• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد شانزدهم - صفحه 340 -  سخنراني در جمع مسئولان شهرباني ، آگاهي و دادستاني "وضع پليس در دنيا"
سخنراني
زمان : 29 خرداد 1361 / 26 شعبان 1402
مكان : تهران ، جماران
موضوع : وضع پليس در دنيا، رژيم پهلوي و جمهوري اسلامي
حضار: سرهنگ حجازي "رئيس شهرباني " و مسئولان شهرباني ، آگاهي و دادستاني
صفحه : 340
بسم الله الرحمن الرحيم
وضع پليس در جوامع مختلف
وضع پليس در دنيا و در رژيم سابق اين بود كه همه در خدمت قدرتمندان بودند. ونقشه آنهايي كه مي خواستند در كشورها سلطه پيدا كنند و نمي توانستند كه همه مردم راتحت نظارت قرار دهند، اين بود كه يك نفر يا افراد مقتدري را بر سر همه بگمارند؛ مثل رضاخان كه يك آدم قلدري بود و به اسم "نجات ايران " وارد شد و همه قدرتها را دردست گرفت و در اختيار انگليس قرار داد.
پليس در دنيا در خدمت مردم و بيچاره ها نيست ، در دنبال قلدرهاست . و اينكه مي بينيد همه قدرت ها نسبت به ايران بد شده اند و هر موضوع كوچكي را بزرگ و هر امربزرگي را كوچك مي كنند، به خاطر اين است كه پليس و ارتش امروز ما غير از همه كشورهاست . پليس با مردم مختلط است . الان پليس با ساير ارگانها با هم و همه درخدمت مكتبي هستند كه سالها كوبيده شده است . خدا خواست كه اين كشور را نجات دادو اين هم يك نعمتي بود كه متوجه اين مسائل بشوند.
اينكه مي گويم "دنيا چيزهاي كوچك خود را بزرگ و آنچه مربوط به ماست ، بابي توجهي از آن مي گذرد"، همين قضيه موزه عباسي (1) بود كه آن قدري كه من مطلع
1- اشاره به سرقت از موزه رضا عباسي و دزديدن اشياء عتيقه از آن بود كه ماموران آگاهي در اندك مدتي موفق به كشف قضيه و دستگيري سارقان شدند. اما اين موضوع با تمام اهميتي كه داشت ، در رسانه هاي گروهي خارج بازتابي نداشت .
صفحه : 341
هستم ، راجع به آن اصلا چيزي ذكر نكرده اند، در حالي كه اين موضوع يكي از مسائل مهم پليسي بود كه اگر يك كشور دوست آنها صد مرتبه كمتر اين كار را انجام مي داد،آنها بزرگ مي كردند.
اينها از ايران ترسيده اند؛ نه از افراد، بلكه از اين انسجام و اينكه پليس و ارتش ودولت در خدمت مردم هستند و مردم پشتيبان آنها مي باشند كه اگر براي يك پليس درخيابان گرفتاري پيدا شود، مردم در رفع آن همكاري مي كنند.
و اين مطلب را بايد هميشه در ذهن داشته باشيد و به پرسنل خود تذكر دهيد كه هنوزدستها در كار است و آنها غافل ننشسته اند. آنها يك چيزي را از دست داده اند كه آن چيزمنشاء است كه همه چيز را از دست آنها بگيرد. و اين مسئله از منطقه هم گذشته و به خودامريكا رسيده است و اين به خاطر آن است كه همه در خدمت اسلام هستند و پليس هم در خدمت اسلام است و همين كارهاي شما عبادت است و شما در مقابل خداوند تعالي براي كشف اين مسئله ارزش داريد، چون شما به كشوري آبرو مي دهيد كه براي خدا قيام كرد. و من بايد از اين كشفي كه كرديد تشكر كنم كه زحمت كشيديد و ماهها روي آن كاركرديد.
والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته