عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد شـشم - صفحه 114 -  راه طولاني براي سازندگي
سخنراني
زمان : 20 بهمن 1357 / 11 ربيع الاول 1399
مكان : تهران ، مدرسه علوي
موضوع : راه سازندگي و تداوم انقلاب اسلامي
حضار: نمايندگان شوراي هماهنگي اعتصابات
صفحه : 114
اعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
از آقايان و خانمها تشكر بكنم كه زحمت كشيدند و اينجا تشريف آوردند. و مابحمدالله در اين نهضت اين برخورداري را داريم كه با امثال شماها مواجه مي شويم كه شما مسائل خودتان را به ما بگوييد، ما هم دردهاي خودمان را به شما.
راه طولاني براي سازندگي
شما مي دانيد كه الان ما، پس از اينكه ان شاءالله دولت انقلابي هم تحقق پيدا بكند، راه بسيار دوري داريم براي ترميم خرابيهايي كه در اين پنجاه و چند سال در مملكت ما به اسم "تمدن بزرگ "، به اسم آزادي كذا تحقق پيدا كرده است . اينها رفتند و فرار كردند وخزاين مملكت ما را يا به باد دادند، يا همراه بردند. و ما وارث يك مملكت درهم ريخته هستيم كه تحقق صحت آن و ترميم آن امكان ندارد الا به تشريك مساعي همه قشرهاي ملت . اگر هر كس در هر مقامي هست در اين مسئله كوشش نكند و بخواهد به عهده قشرديگر بگذارد، اين بار زمين خواهد ماند. خرابيها اندازه اي نيست كه دولت بتواند ترميم بكند، يا قشر يا اقشاري از ملت بتواند ترميم بكند. اين خرابيها بسيار است : در جهت اقتصاد، در جهت فرهنگ ، در جهت ارتش ، در جهات ديگر. و اين با كوشش همه جانبه همه اقشار ملت بايد ترميم بشود. لهذا با اينكه شما سهم بزرگي داريد، اين آقايان فرهنگيها و آقايان اعتصابيون و ديگران سهم بزرگي در اين نهضت دارند، و اين نهضت را اين اعتصابات خيلي ثمربخش كرد، لكن ما حالا قدم اول را برداشته ايم . مثل اينكه
صفحه : 115
يك مملكتي جنگزده باشد و اجانب در آن باشد، كوشش كنيد اجانب را بيرون كنيد. اين قدم اول است .
قدم دوم ، قدم سازندگي است ، مهمتر از قدم اول است . قدم سازندگي از حالا به بعدشروع مي شود. هر جاي اين مملكت شما دست بگذاريد خرابي هست . اين ادارات دولتي را به واسطه اينكه اشخاصي كه در راس بودند بسيارشان اشخاص غيرصحيح بودند، و همين طور وزارتخانه ها و اشخاصي كه در راس بودند اشخاصي نبودند كه ملي باشند، ادارات دولتي را تقريبا بايد گفت اينها خراب كردند.
زاغه نشيني در تهران
و همين طور شما ملاحظه مي كنيد كه وضع زراعت ما، كه يكي از چيزهاي بزرگ مملكت است و اقتصاد مملكت ما بسته به اوست ، اينها به اسم "اصلاحات ارضي " از بين بردند و الان كشاورزي شما ورشكسته است و شما محتاجيد به اينكه از خارج همه چيزهارا بياوريد. و همين طور مراتع ما را از بين بردند و به غير دادند؛ به اسم ملي ملت را از آن محروم كردند، و دامدارهاي ما از بين رفتند. اين دامدارها، اين كشاورزها، كه در محال خودشان نتوانستند زندگي شان را ادامه بدهند رو به شهرستانها آوردند كه اينجا يك كاري پيدا كنند. اينجا هم كاري صحيح نبوده است . خير. از قراري كه من شنيده ام در خودتهران محله هاي بسياري هست كه اين محله ها محله هاي زاغه نشين ، چادرنشين و امثال اينهاست كه اين بيچاره ها در آنجا با وضع فلاكت باري زندگي مي كنند.
دوري گزيني از اختلافات
بايد همه اين آقايان دست به دست هم بدهند، همه اقشار با هم اتحاد پيدا بكنند، و باكمال دلسوزي در اين خرابه مشغول ساختمان بشوند. هر كس اهل اداره است مواظب باشد كه در آن اداره مفاسدي كه بوده تذكر بدهد به دولت . هر كس هر جا هست مفسده هاي آنجا را يادداشت كند تذكر بدهد، تا بلكه ان شاءالله با كوششهاي زياد اين اموررفع بشود.
صفحه : 116
من از خداي تبارك و تعالي سلامت همه شما را خواستارم و اميدوارم كه همه باوحدت كلمه ، همه با هم اين مسائل را حل بكنيد. و اختلاف نظر، اختلافات صنفي ،اختلافاتي كه در ايران آنها انداختند بين مردم ، اختلافات را و اينها را توجه كنيد كه برداشته بشود كه دشمن شما از اختلاف شما نتيجه مي گيرد. و شما ملاحظه كرديد كه بااين اتفاق كلمه اي كه ايران پيدا كرد، اين قدرتهاي بزرگ را به زانو درآورد به طوري كه نتوانستند آنها شاه را هم نگه دارند. خداوند ان شاءالله همه شما را توفيق بدهد و مويد كند.
والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته