• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد بیست و یکم - صفحه 273 -  پيام به روحانيون ، مراجع ، مدرسين ، طلاب و ائمه جمعه و جماعات "منشور روحانيت "
مكان : تهران ، جماران
زمان : 3 اسفند 1367 / 15 رجب 1409
موضوع : تعيين استراتژي نظام جمهوري اسلامي ايران - رسالت حوزه هاي علميه - منشورروحانيت
مخاطب : روحانيون ، مراجع ، مدرسين ، طلاب و ائمه جمعه و جماعات
پيام "منشور روحانيت "
صفحه : 273
سلام بر آنان كه تا كشف حقيقت تفقه به پيش تاختند و براي قوم و ملت خودمنذران (2) صادقي شدند كه بند بند حديث صداقتشان را قطرات خون و قطعات پاره پاره پيكرشان گواهي كرده است و حقا از روحانيت راستين اسلام و تشيع جز اين انتظاري
2- ترساننده ، بيم دهنده .
بسم الله الرحمن الرحيم
صلوات و سلام خدا و رسول خدا بر ارواح طيبه شهيدان خصوصا شهداي عزيزحوزه ها و روحانيت . درود بر حاملان امانت وحي و رسالت پاسداران شهيدي كه اركان عظمت و افتخار انقلاب اسلامي را بر دوش تعهد سرخ و خونين خويش حمل نموده اند.سلام بر حماسه سازان هميشه جاويد روحانيت كه رساله علميه و عمليه خود را به دم شهادت و مركب خون نوشته اند و بر منبر هدايت و وعظ و خطابه ناس از شمع حياتشان گوهر شبچراغ ساخته اند. افتخار و آفرين بر شهداي حوزه و روحانيت كه در هنگامه نبردرشته تعلقات درس و بحث و مدرسه را بريدند و عقال (1) تمنيات دنيا را از پاي حقيقت علم برگرفتند و سبكبالان به ميهماني عرشيان رفتند و در مجمع ملكوتيان شعر حضورسروده اند.
1- رشته و ريسمان .
خدمت حضرات روحانيون سراسر كشور و مراجع بزرگوار اسلام و مدرسين گرام وطلاب عزيز حوزه هاي علميه و ائمه محترم جمعه و جماعات - دامت بركاتهم
صفحه : 274
اگر فقهاي عزيز نبودند، معلوم نبود امروز چه علومي به عنوان علوم قرآن و اسلام واهل بيت - عليهم السلام - به خورد توده ها داده بودند. جمع آوري و نگهداري علوم قرآن و اسلام و آثار و احاديث پيامبر بزرگوار و سنت و سيره معصومين - عليهم السلام - و ثبت و تبويب (4) و تنقيح آنان در شرايطي كه امكانات بسيار كم بوده است و سلاطين وستمگران در محو آثار رسالت همه امكانات خود را به كار مي گرفتند، كار آساني نبوده است كه بحمدالله امروز نتيجه آن زحمات را در آثار و كتب با بركتي همچون "كتب اربعه "(5) و كتابهاي ديگر متقدمين و متاخرين از فقه و فلسفه ، رياضيات و نجوم و اصول و
5- كتابهاي چهارگانه معتبر احاديث فقهي شامل : "التهذيب "، "الاستبصار" "شيخ طوسي "، "من لايحضره الفقيه ""شيخ صدوق "، "الكافي " "شيخ مفيد".
نمي رود كه در دعوت به حق و راه خونين مبارزه مردم خود، اولين قربانيها را بدهد و مهرختام دفترش شهادت باشد. آنان كه حلقه ذكر عارفان و دعاي سحر مناجاتيان حوزه ها وروحانيت را درك كرده اند در خلسه حضورشان آرزويي جز شهادت نديده اند و آنان ازعطاياي حضرت حق در ميهماني خلوص و تقرب جز عطيه شهادت نخواسته اند. البته همه مشتاقان و طالبان هم به مراد شهادت نرسيده اند. يكي چون من عمري در ظلمات حصارها و حجابها مانده است و در خانه عمل و زندگي جز ورق و كتاب منيت نمي يابد وديگري در اول شب يلداي زندگي سينه سياه هوسها را دريده است و با سپيده سحر عشق عقد وصال و شهادت بسته است . و حال من غافل كه هنوز از كتم (3) عدمها به وجودنيامده ام ، چگونه از وصف قافله سالاران وجود وصفي كنم ؟ من و امثال من از اين قافله فقط بانگ جرسي مي شنويم ، بگذارم و بگذرم . ترديدي نيست كه حوزه هاي علميه وعلماي متعهد در طول تاريخ اسلام و تشيع مهمترين پايگاه محكم اسلام در برابر حملات و انحرافات و كجرويها بوده اند. علماي بزرگ اسلام در همه عمر خود تلاش نموده اند تامسائل حلال و حرام الهي را بدون دخل و تصرف ترويج نمايند.
3- پنهان كردن ، لايه پنهاني و دروني هر چيزي .
4- فصل بندي ، جدا كردن ابواب .
صفحه : 275
در بعد خدمات علمي حوزه هاي علميه سخن بسيار است كه ذكر آن در اين مختصرنمي گنجد. بحمدالله حوزه ها از نظر منابع و شيوه هاي بحث و اجتهاد، غني و داراي ابتكاراست . تصور نمي كنم براي بررسي عميق همه جانبه علوم اسلامي طريقه اي مناسبتر ازشيوه علماي سلف يافت شود. تاريخ بيش از هزار ساله تحقيق و تتبع علماي راستين اسلام گواه بر ادعاي ما در راه بارور ساختن نهال مقدس اسلام است . صدها سال است كه روحانيت اسلام تكيه گاه محرومان بوده است ، هميشه مستضعفان از كوثر زلال معرفت فقهاي بزرگوار سيراب شده اند. از مجاهدات علمي و فرهنگي آنان كه بحق از جهاتي افضل از دما شهيدان (6) است كه بگذريم ، آنان در هر عصري از اعصار براي دفاع ازمقدسات ديني و ميهني خود مرارتها و تلخيهايي متحمل شده اند و همراه با تحمل اسارتها و تبعيدها، زندانها و اذيت و آزارها و زخم زبانها، شهداي گرانقدري را به پيشگاه مقدس حق تقديم نموده اند. شهداي روحانيت منحصر به شهداي مبارزه و جنگ درايران نيستند، يقينا رقم شهداي گمنام حوزه ها و روحانيت كه در مسير نشر معارف واحكام الهي به دست مزدوران و نامردمان ، غريبانه جان باخته اند زياد است .
در هر نهضت و انقلاب الهي و مردمي ، علماي اسلام اولين كساني بوده اند كه برتارك جبين شان خون و شهادت نقش بسته است . كدام انقلاب مردمي - اسلامي را سراغ كنيم كه در آن حوزه و روحانيت پيش كسوت شهادت نبوده اند و بر بالاي دار نرفته اند واجساد مطهرشان بر سنگفرشهاي حوادث خونين به شهادت نايستاده است ؟ در15 خرداد و در حوادث قبل و بعد از پيروزي ، شهداي اولين ، از كدام قشر بوده اند؟ خدارا سپاس مي گزاريم كه از ديوارهاي فيضيه گرفته تا سلولهاي مخوف و انفرادي رژيم شاه
6- "مداد العلما افضل من دما الشهدا".
