کد: 1217296

پرسش

یک ساله عقد کردم و فعلا هم دوره عقد را سپری میکنیم، مشکل خاصی با شوهرم ندارم ولی متاسفانه احساس میکنم ما نمیتونیم حرف هم رو درک کنیم، ازتون راهنمایی میخوام که چطور با همسرم صحبت کنم که از حرفای من برداشت اشتباه نکند؟

پاسخ

زوجینی که اهل مشاجره هستند باید این قوانین را حتماً رعایت کنند تا بگو مگوی آنها تبدیل به یک تنش و درگیری تمام عیار نشود و بتوانند با هم یک تعامل مناسب داشته باشند. این نکات را حتما به اتفاق همسرتان مطالعه نمایید و آنها را به کار برید: 1- اطمینان کسب کنید خشم و غضب و نیز انتقادات شما دو نفر از هم، از حد خود نگذرد. عصبانیت و انتقاد به طغیان خشم، منجر می شود یعنی یک فوران استرس و فشار عصبی که در آن ضربان قلب بالا می رود، فشار خون اوج می گیرد و میزان ترشح آدرنالین افزایش می یابد. در کل تمام بدن گرفتار وحشت، گیج شدگی و سپس فوران خشم می شود. طغیان خشم محرک دعوا و تنش است. در مطالعات تجربی کنترل تعارض و کشمکش، (حتی زمانی که از زوجین خواسته می شود) برای مردان بسیار دشوار و گاه غیرممکن است در حالیکه زن ها قادرند خشم و عصبانیت خود را کنترل کنند. به زبان زیست شناسی، مردها آماده واکنش سریع و طولانی مدت هستند. ولی این مساله برای زنان با این شدت رخ نمی دهد. زوج های عاشق هم همواره تلاش می کنند تا از طغیان خشم در برابر هم خودداری کنند و لذا روش گفتگوی مثبت با یکدیگر را انتخاب می کنند. این زوجین سطح عصبانیت را همواره در درجه پایین کنترل می کنند و آموخته اند که از عباراتی با ملایمت استفاده کنند و از توهین و تحقیر یکدیگر خودداری می کنند. همچنین این دست زوجین روش کنترل خشم و عصبانیت را هم به خوبی آموخته اند (استفاده از روش های ریلکسیشن، تمرینات تنفسی، استراحت کردن، بذله گویی و...) 2- عدم توافق ها را می پذیرند. زوجین شاد و با ارتباطات سالم، عدم توافق ها، گفتگو کردن محترمانه درباره تفاوت ها و خود کنترلی را به خوبی آموخته اند. آنها به یکدیگر نشان می دهند که دیدگاه یکدیگر را درک کرده و در نهایت هر دو یک هدف و خواسته را دنبال می کنند. در یک کلام میان این دست زوجین نوعی احساس مشارکت و عشق متقابل برقرار است. اگر احساس کنند که به حرف هایشان گوش داده می شود و مورد درک متقابل قرار می گیرند در خیلی از مواقع حاضرند از یک موضوع دست کشیده و کوتاه بیایند و مجدداً روابط دوستانه شان با همسر را از سر بگیرند. این زوجین هیچ گاه دنبال احقاق حق خود نبوده و یافتن مقصر برای آنها معنایی ندارد. 3- مشاجرات شان را با روش برد- برد خاتمه می دهند. راه های مختلفی وجود دارد که بتوانید یک مشاجره را با عباراتی مثبت به پایان رساند. در حالت کلی زوجین سالم، بگومگو می کنند اما مشاجرات آنها از کنترل خارج نمی شود و با یک پایان خوش تمام می شود. بطوری که دوباره به سوی هم باز می گردند و باز هم دوستدار یکدیگر هستند. 4- هر چیزی که باعث می شود خشم شان فروکش کند و مجدداً به میز مذاکره باز گردند را به خاطر سپرده و تمرین می کنند. در میانه یک عدم توافق، وقت تنفس می گیرند و خود را آرام می کنند و بر روی نقطه نظرات طرف مقابل متمرکز می شوند. صادقانه از خودشان می پرسند: آیا لازم است که از همسرم عذرخواهی کنم؟ شما دوست عزیز برای حصول به موفقیت در زندگی مشترک، باید سعی کنید زمانی که مشاجره می کنید از خودتان بپرسید: کدام یک مهم تر است: حق به جانب تان باشد یا با هم نزدیک و صمیمی باشید؟ و اگر همسرتان گرفتار طوفان خشم شد تمرین کنید که بذله گویی کنید و فضایی جدید را برای او مهیا کنید تا بتوانید مجدداً آرامش را به فضای خانه باز گردانید.

مشاور : خانم عطاريان | پرسش : جمعه 19/4/1394 | پاسخ : سه شنبه 30/4/1394 | | ديپلم | 27 سال | مشاوره پس از ازدواج | تعداد مشاهده: 1448 بار

تگ ها : نحوه تعامل مشاجره راهکار

مشاوره های مرتبط

سلام دکتر ....
چند شب پیش پیغام دادم اگه مشکلی نیست ایمیلتون بدید که من حرفای دلمو که کلا 6 صفحه هست براتون بفرستم و اونو در کنار پیغامای دیگر کاربران به تدریج بخونید و بعد از چند روز با هم سر حرف باز کنیم ... نمیدونم ایمیلتونو میدید یا نه ؟ اما اگه به هر دلیی نمیخواید یا نمیتونید یا وقت ندارید به حرفای من گوش بدید لطفا بهم اطلاع بدید چون من وقت زیادی ندارم میخوام برم خدمت .... کمی عجله دارم .

چند سال است که ازدواج کرده ام و به تازگی صاحب فرزندی شده ایم. همسرم بسیار لجباز و شلخته است و در کارهای منزل و نگهداری از فرزندمان به من کمک نمی کند مدام درخانه یا خواب است یا تلویزیون نگاه می کند و میگوید حق با تو است اما من خسته ام کار دارم تو زیاد غر می زنی و اگر کاری انجام دهددر نهایت بی دقتی است مخصوصا در خصوص بچه که خیلی حرص میخورم و اصلا به او اعتماد ندارم. لطفا کمکم کنید.

UserName