تعداد مطالب : 1637
تعداد نظرات : 162
زمان آخرین مطلب : 2024روز قبل

جام جم سرا: تغییرشکل و به اصطلاح گردشدگی شانه‌ها و درد و خستگی آنها ناشی از وضع غلط نشستن، ایستادن، خوابیدن و راه‌رفتن‌های طولانی است. همچنین فعالیت بیش از حد با یک طرف بدن از قبیل بلند کردن اجسام و کیف‌های سنگینی که بر یک طرف شانه قرار می‌گیرد، بدن را به سمت افتادگی شانه سوق می‌دهد.

در وضع طبیعی لازم است شانه‌ها موازی با تنه قرار بگیرند. در واقع، گردشدگی شانه به معنی این است که به دلایل مختلف شانه‌ها از وضع طبیعی خارج شده و به سمت جلوی بدن متمایل شده است.

دکتر امیر احمدی، دکترای فیزیوتراپی با اشاره به این که تغییر فرم شانه‌ها به علت نبود تعادل در طول عضلات جلویی و عقبی ناحیه شانه ایجاد می‌شود، می‌گوید: این وضع ممکن است به علت انجام غلط ورزش‌های حرفه‌ای یا نشستن‌های طولانی‌مدت، بخصوص در افرادی که ساعت‌های طولانی پشت کامپیوتر می‌نشینند، ایجاد شود.

بلند کردن اجسام سنگین یا پرکردن بیش از اندازه کیف، بویژه در دانش‌آموزان نیز به افتادگی و دردهای شانه منجر می‌شود. این دردها در دانش‌آموزانی که کیف‌های سنگین خود را روی یک شانه حمل می‌کنند، نیز دیده می‌شود که بی توجهی به این مساله باعث تبدیل دردهای زودگذر به دردهای دائمی و تغییر فرم شانه با افزایش سن می‌شود.

دکتر احمدی، در گفت‌وگو با جام‌جم تاکید می‌کند: نحوه غلط نشستن و ایستادن، انجام ورزش‌هایی که تقارن در قدرت عضلات جلویی و پشتی بدن را مختل می‌کند، تمرکز بیش از حد بر تقویت عضلات جلویی در بدنسازی و شنا و انجام ندادن تمرینات کششی قبل از شروع ورزش از عواملی است که باعث ایجاد و تشدید مشکل می‌شود. همچنین این مشکل در افرادی که مبتلا به گرد پشتی مادرزادی هستند نیز دیده می‌شود که لازم است درمان برای هر دو مشکل صورت پذیرد.

درمان با اصلاح روش زندگی

درمان گردشدگی شانه از سوی فیزیوتراپیست‌ها و از طریق تجویز ورزش‌های لازم برای اصلاح این مشکل و همچنین تغییر در قامت نشسته و ایستاده ممکن است.

دکتر احمدی به نکاتی برای اصلاح افتادگی شانه اشاره کرده و می‌گوید: در مورد برخی ورزشکاران حرفه‌ای که در بدنسازی فقط به تقویت عضلات سینه‌ای می‌پردازند و از تقویت عضلات پشتی شانه غافلند، لازم است تمرینات جدیدی برای آنها تجویز شود. در مورد افرادی که به صورت غلط می‌نشینند نیز باید علت‌های احتمالی که باعث این نوع نشستن می‌شود را شناسایی و برطرف کنند. مثلا در اغلب موارد میز کامپیوتر و صندلی از نظر ارتفاع تناسب ندارد و لازم است از نظر ارگونومی اصلاح شود.

این فیزیوتراپیست تاکید می‌کند: در برخی از مراجعینی که مبتلا به گردشدگی شانه هستند و دردهای عضلانی و مفصلی نیز دارند لازم است این‌گونه مشکلات نیز به صورت همزمان درمان شود و بی‌شک، آگاهی از چگونگی نشستن و ایستادن صحیح و همچنین توجه به نحوه صحیح انجام ورزش‌های حرفه‌ای باعث پیشگیری از ایجاد این مشکل می‌شود. حتی بسیاری از شناگران حرفه‌ای از وجود این مشکل غافلند و معمولا توجه چندانی به انجام ورزش‌های کششی ندارند و به این علت، مستعد ابتلا به دردها و آسیب‌های مفصل شانه هستند.

ورزش درمانی

انجام تمرینات ورزشی کششی و تمرینات تقویتی بهترین توصیه برای رفع بدشکلی و تغییرفرم شانه‌هاست.

دکتر احمدی در این باره توضیح می‌دهد: تمرینات کششی برای عضلات سینه‌ای کوچک و بزرگ توصیه می‌شود. تمرینات تقویتی نیز برای عضلات متصل به استخوان کتف تجویز می‌شود. همچنین به منظور انجام تمرینات تقویتی لازم است عضلات مذکور، بخصوص عضلات نزدیک‌کننده استخوان کتف تقویت شود.

وی تاکید می‌کند: حرکات اصلاحی شامل تمرینات درمانی مذکور و همچنین اصلاح قامت ایستاده و نشسته است. لازم است تمرینات درمانی با هدف قرینه‌کردن قدرت عضلات سینه‌ای با عضلات پشتی شانه انجام پذیرد. توجه به اصلاح قامت نیز باید در حرکات اصلاحی مدنظر قرار بگیرد. اصلاح قامت به این مفهوم است که هرگونه بدقامتی در اجزای مختلف بدن شامل سر، ستون فقرات گردنی، اندام‌های فوقانی، ستون فقرات پشتی، تنه، ستون فقرات کمری و اندام‌های تحتانی باید مورد توجه قرار بگیرد و اصلاح شود. بدقامتی به این مفهوم است که هریک از اجزای نامبرده نسبت به هم و بخصوص نسبت به خط شاقولی که از این اجزاء می‌گذرد در راستای نادرستی قرار گرفته باشد. در اغلب موارد، بدقامتی در ستون فقرات پشتی با گردشدگی شانه همراه است.

اختلالی که پس از نوجوانی بروز می‌کند

توجه داشته باشید گردشدگی یا افتادگی شانه‌ها اختلالی است که در اغلب موارد بعد از سنین نوجوانی بروز می‌کند و لازم است از همین سنین تا آخر عمر از آن پیشگیری کرد.

دکتر احمدی با اشاره به این مطلب می‌گوید: در صورتی که این اختلال، شناخته و درمان نشود باعث بروز مشکلات جدی در مفصل شانه همچون خشکی مفصلی، تاندونیت‌ها و آرتروز می‌شود.

شنبه 4/11/1393 - 13:22

کدو حلوایی طعم شیرین و بافت نرم و لطیفی دارد و بسیار کم‌کالری است به طوری‌ که در هر ۱۰۰ گرم از آن تنها ۲۰ کالری وجود دارد. کدو تنبل غنی از ویتامین‌های A، C، E و همچین منبع خوبی از ترکیبات فلاوونوئید پلی‌فنولیک مثل بتاکاروتن و آلفا کاروتن و لوتئین است. کاروتن در بدن تبدیل به ویتامین A می‌شود. کدو تنبل همچنین سرشار از ویتامین‌های B کمپلکس، مثل فولیت‌ها، نیاسین، ویتامین‌های B۶، تیامین و اسیدپانتوتنیک و نیز املاح ضروری شامل مس، کلسیم، پتاسیم و فسفر است.
تخم کدو نیز منبع مرغوب تامین فیبر و اسیدهای چرب اشباع‌نشده و مفید برای قلب هستند. این نوع کدو ضمن اینکه به دلیل برخورداری از فیبر و فولات به بیماران قلبی و همچنین زنان باردار توصیه می‌شود، خاصیت ضدسرطانی نیز دارد.
به نقل از سایت اینترنتی «نوتریشن»، این خوردنی خوشمزه و مقوی برای مقابله با پیر چشمی هم مفید است. لوتئین و زآگزانتین رنگدانه‌ها‌ی کاروتنوئیدی هستند که نقش مهمی در حفظ سلامت چشم‌ها دارند. آن‌ها نقش یک فیلتر را در مقابل اشعه‌های خورشیدی ایفا کرده و مانع از آسیب رسیدن به شبکیه چشم‌ می‌شوند.

این نوع کدو همچنین در بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار موثر است. اگر به دنبال تقویت سیستم ایمنی بدن خود هستید توصیه می‌کنیم این خوردنی به ویژه تخم کدو را در فهرست غذایی خود بگنجانید. تخم کدو حلوایی با توجه به میزان بالای عنصر «روی» که در آن موجود است باعث تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود.
کدو همچنین به دلیل داشتن مقادیر قابل توجهی از پروتئین و منیزیم برای تنظیم کارکردهای عضلانی و عصبی مفید است و علاوه بر این مصرف آن برای تنظیم فشار و قندخون‌ توصیه می‌شود.

این روز‌ها پزشکان توصیه می‌کنند که برای پیشگیری از عارضه پوکی استخوان باید از سنین پایین‌تر مصرف مواد مغذی و انواع ویتامین‌ها و همچنین املاحی چون کلسیم، فسفر و آهن را در رژیم غذایی روزانه قرار داد. همچنین یکی از این عناصر مهم در پیشگیری از پوکی استخوان، روی است که در حفظ سلامت استخوان‌ها نقش مهمی دارد و در کدو تنبل به میزان زیاد یافت می‌شود.

همچنین کدو به علت داشتن آنتی اکسیدان از تخریب دیواره عروق که در اثر تجمع LDL (کلسترول بد) رخ می‌دهد، جلوگیری می‌کند و در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. کدو حلوایی برای رفع سردرد، درمان بی‌خوابی و خستگی مفید است. کدو تنبل به علت دارا بودن مقدار قابل توجهی ویتامین C در پیشگیری از سرماخوردگی نیز موثر است.
شاید پس از مطلع شدن از این همه خاصیت، دیگر راضی نشوید از این پس این خوردنی را «کدو تنبل» بنامید!

شنبه 4/11/1393 - 13:22

جام جم سرا: یک عکاس امریکایی در ایالت یوتا، با بهره‌گیری از ایده‌ای خلاقانه و به کمک یکی از دوستانش، گرما و سرمای آتش و یخ را در هم آمیخته است و تصاویری بسیار زیبا و شگفت‌انگیز خلق و ثبت کرده است.

«سام شولز» راهی دیدنی و جذاب برای گرمابخشیدن به سرمای زمستان یافته است. او با حرکاتی از نوسان چرخشی الگوهای نور و به جنبش درآوردن جسمی شعله‌ور در پسزمینه‌ای پوشیده‌شده از یخ در قلعه یخی میدوی به کمک یکی از دوستانش به نام اسکات، توانسته تصاویری پرجنب‌وجوش از رقص نور در صحنه‌های سراسر سرد پدید آورد که تماشای آنها به بیننده حسی خوب و سرشار از لذت می‌دهد. برای این‌که شما هم در همین ابتدای صبح از آن حس خوب سرشار شوید، دعوتتان می‌کنیم به تماشای تلاش او:

            

 

شنبه 4/11/1393 - 13:21

جام جم سرا: فرقی نمی‌کند چه نوع زندگی و چه شرایطی دارید. همه انسان‌ها حق دارند از زندگی‌شان لذت ببرند. بنابراین برای هیجان‌انگیز کردن زندگی‌تان چند راهکار ساده پیشنهاد می‌شود:

کاری متفاوت انجام دهید: مجبور نیستید به دنبال کاری بگردید که سخت و پردردسر باشد، می‌توانید این کار را مثلا با رفتن از یک مسیر متفاوت به محل کارتان انجام دهید یا در یک کلاس ورزشی و هنری یا هر چیزی که همیشه دوست داشته‌اید، شرکت کنید. این کارهای ساده از آنجایی که تنوع به زندگی‌تان می‌آورند می‌توانند بسیار هیجان‌انگیز باشند. حتی می‌توانید دوستان تازه‌ای نیز پیدا کنید.

منطق امن و آرامشتان را گسترده کنید: شهامت به خرج داده و تغییراتی به زندگی‌تان بدهید. در حقیقت اندکی از منطقه امن و آرامش‌تان خارج شوید. این کار باعث می‌شود کمی هیجان‌زده شوید و قلب‌تان سریع‌تر بزند. با این کار می‌توانید دنیای جدیدی از تجربه‌های هیجان‌انگیز را به روی خود باز کنید.

کار مورد علاقه‌تان را انجام دهید: کاری را که همیشه دوست داشته‌اید انجام بدهید، اما به دلایل مختلف نتوانسته‌اید و مدام عقب انداخته‌اید انجام دهید و ببینید چقدر احساس خوبی به زندگی پیدا خواهید کرد.

کمی هم ماجراجو باشید: البته مجبور نیستید حتما پاراگلایدر سوار شوید، اما کارهای هیجان‌انگیز بسیار دیگری وجود دارد که می‌توانید انجام دهید و از ماجراجویی لذت ببرید. مثلا می‌توانید به همراه گروهی از دوستان و افراد حرفه‌ای به کشف مکان‌های جدید بروید.

با افراد جدید آشنا شوید: آشنایی با افراد تازه انواع متفاوتی از تنوع و ماجراهای هیجان‌انگیز با خود می‌آورد. وقتی با فرد جدیدی دوست می‌شوید، او می‌تواند از سرگرمی‌ها، موسیقی، غذا و علایق جدید سخن بگوید و شما با تجربه‌های جدیدی آشنا شوید. وقتی با افراد جدید دوست شوید، هرگز حوصله‌تان از زندگی سر نمی‌رود.

