• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد بیست و یکم - صفحه 26 -  نامه به شوراي مركزي مجمع روحانيون مبارز "موافقت با تشكيل مجمع "
نامه
زمان : 25 فروردين 1367 / 26 شعبان 1408
مكان : تهران ، جماران
موضوع : تشكيل "مجمع روحانيون مبارز"
مخاطب : شوراي مركزي مجمع روحانيون مبارز
صفحه : 26
[بسم الله الرحمن الرحيم
محضر مبارك رهبر كبير انقلاب اسلامي حضرت آيت الله العظمي امام خميني - ادام الله ظله الوارف علي رووس المسلمين .
با تقديم تحيات وافره و ادعيه خالصانه ، احتراما، معروض مي دارد: در فضاي مبارك آزادي اظهارنظر و بيان عقيده كه يكي از دستاوردهاي انقلاب اسلامي است و در سايه حكومت جمهوري اسلامي ايران و در شرايط كنوني كشور و بويژه با توجه به تاكيدات مكرر آن حضرت در جهت لزوم حضور درصحنه و خصوصا با توجه به وظيفه خطير روحانيون كشور در ارشاد و روشنگري جامعه انقلابي ودخالت صحيح در مسائل مختلف اجتماعي و سياسي و تقويت نظام مقدس اسلامي ، اينجانبان امضاكنندگان ذيل لازم دانستيم كه با همكاري و تبادل نظر با يكديگر در قالب تشكل و نظم جديد به فعاليتهاي خود در مسائل سياسي و غيرسياسي كه در سرنوشت انقلاب و كشور تاثير فراوان و قطعي دارد، سامان دهيم . تعهد و ميثاق جمع ما در اين فعاليتها پيروي از اصول و خط مشي انقلاب كه از ناحيه مقام معظم رهبري در مقاطع مختلف در سخنرانيها و پيامها ترسيم و تبيين شده است ، مي باشد.
خط مشي ما از اصولي است كه به طور جامع در "پيام حج " سال گذشته كه بحق "منشور انقلاب " نام گرفت ، مي باشد. خط مشي اي كه در نامه ها و پيامهاي پس از آن بويژه در تبيين اسلام ناب محمدي - صلي الله عليه و آله و سلم - و بيان مرزها و تفكيك آن از اسلام امريكايي آمده است ، ترسيم فرموده ايد و اميد و اطمينان داريم كه با اين ميثاق الهي و در اين تشكل جديد بهتر به وظيفه اسلامي خودعمل كنيم و ديني كه به انقلاب و اسلام و ملت فداكار و مجاهد ايران و شهداي عزيز داريم ، ادا نماييم .
لزوما به استحضار مي رساند كه قبل از هر اقدامي در اين باب تلاش فراواني توسط بعضي از برادران ما براي نزديك كردن نقطه نظرات در چهارچوب اصول و موازين مورد قبول با ديگر روحانيون
صفحه : 27
محترمي كه سالها با آنان فعاليت مشترك داشتند، صورت گرفت كه متاسفانه به علت پافشاري آن آقايان بر روي مسائل و مواردي كه آنها را بر خلاف مصلحت و موازين تشخيص مي داديم ، به نتيجه نرسيد لذابه نظر رسيد كه جمع ما در تشكل جديد بيشتر و بهتر مي تواند خدمتگزار انقلاب اسلامي باشد.
اما از آنجا كه ممكن بود از اين انشعاب و ايجاد تشكل و نظم جديد شائبه اختلاف و تفرقه به بعضي اذهان راه پيدا كند و برخي افراد ناآگاه آن را وسيله اي براي تبليغ عليه وحدت كه همواره مورد توصيه وتاكيد آن حضرت بوده است ، قرار دهند. لازم ديديم كه موضوع را به استحضار حضرتعالي برسانيم تاچنانچه مصلحت ندانستيد اقدامي صورت نپذيرد كه از طريق برادر بزرگوار حجت الاسلام والمسلمين حاج سيد احمدآقا از موافقت و رضايت خاطر مبارك اطلاع حاصل نموديم و سپس براي انعكاس اين موافقت و رضايت در وسايل ارتباط جمعي مجددا كسب اجازه گرديد كه آن را نيز اجازه فرموديد ومطلب توسط رسانه ها اعلام گرديد. بار ديگر براي اطمينان بيشتر از رضايت حضرتعالي در موردانتخابات دوره سوم مجلس شوراي اسلامي كسب اجازه شد كه نظر موافق نسبت به فعاليت اين جمع درضمن توصيه بر اينكه براي غير تهران نامزد معرفي نكنيد، عنايت فرموديد. پس از طي مراحلي كه گذشت اين جمع با نام "روحانيون مبارز تهران " اقدامات خود را آغاز كرد و نسبت به انتخابات نيزليستي از نامزدهاي تهران تهيه و به اطلاع مردم شريف تهران رسانيد. اكنون با اين تجربه موفق و با اين اعتقاد كه ايجاد تشكل جديد "روحانيون مبارز تهران " از جهات مختلف خصوصا در جهت حفظآزادي اظهار عقيده براي ساير اقشار مردم مفيد و لازم بوده است ، در ادامه فعاليتهاي ديگر خودخصوصا اقدامات قولي و عملي در تبيين و ابلاغ محتواي پيامهاي آن امام بزرگوار به قشرهاي مختلف بويژه اقشار مستضعف كه در شان و وظيفه روحانيون است . و از آن جمله حفظ و تحكيم هرچه بيشترپيوند مابين دو قشر عظيم روحاني و دانشگاهي كه آن نيز از دستاوردهاي رهبري آن حضرت و اين انقلاب شكوهمند است . مستدعي است نسبت به آنچه معروض گرديد چنانچه صلاح مي دانيد نظرمبارك را مرقوم فرماييد. در اينجا لازم مي دانيم از صدور دستور كمك مالي ماهانه كه قبل از برگزاري انتخابات از اعلام آن در رسانه ها خودداري نموديم ، تشكر و سپاسگزاري نماييم .
در خاتمه پيروزي نهايي رزمندگان اسلام و شكست قطعي دشمن بعثي - صهيونيستي و نابودي صدام و ساير دشمنان اسلام ، خصوصا امريكاي جهانخوار و طول عمر و سلامت آن امام عزيز و
صفحه : 28
بزرگوار را از خداوند متعال مسئلت مي نماييم . ](1)
بسمه تعالي
حضرات حجج اسلام ، روحانيون مبارز تهران - دامت افاضاتهم
سير قضيه به همين صورتي است كه در نامه آورده ايد، انشعاب از تشكيلاتي براي اظهار عقيده مستقل ، و ايجاد تشكيلات جديد، به معناي اختلاف نيست .اختلاف در آن موقعي است كه خداي ناكرده هركس براي پيشبرد نظرات خودبه ديگري پرخاش كند كه بحمدالله ، با شناختي كه من از روحانيون دست اندركارانقلاب دارم ، چنين كاري صورت نخواهد گرفت . من به شما و همه كساني كه دلشان براي اسلام عزيز مي تپد دعا مي كنم ، و توفيق آقايان را از خداوندمتعال خواستارم . والسلام عليكم و رحمه الله .
25 / 1 / 67 - روح الله الموسوي الخميني
1- امضا كنندگان بترتيب عبارتنداز: جلالي خميني ، نماينده امام و امام جمعه خمين - سيد محمود دعايي ، نماينده امام وسرپرست روزنامه اطلاعات و نماينده مجلس شوراي اسلامي - سيد محمد ابطحي ، مدير صداي جمهوري اسلامي ايران -سيد سراج الدين موسوي ، عضو دفتر حضرت امام ، مسئول حفاظت منطقه جماران ، نماينده امام و فرمانده كل كميته انقلاب اسلامي - محمدحسن رحيميان ، عضو دفتر حضرت امام ، مسئول مجله "پاسدار اسلام " و استاد دانشگاه - مهدي كروبي ،نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي ، نماينده امام و سرپرست حجاج ايراني و نيز نماينده امام و سرپرست بنياد شهيد انقلاب اسلامي - امام جماراني ، نماينده امام و سرپرست سازمان حج و اوقاف و امور خيريه - حسن صانعي ، عضو و مسئول امورمالي دفتر حضرت امام و نماينده امام و سرپرست بنياد 15 خرداد - محمدعلي انصاري ، عضو دفتر حضرت امام و مسئول امور سياسي و فرهنگي دفتر حضرت امام - موسوي خوئيني ها، دادستان كل كشور و عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام -علي اكبر آشتياني ، عضو دفتر حضرت امام ، نماينده امام و مسئول عقيدتي - سياسي ژاندارمري جمهوري اسلامي ايران -سيدحميد روحاني ، مورخ و مسئول اسناد انقلاب اسلامي - موسوي لاري ، از اعضاي شوراي حج - كيان ارثي ، نماينده مجلس شوراي اسلامي - محمدرضا توسلي ، عضو دفتر حضرت امام و عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام و عضو دبيرخانه مركزي ائمه جمعه - مجيد انصاري ، رئيس سازمان زندانها و اقدامات تاميني و تربيتي كشور و نماينده شورايعالي قضايي -محمدعلي نظام زاده ، نماينده حضرت امام در اوقاف و عضو موسسه جامعه الزهرا - سيد محمد خاتمي ، وزير فرهنگ وارشاد اسلامي ، نماينده امام و سرپرست موسسه كيهان - سيد علي اكبر محتشمي ، وزير كشور، عضو دفتر حضرت امام - سيدمحمد هاشمي ، عضو دفتر حضرت امام و نماينده شورايعالي قضايي در شوراي سرپرستي صدا و سيما و دبير اين شورا -محمدعلي صدوقي ، عضو دفتر حضرت امام و معاون شورايعالي قضايي - سيدتقي درچه اي ، امام جماعت در منطقه شهرري - اسدالله بيات ، نماينده مجلس ، عضو هيات رئيسه و مسئول موسسه مسجد جامع نارمك - هادي غفاري ، نماينده مجلس ، مسئول موسسه الهادي - محمدعلي رحماني ، عضو دفتر حضرت امام و فرمانده بسيج مستضعفان - صادق خلخالي ،نماينده مجلس شوراي اسلامي - منتجب نيا، نماينده مجلس شوراي اسلامي - عيسي ولايي ، نماينده مجلس شوراي اسلامي .