• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد بیست و یکم - صفحه 333 -  نامه به آقاي منتظري "موافقت با استعفاي ايشان از قائم مقامي رهبري "
نامه
زمان : 8 فروردين 1368 / 20 شعبان 1409
مكان : تهران ، جماران
موضوع : موافقت با استعفاي آقاي منتظري از قائم مقامي رهبري
مخاطب : منتظري ، حسينعلي
صفحه : 333
پس از سلام و تحيت ، مرقومه شريفه مورخ 6/1/68 واصل شد. ضمن تشكر از ارشادات وراهنماييهاي حضرتعالي به عرض مي رساند، مطمئن باشيد همان طور كه از آغاز مبارزه تاكنون در همه مراحل همچون سربازي فداكار و از خود گذشته و مطيع در كنار حضرتعالي و در مسير اسلام و انقلاب بوده ام ، اينك نيز خود را ملزم به اطاعت و اجراي دستورات حضرتعالي مي دانم ؛ زيرا بقا وثبات نظام اسلامي مرهون اطاعت ازمقام معظم رهبري است . براي هيچ كس قابل شك نيست كه اين انقلاب عظيم تا كنون در سايه رهبري و ارشادات حضرتعالي از خطرات مهمي گذشته ؛ و دشمنان زيادي همچون منافقين كوردل ، كه دستشان به خون هزاران نفر از مردم و شخصيتهاي عزيز ما و از جمله فرزند عزيزخود من (1) آغشته است ، و ساير جناحهاي مخالف و ضد انقلاب و سازشكار و ليبرال مابهاي كج فكررا رسوا واز صحنه خارج نموده است . آيا جنايات هولناك وضربات ناجوانمردانه اين روسياهان كوردل به انقلاب و كشور و ملت عزيز و فداكار ما فراموش شدني است ؟ و اگر بلندگوهاي آنان وراديوهاي بيگانه خيال مي كنند با جوسازيها و نشر اكاذيب و شايعه پراكنيها به نام اينجانب مي توانند به اهداف شوم خود برسند و در همبستگي ملت ما رخنه كنند، سخت در اشتباهند.
[بسم الله الرحمن الرحيم . محضر مبارك آيت الله العظمي امام خميني - مدظله العالي
و راجع به تعيين اينجانب به عنوان قائم مقام رهبري ، خود من از اول جدا مخالف بودم ؛ و با توجه به مشكلات زياد و سنگيني بار مسئوليت ، همان وقت به مجلس خبرگان نوشتم كه تعيين اينجانب به مصلحت نبوده است . و اكنون نيز عدم آمادگي خود را صريحا اعلام مي كنم . و از حضرتعالي تقاضا
1- شهيد محمد منتظري كه در فاجعه انفجار ساختمان مركزي حزب جمهوري اسلامي ، واقع در سرچشمه تهران همراه با دهها تن از شخصيتهاي مذهبي و سياسي ديگر به شهادت رسيد.
صفحه : 334
و از همه برادران و خواهران عزيز و علاقه مند تقاضا مي كنم مبادا در مورد تصميم مقام معظم رهبري و خبرگان محترم ، به بهانه حمايت از من ، كاري انجام دهند و يا كلمه اي بر زبان جاري نمايند؛زيرا مقام معظم رهبري و خبرگان جز خير و مصلحت اسلام و انقلاب را نمي خواهند.
جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي منتظري - دامت افاضاته
مي كنم به مجلس خبرگان دستور دهيد مصلحت آينده اسلام و انقلاب و كشور را قاطعانه در نظربگيرند. و به من اجازه فرماييد همچون گذشته يك طلبه كوچك و حقير در حوزه علميه به تدريس وفعاليتهاي علمي و خدمت به اسلام و انقلاب ، زير سايه رهبري حكيمانه حضرتعالي ، اشتغال داشته باشم . و اگر اشتباهات و ضعفهايي كه لازمه طبيعت انسان است رخ داده باشد، ان شاالله با رهبريهاي حضرتعالي مرتفع گردد.
بسم الله الرحمن الرحيم
با سلام و آرزوي موفقيت براي شما، همان طور كه نوشته ايد رهبري نظام جمهوري اسلامي كار مشكل و مسئوليت سنگين و خطيري است كه تحملي بيش از طاقت شمامي خواهد. و به همين جهت ، هم شما و هم من از ابتدا با انتخاب شما مخالف بوديم ، و دراين زمينه هر دو مثل هم فكر مي كرديم . ولي خبرگان به اين نتيجه رسيده بودند؛ و من هم نمي خواستم در محدوده قانوني آنها دخالت كنم . از اينكه عدم آمادگي خود را براي پست قائم مقامي رهبري اعلام كرده ايد پس از قبول ، صميمانه از شما تشكر مي نمايم .همه مي دانند كه شما حاصل عمر من بوده ايد؛ و من به شما شديدا علاقه مندم . براي اينكه اشتباهات گذشته تكرار نگردد، به شما نصيحت مي كنم كه بيت خود را از افراد ناصالح پاك نماييد؛ و از رفت و آمد مخالفين نظام ، كه به اسم علاقه به اسلام و جمهوري اسلامي
اميد است اين شاگرد مخلص را هميشه از راهنماييهاي ارزنده خود بهره مند، و از دعاي خيرفراموش نفرماييد. والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته .
7 / 1 / 68 - حسينعلي منتظري ]
صفحه : 335
8 / 1 / 68
خود را جا مي زنند، جدا جلوگيري كنيد. من اين تذكر را در قضيه "مهدي هاشمي "(2) هم به شما دادم . من صلاح شما و انقلاب را در اين مي بينم كه شما فقيهي باشيد كه نظام ومردم از نظرات شما استفاده كنند. از پخش دروغهاي راديو بيگانه متاثر نباشيد. مردم ماشما را خوب مي شناسند، و حيله هاي دشمن را هم خوب درك كرده اند كه با نسبت هرچيزي به مقامات ايران كينه خود را به اسلام نشان مي دهند.
طلاب عزيز، ائمه محترم جمعه و جماعات ، روزنامه ها، و راديو - تلويزيون ، بايد براي مردم اين قضيه ساده را روشن كنند كه در اسلام مصلحت نظام از مسائلي است كه مقدم برهر چيز است ، و همه بايد تابع آن باشيم . جنابعالي ان شاالله با درس و بحث خود حوزه ونظام را گرمي مي بخشيد. والسلام عليكم .
2- سيد مهدي هاشمي از جمله افرادي بود كه پيش از انقلاب به اتهام معاونت در قتل آقاي شمس آبادي دستگير ومحكوم گرديد. او پس از پيروزي انقلاب از زندان آزاد شد و به مسئوليتهاي مهمي نيز گمارده شد؛ اما بزودي چهره واقعي خود را نشان داد و با شركت در چند فقره جنايت و اعمال خلاف قانون از سوي دادگاه محاكمه و به اعدام محكوم شد و حكم درباره او به اجرا درآمد.
روح الله الموسوي الخميني