کد: 23622

پرسش

با سلام و خسته نباشید .من مقلد امام علیه الرحمه هستم
سوال: اگر شخصیتی با استفاده از موقعییت شغلی و منصبی كه دارد مثلا وزیری از شخصی كه كارمند وزارتخانه مربوطه باشد از وی بخواهد كه در موضوعی تحقیق كرده و آنرا بصورت كتابی در بیاورد و آن شخص با ترس از موقعییت وی و همچنین با دستور ما فوق وابسته بآن وزیر 1 الی 2 سال در آن مورد اسناد و مدارك را بر رسی نماید و آماده چا÷ نماید و وزیر مربوطه با استفاده از امكانات وزارتخانه آن كتاب را بنام خود چا÷ و منتشر نماید و همچنین در برابر اینكار ( یعنی نوشته شدن كتاب بنام وی) میلیونها تومان نیز خق تالیف از همان وزارتخانه بگیرذ وفقط اندك مبلغی به نویسنده واقعی بدهد آیا اولا میلیونها وجهی كه در مقابل كار انجام نداده گرفته حلال است و در ثانی كسیكه 2سال تمام وقت خود را برای وزیر صرف میكند ( به اجبار ) و از بیت المال حقوق میگیرد حكمش چیست و آن وزیر در برابر شرع و عرف چه كیفری دارد؟ لطفا جواب بفرمایید.

پاسخ

با سلام وعرض ادب ،
در صورتی كه دستاورد تحقیقی شما ، عنوان كتاب و یا هر نوشته علمی دیگر داشته باشد ، نوعی اثر تلقی گردیده و طبق ماده 24 قانون حمایت از حقوق مولفان ،مصنفان و هنرمندان مصوب 11/10/1348 ، هر كس تمام یا قسمتی از اثر دیگری را كه مورد حمایت این قانون است ، به نام خود یا به نام پدید آورنده بدون اجازه او نشر یا پخش یا عرضه نماید به حبس تادیبی از6 ماه تا 3سال محكوم می شود .
طبق ماده 28 همین قانون نیز ، هر گاه متخلف از این قانون شخص حقوقی باشد ، علاوه بر تعقیب جزایی شخص حقیقی مسوول كه جرم ناشی از تصمیم او باشد ، خسارات شاكی خصوصی از اموال شخص حقوقی ، جبران خواهد شد و در صورتی كه اموال شخص حقوقی به تنهایی تكافو نكند ، مابه التفاوت از اموال مرتكب جرم ، جبران می شود .

مشاور : آقای قدوسي | پرسش : جمعه 21/6/1382 | پاسخ : پنج شنبه 3/7/1382 | | | 0 سال | حقوقی | تعداد مشاهده: 13 بار

تگ ها :

UserName