كلام و حديث و رجال ، تفسير و ادب و عرفان و لغت و تمامي رشته هاي متنوع علوم مشاهده مي كنيم . اگر ما نام اينهمه زحمت و مرارت را جهاد في سبيل الله نگذاريم ، چه بايد بگذاريم ؟
صفحه : 276
در ترويج روحانيت و فقاهت نه زور سر نيزه بوده است ، نه سرمايه پول پرستان وثروتمندان ، بلكه هنر و صداقت و تعهد خود آنان بوده است كه مردم آنان را برگزيده اند.
و از كوچه و خيابان تا مسجد و محراب امامت جمعه و جماعات و از دفاتر كار و محل خدمت تا خطوط مقدم جبهه ها و ميادين مين ، خون پاك شهداي حوزه و روحانيت افق فقاهت را گلگون كرده است و در پايان افتخارآميز جنگ تحميلي نيز رقم شهدا وجانبازان و مفقودين حوزه ها نسبت به قشرهاي ديگر زيادتر است . بيش از دو هزار وپانصد نفر از طلاب علوم دينيه در سراسر ايران در جنگ تحميلي شهيد شده اند و اين رقم نشان مي دهد كه روحانيت براي دفاع از اسلام و كشور اسلامي ايران تا چه حد مهيابوده است .
امروز نيز همچون گذشته شكارچيان استعمار در سرتاسر جهان از مصر و پاكستان وافغانستان و لبنان و عراق و حجاز و ايران و اراضي اشغالي به سراغ شيردلان روحانيت مخالف شرق و غرب و متكي به اصول اسلام ناب محمدي - صلي الله عليه و آله و سلم -رفته اند و از اين پس نيز جهان اسلام هر از چند گاه شاهد انفجار خشم جهانخواران عليه يك روحاني پاكباخته است . علماي اصيل اسلام هرگز زير بار سرمايه داران و پول پرستان و خوانين نرفته اند و همواره اين شرافت را براي خود حفظ كرده اند و اين ظلم فاحشي است كه كسي بگويد دست روحانيت اصيل طرفدار اسلام ناب محمدي با سرمايه داران در يك كاسه است . و خداوند كساني را كه اينگونه تبليغ كرده و يا چنين فكر مي كنند،نمي بخشد. روحانيت متعهد، به خون سرمايه داران زالو صفت تشنه است و هرگز با آنان سرآشتي نداشته و نخواهد داشت . آنها با زهد و تقوا و رياضت درس خوانده اند و پس ازكسب مقامات علمي و معنوي نيز به همان شيوه زاهدانه و با فقر و تهيدستي و عدم تعلق به تجملات دنيا زندگي كرده اند و هرگز زير بار منت و ذلت نرفته اند. دقت و مطالعه درزندگي علماي سلف ، حكايت از فقر و نهايتا روح پرفتوت آنان براي كسب معارف مي كند كه چگونه در پرتو نور شمع و شعاع قمر تحصيل كرده اند و با قناعت و بزرگواري زيستند.
صفحه : 277
7- نويسنده اين كتاب ، سلمان رشدي ، هندي الاصل مقيم انگليس و عضو "انجمن سلطنتي قلم انگليس " مي باشد. دراين كتاب وقيحانه به مقدسات اسلام ، قرآن كريم و مقام شامخ پيامبر اكرم "ص " در قالب يك رمان مستهجن وضداخلاقي اهانت شده است . محافل صهيونيستي ، دولت امريكا و جهان غرب به حمايت از انتشار اين كتاب برخاستندو حضرت امام خميني با صدور فتواي ارتداد رشدي و وجوب قتل وي و ناشرين كتاب ضد اخلاقي او، به مقابله با هجوم فرهنگي دشمنان اسلام برخاست و موجي از بيداري و مقاومت در جهان اسلام پديد آورد.
مسئله كتاب آيات شيطاني (7) كاري حساب شده براي زدن ريشه دين و دينداري و درراس آن اسلام و روحانيت است . يقينا اگر جهانخواران مي توانستند، ريشه و نام روحانيت را مي سوختند ولي خداوند همواره حافظ و نگهبان اين مشعل مقدس بوده است و ان شاءالله از اين پس نيز خواهد بود، به شرط آنكه حيله و مكر و فريب جهانخواران را بشناسيم . البته بدان معنا نيست كه ما از همه روحانيون دفاع كنيم ، چرا كه
مخالفت روحانيون با بعضي از مظاهر تمدن در گذشته صرفا به جهت ترس از نفوذ اجانب بوده است . احساس خطر از گسترش فرهنگ اجنبي ، خصوصا فرهنگ مبتذل غرب موجب شده بود كه آنان با اختراعات و پديده ها برخورد احتياطاميز كنند. علماي راستين از بس كه دروغ و فريب از جهانخواران ديده بودند، به هيچ چيزي اطمينان نمي كردند و ابزاري از قبيل راديو و تلويزيون در نزدشان مقدمه ورود استعمار بود، لذاگاهي حكم به منع استفاده از آنها را مي دادند. آيا راديو و تلويزيون در كشورهايي چون ايران وسايلي نبودند تا فرهنگ غرب را به ارمغان آورند؟ و آيا رژيم گذشته از راديو وتلويزيون براي بي اعتبار كردن عقايد مذهبي و ناديده گرفتن آداب و رسوم ملي استفاده نمي نمود؟ به هر حال خصوصيات بزرگي چون قناعت و شجاعت و صبر و زهد و طلب علم و عدم وابستگي به قدرتها و مهمتر از همه احساس مسئوليت در برابر توده ها،روحانيت را زنده و پايدار و محبوب ساخته است و چه عزتي بالاتر از اينكه روحانيت باكمي امكانات ، تفكر اسلام ناب را بر سرزمين افكار و انديشه مسلمانان جاري ساخته است و نهال مقدس فقاهت در گلستان حيات و معنويت هزاران محقق به شكوفه نشسته است . راستي اگر كسي فكر كند كه استعمار، روحانيت را با اينهمه مجد و عظمت و نفوذتعقيب نكرده و نمي كند، ساده انديشي نيست ؟
صفحه : 278
روحانيون وابسته و مقدس نما و تحجرگرا هم كم نبودند و نيستند. در حوزه هاي علميه هستند افرادي كه عليه انقلاب و اسلام ناب محمدي فعاليت دارند. امروز عده اي با ژست تقدس مابي چنان تيشه به ريشه دين و انقلاب و نظام مي زنند كه گويي وظيفه اي غير ازاين ندارند. خطر تحجرگرايان و مقدس نمايان احمق در حوزه هاي علميه كم نيست .طلاب عزيز لحظه اي از فكر اين مارهاي خوش خط و خال كوتاهي نكنند، اينها مروج اسلام امريكايي اند و دشمن رسول الله . آيا در مقابل اين افعيها نبايد اتحاد طلاب عزيزحفظ شود؟
استكبار وقتي كه از نابودي مطلق روحانيت و حوزه ها مايوس شد، دو راه براي ضربه زدن انتخاب نمود؛ يكي راه ارعاب و زور و ديگري راه خدعه و نفوذ در قرن معاصر. وقتي حربه ارعاب و تهديد چندان كارگر نشد، راههاي نفوذ تقويت گرديد. اولين و مهمترين حركت ، القاي شعار جدايي دين از سياست است كه متاسفانه اين حربه درحوزه و روحانيت تا اندازه اي كارگر شده است تا جايي كه دخالت در سياست دون شان فقيه و ورود در معركه سياسيون تهمت وابستگي به اجانب را به همراه مي آورد؛ يقيناروحانيون مجاهد از نفوذ بيشتر زخم برداشته اند. گمان نكنيد كه تهمت وابستگي و افتراي بي ديني را تنها اغيار به روحانيت زده است ، هرگز؛ ضربات روحانيت ناآگاه و آگاه وابسته ، به مراتب كاريتر از اغيار بوده و هست .
