تعداد مطالب : 6910
تعداد نظرات : 98
زمان آخرین مطلب : 2076روز قبل


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - سیده فاطمه مطهری:
گردگیری یکی از کارهای همیشگی و بی‌پایان برای تمیز نگه داشتن خانه است.

اگرچه نمی‌توانیم برای همیشه از گردوخاك نشسته بر وسایل خانه، خلاص شویم ولی راه‌حل‌هایی برای كم شدن گردوغبار و راحت تمیز كردن خانه داریم.

‌ اول از همه راه‌های ورود گردوخاك به خانه‌تان را پیدا كنید. درز در و پنجره‌ها یكی از اصلی‌ترین راه‌های ورود گرد وخاك به خانه هستند. حتما این درز‌ها را بگیرید تا علاوه بر جلوگیری ازورود گردوخاك، گرمای خانه از این درزها خارج نشود. دریچه‌های كولر نیز یكی دیگر از راه‌های ورود گردوخاك به خانه است. حتما دریچه‌های كولر را ببندید و بعد از تمیز كردن آنها، یك كاغذ یا مقوا جلوی دریچه بچسبانید تا مانع ورود گرد و خاك به خانه وخارج شدن گرما شود. در فصل‌های گرم سال نیز هربار بعد از جارو كشیدن خانه، كولر را خاموش كنید و با سر فرچه‌ای جاروبرقی، دریچه‌های كولر را جارو كنید تا گردوخاك آن گرفته شود.

‌ ورود خود شما به خانه نیز یكی از راه‌های آمدن گردوخاك به منزل است. گردوخاكی كه روی كفش، لباس و وسایل‌تان نشسته، با شما وارد خانه می‌شود. پس بهتر است كفش‌هایتان را خارج از در ورودی خانه دربیاورید و در جاكفشی بگذارید. لباس‌هایتان را قبل از ورود به خانه بتكانید و اگر خرید كرده‌اید آنها را مستقیم به آشپزخانه ببرید و جابه‌جا كنید. موكت یا فرش كوچكی در ورودی خانه پهن كنید و هفته‌ای یك‌بار آن را بشویید یا جارو بكشید.

‌ روزنامه یا كاغذباطله را در اتاق پاره نكنید، زیرا ریزذراتی كه آنها را تشكیل داده‌اند در هوا معلق می‌شوند و روی وسایل می‌نشینند.

‌ فیلترجاروبرقی‌تان را طبق دستوری كه دارد هرچند وقت یك‌بار تمیز یا عوض كنید، چون منافذ این فیلترها بعد از مدتی كثیف و مسدود می‌شوند و نمی‌توانند گردوخاك را در جارو محبوس كنند و به بیرون بازمی‌گردانند.

‌ قبل از شروع گردگیری، خانه‌تان را جارو بزنید؛ چون بیشتر گردوغبارها با جارو جمع می‌شود و مقدار كمی روی وسایل باقی می‌ماند كه برای تمیز كردن آنها بهتر است از گردگیرهای پری استفاده نكنید چون گرد و خاك به آنها نمی‌چسبد و فقط از یك مكان به مكان دیگر منتقل می‌شوند. بهترین گزینه، گردگیرهای ریزبافت یا پارچه‌های میكروفیبر یا الكترواستاتیكی هستند كه گردوخاك را به‌خود می‌گیرند و نگه‌می‌دارند و بعد از تمام شدن گردگیری به راحتی شسته می‌شوند و دوباره قابل‌استفاده هستند.

اگر دستمال یا پارچه‌های معمولی در دسترس دارید و با آنها خانه را تمیز می‌كنید، حتما با كمی آب مرطوبشان كنید تا گردوخاك به آنها بچسبد.


شنبه 27/10/1393 - 22:13


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - مهدی صالح پور :
حجم معوقات بانکی کشور سر به فلک کشیده و بدهکاران بزرگ بانکی، هزاران میلیارد تومان وامی را که با خوشحالی گرفته‌اند پس نداده‌اند.

خیلی‌ها شاید بپرسند قسط‌های چندده میلیونی این وام‌ها، از حقوق چه كسانی كسر می‌شود و اصلا مگر ضامن‌های این وام‌های كلان، چقدر حقوق می‌گیرند كه بخواهند درصورت عدم‌پرداخت، قسط‌های معوقه را پرداخت كنند؟ در حال حاضر 2نوع وثیقه برای ضمانت وام‌های بانكی وجود دارد؛ طبق قوانین اغلب بانك‌های كشور، ضمانت بانكی برای وام‌های كمتر از 10میلیون تومان یا همان وام‌های خرد، یك ضامن معتبر با گواهی كسر از حقوق و برای وام‌های بیشتر از 10میلیون تومان یا همان وام‌های كلان، یك وثیقه ملكی كه در رهن بانك قرار بگیرد، لازم و كافی است. البته در كنار اینها، بسته به تشخیص مسئول تسهیلات بانك و رئیس شعبه، دریافت چك و سفته به اندازه رقم تسهیلات، امری رایج است. در مورد وام‌های كلان، به‌علت اینكه هیچ گواهی كسر از حقوقی جوابگوی اقساط میلیونی نیست، بانك‌ها، خیلی دنبال ضامن معتبر و رسمی و دولتی نیستند.

بالای 10میلیون

وام‌های بیشتر از 10میلیون تومان در رده وام‌های كلان قرار می‌گیرند. مهم نیست 20میلیون وام مسكن بگیرید یا 1میلیارد وام ساخت كارخانه؛ با توجه به مبلغ وام، یك وثیقه ملكی باید در رهن بانك قرار‌بگیرد تا اگر روزی روزگاری اقساط عموما سنگین عقب افتاد، بانك بتواند به حقش برسد. برای تسهیلاتی كه سند ملكی به‌عنوان ضامن در رهن بانك قرار می‌گیرد، قدم‌های اول بانك برای وصول مطالبات، مشترك است؛ یعنی چند ماه پیامك و تلفن و نامه را امتحان می‌كنند. اگر این روش‌ها جواب نداد، كار به اجرائیات می‌كشد. هر بانك، یك بخشی با عنوان اجرائیات دارد كه مسئول وصول مطالبات تسهیلات آن شعبه است.

چه موقعی كار به اجرائیات می‌كشد؟
وقتی رقم بدهی خیلی زیادتر از حد معمول بشود و مثلا نیمی از مبلغ وام را پرداخت نكنید، كار به اجرائیات می‌كشد. چون پروسه وصول مطالبات از طریق سیستم اجرائیات بسیار زمان‌بر و پرهزینه و پردردسر است، تا رقم بدهی به رقم قابل توجهی نرسد، بانك تلاش می‌كند با همان روش‌های دیپلماتیك پیگیر مطالباتش باشد.

چه محدودیت‌هایی برای سندهای در رهن بانك ایجاد می‌شود؟
سندی كه در رهن بانك قرار می‌گیرد، به‌صورت بالقوه متعلق به بانك است و همانطور كه از نامش پیداست، كسی اجازه خرید و فروش‌اش را ندارد، مگر اینكه با توافق خریدار و فروشنده، آن ملك معامله شده و به فروش برود كه البته به‌طور معمول، كسی این شرط را قبول نمی‌كند. به فرض محال اگر هم كسی چنین شرطی را قبول بكند، هنگام تغییر نام و ثبت سند، بانك وارد عمل شده و اجازه نقل و انتقال ملك را می‌گیرد.

