کد: 145626

پرسش

سلام و خسته نباشید!
در قرآن داستانی درباره هم سفر شدن حضرت خزر و خضرت موسی ذکر شده ( حضرت خزر به حضرت موسی می گویند تو نمی توانی اعمال من در در سفر ببینی و درباره آنها سوال نکنی ) ( متاسفانه اسم سوره و شماره آینه اونها رو نمی دونم ). در قسمتی از این داستان حضرت خزر بدون هیچ حرفی پسری جوانی را می کشد! و حضرت موسی که نتوانسته بود جلو سوال کردن خودش را بگیرد درباره دلیل کشتن این پسر از وی سوال می کند و حضرت خزر جواب می دهد که پدر و مادر این پسر افرادی با ایمان و مومن بودند و من بیم داشتم که او آنها را به کمراهی و کفر بکشاند!!!!! این یعنی قصاص قبل از جنایت و هزار یک مشکل بر این کار وارده که من یکی از آنها رو می گم :
... شیطان به خداوند می گوید مرا تا روز قیامت زنده نگه دار تا من آنها را گمراه کنم ... و خداوند به شیطان می گوید که هر کس را که می تواند گمراه کند ( این مطلب هم در قرآن ذکر شده ولی من چون دقیق یادم نیست جزئیات بیشتر این مکالمه رو نمی نویسم که سوء تفاهمی پیش نماید و تو بیان مطلب امانت رو رعایت کنم )
حالا من می خواهم بدونم چطوری است که یک فرشته ( یا شیطان ! ) که طبعا بنا به دلایلی بسیار قدرتمند هم هست (مثل همین عمر جاویدانش) اجازه گمراه کردن انسان ها را دارا می شه در حالی که اون پسر به جرم احتمال گمراه کردن پدر و مادرش باید کشته شود ؟!!!! خواهش می کنم جواب بدید تا این مشکل فکری من حل شه.
با تشکر.
16 ساله
دوم فنی

پاسخ

برادر عزیز. مطلبی كه نقل كردید مربوط به ملاقات حضرت موسی(ع) با خضر(ع) است كه در قرآن كریم در سوره‌ی مباركه‌ی كهف آیات 60 تا82 آمده است. این داستان یكی از جالبترین و پرمحتواترین داستانهای قرآن است و بنده به جنابعالی توصیه می‌كنم كه با مراجعه به تفاسیر این داستان را به طور كامل مطالعه فرمایید. اما در مورد سؤالی كه مطرح كردید عرض می‌كنیم كه این كه خداوند به شیطان اجازه‌ی گمراه كردن انسانها را می‌دهد به این معنا نیست كه دربرابر شیطان هیچ مانعی ایجاد نمی‌كند و یا هیچ كمكی به انسانها در برابر فریب شیطان نمی‌كند. در بسیاری از مواقع خداوند متعال به صورتهای مستقیم یا غیر مستقیم انسانها را در برابر فریب و وسوسوسه شیطان یاری و می‌دهد و آنها را حفظ می‌فرماید و البته هرقدر ایمان و تقوای انسان بیشتر باشد یاری خداوند نیز بیشتر خواهد بود. در مورد قتل آن پسر بدست حضرت خضر(ع) هم مسئله از همین قبیل است. زیرا خداوند متعال می‌داند كه آن پدر و مادر به خاطر محبت غریزی كه به فرزندشان دارند توسط آن فرزند به گمراهی كشیده خواهند شد, از این رو از این كار پیشگیری می‌كند. پس در واقع این كار ایجاد مانع در برابر گمراهی آن پدر و مادر مؤمن بدست شیطان است.

مشاور : موسسه پرتو نور | پرسش : يکشنبه 1/3/1384 | پاسخ : شنبه 14/3/1384 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 35 بار

تگ ها :

UserName
x