در شروع مبارزات اسلامي اگر مي خواستي بگويي شاه خائن است ، بلافاصله جواب مي شنيدي كه شاه شيعه است ! عده اي مقدس نماي واپسگرا همه چيز را حرام مي دانستندو هيچ كس قدرت اين را نداشت كه در مقابل آنها قد علم كند. خون دلي كه پدر پيرتان ازاين دسته متحجر خورده است هرگز از فشارها و سختيهاي ديگران نخورده است . وقتي شعار جدايي دين از سياست جا افتاد و فقاهت در منطق ناآگاهان غرق شدن در احكام فردي و عبادي شد و قهرا فقيه هم مجاز نبود كه از اين دايره و حصار بيرون رود و درسياست [و] حكومت دخالت نمايد، حماقت روحاني در معاشرت با مردم فضيلت شد.به زعم بعض افراد، روحانيت زماني قابل احترام و تكريم بود كه حماقت از سراپاي
صفحه : 279
علماي دين باور در همين حوزه ها تربيت شدند و صفوف خويش را از ديگران جداكردند. قيام بزرگ اسلامي مان نشات گرفته از همين بارقه است . البته هنوز حوزه ها به هردو تفكر آميخته اند و بايد مراقب بود كه تفكر جدايي دين از سياست از لايه هاي تفكراهل جمود به طلاب جوان سرايت نكند و يكي از مسائلي كه بايد براي طلاب جوان ترسيم شود، همين قضيه است كه چگونه در دوران وانفساي نفوذ مقدسين نافهم وساده لوحان بيسواد، عده اي كمر همت بسته اند و براي نجات اسلام و حوزه و روحانيت از جان و آبرو سرمايه گذاشته اند. اوضاع مثل امروز نبود، هر كس صد در صد معتقد به مبارزه نبود زير فشارها و تهديدهاي مقدس نماها از ميدان به در مي رفت ؛ ترويج تفكر"شاه سايه خداست " و يا با گوشت و پوست نمي توان در مقابل توپ و تانك ايستاد واينكه ما مكلف به جهاد و مبارزه نيستيم و يا جواب خون مقتولين را چه كسي مي دهد و ازهمه شكننده تر، شعار گمراه كننده حكومت قبل از ظهور امام زمان - عليه السلام - باطل است و هزاران "ان قلت " ديگر، مشكلات بزرگ و جانفرسايي بودند كه نمي شد بانصيحت و مبارزه منفي و تبليغات جلوي آنها را گرفت ؛ تنها راه حل ، مبارزه و ايثار خون بود كه خداوند وسيله اش را آماده نمود. علما و روحانيت متعهد سينه را براي مقابله با هرتير زهرآگيني كه به طرف اسلام شليك مي شد آماده نمودند و به مسلخ عشق آمدند.اولين و مهمترين فصل خونين مبارزه در عاشوراي 15 خرداد رقم خورد. در15 خرداد 42 مقابله با گلوله تفنگ و مسلسل شاه نبود كه اگر تنها اين بود مقابله را آسان
وجودش ببارد و الا عالم سياس و روحاني كاردان و زيرك ، كاسه اي زير نيم كاسه داشت .و اين از مسائل رايج حوزه ها بود كه هر كس كج راه مي رفت متدينتر بود. ياد گرفتن زبان خارجي ، كفر و فلسفه و عرفان ، گناه و شرك بشمار مي رفت . در مدرسه فيضيه فرزندخردسالم ، مرحوم مصطفي از كوزه اي آب نوشيد، كوزه را آب كشيدند، چرا كه من فلسفه مي گفتم . ترديدي ندارم اگر همين روند ادامه مي يافت ، وضع روحانيت و حوزه ها،وضع كليساهاي قرون وسطي مي شد كه خداوند بر مسلمين و روحانيت منت نهاد و كيان ومجد واقعي حوزه ها را حفظ نمود.
صفحه : 280
مي نمود. بلكه علاوه بر آن از داخل جبهه خودي گلوله حيله و مقدس مابي و تحجر بود؛گلوله زخم زبان و نفاق و دورويي بود كه هزار بار بيشتر از باروت و سرب ، جگر و جان رامي سوخت و مي دريد. در آن زمان روزي نبود كه حادثه اي نباشد، ايادي پنهان و آشكارامريكا و شاه به شايعات و تهمتها متوسل شدند حتي نسبت تارك الصلوه و كمونيست وعامل انگليس به افرادي كه هدايت مبارزه را به عهده داشتند مي دادند. واقعا روحانيت اصيل در تنهايي و اسارت خون مي گريست كه چگونه امريكا و نوكرش پهلوي مي خواهند ريشه ديانت و اسلام را بركنند و عده اي روحاني مقدس نماي ناآگاه يابازي خورده و عده اي وابسته كه چهره شان بعد از پيروزي روشن گشت ، مسير اين خيانت بزرگ را هموار مي نمودند.
8- در سال 1358 طرفداران حزب نوظهور "خلق مسلمان " به بهانه دفاع از آقاي شريعتمداري ، در شهر قم و تبريزدست به آشوب و بلوا زدند ولي با هوشياري مردم غيور و مسلمان آذربايجان و قم اين توطئه خنثي و حزب مذكور منحل و غير قانوني اعلام گرديد.
9- در تاريخ 19/4/1359 ماجراي كودتايي كه از مدتها قبل از طريق عوامل سازمان سياه در ايران تدارك ديده شده بود و در آستانه اجراي عمليات كودتا كه طبق آن بيت امام خميني و مراكز حساس نظام جمهوري اسلام بمباران وتهران به تصرف عوامل وابسته به بيگانه در مي آمد، به گونه اي معجزه آسا كشف و عوامل كودتا دستگير شدند. شرح ماجراي كودتا را در كتاب "كودتاي نوژه " از انتشارات موسسه مطالعات و پژوهشهاي سياسي ببينيد. نام اين كودتا به خاطر انتخاب پايگاه هوايي "نوژه " كه قبل از پيروزي انقلاب به پايگاه "شاهرخي " در همدان معروف بود و پس ازانقلاب به پايگاه "حر" تغيير نام داد و به واسطه شهادت يكي از افسران ، پايگاه به نام "شهيد نوژه " نامگذاري گرديد، به عنوان اولين پايگاه تجمع و اقدام برگزيده شده بود.