چه زمانی سند از رهن بانك خارج می‌شود؟
بانك‌ها می‌توانند این امكان را به‌وجود بیاورند كه اگر مبلغ بدهی خرد شده و زیر 10میلیون تومان باشد، با دریافت یك چك یا با قبولِ یك ضامن، سند را از رهن خارج كنند. در این صورت، قالب تسهیلات عوض شده و قوانین ضمانت وام‌های خرد برای تسهیلات مذكور اعمال و امكان خروج سند از رهن بانك فراهم می‌شود.

چه طور اجرائیات سند را تبدیل به پول می‌كند؟
بعد از چند‌ماه كه بانك مطمئن شد شما اهلِ بازپرداخت وام نیستید، به بخش اجرائیات اعلام می‌كند كه رقم بدهی تسهیلات از حد گذشته و باید از این طریق مطالبات وصول بشود. به این ترتیب، اجرائیات به قوه قضاییه نامه می‌زند و اعلام می‌كند كه صاحب وام، اقساطش را پرداخت نكرده و بدهی‌اش به بانك زیادشده. در این صورت، وقتی قوه‌قضاییه بانك را در استفاده از این روش محق دانست، با صدور حكم قضایی، به بانك اجازه فروش ملكی كه سندش در رهن بانك بوده را می‌دهد. در نهایت اگر همه این اتفاقات بیفتد و شما همچنان به‌فكر پرداخت اقساط نباشید، ملك در رهن به فروش رفته و بانك مبلغ بدهی خود را برداشته و بقیه پول را به‌حساب صاحب سند واریز می‌كند.

زیر10 میلیون

بانك‌ها برای اینكه به دردسر نیفتند و هر روز در گیرودار مجادلات حقوقی با ادارات برای كسراز حقوق نباشند، روش‌های پوششی را برای ضمانت بازپرداخت تسهیلات به‌وجود آورده‌اند:

2 تا ضامن معتبر
محض احتیاط: مسئول تسهیلات شعبه و همچنین رئیس شعبه، این حق را دارند كه بنا به تشخیص خود، علاوه بر یك ضامن معتبر با گواهی كسر از حقوق، برای وام‌های كمتر از 10میلیون تومان، یك یا 2ضامن دیگر به علاوه چك و سفته هم درخواست كنند. این ضامن‌ها می‌توانند به اندازه كل مبلغ وام یا هر كدام درصدی از مبلغ وام را ضمانت كنند.

جواز كسب
نماد اطمینان: جواز كسب، مستقلا امكان ضمانت بانكی شدن را ندارد. «پروانه كسب» همیشه در كنار یك چك معتبر است كه می‌تواند ضمانت پرداخت اقساط وام را برعهده بگیرد و از نظر بانك، این پروانه صرفا ضامن وصول چك است، نه بازپرداخت تسهیلات!

هشدار1
لیست سیاه بانك در دستان شما!

بانك مركزی در حال راه‌اندازی سیستم جامعی است كه توسط آن، همه مردم بتوانند از لیست سیاه بانك مركزی مطلع شوند. به این شكل كه اگر شما به‌عنوان یك مغازه‌دار، چكی از یك فرد برای ضمانت خرید اقساطی یك جنس دریافت می‌كنید، از سامانه جامع بانك مركزی متوجه بشوید كه صاحب چك در لیست سیاه و بد‌حساب‌های بانك مركزی هست یا نه؟ البته كه جزئیات بدهی افراد هیچ‌وقت عمومی نخواهد شد اما شما با چند كلیك ساده، از حضور افراد در لیست سیاه بانك مركزی مطلع می‌شوید.

هشدار 2
قطره قطره جمع گردد ...

اگر 6‌ماه قسط‌ها پرداخت نشود، 6درصد به سود تسهیلات اضافه می‌شود و اگر 12‌ماه پرداخت نشود، 8درصد به سود تسهیلات اضافه می‌شود. با توجه به اینكه نرخ سود تسهیلات در اغلب بانك‌ها 28درصد است، بعد از یك‌سال كه اقساط را پرداخت نكنید، این سود به 36درصد می‌رسد و این رقم، به‌صورت پلكانی به ازای هر 6ماه، چند درصد اضافه می‌شود و به این ترتیب، تبعات عدم‌پرداخت اقساط، بیشتر و بیشتر می‌شود.

كسر حقوق
نحوه كسر حقوق و بازپرداخت تسهیلات، تاحد زیادی به آستانه تحملِ مسئول ارائه تسهیلات بانك و همچنین صبوری مدیر شعبه بستگی دارد اما در شرایط معمول این اتفاق‌ها مرحله به مرحله برای شما رقم می‌خورد:
اول: قبل از سررسید هر قسط، بانك یك پیامك یادآور به شما ارسال می‌كند تا اقساط تسهیلات را به‌حساب بانك واریز كنید. برای تسهیل این امر هم راه‌های كاربردی مختلفی از تلفنبانك گرفته تا امكان پرداخت از طریق تلفن همراه را پیشِ روی شما می‌گذارد تا بهانه‌ای برای پرداخت نكردن نداشته باشید. این نخستین تلاش بانك برای وصول مطالباتش است.
دوم: مسئول تسهیلات وقتی 2یا 3قسط متوالی را پرداخت نكنید، به قضیه مشكوك می‌شود كه حتما مشكلی پیش آمده. به همین دلیل از بانك با شما تماس می‌گیرند و می‌خواهند كه اگر مشكلی وجود دارد، به بانك اطلاع بدهید و البته كه در اسرع وقت اقساط معوقه را بازپرداخت كنید.
سوم: این اتفاق چندین بار تكرار می‌شود تا شما، با زبان خوش، بدهی بانك را پرداخت كنید. معمولا بانك‌ها تا 3‌ماه دیگر (بعد از آن 2و 3‌ماه اول) از تذكر استفاده می‌كنند و اولویت‌شان، توافق دوستانه با شماست اما درصورت عدم‌همكاری، روش‌های دیگری را امتحان می‌كنند.
چهارم: در این مرحله، به‌صورت كتبی، نامه‌ای با سربرگ بانك برای شما كه صاحب وام هستید ارسال می‌شود. به شما كتبا اعلام می‌كنند كه هر چه سریع‌تر نسبت به پرداخت اقساط معوقه اقدام كنید.
پنجم: در این مرحله، بانك از ضامنی كه ضمانت پرداخت اقساط شما را برعهده گرفته، درخواست می‌كند تا شما را متقاعد به پرداخت اقساط كند.
ششم: درخواست كتبی از ضامن برای پرداخت بدهی‌ها یك قدم قبل از اقدام به كسر از حقوق است. در این مرحله كه حدود 3تا 4‌ماه طول می‌كشد، بانك همچنان تلاش می‌كند با روش‌های دیپلماتیك و بدون دردسر و هزینه‌های زیاد، سرمایه‌اش برگردد.
هفتم: وصول مطالبات بانكی از طریق كسر حقوق از ضامن، برای بانك پرهزینه و پردردسر است. عموما بانك‌ها ترجیح می‌دهند شما حتی با تأخیر، با پرداخت جریمه، بدهی‌تان را تسویه كنید.
هشتم: وقتی تشویق و تهدید و نامه و تماس راهگشا نباشد، كسر حقوق از ضامن كلید می‌خورد. مسئول تسهیلات بانك، بعد از 7تا 9ماه، وقتی مطمئن شد كه خیال پرداخت اقساط را ندارید، با تنظیم نامه‌ای به محل كارِ ضامن، به معاونت مالی محل كارِ وی اطلاع می‌دهد كه باید مبلغ اقساط وام از حقوق كارمندِ شما كسر بشود.
نهم:در این مرحله، عطفِ به گواهی كسرِ حقوقِ صادر شده توسط محلِ كارِ ضامن، بانك تصمیم‌گیری می‌كند كه چه مقدار و در چه بازه زمانی از حقوق ضامن كسر شود؛ به‌عنوان مثال اگر بدهی شما به بانك 2میلیون تومان بشود، در 10‌ماه متوالی، ماهانه 200هزار تومان از حقوق ضامن كسر می‌شود. این رقم شامل مبلغ اقساط، سودِ بدهی و همچنین جریمه دیركرد خواهد بود.
دهم: در بازه زمانی موردتوافق بانك و ضامن، محلِ كارِ ضامن، ماهانه مبلغ مشخصی را به‌حساب بانك پرداخت‌كننده تسهیلات واریز می‌كند تا بدهی شما به بانك تسویه شود. و به این صورت، فردِ ضامن از ضمانتِ شما به‌شدت پشیمان می‌شود!