از خانه بیشتر بیرون بروید: زیاد و بیش از حد در خانه ماندن فرد را بسیار افسرده و غمگین می‌کند. وقتی پایتان را از خانه بیرون گذاشتید، با موضوعات گوناگون و سرگرم‌کننده مواجه می‌شوید.

کارهای داوطلبانه انجام دهید: ممکن است فکر کنید انجام دادن کارهای داوطلبانه فقط منفعت رساندن به دیگران است. این تصور بسیار غلط است، زیرا وقتی عضو فعال و مفید جامعه‌تان باشید، احساس خوبی نسبت به خود خواهید داشت و هیجان مثبت وارد زندگی‌تان می‌شود.

تنوع به زندگی‌تان بدهید: اگر کارهای روزمره خسته‌تان کرده است، اما مجبور هستید آنها را انجام دهید، پس بهتر است برای انجام دادنشان روش‌های متفاوتی به کار بگیرید. کمی هم از قوه خلاقیت خود استفاده کرده و به زندگی‌تان تنوع ببخشید.

ظاهرتان را تغییر دهید: ممکن است این مورد چندان ضروری به نظر نرسد، اما گاهی اوقات تغییر ظاهر مثل تغییر مدل مو می‌تواند تاثیر بسیار خوبی روی روحیه فرد بگذارد.

شنبه 4/11/1393 - 13:17

‌جام جم سرا: روزی چند‌ مرتبه عینک یا کلیدهایتان را گم می‌کنید؟ آیا اسم همکاران یا همکلاسی‌های خود را فراموش می‌کنید؟ وقتی می‌خواهید از فلان هنرپیشه یا فلان فیلم صحبت کنید چطور؟ آیا در یادآوری اسامی دچار مشکل می‌شوید؟ برایتان پیش آمده وارد اتاقی بشوید و فراموش کنید برای انجام چه کاری آمده‌اید؟

اگر جواب‌تان مثبت است نگران نباشید؛ برای همه ما پیش می‌آید که حافظه‌مان دچار مشکل شود. اما می‌توانید بسادگی و با انجام این پیشنهادها، روی حافظه‌تان کار کنید و فراموشی را کنار بگذارید.

هرچند هیچ نوع فعالیت ذهنی معجزه‌گری برای تقویت حافظه وجود ندارد، لازم است مرتب روی حافظه‌تان کار کنید و فعالیت‌های ذهنی انجام دهید. هر مساله‌ای که حل می‌کنید، باعث جرقه‌ای بین نرون‌ها می‌شود و اتصال آنها را به همدیگر بیشتر می‌کند و در نتیجه حافظه‌تان تقویت می‌شود. هرگز آموختن را متوقف نکنید. به عقیده محققان هرچه سطح آموختنی‌ها بالاتر باشد مغز ورزیده‌تر می‌شود و احتمال از دست‌ دادن حافظه کمتر می‌شود. از هیچ فعالیتی چشم‌پوشی نکنید؛ از گلکاری در باغچه منزل‌تان و مسافرت که باعث یادگیری چیزهای جدید می‌شود تا خواندن روزنامه، گوش‌ دادن به رادیو یا انجام بازی‌های فکری که حافظه را قوی می‌کند. افزایش روابط اجتماعی، جستجو در اینترنت و حتی خوش‌بینی حافظه‌تان را از گزند فراموشی نجات می‌دهد. پس تا می‌توانید مغزتان را ورزیده‌تر کنید.

 

نیاز به راهبردهای شناختی آگاهانه دارید

فقط در سنین کودکی می‌شود خودکار مطالب را حفظ کرد. در بزرگسالی لازم است که در خصوص هر مساله‌ای فکر و تمرکز کنید تا به‌خاطر سپرده شود. باید بدانید که از سی سالگی ذهن پر از اطلاعات گوناگون می‌شود که نیاز به سازماندهی و نظم و ترتیب دارند. نمی‌توانید بدون طبقه‌بندی و سازماندهی اطلاعات با کمک راهبردهای شناختی، آنها را در ذهن‌تان ثبت و ضبط کنید. راهبردهای شناختی، روش‌هایی هستند که برای یادگیری به آنها نیاز دارید؛ یعنی تکرار و مرور ذهنی و بسط و گسترش معنایی و سازماندهی اطلاعات دریافتی. برای نمونه، برای از بر کردن یک متن می‌توانید هر پاراگراف آن را با تصورکردن محتوای آن در یکی از اتاق‌های منزل حفظ کنید.

برای حفظ‌کردن شماره تلفن، اعداد را دو به دو به خاطر بسپارید. برای یادآوری یک داستان و... چندین‌بار صحنه‌های آن را در خیال‌تان مجسم کنید. با این سازماندهی‌های آگاهانه امکان فراموش‌کردن مطالب را کاهش خواهید داد.

 

به مواد غذایی مناسب اعتماد کنید

بخوبی غذا بخورید و آب بدن‌تان را تامین کنید. چون مغز به تنهایی حدود 20 درصد انرژی بدن را مصرف می‌کند. سلول‌های خاکستری ما روزانه به نیم لیتر آب و کربوهیدرات‌های پیچیده مانند نان سبوس‌دار، برنج و پاستاها نیاز دارند. محصولات غذایی تازه و سرشار از اسیدآمینه‌ها و ویتامین‌ها را در اولویت قرار دهید. ویتامین B12 (جگر، ماهی، محصولات لبنی، سبزیجات) تاثیر مستقیمی روی حافظه دارد. میوه و سبزیجات را دریابید. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این مواد غذایی و همچنین روغن‌های اشباع‌نشده موجود در ماهی‌ها و روغن کلزا و... باعث تقویت جداره نرون‌ها (سلول‌های مغزی) می‌شوند.

به خواب‌تان اهمیت بدهید

خواب باکیفیت برای عملکرد خوب حافظه لازم و ضروری است. حواستان باشد که کمبود خواب باعث بروز اختلالاتی در حافظه خواهد شد. زیرا مغز ما در طول شب نیز کار می‌کند. در طول خواب پارادوکسال، حافظه رویه‌ای (حافظه‌ای که برای مثال طرز دوچرخه‌سواری را یادمان می‌آورد) تقویت می‌شود. در طول مرحله خواب آرام، خاطرات شخصی دوباره فعال و احیا می‌شوند. اگر یکی از این مراحل به هم بریزد، مغز توانایی خود را برای تثبیت اطلاعات ذخیره‌شده در طول روز نخواهد داشت.

 

از اینها بپرهیزید

برخی از ترکیبات به مغز آسیب می‌زنند و حافظه را تحلیل می‌دهند. نیکوتین موجود در سیگار باعث مسدود کردن فعالیت برخی از گیرنده‌های مغزی می‌شود. علاوه بر اینها برخی از داروها مانند داروهای آرام‌بخش، بتابلوکان‌ها، داروهای ضدتشنج، داروهای ضددیابت، داروهای بنزودیازپین، داروهای ضدافسردگی و... نیز باعث بروز اختلالاتی در حافظه می‌شوند. توجه داشته باشید که نوشیدنی‌های محرکی مانند قهوه یا چای نیز ممکن است باعث کاهش قدرت تمرکز شوند.