آنقدر كه اسلام از اين مقدسين روحاني نما ضربه خورده است ، از هيچ قشر ديگرنخورده است و نمونه بارز آن مظلوميت و غربت اميرالمومنين - عليه السلام - كه در تاريخ روشن است . بگذارم و بگذرم و ذائقه ها را بيش از اين تلخ نكنم . ولي طلاب جوان بايدبدانند كه پرونده تفكر اين گروه همچنان باز است و شيوه مقدس مابي و دين فروشي عوض شده است . شكست خوردگان ديروز، سياست بازان امروز شده اند. آنها كه به خود اجازه ورود در امور سياست را نمي دادند، پشتيبان كساني شدند كه تا براندازي نظام و كودتا جلو رفته بودند. غائله قم و تبريز(8) با هماهنگي چپيها و سلطنت طلبان وتجزيه طلبان كردستان تنها يك نمونه است كه مي توانيم ابراز كنيم كه در آن حادثه ناكام شدند ولي دست برنداشتند و از كودتاي نوژه (9) سر در آوردند، باز خدا رسوايشان
صفحه : 281
10- اعضا و وابستگان انجمن حجتيه .
ساخت . دسته اي ديگر از روحاني نماهايي كه قبل از انقلاب دين را از سياست جدامي دانستند و سر به آستانه دربار مي ساييدند، يكمرتبه متدين شده و به روحانيون عزيز وشريفي كه براي اسلام آنهمه زجر و آوارگي و زندان و تبعيد كشيدند تهمت وهابيت وبدتر از وهابيت زدند. ديروز مقدس نماهاي بيشعور مي گفتند دين از سياست جداست ومبارزه با شاه حرام است ، امروز مي گويند مسئولين نظام كمونيست شده اند! تا ديروزمشروب فروشي و فساد و فحشا و فسق و حكومت ظالمان براي ظهور امام زمان - ارواحنافداه - را مفيد و راهگشا مي دانستند، امروز از اينكه در گوشه اي خلاف شرعي كه هرگزخواست مسئولين نيست رخ مي دهد، فرياد "وا اسلاما" سر مي دهند! ديروز"حجتيه اي "ها(10) مبارزه را حرام كرده بودند و در بحبوحه مبارزات تمام تلاش خود رانمودند تا اعتصاب چراغاني نيمه شعبان را به نفع شاه بشكنند، امروز انقلابيتر از انقلابيون شده اند! "ولايتي "هاي ديروز كه در سكوت و تحجر خود آبروي اسلام و مسلمين راريخته اند، و در عمل پشت پيامبر و اهل بيت عصمت و طهارت را شكسته اند و عنوان ولايت برايشان جز تكسب و تعيش نبوده است ، امروز خود را باني و وارث ولايت نموده و حسرت ولايت دوران شاه را مي خورند! راستي اتهام امريكايي و روسي و التقاطي ،اتهام حلال كردن حرامها و حرام كردن حلالها، اتهام كشتن زنان آبستن و حليت قمار وموسيقي از چه كساني صادر مي شود؟ از آدمهاي لامذهب يا از مقدس نماهاي متحجر وبيشعور؟! فرياد تحريم نبرد با دشمنان خدا و به سخره گرفتن فرهنگ شهادت و شهيدان واظهار طعنها و كنايه ها نسبت به مشروعيت نظام كار كيست ؟ كار عوام يا خواص ؟ خواص از چه گروهي ؟ از به ظاهر معممين يا غير آن ؟ بگذريم كه حرف بسيار است . همه اينهانتيجه نفوذ بيگانگان در جايگاه و در فرهنگ حوزه هاست ، و برخورد واقعي هم با اين خطرات بسيار مشكل و پيچيده است .
صفحه : 282
امروز هيچ دليل شرعي و عقلي وجود ندارد كه اختلاف سليقه ها و برداشتها و حتي ضعف مديريتها دليل به هم خوردن الفت و وحدت طلاب و علماي متعهد گردد. ممكن است هر كس در فضاي ذهن و ايده هاي خود نسبت به عملكردها و مديريتها وسليقه هاي ديگران و مسئولين انتقادي داشته باشد، ولي لحن و تعابير نبايد افكار جامعه وآيندگان را از مسير شناخت دشمنان واقعي و ابرقدرتها كه همه مشكلات و نارساييها ازآنان سرچشمه گرفته است ، به طرف مسائل فرعي منحرف كند و خداي ناكرده همه ضعفها و مشكلات به حساب مديريت و مسئولين گذاشته شود و از آن تفسيرانحصارطلبي گردد كه اين عمل كاملا غير منصفانه است و اعتبار مسئولين نظام را از بين
با اينكه در كشور ما در اجراي عدالت بين روحاني و غير آن امتيازي نيست ، ولي وقتي با متخلفي از روحانيت خوش سابقه يا بدسابقه برخورد شرعي و قانوني و جدي مي شود،فورا باندها فرياد مي زنند كه چه نشسته ايد، جمهوري اسلامي مي خواهد آبروي روحانيت را ببرد. اگر احيانا كسي مستحق عفو بوده و بخشيده شود، تبليغ مي كنند كه نظام به روحانيت امتياز بيجا مي دهد.
از يك طرف وظيفه تبيين حقايق و واقعيات و اجراي حق و عدالت در حد توان و ازطرف ديگر مراقبت از نيفتادن سوژه اي به دست دشمنان كار آساني نيست .
مردم عزيز ايران بايد مواظب باشند كه دشمنان از برخورد قاطع نظام با متخلفين از به اصطلاح روحانيون سوءاستفاده نكنند و با موج آفريني و تبليغات اذهان را نسبت به روحانيون متعهد بدبين ننمايند و اين را دليل عدالت نظام بدانند كه امتيازي براي هيچ كس قائل نيست و خدا مي داند كه شخصا براي خود ذره اي مصونيت و حق و امتياز قائل نيستم . اگر تخلفي از من هم سر زند مهياي مواخذه ام . حال بحث اين است كه براي جلوگيري از تكرار آن حوادث تلخ و رسيدن به اطمينان از قطع نفوذ بيگانگان در حوزه هاچه بايد كرد؟ گر چه كار مشكل است ولي چاره چيست بايد فكري كرد. اولين وظيفه شرعي و الهي آن است كه اتحاد و يكپارچگي طلاب و روحانيت انقلابي حفظ شودوگرنه شب تاريك در پيش است و بيم موج و گردابي چنين هايل .
صفحه : 283
البته اگر همه علل و اسباب را در اختيار داشتيم در جنگ به اهداف بلندتر و بالاتري مي نگريستيم و مي رسيديم ولي اين بدان معنا نيست كه در هدف اساسي خود كه همان دفع تجاوز و اثبات صلابت اسلام بود مغلوب خصم شده ايم . هر روز ما در جنگ بركتي داشته ايم كه در همه صحنه ها از آن بهره جسته ايم . ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر نموده ايم ، ما مظلوميت خويش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده ايم ، ما درجنگ ، پرده از چهره تزوير جهانخواران كنار زديم ، ما در جنگ ، دوستان و دشمنانمان راشناخته ايم ، ما در جنگ به اين نتيجه رسيده ايم كه بايد روي پاي خودمان بايستيم ، ما درجنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شكستيم ، ما در جنگ ريشه هاي انقلاب پر باراسلامي مان را محكم كرديم ، ما در جنگ حس برادري و وطن دوستي را در نهاديكايك مردمان بارور كرديم ، ما در جنگ به مردم جهان و خصوصا مردم منطقه نشان داديم كه عليه تمامي قدرتها و ابرقدرتها ساليان سال مي توان مبارزه كرد، جنگ ما كمك به افغانستان را به دنبال داشت ، جنگ ما فتح فلسطين را به دنبال خواهد داشت ، جنگ ماموجب شد كه تمامي سردمداران نظامهاي فاسد در مقابل اسلام احساس ذلت كنند،جنگ ما بيداري پاكستان و هندوستان را به دنبال داشت ، تنها در جنگ بود كه صنايع نظامي ما از رشد آنچناني برخوردار شد و از همه اينها مهمتر استمرار روح اسلام انقلابي در پرتو جنگ تحقق يافت .
من امروز بر اين عقيده ام كه مقتدرترين افراد در مصاف با آنهمه توطئه ها و خصومتهاو جنگ افروزيهايي كه در جهان عليه انقلاب اسلامي است ، معلوم نبود موفقيت بيشتري از افراد موجود به دست مي آوردند. در يك تحليل منصفانه از حوادث انقلاب خصوصااز حوادث ده سال پس از پيروزي بايد عرض كنم كه انقلاب اسلامي ايران در اكثراهداف و زمينه ها موفق بوده است و به ياري خداوند بزرگ در هيچ زمينه اي مغلوب وشكست خورده نيستيم ، حتي در جنگ پيروزي از آن ملت ما گرديد و دشمنان درتحميل آنهمه خسارات چيزي به دست نياوردند.
مي برد و زمينه را براي ورود بي تفاوتها و بي دردها به صحنه انقلاب آماده مي كند.
صفحه : 284
من در اينجا از مادران و پدران و خواهران و برادران و همسران و فرزندان شهدا وجانبازان به خاطر تحليلهاي غلط اين روزها رسما معذرت مي خواهم و از خداوندمي خواهم مرا در كنار شهداي جنگ تحميلي بپذيرد. ما در جنگ براي يك لحظه هم نادم و پشيمان از عملكرد خود نيستيم . راستي مگر فراموش كرده ايم كه ما براي اداي تكليف جنگيده ايم و نتيجه فرع آن بوده است . ملت ما تا آن روز كه احساس كرد كه توان و تكليف جنگ دارد به وظيفه خود عمل نمود. و خوشا به حال آنان كه تا لحظه آخر هم ترديد ننمودند، آن ساعتي هم كه مصلحت بقاي انقلاب را در قبول قطعنامه ديد و گردن نهاد، باز به وظيفه خود عمل كرده است ، آيا از اينكه به وظيفه خود عمل كرده است نگران باشد؟ نبايد براي رضايت چند ليبرال خود فروخته در اظهارنظرها و ابراز عقيده هابه گونه اي غلط عمل كنيم كه حزب الله عزيز احساس كند جمهوري اسلامي دارد ازمواضع اصولي اش عدول مي كند. تحليل اين مطلب كه جمهوري اسلامي ايران چيزي به دست نياورده و يا ناموفق بوده است ، آيا جز به سستي نظام و سلب اعتماد مردم منجرنمي شود؟! تاخير در رسيدن به همه اهداف دليل نمي شود كه ما از اصول خود عدول كنيم . همه ما مامور به اداي تكليف و وظيفه ايم نه مامور به نتيجه . اگر همه انبيا و معصومين - عليهم السلام - در زمان و مكان خود مكلف به نتيجه بودند، هرگز نمي بايست از فضاي
همه اينها از بركت خونهاي پاك شهداي عزيز هشت سال نبرد بود، همه اينها از تلاش مادران و پدران و مردم عزيز ايران در ده سال مبارزه با امريكا و غرب و شوروي و شرق نشات گرفت . جنگ ما جنگ حق و باطل بود و تمام شدني نيست ، جنگ ما جنگ فقر وغنا بود، جنگ ما جنگ ايمان و رذالت بود و اين جنگ از آدم تا ختم زندگي وجوددارد. چه كوته نظرند آنهايي كه خيال مي كنند چون ما در جبهه به آرمان نهايي نرسيده ايم ، پس شهادت و رشادت و ايثار و از خودگذشتگي و صلابت بيفايده است !در حالي كه صداي اسلامخواهي افريقا از جنگ هشت ساله ماست ، علاقه به اسلام شناسي مردم در امريكا و اروپا و آسيا و افريقا يعني در كل جهان از جنگ هشت ساله ماست .
صفحه : 285
من به طلاب عزيز هشدار مي دهم كه علاوه بر اينكه بايد مواظب القائات روحاني نماها و مقدس مابها باشند، از تجربه تلخ روي كار آمدن انقلابي نماها و به ظاهرعقلاي قوم كه هرگز با اصول و اهداف روحانيت آشتي نكرده اند عبرت بگيرند كه مباداگذشته تفكر و خيانت آنان فراموش و دلسوزيهاي بيمورد و ساده انديشيها سبب مراجعت آنان به پستهاي كليدي و سرنوشت ساز نظام شود.
من امروز بعد از ده سال از پيروزي انقلاب اسلامي همچون گذشته اعتراف مي كنم كه بعض تصميمات اول انقلاب در سپردن پستها و امور مهمه كشور به گروهي كه عقيده خالص و واقعي به اسلام ناب محمدي نداشته اند، اشتباهي بوده است كه تلخي آثار آن به راحتي از ميان نمي رود، گر چه در آن موقع هم من شخصا مايل به روي كار آمدن آنان نبودم ولي با صلاحديد و تاييد دوستان قبول نمودم و الان هم سخت معتقدم كه آنان به چيزي كمتر از انحراف انقلاب از تمامي اصولش و هر حركت به سوي امريكاي جهانخوار قناعت نمي كنند، در حالي كه در كارهاي ديگر نيز جز حرف و ادعا هنري ندارند. امروز هيچ تاسفي نمي خوريم كه آنان در كنار ما نيستند چرا كه از اول هم نبوده اند. انقلاب به هيچ گروهي بدهكاري ندارد و ما هنوز هم چوب اعتمادهاي فراوان
بيشتر از توانايي عمل خود فراتر بروند و سخن بگويند و از اهداف كلي و بلند مدتي كه هرگز در حيات ظاهري آنان جامه عمل نپوشيده است ذكري به ميان آورند. در حالي كه به لطف خداوند بزرگ ، ملت ما توانسته است در اكثر زمينه هايي كه شعار داده است به موفقيت نايل شود. ما شعار سرنگوني رژيم شاه را در عمل نظاره كرده ايم ، ما شعارآزادي و استقلال را به عمل خود زينت بخشيده ايم ، ما شعار "مرگ بر امريكا" را در عمل جوانان پرشور و قهرمان و مسلمانان در تسخير لانه فساد و جاسوسي امريكا تماشاكرده ايم ، ما همه شعارهايمان را با عمل محك زده ايم . البته معترفيم كه در مسير عمل ،موانع زيادي به وجود آمده است كه مجبور شده ايم روشها و تاكتيكها را عوض نماييم . ماچرا خودمان و ملت و مسئولين كشورمان را دست كم بگيريم و همه عقل و تدبير امور رادر تفكر ديگران خلاصه كنيم ؟
صفحه : 286
خود را به گروهها و ليبرالها مي خوريم ، آغوش كشور و انقلاب هميشه براي پذيرفتن همه كساني كه قصد خدمت و آهنگ مراجعت داشته و دارند گشوده است ولي نه به قيمت طلبكاري آنان از همه اصول ، كه چرا مرگ بر امريكا گفتيد! چرا جنگ كرديد! چرا نسبت به منافقين و ضدانقلابيون حكم خدا را جاري مي كنيد؟ چرا شعار نه شرقي و نه غربي داده ايد؟ چرا لانه جاسوسي را اشغال كرده ايم و صدها چراي ديگر. و نكته مهم در اين رابطه اينكه نبايد تحت تاثير ترحمهاي بيجا و بيمورد نسبت به دشمنان خدا و مخالفين ومتخلفين نظام ، به گونه اي تبليغ كنيم كه احكام خدا و حدود الهي زير سئوال بروند. من بعض از اين موارد را نه تنها به سود كشور نمي دانم كه معتقدم دشمنان از آن بهره مي برند،من به آنهايي كه دستشان به راديو - تلويزيون و مطبوعات مي رسد و چه بسا حرف هاي ديگران را مي زنند صريحا اعلام مي كنم : تا من هستم نخواهم گذاشت حكومت به دست ليبرالها بيفتد، تا من هستم نخواهم گذاشت منافقين اسلام اين مردم بي پناه را از بين ببرند،تا من هستم از اصول نه شرقي و نه غربي عدول نخواهم كرد، تا من هستم دست ايادي امريكا و شوروي را در تمام زمينه ها كوتاه مي كنم و اطمينان كامل دارم كه تمامي مردم دراصول همچون گذشته پشتيبان نظام و انقلاب اسلامي خود هستند كه علاوه بر دهها وصدها صحنه اعلام حضور و آمادگي خود امسال نيز در راهپيمايي 22 بهمن حقيقت آمادگي كامل خويش را به جهانيان نشان دادند و واقعا دشمنان انقلاب را شگفت زده كردند كه تا كجا حاضر به فداكاري اند. من در اينجا خود را شرمنده و كوچكتر از آن مي دانم كه زبان به وصف و تقدير از آنان بگشايم . خداوند پاداش عظيم اينهمه اخلاص و رشد و بندگي را خواهد داد ولي به آنان كه ناآگاهانه مردم شريف و عزيز ما را متهم به رويگرداني از اصول و انقلاب و روحانيت مي كنند سفارش و نصيحت مي كنم كه درگفتار و كلمات و نوشته ها با دقت و مطالعه عمل كنند و برداشتها و تصورات نابجاي خودرا به حساب انقلاب و مردم نگذارند. مسئله ديگر اينكه امروز مقابله و تجزيه روحانيت انقلابي به سود كيست ؟ دشمنان از ديرباز براي اختلاف افكني ميان روحانيون آماده شده اند. غفلت از آن ، همه چيز را برباد مي دهد. حال اختلاف به هر شكلي باشد، بدبيني
صفحه : 287
ان شاءالله در بين جامعه مدرسين و طلاب انقلابي اختلافي نيست ، اگر باشد بر سرچيست ؟ بر سر اصول يا بر سر سليقه ها؟ آيا مدرسين محترم كه ستون محكم انقلاب درحوزه هاي علميه بوده اند - نعوذبالله - به اسلام و انقلاب و مردم پشت كرده اند؟ مگرهمانها نبودند كه در كوران مبارزه حكم به غيرقانوني بودن سلطنت دادند؟ مگر همانهانبودند كه وقتي يك روحاني به ظاهر در منصب مرجعيت از اسلام و انقلاب فاصله گرفت ، او را به مردم معرفي كردند؟ آيا مدرسين عزيز از جبهه و رزمندگان پشتيباني ننمودند؟ اگر خداي ناكرده اينها شكسته شوند چه نيرويي جاي آنان را خواهد گرفت ؟ وآيا ايادي استكبار، روحاني نماهايي را كه تا حد مرجعيت تقويت نموده است ، فردديگري را بر حوزه ها حاكم نمي كنند؟ و يا آنها كه در توفان پانزده سال مبارزه قبل ازانقلاب و ده سال حوادث كمرشكن بعد از انقلاب نه غصه مبارزه و نه غم جنگ و اداره كشور را خورده اند و نه از شهادت عزيزان متاثر شده اند و با خيالي راحت و آسوده به درس و مباحثه سرگرم بوده اند مي توانند در آينده پشتوانه انقلاب اسلامي باشند؟ راستي شكست هر جناحي از علما و طلاب انقلابي و روحانيون و روحانيت مبارز و جامعه مدرسين ، پيروزي چه جناحي و چه جرياني را تضمين مي كند؟ جناحي كه پيروز شوديقينا روحانيت نيست و اگر آن جناح الزاما به روحانيت رو آورد، راستي به سراغ كدام قشر و تفكر از روحانيت مي رود؟ خلاصه اختلاف به هر شكلي كوبنده است . وقتي نيروهاي مومن به انقلاب حتي به اسم فقه سنتي و فقه پويا به مرز جبهه بندي برسند، آغازباز شدن راه استفاده دشمنان خواهد بود. جبهه بندي نهايتا معارضه پيش مي آورد. هرجناح براي حذف و طرد طرف مقابل خود واژه و شعاري انتخاب مي كند، يكي متهم به طرفداري از سرمايه داري و ديگري متهم به التقاطي مي شود كه من براي حفظ اعتدال
شديد نسبت به مسئولين بالا باشد يا مرزبندي فقه سنتي و پويا و امثال آن . اگر طلاب ومدرسين حوزه علميه با يكديگر هماهنگ نباشند، نمي توان پيش بيني نمود كه موفقيت ازآن كيست و اگر بر فرض محال حاكميت فكري از آن روحاني نماها و متحجرين گرددروحانيت انقلابي جواب خدا و مردم را چه مي دهد.