اگر ضامن هم اقساط را ندهد

اگر در فاصله چند ماهه بین پرداخت تسهیلات تا تجمیع بدهی، ضامن از محل كارش خارج شود، از آنجا كه محلِ كارِ ضامن، وظیفه‌ای ندارد كه این موارد را به بانك اعلام كند و از آنجا كه بانك هم ارتباط خاصی با اداره‌ای كه گواهی كسر ازحقوق صادر كرده ندارد، عملا بانك متوجه خروج ضامن از محل كارش نمی‌شود. در این صورت، گواهی كسر از حقوق باطل شده و بانك سراغ چك و سفته‌هایی كه در كنار گواهی كسر از حقوق دریافت كرده می‌رود.

بدهی مانده وام چه تبعاتی دارد؟

ضامنی كه گواهی كسر از حقوق می‌آورد، مسئول پرداخت اقساط است. تا وقتی كه فرد در آن اداره مشغول به‌كار باشد و مادامی كه اقساط پرداخت نشود، قانونا ضامن مسئول بازپرداخت تسهیلات خواهد بود و به هیچ وجه نمی‌تواند از این مسئولیت شانه خالی كند اما اگر به هر شكلی، هم شما اقساط را پرداخت نكنید و هم ضامن به هر دلیلی این كار را انجام ندهد، نام هر دو به لیست سیاه بانك مركزی وارد شده و طبق بخشنامه بانك مركزی، دیگر امكان دریافت دسته‌چك و هیچ‌گونه تسهیلات جدید را نخواهید داشت.


شنبه 27/10/1393 - 22:13


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - اصغر اصغری:
بن‌سای گیاهی است که برای داشتن نمونه کامل و زیبای آن باید سال‌ها زمان صرف کنید تا بتوانید یک شگفتی به‌وجود بیاورید.

خاستگاه اصلی این نوع عمل‌آوری درختان، چین و تایلند و به‌طور كلی شرق و جنوب شرق آسیاست. تقریبا ۲ قرن می‌شود كه انواع بن‌سای در سطح جهان فراگیر شده و هر روز بر تعداد طرفداران آن افزوده می‌شود. یك تصور بسیار نادرست درباره بن‌سای این است كه خیلی‌ها فكر می‌كنند، بن‌سای یك تیره خاص از گیاهان خاص است اما مثلا بن‌سای بلوط، هیچ فرقی با نمونه واقعی و بزرگ درخت بلوط ندارد و با آن مو نمی‌زند. در واقع، بن‌سای‌‌ همان درخت است اما در ابعاد بسیار كوچك‌تر و مینیاتوری! این راهنما به كمك حمید رنجبریان، كارشناس مهمان ما تهیه شده است. با كمك این مطلب با انواع بن‌سای بیشتر آشنا می‌شوید، روش‌های نگهداری آن را می‌شناسید و اگر گیاه‌تان مریض شد به نجاتش می‌شتابید.

بن‌سای چطور كوچك می‌ماند؟

درختان بن‌سای در ابعاد مختلف وجود دارند؛ نمونه‌هایی كه كمتر از ۱۰سانتی‌متر ارتفاع دارند بن‌سای كوچك هستند، بن‌سای متوسط در اندازه‌های ۱۰ تا ۳۰سانتی‌متر دیده می‌شود و بن‌سای بزرگ هم ارتفاعی بین ۶۰ تا ۷۰سانتی‌متر دارد. برای اینكه یك بن‌سای واقعی و زیبا داشته باشید كافی است یك نوع بذر درخت یا گیاه را تحت ۳ عامل غذا، نور و رطوبت تعیین شده قرار دهید. وقتی كه به بن‌سای، مواد مغذی كافی نرسد، كوچك می‌ماند و این‌‌ همان چیزی است كه ما هنگام پرورش بن‌سای باید به آن توجه كنیم. جالب اینكه اگر یك بن‌سای واقعی را در یك باغچه با خاك غنی‌شده بكارید طی چند سال رشد می‌كند و به درخت واقعی تبدیل می‌شود. بن‌سای بذر خاصی ندارد، مثلا برای داشتن یك بن‌سای كاج، می‌توانید از بذر‌‌ همان گیاه كاج بهره ببرید. نگهداری از بن‌سای از‌‌ همان بذر شروع می‌شود. كار‌شناسان این رشته در‌‌ همان سال اول كاشت، ریشه‌هایش را هرس و آن را در شرایط خاص نگهداری می‌كنند تا درخت زیاد رشد نكند و مینیاتوری باقی بماند.

بن‌سای واقعی چه شكلی است؟

چند‌ماه پیش یك بن‌سای در یك مزایده به قیمت یك میلیون دلار به فروش رسید. خانواده‌ای ژاپنی مالك این بن‌سای كاج بودند و طی ۳۶۰ سال گذشته از آن نگهداری كردند. حالا می‌خواهیم ببینیم ویژگی‌های درخت اصیل بن‌سای چیست و چگونه ارزشگذاری می‌شود؟ مهم‌ترین نكته برای اینكه بخواهید عیار، قیمت و ارزش یك بن‌سای را دریابید این است كه ابتدا‌‌ همان درخت را در ابعاد واقعی‌اش و با همه ویژگی‌هایش بشناسید. مثلا كسی كه می‌خواهد بن‌سای درخت بلوط را بخرد باید با درخت بلوط در ابعاد واقعی‌اش كاملا آشنا باشد. هر چه بن‌سای به درخت اصیل خودش نزدیك‌تر و شبیه‌تر باشد، میزان ارزش و عمر آن نیز بالا‌تر می‌رود، البته می‌توان با روش‌های خاص، چین و چروك‌هایی روی تنه درخت بن‌سای ایجاد كرد یا آن را به شكلی خاصی فرم داد. اما عمر واقعی بن‌سای از روی پوست آن شناخته می‌شود. همه كارشناسان می‌دانند كه پوست درخت كاج ۲۰ ساله با نمونه ۸۰ ساله آن چه تفاوت‌هایی دارد. همین تفاوت‌ها در بن‌سای كاج هم كاملا مشخص و ملموس است.

چند جور بن‌سای داریم؟

بن‌سای‌ها كلا به ۲ دسته همیشه سبز‌ها و خزان‌دار‌ها تقسیم می‌شوند. كاج جزو همیشه سبز‌ها و نارون، بلوط، ابریشم، سیب و نمونه‌هایی از این دست جزو خزان‌دار‌ها به شمار می‌روند. گیاهان همیشه‌سبز معمولا چرخش كندتری در طبیعت دارند و برای زرد شدن و افتادن برگ‌هایشان به زمان بیشتری نیاز است. به‌صورت كلی، همیشه‌سبز‌ها آب كمتری نیاز دارند و خاكشان هم دانه درشت است. گیاهان خزان‌دار سیكل طبیعی سریع‌تری دارند و به همین دلیل به نور، آب و خاك مقوی‌تری احتیاج دارند. نگهداری از گیاهان خزان‌دار كمی سخت‌تر است چرا كه باید به موقع به آنها سرما داده شود تا به خواب زمستانی بروند. بن‌سای‌هایی كه بیشتر در ایران دیده می‌شوند از نمونه خزان‌دار‌ها هستند. نمونه ارزان آن دارای یك تنه تقریبا قطور با چند شاخه بر فراز آن است. این بن‌سای‌ها معمولا ۲ تا ۳سال بیشتر سن ندارند اما یادتان باشد بن‌سای واقعی و زیبا عمری فرا‌تر از ۲۰ سال دارد.

چه خاكی مناسب است؟

برای تهیه خاك مناسب بن‌سای می‌توانید به بازار گل و گیاه یا گلفروشی‌ها مراجعه كنید. خاك بن‌سای بستگی به نوع همیشه‌سبز و یا خزان‌دار آن دارد. خاك گیاهان همیشه سبز ۶۰درصد شن دارد اما میزان شن در خاك بن‌سای‌های خزان‌دار بین ۴۵ تا ۵۰ درصد است. وقتی نخستین نشانه‌های پاییز پیدا می‌شود باید بن‌سای‌های خزان‌دار را از گلدان خارج كنید و در زمین بكارید. كافی است خاك مناسب را تا ۱۰سانتی‌متر بالا‌تر از ریشه پر كنید تا سرما آسیب جدی به آن وارد نكند. پس از عبور فصل خزان و سرد، می‌توانید ریشه گیاه را دوباره هرس كنید و داخل گلدان بگذارید.

می‌شود در خانه نگه داشت؟

پاسخ این سؤال بستگی كامل به شما و زمانی دارد كه روی گیاه بن‌سای صرف خواهید كرد. اما خیالتان راحت، با كمی راهنمایی و توجه می‌توانید بن‌سای را در خانه‌تان نگه دارید. شما می‌توانید انواع درختان بن‌سای را در ۱۲ فرم مختلف پرورش دهید یا حتی وقتی حرفه‌ای‌تر شدید، گیاه را به سلیقه خودتان شكل بدهید و بزرگ كنید. فرم‌هایی مثل آبشار، نیمه آبشار، دوقلو و استاندارد هم طرفداران زیادی میان علاقه‌مندان دارند. شما می‌توانید بن‌سای درختانی مثل بادام، انار، كاج، سیب، افرا، انجیر، نارون و خیلی نمونه‌های دیگر را در خانه و در شرایط مطلوب نگهداری كنید. اگر هر روز كمی به این گیاه توجه نشان دهید می‌توانید آن را مثل یك یادگار خانوادگی به نسل بعدی‌تان انتقال دهید.

چقدر آب بدهید كافی خواهد بود؟

اصولا یك نوع اشتباه بزرگ درباره آبیاری انواع گیاهان، به‌ویژه بن‌سای وجود دارد؛ آن هم اینكه ما همیشه از فرمول ثابت ۲ لیوان آب، هر یك روز در میان برای همه گیاهان استفاده می‌كنیم. اگر می‌خواهید بن‌سای‌تان همیشه شاداب و سرحال بماند باید به شیوه آبیاری آن توجه خاص نشان دهید. خاك بن‌سای یك زه‌كشی بسیار مناسب دارد و وقتی شما آن را آبیاری می‌كنید طی چند ثانیه، آب اضافی از زیر گلدان خارج می‌شود. برای آبیاری گیاه بن‌سای باید آب را به وسیله یك آبپاش در همه سطح خاك بریزید. برای آبیاری درخت هم به شرایط دمایی و رطوبت توجه داشته باشید. اگر انگشت‌تان را كمی در خاك گیاه فرو كرده و دیدید كه هنوز مرطوب است دیگر لازم به آبیاری گیاه نیست.

كدام گلدان برای بن‌سای مناسب است؟

برای انتخاب مناسب گلدان باید به ۲ عامل قطر تنه و اندازه عرض و طول شاخه‌های بن‌سای توجه كنید. معمولا قطر تنه بن‌سای نشان‌دهنده عمق گلدان است، مثلا اگر قطر تنه ۵ سانتی‌متر باشد، به عمق گلدان ۱۰سانتی‌متری نیاز دارید. طول و عرض مناسب گلدان هم باید به اندازه شاخ و برگ تاج گیاه باشد. مثلا اگر طول تاج شاخ و برگ یك گیاه ۵۰سانتی‌متر باشد، طول گلدان هم باید همین اندازه را داشته باشد تا بتواند به خوبی ریشه بدواند. بهتر است جنس گلدان را از سرامیك انتخاب كنید. یادتان باشد گلدان سرامیكی‌ای بخرید كه داخلش لعاب‌دار نباشد.

بن‌سای مریض شد چه‌كار كنم؟

بن‌سای هم مثل هر موجود زنده دیگری ممكن است دچار انواع بیماری‌ها شود. در چنین مواقعی باید حسابی حواستان را جمع كنید تا به موقع به داد گیاه برسید. از آنجا كه هر درختی به‌صورت طبیعی دارای یكسری آفت‌هاست، امكان دارد همان آفت‌ها سراغ بن‌سای هم بیایند. مثلا كرم درخت سیب، در نمونه بن‌سای آن هم دیده می‌شود. برای رفع این نوع مشكلات می‌توانید از‌‌ همان آفت‌كش‌هایی كه برای درخت اصلی استفاده می‌كنید بهره ببرید.

بیماری دیگری كه میان بن‌سای‌ها كمی شایع است، پوسیدگی طوق تنه خوانده می‌شود. نشانه‌اش هم این است كه گیاه در محل برخورد تنه با خاك دچار پوسیدگی می‌شود یا در جایش لق می‌زند و ثبات ندارد. آبیاری بیش از حد گیاه یكی از مهم‌ترین عوامل پوسیدگی طوق تنه است. در چنین شرایطی‌گاه دیده می‌شود كه برگ‌ها هم شروع به ریزش می‌كنند یا قهوه‌ای می‌شوند. بن‌سای در چنین شرایطی دیگر مرده و استحكام روی پوست درخت كم شده است. اگر به موقع این بیماری تشخیص داده و خاك آن عوض شود می‌توان به بازگشت گیاه امیدوار بود. خیلی از كسانی كه با روش نگهداری بن‌سای آشنایی كافی ندارند گله می‌كنند و می‌گویند گیاه‌شان تا زمان بهار شرایط خوبی داشته اما یكباره برگ‌هایش ریخته و خشك شده است. آنها نمی‌دانند كه باید بن‌سای‌های خزان‌دار را در آغاز فصل پاییز در محیط باز و خارج از خانه نگه دارند تا اصطلاحا به آن سرما بزند. درخت در این شرایط به خواب زمستانی می‌رود و دوباره با آغاز بهار رنگ و رویی تازه پیدا می‌كند. اگر به موقع این كار انجام نشود، مرگ زودرس سراغ بن‌سای خواهد آمد.


شنبه 27/10/1393 - 22:13


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - اصغر اصغری:
ماه‌های سرد سال که از راه می‌رسد نخستین تغییر‌ها در نوع پوشش مردم دیده می‌شود.

كم‌كم همه سراغ لباس‌هایی می‌روند كه بتواند بدنشان را در برابر هجوم سرما درامان بدارد. تغییرات اما به همین جا خلاصه نمی‌شود. حالا وقت آن است كه سراغ نصب بخاری در خانه و محل كارتان بروید اما نصب صحیح این وسیله گرمازا استانداردهای خاص خودش را دارد كه رعایت آنها باعث بهره‌مندی از گرمای لذتبخش و مطبوع خواهد شد اما توجه نكردن به آنها خسارت‌های جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت. در این گزارش همراه محمود غدیری، معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران شده‌ایم تا مراحل مختلف نصب صحیح بخاری را با هم مرور كنیم و یك زمستان تابستانی، گرم و ایمن داشته باشیم.

نكات ایمنی بخاری 
همه‌‌چیز استاندارد باشد

اگر برای امسال قصد دارید بخاری جدید بخرید توجه داشته باشید كه حتما سراغ كالاهای استاندارد و تولیدات شركت‌های معتبر بروید. همچنین نوعی بخاری را انتخاب كنید كه متناسب با منطقه آب و هوایی شما و همینطور فضای خانه‌تان باشد. خیلی‌ها هم هستند كه سراغ بخاری قدیمی‌شان می‌روند تا فصل سرد سال را با آن سپری كنند. برای راه‌اندازی و نصب بخاری رعایت این نكات را فراموش نكنید.
وضعیت ظاهری بخاری را بررسی كنید. اگر دچار عیب ظاهریو یا مشكلی در بخش‌های مختلف شده است، حتما آن را به كمك یك متخصص برطرف كنید.
استفاده از بخاری‌هایی كه شیشه جلویی آنها شكسته باعث افزایش خطر آتش‌سوزی و یا ورود گاز سمی مونواكسیدكربن به محیط می‌شود. پس حتما برای این نوع بخاری‌ها شیشه نو تعبیه كنید.
هیچ‌گاه از بخاری‌های قدیمی كه مجهز به ترموكوپل نیستند استفاده نكنید؛ چراكه همین قطعه كوچك می‌تواند جان شما را هنگامی كه شعله قطع شده باشد نجات دهد.
گاهی لازم است برای نصب بخاری در محل مورد نظر، دكور خانه‌تان را اندكی تغییر دهید چرا كه بهتر است به فاصله یك متر، وسیله‌ای نزدیك بخاری قرار ندهید تا احتمال بروز آتش‌سوزی به حداقل برسد.
برخی از شهروندان برای گرم كردن محیط خانه و یا محل كارشان از بخاری‌هایی كه اصطلاحا بدون دودكش هستند استفاده می‌كنند. این بخاری‌ها به‌دلیل سوخت كاملشان، گاز مونواكسیدكربن كمتری تولید می‌كنند اما خطر آنها هیچ‌گاه به صفر نمی‌رسد، به همین دلیل هرگز نباید از بخاری‌های بدون دودكش در محل‌هایی كه در آن استراحت می‌كنید بهره ببرید. این كار ممكن است به قیمت جانتان تمام شود. استفاده از این نوع بخاری‌ها در محیط كار یا مكان‌هایی كه دارای جریان ورودی و خروجی هوا هستند اشكالی ندارد.

نكات ایمنی شلنگ گاز بخاری 
شكل ظاهری مهم است

شلنگ گاز یكی از مهم‌ترین بخش‌های اصلی راه‌اندازی و نصب مجدد بخاری برای ورود به فصل سرد سال است. توجه به نكات ایمنی این قطعه می‌تواند شما را از بروز خطراتی همچون آتش‌سوزی برهاند.
هنگامی كه می‌خواهید برای بخاری‌تان شلنگ بخرید، حتما سراغ نمونه‌های ویژه گازسوز آن بروید. شلنگ‌های معمولی و شلنگ‌های آب از مواد نفتی تهیه می‌شوند و در مجاورت با جریان گاز به‌تدریج كیفیت خود را از دست می‌دهند. از طرف دیگر، شلنگ‌های معمولی در برابر ضربه‌های فیزیكی و تغییرات دمایی به راحتی آسیب دیده و یا پوسیده می‌شود اما مسیر داخلی شلنگ‌های ویژه گاز با مواد خاص مقاوم‌سازی می‌شود. همچنین كیفیت آنها به‌گونه‌ای طراحی شده تا در برابر برش و ضربه‌های احتمالی مقاومت لازم را داشته باشند. پس استفاده از شلنگ ویژه گاز را برای نصب هر وسیله گازسوز، به‌ویژه بخاری فراموش نكنید.
نكته مهم بعدی، اندازه و یا طول شلنگ است. شلنگ بخاری مطابق با استانداردهای بین‌المللی و ملی نباید بیشتر از یك ونیم متر طول داشته باشد.
تا آنجا كه ممكن است برای گرفتن گاز و نصب شلنگ از یك خروجی جداگانه گاز بهره ببرید. استفاده از خروجی‌های چندسر می‌تواند مشكلاتی را برای سیستم گازرسانی به‌وجود آورد.
پس از نصب كامل شلنگ، بهتر است آن را در جایی به‌صورت ثابت قرار دهید تا در مقابل ضربه‌های احتمالی و یا بریدگی در امان باشد.
امتحان كردن محل خروجی گاز و ورودی شلنگ به بخاری با كف هم جزو ضرورت‌های نصب صحیح بخاری است. این عمل باعث می‌شود تا درباره عدم‌نشت گاز از ۲ سر شلنگ اطمینان حاصل كنید.
بهتر است هر هفته یك‌بار وضعیت شلنگ را بررسی كنید تا درصورت بروز مشكل به سرعت آن را رفع كنید.

نكات ایمنی لوله بخاری 
بیشتر مراقب باشید

رعایت اصول ایمنی مربوط به لوله بخاری و مسیر خروج گاز سمی مونواكسیدكربن شاید مهم‌ترین بخش راه‌اندازی دوباره بخاری خانه و یا محل كار شما باشد، چرا كه درصورت غفلت در نصب صحیح لوله‌ها لطمات جبران ناپذیری برای شما به‌وجود خواهد آمد.
نكته اول اینكه یادتان باشد، ورودی محل دودكش دیوار باید از خروجی تنوره بخاری بالا‌تر باشد. در این وضعیت گازهای سمی راحت‌تر از بخاری به سمت بالا هدایت و از خانه‌تان خارج می‌شود. اگر لوله به سمت پایین شیب منفی داشته باشد، احتمال بازگشت بخشی از همین گاز‌ها به محیط افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی بهتر است بخاری را تعویض یا محل خروجی دیوار را اصلاح كنید. اگر ورودی و خروجی لوله‌های بخاری و لوله دیوار مساوی هم باشد مشكل تا حدی كم می‌شود.
برای نصب لوله به بخاری و سپس به خروجی دیوار به شیوه صحیح قرار دادن اتصالات قطعه‌های لوله توجه داشته باشید. در این روش باید اتصالات بعدی نسبت به اتصالات قبلی قطرشان بیشتر باشد. رعایت این موضوع باعث عدم‌خروج گازهای سمی و یا ایجاد درز در لوله خواهد شد. لق بودن و یا عدم‌استحكام كافی لوله بخاری در جای خود می‌تواند خطرهای زیادی به همراه داشته باشد.
استاندارد طول لوله یك متر تعریف شده است. استفاده از لوله‌هایی كه طول بیشتری دارند ضریب خطرپذیری را افزایش خواهد داد.
به هیچ عنوان برای خروج گازهای سمی بخاری از لوله‌هایی كه اصطلاحا به آكاردئونی و یا انعطاف پذیر معروف شده‌اند استفاده نكنید. این لوله‌ها به مرور دچار افتادگی می‌شوند و شیب منفی ایجاد می‌كنند، ضمن اینكه به‌دلیل نازك بودن بدنه‌شان احتمال آسیب‌پذیری هم افزایش می‌یابد. بهترین جنس لوله بخاری‌‌ همان لوله‌های گالوانیزه است كه استحكام كافی در برابر ضربه‌های احتمالی خواهند داشت.
یكی از مواردی كه باعث ایجاد مسمومیت و بروز مشكلات اینچنینی می‌شود انتقال لوله بخاری از یك اتاق به اتاق دیگر یا به حمام است. در این روش خطرناك، خود بخاری در جایی دیگر قرار دارد اما خروجی اصلی لوله بخاری به سمت هوای باز از داخل یك اتاق دیگر می‌گذرد. بار‌ها اتفاق افتاده كه عبور دادن لوله بخاری از مكان‌های دیگر و به‌صورت غیرمستقیم باعث شكل‌گیری حوادث و لطمات جبران ناپذیری شده است.
یكی دیگر از مسائل مربوط به لوله بخاری این است كه‌گاه مشاهده می‌شود، خروجی لوله داخل دیوار به جای اینكه مسیر مستقیم رو به بالا را طی كند، در بخش‌هایی از دیوار دچار شكستگی و یا شیب می‌شود. این اتفاق معمولا درباره خانه‌های زیرزمینی و یا طبقات همكف رخ می‌دهد. برای خروج گازهای سمی بخاری‌هایی كه در چنین موقعیت‌هایی قرار دارند بهتر است از خروجی داخلی دیوار استفاده نشود و لوله مستقیم به هوای باز دیگری منتقل شود.
وقتی لوله بخاری به پشت بام رسید، باید چند مورد درخصوص رعایت استانداردهای لازم مورد توجه قرار بگیرد؛ نخست اینكه لوله بخاری حدود یك متر از سطح كف پشت بام بالا بیاید؛ چرا كه در چنین شرایطی احتمال سقوط اشیا، آشغال‌ها و یا پرنده‌ها به داخل لوله بخاری و مسدود شدن آن به حداقل می‌رسد.
استفاده از كلاهك لوله بخاری كه شكل اچ (H) دارد هم كاملا ضروری است. این نوع كلاهك لوله بخاری‌ها موجب عدم‌تأثیرگذاری وزش باد و یا بارش باران و برف می‌شود و ضمن ممانعت از ورود جسم خارجی به داخل لوله، به خوبی باعث خروج گاز مونواكسید كربن خواهد شد.

۱۲۵ راهنمای شماست

برای اطمینان از نصب صحیح بخاری و یا جلوگیری از بروز مشكلات احتمالی می‌توانید با كار‌شناسان سازمان آتش‌نشانی تماس بگیرید و از راهنمایی‌های آنها بهره‌مند شوید. اما یكی از مهم‌ترین توصیه‌های ما این است كه در خانه‌تان حسگرهای مخصوص مونواكسیدكربن نصب كنید. این حسگر‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند كه هنگام نشت این گاز خطرناك به شما هشدار خواهند داد. حسگرهای استاندارد قیمت زیادی ندارند و می‌توانند جان شما را در مقابل قاتل خاموش یا‌‌ همان گاز مونواكسید كربن محافظت كنند.

چطور امتحان كنیم؟

برای اینكه مطمئن شوید لوله بخاری را به شكلی صحیح نصب كرده‌اید و سیستم خروج گازهای سمی به خوبی كار می‌كند ۲ راه را به خوبی بیازمایید؛ نخست اینكه هنگام روشن شدن بخاری به نحوه سوختن شعله‌ها و رنگ آنها توجه كنید. شعله‌های آبی و بدون تكان‌های شدید نشان از جریان سالم ورودی اكسیژن و خروج مونواكسید‌كربن دارد و شعله‌های زرد رنگ می‌تواند هشداری برای عدم‌خروج این نوع گاز‌ها باشد. نكته دیگر اینكه باید تمام طول لوله بخاری، از محل خروجی كوره بخاری تا خروجی آن در پشت بام گرم و داغ باشد. لوله بخاری سرد نشان از آن دارد كه گازهای سمی گرم از مسیر لوله خارج نمی‌شوند و از جایی دیگر سر درمی‌آورند. اگر با چنین مسئله‌ای مواجه شدید تمام بخش‌ها را دوباره بررسی كنید یا برای رفع مشكل با شماره ۱۲۵ تماس بگیرید.


شنبه 27/10/1393 - 22:12


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - نرگس خانعلیزاده:
خیلی‌ها هستند که راه سرمایه‌گذاری و استفاده کردن از پولشان را فقط پس‌انداز در بانک و گرفتن سود ماهانه می‌بینند اما حوزه بورس بازار خاص‌تری است که در آن می‌توانید به جای انتظار، مزد هوش و کارایی خودتان در گرفتن تصمیم‌های درست را بگیرید.

در این بازار، شاید یك سؤال اساسی این باشد كه واقعا چطور می‌شود یك فرد عادی بتواند در مالكیت بخشی از واحدهای تجاری و تولیدی بزرگ شریك باشد؟ برای گرفتن پاسخ این سؤال، باید به خیابان حافظ بروید و بین كارگزاران بورس باشید تا سر از ماجرا در بیاورید. امیر افسر، كارشناس حوزه بورس و یكی از فعالان باتجربه این حوزه است كه فوت و فن‌های بورس را برایمان می‌گوید. او تأكید می‌كند كه حرف مشترك همه كارشناس‌های بورس یكی است؛ تجربه، تجربه، تجربه! یعنی اگر از آن آدم‌هایی هستید كه به‌دنبال راه یك‌شبه هستید، دور بورس را یك خط قرمز بكشید. اینجا به آدم‌هایی كه صبر دارند جایزه می‌دهند. اینجا كورس سرمایه‌گذارهای باهوش و منطقی است.

سرمایه‌گذاری در بورس. چه فرقی با دیگر سرمایه‌گذاری‌ها دارد؟

هر فردی می‌تواند در حوزه‌های مختلفی سرمایه‌گذاری كند. قاعدتا هركس یك مقدار پول مازاد نسبت به آن چیزی كه در زندگی روزمره نیاز دارد، خواهد داشت كه می‌تواند آن را در بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری كند. یكی از این بازارها، بازار پول است؛ یعنی می‌تواند در سپرده‌های بانكی سرمایه‌گذاری كند و براساس یك سپرده كوتاه‌مدت و بلندمدت با ویژگی‌های مختلفی كه دارد، سودش را بگیرد. راه دیگر، خریداری اوراق مشاركت است؛ می‌تواند اوراق مشاركتی كه در بانك‌ها فروخته می‌شود را بخرد و سرمایه‌گذاری كند. راه دیگر سرمایه‌گذاری در حوزه‌های ارز و طلا یا بازارهایی مثل بازار مسكن یا بازار كالاست. اما یكی از حوزه‌های سرمایه‌گذاری كه در دنیا با اقبال بسیار زیادی مواجه شده، سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار است. بورس اوراق بهادار محلی است كه سهام شركت‌های تولیدی، خدماتی و بازرگانی عرضه می‌شود و كسانی كه سهام این شركت‌ها را خریداری می‌كنند، مالك بخشی از آن شركت می‌شوند. هرچقدر سهامشان كمتر باشد، در حقیقت مالك بخش كوچك‌تری از آن شركت هستند. این سهام به این معنی است كه در سود و زیان آن شركت‌ها سهیم هستند. حالا اگر آن شركت سود بهتری بكند، قاعدتا سهامدارانش هم سود بیشتری خواهند كرد.

برای نخستین قدم در سرمایه‌گذاری در بورس باید چه چیزی را بدانیم؟

واقعیت این است كه در بورس، شركت‌های خیلی متنوعی وجود دارد و تصمیم‌گیری درباره اینكه سهام چه شركتی را بخریم، كار پیچیده‌ای است كه نیاز به تخصص و تجربه دارد. 2نكته در این انتخاب بسیار حائز اهمیت است؛ بازده این شركت‌ها، به معنی سودآوری آنهاست كه این بازده از 2طریق حاصل می‌شود؛ یكی سود نقدی كه هر شركتی در پایان هر سال مالی و سالی یك‌بار تقسیم می‌كند و به‌عنوان سود به سهامداران پرداخت می‌كنند. بخش دوم، افزایش قیمت سهام است كه در زمانی كه شما سهم را می‌خرید، نسبت به زمانی كه سهم را می‌فروشید، ممكن است قیمت آن كاهش یا افزایش پیدا كند. اگر افزایش پیدا كند، یك بازدهی را سهامدار از آن قسمت كسب می‌كند. قاعدتا هرچقدر این بازده بالاتر باشد برای سهامداران مطلوبیت بالاتری خواهد داشت. اینها جزو مهم‌ترین مسائلی هستند كه یك سرمایه‌گذار در بورس باید با آن آشنا باشد تا بتواند راه درستی را در پیش بگیرد و به سود خوبی برسد.

یعنی با این شرایط، ممكن است با اینكه تصمیم درستی گرفته‌ایم، به سود مورد نظرمان نرسیم؟

ببینید یكی از نكته‌های بسیار مهم در سرمایه‌گذاری بحث ریسك است؛ ریسك به معنی میزان مخاطره‌ای است كه آن شركت در آینده با آن مواجه است. اعم از اینكه مثلا قیمت مواداولیه‌اش افزایش پیدا كند یا محصولش شامل قیمت‌گذاری دولتی باشد یا با افزایش هدفمندی یارانه‌ها، افزایش قیمت‌های حامل سوخت روی آن تأثیر بگذارد. معمولا ریسك و بازده با همدیگر یك رابطه مستقیم دارند. شركت‌هایی كه ریسكشان بالاتر است، تقریبا بازده بالاتری دارند و شركت‌هایی كه ریسكشان پایین‌تر است، بازده‌شان معمولا پایین‌تر است. حالا سهامدار با توجه به استراتژی‌ای كه دارد و میزان ریسكی كه می‌تواند بپذیرد، باید سهام‌هایش را انتخاب كند.

اگر كسی به‌دنبال شركت‌هایی با ریسك‌پذیری كمتر باشد چه؟

قاعدتا كسانی كه تجربه كمتری دارند، می‌توانند سهم‌های كم‌ریسك‌تری را انتخاب كنند كه اگرچه ممكن است بازده كمتری را عایدشان كند ولی مطمئن‌تر هستند. البته كسانی كه به‌طور كلی در بازار سرمایه تجربه‌ای ندارند، می‌توانند به جای خرید سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری كنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌هایی هستند كه تخصصشان خرید و فروش سهام است. آنها سهام را خرید و فروش می‌كنند و مردم می‌توانند یك یا چند بخش از آن صندوق را خریداری كنند. هرچقدر آن صندوق از محل خرید و فروش سهام سود كند، قاعدتا آن سود به كسانی كه از صندوق، خرید و فروش كرده‌اند هم خواهد رسید.

سرمایه‌گذاری در بورس با چه میزان سرمایه اولیه منطقی است؟

یكی از محاسن سرمایه‌گذاری در بورس این است كه كسانی كه سرمایه كمی دارند هم می‌توانند وارد بورس شوند و در آن سرمایه‌گذاری كنند. حتی كسی كه در حد یك میلیون از پولش را می‌خواهد سرمایه‌گذاری كند هم می‌تواند وارد بورس شود. البته پیشنهاد بهتر برای این افراد، همان گزینه آخر است كه معقول است. كسانی كه تجربه و سرمایه كمی دارند و می‌خواهند وارد بورس شوند، بهتر است این صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خرید و فروش كنند.

از نظر شما، آن فوت كوزه‌گری سرمایه‌گذاری در بورس برای سوددهی بیشتر چیست؟

راه موفقیت در این حوزه، كسب دانش است؛ یعنی لحظه مالی یا سرمایه‌گذاری در بورس و نحوه تجزیه و تحلیل سهام را یاد بگیرند و دومین و شاید مهم‌ترین آن هم، تجربه است. كسی كه دانش و تجربه را كنار هم داشته باشد و بتواند نسبت به شركت‌های بورسی شناخت خوبی پیدا كند، حتما می‌تواند موفق باشد.

آشنایی با 2روش‌ تحلیل بورس

تكنیكال یا فاندامنتال؟
میان بسیاری از كسانی كه در بورس سرمایه‌گذاری می‌كنند، «تحلیل تكنیكال» و «تحلیل فاندامنتال یا بنیادی» یكی از بحث‌ها و چالش‌های روزمره است.

تقابل 2روش
كسانی كه پیرو مكتب تحلیل تكنیكال هستند، معتقدند همه اطلاعات مهم بازار در قیمت‌ها و حجم معاملات منعكس شده و اگر بخشی از اطلاعات، خود را در قیمت نشان نمی‌دهد، عملا برای فعالان بازار ارزش ندارد. پیروان مكتب تكنیكال بیش از هر چیز به «نمودارها» كار دارند. برای آنها مهم نیست كه نموداری كه به آنها نشان می‌دهید مربوط به نرخ دلار به یورو باشد یا قیمت سهام سرمایه‌گذاری ملت. آنها براساس شاخص‌های مختلفی كه در اختیار دارند و با تكیه بر افت و خیزهای نمودار (شاخص حمایت، شاخص مقاومت، شاخص فركتالی، شاخص میانگین متحرك، نوار بولینگر و...) می‌كوشند روند و میزان تغییرات نمودار را برآورد كنند. در طرف مقابل، علاقه‌مندان به مكتب «تحلیل بنیادین» قرار دارند. این افراد روی «اطلاعات مالی شركت‌ها» تمركز دارند. «ترازنامه»، «حساب سود و زیان»، «جریان وجوه نقد»، «EPS» و «DPS» ازجمله فاكتورهایی هستند كه برای تحلیل‌گران فاندامنتال مهم هستند. پیروان مكتب فاندامنتال معتقدند كه «تكنیكال كارها»، به جای نوشتن «مار» برای مردم مار «می‌كشند» و به هر حال بازار بورس را جز با اطلاعات مالی نمی‌توان تحلیل و مدیریت كرد.

