• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 10594

پرسش

سلام
یك سایت در مورد ویندوز لانگ هورن معرفی كنید (ترجیا فارسی)

پاسخ

دوست عزیز سلام،
درباره ویندوز لانگ هورن پرسیده بودید. چون این مقوله محصول جدیدی در دنیای مایكروسافت است اجازه می خواهم توجه شما را به مقاله ای با عنوان «به سوی ویندوز لانگ هورن» كه در روزنامه همشهری مورخ 20 خرداد 82 منتشر كرده است، جلب نمایم.
اگر روند كار شركت مایكروسافت در زمان تولید ویندوز "XP را به خاطر داشته باشید به یاد خواهید آورد از حدود دو سال قبل از ارائه ویندوز "XP سر و صدای زیادی در مورد این سیستم عامل توسط مایكروسافت و شركت‌های شریك آن به پا شده بود.
در حال حاضر دقیقاً عكس این وضعیت در مورد ویندوز "Longhorn مطرح است. هرچه كنفرانس‌های خبری در مورد ویندوز "XP پرسر و صدا بود این بار كنفرانس‌های مختلف بدون سر و صدا با میهمانان بسیار كم برگزار می‌شود. تهیه‌كنندگان ویندوز "Longhorn هر خبری را كه پیرامون تولید این ویندوز مطرح می‌شود را نه تكذیب می‌كنند و نه تأیید. در این میان كار خبرنگاران و متخصصانی كه می‌خواهند اطلاعات لازم را در مورد سیستم عامل جدید ویندوز "Longhorn به دست آوردند بسیار مشكل شده است.
در روز هفتم ماه مه یعنی در حدود یك ماه پیش مایكروسافت در حاشیه یك نمایشگاه گمنام ناگهان یك سمینار با نام به سوی ویندوز لانگ‌هورن برگزار كرد. در این سمینار معاون اجرایی شركت مایكروسافت به بعضی سئوالات پاسخ داد و كمی فضا را در مورد محصول جدید اما نسبتاً سری مایكروسافت روشن كرد.
یكی از مسائلی كه تقریباً همه علاقه‌مندان می‌خواهند در مورد آن مطمئن شوند تاریخ عرضه نسخه نهایی ویندوز لانگ‌هورن به بازار است. همان‌طور كه پیش‌بینی می‌شد مسئولان مایكروسافت تاریخ دقیقی در این مورد اعلام نكردند و فقط به ذ كر سال "2005 اكتفا كردند. با اینكه قبلاً تاریخ عرضه ویندوز لانگ‌هورن اواسط سال "2004 اعلام شده بود مشخص شد بقیه اخباری كه قبلاً در مورد این ویندوز شنیده بودیم ممكن است مانند همین مسأله دستخوش تغییر شوند.
در حال حاضر نسخه‌هایی از ویندوز لانگ‌هورن در بازار دیده می‌شوند. این نسخه‌ها كه آخرین آنها Build 4015 می‌باشند به هیچ وجه با محصول نهایی از نظر رابط گرافیكی و... شباهت زیادی نخواهند داشت.
شاید بعضی از افراد ادعا كرده باشند مایكروسافت سیاست روشنی در قبال ویندوز لانگ‌هورن نداشته است. ادعای آنها شاید در نگاه اول درست به نظر برسد.
از حدود یك سال پیش كه بیل گیتس در یك سخنرانی رسماً خبر مربوط به ویندوز لانگ‌هورن را اعلام كرد تا كنون بارها اخبار ضد و نقیضی در مورد این ویندوز به گوش رسیده است. مایكروسافت نیز هیچ واكنش قابل توجهی در مورد این اخبار ارائه نكرده است. اما اگر كمی با دقت به سیاست‌های مایكروسافت بنگریم متوجه خواهیم شد مایكروسافت بازی بزرگی را برای دستیابی به یك هدف بزرگ شروع كرده است.
تا كنون و از زمان ویندوز "95 شاید هیچ رقیب جدی در بازار برای مایكروسافت وجود نداشت اما به تازگی رقبایی هر چند ضعیف و به هر حال در خور اعتناء مایكروسافت را به مبارزه دعوت كرده‌اند.
گر چه شاید تمام این رقبا در كنار هم باز هم نیمی از قدرت شركت بیل گیتس را نداشته باشند، اما مایكروسافت تصمیم گرفته است رقیبان را جدی بگیرد و برای این كار كلاً سیاست‌های خبری خود را تغییر داده است.
یكی از مهم‌ترین تغییراتی كه در ویندوز لانگ‌هورن شاهد آن خواهیم بود نحوه معماری كدهای ویندوز جدید است.
ویندوز لانگ‌هورن به صورت بلوك‌های گوناگون كدبندی خواهد شد و نسخه‌های مختلف آن از كنار هم قرار گرفتن بلوك‌های گوناگون ایجاد خواهند شد. بلوك اصلی كه پایه اصلی ویندوز را تشكیل می‌‌دهد و شامل 95 درصد كدهای تمام نسخه‌ها می‌باشد هسته اصلی ویندوز لانگ‌هورن را تشكیل خواهد داد.
نحوه جدید معماری كدهای اصلی ویندوز امكانات جالبی برای كاربران به همراه خواهد داشت. به طور مثال كاربران می‌توانند در حین نصب ویندوز بسته‌های نرم‌افزاری مورد نظرشان را برای نصب شدن انتخاب كنند. به طور مثال یك كاربر خانگی و در عین حال یك مدیر سایت اینترنتی به راحتی در حین نصب ویندوز با توجه به كاربرد ویندوز می‌تواند ابزارهای مورد نظر خود را نصب كند. ویندوز لانگ‌هورن همانند ویندوز XP دارای نسخه‌های متفاوتی خواهد بود.
نسخه‌های SKU #1 و SKU #2 كه تقریباً شبیه نسخه‌های خانگی و حرفه‌ای ویندوز XP خواهند بود به عنوان نسخه‌های اصلی ویندوز لانگ‌هورن مطرح هستند و در طرف دیگر نسخه‌های Media Center و Tablet PC را هم خواهیم داشت.
نحوه نصب كردن ویندوز لانگ‌هورن به طور كلی با نسخه‌های قبلی متفاوت خواهد بود. اگر به یاد داشته باشید معمولاً بیشتر زمان نصب ویندوز به كپی كردن فایل‌های بسیار زیادی كه هسته اصلی ویندوز را تشكیل می‌دادند اختصاص می‌یافت.
در نسخه لانگ‌هورن به جای اینكه تعداد زیادی فایل كوچك روی دیسك سخت شما كپی شوند و رفتاری را به خود اختصاص دهند یك Image File بزرگ كه حاوی تمام فایل‌های لازم است بر روی دیسك سخت كپی خواهد شد و سپس این فایل بزرگ به قطعات كوچكتر تقسیم خواهد شد. با استفاده از این روش احتمالاً زمان نصب ویندوز لانگ‌هورن به حدود 15 دقیقه كاهش خواهد یافت.
با استفاده از این روش‌ها به نظر می‌‌رسد كاربران ساده‌تر، با ویندوز ارتباط برقرار كنند، به طور مثال در مورد ویندوز XP هنگامی كه سرویس‌پك مایكروسافت ارائه شد، این شركت مجبور شد سرویس‌پك‌های مختلف برای نسخه‌های مختلف ویندوز XP ارائه دهد. اما این مسئله در مورد ویندوز لانگ‌هورن صدق نخواهد كرد. با كدبندی به صورت بلوك‌های مستقل یك سرویس‌پك برای تمام نسخه‌های ویندوز لانگ‌هورن كافی خواهد بود.
