عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد نوزدهم - صفحه 90 -  نامه به خانم فاطمه طباطبايي "اهداي كتاب آداب الصلاه "
نامه
زمان : 5 آبان 1363 / 2 صفر 1405
مكان : تهران ، جماران
موضوع : اهداي كتاب "آداب الصلاه " و نصايحي چند
مخاطب : طباطبايي ، فاطمه (1)
صفحه : 90
بسمه تعالي
افسوس كه عمر در بطالت بگذشت با بار گنه بدون طاعت بگذشت
فردا كه به صحنه مجازات روم گويند كه هنگام ندامت بگذشت
كتاب "آداب الصلوه " را كه به دختر عزيزم فاطي - كه خدايش از مصلين قرار دهد -اعطا مي نمايم ، از تاريخ اتمام آن بيش از چهل سال مي گذرد. (2) و قبل از آن - به چند سال - كتاب "سر الصلوه " را تمام نمودم . و از آن سال ها تاكنون بيش از چهل سال مي گذرد(3) ومن نه اسرار صلاه را دريافتم ، و نه به آداب آن پرداختم ، كه يافتن غير از بافتن است وساختن جدا از پرداختن . و اين كتاب ها حجتي است از مولا بر اين عبد بي مايه . و به خداي تعالي پناه مي برم از آن كه مشمول آيه شريفه كمرشكن لم تقولون ما لا تفعلون . كبر مقتا عندالله ان تقولوا ما لا تفعلون (4) باشم ، و پناهي جز رحمت واسعه اش ندارم .
و تو اي دخترم ! اميد است كه توفيق به كار بستن آداب اين معراج بزرگ الهي را داشته باشي و به راهنمايي اين براق الهي از بيت مظلم نفس هجرت كني الي الله . و به خداي بزرگ پناه مي دهم تو را از آنكه مطالعه اين اوراق بر تعلقات نفسانيه ات نيفزايد و تو راچون نويسنده ملعبه شيطان نكند.
1- همسر آقاي سيد احمد خميني .
2- تاريخ اتمام "آداب الصلاه ": 2 ربيع الثاني 1361 برابر با 30 فروردين 1321 است . آداب الصلاه : 318.
3- تاريخ اتمام " سر الصلاه ": 21 ربيع الثاني 1358 برابر با 19 خرداد 1318 است . سر الصلاه : 117.
4- سوره صف ، آيه 32: "چرا چيزي به زبان مي گوييد كه در مقام عمل خلاف آن مي كنيد؟ خدا را سخت به غضب مي آورد اين كه سخني بگوييد و خلاف آن عمل كنيد".
صفحه : 91
دخترم ! هر چند در تو به حمدالله لطافت روحي يافتم كه اميد آن است كه هدايت الله شامل حالت شود وبا عنايت او - جل و علا - از چاه عميق طبيعت خلاص شوي و به صراط مستقيم انسانيت راه يابي ، لكن از كيد شيطان و نفس خطرناكتر از آن غافل مباش وبه خداي بزرگ پناهنده شو انه رحيم بعباده . (5)
دخترم ! اگر از مطالعه اين اوراق خداي نخواسته نتيجه حاصل نشود مگر خودنمايي ومجلس آرايي و سر توي سرها آوردن ، بهتر است از مطالعه آن صرف نظر بلكه احترازكني كه مبادا چون من گرفتار تاسف شوي . و اگر - ان شاءالله - خود را مهيا كني كه از مطالبي كه از كتاب و سنت و اخبار اهل بيت عصمت و افادات اهل معرفت اخذ شده است به جان استفاده كني و استعداد و لطافت قريحه اي را كه خداوند عطا فرموده به كار اندازي ، بسم الله ! اين گوي و اين ميدان .
اميد است در اين معراج انساني و معجون رحماني (6) دل از غير خالي كني و با آب حيات ، قلب را شستشو دهي و چهار تكبير زده ، خود را از خودي برهاني تا به دوست برسي و من يخرج من بيته مهاجرا الي الله و رسوله ثم يدركه الموت فقد وقع اجره علي الله . (7)
بارالها! ما را مهاجر الي الله و رسوله قرار ده و به فنا برسان ، و فاطي و احمد را توفيق خدمت عنايت كن و به سعادت برسان . والسلام .
2 صفر المظفر 1405 - 5/8/1363
روح الله الموسوي الخميني
5- بدرستي كه او "خداوند" به بندگان خود، مهربان است .
6- نماز.
7- سوره نسا، آيه 100: "و هرگاه كسي از منزلش براي هجرت به سوي خدا و رسول او بيرون آيد و در سفر مرگ وي در رسد، پس اجر و ثواب او بر خداست ".