• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 244
تعداد نظرات : 32
زمان آخرین مطلب : 3484روز قبل
زندگی کردن در لحظه و دم را غنیمت دانستن، آرزوی خیلی‌هاست. به قول سهراب سپهری: «زندگی، آب‌تنی کردن در حوضچه‌ اکنون است.» اگر این آرزو، آرزوی شما هم هست و دل‌تان می‌خواهد در «اکنون» زندگی کنید (نه در غم گذشته و فکر آینده)، این نوشته می‌تواند کمک‌تان کند.

1- عاشق بشوید: شاید این عامل، مهم‌ترین عامل باشد. عاشق شوید؛ البته اگر نیستید. اگر عاشق بوده‌اید با تمام وجود عاشق بشوید. بی‌خیال احتیاط شوید. بگذارید قلب‌تان بشکند. عاشق اعضای خانواده‌تان و دوستان باشید. لازم نیست عشق‌تان رمانتیک باشد. حتی می‌توانید عاشق بشریت باشید. ولی عاشق باشید.

2- بروید بیرون: خودتان را در خانه حبس نکنید. وقتی هوا بارانی است زیر باران قدم بزنید. در دریاچه‌ یخ‌زده شنا کنید. زیر نور خورشید دراز بکشید. روی چمن بازی کنید و با پای برهنه در چمن قدم بزنید تا به طبیعت نزدیک‌تر شوید.

3- از غذا خوردن لذت ببرید: فقط غذا نخورید؛ از آن لذت هم ببرید. بافت و مزه‌ غذایتان را احساس کنید. هر ذره‌اش را بچشید. اگر خودتان را به لذت بردن از طعم خاصی محدود کرده‌اید چشیدن غذا‌یتان به شما یاد می‌دهد از طعم‌های مختلف لذت ببرید و هنگامی که چیزی می‌خورید سعی کنید واقعا آن را بچشید و به آرامی بخورید.

4- زود بیدار شوید: زود از خواب بیدار شوید و به استقبال روز بروید. طلوع خورشید را نظاره‌گر باشید. فریاد بزنید و به خودتان بگویید این روز را از دست نخواهید داد، روزی را که یک هدیه خداوند به شماست. لحظه‌ لحظه روزتان را زندگی کنید. مدیتیشن کنید و بعدش از صبحانه‌تان لذت ببرید.

5- ریسک کنید: ما اغلب اوقات در زندگی‌مان محتاطانه عمل می‌کنیم و نگران هستیم که چه اشتباهی ممکن است رخ دهد. جسور باشید و ریسک کنید.چه چیزی برای از دست دادن دارید؟

6- دنبال هیجان باشید: سعی کنید چیزهایی بیابید که به زندگی‌تان هیجان ببخشد و بعد از انجام یک کار هیجا‌ن‌انگیز دنبال هیجان دیگری باشید. البته بین ماجراجویی‌های‌تان زمان‌هایی را به آرامش اختصاص دهید.

7- دلبستگی‌هایتان را پیدا کنید: زندگی‌تان را با علایق‌تان بسازید. اول درباره کاری که واقعا به آن عشق می‌ورزید، فکر کنید. سپس سعی کنید بفهمید چگونه می‌توانید با انجام آن کار و زندگیتان را بسازید که ممکن است مشکل باشد ولی شما هم فقط یک بار زندگی می‌کنید.

8- از سلول‌تان بیرون بیایید: آیا همه روز را پشت کامپیوتر و در حال کار و یا چت در اینترنت می‌گذرانید؟ روزتان را این‌گونه هدر ندهید. خودتان را از محیط سلول‌تان آزاد کنید و کارهایتان را با یک لپ‌تاپ در یک کافی‌شاپ یا روی قایق یا در کابین مسافرتی انجام دهید. ممکن است برای شکست سلول‌تان احتیاج داشته باشید کارتان را تغییر دهید یا یک کار آزاد پیدا کنید، ارزش‌اش را دارد.

9- تلویزیون را خاموش کنید: چند ساعت‌مان را جلوی این جعبه سرگرمی از دست می‌دهیم. چند ساعت برای زندگی کردن فرصت داریم؟ پس تلویزیون را از برق بکشید و فقط وقتی آن را به برق بزنید که بخواهید دی‌وی‌دی فیلم مورد علاقه‌تان را ببینید.

10- بروید مسافرت: حتما دل‌تان می‌خواهد به مسافرت بروید، هنگام تعطیلات یا وقتی که بزرگ‌تر شدید، خوب منتظر چه هستید؟ راهی برای سفر کردن پیدا کنید. اگر این ماه نمی‌توانید زمانی به همین زودی را پیدا کنید. ممکن است لازم باشد برای سفر کردن ماشین‌تان را بفروشید یا دیگر بیرون غذا نخورید.

11- چیزهای اضافه را حذف کنید: چه چیزهایی وارد زندگی‌تان شده است که در لیست کوتاه‌تان نبوده است؟ همه آن موارد فقط وقت‌تان را هدر می‌دهند و توجه‌تان را از کارهای مهم منصرف می‌کنند. تا جایی که ممکن است زندگی‌تان را با حذف کردن زواید و چیزهایی غیرمهمی که در لیست‌تان نیست، ساده کنید.

12- ورزش کنید: برای قدم زدن بیرون بروید. بهتر است بدوید، یا شنا، دوچرخه‌سواری و یا قایق‌رانی کنید یا به پیاده‌روی بروید. هر کاری انجام دهید تا فعال شوید، با این روش زندگی‌تان زنده‌تر خواهد شد.

13- مثبت باشید: اول یاد بگیرید که افکار منفی‌تان را تشخیص دهید. شک‌های درونی‌تان، انتقاد‌های دیگران و مقایسه‌ها، عواملی هستند که باعث می‌شوند شما نتوانید کارهایی را انجام دهید، پس وقتی این افکار به سرا‌غ‌تان آمدند، کارتان را متوقف کنید و آنها را با افکار مثبت عوض کنید.

14- با ترس‌هایتان رو به رو شوید: از چه چیزی بیشتر از همه می‌ترسید؟ چه چیزی شما را به عقب می‌کشاند؟ هرچه که هست آن را بیابید و با آن رو به رو شوید. کاری را که بیشتر از همه از انجام‌اش می‌ترسید، انجام دهید. از بلندی می‌ترسید؟ به بلند‌‌ترین ساختمان بروید و از بالای آن پایین را نگاه کنید، فقط با
رو‌به‌رو شدن با ترس‌هایمان می‌توانیم از آنها خلاصی یابیم.

15- طعم درد را بچشید: زندگی فقط لذات و تفریحات نیست. درد و رنج قسمت جدانشدنی زندگی است. ما کارمان را از دست می‌دهیم، عشق‌هایمان را از دست می‌دهیم، آسیب جسمی می‌بینیم یا مریض می‌شویم. عشق‌مان بیمار می‌شود یا شریک زندگی‌مان می‌میرد. باید یاد بگیریم درد و رنج را تماما احساس کنیم و واقعا اندوهگین شویم. این قسمتی از زندگی است. واقعا درد را حس کنید و وقتی آن را حس کردید، حرکت کنید و لذت را پیدا کنید.

16- آرام حرکت کنید: این روزها سرعت زندگی به شدت افزایش یافته است که این به سلامت ضرر می‌رساند و مانع درست زندگی کردن می‌شود. تمرین کنید کارهایتان را به آرامی انجام دهید. از خوردن گرفته تا راه رفتن تا زندگی کردن تا کار کردن تا خواندن. از کاری که انجام می‌دهید، لذت ببرید. یاد بگیرید و با سرعت حلزون حرکت کنید.

17- در تماس باشید: بیرون از خانه‌تان بروید. با همسایه‌تان معاشرت کنید و کسانی را پیدا کنید که در شرایط بدی زندگی می‌کنند. با آنها ملاقات کنید. با آنها صحبت کنید. آنها را بفهمید. بین آنها زندگی کنید ویکی از آنها بشوید. زندگی مادی گرایانه‌تان را ترک کنید.

18- مهربان باشید: به افراد بی‌خانمان کمک کنید. دلسوزی کردن را یاد بگیرید. یاد بگیرید اشخاصی که مورد آزار دیگران قرار گرفته‌اند را تسکین دهید. به بیماران کمک کنید. به آنها که معلولیت دارند و به آنهایی که دارند می‌میرند، یاری می‌رسانید.

19- با بچه‌ها بازی کنید: بچه‌ها بیشتر از هر کس دیگری می‌دانند که چگونه زندگی کنند. آنها همه چیز را در لحظه و به طور کامل تجربه می‌کنند. وقتی آسیب ببینند واقعا گریه می‌کنند و وقتی بازی می‌کنند واقعا لذت می‌برند. از آنها یاد بگیرید و به جای اینکه فکر کنید خیلی بیشتر از آنها می‌دانید، با آنها بازی کنید و یاد بگیرید که مثل آنها کاملا راضی باشید.

20- با افراد مسن صحبت کنید: افرادی خردمند‌تر، با تجربه‌تر و پخته‌تر از کسانی که در طول زندگانی زندگی کرده‌اند وجود ندارد. آنها داستان‌های جالبی می‌توانند برای شما بگویند. برای بادوام شدن ازدواج‌تان به شما توصیه‌هایی می‌کنند. راهکارهایی برای خلاص شدن از زیر قرض‌ها برای شما دارند. برای شما از پشیمانی‌هایشان می‌گویند، پس شما می‌توانید از آنها یاد بگیرید و اشتباهات آنها را تکرار نکنید. آنها خرد جامعه ما هستند. از وجود آنها تا زمانی که با ما هستند سود ببریم.

21- سعی کنید هر هفته کاری جدید انجام دهید: از خودتان بپرسید «این هفته چه کار جدیدی می‌توانم انجام دهم؟» سپس مطمئن شوید که آن را انجام می‌دهید. لازم نیست هر هفته زبان جدیدی یاد بگیرید ولی می‌توانید تجارب جدیدی داشته باشید.

22- مهارت‌های جدید کسب کنید: همواره سطخ خود‌تان را ارتقا ببخشید، به جای اینکه در سطح خود بمانید. نه به این دلیل که کامل نیستید بلکه به این دلیل که پیشرفت کردن ارضاکننده و باعث رضایت‌مندی است. شما باید خودتان را آن‌گونه که هستید بپذیرید و خودتان را دوست داشته باشید ولی همواره باید تلاش کنید تا پیشرفت کنید و به این دلیل که پیشرفت کردن خود زندگی است.

23- به خدا اعتقاد داشته باشید: دل‌ها با یاد خدا آرام می‌گیرد. این را قرآن به ما مسلمانان آموخته و تجربه اعصار و قرون، آن را تایید کرده است. در همه ادیان و مذاهب، آموزه‌های مشابهی در همین زمینه وجود دارد. ایمان و اطمینان به قدرت معنوی نامتناهی کمک‌مان می‌کند آرام‌تر و آسوده‌تر زندگی کنیم و قدر موهبت زندگی را بیش از پیش بدانیم.

24- غروب آفتاب را از دست ندهید: غروب آفتاب یکی از زیباترین لحظات یک روز است. محلی خوب را برای دیدن غروب آفتاب پیدا کنید و آن را به یک آیین روزانه مبدل کنید.

25- روزمره نباشید: آیا کارهای روزانه‌تان را هر روز به روش همیشگی انجام می‌دهید؟ تغییرش بدهید. سعی کنید کارهای جدیدی انجام دهید. راه جدیدی را برای رفتن به سرکارتان پیدا کنید. روزتان را متفاوت شروع کنید.از زاویه جدیدی به کارتان نگاه کنید. چشم‌اندازتان را به زندگی عوض کنید.

26- بخندید هنگامی که گریه می‌کنید: خندیدن یکی از بهترین راه‌های زندگی کردن است. جوک بگویید و بی‌دلیل بخندید. کمدی‌های فوق‌العاده را ببینید. یاد بگیرید که به هر چیزی بخندید. نقش‌های خنده‌دار در زندگیتان بازی کنید. شما عاشق‌اش خواهید شد.

27- کنترل کردن را رها کنید: نه تنها خودتان را کنترل می‌کنید بلکه دیگران را هم کنترل می‌کنید. کنترل کردن دیگران عادتی بد است که فقط باعث استرس و از بین رفتن شادمانی خود و دیگرانی که کنترل‌شان می‌کنید، می‌شود. اجازه دهید هر کس برای خودش زندگی کند و شما هم برای خودتان.

28- گریه کنید: مردها، خصوصا، سعی می‌کنند جلوی اشک‌هایشان را بگیرند، در حالی که گریه کردن رهایی‌بخش است. با فیلم‌های غمگین گریه کنید. در مراسم تدفین گریه کنید. وقتی آسیب‌دیده‌اید گریه کنید یا وقتی که عشق‌تان آسیب دیده است، گریه کنید. گریه باعث می‌شود احساسات‌مان رها شده و درون‌مان پاک شود.

29- دسرهای شگفت‌انگیز درست کنید: کیک شکلاتی یا بستنی شاه‌توتی یا بستنی میوه‌ای یا پای‌سیب، همه آنها فوق‌العاده هستند.

30- در لحظه باشید: به جای اینکه به چیزهایی فکر کنید که باید انجام دهید یا چیزهایی که برای شما اتفاق افتاده است، یا نگرانی‌هایتان یا برنامه‌هایتان، به این فکر کنید که هم اکنون چه کاری دارید انجام می‌دهید؟ چه چیزهایی در اطراف شما وجود دارند؟ چه بوها و صداهایی و احساساتی را دارید تجربه می‌کنید؟ یاد بگیرید که هر چه قدر که ممکن است به این موارد فکر کنید و همچنین تمرین کنید که روی حال و هر کاری که در حال انجام دادن آن هستید، تمرکز کنید.