اما در مورد رابط گرافیكی ویندوز لانگ‌هورن مسئولان مایكروسافت به روشنی ادعا می‌كنند این رابط گرافیكی را هنوز به هیچ یك از خبرنگاران نشان نداده‌اند. قبلاً تصور می‌شد رابط گرافیكی ویندوز لانگ‌هورن از جهاتی شبیه به ویندوز XP با كمی تغییرات باشد كه ادعای تازه مسئولان مایكروسافت با این ایده كنار نمی‌آید. رابط جدید گرافیكی ویندوز لانگ‌هورن به نام Aero خوانده می‌شود و در ابتدای سال 2004 به طور كامل حاضر خواهد شد. استیو ویلت مسئول ارشد طراحی رابط گرافیكی ویندوز ادعا می‌كند در رابط جدید از انیمیشن و ویدئو استفاده شده است. به همین وسیله می‌‌توان به راحتی فهمید رایانه‌های امروزی ما كه میزبان ویندوز XP هستند باید برای ویندوز لانگ‌هورن به طور كامل ارتقا یابند.
اما در مورد فایل سیستم جدید كه به نام WinFS قرار بود جای NTFS را بگیرد. به تازگی مایكروسافت ادعا كرده است WinFS به هیچ عنوان جای NTFS را نخواهد گرفت و به عنوان یك فایل سیستم مستقل مطرح نیست. احتمالاً WinFS در كنار NTFS قرار خواهد گرفت و عملكرد آن را بهینه خواهد كرد. نكته دیگر در مورد نحوه برخورد مایكروسافت با DVD است. ویندوز لانگ‌هورن به طور كامل از ضبط و پخش اطلاعات به روی DVD پشتیبانی خواهد كرد و شاید همان‌طور كه ویندوز 95 فناوری سی‌دی را به اوج رساند ویندوز لانگ‌هورن نیز DVD را به طور كامل جایگزین سی‌دی‌های امروزی كنند.
در ویندوز لانگ‌هورن روش جالبی برای طبقه‌بندی و مرتب كردن فایل‌های مختلف به وجود آمده است. ویندوز XP را در نظر بگیرید. شما با پوشه‌ای به نام عكس‌های من (My Pictures) دارید. این پوشه مخصوص نگهداری عكس‌های شما می‌باشد. ولی در ویندوز لانگ‌هورن شما دیگر با یك پوشه مخصوص فایل‌های تصویری روبه‌رو نیستید. به جای آن یك پوشه به صورت كتابخانه فایل‌ها كه فقط آدرس تصاویر را نگهداری می‌كند جایگزین شده است. به این ترتیب شما مجبور نیستید فایل‌های تصویری خود را حتماً به پوشه مخصوص منتقل كنید. علاوه بر این در یك لحظه به تمام تصاویر موجود در دیسك سخت دسترسی خواهید داشت. همین وضع برای پوشه‌های مخصوص فایل‌های صوتی و تصویری وجود دارد. حتماً متوجه هستید كه در پوشه‌های كتابخانه به هیچ وجه فایل‌ها به صورت فیزیكی موجود نیستند. تنها میانبرهای فایل‌های صوتی و تصویری در این پوشه‌ها جمع‌آوری می‌شوند. این پوشه‌ها به صورتی طراحی شده‌اند كه فقط میانبرهای فایل‌های مخصوص را نشان دهند برای این كار به یك فیلتر مخصوص نیاز است كه در ویندوز لانگ‌هورن با نام Pivot شناخته می‌شود. بنابراین شما می‌توانید در این پوشه حتی میانبرها را بر اساس اندازه فایل‌های اصلی و یا تاریخ ایجاد آنها مرتب كنید. انواع كتابخانه‌ها در لانگ‌هورن فعلاً به دسته‌های بازی‌ها، اسناد، موسیقی و آدرس تقسیم شده است.
