• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد بیست و یکم - صفحه 155 -  پيام به ملت ايران "سياستهاي كلي نظام در دوران بازسازي "
پيام
زمان : 11 مهر 1367 / 21 صفر 1409
مكان : تهران ، جماران
موضوع : سياستهاي كلي نظام اسلامي در دوران بازسازي كشور
مخاطب : ملت ايران
صفحه : 155
بسم الله الرحمن الرحيم
بر هيچ يك از مردم و مسئولين پوشيده نيست كه دوام و قوام جمهوري اسلامي ايران بر پايه سياست نه شرقي و نه غربي استوار است و عدول از اين سياست ، خيانت به اسلام ومسلمين و باعث زوال عزت و اعتبار و استقلال كشور و ملت قهرمان ايران خواهد بود.جمهوري اسلامي ايران نبايد تحت هيچ شرايطي از اصول و آرمانهاي مقدس و الهي خود دست بردارد. ان شاءالله مردم سلحشور ايران كينه و خشم انقلابي و مقدس خويش رادر سينه ها نگه داشته و شعله هاي ستم سوز آن را عليه شوروي جنايتكار و امريكاي جهانخوار و اذناب آنان به كار خواهند گرفت تا به لطف خداوند بزرگ پرچم اسلام ناب محمدي - صلي الله عليه و آله و سلم - بر بام همه عالم قد برافرازد و مستضعفان وپابرهنگان و صالحان ، وارثان زمين گردند.
در مسئله بازسازي و سازندگي من اطمينان دارم كه شخصيتهاي رده بالاي نظام ومسئولين محترم و نيز مردم وفادار و انقلابي كشورمان چون گذشته هرگز قبول نمي كنند كه نيل به اين هدف به قيمت وابستگي ايران اسلامي به شرق و يا غرب تمام شود. اخيرادستهاي پنهان و آشكار غرب و شرق به منظور ايجاد شكاف و اختلاف ميان طرفداران انقلاب اسلامي به حيله جديدي متوسل شده اند كه مسئولين عزيز و رده بالاي كشورمان و نيز شخصيتها و چهره هايي از مجلس و دولت و روحانيون را به تفكر و گرايشات وابستگي و همچنين عدول از مواضع گذشته و نهايتا به شرقگرايي يا غربگرايي متهم نمايند و موذيانه با طرح مسائلي از اين قبيل كه فلان شخصيت نظام جمهوري اسلامي راستگرا و يا ميانه رو و يا سازشكار و غربگراست و يا فلان مسئول تندرو و انقلابي شده
صفحه : 156
است كه نتيجتا اعتماد مردم را به دست اندركاران نظام سلب نمايند كه با ياري خداوند و بارشد و آگاهي مردم بازار اينگونه القائات در اين مملكت كساد و مشتريان آن اندك بوده اند و بر مردم ثابت است كساني كه سالها و بارها چه قبل و چه بعد از انقلاب امتحان خود را در تعهد به اسلام و انقلاب داده اند و در اين راه به پاي چوبه هاي دار رفته وزندانها كشيده و ترور گشته اند و سلامت خود را از دست داده اند و تحت شكنجه هاي شاه براي استقلال و آزادي مبارزه كرده اند، يقينا دلشان به حال انقلاب و ثمرات آن نه تنها كمتر از ديگران نسوخته كه بيشتر مي سوزد و مسير ارزشي و الهي و پرطراوت خويش را به هيچ وجه عوض نمي كنند. و من از باب وظيفه به مردم و فرزندان پرشور انقلاب مي گويم كه مبادا بدون در نظر گرفتن محذورات سياسي و شرايط بسيار پيچيده و حساس كشور به طرح سوالها و اشكالاتي روي آوريد كه بازگو كردن و تحليل واقعي قضاياتوسط مسئولين دلسوز نظام باعث كشف اسرار مملكت شده و براي نظام مسئله آفرين گردد و نه تنها گره اي را باز نكند كه بر مشكلات مملكت نيز بيفزايد.