پنج شنبه 30/10/1389 - 20:31
امیدیار برای شركت افراد در حراج مبلغ بسیار كمی‌ بین 25 سنت تا 2 دلار دریافت می‌كرد و همچنین درصدی از هر معامله به او می‌رسید. به این شكل ای‌بی تعامل فروشندگان و خریداران را بسیار ساده‌تر كرد. امیدیار پس از 9 ماه از شروع كار ای‌بی شغل خود را در شركت جنرال مجیك رها كرد تا به شكل تمام وقت روی ای‌بی كار كند.پیر امیدیار بنیانگذار و رییس ایرانی-آمریكایی سایت حراج ای‌بی است و با ثروت 2/5 میلیارد دلار صد و چهل و هشتمین میلیاردر جهان است.به گزارش فرارو؛ وی این شركت را در سال 1995 تاسیس كرد. پیر مراد امیدیار در 21 ژوئن سال 1967 در پاریس متولد شد. پدر و مادر او ایرانیانی بودند كه برای تحصیل به خارج از كشور رفته بودند.مادر او الهه میرجلالی امیدیار مدرك دكترای زبانشناسی خود را از دانشگاه سوربن دریافت كرده بود و پدرش یك جراح بود. خانواده پیر زمانی كه او 6 ساله بود به آمریكا مهاجرت كردند و پیر در واشنگتن بزرگ شد. وی در ۱۴ سالگی با نوشتن دومین برنامه رایانه‌ای برای كتابخانه مدرسه پا به دنیای بیتها گذاشت.امیدیار به دبیرستان سنت اندرو در مریلند رفت و در سال 1984 فارغ‌التحصیل شد. وی سپس به دانشگاه تافتز رفت و در سال 1988 با مدرك علوم كامپیوتر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. امیدیار كمی ‌بعد برای كار به شركت كلاریس، یكی از شركت‌های زیرمجموعه شركت اپل رفت. او در این شركت برای نوشتن برنامه مك همكاری می‌كرد. وی در سال 1991 یكی از افرادی بود كه شركت توسعه اینك، یك شركت نرم‌افزاری، را تاسیس كردند. این شركت بعدها تبدیل به یك شركت تجارت الكترونیك شد و به ای‌شاپ تغییر نام پیدا كرد.پیر امیدیار زمانی كه 28 ساله بود در یكی از تعطیلات خود یك برنامه كامپیوتری نوشت كه نهایتا تبدیل به یك سوپربرند اینترنتی به نام سایت حراج ای‌بی شد. او كه در زمینه برنامه‌نویسی كامپیوتری تخصص داشت در اتاق‌نشیمن خانه‌اش چند سایت اینترنتى را تحت یك مجموعه واحد و با آدرس www.ebay.com گرد آورده و اداره می‌كرد.امیدیار در یكی از تعطیلاتش تصمیم گرفت جایى را براى برگزارى حراج در اینترنت شكل دهد. وى این كار را انجام داد و آن را «حراج شبكه» نامید. براى آنكه كارآیى سایت خود را امتحان كند یك دستگاه سوراخ كن لیزرى را كه ایراد فنى هم داشت به حراج گذاشت. دو هفته بعد این دستگاه به قیمت ۱۴ دلار حراج شد. به این ترتیب اولین كالا در این سایت حراج شد و رسما سایت مذكور آغاز به كار كرد.این سایت تا مدتى با همان نام «حراج شبكه» فعالیت می‌كرد اما در سال 1997 به ای‌بی تغییر نام پیدا كرد. ایده تشكیل این سایت به گفته خود امیدیار خیلى ساده و البته ایده‌آلیستى بود: «از طریق اینترنت می‌توان بازارى كامل و جامع ایجاد كرد كه در آن وضعیت عرضه و تقاضا براى همگان شفاف و روشن باشد».در ابتدا خدمات این سایت رایگان بود، اما برای پوشش هزینه‌های تامین خدمات اینترنتی شروع به دریافت وجه كرد. در مدتى كوتاه افراد بسیارى فروشنده و خریدار براى اقلام لیست شده روی سایت پیدا شدند. به تدریج تعداد كاربران این سایت زیاد شدند و معاملات بسیارى از طریق آن صورت گرفت.امیدیار برای شركت افراد در حراج مبلغ بسیار كمی‌ بین 25 سنت تا 2 دلار دریافت می‌كرد و همچنین درصدی از هر معامله به او می‌رسید. به این شكل ای‌بی تعامل فروشندگان و خریداران را بسیار ساده‌تر كرد. امیدیار پس از 9 ماه از شروع كار ای‌بی شغل خود را در شركت جنرال مجیك رها كرد تا به شكل تمام وقت روی ای‌بی كار كند.در حال حاضر ای‌بی در حدود 15500 كارمند دارد. درآمد آن در سال 2009 درآمدی بیش از 72/8 میلیارد دلار و درآمد خالصی در حدود 39/2 میلیارد دلار برآورد شده بود. ای‌بی در سال 2009 بیش از 84 میلیون كاربر داشت.پیر امیدیار و همسرش همانند بیل گیتس و همسرش اعلام كرده‌اند كه قصد دارند طى سال‌هاى آینده بخش عمده ثروت خود را خرج كنند. آنها اعلام كرده‌اند تا بیست سال آینده به جز یك درصد از ثروتشان بقیه آن را خرج می‌كنند. امیدیار در حال حاضر 3 فرزند دارد و ساكن هونولولو در‌هاوایی است.
جمعه 30/7/1389 - 19:43
چگونگی تجاوز فیس بوک به حریم شخصی افرادسایت های متعددی برای گپ و گفتگو در فضای اینترنت همچون : فیس بوک کلوب و تویتر و... وجود دارد که هر کدام فعالیت های زیادی برای جذب مخاطب انجام می دهند. فیس بوک پس از گوگل، یاهو و یوتیوب مقام چهارم را با 400 میلیون کاربر دارا می باشد.اما اخیراً این سایت با معترضان زیادی مواجه شده است که علت اعتراض آن ها نقص حریم شخصی آن هاست. دراین سایت اطلاعات شخصی شما با جستجوی کوچک درگوگل حتی بدون عضو بودن دراین سایت قابل رؤیت است دراسفند ماه 87 با رفع فیلتر شدن این سایت سه ماه قبل از انتخابات تأثیر گذاری زیادی در همراه کردن بدنه ی جامعه با اغتشاشات و دریافت اطلاعات و در اختیار قرار دادن آن ها برای برخی سازمان ها طبق گزارش بی بی سی، هزاران کاربر عصبانی به منظور تغییر تنظیمات مربوط به اطلاعات شخصی افراد هشدار دادند روز دو شنبه از فیس بوک خارج می شوند.روزنامه گاردین هشدار داد که اگر اطلاعات شخص کاربران برای آن ها مهم است همین الان با فیس بوک قطع رابطه کنند. اما اگر شما این تصمیم را گرفتید بد نیست که بدانید که غیر فعال کردن بسیار ساده است اما آیا واقعا اطلاعات شما از این شبکه خارج شده است کافی است شما سال بعد به این سایت مراجعه کنید متوجه خواهید شد اشتراک هنوز فعال باهمان اسم رمز قبلی ودوستان است.10سال بیش دولت انگلیس تصمیم به بایگانی کردن دیجیتالی اطلاعات شخصی افراد و در اختیارقرار دادن برای بعضی سازمان ها گرفت که درهمان زمان با اعتراضات گسترده ای مواجه شد. گفتنی است که این شبکه توسط دو تن از اعضای دانشگاه هاروارد در سال 2004 راه اندازی شد.کلام آخر: چندی پیش رئیس نشریه ی فرانسوی لومگزین و دیسرائیل ضمن گزارش نوشت فیس بوک یک پایگاه اینترنتی متعلق به سرویس جاسوسی موساد است که ماموریت اصلی آن تدارک کادر انسانی برای جاسوسی به نفع رژیم صهیونیستی است.
