• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد شانزدهم - صفحه 10 -  بي اطلاعي مدعيان اسلام شناسي و جامعه شناسي
سخنراني
زمان : صبح 14 بهمن 1360 / 8 ربيع الثاني 1402
مكان : تهران ، جماران
موضوع : تشريح مقاومت ملت ايران در قبال دشمنان
مناسبت : ميلاد امام حسن عسكري "ع "
حضار: ائمه جمعه استان خوزستان
صفحه : 10
بسم الله الرحمن الرحيم
بي اطلاعي مدعيان اسلام شناسي و جامعه شناسي
متقابلا تبريك ولادت با سعادت حضرت عسكري - سلام الله عليه - را خدمت آقايان عرض مي كنم و همين طور تبريك سالگرد پيروزي انقلاب و از خداي تبارك و تعالي مسئلت مي كنم كه همه ما را هدايت بفرمايد كه در راه اسلام پيش برويم و اسلام را تا آنجاكه ما قدرت داريم به مرحله اجرا درآوريم .
آنچه كه احساس مي شود اين است كه اين اسلام شناسهاي مدعي اسلام شناسي ومدعيان جامعه شناسي ، اينها باز نه اسلام را ازش اطلاعي دارند و نه جامعه اسلامي را. شمامي بينيد كه اشخاص ، گروهها، رسانه هاي خارجي كه همه مدعي اين مسائل ، البته نه رسانه ها، اين اشخاص ، اين گروهها مدعي اين معنا هستند كه ما مي شناسيم جامعه را،مردم را مطلع هستيم از آرا و . . . اينها از باب اينكه اطلاع نداشتند بر وضع اسلام و قدرت اسلام و وضع جامعه خود ما، جامعه ايراني ، از اين جهت آنها گمان مي كردند كه در همان روزهاي اول ، ماههاي اول ، اين انقلاب نتواند خودش را نگهدارد و اين انقلاب از باطن خودش و از خارج منهدم بشود. آنها نمي دانستند كه انقلاب يك وقت انقلاب مردمي است آنهم با ايده اسلامي و يك وقت هم ساير انقلابات است كه گروهي ، اشخاصي انقلاب مي كنند و اين دو تا با هم فرقهاي زيادي دارند. انقلابي كه خود مردم كرده اند،كسي يك عده اي را بر نداشته ببرد انقلاب كند، يك قدرتمندي نيامده است كودتا كند.
صفحه : 11
خود اين مردم بعد از اينكه اينهمه فشار را در سالهاي طولاني ديدند، كم كم احساس كردند كه بايد اين عمل را انجام بدهند و بحمدالله روحانيون و همين طور خطبا براي بيدار كردن مردم حظ وافري داشتند. وقتي يك انقلاب از خود مردم شد اين را نمي شودبا يك دسته اي ، بلكه با يك لشگرهايي اين را بر هم زد. مي شود كه - فرض كنيد - يك قدرت بزرگ مثل امريكا حمله كند به ايران و ايران را بگيرد، لكن نمي تواند انقلاب را به هم بزند، نمي تواند كه اين مردم را رام كند. ما ديديم كه قدرت به آن بزرگي شوروي به افغانستان حمله كرد، منتهي با يك صورتي كه غير حكومت افغانستان خواسته اين را،لكن وقتي وارد شد قدرت و قواي او به افغانستان ، فشل شد و الان به نظر مي رسد كه پشيمانند، لكن رويشان نمي آيد بگويند. اگر امريكا - فرض كنيد - بيايد ايران را بگيرد،ابتدا بتواند يك همچه كاري بكند، نمي تواند در اينجا ادامه پيدا كند؛ مي تواند كه طياره هايش را، جنگنده هايش را بفرستد و شهرها را بمباران كنند و اينها، ولي وقتي آمدند روي زمين ، مردم آنها را با چنگ و دندان از بين مي برند. اينهايي كه خيال مي كردند كه با يك عده اي مي توانند كه ايران را برگردانند از اين حال ، اينها از باب اينكه نه اسلام را شناخته بودند و نه مردم ايران را و نه اين تحول عظيمي را كه در ايران پيدا شدو شما مي بينيد و همه مي بينيم كه در خوزستان و آنجاهايي كه مركز جنگ و آنهمه بساطهست ، مردم چطور مقاوم هستند.
