• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد بیستم - صفحه 136 -  نامه به آقاي منتظري "توصيه به عدم حمايت از سيد مهدي هاشمي و منافقين "
نامه
زمان : 12 مهر 1365 / 29 محرم 1407
مكان : تهران ، جماران
موضوع : ابراز علاقه و تاكيد بر عدم حمايت از سيد مهدي هاشمي و هشدار در مورد دسيسه هاي
مخاطب : منتظري ، حسينعلي
صفحه : 136
منافقين
مخاطب : منتظري ، حسينعلي
بسم الله الرحمن الرحيم
حضرت حجت الاسلام و المسلمين ، فقيه عاليقدر، آقاي منتظري - دامت ايام بركاته
پس از اهداي سلام و تحيت ، علاقه اينجانب به جنابعالي بر خود شما روشنتر ازديگران است . به حسب قاعده طول آشنايي صميمانه و معاشرت از نزديك ، مقام ارجمند علمي و عملي شما، مجاهدت با ستمگران و قلدران ، و رنجهاي فراموش نشدني جنابعالي در سالهاي طولاني براي اهداف اسلامي ، قداست و وجاهت و وارستگي كم نظير آن جناب ، و بالاتر حيثيت بلند پايه اي كه دنباله اين امور به خواست خداوند تعالي براي شما فعلا حاصل است ، و احتياج مبرمي كه جمهوري اسلامي واسلام به مثل جنابعالي دارد، انگيزه علاقه مبرم است . لهذا اين حيثيت مقدس بايد از هرجنبه محفوظ و مصون باشد. حفظ اين حيثيت به جهات عديده بر شما و همه ماهاواجب ، و احتمال خدشه دار شدن آن نيز منجز است براي اهميت بسيار آن .
با اين مقدمه بايد عرض كنم اين حيثيت واجب المراعاه به احتمال قوي ، بلكه ظن نزديك به قطع ، در معرض خطر است ؛ خصوصا با داشتن مخالفين موثر در حوزه قم ، كه ممكن است دنبال بهانه اي باشند. اين خطر بسيار مهم از ناحيه انتساب آقاي سيد مهدي هاشمي (1) است به شما. من نمي خواهم بگويم كه ايشان حقيقتا مرتكب چيزهايي شدند؛
1- سيد مهدي هاشمي پيش از پيروزي انقلاب با همدستي چند تن از طرفدارانش در بخش "قهدريجان " اصفهان به اتهام قتل آقاي شمس آبادي امام جماعت مسجد "سيد" اصفهان و چند نفر ديگر دستگير و در دادگاه جنايي اصفهان "در اسفند ماه سال 1355" محاكمه گرديد. وي پس از پيروزي انقلاب آزاد شد و تحت عنوان كمك به سازمانهاي آزاديبخش سمتهايي را احراز كرد. او سپس به اتهام چند فقره قتل و جنايت و ارتكاب اعمال ديگر تحت تعقيب قرار گرفت و پس از دستگيري و اعتراف به قتلهاي تكان دهنده - كه اعترافات وي از سيماي جمهوري اسلامي ايران پخش گرديد - محاكمه و به اعدام محكوم گرديد و حكم صادره نيز اجرا گرديد. يادآور مي شود حمايت آقاي منتظري از ايشان - علي رغم تذكرات مكرر امام خميني و دلسوزان انقلاب - كه به دليل نفوذ همفكران وي در بيت آقاي منتظري ، بويژه تلاشهاي سيد هادي هاشمي - داماد آقاي منتظري و برادر سيد مهدي هاشمي - يكي از دلايل متعددي بود كه سرانجام منجر به بركناري ايشان از قائم مقامي رهبري گرديد.
صفحه : 137
بلكه مي خواهم عرض كنم ايشان متهم به جنايات بسيار، از قبيل قتل ، مباشرت يا تسبيبا، وامثال آن مي باشند. و چنين شخصي ، ولو مبرا باشد، ارتباطش موجب شكستن قداست مقام جنابعالي است كه بر همه حفظش واجب موكد است .
آنچه مسلم است و در آن پاي فشاري دارم رسيدگي به وضعيت و موارد اتهام اواست ، رسيدگي به خانه تيمي و انباشتن اسلحه ، آن هم با پول ملت ، به اسم كمك به سازمانهاي به اصطلاح آزاديبخش . اصولا يك همچو اعمالي بدون دخالت دولت جرم است . و بايد ايشان ، كه صلاحيت اين امر را ولو واقعا براي اين سازمانها باشد ندارد ودخالت در حكومت است ، جواب بدهد. اين امر قطعي است . و آنچه از شما مي خواهم در رتبه اول پيشنهاد مستقيم شما به دخالت وزارت اطلاعات و رسيدگي به اين اموراست . و اگر براي شما محذور دارد، به طوري كه تكليف شرعي از شما ساقط است ،سكوت است . حتي در محافل خصوصي دفاع از يك همچو شخصي كه خطر براي حيثيت شما است و احتمال فساد و خونريزي بيگناهان است سم قاتل است . بايد تمام فعاليتها كه به اسم كمك به سازمانهاي به اصطلاح آزاديبخش است قطع شود، و تمام كساني كه در اين امور دخالت داشته اند محاكمه شوند.
و آنچه مسلم است و مايه تاسف ، حسن ظن جنابعالي به اعمال و افعال و گفته ها ونوشته هاست كه به مجرد وصول به شما ترتيب اثر مي دهيد و در مجمع عمومي صحبت مي كنيد و به قوه قضاييه و غيره سفارش مي دهيد. و من از شما، كه دوست صميمي سابق وحال من هستيد و مورد علاقه ملت ، تقاضا مي كنم كه با اشخاص صالح آشنا به امور كشورمشورت نماييد، پس از آن ترتيب اثر بدهيد، تا خداي نخواسته لطمه به حيثيت شما، كه
صفحه : 138
برگشت به حيثيت جمهوري است ، نخورد. آزادي بي رويه چند صد نفر منافق ، به دستورهياتي كه با رقت قلب و حسن ظنشان واقع شد، آمار انفجارها و ترورها و دزديها را بالابرده است . "ترحم بر پلنگ تيز دندان - ستمكاري بود بر گوسفندان ".
من تاكيد مي كنم كه شما دامن خود را از ارتباط با سيد مهدي پاك كنيد كه اين راه بهتراست ؛ و الا هيچ عكس العملي در رسيدگي به امر او از خود نشان ندهيد كه رسيدگي به امرجنايات مورد اتهام حتمي است . سلامت و توفيق جنابعالي را خواهانم .
12 مهر ماه 65
روح الله الموسوي الخميني