کد: 2328

پرسش

لطفا اثرات منفی‌ای كه طلا برای مردان دارد را شرح دهید (هم به لحاظ علمی و هم شرعی )

با كمال تشكر

پاسخ

آنچه كه در آئین اسلام، در قالب روایات معصومین(ع)، به ما رسیده است، به طور صریح، مردان را از پوشیدن لباسی كه از طلا بافته شده، و یا دست كردن انگشتری كه از جنس طلا باشد، نهی می كند. به عنوان مثال به دو روایت توجه كنید.
«لاتجعل فی یدك خاتماً من ذهب»(كافی، ج 6، ص 469ـ وسائل الشیعة، ج 4، ص413) «لایلبس الرجل الذهب و لایصلی فیه…» (وسائل، ج4، ص413)
در این دو روایت بطور روشن و ظاهر پوشیدن طلا، چه در قالب انگشتری و یا لباس، برای مردان تحریم شده است.
در روایات دیگری هم طلا را بعنوان زینت اهل بهشت معرفی كرده، و لذا مردان را نهی كرده اند كه در دنیا از پوشش طلا استفاده نمایند، ولی در مقابل ، زینت كردن به طلا را در دنیا مخصوص زنان دانسته اند.
«… و الذهب انه حلیة أهل الجنة و جعل الله الذهب فی الدنیا زینة النساء فحرم علی الرجال لبسه و الصلاة فیه»(همان، ص414)
«إن النبی(ص) قال لعلی (ع) إنی أحب لك ما أحب لنفسی و أكره لك ما أكره لنفسی لاتتختم بخاتم ذهب فانه زینتك فی الاخرة»(همان آدرس)
اما اصل كلام این است كه چه بسا از روایات بتوان استفاده نمود كه حرام بودن طلا برای مردان وحلال بودن آن برای زنان، اشاره به تفاوتهای ساختاری و فطری این دو جنس دارد. زن موجودی ظریف با عواطفی لطیف می باشد كه اولا، فی نفسه به زیبایی ها گرایش بیشتری دارد، و ثانیا، نسبت به زیبا بودن و مورد تحسین واقع شدن از احساس ویژه ای برخوردار است. به همین دو علت می توان گفت: زینت نمودن نیز برای او امری طبیعی است.
بر خلاف زن، مرد موجودی است با ویژگیهای روحی و جسمی متفاوت. او بیش از آن كه بخواهد با تحسین انتخاب شود، انتخاب كننده است. از اینرو مرد بر اساس فطرت و سرشت خود، مایل نیست كه خود را همچون زنان بیاراید و زینت و بزك نمایند.
مطلب دیگری كه می تواند مؤید گفتارمان باشد، كلام مولی الموحدین حضرت علی(ع) است كه در بیان تفاوتهای جسمی و روانی بین زن و مرد چنین می فرمایند:«… ان المرأه ریحانة و لیست بقهرمانة …» یعنی همانا زن مانند گل بهاری است، نه یك پهلوان سخت كوش.(نهج البلاغه، نامه31)
بنابراین می توان گفت كه بین زن و مرد، در اصل سرشت و فطرت آنها، تفاوت وجود دارد؛ و با توجه به این تفاوتهای روحی و جسمی بین آن دو، شریعت و آئین اسلام نیز زینت نمودن با طلا را برای زن اجازه داده، و برای مرد منع كرده است.
اسلام خواسته تا مردان مردانه و مطابق فطرت خود زندگی كنند و زنان نیز بر اساس خواسته طبیعی خود عمل نمایند.
تخلف از این طبیعت چه بسا مردان را از انجام وظائف مردانه شان باز می دارد، همچنان كه در مورد زنان می توان چنین گفت.
چه بسا كم رنگ شدن غیرت در جوامع امروزی، به خصوص آنها كه با فرهنگ غربی زندگی می كنند، و همچنین بی فروغ شدن و سردی روابط خانوادگی به موجب همین باشد كه مردان مردانه زندگی نمی كنند، و زنان از فطرت خود دور شده اند.
پیروز باشید.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : دوشنبه 5/12/1381 | پاسخ : دوشنبه 5/12/1381 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 10 بار

تگ ها :

UserName