• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد بیست و یکم - صفحه 125 -  حكم به آقاي سيداحمد خميني "تنظيم و تدوين آثار امام خميني "
حكم
زمان : 17 شهريور 1367 / 26 محرم 1409
مكان : تهران ، جماران
موضوع : ماموريت تنظيم و تدوين آثار امام خميني
مخاطب : خميني ، سيداحمد
صفحه : 125
[بسم الله الرحمن الرحيم . پدر عزيز و مراد بزرگوارم ، پس از عرض سلام :
1- يكي از مسائل بسيار مهم كه بعد از جنابعالي - خدا آن روز را نياورد - موجب موضعگيريهاي مختلف فرزندان انقلاب و افراد گوناگون و محققين و احيانا اختلاف آنها مي گردد، برداشتهاي گوناگون سياسي و غيرسياسي آنان از يك متن است ، و از اين بسيار گسترده تر، از اختلاف بين متون منتشر شده حضرتعالي با آنچه به عنوان اسناد سياسي و غيره از صدا و فيلم و متنهاي دستنويس جنابعالي كه منتشرنشده و در اختيار ماست سرچشمه مي گيرد. شما بهتر از هركس مي دانيد كه به علل گوناگون گاهي خودشخصا و گاهي اينجانب و يا مسئولين و حتي بعض افراد معمولي پيشنهاد حذف يك قسمت و ياقسمتهايي از سخنرانيها، يا حذف و تغيير و اضافه جمله و يا جملاتي بسيار در اعلاميه ها خدمتتان عرضه شده است كه حضرتعالي گاهي قبول نمي فرماييد و گاهي هم پس از دقت ، دستور حذف و يا تغيير واضافه را بدان صورت كه مايل باشيد صادر مي فرماييد كه انجام مي گيرد، حال اگر روزي تصميم بر اين گردد - كه حتما مي گردد - متن سخنرانيها و يا اعلاميه ها و چيزهايي از اين قبيل كه با صدا و خطحضرتعالي است منتشر گردد مسلما متن دستخط و يا متن اصلي صدا و فيلم به عنوان سند خدشه ناپذيراصل قرار مي گيرد و آنچه از زياد و كم بدان صورتي كه گذشت ولو بسيار هم مهم باشد يا كنار گذاشته مي شود و يا تحت الشعاع خط و يا متن اصلي سخنراني قرار مي گيرد و اين از مسائلي است كه بايد جدي براي آن فكري كرد.
2- يكي ديگر از مسائلي كه خوب است حضرتعالي براي آن فكري كنيد اين است كه آنچه ازحضرتعالي منتشر شده است در جرايد و صدا و سيما و حتي در بولتنها، به يك صورت نيست ، گاهي ديده شده در روزنامه اي و يا مجله اي به علل مختلف ، چه سياسي و چه غيرسياسي و يا سهوا، جمله و يا
صفحه : 126
جملاتي از لابلاي اعلاميه ها و يا سخنرانيها در روزنامه اي آورده شده و در روزنامه ديگر نيامده است ،كدام را بايد اصل قرارداد، آن متني كه اين جمله را دارد و يا متني كه فاقد آن جمله است ؟ بديهي است اين ترديد در جايي است كه دسترسي به صدا و خط حضرتعالي نيست و اين هم بسيار است چرا كه خيلي وقتها است كه صحبتهاي جنابعالي را من و يا يكي ديگر از دوستان مي نويسيم و بعد از تصويب شما به مطبوعات و غيره مي دهيم ، چه كسي بايد تشخيص دهد آن جمله از حضرتعالي است يا نه ؟روشن است كه گاهي تغيير و يا حذف و يا اضافه كلمه اي به طور كلي معناي جمله را تغيير مي دهد.
3- مسئله ديگر اين است كه تكليف نامه ها و نوشته ها و پيامها و فيلم و نوارها و اشعارتان كه بطوركلي منتشر نشده است و در بايگاني دفتر موجود است را هم روشن بفرماييد.
4- پرونده هاي حضرتعالي در ساواك است "كه الان در اختيار وزارت اطلاعات مي باشد" و يك نسخه از آن را اينجانب در اختيار دارد، لازم است به اطلاع حضرتعالي برسانم كه تنها پرونده هاي جنابعالي در سازمان امنيت شاه در تهران 48 جلد است كه تقريبا هر جلد حدود پانصد صفحه مي باشدكه انتشار آن بدون شك پرده از مسائل بسياري برمي دارد و طبيعي است كه يكي از گرانقدرترين اسنادانقلاب اسلامي است .
5- كتابها و نوشته هايي كه صرفا علمي و يا اخلاقي است از ارزشمندترين كتبي است كه مي تواندزيربناي انقلاب فقهي ، اخلاقي ، فلسفي ، عرفاني و اصولي باشد.
6- بهره برداري و تحقيق و تحليل و نيز انتشار اسناد و نامه ها و بولتنهايي كه قبل و بعد از انقلاب به عنوان حضرتعالي و يا دفتر ارسال گرديده و هم اكنون نيز در اختيار دفتر مي باشد.
دو - سه نمونه از مواردي كه باعث نوشتن اين نامه شد به عنوان ضميمه و استشهاد تقديم مي گردد.خدا يار و نگهدارتان باد.
فرزند شما: احمد خميني ]
بسم الله الرحمن الرحيم
فرزند عزيزم ، احمد - حفظه الله تعالي و ايده
از آنجا كه شما را بحمدالله تعالي در مسائل سياسي و اجتماعي صاحبنظر مي دانم و در
صفحه : 127
تمامي فراز و نشيبها در كنار من بوده اي و هستي و با صداقت و كياست امور سياسي واجتماعي اينجانب را متصدي هستي ، لهذا شما را براي تنظيم و تدوين كليه مسائل مربوطبه خود - كه بسا در رسانه هاي گروهي اختلافات و اشتباهاتي رخ داده است - انتخاب مي نمايم . و از خداوند متعال ، كه حاضر و ناظر است ، توفيقات شما را خواستارم . اميداست با صرف وقت و دقت نظر اين امر را به پايان برساني . والسلام عليكم .
پنجشنبه 17 شهريور 67 / 26 محرم الحرام 1409
روح الله الموسوي الخميني