• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 12001

پرسش

بسمه تعالی
سلام علیكم
می خواهم بدانم چرا خانواده های ما كه مذهبی هستند با یادگیری موسیقی حلال حتی بطور خصوصی در منزل با استاد مطمئن هم مخالفت می كنند ؟و آیا واقعا در شرع مقدس اسلام این كارها نهی شده و مگر نمی شود و نباید از این طریق هم عده ای به جذب افراد به اسلام كمك كنند؟و اگر محل مطمئنی و مناسبی برای یادگیری موسیقس سراغ دارید لطفا ما را راهنمایی كنید تا به دام مكانهای نامناسب نیفتیم؟ضمنا اینكه می گویند با شان خانواده ما جور در نمی آید حرف قابل قبولیست یا نه در حالیكه ممكن است مثلا نماز خواند ن هم با شان خانواده كسی جور در نیاید؟التماس دعا
یا علی
سپاسگذارم

پاسخ

دوست گرامی!
1) آرزوی همه پدران و مادران خوشبختی و سعادت فرزندشان است. فرزندی كه ثمره زندگی آنها و نتیجه زحمات و سختی هایی است كه به جان خریده اند، تا فرزند آنها در آسایش بوده و طعم سختی و ناملایمات را نچشد. پدر و مادری كه محصول همه عمر خود را در این فرزند می بینند، اگر او فردی شایسته و صالح شود آنها نیز از عمر از دست خود احساس رضایت كرده، و خشنودند كه زحمات آنها به هدر نرفته است. لذا هرگز از پدر و مادر خود نرنجید و اظهار ناراحتی از آنان نكنید، كه هر چه هست خیر است و نیكخواهی.
یادگیری موسیقی حلال اشكال شرعی ندارد، ولی واقع امر آن است كه پدر و مادر شما می بینند بسیاری از افرادی كه به دنبال این كار رفته اند به تدریج از اصول فكری صحیح و از ارزشهای اعتقادی و اخلاقی خود فاصله گرفته اند، به خصوص كه در آموزش این موسیقی ها معمولا به عنوان درس روشها و انواع موسیقی، موسیقی حرام را هم یاد می دهند؛ و از آنجا كه مواد و متون درسی نیز ترجمه ای از آن است كه از غرب آمده، در لابلای آن لاطائلات زیادی وجود دارد. محیطهای آموزش موسیقی هم ـ همانطور كه گفته اید ـ اكثرا معلوم است.
از اینرو والدین شما از این هراس دارند كه شما با رفتن به كلاسهای موسیقی ـ خدای ناكرده ـ تحت تأثیر آن جوانب غلط امر قرار گیرید، و سعادت واقعی خود را از كف بدهید. و به نظر می رسد می پذیرید نگرانی آنها بی جا و بی دلیل هم نیست.
با این وجود، به نظر ما شما با رعایت یك اصل می توانید نظر آنان را نسبت به این امر جلب كنید. و آن این كه به آنان ثابت كنید كه آنقدر بر خود مسلطید و بر اعتقادات خود باور دارید كه در هر محیطی قرار بگیرید، این شما نخواهید بود كه تحت تأثیر قرار می گیرید، بلكه محیط از شما اثر می گیرد. «و كان إبراهیم أمة» یعنی ابراهیم به تنهایی به مانند یك كوه استوار بود. همچنانكه گذشت، ظاهرا پدر و مادر شما تنها دغدغه ای كه دارند، دغدغه های دینی است، و شما با ایجاد اطمینان در این باره می توانید نظر مساعد آنان را جلب كنید.
با این وجود، به پدر و مادر شما هم توصیه ای داریم، و آن این كه، چون در این موضوعات كمتر متدینین شركت می كنند، اگر فرزند خود را به اندازه كافی اهل اعتقاد و تقوا می بینند، با توجه به علاقه او، مانع این كار نشوند. اگر با آموزش آن با علاقه پیگیری كرد، موسیقیدان مسلمانی تحویل جامعه مسلمان شده است، و اگر هم پس از آموزش مقدماتی دید این آنی نیست كه حقیقتا به دنبال آن بوده است، آن را به كناری می نهد و این شوق كاذب ـ خدای ناكرده ـ تبدیل به حس محرومیتی كشنده نمی شود.
بله، تمام تلاش صورت گیرد تا محیطی سالم برای این كار فراهم شود.

در ادامه به نظر اسلام در مورد موسیقی توجه نمایید:
1) اسلام مخالف موسیقی نیست، اما با لهو و لعب مخالف است.
لهو عملی است كه به سبب ویژگیهائى كه دارد انسان را از خداوند متعال و فضائل اخلاقى دور نموده و به سمت بى‏بند و بارى و گناه سوق دهد.
با این وجود، بسیاری از موسیقی های روح افزا، با مضامینی عرفانی و دوست داشتنی وجود دارد كه می توان از آن بهره برد.
ما در تاریخ اسلام عالمانی داشته ایم كه با این هنر آشنا و دارای سبك بوده اند. مرحوم آیت الله سید محمد حسن طباطبایی(ره)، برادر بزرگوار مرحوم علامه طباطبایی (قده) صاحب تفسیر بزرگ المیزان، در موسیقی و فنون علمی آن مهارت داشته اند، و حتی كتاب ارزشمندی هم تألیف كرده بودند. البته در اواخر عمر از ترس این كه مبادا بدست نااهلان بیفتند، آن را نابود كردند. خود مرحوم علامه ـ از قراری كه استاد آیت الله حسن زاده آملی نقل كردند ـ گاهی ـ البته علی الظاهر ندرتا ـ سه تار می نواخته اند، و البته به همراه آن، در سوز عرفانی خود گریه می كرده اند.
2) موسیقی و هیچ چیز دیگر، گر چه حلال هم باشد، و یا موجب آرامش هم بشود، باز نباید به گونه ای باشد كه جای آرامش ناشی از یاد خدا را بگیرد. اگر بتواند در مواقع محدودی ما را به یاد خدا بیندازد منعی ندارد و خوب است، ولی اگر به صورت عادت درآید، دیگر عقل را به تفكر وانخواهد داشت و به صورت عاملی مخدر عمل می كند؛ در این صورت دیگر مطلوب نیست.
انسان برای تفكر معمولا به سكوت احتیاج دارد، واگر بخواهد همه سكوت زندگی را با موسیقی ـ ولو حلال آن ـ پر كند، مجال تفكر را تنگ كرده است. این لااقل از نظر اخلاقی مذموم است.
پیروز باشید.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : يکشنبه 8/4/1382 | پاسخ : يکشنبه 8/4/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 26 بار

تگ ها :

UserName