جمعه 30/7/1389 - 19:37
صهیونیسم، مولد دوران تحول و انتقال سرمایه داری غرب به مرحله امپریالیسم نیز به شمار می رود. در این دوره، همه قدرت های بزرگ برای تأمین منافع استعماری، فعالانه در پی یافتن جای پایی محکم در خاورمیانه شدند. برای دستیابی به این هدف، نخستین بار «ناپلئون بناپارت» (امپراتور فرانسه) به جلب همکاری یهودیان علیه امپراتوری عثمانی دست زد که در این کار توفیقی به دست نیاورد. سپس «بیسمارک» (صدر اعظم سابق آلمان) برای پاسداری از خط راه آهنی که قرار بود از برن - شهری در آلمان - به بغداد کشیده شود، به جذب و به کارگیری یهودیان پرداخت.اما سرانجام این انگلیس بود که به آروزی دیرینه اش، یعنی خلق اندیشه صهیونیسم و ترغیب یهودیان اروپای شرقی، روسیه و غرب، برای مهاجرت به فلسطین و تشکیل یک دولت یهودی- که حافظ منافع آن کشور باشد- دست یافت.دلایل بسیاری در تایید نقش قدرت های بزرگ استعماری، به ویژه انگلیس در پدید آمدن صهیونیسم و رژیم اشغالگر قدس در دست است. برای نمونه در 1219ش/1840م روزنامه تایمز لندن اعتراف کرد که پیشنهاد استقرار یهودیان در سرزمین فلسطین مورد حمایت پنج قدرت بزرگ جهانی است. سپس هرتصل (بنیانگذار سازمان جهانی صهیونیسم و پدر صهیونیسم) فاش کرد: «بازگشت به سرزمین پدرانمان... از بزرگ ترین مسائل سیاسی مورد علاقه قدرت هایی است که در آسیا چیزی می جویند.» اما همانگونه که گذشت، "انگلیس گوی سبقت را از قدرت های دیگر اروپایی ربود و با ابداع اندیشه صهیونیسم زمینه تاسیس رژیم غاصب اسرائیل را فراهم آورد، به بیان دیگر پس از یک منازعه طولانی میان صهیونیست ها، سرانجام صهیونیست های انگلوفیل، جناح وابسته با وایزمن به تثبیت فلسطین- مکان مورد نظر انگلیس- به عنوان جایگاه نهایی یهودیان موفق شدند."یهودیان تنها نامزد تشکیل دولتی حافظ منافع غرب در منطقه حساس و استراتژیک خاورمیانه بودند، زیرا به عقیده لرد ارل شافتسری هفتم- که از رجال سیاسی بریتانیا و نیز یک صهیونیست مسیحی بود- اسکان یهودیان در فلسطین نه تنها برای انگستان که برای سراسر دنیای متمدن (غرب) سودمند خواهد بود. هرتصل نیز بر آن بود که یهودیان می توانند حلال مشکل غرب در خاورمیانه باشند. ماکس نوردو از صهیونیست های معروف معتقد بود؛ «ما فرهنگ اروپایی را... همچنان حفظ خواهیم کرد.... اما به این فکر که باید آسیایی شویم می خندیم.»پیش تر نیز یک کشیش مسیحی پیشنهاد کرده بود که برای حفاظت از هندوستان زیر سلطه انگلیس، لازم است یهودیان در فلسطین ساکن شوند. به هر حال، صهیونیست ها خود را مشعل دار تمدن غرب می دانند که در تلاش است دموکراسی را در خاورمیانه و قلب آن حاکم کند. نتیجه اینکه نیازهای فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و نظامی غرب، به ویژه انگلیس، سبب پدید آمدن جریان فکری صهیونیسم و اسکان یهودیان در فلسطین شد؛ جریانی که با غیردینی (=سیاسی کردن) یهودیت در پی تحقق و حفظ منافع استعماری در خاورمیانه برآمد؛ در حالی که یهودیت دیندار ممکن بود برای غرب خطرآفرین باشد.
پنج شنبه 29/7/1389 - 22:38
حبیب‌الله سیاری در حاشیه آئین تجلیل از كاركنان ناوگروه‌های اعزامی به خلیج عدن با بیان اینكه مقام معظم رهبری از نیروی دریایی به عنوان یك نیروی راهبردی یاد كرده‌اند، اظهار داشت: اظهار رضایتمندی وی از نداجا به عنوان یك امر مهم و باارزش برای كاركنان متعهد این نیرو قلمداد می‌شود.وی در ادامه سخنان خود با اشاره به توانمندی‌های به روز و مدرن نیروی دریایی افزود: امروزه تمام كشورهایی كه در منطقه خلیج عدن شاهد حضور مقتدارنه ناوگروه‌های نیروی دریایی كشور پا پرچم ایران هستند، خود می‌دانند كه ماندن مقتدارنه در این بخش از آب‌های اقیانوس خواهان چه تكنولوژی فنی و پشتیبانی پیشرفته‌ای است و از این رو به قدرت نداجا واقفند.فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینكه ناو رزم‌های 25 كشور حاضر در آب‌های خلیج عدن به نحوی عضو اتحادیه‌ها در راستای اخذ كمك و پشتیبانی هستند افزود: نداجا هم در فرماندهی و هم در پشتیبانی و بازسازی به صورت مستقل عمل می‌كند و توانسته است حدود 90 روز در آب‌های دور و بدون نیاز به استفاده از بنادر كشورهای منطقه ماموریت خود را انجام دهد كه این امر قدرت علمی بالا و برخورداری از دانش روز را می‌طلبد.سیاری افزود: اعزام 9 ناوگروه به خلیج عدن نشانه توان رزمی نیروی دریایی ارتش در راستای حضور مقتدرانه در آب‌های آزاد است.وی همچنین حضور نیروی دریایی ارتش در آب‌های دور را اقدامی در راستای اجرای منویات رهبر فرزانه انقلاب در تبدیل نیروی دریایی به یك نیروی راهبردی توصیف كرد.سیاری، تولید شناورهای زیر سطحی كلاس غدیر را نیز یكی دیگر از جدیدترین افتخارات این نیرو دانست و اضافه كرد: این زیر دریایی موفق شد در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان ناو هواپیمابر آمریكایی را شناسایی و در نزدیكی آن به روی آب بیاید و توانمندی خود را در راستای ضربه زدن به دهر دشمنی با هر نوع تجهیزاتی را به اثبات برساند.جماران عازم مدار 10 درجه شمالی می‌شودفرمانده نیروی دریایی ارتش در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه ناوشكن جماران در آینده‌ای نزدیك در مدار 10 درجه شمالی آب‌های بین‌المللی حاضر می‌شود، اظهار داشت: جماران نماد اثبات توانمندی‌های جوانان ایرانی در شرایط سختی است كه دنیا فكر می‌كرد به واسطه ایجاد محدودیت‌ها ملت ایران دست روی دست می‌گذارد.قبل از انقلاب 100 نیروی نداجا تحصیل‌كرده خارج بودنداین فرمانده ارشد نظامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه امروزه نداجا علاوه بر اقتدار و خودكفایی در زمینه‌های فنی، تجهیزاتی و عملیاتی در امر تامین و تربیت نیروهای انسانی متخصص مورد نیاز نیز به طور 100 درصد به خودكفایی رسیده است،‌ ابراز داشت: نداجا نه تنها در حال حاضر 100 درصد نیروهای خود را نیز در داخل طبق‌ آخرین استانداردهای جهانی دریانوردی آموزش می‌دهد بلكه قسمتی از نیروهای انسانی مورد نیاز ارگان‌های دیگر دریایی را نیز تامین می‌كند.سیاری در همین راستا تاكید كرد: باید دانست اگر آموزش‌ها استاندارد و جهانی نباشد مطمئنا نمی‌توان یك ناوگروه را در آب‌های بین‌الملی هدایت كرد چراكه در آب‌های بین‌المللی تنها می‌توان با برخورداری از علم و زبان روز دریانوردی طی مسیر كرد.وی ادامه داد: توان فنی مهندسی نداجا به جایی رسیده است كه از نظر تجهیزاتی تمام نیازهای خود را از داخل تامین می‌كند.
پنج شنبه 29/7/1389 - 22:38
وزیر خارجه پاکستان با انتقاد از برنامه هسته ای ایران گفت: هیچ توجیهی وجود ندارد که ایران به دنبال سلاح هسته ای باشد.شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان که معلوم نیست از کجا به این نتیجه رسیده که ایران به دنبال سلاح هسته ای است، در این زمینه همچنین معتقد است که با این گونه اظهارات در صدد است تا از وقوع هر بحران دیگری در منطقه جلوگیری کند!!وی که در این میان سعی می کرد خود را مدافع حق ایران برای برخورداری از تکنولوژی هسته ای با مقاصد صلح آمیز نشان دهد، در عین حال افزود: هیچ کشوری در حال حاضر ایران را تهدید نمی کند که ایران بخواهد به سمت هسته ای شدن برود و در واقع برای ایران هیچ تهدید فوری وجود ندارد.شاه محمود قریشی، حتی پا را از این فراتر گذاشته، افزود: ایران از امضا کنندگان «ان پی تی» است و باید به آن احترام بگذارد، در حالی که پاکستان هرگز این معاهده را امضا نکرده است و تعهدی به رعایت آن ندارد.وی همچنین اظهار داشت: به منوچهر متکی وزیر خارجه کشورمان توصیه کرده است که تمایل باراک اوباما برای مذاکره با ایران را از دست ندهد.این اظهارات وزیر خارجه پاکستان در حالی است که گویا وی دچار فراموشی شده است که اولا بارها و بارها مسئولین تراز اول جمهوری اسلامی با قطعیت درباره عدم اعتقاد به ساخت تسلیحات هسته ای و استفاده از آن صحبت کرده اند و ثانیا ایران اگر بنا بود بر پایه استدلال او ـ که معتقد است چون ایران را هیچ کشوری تهدید نمی کند پس نباید سلاح اتمی داشته باشد ـ برای ساخت یا عدم ساخت سلاح اتمی تصمیم گیری کند که اتفاقا باید تمام تلاش خود را بر آن معطوف می ساخت، چرا که به کرات رژیم صهیونیستی ایران را تهدید به حمله نظامی به شهرها و تاسیسات هسته ای کرده است و...علاوه بر این گویی وزیر خارجه پاکستان از خاطر برده است که اگر ایران توان بازدارندگی موثر در اختیار داشت، صدام هیچگاه جرات استفاده از سلاح شیمیایی و بیولوژیکی علیه ایران را نمی کرد. حتی وی گویی فراموش کرده است که از خطرات سلاح هسته ای کشورش برای منطقه و جهان سخن بگوید، سلاح هسته ای که هر لحظه ممکن است توسط تروریست های القاعده و طالبان که اتفاقا در کنف حمایت سیستم اطلاعاتی پاکستان هستند، جهان را به آتش بکشاند.وزیر خارجه پاکستان یقینا موضوعات متعددی را فراموش کرده است از جمله اینکه محموله ها و کمک های انسان دوستانه ارسالی ملت بزرگوار ایران به سیل زدگان پاکستانی که بدون هیچ چشم داشتی و تنها از سر اعتقاد به کمک به هم نوع انجام شده، هنوز در این کشور در حال تخلیه شدن است و...
پنج شنبه 29/7/1389 - 22:35
روزی ناپلئون در این فکر بود که چطور می شود بر کشورهای اسلامی تسلط یافت و مسلمانان را تحت سیطره فرانسه درآورد.برای این کار با یک مترجم عرب زبان، به مصر رفت تا تحقیق کند. اول با مترجمش، به یکی از کتاب خانه های معروف رفت. به مترجمش گفت: یکی از مهم ترین کتاب های این ها را برایم بخوان. مترجم، قرآن را برداشت و باز کرد و آیه را خواند: إِنَّ هذَا القُرآنَ یَهدِی لِلَّتِی هِیَ أَقوَمُ، اسراء/9؛ این قرآن، به راهی که استوارترین راه هاست، هدایت می کند. ناپلئون، از کتاب خانه بیرون آمد و به این آیه فکر کرد. فردا دو مرتبه به کتاب خانه آمد. از مترجم خواست از همان کتاب برایش بخواند. مترجم قرآن را باز کرد و آیاتی چند از آن را تلاوت کرد. روز سوم، به کتابخانه برگشت و مترجم چند آیه از قرآن را برایش خواند. ناپلئون پرسید: این کتاب چه جای گاهی، در بین ملت مسلمان دارد و چقدر به آن اهمیت می دهند؟ مترجم جواب داد: مسلمانان معتقدند که این قرآن است و از آسمان به پیامبر آن ها نازل گردیده و تا قیامت کتاب هدایت آنان است. ناپلئون دو جمله گفت: یکی به نفع مسلمین و یکی به ضرر آنان. آن که به نفع مسلمانان از دهان این سیاست مدار بیرون آمد، این بود: من از این کتاب استفاده کردم و این طور احساس نمودم که: اگر مسلمین از دستورات جامع این کتاب استفاده کنند ذلّت نخواهند دید. و جمله دوم این بود: تا زمانی که این قرآن در بین مسلمین حکومت کند و در پرتو عالیه این برنامه جامع، زندگی کنند، تسلیم ما نخواهند شد، مگر ما بین آنها و قرآن جدایی بیفکنیم.( همای سعادت، 1، 70) در حدیثی از امام حسن مجتبی علیه السلام می خوانیم: إِنّ هذَا القُرآنَ فیهِ مَصابیحُ النُّورِ وَ شِفاءُ الصُّدُورِ؛ همانا در این قرآن چراغ های هدایت به سوی نور و سعادت موجود است و این قرآن شفای دل ها و سینه ها است. (بحارالأنوار، 75، 112) معصومین علیهم السلام در مورد قرآن و هدایت گری آن سخنان فراوانی داشته اند. از آن جمله: چراغ های هدایت و رهبری در همه جای قرآن به چشم می خورد و مشعل های فروزان حکمت در همه جای آن نمایان است. هر فرد آگاهی باید به این چشم انداز به دقت بنگرد تا راه و رسم آگاهی را فرا گیرد. (اصول کافی، 4، 398). فضیل بن عیاض که مردی بدعمل، خشن و بی رحم بود و راه زنی می کرد، سبب توبه اش یک آیه از قرآن کریم بود. شبی از دیواری بالا رفت. ناگهان صدای کسی به گوشش رسید که در آن وقت شب قرآن می خواند. گوش داد: أَلَم یَأنِ لِلَّذِینَ آمَنُوا أَن تَخشَعَ قُلُوبُهُم لِذِکرِ اللهِ، حدید/16؛ آیا وقت آن نرسیده است که دل های مؤمنان در برابر ذکر خدا و آن چه از حقّ نازل کرده است خاشع گردد؟! فضیل گفت: بَلَی یَا رَبّ قرآن. بلی ای پروردگار من وقتش رسیده است و از همان جا برگشت و به خرابه ای پناهنده شد و از کارهایش دست کشید. (تهذیب التهاذیب، 8، 294) خود قرآن نیز وقتی خود را معرفی می نماید از هدایت گری خود خبر می دهد: إنَّ هَذَا القُرآنَ یَهدِی لِلَّتِی هِیَ أَقوَمُ، اسراء/9، این قرآن، به راهی که استوارترین راه هاست، هدایت می کند. قال رسولِ الله صلی الله علیه و آله: إذَا التَبَسَت عَلَیکُم الفِتَنُ کَقِطَعِ اللَّیلِ المُظلِمِ، فَعَلَیکُم بِالقُرآن؛ هنگامی که فتنه ها، هم چون پاره های شب تاریک، شما را در خود فرو گرفت، بر شماست که از قرآن بگیرید. (کافی، 2، 599) قرآن کتابی برای هدایت انسان ها است؛ هُدًی لِلنَّاسِ بقره/185. هُدًی لِلعَالَمِینَ آل عمران/96. هُدًی لِلمُتَّقینَ بقره/2. البته این کتاب رهبر کسانی است که قابلیت پذیرفتن حق را داشته باشند و در جستجوی طریق کامل باشند. این گونه افراد از راهنمایی های قرآن سود می برند و از ثمرات آن بهره مند می گردند. روح وقتی تعلقش به جسم و جسمانیت کم شود، جداگانه می تواند پرواز کند و بالاتر برود و افق بیش تری را مشاهده کند. پس قرآن کریم هُدَیً لِلمُتَّقین است، هدایت است برای خودنگهداران از آلودگی ها. هرچه آلودگی کمتر باشد، تعلق روح به جسم کمتر است و هرچه تعلقش کمتر باشد، افقش بالاتر است. هر چه افقش بالاتر باشد، غیب را بهتر و بیش تر می بیند. ألَّذینَ یُؤمِنُونَ بِالغَیبِ. نکته قابل توجه در این آیه هُدیً لِلمُتَّقِین است. منظور از تقوا پیشگان، شیعیان هستند. امام صادق علیه السلام می فرماید: ألمُتَّقُونَ شِیعَةُ عَلِیّ؛ پرهیزکاران، شیعیان علی علیه اسّلام هستند. (بحارالأنوار، 51، 53) و در جای دیگر می فرماید: ألمُتَّقُونَ شِیعَتُنَا؛ پرهیزکاران، شیعیان ما هستند. (تفسیر العیاشی، 1، 25) منبع:نشریه نسیم وحی، شماره 22
پنج شنبه 29/7/1389 - 22:30
هیچ خانه‌ای بدون استفاده از وسایل گرمایشی در هوای سرد قابل سکونت نیست اما تنها راه گرم کردن خانه، استفاده از انرژی نیست. برای گرم کردن و گرم نگه داشتن خانه، راه‌های دیگری هم وجود دارد؛ راه‌های ساده و آسانی که بدون صرف انرژی، گرما را در خانه نگه می‌دارند. عایق کاری و درزگیری، از موثرترین راه‌های گرم نگه‌داشتن خانه است که موجب صرفه جویی در مصرف انرژی هم می‌شود. پس به جای این که بخاری را زیاد کنید یا پیچ شوفاژ را بیشتر بپیچانید، به فکر درزگیری و عایق کاری و جلوگیری از اتلاف انرژی باشید. چند نمونه از این اقدامات ساده، آسان و موثر را با هم مرور می‌کنیم: نصب فنر روی درها: باز و بسته شدن درهایی كه به هوای آزاد یا به فضاهای گرم نشده باز می‌شوند (مانند در راه‌پله، انباری و پاركینگ) موجب می‌شود هوای سرد وارد ساختمان شده و مقدار زیادی حرارت هدر برود. نصب فنرهایی كه به‌طور خودكار در را می‌بندند، مانع از هدر رفتن حرارت می‌شوند. در:‌ فاصله میان در و چارچوب آن باید به طور کامل درزبندی شود. اگر فاصله زیر درها تا زمین به اندازه‌ای است که با نوارهای اسفنجی پوشانده نمی‌شود، به طور موقت با قرار دادن پارچه‌ای ضخیم آن را بپوشانید و با کمک گرفتن از تعمیرکار این فاصله را پرکنید. عایق كاری: عایق کاری به اندازه استفاده از وسایل گرمایشی در گرم نگه‌داشتن خانه دارای اهمیت است. با عایق کردن ساختمان تا حد زیادی به حفظ گرما و حرارت در خانه کمک شده و هزینه‌های پرداختی تا 30 درصد کمتر می‌شود. البته این کار بهتر است در مرحله ساخت و ساز بنا انجام گیرد. استفاده از درختان در اطراف خانه و وجود گیاه پیچک روی دیوارها به عنوان عایق عمل می‌کند و از اتلاف انرژی گرمایی جلوگیری می‌کند. موکت‌ کردن کف خانه و قرار دادن فرش کف اتاق‌ها هم موجب گرم‌تر شدن خانه می‌شود. پنجره: ‌10 تا 20 درصد انرژی از طریق پنجره‌ها تلف می‌شود. پنجره‌ها را با استفاده از نوارهای اسفنجی درزگیری کنید و در صورت لزوم از دو لایه‌ نوار اسفنجی استفاده کنید. استفاده از پرده‌های بلند و ضخیم تا حد زیادی از اتلاف انرژی پیشگیری می‌کند. شوفاژ: هواگیری شوفاژها و نصب یک ورقه آلومینیومی‌پشت رادیاتور موجب می‌شود قدرت گرم‌کنندگی شوفاژ بیشتر شود. نصب ورقه آلومینیومی‌پشت رادیاتور شوفاژ موجب انعکاس حرارت به داخل خانه می‌شود. این کار درباره دیوارهایی که به طور مستقیم با بیرون تماس دارند، خیلی موثر است. درزگیری: با خروج هوای گرم از درزها و سوراخ‌‌ها 20 تا 50 درصد حرارت خانه خارج می‌شود. یک شکاف و درز چند میلی‌متری در کناره‌های در معادل یک سوراخ 15 سانتی‌متری روی دیوار گرما را هدر می‌دهد. برای پیشگیری از اتلاف انرژی از درزگیر استفاده كنید. درزگیرها در انواع متعددی تولید می‌شوند و ارزان قیمت‌اند و چند برابر قیمت‌شان در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌كنند. عمر این درزگیرها كوتاه است و بعد از یك یا دو سال باید تعویض شوند. دریچه‌ها و کانال‌ها: دریچه کولر یکی از منافذ اتلاف حرارت است. با پوشاندن دریچه و کانال‌های کولر از داخل خانه و روی پشت بام با فوم یا ورقه‌های پلاستیکی می‌توانید تا حد زیادی از اتلاف انرژی پیشگیری کنید و گرما را بیشتر در خانه نگه‌دارید. شومینه: یکی از راه‌های نفوذ هوا به داخل خانه، دود کش شومینه است. وقتی از شومینه استفاده نمی‌کنید، دریچه خروج گاز را ببندید تا گرمای خانه حفظ شود و حرارتی که برای ایجادش هزینه کرده‌اید، هدر نرود. تعمیرات خانگی:‌ ترک‌ها و شکاف‌های موجود در دیوارها سبب اتلاف گرما و هدر رفتن انرژی می‌شود. این شكاف‌ها و منفذها را با گچ پرکنید. در جاهایی كه به طور مستقیم با هوای باز در تماس هستند یا گچ خوب به آنها نمی‌چسبد، می‌توانید از درزگیرهای سیلیكونی استفاده كنید. منافذ و شكاف‌ها دور چارچوب درها و پنجره‌ها، كانال‌ كولر، اطراف پوشش كف خانه، اطراف لوله‌های آب و گاز و فاضلاب، اطراف كولر‌های آبی و گازی نصب شده روی دیوار یا پنجره جاهایی هستند كه احتمال وجود شكاف و منفذ در آنها زیاد است. شیرها و لوله‌های آب: گاهی در اثر سرما ترک‌هایی در دیوار ایجاد می‌شود که عامل انتقال حرارت‌اند و رفع آنها هزینه‌بر است. برای پیشگیری از این‌گونه مشکلات می‌توانید پیش از سردتر شدن هوا اقداماتی انجام دهید تا خانه در برابر سرما آسیب نبیند. لوله‌های آب را به دقت بررسی کنید و مطمئن شوید که ترک سوراخ و نشتی ندارند. شیرهای آب را بررسی کنید و شیرهایی که چکه می‌کنند، تعمیر کنید. لوله‌ها را برای جلوگیری از یخ‌زدگی آب عایق کاری کنید. در زمستان عایق ‌کاری لوله‌های آب گرم، برای حفظ گرمای آب، اهمیت بیشتری دارد. منبع:http://www.salamat.com
پنج شنبه 29/7/1389 - 22:26
به گزارش آینده ، آغاز به كار این شبكه به دنبال مناقصه اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد كه یورونیوز برنده آن شد و قرارداد آن در آذرماه سال گذشته این شبكه و كمیسیون اروپا به امضا رسید.پایگاه اینترنتی فرانسوی زبان تله ستلایت نوشت: 126 میلیون نفر در جهان به زبان فارسی حرف می‌زنند. فارسی زبان رسمی ایران، افغانستان و تاجیكستان است و در بحرین و ازبكستان نیز رواج دارد.بخش فارسی یورونیوز گام بلند یورونیوز در تحقق راهبرد چندزبانگی‌اش است. این راهبرد پایه موفقیت این شبكه در اروپا، خاورمیانه، افریقا و محور پخش بین‌المللی آن است. یورونیوز با این زبان جدید مخاطبانی در بین فارسی زبانان آسیای مركزی و غربی خواهد داشت.یورونیوز با زبانهای فارسی تركی و عربی به سه زبان مهم آفریقای شمالی، خاور نزدیك و خاور میانه پخش می‌شود.یورونیوز گروه 17 نفره‌ای از خبرنگاران فارسی زبان را استخدام كرده است كه از تابستان امسال كارهای مقدماتی راه اندازی تحریریه شبكه را در لیون فرانسه آغاز كردند. در چندین هفته این خبرنگاران با امكانات شبكه آشنا و در تحریریه متشكل از 9 گروه خبری المانی، انگلیسی، عربی، اسپانیایی، فرانسوی، ایتالیایی، پرتغالی، روسی و تركی ادغام شده‌اند.ایجاد شبكه‌های فارسی زبان یكی از برنامه‌های جدی غرب برای تحت الشعاع قرار دادن افكار عمومی در كشورمان است.
پنج شنبه 29/7/1389 - 22:25
آیا شما هم به این فکر می‌کنید که کاش زمان بیشتری برای انجام کارهای‌تان داشتید؟ آیا به این فکر می‌کنید که کاش می‌توانستید وقت خود را به کارهای مفیدتری بپردازید؟ آیا شما هم با کمبود وقت شدید درگیر هستید؟ مدیریت زمان عنوان مهارتی است که به شما کمک می‌کند تمام کارهای خود را سر وقت و به موقع انجام دهید و هیچ گاه دچار کمبود زمان نشوید. اما به دست آوردن این مهارت که فکر می‌کنم تک تک ما به شدت دنبال آن هستیم خیلی ساده نیست. اگر با دیدن تیتر چشم‌های‌تان برق زد خوشحال باشید. در ادامه ۱۱ قانون طلایی مدیریت زمان را که برگرفته از این یک فوق‌العاده است با هم مرور خواهیم کرد. یک/ باور داشته باشید مدیریت زمان یک افسانه است! خوب این خیلی عنوان خوبی برای اولین قانون یک مقاله درباره مدیریت زمان نیست. اما شما که نمی‌خواهید خود را گول بزنید؟ برای شروع باید باور داشته باشید شما به هیچ عنوان نمی‌توانید مدیریت زمان داشته باشید! در واقع یک روز فقط و فقط ۲۴ ساعت است و این ۲۴ ساعت هم خواه ناخواه می‌گذرد. شما به جای تلاش برای مدیریت زمان، باید «خودتان را مدیریت کنید» برای انجام به موقع کارها. این راز بسیار مهم شما را وادار می‌کند به شخصیت خودتان دقیق‌تر بشوید. دو/ به دنبال جاهایی بگردید که زمان را تلف می‌کنید. اولین قدم این است که به دنبال سارقین زمان بگردید. ببینید کجا وقت‌تان به صورت نادرست هدر میرود و شما نمی‌توانید از آن زمان‌ها استفاده مناسبی در جهت بهره‌وری ببرید. خیلی وب‌گردی الکی می‌کنید؟ همیشه تلفن می‌سوزانید؟ به خداوندگار SMS تبدیل شدید؟ برای وقت‌گذاری کارتون‌هایی مانند فوتبالیست ها را هم نگاه می‌کنید؟ انتظار هم دارید وقت کم نیاورید؟ بحث طولانی می‌شود، برای همین توضیح روش‌های محاسبه وقت مصرفی برای کارهای روزمره را به نوشته‌های بعدی موکول می‌کنیم. سه/ برای تلاش‌هایتان برای مدیریت زمان هدف بگذارید. یادآوری می‌کنم، توجه مدیریت زمان روی تغییر رفتارهای شماست و نه تغییر زمان [گام شماره یک]. یکی از بهترین جاها برای شروع این تغییر رفتار تلاش برای حذف جاهایی است که وقت شما الکی تلف می‌شود [گام شماره دو] برای مثلا یک هفته سعی کنید یک هدفی بگذارید و حتما هم انجامش بدهید. نگاه نکردن برنامه عمو پورنگ که سخت نیست! هدف می‌تواند نزدن SMS برای یک هفته باشد. چهار/ برنامه‌های مدیریت زمان‌تان را اجرایی و گسترده کنید. این شاید یک جورهایی با گام شماره سه از یک رده باشند. شما توانستید یک هدف را برای یک مدت محدود تنظیم کنید و به آن عمل کنید. در این گام شما باید یک خورده به خودتان فشار بیاورید. نترسید به ذخایر چربی شما آسیبی وارد نمی‌شود. شما کم‌کم باید این زمان‌های محدود را افزایش بدهید و در عین حال تعداد اهداف را هم زیاد کنید. برای مثال برای یک ماه نه SMS بزنید. نه برنامه‌های وقت‌گیر و بعضا وقت تلف‌کن تلوزیون را نگاه کنید. نه وبگردی بیهوده کنید و نه … طبیعتا وقتی قدم سوم را با موفقیت برداشتید با کمی تلاش این قسمت را هم می‌توانید پشت سر بگذارید. هر چند شاید خیلی ساده به نظر نرسد! پنج/ از ابزارهای مدیریت زمان استفاده کنید. خوب بدیهی است که حتی یک برگ کاغذ هم می‌تواند ابزار مدیریت زمان باشد، اگر شما کارهای‌تان را مرتب و منظم روی آن بنویسید و تحلیل کنید. در حقیقت قسمت مهم کار هم همین جاست. چه نرم افزارهای بسیار پیشرفته و چه Outlook ساده همه می‌توانند شما را در رسیدن به مقصودتان کمک کنند. مهم این است که شما خودتان بتوانید به نوبه خودتان کمک کنید. با استفاده از ابزارهای زیادی که وجود دارد زمان بندی روزانه خودتان را بنویسید و کلاه‌تان را قاضی کنید ببینید کجای کار را اشتباه کردید و کجاها را هم درست رفتید. پشت گوش نندازید خیلی زود عیب و ایرادهای کارتان را متوجه می‌شوید. میان‌نوشت: اگر شما در سایت یا وبلاگ‌تان چنین ابزارهایی را معرفی کرده‌اید برای اضافه شدن به این مقاله لطفا اطلاع بدهید. شش/ بی‌رحمانه اولویت‌ بندی کنید. ممکن است شما ۱۰ تا کار داشته باشید. آیا شما انسانی هستید که بتوانید در یک لحظه هر ۱۰ کار را انجام دهید؟ اگر می‌توانید انسان نیستید. فرشته‌ای چیزی هستید احتمالا! کارهای‌تان را اولویت‌بندی کنید. مسلما به کارهایی برمی‌خورید که سریع‌تر باید انجام شوند یا کارهایی که اگر عقب بیافتند ضرر بیشتری را به شما تحمیل می‌کنند. یادتان باشد اگر اشتباه اولویت‌بندی کنید ضرر می‌کنید پس برای جلوگیری از آسیب‌های زمانی هم که شده است بی‌رحم و خشن باشید. هفت/ «به دیگران محول کردن» را یاد بگیرید. این بیشتر برای بیزینس و مدیریت تجاری کاربرد دارد اما می‌شود به زندگی شخصی هم تعمیمش داد. مهم نیست شرکت شکت چقدر کوچک است؟ بزرگ است که بحثش کلا جداست! شما مدیر شرکت هستید و نه کسی که بخواهد همه فن حریفی خود را به رخ دیگران بکشد. سعی کنید یاد بگیرید چطور بار کارها را میان افرادی که سوپروایزر یا سرپرستشان هستید تقسیم کنید. Decide To Delegate یک منبع انگلیسی خوب برای آشنایی با مبانی تقسیم کار به این سبک است. هشت/ یک برنامه روزمره تنظیم کنیم. یک برنامه روزمره برای خودتان درست کنید. برای مثال فکر کنید صبح که بیدار شدید کار شماره یک را بکنید ( مثلا ایمیل چک کردن ) و سپس کار شما دو را بکنید ( مثلا رفتن به بانک برای امور مالی ) و … در آخر هم یک برنامه جمع‌بندی داشته باشید [گام شماره پنج ]. در مواقع پیدایش بحران‌های زمانی اگر بتوانید هر چه بیشتر به برنامه روزمره خود وفادار بمانید، کمتر دچار مشکل می‌شوید. حالا شما کم‌کم به یک مدیر زمان موفق تبدیل می‌شوید. نهم/ عادت بدهید به قرار دادن زمان‌های محدودی در میانه فعالیت‌ها خودتان را عادت بدهید بین کارهایی که می‌کنید یک زمان محدود هم در نظر بگیرید برای یک سری کارهای خاص. بگذارید مثال بزنم. شما نمی‌توانید کل روز را به ایمیل جواب دادن بگذرانید. ولی می‌توانید بین فعالیت‌های‌تان زمان‌های کوتاه ۱۵ دقیقه‌ای به پاسخ دادن به Email اختصاص بدهید. همان ۱۵ دقیقه هم باید اصولی پاسخ داد و بی‌جهت ایمیل چک کردن را کش نداد! یک زمانی قصد داشتم یک راهنمای سریع ایمیل پاسخ دادن هم بنویسم ولی از آنجایی که حدس می‌زنم اکثر شما تعداد ایمیل‌تان بسیار کم ( مثلا ۷ یا ۸ ) در روز باشد زیاد کاربردی نمی‌شود. دهم/ مطمئن بشوید همه چیز مرتب و منظم است. از کودکی همیشه به ما یاد داده‌اند که هر چیز را که بر می‌دارید سر جای خود بگذارید یا همه چیز را در جای مناسب خود قرار دهید اما ما وقتی کمی مشغولیت پیدا می‌کنیم دیگر این دو اصل را فراموش می‌کنیم. برای مثال همیشه به دنبال فایل‌ها در کامپیوتر خود می‌گردیم در حالی که اگر یک بار آنها را در کامپیوتر مرتب کرده بودیم و نظم بخشیده بودیم دیگر هر بار این همه دچار اتلاف وقت نبودیم. همین را تعمیم بدهید به چیزهای دیگر در محیط کار. نظم و ترتیب بزرگترین عامل در جلوگیری از سرقت وقت شما توسط خودتان است. به زیردستان خود ( مثلا به بچه‌ها وقتی مادر آنها هستید یا کارگران وقتی سرکارگر هستید ) یاد دهید چگونه با نظم در بهینه‌سازی وقت کل سیستم یاری‌گر باشند. یازدهم/ وقت‌تان را طوری تنظیم کنید که اسیر انتظار نشوید. شما می‌توانید به مطب دندان‌ پزشک تان بروید و منتظر بمانید تا وقت ویزیت‌تان برسد. اما راستش را بخواهید شما اصلا نیازی ندارید بروید آنجا و با انگشت‌های‌تان بازی کنید یا مجلاتی بخوانید که تاریخشان حداقل برای سال ۸۵ است. با موبایل یا PDA یک لیست از کارهایی که باید بکنید درست کنید. برای یک زن خانه‌دار این می‌تواند خرید مایحتاج، تلفن زدن به مادر مثلا، انجام کارهای خانه، رفتن دنبال بچه‌ها یا کارهایی از این دست باشد که بعضا بسیار وقت‌گیر هم هست. حالا خیلی راحت‌تر هستید که طوری برنامه‌ریزی کنید در صف یا انتظار نایستید یا حداقل از قبل بتوانید پیش‌بینی درستی از شرایط پیش رو داشته باشید. تکنولوژی به کمک شما می‌آید. دیگر شما هستید که باید تلاش کنید این ۱۱ گام را به ترتیب در زندگی پیاده کنید و تاثیرات شگفت‌انگیز آن را در طولانی مدت ببینید.
پنج شنبه 29/7/1389 - 22:17
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته