• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد شانزدهم - صفحه 26 -  پيام به ملت ايران به مناسبت چهارمين سالگرد پيروزي انقلاب "ارزيابي انقلاب "
پيام
زمان : 21 بهمن 1360 / 15 ربيع الثاني 1402
مكان : تهران ، جماران
موضوع : ارزيابي مسائل انقلاب در چهارمين سال پيروزي - تجليل از نقش مردم
مناسبت : چهارمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي "22 بهمن "
مخاطب : ملت ايران (1)
صفحه : 26
بسم الله الرحمن الرحيم
در آستانه چهارمين سال پيروزي انقلاب اسلامي ايران اگر نگاهي به نخستين سال نهضت تا پيروزي و نخستين روزهاي پيروزي تا امروز بكنيم و نشيب و فرازها و تحولات چندين ساله ، خصوصا سالهاي پيروزي را با دقت از نظر بگذرانيم و افكار طبقات مختلف و گروههاي متعدد را سنجش نماييم ، به برداشتهاي ارزشمند و نتايج بسيارسودمندي مي رسيم كه براي نسل حاضر و نسلهاي آينده درسهايي انسان ساز مي باشد، وشايد تاريخ نويسان جامعه شناس و سيره نويسان روشنفكر و متعهد، براي نسلهاي آينده عميقا به اين كار سودمند برخيزند.
ما اگر با يك نظر سطحي از نخستين روزهاي نهضت تا پيروزي ، و از پيروزي تا كنون به كردار طبقات مختلف و گروهها نگريسته و ارزيابي كنيم ، مي توانيم تا حدودي مدعيان پرتوقع و فداكاران بي توقع را به طور اجمال از هم جدا كنيم . قشرهايي كه انقلاب را بافداكاري بيدريغ و جان نثاري سخاوتمندانه ، بي هيچ چشمداشتي به پيروزي رسانده ، و ازپيروزي تا كنون براي دفاع از انقلاب و رفع مشكلات از پاي ننشسته اند و تاكنون با آنكه سنگيني انقلاب به دوش آنان بوده است توقع نام و نشان و مقامي نداشته و ندارند، اينان توده هاي ميليوني و محرومان جامعه هستند - كه خدايشان قدرت و سعادت دهد. و در
1- متن پيام امام خميني در روز 21 بهمن در مراسمي كه به منظور تجليل از شهدا و جانبازان انقلاب اسلامي در تالاروحدت تهران برگزار شده بود، توسط آقاي سيد احمد خميني قرائت گرديد.
صفحه : 27
مقابل قشرها و گروههايي هستند كه يا به هيچ وجه دخالت در نهضت و پيروزي نداشته انديا به كارشكني براي حفظ رژيم سابق يا برگرداندن آن رژيم يا رژيمي غيراسلامي ،توطئه ها و فعاليت مي كردند و مي كنند. و يا كساني و گروههايي بودند و هستند كه ازانقلاب مردمي و خون جوانان ارزشمند ما براي رسيدن به قدرت شيطاني خويش پلي ساخته و از اسم اسلام براي مقاصد شوم خويش استفاده مي كردند. و قشرهاي ديگري هستند كه هر يك يا پيوسته به مكتبهاي انحرافي يا با ايده هاي انحرافي در خارج و داخل به فعاليت مذبوحانه يا بچگانه ، خود را سرگرم و دلخوش مي نمايند. اينان از اسلام وقدرت معنوي آن و از جامعه ايراني و قدرت ايمان آن يا هيچ نمي دانند يا به طور سطحي از آنها گذر كرده اند.
امروز ما مفتخر هستيم به توده هاي عظيم متعهد به اسلام عزيز و جوانان غيرتمند ورزمنده كه از اول انقلاب شجاعانه قيام كرده اند و نداي حق را اجابت كردند و گروه كثيري از آنان به لقاالله كه آمالشان بود، رسيده ، و گروه عزيز ديگر كه سلامت خود يااعضاي گرانقدر خود را در راه اسلام و هدف از دست داده اند و با چهره هاي بشاش ونوراني با آنان مواجه هستيم . و نيز مفتخريم كه مادران دليري كه عزيز از دست داده اند وپدران عزيزي كه جوانانشان شهيد شده اند آنچنان با ما برخورد مي كنند كه گويي عروسي عزيزان و جوانانشان را جشن مي گيرند. و اينجانب هر وقت با اين عزيزان معظم برخوردمي كنم يا وصيتنامه انسان ساز شهيدي را مي بينم احساس حقارت و زبوني مي كنم . اينان سند ايمان و تعهدشان را به اسلام در دست دارند، و قبور شهدا و اجساد و ابدان معلولان ،زبان گويايي است كه به عظمت روح جاويد آنان شهادت مي دهد، و شكايتي اگر دارنداز آن است كه به فيض شهادت نرسيده اند و يا در حالي كه به ثواب شهادت رسيده اند،مي نالند كه چرا نمي توانند براي دفاع به جبهه ها برگردند، و فرياد "جنگ جنگ تاپيروزي " را سر مي دهند.
امريكا و سرسپردگانش بايد به خود آيند و از توطئه ها دست بردارند كه ايران ديگرجاي تاخت و تاز آنان نيست . و اميد آن است كه دولتهاي پيرو امريكا كه خزائن گرانمايه
صفحه : 28
و سرمايه ملتها را با روي گشاده در پاي امريكا نثار مي كنند و در راه تقرب به آن چپاولگر،با اسلام و جمهوري اسلامي به جنگ تسليحاتي و تبليغاتي بر مي خيزند، از خواب گران بيدار شده و با ملتهاي خود هم صدا شوند و از زير ننگ وابستگي خارج شوند. اين دولتهاي وابسته مگر نديدند كه كاخ سفيد با كمال بي اعتنايي اعلام كرد كه به خاطر آنان ونفت آنان از منافع اسرائيل نمي گذرد؟ و مگر متوجه نشدند كه امريكا با اعمال "وتو" وتهديد سازمانها بي اعتنايي خود را به آنان ثابت نمود؟
اكنون كه كشور ما دهه فجر و سالروز استقلال و آزادي خود را از چنگال ابرجنايتكاران جشن مي گيرد و اميد است به همين زودي جشن سقوط حكومت بعثي عراق را بگيريم ، اينجانب سالروز پيروزي اسلام و كشور و دهه مبارك فجر را به ملت محترم و خصوص شهدا و مجروحين و معلولين و بازماندگان و متعلقان آنان تبريك عرض مي كنم . پيروزيها و سرافرازيها و افتخارات ملت ، مرهون فداكاري اين عزيزان وهمرزمان آنان است . اين فداكاران نشانهاي افتخار بر بازوي ملت و جبين امتند. تاريخ مجاهدات آنان را ضبط و ملائكه الله در دفاتر ملكوتي ثبت مي نمايند. خداوند تبارك وتعالي از رحمت سرشار خود، شهيدان را برخوردار و آسيب ديدگان و بازماندگان شهداو خاندان اين عزيزان را سلامت و سعادت ابدي عنايت فرمايد.
سلام بر ملت مبارز و درود بر شهيدان و رزمندگان آسيب ديده و افتخار و سعادت وپيروزي براي مجاهدين اسلام در جبهه هاي دفاع از حق .
روح الله الموسوي الخميني