عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد نوزدهم - صفحه 416 -  نامه به آقاي علي ابوالقاسمي "اسير در اردوگاه عنبر عراق "
نامه
زمان : آبان 1364 / صفر 1406
مكان : تهران ، جماران
موضوع : پاسخ نامه يك اسير
مخاطب : ابوالقاسمي "خدا مانده "، علي "اسير در عراق ، اردوگاه عنبر"(1)
صفحه : 416
[بسم الله الرحمن الرحيم . خدمت سرور گرام و عزيزم روحي جان (2) سلام عرض مي كنم و ان شاءالله كه در پناه ايزد منان و در پناه امام زمان در سلامتي كامل به سر بريد. اگر از احوال اين حقيرجويا باشيد بحمدالله سلامتي برقرار و تنها غم و اندوه جانگداز ما دوري از شما عزيز است كه خداوند تبارك را به مقربانش قسم مي دهم كه هر چه زودتر نعمت دستبوسي شما را نصيب مابكند.
به هر حال ، روحي جان ! روحم برايت در حال پرواز است . حدود دو سال است كه هيچ خبري از شما ندارم و شما خوب مي دانيد كه احتياج به پند و اندرزهاي شما دارم و شما ما را ازاين نعمت بي بهره نفرماييد. اميدوارم در نامه هايتان از "ميهن " بنويسيد كه چه كار مي كند و باكي رابطه برقرار كرده و زمينها را چه مي كارد و كارش با "حسين خركچي " (3)به كجا رسيد.شنيدم يه بار حسابي داغونش كردي . (4) به هر حال منتظر دعاهاي خير شما هستيم و اميدوارم كه ما را در دعاهاي شب جمعه و شب چهارشنبه در جمكران (5) و محافل فراموش نكنيد.
1- متن نامه بسيار جالب اين رزمنده كه به اسارت رژيم بعث عراق درآمده است ، حاوي رمزها و اشاراتي است كه ضمن بيان مقصود خود، امكان كشف آن را به حداقل رسانده است . در قسمت مربوط به مشخصات فرستنده و گيرنده نامه ، بر روي فرمهاي "صليب سرخ جهاني "مرقوم گرديده : "علي ابوالقاسمي ، فرزند عبدالحسين ، عراق ، اردوگاه عنبر،اطاق 23 / گيرنده : يزدي - قم ، خيابان حضرتي ، خيابان حجت ، منزل آقاي يزدي ، آقاي روحي جان ملاحظه فرماييد".
2- اسير در بند رژيم بعث عراق ، امام خميني را با عنوان "روحي " مورد خطاب قرار داده است كه به معناي "روح من "است و مستفاد از شعار معروف : "روح مني خميني - بت شكني خميني ".
3- صدام حسين .
4- اسرا از پيروزيهاي لشكر اسلام در جبهه هابه نحوي مطلع مي شدند.
5- منظور، جماران است .
صفحه : 417
از قول اينجانب به "عمو حسين وزيري "(6) و "اكبر مجلسي "(7) و "حسينعلي "(8) و "مشهدي احمد"(9) و برادر بسيار عزيزم "سيد علي "(10) و خانواده و "اكبر آقا"(11) و خانواده "شنيدم كه چندوقت پيش به گردشي به خارج رفته بود، چه سوغاتي آورده ؟" (12) سلام خيلي خيلي برسانيد. و حتمامنتظر جواب نامه هاي شما هستيم . از راه دور صورتت را غرق بوسه مي كنم . 27/7/64 - فرزند كوچك شما - علي خدامانده ]
بسمه تعالي
برادر عزيزم ! از سلامت شما خوشحال و از خداوند تعالي خواستارم بزودي به وطن خود مراجعت نماييد. قلم من قاصر است كه از دلاوري و بزرگواري شما عزيزان قدرداني نمايم . اميد است از دعاي خير براي همه شماها غفلت نكنم . والسلام عليكم .
عبد درگاه خدا "ح "
6- آقاي مير حسين موسوي ، نخست وزير وقت .
7- آقاي اكبر هاشمي رفسنجاني ، رئيس وقت مجلس شوراي اسلامي .
8- آقاي حسينعلي منتظري ، قائم مقام رهبري در آن زمان .
9- آقاي سيد احمد خميني .
10- آقاي سيد علي خامنه اي ، رئيس جمهور وقت .
11- آقاي علي اكبر ولايتي ، وزير امور خارجه .
12- اشاره به يكي از مسافرتهاي آقاي ولايتي به خارج از كشور.