من سياست داخلي و خارجي كشور را به دقت ملاحظه مي كنم و تا زنده ام نخواهم گذاشت مسير سياست واقعي ما عوض شود و مسئولين نيز چيزي غير از اين نمي خواهند وانتظاري غير از اين از آنان نمي رود. من به بعضي از مسئولين هشدار مي دهم كه به شدت بايد مراقب بود كه خداي ناكرده آب به آسياب دشمنان نريزيم و آنان را با اقوال وجبهه گيريهايمان شادمان نگردانيم . به مسئولين و دست اندركاران در هر رده نيز مي گويم كه شرعا بر همه شما واجب است كه همت كنيد تا آخرين رگ و ريشه هاي وابستگي اين كشور به بيگانگان را در هر زمينه اي قطع نماييد - كه ان شاءالله خواهيد كرد - و اگرمصلحت نظام و اسلام سكوت است ، دردمندانه سكوت كنيد كه اجر سكوت براي پيشبرد اهداف نظام و اسلام به مراتب بيشتر از دفاع از اتهام وابستگي است .
همان گونه كه قبلا گفته ام سياست بازسازي و تعيين اولويت در امر بازسازي مراكزآسيب ديده كشور به عهده سران محترم و متعهد سه قوه و آقاي نخست وزير است ولي بايد توجه داشت كه با در نظر گرفتن حجم عظيم كار و ضرورت تسريع در تعيين خط
صفحه : 157
مشي بازسازي و سازندگي ، حتما از نظرات كارشناسان و صاحبنظران خصوصا هيات دولت و وزرا و كميسيونهاي مربوطه مجلس شوراي اسلامي - كه چهره هاي دلسوز ومتعهد و مطلع در آنها فراوانند - و نيز از مسئولين هر امري استفاده نمايند چرا كه آنان نيزبه خوبي دريافته اند كه بازسازي و سازندگي جز از طريق تعاون و همفكري ميسر نيست .و اين كشور متعلق به اسلام و همه ملت ايران است و همان گونه كه در جنگ همه در كنارهم بودند، در صلح و سازندگي هم بايد در كنار يكديگر باشند كه ان شاءالله مراكز علمي ودانشگاهي نيز در اين مسئله بزرگ سهيم خواهند بود.
لازم به تذكر است كه وزير و يا مسئول مربوطه نيز در تصميم گيري نهايي سران ونخست وزير صاحب راي مي باشند.
اما نكاتي كه در بازسازي و سازندگي توجه به آن ضروري است :
1- با اينكه اطمينان داريم كه خانواده هاي معظم شهدا و جانبازان و اسرا و مفقودين هيچ گاه راضي نشده و نمي شوند كه در برابر ايثار عزيزانشان كه فقط به خاطر خدا ورسيدن به كمال بوده است سخن از رفاه و ماديات به ميان آيد و همت آنان بلندتر از اين مقوله هاست ، ولي بر دست اندركاران نظام است كه ذوق و استعداد و توان خود را در هرچه بهتر رسيدن به امور معنوي و مادي و ارزشي و فرهنگي اين يادگاران هدايت و نور به كار گيرند و از خدمت بي شائبه و بي منت به آنان دريغ نكنند؛ هر چه انقلاب اسلامي ايران دارد از بركت مجاهدت شهدا و ايثارگران است . من مي دانم كه بسياري از خانواده هاي عزيز شهدا و جانبازان و اسرا و مفقودين به خاطر مناعت طبع و بزرگواري و اخلاق كريمه خود در مصايب و مشكلات زندگي به مسئولين مراجعه نكرده اند و يا مراجعه شان به حداقل بوده است . و همه نيز مي دانيم كه اكثريت اين قشر و رزمندگان عزيز اسلام ازطبقات محروم و كم درآمد بودند و مرفهين كمتر دل براي انقلاب سوختند، ولي وظيفه ماست كه در حد توان و مقدورات قدرشناس زحمات آنان باشيم و من ميل ندارم كه اين قدرشناسي فقط در حد تعريف و تمجيد ظاهري خلاصه شود بلكه بايد در همه نوع امتيازات اجتماعي و اقتصادي و فرهنگي به آنان بها داده شود و ضرورتي نمي بينم كه به
صفحه : 158
اين عزيزان سفارش و نصيحت كنم و رسالت بزرگ حفظ امانت خونهاي مقدس شهيدان را بازگو نمايم كه بحمدالله تا به حال خانواده هاي شهدا و اسرا و مفقودين وجانبازان خود حافظ و نگهبان ارزش شهادت و ايثار بوده اند و بعد از اين نيز به ياري خداپاسدار آن خواهند بود.
2- با قبول و اجراي صلح كسي تصور نكند كه ما از تقويت بنيه دفاعي و نظامي كشور وتوسعه و گسترش صنايع تسليحاتي بي نياز شده ايم ، بلكه توسعه و تكامل صنايع و ابزارمربوط به قدرت دفاعي كشور از اهداف اصولي و اوليه بازسازي است و ما با توجه به ماهيت انقلابمان در هر زمان و هر ساعت احتمال تجاوز را مجددا از سوي ابرقدرتها ونوكرانشان بايد جدي بگيريم .
3- توجه به بازسازي مراكز صنعتي نبايد كوچكترين خللي بر ضرورت رسيدن به امرخودكفايي كشاورزي وارد آورد، بلكه اولويت و تقدم اين امر بايد محفوظ بماند ومسوولين بيشتر از گذشته خود را مكلف به اجراي آن سازند و در امر احياي اراضي ومهار آبها و ايجاد سدها و تشويق كشاورزان و دامداران و استفاده هر چه بيشتر از نعمتهاي بيكران الهي تلاش نمايند كه مطمئنا خودكفايي در كشاورزي مقدمه اي است براي استقلال و خودكفايي در زمينه هاي ديگر.
4- مهمترين عامل در كسب خودكفايي و بازسازي توسعه مراكز علمي و تحقيقات وتمركز و هدايت امكانات و تشويق كامل و همه جانبه مخترعين و مكتشفين و نيروهاي متعهد و متخصصي است كه شهامت مبارزه با جهل را دارند و از لاك نگرش انحصاري علم به غرب و شرق به در آمده و نشان داده اند كه مي توانند كشور را روي پاي خود نگه دارند. ان شاءالله اين استعدادها در پيچ و خم كوچه هاي ادارات خسته و ناتوان نشوند.
5- برنامه ريزي در جهت رفاه متناسب با وضع عامه مردم توام با حفظ شعائر وارزشهاي كامل اسلامي و پرهيز از تنگ نظريها و افراط گراييها و نيز مبارزه با فرهنگ مصرفي كه بزرگترين آفت يك جامعه انقلابي است و تشويق به توليدات داخلي وبرنامه ريزي در جهت توسعه صادرات و گسترش مبادي صدور كالا و خروج از تكيه به
صفحه : 159
صادرات نفت و نيز آزادي صادرات و واردات و به طور كلي تجارت بر اساس قانون و بانظارت دولت در نوع و قيمت .
6- رعايت اصول ايمني و حفاظتي مراكز و صنايع و ايجاد پناهگاههاي جمعي براي مردم و كارگران كه اين اختصاص به زمان جنگ ندارد بلكه طريقه احتياط در هر شرايطاست .
7- استفاده از نيروهاي عظيم مردمي در بازسازي و سازندگي و بهادادن به مومنين انقلاب خصوصا جبهه رفته ها و توسعه حضور مردم در كشاورزي و صنعت و تجارت وبازسازي شهرهاي تخريب شده و شكستن طلسم انحصار در تجارت داخل و خارج به افراد خاص متمكن و مرفه و بسط آن به توده هاي مردم و جامعه .
8- حفظ و نگهداري تركيب يك يا چند شهر خراب شده در جنگ به منظور ترسيم علني تجاوز دشمنان عليه انقلاب و كشورمان و نشان دادن قدرت دفاع و مقاومت قهرمانانه ملت كه آيندگان فقط به اسناد و نوشته ها بسنده نكنند. البته اين كار با رضايت كامل صاحبان املاك و با ايجاد شهرهاي مجاور بايد انجام شود.
9- تاكيد بر حفظ ارزشها و شئون اخلاقي و اجتماعي و نيز سالم سازي اجتماعات كه گروهي از خدا بيخبر و فرصت طلب تصور نكنند كه مردم در برابر نيات پليد آنان بي تفاوتند. ان شاءالله خداوند همه را از شر نفس اماره و شر دشمنان محافظت فرمايد و به همه شرح صدر و تدبير در امور و اخلاص در عمل و ايثار در خدمت به خلق مرحمت كند. "احمد"(1) به صورت آزاد بهتر مي تواند به اسلام و مردم كشور خدمت نمايد و تنها در جلسات شركت مي كند تا گزارش مسائل سريعتر به اينجانب برسد.والسلام علي من اتبع الهدي .
11/7/1367
روح الله الموسوي الخميني
1- آقاي سيد احمد خميني .