عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد شـشم - صفحه 261 -  پيام چهارده ماده اي به ملت ايران درباره وضعيت كشور
مكان : تهران ، منزل آقاي محمود بروجردي - خيابان پاسداران
مناسبت : ترك تهران به مقصد قم
مخاطب : ملت ايران
موضوع : چهارده توصيه درباره انقلاب و مسائل داخلي كشور
پيام
زمان : 9 اسفند 1357 / 1 ربيع الثاني 1399
صفحه : 261
1- ملت شجاع بايد توجه داشته باشد كه گرچه استبداد داخلي فرو ريخت و مردم آزادي را لمس كرده اند ولي هنوز ريشه هاي استعمار امريكا، شوروي ، انگلستان وصهيونيسم و ساير دول چپاولگر از اين مرز و بوم كاملا قطع نشده است . بايد همه بدون كوچكترين توقف و ركودي در از بين بردن نفوذ كشورهاي اجنبي با هم متحد شويم .بايد توجه داشت كه شاه ، اين مملكت را چنان در دست اجانب قرار داده است كه بايدساليان دراز با عوارضش مبارزه كرد و ما اگر بخواهيم استقلال حقيقي به دست آوريم ،
بسم الله الرحمن الرحيم
در اين موقع كه قصد تشرف به قم - حرم اهل البيت عليهم السلام - را دارم لازم است از ملت بزرگ ايران عموما تشكر نمايم .
الحق به همت والاي اين ملت رنجديده بود كه با اتكال به قدرت لايزال الهي واعتماد به ولي عصر - عجل الله فرجه - پيروزي بر قدرتهاي شيطاني حاصل شد، و نيز ازاهالي محترم تهران كه از حين ورود تاكنون - كه مي خواهم صورتا آنان را وداع كنم ،گرچه روحا و قلبا از آنان و ساير ملت عزيز دور نيستم - زحمات فوق العاده كشيده وعواطف پرشور از خود نشان دادند، تقدير و تشكر مي كنم . من مرهون عواطف همه جناحها و اقشار محترم هستم . خداوند تعالي به آنان استقلال و آزادي و استقامت وصحت عنايت فرمايد و جمهوري عدل اسلامي را براي آنان مستقر فرمايد. لازم است مطالبي را تذكر دهم :
صفحه : 262
بايد سعي كنيم تمامي اشكال نفوذ امريكا چه اقتصادي و چه نظامي ، چه سياسي وفرهنگي را از بين ببريم و من اميدوارم كه ملت ايران به اين مهم هر چه زودتر برسد.
3- كارگران كارخانه ها و ديگر كارگران و كارمندان و طبقات مستضعف بايد بدانند كه اسلام از بدو ظهور طرفدار آنان بوده و در حكومت عدل اسلامي به آنان اجحاف نمي شود و نخواهد شد و كساني كه با دستور يا ميل و نفع اجانب بين آنان مي روند و باپخش اكاذيب فريبنده مي خواهند آنان را از اسلام جدا كنند همانها هستند كه بعضي سران آنان در خدمت دربار محمدرضا پهلوي بودند و همه آنان آگاهانه يا ناخودآگاهانه در خدمت اجانب هستند. لازم است اين عناصر مفسده جو را در بين خودشان و دركارخانه ها راه ندهند و از اجتماعات آنان احتراز كنند.
2- همه مي دانيد كه رمز پيروزي بزرگي كه ملت به آن رسيده است وحدت كلمه همه اقشار از مركز تا اقصي بلاد كشور و وحدت هدف آن برچيده شدن حكومت طاغوتي وقطع ايادي استعمار و استثمارگران بين المللي و برپا شدن جمهوري اسلامي بود. اكنون احتياج بيشتر داريم به حفظ اين وحدت كلمه و وحدت مقصد. ملت بزرگ بايدهوشيارانه از بعضي عناصر تفرقه افكن كه با شعارهاي فريبنده مي خواهند دست اجانب رابه كشور مسلمان ما باز كنند و همان اختناق و چپاولگري را به فرم ديگر برگردانند، احترازكنند و با تنها گذاشتن آنان و عدم شركت در اجتماعاتشان و با منطق اسلامي تبليغات سوءآنان را خنثي كنند. همه مي دانند اين پيروزي از قدرت اسلام است و مسلمين با دادن خون شريف خود آن را به دست آورده اند و فرصت طلبان مي خواهند بدون فعاليت مثبت از آن بهره بردارند و با حيله و حربه فريبكاري خود را جا بزنند. ملت ايران بايد باهوشياري از آنان جلوگيري كنند. در صورتي كه آزادي بيان و قلم و عقيده براي همگان آزاد مي باشد و لكن مردم توطئه را هرگز اجازه نمي دهند.
