• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 24763

پرسش

به نام خدا با سلام و تشكر از جناب آقای باستانی
به خاطر ÷اسخگویی به سوالات قبلی بنده
دو سئوال دارم اگر جواب آن ها را بفرمایید یك دنیا س÷اسگذار و دعاگو ی شما خواهیم بود:
1- من امسال كنكور دادم و رتبه خوبی كسب نكردم اما رشته هایی را كه انتخاب كرده بودم دقیقا مطمئن بودم قبول می شوم. رتبه یازده هزار
و رشته های ریاضی و نیز فیزیك كاربردی بود كه با توجه به كم طرفدار بودن این رشته ها قبول من مه تنها محتمل بلكه محتوم بود . در این مدت من و همه خانواده هر چه دعا كه فكر كنید و هر توسلی را خواندیم اما در نهایت كه جواب ها آمد......
من می خواستم بدانم من كه با خدایم عهد كرده بودم كه اگر به دانشگاه بروم به جز درس و كسب دانش و ÷یشبرد جامعه برای رضای خدا كاردیگری را انجام ندهم چرا خداوند دعای ما را قبول نكرد؟.....
2- در مورد اسامی زیر دقیقا توضیح فرمایید
سید حسنی)كه در زمان امام زمان قیام می كند(
قیام یمانی
نفس زكیه
سید خراسانی
در صورتی كه این افراد الان زنده باشند چگونه بتونیم با ایشان ارتباط بر قرار كنیم؟
متشكرم
خدانگهدار

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
1ـ دوست عزیز!
توجه شما را به دو نكته جلب می كنیم:
یكی این كه دنیا بزرگتر از آن است كه ما مصلحت كاملتر و خیر برتر خود را بتوانیم تشخیص دهیم. بر اساس تعلیمات اسلامی "الخیر فیما وقع" هر چه واقع می شود بهترین فرض موجود در ارتباط با انسان است.
خداوند هر چه را مقدر كند صلاح انسان در آن بوده است، تا خود چگونه از آن استفاده نماید.
قبول نشدن شما شاید به خاطر آن است كه برای شما آینده بهتری سراغ دارد، كه حال یا با درس خواندن بیشتر شما حاصل می شود و یا هر چیز دیگری كه وظیفه شما در انجام آن است. ما در هر حال باید به وظیفه خود عمل كنیم و بدانیم پس از انجام وظیفه هر چه پیش آید خوش آید.
نكته دوم آن كه چنان چه می‌ دانید، دنیای مادی دار تزاحم نیرو ها و استعدادها است؛ یعنی یك قوه و استعداد برای شكوفا شدن به میدانی نیازمند است، كه همان، میدان شكوفایی استعداد دیگری هم می‌ باشد. از این رو نزاع و تزاحم جزء ذات و جوهر این عالم خاكی است.
بوته گلی برای گل دادن ، به آب و خاك و هوایی در اطراف خود نیاز دارد، كه بوته دیگری هم در آن شریك است. از این رو بسا بوته قوی‌تر جلو افتاده و بوته نحیف گل، به بار ننشیند.
برعكس، علم غیر مادی كه هیچ تزاحم این چنینی ندارد. از این رو در آرزو‌ های آخرتی و ملكوتی ( مثل طی طریق كمالات انسانی و رسیدن به مقامات بلند عرفانی و … ) رقیب جای شما را تنگ نمی‌ كند.(دقت كنید)
دعا و توسل شما در همه امور مادی و معنوی لازم و پسندیده است؛ اما نظام علت و معلول و تزاحم و تعارض دنیای ماده را هم فراموش نكنید. خداوند با توجه به این نظام كه به خواست او وجود یافته است مصلحت انسانها ـ و بلكه بهترین مصلحت را برای آنان پیش می آورد. و البته فهم آن كم و بیش مشكل است و جز ذات باری بر انجام آن قادر نیست.
كمی به این سخن بیندیشید . فرض كنید تمام شركت كنندگان در كنكور ، هم تلاش لازم را می‌ كردند و هم توسل و دعای شما را می‌ داشتند؛ آیا باز عده‌ ای محروم نمی‌ شدند؟ این به این معنا نیست كه خدا دعای برخی را نشنیده، و فقط به برخی توجه كرده است. چون به هر شكل جا برای همه نبود و این به علت تنگناهای دنیای ما است، نه بسته بودن دست خدا. و البته ـ همچنان كه گذشت ـ همین تزاحمات هم به خواست خدا مقدر شده است، تا شاید سعه صدر ما را بیازماید، و عدم اهمیت دنیا را به ما گوشزد كند.
نیت شما نیتی مقدس بوده است، و رحمت خدا وسیع است كه اگر شما در آن نیت خالص و صادق بوده باشید، اجر و تعالی مربوط به آن نصیب شما شده و می شود، اگر چه به حسب ظاهر به آن موفق نشده اید؛ و اگر خوب بیندیشی این نعمت عظیمی از سوی خداوند است.
نكته دیگری كه شایسته ذكر است آن كه خدا تلاش معنوی هیچ كس را بی پاسخ نمی گذارد. هر شكستی تلافی می شود. در روایات است كه هنگامی كه دعای كسی مستجاب نمی شود، در آخرت عوض آن به او داده می شود، به نحوی كه مؤمن می گوید ای كاش هیچكدام از دعاهایم در دنیا مستجاب نمی شد.
به هر سخن شما مأیوس نشوید و باز تلاش نمائید هم از توفیق الهی مدد بگیرید و هم عزم خویش را جزم نمائید تا از رقبای خویش ـ كه به طور طبیعی هستند و آنها هم خدا دارند و توسل می‌ كنند ـ پیشی گیرید. به خصوص كه هنوز بار اول است و شكست می‌ تواند موجب ترقی مردان خدا گردد. ان شاء‌ الله موفق باشید.
2 ـ در این زمینه به كد 20766 و 19823 در بخشی تازه‌ های مذهبی سایت مراجعه نمائید .
با التماس دعا .
موفق باشید .
مشاوره مذهبی ـ قم .

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : جمعه 28/6/1382 | پاسخ : چهارشنبه 2/7/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 57 بار

تگ ها :

UserName