مباهات به نمازهاي جمعه مناطق جنگي
من وقتي جماعتهاي روز جمعه بعضي از بلاد خوزستان را، مثل آبادان و اهواز، اينهارا و دزفول و اينها را مي بينيم واقعا پيش خودم يك مباهاتي مي كنم كه ما يك همچه جاهايي را داريم . اسلام يك همچه مناطقي را دارد؛ منطقه اي كه هر آنش دارد بمباران مي شود، جماعتش به آن قدرت ، امام جماعتهايش به آن قدرت صحبت مي كند،جمعه اش به آن طور با عظمت ايجاد مي شود. جمعه اي كه در بلاد جنگي ايجاد مي شودغير جمعه اي است كه در تهران يا در قم يا در جاهاي ديگر ايجاد مي شود، آنجا يك
صفحه : 12
خاصيت خاصي دارد. جمعه هاي اين بلاد جنگي ، روحيه به ايران مي دهد، روحيه به ارتش مي دهد. و اينهايي كه گمان مي كردند كه خير، يك حمله اي بكنند به ايران ، يك كاري بكنند يا فرض كنيد كه صدامي كه بازي خورد از قدرتهاي بزرگ و خودش هم نتوانست ادراك كند چيزي را، اين حمله را كرد و ديديد كه بحمدالله الان رو به زوال است . اينكه از خارج بمباران مي كند بلاد شما را، اين دليل بر اين است كه ضعف قدرت نظامي دارد و اين از خارج بمب مي اندازد، توپ مي اندازد، يا يك وقت هم از مي آيد ورد مي شود و بمباران مي كند و اين ضعف نظامي است كه او دارد. و مضحك اين است كه در عين حالي كه مسئله را دارد دنيا مي بيند كه چطوري هست ، باز هم آن "حسين اردني (1)" خودش را مي خواهد متصل كند به اين (2)، خودش را مي خواهد انتحار كند،اين از باب اين است كه اين نمي فهمد. وجه صحيحش اين است كه اينها نه اسلام را از اواطلاع دارند كه قدرت اسلام چي است و نه مردم ايران را و نه آن تعهدي كه مردم ايران به اسلام پيدا كرده اند مي دانند. آنها خيال مي كنند كه اينها هم مثل خودشان مي مانند و مثل اتباع خودشان مي مانند، نمي دانند كه اگر يك روز اينها از همان شهرهاي خودشان ، ازهمان بلاد خودشان سرنيزه را بردارند مردم آنها را از بين مي برند؛ بخلاف ايران ، كه ايران آن قدرتهاي بزرگ را بيرون راند و الان هم با اينكه مي گفتند بعد از چند ماهي ايران به هم مي خورد، الان هم سال چهارم را داريد جشن مي گيريد و بحمدالله قدرت همان قدرت است و بيشتر شده و تعهد مردم همان تعهد است .
تاثير وصيت نامه هاي شهدا
نمونه اي كه شما فرموديد كه آن پيرزن اينطور گفته است ، زياد پيش من وارد مي شود،نمونه ها زياد است ؛ پيرمرد، پسرهايش ، پسرش ، شهيد شده ، مي آيد گريه مي كند كه من مي خواهم بروم ، من به او مي گويم كه آخر تو مثل من پيرمردي ، تو نمي تواني بروي آنجا
1- پادشاه اردن .
2- صدام حسين ، رئيس رژيم حاكم بر عراق .
صفحه : 13
جنگ كني . خوب من مي توانم بروم يك كاري بكنم . اينطور شده اند. يا فلان زن يا فلان دختر، آنها مي گويند ما مي خواهيم جبهه برويم ، ما مي گوييم نمي شود شماها جبهه برويد، لكن جديت دارند جبهه بروند. و جوانها آنطور، وصيت نامه هاي جوانها را شماديده ايد كه چيست ؟ اين وصيت نامه ها اينها، انسان را مي لرزاند، انسان را بيدار مي كند. وبحمدالله الان ايران يك كشور نمونه است و من اميدوارم كه با هدايت ائمه جمعه وجماعت مردم رو به اسلام همان طور كه هستند قدرت خودشان را حفظ كنند و احكام اسلام هم ان شاءالله ، همه اش پياده بشود. البته اين نهضت و انقلاب ، همه اينها مقدمه اين است از براي اينكه اسلام پياده بشود. ما، شما، سايرين يك مقصد ديگري نداشتيم ؛ شمانمي خواستيد يك قدرتي دست بياوريد، شما مي خواستيد اسلام را احيا كنيد و بحمدالله در شرف همين مسائل هست . و البته گرفتاريهايي هست و كمبودهايي هست از حيث روحانيت ، خصوصا، از حيث مبلغ خصوصا، كه ما خيلي كمبود داريم . و اينكه فرموديدكه در آنجاها هم حوزه تشكيل مي شود، تشكيل شده است ، بسيار مفيد است ، ما امروزاحتياج زياد داريم به مبلغ ، احتياج زياد داريم به روحاني و ما داريم از مايه خودمان مي خوريم . روحانيون ما دارند به جاهاي ديگر مي روند، و حوزه علميه قم باز احساس كمبود دارد مي كند. و همين طور ساير جاها بايد پشتوانه باشند تا اينكه ان شاءالله ، اين حوزه ها محفوظ باشد و من كرارا، به همه تاكيد كردم كه اين حوزه ها بايد به همان وضع سنتي خودش محفوظ باشد. فقه ، آن فقهي كه در بين ما هست يك فقهي است كه اگر ازآن راه منحرف بشود فقه از بين مي رود. بايد همان طوري كه ، با همان قوتي كه مشايخ مااز اول تا حالا فقه را حفظ كردند، ما هم به همان ترتيب حفظ بكنيم . و من اميدوارم كه آقايان همه موفق باشند و باز هم تشكر مي كنم از آقايان كه تشريف آوردند اينجا و ماخدمتشان از نزديك رسيديم و اين هم يكي از بركات اين نهضت و انقلاب است كه ما باآقايان ملاقات مي كنيم و خدمتشان مي رسيم و استفاده از آنها مي كنيم . خداوند همه شمارا ان شاءالله ، موفق كند، و اسلام را به پيش ببرد تا ظهور امام زمان - سلام الله عليه .
والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته