• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد بیست و یکم - صفحه 110 -  حكم به وزير كشور درباره حدود اختيارات وزارت كشور در نيروهاي انتظامي
حكم
زمان : 3 شهريور 1367 / 12 محرم 1409
مكان : تهران ، جماران
موضوع : حدود اختيارات وزارت كشور درباره نيروهاي انتظامي
مخاطب : محتشمي ، سيد علي اكبر "وزير كشور"
صفحه : 110
[محضر مبارك رهبر عظيم الشان انقلاب اسلامي ، حضرت آيت الله العظمي امام خميني - دام ظله العالي .
با عرض سلام و تحيات ، همان گونه كه مستحضريد نيروهاي انتظامي "كميته انقلاب - ژاندارمري -شهرباني " با توجه به اعمال فرماندهي و مديريت قوي از انسجام و قدرت نسبتا خوبي برخوردار است وامنيت و انتظامات كنوني در شهرها و خارج شهرها مرهون آن است و به تصديق مسئولين جنگ ،نيروهاي انتظامي در جبهه با روحيه قوي تا آخر جنگيدند و عقب نشيني نكردند. طبيعي است كه حفظروحيه مقاومت اسلامي اين عزيزان ، اولا در گرو آموزش و سازماندهي تشكيلاتي آنها بوده و ثانيا به خاطر تفويض اختياراتي است كه مقام معظم فرماندهي كل قوا در ارتباط با نيروهاي انتظامي به وزيركشور اعطا فرموده و اينجانب را در تشويق و تنبيه سريع و به موقع نيروها ياري نموده است . فلذا آنچه كه باعث تصديع شد اينكه : به دنبال حكم جانشيني فرمانده كل قوا به برادرمان حجت الاسلام و المسلمين آقاي هاشمي رفسنجاني و تشكيل ستاد فرماندهي كل قوا به رياست آقاي نخست وزير، دست به تغييرتشكيلات نظامي كشور زده شده است كه اين تحولات با توجه به آتش بس ممكن است در بهترين شرايط باشد، ولي همزمان در صدد تغييراتي در سيستم نيروهاي انتظامي هستند و از هم اكنون مسئولين فرهنگي ، حفاظت اطلاعات و بازرسي را تعيين كرده اند، و بدون آنكه اينجانب مطلع باشم راجع به ادغام و سرنوشت نيروهاي انتظامي مي خواهند تصميم گيري نمايند. در حالي كه مسئوليت مسائل سياسي و امنيت و انتظامات كشور و نيروهاي انتظامي با وزارت كشور است "البته وزارت كشور از ماههاقبل يك گروه كارشناسي را براي تهيه طرح تشكيلات مطلوب انتظامي مكلف نموده است " به نظرمي رسد اقدامات فوق باعث تضعيف و فروپاشي نيروهاي انتظامي گردد و بنده به عنوان مسئول امنيت
صفحه : 111
كشور به عرض عالي مي رسانم كه به مصلحت نمي باشد. اميد است از ارشادات مقام معظم رهبري بهره مند گرديم .
ضمنا از محضر امام بزرگوار استفسار مي نمايم كه آيا اختيارت تفويضي فرماندهي كل قوا به وزراي كشور در نيروهاي انتظامي كه اينجانب نيز دارا هستم به قوت خود باقي است يا خير؟ خداوند سايه رهبرعظيم الشان انقلاب اسلامي را بر سر ما مستدام بدارد.
فرزند كوچك شما: سيد علي اكبر محتشمي - وزير كشور]
بسمه تعالي
تمامي مسائل مربوط به كميته انقلاب اسلامي و ژاندارمري و شهرباني درچهارچوب قانون با وزارت كشور است ؛ ولي در زمينه هاي دفاع مقدس اختيار باجانشيني فرماندهي كل قوا است . در موارد ترديد، جانشين فرمانده كل قوا و وزير كشورهماهنگ خواهند بود.
3 / 6 / 67
روح الله الموسوي الخميني