 

همیشه پای حافظه در میان نیست

نمی‌توان فراموشی‌های روزمره را صرفا به پای حافظه نوشت. باید شرایط دیگر را نیز در‌ نظر داشت. فقط زمانی می‌توانید اطلاعاتی را بدرستی ثبت و ضبط کنید که در شرایط خوب و مناسب دریافت‌شان کرده باشید. داشتن حافظه خوب قبل از این‌که ذخیره‌سازی اطلاعات برای به یادآوری آنها در آینده باشد، توانمندی ما در رمزگذاری درست تمام اطلاعات آن است. برای مثال، اگر چشم‌هایتان ضعیف است برای به‌خاطرسپاری تمام جزئیات فیلم حتما باید عینک بزنید؛ وگرنه قادر به دریافت تمام جزئیات نخواهید بود.‌ اگر قدرت شنوایی‌تان ضعیف باشد یا در محیطی شلوغ و پرسروصدا باشید، نمی‌توانید براحتی اسامی اطرافیان خود را حفظ کنید و به‌خاطر بیاورید. در نتیجه برای داشتن حافظه‌ای قوی‌تر لازم است شرایط مناسبی برای به‌خاطرسپاری اطلاعات فراهم باشد.

 

امان از استرس و افسردگی

خستگی، استرس، وظایف و کارهای سخت یا افسردگی باعث بروز اختلالاتی در روند یادگیری می‌شود. اولا به خاطر این که برای به‌خاطر آوردن بموقع اطلاعات قبل از هر چیز باید گیرنده‌ خوبی باشیم که معمولا در صورت خستگی یا مشغله ذهنی بالا و افسردگی و... این امکان وجود ندارد. ثانیا به این دلیل که استرس و عصبانیت باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول می‌شود که تاثیر منفی روی هیپوکامپ دارد. هیپوکامپ قسمتی از مغز و مرکز یادگیری است که در روند حافظه طولانی‌مدت نقش اساسی دارد.

در واقع بعد از گذشت زمان، خاطرات و وقایع در هیپوکامپ رمزگشایی می‌شوند. ترشح بیش از اندازه هورمون کورتیزول به این بخش از مغز آسیب می‌زند. در نهایت این که احساسات منفی، نگرانی و مشغله‌های ذهنی، یادآوری اطلاعات ذخیره‌شده را با مشکل روبه‌رو می‌کنند.

 

از زندگی لذت ببرید

بعد از بیست سالگی در هر ده سال، حدود 6 درصد گیرنده‌های دوپامین را از دست می‌دهیم. یعنی با افزایش سن، مغز و خصوصا سیناپس‌های آن (اتصالات بین نرون‌ها) به مرور حساسیت خود را به هورمون‌ها از دست می‌دهند و در عین حال به احساس لذت و تمرکز وابسته می‌مانند. به همین دلیل نیز حافظه کوتاه‌مدت فراموش‌کار و آسیب‌پذیر می‌شود. در نتیجه لازم است که احساس لذت از زندگی را افزایش دهید. فیلم‌های کمدی ببینید، بخندید، کتاب‌های خنده‌دار بخوانید و خلاصه از هر فرصتی برای خندیدن، شادبودن و لذت‌بردن از زندگی استفاده کنید.

 

مکمل: بی‌فایده یا معجزه‌گر؟

هیچ قرص معجزه‌گری برای تقویت حافظه وجود ندارد. هیچ مکمل غذایی‌ای نمی‌تواند جایگزین تغذیه سالم و متنوع شود. هر نوع قرص یا مکملی باید تحت نظر پزشک مصرف شود. با این‌حال بهتر است بدانید که ویتامین‌های گروه B برای تقویت حافظه موثر عمل می‌کنند. این ویتامین‌ها باعث کاهش سطح هوموسیستئین یا همان ترکیبات سمی تخریب‌کننده حافظه می‌شوند. ویتامین E نیز برای داشتن حافظه‌ای قوی‌تر موثر است.‌ آنتی‌اکسیدان‌ها روند تخریب نرون‌ها را به تاخیر می‌اندازند. بهتر است این مواد مغذی را از طریق تغذیه مناسب دریافت کنید. در صورت کمبود می‌توانید با مشورت با پزشک از این مکمل‌ها استفاده کنید.

شنبه 4/11/1393 - 13:17

اگر شما هم از آن دسته افرادید که مجبورید غذا‌ها و نوشابه‌های رژیمی استفاده کنید، آموزش طبخ بیسکویت رژیمی بیش از هر کسی دیگر به کار شما می‌آید. طرز تهیه آن را در ادامه مطلب فرابگیرید.

مواد لازم:

آرد گندم: ۱۷۵ گرم، جو پرک پودر شده: ۲۵ گرم، نمک: یک‌دوم قاشق چایخوری، بکینگ‌پودر: ۱ قاشق چایخوری، کره یا مارگارین: ۷۵ گرم، شکر: ۴۰ گرم، شیر: ۲ تا ۳ قاشق سوپخوری و عسل: ۱ قاشق سوپخوری.

طرز تهیه:

آرد گندم و پودر جو پرک را با هم مخلوط کنید و سپس نمک و بکینگ‌پودر را به آن بیفزایید. کره را به قطعات کوچک خرد کنید و به مخلوط آرد اضافه کنید. شکر را نیز بیفزایید و کمی مواد را با هم مخلوط کنید. سپس کم‌کم شیر را اضافه کنید و مخلوط را ورز دهید. در آخر، عسل را بیفزایید و نیم‌ساعت به خمیر استراحت بدهید تا دیگر به دست نچسبد. خمیر را با وردنه روی سطح آرد پاشی شده باز کنید و با قالب‌های گرد یا هر قالب دلخواه دیگری آن را قالب بزنید. خمیر قالب زده را در سینی فر چرب شده با رعایت فاصله بچینید و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با حرارت ۱۹۰ درجه سانتی‌گراد در طبقه وسط بپزید. بهتر است هنگامی که بیسکویت‌ها را در سینی فر چیدید، با چنگال چند سوراخ روی بیسکویت بیندازید. بعد از این‌که بیسکویت‌ها را از فر درآوردید، آن‌ها را روی توریِ سیمی خنک کنید.

 

اضافه وزن و روش های پیشگیری از آن امروزه دغدغه بیشتر افراد و بویژه نگرانی خانواده ها از چاقی کودکانشان شده . به همین دلیل گرایش به سمت مواد خوراکی رژیمی هم بیشتر است . سرآشپز ما امروز طرز تهیه کلوچه های شکلاتی با کالری کم را آموزش می دهد .

