• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد بیست و یکم - صفحه 56 -  حكم انتصاب آقاي هاشمي رفسنجاني به سمت جانشين فرماندهي كل قوا
حكم
زمان : 12 خرداد 1367 / 17 شوال 1408
مكان : تهران ، جماران
موضوع : انتصاب جانشين فرماندهي كل قوا
مخاطب : هاشمي رفسنجاني ، اكبر
صفحه : 56
[آقاي خامنه اي ، رئيس جمهور، طي نامه اي به محضر امام خميني اعلام داشت :
.. . پيشنهاد مشخص اينجانب كه قبلا نيز كتبا و شفاها معروض گرديده ، اين است كه :
1- كليه امور مربوط به نيروهاي مسلح ، ارتش ، سپاه ، ژاندارمري اعم از عمليات ، پشتيباني ، امور سازماني و اداري و غيره به شخص واحدي مفوض و محول گردد.
2- شخص مزبور از سوي حضرتعالي موظف گردد كه امور را از نزديك و با قاطعيت تمشيت كند.
3- دادگاه نيروهاي مسلح موظف گردد كه در تعقيب قضايي متهمين و اجراي محكوميتها به طور كامل از نظر و دستور وي تبعيت كند. با توجه به همه جوانب ، به نظر اينجانب ، تنها فرد مناسب براي تصدي اين مسئوليت مهم ، جناب آقاي هاشمي رفسنجاني است . امام خميني در پاسخ چنين مرقوم فرمودند: ]
بسم الله الرحمن الرحيم
جناب حجت الاسلام آقاي حاج شيخ علي اكبر هاشمي رفسنجاني - دامت افاضاته
با توجه به درگيري روياروي امريكاي جهانخوار عليه اسلام و ايران و هماهنگي غرب و شرق و ارتجاع منطقه در مبارزه با انقلاب اسلامي و جلوگيري از پيروزي اسلام ،به پيشنهاد رئيس جمهور محترم ، جناب حجت الاسلام آقاي خامنه اي - دامت افاضاته -جنابعالي را با تمام اختيارات به جانشيني فرماندهي كل قوا منصوب مي نمايم . و جنابعالي موظف به اجراي دستورات ذيل مي باشيد:
1- ايجاد ستاد فرماندهي كل تا تهيه زمينه وحدت كامل .
صفحه : 57
2- هماهنگي كامل ارتش ، سپاه ، بسيج و نيروهاي انتظامي در تمامي زمينه هاي دفاع مقدس اسلام . بديهي است انسجام و ادغام مورد قبول و صحيح ادارات و سازمانهاي مربوط و پشتيباني كننده در هماهنگي نيروهاي مسلح نقش اساسي را دارا خواهند بود.
3- تمركز صنايع نظامي و تهيه مايحتاج دفاع مقدسمان و انسجام امكانات تعميراتي ،پشتيباني ، فني ، مهندسي ، رزمي ، آموزشي و تحقيقاتي و نيز بسيج همه امكانات و ابزار درجهت اهداف مشخص از سوي فرماندهي كل .
4- سعي در استفاده هر چه بهتر از امكانات و نيروها؛ و جلوگيري از به كار گرفتن امكانات مادي و معنوي در غير موارد ضروري . و در همين راستا، حذف يا ادغام سازمانها و تشكيلات تكراري و غيرضروري .
5- تمركز امور تبليغي و فرهنگي نيروهاي مسلح در تمام زمينه ها.
6- استفاده درست و قاطع از قوانين دادگاه نظامي در زمان جنگ و تنبيه متخلف در هررده .
7- بهره برداري صحيح از كمكهاي مردمي در تمامي زمينه ها.
قواي مقننه و اجراييه و قضاييه موظفند تمامي امكانات و سياستهاي خود را در جهت نيازهاي جنگ به كار گيرند.
از مردم عزيز ايران و نيروهاي نظامي و انتظامي مي خواهم تا با صبر و شكيبايي انقلابي و با قدرت و استقامت در مقابل توطئه هاي استكبار جهاني ايستادگي نمايند؛ ومطمئن باشند كه پيروزي از آن صابران است . جهان امروز غرق در نامردميها وحيله هاست ؛ و شما ياران اسلام در اوج قداست و شرافت مي باشيد. من به همه شما دعامي كنم ، خداوند يار و پشتيبان مبارزان راه خدا باد. توفيق جنابعالي را از خداي تعالي مسئلت دارم . والسلام عليكم و رحمه الله .
روح الله الموسوي الخميني