عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد نوزدهم - صفحه 119 -  نامه به آقاي سيد احمد خميني "اهداي كتاب آداب الصلاه "
نامه
زمان : 25 آذر 1363 / 22 ربيع الاول 1405
مكان : تهران ، جماران
موضوع : اندرزهاي اخلاقي - اجتماعي ، و اهداي كتاب "آداب الصلاه "
مخاطب : خميني ، سيد احمد
صفحه : 119
بسم الله الرحمن الرحيم
كتاب "آداب الصلاه " را كه خود از آن بهره اي نبردم جز تاسف بر قصور و تقصير برايام گذشته كه توانايي بر خودسازي داشتم ، و حسرت و ندامت در روزگار پيري كه دستم تهي و بارم سنگين و راهي بس دراز و پايم لنگ و آواي رحيل در گوش است ، هديه كردم به فرزند عزيزم "احمد" كه از قدرت جواني كامياب است ؛ شايد او - ان شاءالله تعالي - از محتويات آن كه از كتاب كريم و سنت شريف و افادات بزرگان فراهم شده است ، بهره مند شود و به معراج حقيقي از رهنمايي اهل معرفت راه يابد، و دل از اين ظلمتكده بركند، و به مقصد اصلي انسانيت كه انبياي عظام و اولياي كرام - عليهم صلوات الله و سلامه - و اهل الله بر آن راه يافتند و ديگران را دعوت فرمودند، توفيق يابد.
پسرم ! خود را - كه به فطرت الله تخمير شده اي - درياب و از گرداب ضلالت امواج سهمگين خودبيني و خودخواهي نجات ده و به سفينه نوح كه پرتو ولايت الله است ركوب كن كه من ركبها نجي و من تخلف عنها هلك . (1)
فرزندم ، كوشش كن كه در صراط مستقيم كه صراط الله است ، ولو لنگان لنگان حركت كني و حركات و سكنات قلبي و قالبي را رنگ معنويت و الوهيت دهي و خدمت به خلق را براي آن كه خلق خدا هستند بنمايي . انبياي عظام و اولياي خاص خدا در عين حال كه مشابه ديگران اشتغال به كارها داشته اند، هيچ گاه در دنيا وارد نبوده اند؛ چون اشتغالشان
1- "هر كس كه بر آن "كشتي ولايت " سوار شد نجات يافت ، و هر كه از آن روي گردانيد هلاك شد". مناقب ، ابن شهر آشوب ، ج 1: ص 295.
صفحه : 120
بالحق و للحق بوده ، در عين حال از رسول ختمي - صلي الله عليه و آله و سلم - روايت شده كه فرموده است : ليغان علي قلبي و اني لاستغفر الله في كل يوم سبعين مره (2) شايد رويت حق دركثرت را، كدورت حساب مي فرمود.
پسرم ! خود را مهيا كن كه پس از من بر تو جفاها رود و نگراني ها كه از من دارند به حساب تو گذارند. اگر حساب خود را با خداي خود صاف كني و پناه به ذكر الله بري ،هراسي از خلق به خود راه مده كه حساب خلق زودگذر است و آنچه ازلي است ، حساب در پيشگاه حق است .
فرزندم ! پس از من ممكن است پيشنهاد خدمتي بر تو شود، در صورتي كه قصدت خدمت به جمهوري اسلامي و اسلام عزيز است رد مكن ؛ و اگر خداي نخواسته براي هواهاي نفساني و ارضاي شهوات است ، از آن اجتناب كن كه مقامات دنيوي ارزش آن ندارد كه خود را در راه آنها تباه كني .
بارالها! احمد و تبارش و متعلقانش كه از بندگان تو و تبار رسول اكرمند، اينان را دردنيا و آخرت سعادتمند فرما و دست شيطان رجيم را از آسيب به آنها كوتاه فرما.
خداوندا! ما ضعيف و ناتوانيم و عقب افتاده از قافله سالكان ، تو خود از ما دستگيري فرما. ربنا عاملنا بفضلك و لا تعاملنا بعد لك . (3) والسلام علي عبادالله الصالحين .
23 ربيع الاول 1405(4) / 25 آذر 1363
روح الله الموسوي الخميني
2- "گاهي بر دلم غباري مي نشيند و من هر روز هفتاد بار از خدا آمرزش مي خواهم ". بحارالانوار 25: 204.
3- خداوندا! با ما به فضل خودت رفتار نما و با ما به عدالت خود رفتار مكن .
4- اختلاف تاريخ بعلت اختلاف ماههاي قمري است .