مواد لازم :

پودر کاکائو : نصف پیمانه

نمک : به اندازه نوک قاشق مرباخوری

شکر : نصف پیمانه

سفیده تخم مرغ : ۳عدد درشت

کرم تاتار : یک هشتم قاشق مرباخوری

وانیل :کمی

پودر قند : یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه :

فر را روی ۱۵۰درجه سانتی گراد تنظیم کنید.

سینی را با کاغذ فویل بپوشانید.

در کاسه ای کوچک، پودر کاکائو، نمک و یک چهارم پیمانه شکر را الک کنید.

در کاسه ای بزرگ، سفیده تخم مرغ و کرم تارتار را با همزن برقی با سرعت متوسط هم بزنید تا خود را بگیرد.

سپس کم کم یک چهارم پیمانه شکر را به مواد اضافه کنید تا سفیده براق شود.

پودر کاکائو و وانیل را اضافه کنید و با قاشق هم بزنید.

مواد را با استفاده از قاشق مرباخوری با فاصله بریزید تا تمام شود و سپس آن را در فر قرار دهید.

اگر دوست دارید کلوچه کمی نرم شود، کلوچه ها را تنها به مدت ۲۵ دقیقه و در صورتی که می خواهید کلوچه ترد باشد، خمیر را به مدت ۴۰ دقیقه در فر قرار دهید.

روی کلوچه های خنک شده کمی پودر قند بریزید و با چای یا قهوه سرو کنید.

 

 

 

شنبه 4/11/1393 - 13:17

پزشکان می‌گویند ماهی بخورید و سعی کنید ماهی‌های متنوعی را در سبد غذاییتان داشته باشید اما وقتی قصد خرید آن را داریم و سری به بازار ماهیفروش‌ها می‌زنیم، با انواع و اقسام ماهی‌ روبرو می‌شویم و سردرگم می‌مانیم که کدام یک را برداریم.

به گزارش جام جم سرا - گاهی هم شاید فقط با توجه به قیمت‌ها یکی را انتخاب کنیم بدون آنکه بدانیم هر ماهی باید به روشی خاص پخته شود و برای غذایی خاص مناسب است. این مطلب به همین موضوع اختصاص دارد و در آن مشخص می‌شود که هر ماهی بهتر است با چه روشی پخته و مصرف شود.


۱. ماهی شوریده
ماهی شوریده گوشتی لطیف دارد و بهتر است به صورت شکم‌پر (البته باید فقط تا کمر این ماهی باز شود) یا سرخ شده طبخ و مصرف شود.

۲. ماهی شیر
این ماهی تیغ ندارد بنابراین برای کسانی که سختشان است ماهی تیغ‌دار بخورند، مناسب است. کباب و سوخاری، بهترین روش‌های پخت این ماهی محسوب می‌شوند.

۳. ماهی حلوا سفید
این ماهی به دلیل طعم عالی‌ای که دارد، بهتر است تقریبا بدون هیچ ادویه‌ای تهیه شود. فقط کافی است به آن نمک و زردچوبه بزنید. این ماهی را باید همراه سرش نصف و فقط سرخ کنید. ماهی حلوای سفید بهترین گزینه برای خوردن با سبزی‌پلو است.

۴. ماهی کفال
هنگام خرید ماهی کفال انواع درشت آن را انتخاب کنید زیرا کفال‌های کوچک طعم مناسبی ندارند. بهترین روش پخت کفال، کباب کردن است آن هم به این روش که آب نارنج، آب گوجه‌فرنگی و نمک را با هم مخلوط و ماهی را با آن آغشته کنید و در میان توری بگذارید و کباب کنید. هنگام کباب کردن نیز باید افزودن سس تکرار شود تا زمانی که ماهی کاملا بپزد.

۵. اردک‌ماهی
این ماهی پوست کلفتی دارد، بنابراین باید پوستش کاملا گرفته و بعد پخته شود. کباب کردن و سوخاری کردن بهترین روش‌های پخت این ماهی هستند اما بهتر است گوشت اردک ماهی به قطعه‌های بسیار نازکی برش داده و با مخلوط آب نارنج، سیر و زعفران مزه دار شود تا هنگام خوردن گوشت آن احساس نکنید سفت است.

۶. ماهی آزاد
ماهی آزاد به روش شکم‌پر یا سرخ شده برای خوردن آماده می‌شود.

۷. ماهی سالمون
سالمون را می‌توان به صورت دودی، نیمه پخته در فر یا تفت داده شده در روغن زیتون آماده کرد.

۸. ماهی سرخو
سرخ کردن و تهیه خوراک‌های چینی، به این طریق که سبزی‌های تفت داده و گوشت ماهی تکه شده نیز به آن افزوده و تفت داده می‌شود، بهترین روش‌های پخت ماهی سرخو است.

۹. ماهی سفید
این ماهی را فقط باید نمک زد و بدون هیچ ادویه‌ای سرخ و خوردن کرد.

۱۰. ماهی سنگسر
سنگسر به دلیل بافت گوشتی ویژه‌ای که دارد، برای تهیه خورش و قلیه ماهی بهترین گزینه است و پس از پختن در غذا خرد نمی‌شود.

۱۱. ماهی قزل‌آلا
این ماهی را می‌توان سرخ کرد، در فر گذاشت یا در مایکروفر (با قدرت ۸۰۰ و به مدت ۵ دقیقه) و حتی به روش گریل‌کردن برای خوردن آماده کرد.

۱۲. ماهی هوکی
این ماهی تیغ ندارد و می‌توان آن را به صورت فیله شده برای تهیه غذای فیش‌اند چیپس (غذای معروف انگلیسی) ‌ استفاده کرد. البته قبل از اینکه آن را با خمیر مخصوص سوخاری کنید، باید آن را در آرد برنج بغلتانید.

۱۳. ماهی تیلاپیا
این ماهی وارداتی است و دو نوع با خط صورتی و خط سیاه دارد و با هر روش پختی می‌توان آن را آماده خوردن کرد. البته بهتر است انتخاب شما تیلاپیا با خطوط صورتی باشد زیرا از نظر طعم و مزه به نوع با خطوط سیاه ارجحیت دارد.

۶ نکته

۱. هرگز ماهی را با روغن زیتون به مدت طولانی سرخ نکنید زیرا حرارت دیدن طولانی مدت این روغن باعث تولید ترکیب‌های سرطان‌زا خواهد شد.
۲. ماهی‌های تازه ۳ ویژگی اصلی دارند؛ چشم‌های شفاف و سالم، گوشت ارتجاعی و باله‌های سالم و نشکسته. اگر باله‌های ماهی خردشده باشند، یعنی بار‌ها و بار‌ها یخ زده و یخش آب شده است.
۳. وقتی ماهی را سرخ کردید، حتما روی دستمال حوله‌ای یکبارمصرف قرار دهید تا روغن اضافی آن گرفته شود.
۴. از سرخ کردن بیش از حد ماهی خودداری کنید زیرا در این صورت اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در آن از بین خواهد رفت.
۵. به ماهی زیاد نمک نزنید. در ضمن، هر ادویه‌ای را به هر ماهی نباید زد زیرا هر ماهی طعم مخصوص به خود را دارد و با ادویه‌ای خاص مزه بهتری می‌گیرد. دریا مانند باغی است که صد‌ها درخت دارد و هر درخت میوه‌ای منحصر به فرد، پس نمی‌توان گفت این ماهی بوی زیادی دارد یا آن ماهی بدطعم است بلکه هر یک مزه خاص خود را دارد و به روشی ویژه می‌توان آن را برای خوردن آماده کرد.
۶. هرگز ماهی‌های ریز را (در صورتی که طبیعت ماهی درشت است) انتخاب نکنید زیرا در این صورت، مواد مغذی بسیار کمی دارد و برای خوردن مناسب نیست.

شنبه 4/11/1393 - 13:13


عجله نکنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که خانه‌ای که قصد خرید آن را دارید باید در محله‌ای خوب قرار داشته باشد. پس قدم نخست انتخاب محدوده مناسب برای سکونت است.
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، اسباب کشی و نقل مکان هر یک دغدغه‌های خود را دارد، اینکه قرار است از خانه‌ای به خانه دیگر بروید و همه وسایل را با چیدمانی جدید و متناسب با شرایط فضایی که در اختیار دارید بچینید خود روایتی اگر چه سخت به نظر می‌رسد، اما دوست داشتنی است. زیرا که بعد از همه این‌ها یعنی درست وقتی همه وسایل در جای خود قرار گرفت می‌توانید با خاطری آسوده استراحت کرده و از محیط خانه جدید لذت ببرید. 

این در حالی است که شاید پر دغدغه ترین کار پیش از جمع کردن وسایل خانه انتخاب و خرید خانه نو حتی فروش واحد مسکونی که در آن سکونت دارید، باشد. اما زیاد نگران نباشید اگر خریدار هستید یا فروشنده توصیه من به شما این است که سطرهای بعدی به عبارتی پیشنهادها و توصیه‌های ما را بخوانید. به طور حتم این موارد به شما کمک خواهد کرد تا در این تصمیم خود موفق باشید.

 نکات کلیدی برای خریداران

 عجله نکنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که خانه‌ای که قصد خرید آن را دارید باید در محله‌ای خوب قرار داشته باشد. پس قدم نخست انتخاب محدوده مناسب برای سکونت است. 

یادتان باشد این موضوع آنقدر اهمیت دارد که شاید بتوان برای آن از دکور و مساحت خانه مورد نظر گذشت، زیرا که می‌توان با بازسازی و تغییر در چیدمان خانه، دکور و ظاهر فضای داخلی آن را  تا حد زیادی تغییر داد، این در حالی است که شما هیچ توانی در تغییر محله مورد نظر نخواهید داشت. بنابراین توصیه می‌شود در هنگام سرمایه گذاری برای خرید خانه با توجه به پولی که برای این کار کنار گذاشته‌اید اولویت را به محله‌ای  بدهیدکه در آن قرار است زندگی کنید.

 بنابراین نخستین توصیه ما کسب اطلاع از شرایط محله همسایگان و امکانات آن است. به طور نمونه اگر ملکی را در یک منطقه از شهر پسندیدید چند ساعت از وقت خود در روز و چند ساعت در شب را برای آشنا شدن با این محدوده خالی بگذارید و سری به منطقه مورد نظر بزنید. کمی در محدوده مورد نظر قدم زده سلام و علیکی با کسبه‌اش داشته باشید و ترکیب جمعیتی و فرهنگ غالب مردم آن را بررسی کنید.  البته همه شاخص‌های مورد بررسی در محله به همین جا ختم نمی‌شود. به طور نمونه ممکن است در نزدیکی خانه‌ای که قرار است خریداری کنید مدرسه‌ای واقع شده باشد که سر و صدا و شلوغی آن آرامش‌تان را در خانه بر هم زند. اینکه عصرهنگام زمانی که خسته از کار روزانه به خانه بازگشته‌اید و می خواهید ساعتی را استراحت کنید با سرو صدای دانش آموزان و نوای زنگ مدرسه خواب یا آرامش‌تان آشفته شود. البته در اینجا یک پیشنهاد برای شما دارم. اینکه تنها به دلیل نزدیک بودن خانه مورد نظر به یک مدرسه خرید آن را فراموش نکنید، بلکه ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که مدرسه به کدام مقطع تعلق دارد. به طور مثال اگر مرکز آموزشی که در مجاروت این واحد مسکونی قرار دارد، مربوط به مقطع دبستان باشد به طور حتم در ساعات روز و زمان تعطیلی شدن دانش آموزان به دلیل تردد والدین برای همراهی فرزندان کوچک‌شان ترافیک زیادی را در محله ایجاد خواهد شد. البته مقطع دبیرستان هم مسائل خاص خود را دارد.  

بنابراین یش از اتخاذ هر تصمیمی در چنین موقعیت‌هایی این موارد را فراموش نکنید. البته این را هم بگویم که مجاروت و نزدیکی خانه به مراکز آموزشی در مقاطع مختلف اگر چه می‌تواند برای افرادی که در سن بالا هستند یک مشکل تلقی شود، زیرا نه تنها رفت و آمدشان را در ساعتی از روز مختل می‌کند بلکه سرو صدای ناشی از هیجانی که دانش آموزان  هنگام نواخته شدن زنگ آغاز به کار مدرسه یا پایان ساعت درس دارند، ممکن است موجب احساس استرس و ناآرامی  در فرد شد. اما برای خانواده‌هایی که فرزند مدرسه‌ای دارند شاید به نوعی حسن هم باشد. زیرا علاووه براینکه هزینه‌های تردد دانش آموزان به مدرسه را کم می‌کند بلکه به دلیل کوتاه بودن مسیر و داشتن زمان بیشتر جهت استراحت موجب می‌شود تا فرزند شما کمتر خسته شود و بهتر بتواند به درس و مشق خود رسیدگی کند. بنابراین ابتدا همه این محاسن و معایب را روی کاغذ نوشته و شرایط را ارزیابی کنید. بعد تصمیم بگیرید. صبر کنید هنوز توصیه های ما تمام نشده و شما برای فکر کردن به انتخاب جدید خود باید به موارد دیگری هم دقت کنید. اینکه باید مراقب واحد‌ها و کارگاه‌های صنعتی هم باشید. صدای بلند کارکردن کارگران با وسایل صنعتی، گاهی اوقات بوی بد مواد مورد استفاده در کارگاه و سایر الودگی‌های زیست محیطی از جمله مشکلاتی هستند که می‌توانند به دغدغه‌ای برای شما تبدیل شوند و به تدریج حتی در فاصله زمانی بسیار کوتاه موجبات دلزدگی و نارضایتی‌تان از انتخابی که کرده اید را رقم بزند. 

 یادتان باشد مجاور بودن با رستوران‌ها و واحدهای تجاری بزرگ اگر چه می‌تواند خود حسنی برای یک ملک باشد، اما باید توجه داشت وجود چنین مراکزی می‌تواند موجب رفت و آمد بیش از حد افراد شده و ترافیک، سرو صدا، آلودگی و شلوغی را به همراه داشته باشد. البته اگر ملک مناسبی را در چنین محدوده‌هایی مد نظر داشتید می‌توانید از پنجره‌های دوجداره و برخی اقدامات پیشگیرانه دیگر برای این کار استفاده کنید. با این وجود همه این‌ها منوط به انتخاب و میزان رضایت شما از واحد مسکونی است که برای خریداری و زندگی آن را پسندیده‌اید.فراموش نکنید که رها شدن از دست چنین عوامل مخل آرامش‌‌ به همین سادگی ها هم نیست. زیرا که بعد از خرید همه این ها می تواند دغدغه ای برای شما و نقطعه ضعفی برای مشتریان بعدی تبدیل شود.
 موضوع دیگری که باید به آن دقت داشته باشید. سیستم فاضلاب مورد استفاده در محله است که شاید کمتر به ذهنتان ضرورت بررسی آن خطور کند. توجه داشته باشید نبود این سیستم می‌تواند دردسرهای زیادی برایتان رقم بزند گذشته از مسائل زیست محیطی به مشام رسیدن بوی بد فاضلاب، به خطر افتادن شرایط بهداشتی محله نیز خود نقطه ضعف‌های جدی است که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت.

 این را هم بگویم که که اگر هنگام خرید به آسانی از کنار چنین نقصی بگذرید به طور حتم در هنگام فروش به دردسر خواهید افتاد. البته امروزه با توجه به برنامه ریزی برای راه‌اندازی فاضلاب شهری در بیشتر شهرها این مشکل تا حدی مرتفع شده است اما همچنان نباید آن را از یاد برد. دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی نیز موضوع دیگری است که توجه به آن ضرورت دارد. اینکه خانه شما نزدیک به ایستگاه مترو، اتوبوس‌های سریع و سیر یا مسیر‌ها و بزرگراه‌هایی باشد که در فاصله زمانی کمتری شما را به مقصد برساند موضوعی است که نباید آن را از یاد ببرید. زیرا که این امر نه تنها از میزان مشکلات مربوط به رفت و آمدهای شما خواهد کاست بلکه زمانی را که در خارج از خانه به عبارتی در طول مسیر از دست خواهید داد کم و کمتر می‌کند.
 
  فروشنده‌ها بخوانند

همیشه این خریداران نیستند که بایدبه نکات ویژه توجه کنند بلکه فروشنده‌ها هم از شاخص ‎ها و معیارهای مهم در این زمینه نباید غافل شوند. بنابراین اگر هنگامی که قصد فروش خانه‌تان را دارید، این امر را موکول به زمانی کنید که بازار خرید و فروش داغ است نه تنها در مدت زمان کمتری می‌توانید ملک خود را بفروشید بلکه شانس شما برای خرید خانه دلخواه‌تان بیشتر است. زیرا در چنین ایامی هم فروشنده زیاد است و هم خریداریانی که قصد نقل مکان به خانه جدیدی را دارند. 

یادتان باشد بهترین فصل داد و ستد در این زمینه تابستان است همچنین می‌توانید روی ایامی پایانی سال نیز تا حدی حساب کنید اما اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید خانه‌تان را در فصل پاییز و اوایل زمستان بفروشید یا باید کمی از نظر قیمت کوتاه بیایید یا آنقدر منتظر بمانید تا شاید مشتری دلخواه‌تان پیدا شود.   درصورتی فروشنده‌اید و می‌خواهید هرچه زود‌تر ملک خود را بفروشید تا خانه مورد نظرتان را خریداری کنید، توصیه ما این است که به همه نکات مثبتی که می‌تواند توجه خریداران را به خود جلب کند به صورت ویژه توجه کنید. 

به عنوان مثال به نظم و چیدمان خانه خود دقت داشته باشید. باید بدانید که هر قدر خانه شما زیبا باشد و موقعیت مناسبی داشته باشد نظافت و مترتب بودن وسایلتان می‌تواند این حسن را برجسته‌تر کرده یا بی‌دقتی‌تان به نظم و ترتیب این محاسن را کمرنگ و کمرنگ‌تر کند. اگر هم خانه نیاز به تعمیرات دارد به این موضوع نیز توجه داشته باشید اما در هر صورت اگر تعمیرات را به هر دلیلی فراموش کردید نظافت و مرتب بودن خانه را از یاد نبرید.  

بهتر است به دقت شرایط سرویس‌های بهداشتی و تمیز بودن آن را بررسی کنید زیرا که این مکان‌ها می‌تواند به نوعی موجب پشیمانی مشتری شود که دارد به واحد مسکونی شما به عنوان ملکی قابل خرید فکر می‌کند.  البته علاوه بر این موارد توصیه می‌کنم تا جایی که می‌توانید آشپزخانه را مرتب کرده و کابینت‌ها را نیز تمیز و براق کنید. از نگه داشتن وسایل اضافی روی سطوح افقی مانند کابینت‌ها، کانتر آشپزخانه، میز نهارخوری یا فضاهایی از این قبیل خودداری کنید. برای تزئین میز نهارخوری هم بهتر است از یک گلدان یا وسیله تزئینی شیک کمک بگیرید. توجه کنید که شلوغی روی این سطوح تنها موجب دلگیر به نظر رسیدن خانه شما خواهد شد.  

استفاده از مشاوری حاذق با روابط عمومی قوی هم می‌تواند به شما در رسیدن به هدفی که دارید به عبارتی فروش خانه به قیمت مناسب بسیار کمک کند. فردی که برنامه ریزی دقیقی داشته باشد و به زمانبندی در کار نیز دقت کند ضمن اینکه باید رفتارش با شما و خریداران صادقانه وصبورانه باشد تا اعتماد‌ها را به خود جلب کند.   پیشنهاد دیگری نیز برای شما داریم. اینکه اگر می‌خواهید در خانه جدیدتان از پرده و مبلمان نو استفاده کنید و برخی از وسایل به کارتان نمی‌آید می‌توانید به مشتریان بگویید که می‌توانید آن‌ها را برای آن‌ها بگذارید تا بخشی از هزینه‌هایشان کم شود و هم با این رفتار نگاه مثبت آن‌ها را به خود جلب کنید. ضمن اینکه دیگر لازم نیست زحمت باز کردن پرده‌ها و جمع کردن این وسایل را به خود بدهید
شنبه 4/11/1393 - 13:13

جام جم سرا:‌ مواد لازم- ماهی بدون استخوان: ۶۰۰ گرم، سبزی شامل، گشنیز و شنبلیله: ۸۰۰ گرم که مقدار گشنیز سه برابر شنبلیله ‌باشد، آرد: ۳ قاشق غذاخوری، تمبر هندی: یک بسته کامل، نمک و فلفل: به میزان لازم، روغن: به میزان لازم، زرد چوبه: نصف قاشق غذاخوری، پیاز: یک عدد سیر: یک بوته.

طرز تهیه:

ابتدا سبزی را بشویید و خرد کنید. سیر و پیاز را هم ریز خرد کرده و تفت دهید. آرد را به آن اضافه کنید و تفت دهید تا بوی خامی آرد گرفته شود. بعد سبزی و نمک، فلفل و زرد چوبه را هم افزوده و خوب مخلوط کرده و سرخ کنید.

حدود سه لیوان آب روی مواد بریزید و بگذارید جوش بیاید. ماهی را هم از قبل پاک کرده، بشویید و به تکه‌های کوچک برش بزنید. وقتی سبزی قلیه در حال جوشیدن بود، تکه‌های ماهی را در آن بیندازید.

تمبر هندی را در یک لیوان آب جوش حل کنید و آن را صاف کرده به خورش اضافه کنید. نمک و فلفل و میزان ترشی خورش را با میل خود می‌توانید بیشتر کنید و بگذارید خورش جا افتاده و به روغن بیفتد.لازم به ذکر است که ماهی را می‌توانید کمی سرخ کرده یا خام در خورش استفاده کنید.

 

این غذا سرشار از امگا ۳ بوده و شامل انواع ویتامینهاست؛ بسیار سریع آماده می‌شود و مناسب برای افرادی است که خسته از کار روزانه به منزل باز می‌

گردند

.

● مواد لازم:
▪ کنسرو تن ماهی یک عدد.
▪ نصف پیمانه برنج شسته شده.
▪ دو حبه سیر خرد شده.
▪ یک عدد پیاز متوسط.
▪ دو عدد گوجه فرنگی متوسط.
▪ یک عدد فلفل دلمه‌ای متوسط در صورت دلخواه.
▪ نصف پیمانه ذرت پخته شده.
▪ نصف پیمانه نخود فرنگی پخته شده.
▪ روغن و نمک و فلفل و سبزیجات معطر (ترخون-نعناع-جعفری-مرزه) و چند عدد زیتون کنسروی به مقدار دلخواه

● طرز تهیه:

پیاز را خلال و با سیر خرد شده کمی تفت می‌دهیم. سپس فلفل خرد شده و برنج شسته شده خام را به آن اضافه و کمی تفت می‌دهیم. سپس گوجه فرنگی خرد شده و ذرت و نخود فرنگی و تن ماهی را نیز اضافه کرده و شعله اجاق گاز را کم نموده و مواد را هم می‌زنیم و سبزی معطر و زیتون را به آن افزوده و درب ماهیتابه را گذاشته و ۲۰ دقیقه بعد که برنج از حالت خشکی در آمد. غذا را در داخل ظرفی کشیده و با خیارشور و گوجه تزئین می‌کنیم 

شنبه 4/11/1393 - 13:12

تا به حال ته‌چین با ماهی پخته‌اید؟ اگر نه طرز تهیه و مواد لازم برای این غذای خوشمزه را از سرآشپز ما یاد بگیرید و امتحان کنید؛ هم غذایی دریایی خورده‌اید، هم ته‌چین پخته‌اید، هم تنوعی غذایی برای خود و خانواده‌تان ایجاد کرده‌اید.

 

مواد لازم
ماهی قزل‌آلا - دو عدد
روغن مایع ذرت - یک پیمانه
برنج - پنج پیمانه
سبزی‌پلو - چهار پیمانه
سیر تازه خردشده - نصف پیمانه
نمک و فلفل - به میزان لازم
زعفران - به میزان لازم
طرز تهیه

ماهی‌ها را تمیز شسته و استخوان آن‌ها را جدا می‌کنیم. مقداری نمک، فلفل و زعفران به آن‌ها می‌زنیم تا مزه‌دار شوند. در این فاصله برنج را که از شب قبل همراه نمک خیس کرده‌ایم با سبزی‌پلو آبکش می‌کنیم. سپس ماهی را از طرفی که گوشت دارد در ماهیتابه سرخ می‌کنیم و طرف دیگر که پوست ماهی می‌باشد را ته ماهیتابه قرار داده و برنج آبکش شده را روی آن می‌ریزیم. ماهی دوم را کاملا سرخ کرده و سر آن را جدا می‌کنیم و در ماهیتابه گذاشته و بقیه برنج و سیر تازه را روی آن می‌ریزیم. در ظرف کوچکی، نصف پیمانه آب و بقیه روغن را ریخته روی حرارت می‌گذاریم. زمانی که به جوش آمد روی برنج می‌ریزیم و در ظرف را با فویل آلومینیومی بسته و آن را یک ساعت روی حرارت ملایم دم می‌کنیم. نهایتاً، در ظرف موردنظر برگردانده و مطابق شکل تزئین می‌کنیم. 

 

 

 

 مواد لازم- ماهی قزل‌آلا: ۳ عدد متوسط، پودر نان: ۵ قاشق، مغز بادام خرد شده: ۵ قاشق غذاخوری، کره: ۵۰ گرم، تخم‌مرغ: ۲ عدد کوچک، خیار شور ریز شده: ۲ عدد متوسط، آبلیمو: ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری، نمک و فلفل: به اندازه لازم، جعفری خرد شده: ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری.

طرز تهیه:

ابتدا ماهی‌ها را تمیز کنید، سپس شسته و نمک بزنید. نیم ساعت بعد آنها را خشک کنید و کمی فلفل بپاشید و کنار بگذارید.

فر را هم از قبل گرم کنید و در یک ماهی‌تابه نچسب کمی کره بمالید و آن را چرب کنید. پودر نان و بادام‌ها و نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید و در یک سینی بریزید.

تخم‌مرغ‌ها را هم در ظرفی بشکنید و خوب بزنید. ماهی‌ها را به مایه تخم‌مرغ آغشته کنید و بعد در بادام و پودر نان بغلتانید و در فر گرم شده به مدت 40 دقیقه با حرارت 180 درجه سانتی‌گراد بگذارید. همچنین می‌توانید روی حرارت مستقیم و کم آن را سرخ کنید. در ظرفی کوچک کره را ذوب کنید، پس از سرد شدن، خیارشور خرد شده و آبلیمو را به آن اضافه کنید. ماهی‌ها را در دیس بگذارید و از این سس روی آنها بریزید و اطراف آنها را با جعفری خرد شده تزئین کرده و میل کنید.

 

 

 جام جم سرا

شنبه 4/11/1393 - 13:12