• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 24414

پرسش

با سلام و تشكر از ایجاد این سایت بسیار سودمند . كودك 16 ماه من بسیار بی اشتها به غذا می باشد و بیشتر تمایل به خوردن تنقلات دارد تا غذا اصلی . بفرمائید چاره چیست ؟ با تشكر فراوان سوسن اقاقیا

پاسخ

سلام به شما دوست عزیزم؛ كودك شما دراین سن رشد بالایی دارد واحتیاج به مواد غذایی دارد كه تأمین كننده نیازش باشد. باید از غذای خانواده مصرف كند. به علاوه هر روز باید یك عدد تخم مرغ و كمی سوپ حاوی سبزیجات وعدس ومرغ یا گوشت بخورد. برای اینكه بتوانید این موادغذایی رابه او بخورانید، باید اولا" سه وعده غذایی و میان وعده برایش درنظر بگیرید . معمولا" بچه ها درزمان معینی تمایل به غذا ندارند. شما اولا" سعی كنید كلیه تنقلات را از دسترسش دور كنید واصلا" برای او از این قبیل خوراكی ها تهیه نكیند. هرچه كودك دیرتر باشكلات و پفك و امثال آنها آشنا شود، تمایلش به غذا بهتر خواهد بود . شما باید در صورتی كه رشد كودك كم اشتها ، كمتر از استانداردهای ذكر شده باشد ویا رشد او متوقف شده، با مشورت پزشك یا متخصص تغذیه از:

* كپسول یا شربت های مولتی ویتامین و B كمپلكس استفاده كنید.

* از مكمل آهن استفاده كنید.

* از پودر تخم مرغ ، پودر شیر خشك اضافه شده به شیر و پودرهای پروتئین تجاری استفاده كنید.

* از كمپوت میوه های تغلیظ شده استفاده كنید.

توصیه های عمومی برای كودكان كم اشتها :

- محیط روانی مناسب و شرایط مطلوبی را برای غذا خوردن كودك فراهم كنید. در آرامش كامل ، با صبر و حوصله و بدون اصرار و تهدید به او غذا دهید. در كنار دیگر افراد خانواده در محل معین صرف كردن غذا به او غذا دهید. از غذا دادن به كودك مقابل تلویزیون و زمانی كه حواسش پرت است اجتناب كنید و سعی كنید با صحبت كردن با كودك و تعریف داستانهای جذاب ، انگیزه او را برای خوردن غذا افزون كنید.

- در عوض غذا خوردن ، به او وعده بازی كردن ، پارك بردن، به حرفهایش گوش كردن یا فیلم نگاه كردن بدهید نه وعده شیرینی، شكلات و خوراكی های غیر مفید.

- غذا را به فرمی تهیه كنید كه مورد پسند كودك است . مثلاً اگر غذا به فرم پیتزا دوست دارد، با استفاده از یك تكه نان و كمی پنیر پیتزا همان مواد غذایی را به فرم پیتزا به او بخورانید. علایق او را درطعم ، حرارت، رنگ و فرم غذا در نظر بگیرید.

- رفتار شما مادر و پدر عزیز، مهمترین تاثیررا برای كودكتان دارد واگر شما رفتار غلطی دارید نمی توانید از او انتظار داشته باشد كه این كار را انجام ندهد. پس با رفتار درست خود ، به صورت عملی به او آموزش دهید.

- كودك را در فعالیت های خرید مواد غذایی و تهیه كردن غذا دخالت دهید. اگر چه كمی زحمتتان زیاد می شود ولی این كار چند حسن دارد. اول این كه او از زحمت تهیه غذا آگاه می شود. وضمنا شما می توانید در حین كمك كردن او راجع به خواص مواد غذایی و اینكه برای غذا در بدن چه اتفاقی می افتد و چه فایده ای برای بدن دارد صحبت كنید. به این ترتیب او تمایل بیشتری برای خوردن غذا پیدا خواهد كرد.

در بین وعده های غذایی ، میان وعده های مفید به او بدهید. مغزهای بادام ، فندق ، گردو ، كشمش و... آب میوه و كمپوت میوه ، شیر غنی شده با چند قاشق شیر خشك ، ماست چكیده ، شیرینی های تهیه شده با آرد كامل یا با میوه ها، یك لقمه نان و پنیر و دیگر مواد غذایی غنی از ویتامین و پروتئین . فائده یك میان وعده مفید این است كه علاوه بر فراهم آوردن انرژی و مواد غذایی مورد نیاز برای رشد كودك كه به سرعت در بدن تمام می شوند ، بدلیل كوچك بودن حجم معده كودك به تقسیم غذا در طول روز كمك می كند و مادر یا پدر در یك وعده اصرار نمی كند كه كودك بیشتر از ظرفیتش غذا بخورد.

- می توانید سبوس گندم تهیه كنید و در حین پخت غذا به برنج او بیافزایید تا ویتامین B موجود در آن به افزایش اشتهای كودك كمك كند . جوانه گندم نیز از منابع غنی B است كه می توانید آن را درسالاد ریز كنید و به كودك بدهید.

- مطمئن باشید كه كودك راجع به غذای خاصی ذهنیت بد ندارد ( مثلا با دیدن ماكارانی رشته ای به یاد كرم نمی افتد) و اگر چنین تصور غلطی دارد ، فرم غذا را عوض كنید یا آن غذا را دیگر به كودك ندهید.

- كودك را به فعالیت های جمعی و بازی با همسالانش تشویق كنید.

كارشناس تغذیه تبیان

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : چهارشنبه 26/6/1382 | پاسخ : دوشنبه 7/7/1382 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 114 بار

تگ ها :

UserName