صفحه : 288
نتيجه مي گيرم كه اگر روحانيون طرفدار اسلام ناب و انقلاب دير بجنبند ابرقدرتها ونوكرانشان مسائل را به نفع خود خاتمه مي دهند. جامعه مدرسين بايد طلاب عزيز انقلابي و زحمت كشيده و كتك خورده و جبهه رفته را از خود بدانند. حتما با آنان جلسه بگذارند و از طرحها و نظريات آنان استقبال نمايند و طلاب انقلابي هم مدرسين عزيزطرفدار انقلاب را محترم بشمارند و با ديده احترام به آنان بنگرند و در مقابل طيف بي عرضه و فرصت طلب و نق زن يد واحده باشند و خود را براي ايثار و شهادت در راه هدايت مردم آماده تر كنند، حال جامعه و مردم ، طالب حقيقت باشند مثل زمان ما كه حقامردم بيشتر از آنچه كه ما فكر مي كنيم وفادار به روحانيت بوده و خواهند بود، يا نباشندمثل زمان معصومين - عليهم السلام . اما مردم شريف ايران توجه داشته باشند كه نوعاتبليغاتي كه عليه روحانيت انجام مي پذيرد به منظور نابودي روحانيت انقلاب است ،ايادي شيطان در تنگناها و سختيها به سراغ مردم مي روند كه بگويند روحانيت مسبب مشكلات و نارساييهاست ؛ آن هم كدام روحاني ، روحاني بي درد و بي مسئوليت نه ، بلكه روحانيتي كه در همه حوادث جلوتر از ديگران در معرض خطر بوده است . كسي مدعي آن نيست كه مردم و پابرهنه ها مشكلي ندارند و همه امكانات در اختيار مردم است . مسلم آثار ده سال محاصره و جنگ و انقلاب در همه جا ظاهر مي شود و كمبودها و نيازها رخ مي نمايد ولي من با يقين شهادت مي دهم كه اگر افرادي غير از روحانيت جلودار حركت انقلاب و تصميمات بودند امروز جز ننگ و ذلت و عار در برابر امريكا و جهانخواران وجز عدول از همه معتقدات اسلامي و انقلابي چيزي برايمان نمانده بود.
جناحها هميشه تذكرات تلخ و شيريني داده ام ، چرا كه همه را فرزندان و عزيزان خودمي دانم البته هيچ گاه نگران مباحثات تند طلبگي در فروع و اصول فقه نبوده ام ولي نگران تقابل و تعارض جناحهاي مومن به انقلابم كه مبادا منتهي به تقويت جناح رفاه طلب بي درد و نق بزن گردد.
لازم به يادآوري است كه ذكر شمه اي از وقايع انقلاب و روحانيت به معناي آن نيست كه طلاب و روحانيون عزيز در فرداي اين نوشته حركت تند و انقلابي بنمايند بلكه
صفحه : 289
هدف ، علم و آگاهي به نكته هاست كه در انتخاب مسير با بصيرت حركت كنند وخطرهاوگذرها و كمينگاهها را بهتر بشناسند. اما در مورد دروس تحصيل و تحقيق حوزه ها،اينجانب معتقد به فقه سنتي و اجتهاد جواهري هستم و تخلف از آن را جايز نمي دانم .اجتهاد به همان سبك صحيح است ولي اين بدان معنا نيست كه فقه اسلام پويا نيست ،زمان و مكان دو عنصر تعيين كننده در اجتهادند. مسئله اي كه در قديم داراي حكمي بوده است به ظاهر همان مسئله در روابط حاكم بر سياست و اجتماع و اقتصاد يك نظام ممكن است حكم جديدي پيدا كند، بدان معنا كه با شناخت دقيق روابط اقتصادي و اجتماعي وسياسي همان موضوع اول كه از نظر ظاهر با قديم فرقي نكرده است ، واقعا موضوع جديدي شده است كه قهرا حكم جديدي مي طلبد. مجتهد بايد به مسائل زمان خوداحاطه داشته باشد. براي مردم و جوانان و حتي عوام هم قابل قبول نيست كه مرجع ومجتهدش بگويد من در مسائل سياسي اظهارنظر نمي كنم . آشنايي به روش برخورد باحيله ها و تزويرهاي فرهنگ حاكم بر جهان ، داشتن بصيرت و ديد اقتصادي ، اطلاع ازكيفيت برخورد با اقتصاد حاكم بر جهان ، شناخت سياستها و حتي سياسيون و فرمولهاي ديكته شده آنان و درك موقعيت و نقاط قوت و ضعف دو قطب سرمايه داري و كمونيزم كه در حقيقت استراتژي حكومت بر جهان را ترسيم مي كنند، از ويژگيهاي يك مجتهدجامع است . يك مجتهد بايد زيركي و هوش و فراست هدايت يك جامعه بزرگ اسلامي و حتي غيراسلامي را داشته باشد و علاوه بر خلوص و تقوا و زهدي كه در خورشان مجتهد است واقعا مدير و مدبر باشد. حكومت در نظر مجتهد واقعي فلسفه عملي تمامي فقه در تمامي زواياي زندگي بشريت است ، حكومت نشان دهنده جنبه عملي فقه در برخورد با تمامي معضلات اجتماعي و سياسي و نظامي و فرهنگي است ، فقه ، تئوري واقعي و كامل اداره انسان از گهواره تاگور است .
هدف اساسي اين است كه ما چگونه مي خواهيم اصول محكم فقه را در عمل فرد وجامعه پياده كنيم و بتوانيم براي معضلات جواب داشته باشيم و همه ترس استكبار ازهمين مسئله است كه فقه و اجتهاد جنبه عيني و عملي پيدا كند و قدرت برخورد در
صفحه : 290
استكبار غرب شايد تصور كرده است از اينكه اسم بازار مشترك و حصر اقتصادي رابه ميان بياورد ما درجا مي زنيم و از اجراي حكم خداوند بزرگ صرف نظر مي نماييم .خيلي جالب و شگفت انگيز است كه اين به ظاهر متمدنين و متفكرين وقتي يك نويسنده مزدور با نيش قلم زهرآگين خود احساسات بيش از يك ميليارد انسان و مسلمان راجريحه دار مي كند عده اي در رابطه با آن شهيد مي شوند برايشان مهم نيست و اين فاجعه عين دموكراسي و تمدن است اما وقتي بحث اجراي حكم و عدالت به ميان مي آيد، نوحه رافت و انسان دوستي سر مي دهند. ما كينه دنياي غرب را با جهان اسلام و فقاهت از همين نكته ها به دست مي آوريم . قضيه آنان قضيه دفاع از يك فرد نيست ، قضيه حمايت ازجريان ضد اسلامي و ضدارزشي است كه بنگاههاي صهيونيستي و انگليس و امريكا به راه انداخته اند و با حماقت و عجله خود را رو به روي همه جهان اسلام قرار داده اند. البته
11- اشاره به حكم وجوب قتل سلمان رشدي مرتد و ناشرين كتاب ضداخلاقي و ضدديني او.
