• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد شانزدهم - صفحه 493 -  تشويق مبتكرين و ايجاد زمينه براي خودكفايي
سخنراني
زمان : صبح 27 شهريور 1361 / 29 ذي القعده 1402
مكان : تهران ، حسينيه جماران
موضوع : اغتنام فرصت و ايجاد زمينه براي خودكفايي
مناسبت : شهادت امام محمد تقي "ع "
حضار: نبوي ، مرتضي "وزير پست و تلگراف و تلفن "، هيات مديره ، و مديران مخابرات
صفحه : 493
بسم الله الرحمن الرحيم
تشويق مبتكرين و ايجاد زمينه براي خودكفايي
من متقابلا شهادت حضرت امام محمد تقي - عليه السلام - را به شما تسليت عرض مي كنم .
در خلال صحبتهاي شما، (1) مطلبي بود مبني بر اينكه كارهايي كه سابقا خارجيها انجام مي دادند، الان توسط خود آقاياني كه در مخابرات هستند، انجام مي گيرد. ما واقعا بايدمتاسف باشيم از اينكه در طول سلطنت اين دو جنايتكار، (2) چقدر صدمه ديديم . اگرگذاشته بودند كه خود مردم و دانشمندان ، متكفل امور باشند و مردم را تشويق كرده بودند، حال كشور ما اينطور نبود. ما الان بايد فرصت را غنيمت شمرده و براي اسلام وكشور اسلامي كار بكنيم و زندگي خودمان را هدر ندهيم .
امروز مردم از وضع دولت مطلعند و شما مردم را براي پشتيباني از خود لازم داريد.دولت بدون پشتيباني مردم نمي تواند كار بكند و هر يك از ادارات و وزارتخانه ها بايداين مسئله را مد نظر داشته باشند كه براي خدا، مردم را راضي نگه دارند. و اگر شما تاريخ پنجاه سال سلطنت را ملاحظه كنيد، آن وقت تكليف خودتان را مي دانيد كه با ملت بودن چيست و بدون ملت بودن چيست . همه ما بايد براي خدمت به توده هايي كه در طول
1- آقاي مرتضي نبوي ، وزير پست و تلگراف و تلفن .
2- رضاخان و پسرش ، محمدرضا پهلوي .
صفحه : 494
اميدوارم خداوند شما را در خدمت [به ] اين مردم محروم تاييد فرمايد و اين دولت واين مجلس و ساير مردم را براي شما و ما نگه دارد.
والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته
تاريخ هميشه محروم بوده اند، كوشش كنيم . و دولت بايد آنها را مقدم بدارد و مغزهايي را كه مشغول به كارند تشويق بكند. و دولت بايد اين فرصت را، كه در اين كشور افرادي پيدا مي شوند كه خودشان مي توانند كارها را انجام بدهند، غنيمت بشمارد و به تدريج ،ان شاءالله ، به آن جايي برسند كه ما ديگر به خارج احتياجي نداشته باشيم . و مسلما اينهاتشويق مي خواهند و شما بايد به اين فكر باشيد كه براي خدا كار كنيد تا نتيجه كارتان تا ابدباقي بماند. و بدانيد هر كاري كه شما انجام دهيد و ملت از آن استفاده اسلامي و فرهنگي بكند، براي شما فايده دارد، اگر شما هم نباشيد. شما بايد كساني را كه براي كارها،خصوصا براي مخابرات ، انتخاب مي كنيد شناسايي كنيد تا اينكه متعهد به اسلام باشند، نه با ادعا؛ زيرا الان همه ادعاي اين را دارند كه ما متعبد به اسلام هستيم . و بدانيد كه در عين حال كه همه دنبال شناسايي اقشار مخالف ، منافق و چپگرا هستند، مع ذلك ، ممكن است كساني باشند كه با نفوذ خود بخواهند اوضاع را به هم بزنند و براي ملت و دولت غائله به بار بياورند، و يا اسرار مملكت را بيرون برده و در مخابرات استراق سمع نمايند.