من به دولت راجع به مجاني كردن آب و برق و بعضي چيزهاي ديگر فعلا براي طبقات كم بضاعتي كه در اثر تبعيضات خانمان برانداز رژيم شاهنشاهي دچار محروميت شده اند - و با برپايي حكومت اسلامي به اميد خدا اين محروميتها برطرف خواهد شد -
صفحه : 263
4- ارتش و شهرباني و ژاندارمري اكنون در خدمت اسلام هستند و از ملت هستند،بايد ملت از آنان پشتيباني كند و كاري كه موجب آزردگي و دلسردي آنان است انجام ندهند و بايد قواي انتظاميه بدانند كه پس از تصفيه از عناصر فاسده ، تمام آنان در پناه اسلام و حكومت عدل با احترام و رفاه زندگي مي كنند. ما مي دانيم كه شكست دشمن مرهون پيوستن جناحهايي از نيروها و ساير مامورين دولتي به ملت بود. شما نبايداحساس شكست كنيد بلكه بايد احساس پيروزي كنيد زيرا از ملتيد و در پيروزي آن سهيم هستيد و ما به شما احترام مي گذاريم و شما را برادران خود مي دانيم . من به ملت ايران اكيدا هشدار مي دهم كه دولت بايد ارتش ملي و قوي و با روحيه مقتدر داشته باشدتا قدرت بر حفظ كشور داشته باشد. ملت محترم بايد در تقويت روحي ارتش و افسران كوشش كنند و گويندگان و وعاظ محترم نيز در تقويت آنان كوشش نمايند و از حمله به پادگانهاي قواي انتظامي در سرتاسر كشور بايد جدا جلوگيري شود. امروز حمله به پادگانها مخالفت با انقلاب اسلامي است و بايد از آن احتراز كرد و لازم است كميته هاي انقلاب اسلامي در شهرستانها از فرماندهاني كه از جانب ستاد كل ارتش ملي اسلامي تعيين مي شوند، جدا پشتيباني كنند و نيز از روساي ديگر قواي انتظامي كه از طرف قواي دولتي تعيين مي شوند، پشتيباني نمايند.
5- كميته هاي انقلاب اسلامي در تمام شهرستانها موظفند كه به مجرد مسلط شدن دولت بر اوضاع شهرها فعاليتهاي كميته ها را به قواي دولتي تسليم كنند و از دخالت درامور دولتي خودداري نمايند و بايد از همه كميته ها در مورد زحماتي كه در اين دوره انقلاب كشيده اند تشكر كنم . شماها بوديد كه با همت خود آشفتگيها را سامان داديد.
6- به تمام اعضاي كميته ها و زندانبانها حكم مي كنم كه با زندانيان - هر كه باشد -به طور انسانيت و اسلاميت رفتار كنند و از آزار و مضيقه و رفتار خشن و گفتار ناهنجارخودداري كنند كه در اسلام و حكومت عدل اسلامي اين امور ممنوع و محكوم است وبه بستگان زندانيان در روز معيني با مقررات ، اجازه ملاقات دهند.
سفارش اكيد نمودم كه عمل خواهد شد.
صفحه : 264
9- كرارا سفارش علماي اعلام و ائمه جماعت محترم و خطباي ارجمند و سايرخدمتگزاران به شريعت مطهره را نموده ام . لازم است ملت معظم بداند كه اگر خداي نخواسته خللي در موقعيت اين جماعت - كه پاسداران اسلام و قرآن هستند - وارد شود،اجانب چپاولگر به آمال خود خواهند رسيد و رشته امور از دست خواهد رفت .روشنگري اين قشر محترم بود كه ملت را با روحيه اسلامي به هيجان آورد. خدمت اين طبقه را نبايد فراموش كرد و اكنون نيز با كمك اين طبقه است كه در تمام كشور، اوضاع رو به آرامش است . من توصيه مي كنم حتي نسبت به كساني كه به من اهانت نموده اندنبايد تعرض شود. من از روحانيت مي خواهم با برادران خود در جهت گسترش مباني مبارزاتي همكاري كنند و با آنان با مهرباني رفتار نمايند. من همه افرادي را كه از من غيبت كرده يا به من اهانت نموده اند، عفو نمودم و از خداي تعالي براي همه طلب عفومي كنم و تقاضا دارم كه آقايان ائمه جماعت را - كه از قرار مسموع تشريف نياورده اند - به مسجد دعوت نمايند و احترام آنان را حفظ كنند. البته حساب كساني كه معلوم است درخدمت دستگاه ظلم بوده اند جداست .
10- در مطبوعات كه بعد از انقلاب اسلامي خود را در خدمت انقلاب و مسير ملت معرفي مي كنند، مطالب و مقالاتي درج مي شود كه برخلاف مسير انقلاب اسلامي است و
7- كرارا گفتم و باز تكرار مي كنم ، كسي حق ندارد به منزل مردم حمله كند و واردمنزل آنان شود و اگر اطلاع پيدا شد كه مجرمي در منزلي است مراقبت از فرار او كنند و به مقامات مسئول اطلاع دهند كه با موازين او را دستگير نمايند. علاقه مندان به نهضت بايداز اينگونه اعمال اجتناب كنند. مردم بايد روي موازين شرعيه عمل نمايند.