مسلمانان به وجود آورد. راستي به چه علت است كه در پي اعلام حكم شرعي و اسلامي مورد اتفاق همه علما در مورد يك مزدور بيگانه (11) اينقدر جهانخواران برافروخته شدند و سران كفر و بازار مشترك و امثال آنان به تكاپو و تلاش مذبوحانه افتاده اند؟ غيراز اين نيست كه سران استكبار از قدرت برخورد علمي مسلمانان در شناخت و مبارزه باتوطئه هاي شوم آنان به هراس افتاده اند و اسلام امروز مسلمانان را يك مكتب بالنده ومتحرك و پرحماسه مي دانند و از اينكه فضاي شرارت آنان محدود شده است ومزدبگيران آنان چون گذشته با اطمينان نمي توانند عليه مقدسات قلمفرسايي كنندمضطرب شده اند. من قبلا نيز گفته ام همه توطئه هاي جهانخواران عليه ما از جنگ تحميلي گرفته تا حصر اقتصادي و غيره براي اين بوده است كه ما نگوييم اسلام جوابگوي جامعه است و حتما در مسائل و اقدامات خود از آنان مجوز بگيريم . ما نبايدغفلت بكنيم ، واقعا بايد به سمتي حركت نماييم كه ان شاءالله تمام رگه هاي وابستگي كشورمان از چنين دنياي متوحشي قطع شود.
صفحه : 291
ضرورتي نيست كه در چنين شرايطي ما به دنبال ايجاد روابط و مناسبات گسترده باشيم ، چرا كه دشمنان ممكن است تصور كنند كه ما به وجود آنان چنان وابسته وعلاقه مند شديم كه از كنار اهانت به معتقدات و مقدسات ديني خود ساكت و آرام مي گذريم . آنان كه هنوز بر اين باورند و تحليل مي كنند كه بايد در سياست و اصول وديپلماسي خود تجديد نظر نماييم و ما خامي كرده ايم و اشتباهات گذشته را نبايد تكراركنيم و معتقدند كه شعارهاي تند يا جنگ سبب بدبيني غرب و شرق نسبت به ما و نهايتاانزواي كشور شده است و اگر ما واقعگرايانه عمل كنيم ، آنان با ما برخورد متقابل انساني مي كنند و احترام متقابل به ملت ما و اسلام و مسلمين مي گذارند. اين يك نمونه است كه خدا مي خواست پس از انتشار كتاب كفرآميز "آيات شيطاني " در اين زمان اتفاق بيفتد ودنياي تفرعن و استكبار و بربريت چهره واقعي خود را در دشمني ديرينه اش با اسلام برملا سازد تا ما از ساده انديشي به درآييم و همه چيز را به حساب اشتباه و سوء مديريت وبي تجربگي نگذاريم و با تمام وجود درك كنيم كه مسئله اشتباه ما نيست ، بلكه تعمدجهانخواران به نابودي اسلام و مسلمين است و الا مسئله فردي سلمان رشدي آنقدربرايشان مهم نيست كه همه صهيونيستها و استكبار پشت سر او قرار بگيرند.
بايد ببينيم كه بعض دولتها و حكومتهاي اسلامي چگونه با اين فاجعه بزرگ برخوردمي كنند. اينكه ديگر مسئله عرب و عجم و فارس و ايران نيست بلكه اهانت به مقدسات مسلمانان از صدر اسلام تاكنون و از امروز تا هميشه تاريخ است و نتيجه نفوذ بيگانگان درفرهنگ مكتب اسلام است كه اگر غفلت كنيم اين اول ماجراست و استعمار از اين مارهاي خطرناك و قلم به دستان اجير شده در آستين فراوان دارد.
روحانيون و مردم عزيز حزب الله و خانواده هاي محترم شهدا حواسشان را جمع كنندكه با اين تحليلها و افكار نادرست خون عزيزانشان پايمال نشود. ترس من اين است كه تحليلگران امروز، ده سال ديگر بر كرسي قضاوت بنشينند و بگويند كه بايد ديد فتواي اسلامي و حكم اعدام سلمان رشدي مطابق اصول و قوانين ديپلماسي بوده است يا خير؟و نتيجه گيري كنند كه چون بيان حكم خدا آثار و تبعاتي داشته است و بازار مشترك و
صفحه : 292
كشورهاي غربي عليه ما موضع گرفته اند، پس بايد خامي نكنيم و از كنار اهانت كنندگان به مقام مقدس پيامبر و اسلام و مكتب بگذريم ! خلاصه كلام اينكه ما بايد بدون توجه به غرب حيله گر و شرق متجاوز و فارغ از ديپلماسي حاكم بر جهان در صدد تحقق فقه عملي اسلام برآييم و الا مادامي كه فقه در كتابها و سينه علما مستور بماند، ضرري متوجه جهانخواران نيست و روحانيت تا در همه مسائل و مشكلات حضور فعال نداشته باشد،نمي تواند درك كند كه اجتهاد مصطلح براي اداره جامعه كافي نيست . حوزه ها وروحانيت بايد نبض تفكر و نياز آينده جامعه را هميشه در دست خود داشته باشند وهمواره چند قدم جلوتر از حوادث ، مهياي عكس العمل مناسب باشند. چه بسا شيوه هاي رايج اداره امور مردم در سالهاي آينده تغيير كند و جوامع بشري براي حل مشكلات خود به مسائل جديد اسلام نياز پيدا كند. علماي بزرگوار اسلام از هم اكنون بايد براي اين موضوع فكري كنند.
نكته آخري كه توجه به آن لازم است اينكه روحانيون و علما و طلاب بايد كارهاي قضايي و اجرايي را براي خود يك امر مقدس و يك ارزش الهي بدانند و براي خودشخصيت و امتيازي قائل بشوند كه در حوزه ننشسته اند بلكه براي اجراي حكم خداراحتي حوزه را رها كرده و مشغول به كارهاي حكومت اسلامي شده اند. اگر طلبه اي منصب امامت جمعه و ارشاد مردم يا قضاوت درامور مسلمين را خالي ببيند و قدرت اداره هم در او باشد و فقط به بهانه درس و بحث مسئوليت نپذيرد و يا دلش را فقط به هواي اجتهاد و درس خوش كند، در پيشگاه خداوند بزرگ يقينا مواخذه مي شود و هرگزعذر او موجه نيست ، ما اگر امروز به نظام خدمت نكنيم و استقبال بي سابقه مردم ازروحانيت را ناديده بگيريم ، هرگز فرصت و شرايط بهتر از اين را نخواهيم داشت .اميدوارم از نصايح و تذكرات مشفقانه اين پدر پير و اين خدمتگزار حقير خود، دلگيرنشده باشيد و در مظان استجابت دعا با انفاس قدسيه و با دلهاي منور خود برايم دعا وطلب مغفرت نماييد. من هم از ياد و دعاي خير براي روحانيت اصيل و حوزه هاي علمي غفلت نمي كنم .
صفحه : 293
خداوندا! توان علما و روحانيت را در خدمت به دين خود افزون نما. خداوندا!حوزه هاي علميه ، اين سنگرهاي پاسداري از فقاهت و اسلام ناب را تا ابد پا برجا بدار.خداوندا! شهداي روحانيت و حوزه ها را از نعم بيكران و رزق حضور خويش بهره مندفرما. خداوندا! به جانبازانشان شفا مرحمت كن و به خانواده هاي شهداشان صبر و اجرمرحمت فرما. مفقودين و اسراشان را هر چه زودتر به اوطانشان برگردان . خداوندا!ارزش خدمت و خدمتگزاري به دين خود و به مردم را در دل و ديدگان ما افزون وجاودانه نما "انك ولي النعم ". والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته .
3 اسفند 67
روح الله الموسوي الخميني