• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد بیست و یکم - صفحه 166 -  حكم به آقاي طهماسب مظاهري "نگهداري از اموال عتيقه اي و موزه اي "
حكم
زمان : آبان 1367 / ربيع الاول 1409
مكان : تهران ، جماران
موضوع : سرپرستي ميراث فرهنگي "اموال عتيقه اي و موزه اي "
مخاطب : مظاهري ، طهماسب "معاون نخست وزير و سرپرست بنياد مستضعفان "
صفحه : 166
[بسمه تعالي . محضر مبارك حضرت آيت الله العظمي امام خميني - مدظله العالي - رهبر و بنيانگذارجمهوري اسلامي ايران
پس از عرض سلام و با احترام و تحيت به پيشگاه با بركت قائد عظيم الشان ، به استحضار مي رساند:در اجراي حكم حكومتي مورخ 9/12/1357 آن رهبرمعظم ، مقاديري اموال منقول مربوط به خاندان پهلوي و عمال و شاخه ها و مربوطين آنها جمع آوري و در اختيار بنياد مستضعفان قرارگرفت كه بخشي از اين اموال به علت يگانگي در نوع ساخت يا قدمت و همچنين نفاست آنها از حيث آثار برجسته هنري و فرهنگي يا تاريخي ، با عناوين اموال عتيقه اي يا موزه اي است يا اموالي است كه به صورت نشانه اي از فرهنگ زندگي طاغوت قابل ارائه و نمايش به مردم مسلمان ونسل جوان مي باشد.
اين اموال با دقت و توجه كافي برادران همكار بنياد تفكيك و شناسايي و طبقه بندي شده و براي تمام اقلام موجود، يك شناسنامه حاوي اطلاعات فني و هنري و تاريخي تهيه گرديده و در اماكن مناسب براي حفظ و حراست از آنها منتقل و بر اساس نظام و سيستم منظم و دقيقي نگهداري مي گردد.
اكنون در نظر است ان شاءالله اين اموال با آماده كردن محل مناسبي براي نمايش ، به صورت عمومي در اختيار بازديد و مشاهده عموم مردم قرار گيرد و ضمن مشاهده اين مجموعه ، و آثار هنري و عتيقه فوق و بهره برداريهاي فرهنگي و هنري در جهت مصالح جمهوري اسلامي ، توجه جمهوري اسلامي به حفظ و صيانت از اين اموال و اقدامات و توجه بنياد در حفظ اين مجموعه فرهنگي را به ملت مسلمان ايران و مردم جهان نشان دهد و اين اموال به صورت يك مجموعه در اختيار بنياد مستضعفان باقي بماند.
از آنجا كه اين اموال مي بايست تحت نظر و اراده لازم الاتباع آن رهبر بزرگوار مورد بهره برداري
صفحه : 167
واقع گردد، استدعا مي نمايد در صورت صلاحديد، رهنمود و ارشادات لازم را صادرفرماييد. طهماسب مظاهري - معاون نخست وزيرو سرپرست بنياد مستضعفان ]
بسمه تعالي
جناب آقاي مظاهري ، سرپرست بنياد مستضعفان
جنابعالي اجازه داريد تا هر آنچه را كه از آثار هنري ، فرهنگي و تاريخي كشورمحسوب مي شود و يا فروش آن موجب خسران كشور مي شود در مكاني مناسب نگهداري نماييد؛ و در صورت امكان در معرض ديد عموم قرار دهيد. ان شاءالله موفق باشيد.
روح الله الموسوي الخميني