8- طولاني بودن اعتصابات موجب بحرانهايي شده است كه لازم است مردم براي همراهي به طبقه مستمند از گرانفروشي در ارزاق عمومي احتراز كنند و ارزاق مورداحتياج عموم را به قيمت ارزان بفروشند. اين يك عمل انساني و اسلامي است كه اينجانب از عموم انتظار دارم . خداوند متعال براي اين انساندوستي به آنان بركت ورحمت عنايت مي فرمايد.
صفحه : 265
شما خود بهتر از هر كس بايد بدانيد كه ملت قيام كرده است تا غبار فرهنگهاي استعماري را از خود بزدايد. ما بايد عقايد استعماري را با هر شكل و فرمش در نطفه خفه كنيم و ايمان مردم را كه ابرقدرتها را به زانو درآورد از آنان جدا نسازيم . اميدوارم نصيحت اين درد چشيده را بشنويد، چنانچه اين نصيحت را به آن جوانان و طبقه اي كه در اين موقع حساس موجب تفرقه مي شوند، مي كنم . من خوف آن را دارم كه اين تفرقه اندازيها به ضرر ملت رنج ديده و زيان خود آنان تمام شود. من از روزگار سياه اختناق و اسارت بيمناكم . من از اين گرايشهاي غربي و شرقي متاسفم . فرزندان من ! به آغوش اسلام برگرديد و از فرهنگ غني اسلام بهره برداريد، گول آناني را كه جز مكيدن خون ملتهاي مستضعف ، مقصدي ندارند نخوريد، و از مسير انقلاب اسلامي خارج نشويد كه خير شما و ملت شما در آن است .
11- به خواست خداوند متعال به زودي درباره شكل حكومت ، رفراندم خواهد شد.لازم است تذكر دهم آنچه اينجانب به آن راي مي دهم "جمهوري اسلامي " است و آنچه ملت شريف ايران در سرتاسر كشور با فرياد از آن پشتيباني نموده است همين "جمهوري اسلامي " بوده است ، نه يك كلمه زياد و نه يك كلمه كم . من از ملت شريف انتظار دارم كه به "جمهوري اسلامي " راي دهند كه تنها اين ، مسير انقلاب اسلامي است و كساني كه مخالف هستند آزاد و مختارند كه اظهار مخالفت نمايند و علماي اعلام شهرستانها و قراء و
اين موجب نارضايتي و ناراحتي ملت را فراهم نموده ، كرارا مراجعه مي شود كه اينجانب اقدامي بنمايم ، من متاسفم از اين امر، به آنان و جميع رسانه هاي تبليغاتي نصيحت مي كنم كه اين جانبازي والاي ملت بود كه با اتكال به اسلام و قوت ايمان به خداي متعال شما رااز آن اسارت و نكبت پنجاه ساله رهايي بخشيد. اكنون سزاوار نيست كه خلاف رضاي ملت رنجديده و بر خلاف انقلاب اسلامي سمپاشيهايي بكنيد كه نفع آن را جز اجانب وچپاولگران و خدمتگزاران آنها احدي نبرد. من نصيحت خود را تكرار مي كنم و صلاح مطبوعات را در آن مي دانم كه تحت تاثير راست و چپ و شرق و غرب واقع نشده و خودرا در مسير انقلاب اسلامي قرار دهند.
صفحه : 266
قصبات و خود ملت مكلفند كه نگذارند كسي سلب آزادي از كسي بكند و مراقبت كنندآزادانه هر كس راي خود را بدهد.
12- بايد هر چه سريعتر به وضع جنايتكاران رژيم فاسد رسيدگي شود و دردادگاههاي فوق العاده انقلابي - مردمي علنا آنان را محاكمه كرده و به مجازات برسانيم تامردم ستمديده ما از وضع آنان مطلع شده و مطمئن شوند افرادي كه آنان را در طول دوران سياه استبداد اذيت و آزار كرده بودند، چگونه به جزاي اعمال خود مي رسند.
13- بايد تمام ادارات از نخست وزيري تا كوچكترين اداره از تجمل پرستي و اسراف و كاغذبازي بپرهيزند و كار مردم را سريعا انجام دهند.
البته مردم شريف مي دانند كه وزارتخانه ها و ادارات در جمهوري اسلامي بايد ازبن (1) تغيير كند تا از فرم غربي و سلطنتي درآمده و به صورتي انساني و اسلامي درآيد.
14- من با كمال تواضع از كساني كه در ورود اينجانب با تلگراف يا نامه تفقد و لطف فرموده اند تشكر صميمانه مي كنم و از اينكه به واسطه كثرت نامه ها و تلگرافات و اشتغال جانفرسا و كمي وقت و فرصت نتوانستم جواب بدهم عذر مي خواهم . من در خدمت همه هستم و طلب عفو از همگان مي كنم . خداوند متعال به اسلام و ملت اسلام عظمت وقدرت مرحمت فرمايد. والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته .
روح الله الموسوي الخميني