اما پدر و مادرهایی كه همیشه از كار كردن بچه‌ها با رایانه نگران بوده‌اند احتمالاً ویندوز لانگ‌هورن را بیشتر از قبل دوست خواهند داشت. ویندوز لانگ‌هورن قسمتی به نام Parent Control دارد كه به والدین اجازه می‌دهد فعالیت بچه‌های خود را در حین كار كنترل كنند. از طریق این كنترل والدین می‌توانند به بچه‌ها اجازه دهند كه از كدام بازی‌های نصب شده بر روی رایانه استفاده كنند. علاوه بر این مقدار ساعات استفاده كودكان و یا تمام كاربران با دسترسی محدود را می‌توان تعیین كرد.
كسانی كه با امكانات مربوط به جست‌وجو در ویندوز زیاد كار می‌كنند حتماً از كندی كار شكایت دارند. با بزرگ شدن فضای دیسك سخت و همین‌طور عوض نشدن روش‌های جست‌وجو در نسخه‌های مختلف ویندوز مشكل كماكان به قوت خود باقی است. مسئولان مایكروسافت قول داده‌‌اند این مشكل با استفاده از WinFS كاملاً حل شده است. در نسخه‌های آزمایشی كه هم اكنون در بازار است به نظر می‌رسد این ابزار ویندوز هنوز مشكل اساسی دارد. با این احوال اگر این پروژه مایكروسافت به نتیجه برسد قدرت جست‌وجو در سیستم عامل ویندوز بهبود بسیار زیادی خواهد یافت. برنامه جست‌وجو در ویندوز لانگ‌هورن به طور كامل توسط فناوری Net. طراحی شده است و زمان خوبی است كه مایكروسافت قدرت Net. را به رخ رقیبان بزرگ خود بكشد. اما زمانی كه موضوعاتی كه در سمینار Win HEC مطرح شد بحث گرافیك و نحوه استفاده ویندوز لانگ‌هورن از سخت‌افزارهایی گرافیكی بود.
به گفته یكی از مسئولان برنامه‌ریزی ویندوز لانگ‌هورن قدم‌های بزرگی در این راه برداشته شده است. در حال حاضر ویندوز XP و نسخه‌های قبلی آن قادر نیستند حتی با آخرین درایورهای موجود از حداكثر قابلیت خود به نحو احسن استفاده كنند. گویا مایكروسافت نحوه ارتباط سیستم عامل با سخت‌افزارهای گرافیكی را به طور كامل تغییر داده است. این تغییرات مطمئناً باعث خواهد شد، شما برای استفاده بهینه از این امكانات به سخت‌افزارهای قوی‌تری نیاز داشته باشید.
به همین ترتیب هم برنامه‌هایی كه تحت ویندوز اجرا می‌شوند و هم محیط گرافیكی ویندوز از نظر كیفیت تصاویر بهبود قابل توجهی خواهند یافت. DirectX-9 هم برای همین منظور طراحی و آماده بهره‌برداری در سیستم عامل جدید شده است.
در حال حاضر و با مراجعه به نسخه‌های آزمایشی ویندوز لانگ‌هورن می‌توان دریافت مایكروسافت فعلاً قصد ندارد اطلاعات اصلی مربوط به ویندوز جدید خود را به راحتی فاش كند. نسخه‌های آزمایشی ویندوز لانگ‌هورن نوید ابزار و امكانات جدیدی را می‌دهند كه ویندوزجیبور برای مقابله با رقبای نه چندان قدرتمند خود آن را توسعه دهد. توجه داشته باشید حتی نسخه Beta 1 ویندوز لانگ‌هورن هنوز انتشار نیافته است پس ممكن است تا عرضه نسخه‌های نهایی تمام معادلات به راحتی به هم بخورد. همانطور كه در مورد ویندوز سرور 2003 اتفاق افتاد.
http://www.hamshahri.org/hamnews/1382/820320/infor/igozar.htm
http://www.hamshahri.net/hamnews/1382/820327/infor/imaqal.htm
موفق باشید.مشاور : ساده دل | پرسش : چهارشنبه 28/3/1382 | پاسخ : چهارشنبه 28/3/1382 | | | 0 سال | رايانه | تعداد مشاهده: 74 بار

تگ ها :

UserName