراهت داشته و نمی پسندیم(1)
اما درباره محل ملاقات حضرت عیسی علیه السلام و حضرت بقیه الله عجل الله تعالی فرجه الشریف و اقتدا ایشان در نماز به امام زمان علیه السلام از وجود مقدس پیامبر گرامی اسلام روایات متعددی نقل شده است از جمله اینكه ایشان فرمودند:
حضرت عیسی علیه السلام در قریه و روستایی به نام أفیق در سرزمین مقدس از آسمان بر زمین نزول می كند در حالیكه مردم آماده خواندن نماز صبح (به امامت حضرت بقیه الله عجل الله فرجه) می باشند. پس امام علیه السلام (برای امام جماعتی حضرت عیسی علیه السلام) كمی به عقب می ایستند ولی حضرت عیسی علیه السلام ایشان را مقدم داشته به دین حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم پشت حضرت مهدی علیه السلام نماز می خوانند سپس می گویند: شما اهل بیت خاندانی هستید كه هیچ كس بر شما مقدم نشده است(2)
اما سئوال سوم شما: از حضرت امام حسین علیه السلام روایت است كه : منا اثنی عشر مهدیا اولهم امیرالمؤمنین علی علیه السلام و آخرهم التاسع من ولدی و هو القائم بالحق یحیی الله به الارض بعد موتها یظهر به دین الحق علی الدین كله و لو كره المشركون _ له غیبة یرتد فیها قوم و یثبت علی الدین فیها آخرون فیوذون و یقال لهم متی هذا الوعد ان كنتن صادقین أما ان الصابرین فی غیبته علی الاذی و التكذیب بمنزله المجاهدین بالسیف بین یدی رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم .(3)
ترجمه: از ما اهل بیت دوازده هدایت یافته می باشد كه اول ایشان امیرالمؤمنین علی علیه السلام و آخر ایشان نهمین فرزند از نسل من است كه قائم به حق است خداوند زمین را پس از مرگ (عدالت و دیانت) زنده می كند بوسیله او و دین حق را بر همه ادیان حاكم و ظاهر می كند اگر چه مشركین ناراحت شوند.
برای او غیبتی است كه گروهی در آن (غیبت) گمراه می شوند و از دین خدا بر می گردند ولی دسته ای دیگر ثابت قدم در دین خدا باقی می مانند پس مورد اذیت و آزار قرار گرفته و به ایشان مسخره آمیز می گویند: وعده ظهور كه می گویند چه زمانی فرا می رسد اگر راست می گویید .
آگاه باشید كسانیكه در غیبت او (امام زمان علیه السلام) بر اذیت و تكذیب (گمراهان) صبر می كنند مانند كسانی هستند كه در همراه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم جهاد كرده و شمشیر زده اند.
اما سئوال چهارم شما حضرت امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: لو ادركته لخدمته ایام حیاتی یعنی اگر حضرت مهدی علیه السلام را درك می كردم (در زمان ایشان می بودم) تمام عمر خدمتگذار ایشان می شدم(4)
این حدیث بیانگر مقام و منزلت حضرت مهدی علیه السلام است كه حضرت صادق علیه السلام یعنی خلیفه خدا در زمین به آن مقام عصمت در حالی كه در اوج معنویت و كمال بوده و خود امام و هادی مردم است آرزوی درك زمان حضرت امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و خدمتگذاری ایشان را می نماید.
اما درباره محل ظهور حضرت بقیه الله علیه السلام از امام حسین علیه السلام روایت است كه بعد از بیان فتنه های آخر الزمان فرمودند: یظهر بین الركنین یظهر علی الثقلین...(5)
ترجمه: یعنی حضرت قائم علیه السلام در كنار كعبه و ما بین ركن و مقام ابراهیم ظهور می كنند و بر انسان و جن غلبه می كند...
و درباره مركز حكومت ایشان نیزمفضل از امام صادق علیه السلام چنین می پرسد :ای اقا و سید من خانه حضرت مهدی و محل اجتماع مومنین در كجا ست ؟ امام علیه السلام فرمودند: مركز حكومت كوفه بوده و محل صدور فرمان های ایشان مسجد جامع كوفه خواهد بود (6)
و همچنین درباره اولین آیه ای كه حضرت بعد از ظهور تلاوت می فرمایند از امام باقرعلیه السلام روایت شده كه : اول ما ینطق به هذه الآیه (بقیـه الله خیر لكم ان كنتم مؤمنین) یقول : انا بقیه الله و حجته و خلیفته علیكم.(7)
اولین چیزی كه (حضرت مهدی علیه السلام ) به آن سخن می گویند این آیه شریفه است : یادگار خدا بهترین چیز برای شماست اگر شما ایمان داشته باشید. . آنگاه می گوید ( ای مردم) من بقیه الله و حجت خدا و خلیفه او بر شما هستم.
در پایان با امید موفقیتتان با شما خداحافظی می كنیم.


(1) بحارالانوار جلد 53 صفحه 177 و تهذیب جلد 1 صفحه 45 (3) كفایه الاثر صفحه232 (5) یوم الخلاص صفحه 281
(2) یوم الخلاص تالیف كامل سلیمان صفحه 344 (4) كتاب الغیبه 246 تالیف شیخ مفید
(6)بحار الانوار:53/11 و معجم ملاحم و فتن:4/149
(7) یوم الخلاص:304 و بحار الانوار : 52/192

مشاور : آقای مرتجی | پرسش : شنبه 29/6/1382 | پاسخ : چهارشنبه 9/7/1382 | | | 0 سال | حوزه علميه | تعداد مشاهده: 217 بار

تگ ها :

UserName