معامله یا سرمایه‌گذاری؟
برای تفكیك بهتر 2روش، شاید مناسب باشد كه بین واژه «معامله» و «سرمایه‌گذاری» تفاوت قائل شویم. معنی معامله این است كه یك دارایی را بیشتر از قیمت خرید و ترجیحا بیشتر از قیمت روز بازار، به طرف مقابل بفروشم اما سرمایه‌گذاری به‌معنای این است كه من با بررسی دقیق فرصت‌ها و تهدید‌های موجود برای یك سهم و برآورد مسیر آتی آن با توجه به قوت‌ و ضعف‌های شركتی كه برگه سهام متعلق به اوست، تصمیم بگیرم كه مالك بخشی از آن «سازمان» شده و یا مالكیت آن سازمان را (سهام شركت)‌ در ازای دریافت پول به فرد دیگری واگذار كنم. برای كسی كه به «بازار سهام» به‌عنوان «بازار معامله» می‌اندیشد، تحلیل تكنیكال می‌تواند بسیار مفید و اثربخش باشد. اما برای كسی كه این بازار را بازار سرمایه‌گذاری می‌داند، تحلیل فاندامنتال، امنیت ذهنی و شفافیت تصمیم‌گیری بیشتری را به همراه خواهد داشت. طبیعی است كه بحث افق زمانی را هم نباید فراموش كرد. اطلاعات مالی شركت‌ها در بهترین حالت به صورت فصلی منتشر می‌شوند. پس برای كسی كه صرفا از تحلیل فاندامنتال استفاده می‌كند و تصمیم به معامله‌های چند روزه یا چند هفته‌ای گرفته است، عملا اطلاعات بنیادی چندان به‌كار نخواهد آمد. همچنان كه كسانی كه در بورس «سرمایه‌گذاری» می‌كنند و افق زمانی بسیار طولانی‌ای درنظر دارند، عملا تحلیل‌های تكنیكال و جمع و تفریق‌ها و محاسبات ساده، چندان كمكی به بهبود تصمیم‌گیری نخواهد كرد.

3 نكته‌ كلیدی
۱) استراتژی من «معامله» است یا «سرمایه‌گذاری»؟ برای معامله، تحلیل تكنیكال و برای سرمایه‌گذاری تحلیل فاندامنتال مفید‌تر خواهد بود.
۲) افق زمانی مورد نظر من برای انجام معاملات كوتاه است یا بلند؟ برای معامله خرید و فروش طی یك هفته، تحلیل تكنیكال بسیار سود‌ده خواهد بود اما برای تصمیم‌گیری درمورد خرید سهام یك شركت و نگهداری آن برای چند سال، تحلیل فاندامنتال بهتر است.
۳) فضای عمومی جامعه و جو حاكم بر بازار به چه شكلی است؟ آیا فضای احساسی روی معاملات و قیمت‌گذاری‌ها سایه انداخته است؟ فضای منطقی، تحلیل فاندامنتال و فضای احساسی، تحلیل تكنیكال را می‌طلبد.


شنبه 27/10/1393 - 22:12


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - نگار شهیددخت:
امروزه فلش مموری‌ها جزو اساسی‌ترین وسایل نگهداری و حمل اطلاعات شده است.

 حقیقت این است كه سرعت بالای این كالای كوچك و كم حجم در ثبت اطلاعات و همچنین استفاده آسان آن باعث شده تا بسیار پرطرفدار باشد. به همین دلیل اكثر كاربران كامپیوتر حداقل یك حافظه فلش برای نگهداری یا انتقال اطلاعات در اختیار دارند. روزبه‌روز هم شاهد تنوع در مدل و نوع فلش مموری‌ها در بازار هستیم. تنوع این كالای پرمخاطب، اگر چه موجب بالا رفتن قدرت انتخاب خریداران شده است اما موجبات سردرگمی برخی از خریداران این كالا را نیز فراهم آورده است در نتیجه هنوز بسیاری نمی‌دانند كه هنگام خرید فلش مموری به چه نكاتی باید دقت كنند.

نكاتی كه باید هنگام خرید فلش‌مموری به آن توجه شود

1- ابتدا باید مشخص كنید به چه میزان فضا برای نگهداری اطلاعات نیاز دارید (حافظه فلش چند گیگابایتی مورد استفاده شماست؟) این موضوع روی قیمت كالا هم تأثیر دارد. 
در حال حاضر فلش‌مموری در ظرفیت‌های گوناگون 2تا 128گیگابایت در بازار موجود است.

2- مورد دیگری كه هنگام خرید باید مدنظر قرار گیرد، سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات روی فلش مموری‌هاست. در حال حاضر اكثر فلش مموری‌های موجود در بازار از رابط usb2.0 بهره می‌برند كه البته نسخه‌های usb3.0 نیز در بازار موجودند و سرعت بالاتری دارند. اگر قصد دارید حجم بزرگی از داده‌ها را بین سیستم و درایو انتقال دهید و سیستم شما به پورت یو‌اس‌بی ‌3.0سازگاری دارد، بهترین گزینه برای انتقال، استفاده از فلش‌های 3.0خواهد بود.

3- درصورتی كه هنگام خرید فلش‌مموری سرعت خواندن و نوشتن فلش (سرعت خواندن به سرعت كپی‌كردن اطلاعات از حافظه و سرعت نوشتن به سرعت كپی‌كردن اطلاعات در حافظه می‌گویند) برای شما یكی از فاكتورهای تعیین‌كننده در كنار فاكتورهای دیگر است لازم هست كه قبل از خرید به سرعت فلش دیسك مورد نظر پی ببرید. با مراجعه به سایت http://usbflashspeed. com می‌توانید اطلاعات جامعی را درخصوص انتخاب فلش مموری موردنظرتان به‌دست آورید. به این ترتیب كه ابتدا مدل فلش‌مموری را در قسمت search این سایت وارد كنید سپس ظرفیت فلش مموری را انتخاب كنید و در نهایت گزینه FIND را بزنید. در بعضی از مدل‌ها شما با 2 نتیجه روبه‌رو خواهید شد كه یكی از این نتایج مربوط به تست سرعت با فایل سیستم FAT است و یكی دیگر از نتایج مربوط به فایل سیستم NTFS خواهد بود.

همچنین شما با كلیك روی مدل فلش مموری خود می‌توانید اطلاعات بیشتری از تست سرعت به‌دست آورید(گاهی ممكن است یك فلش ظاهرا متعلق به یك مارك معروف باشد اما واقعا در سایت آن شركت حتی با جست‌وجو هم نتوانید پیداش كنید و این یعنی آن جنس تقلبی است!)

پس هیچ‌گاه به دستفروشی كه در حال فروش یك حافظه 32گیگابایتی به قیمت یك حافظه 8 گیگابایتی است اعتماد نكنید. این حافظه‌های فلش معمولا دارای ظرفیت 2یا 4 گیگابایت است كه با دستكاری نرم افزاری ظرفیت بالاتری را نمایش می‌دهد اما یك‌بار نوشتن حجم زیادی از اطلاعات روی این حافظه فلش به‌طور كامل آن را از كار خواهد انداخت و شما هم پول و هم اطلاعات ارزشمند خود را از دست خواهید داد.

4- نكته مهم دیگر، شركت‌های سازنده این حافظه‌ها و وضعیت گارانتی آنها در ایران است. بهترین فلش‌ها دارای گارانتی با مدت زمان بیشتری هستند.

5- از آنجا كه مهم‌ترین هدف از خرید حافظه فلش در اختیار داشتن فایل‌های ضروری است لذا پشتیبانی از انواع سیستم عامل‌ها برای كاربران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، پس حافظه فلشی خریداری كنید كه از فرمت‌های مورد نیازتان پشتیبانی كند.

نكاتی برای افزایش طول عمر حافظه فلش

برای وصل كردن فلش به كیس از پورت‌های جلوی كیس استفاده نكنید. این پورت‌ها از 4 رشته سیم برای اتصال به مادربرد استفاده می‌كنند و بیشتر اوقات این سیم‌ها به درستی وصل نشده‌اند و همچنین از كیفیت پایینی برخوردارند و از نظر ولتاژ و كیفیت مانند پورت‌های پشت كیس نیستند و در بسیاری از موارد باعث سوختن فلش می‌شوند.
قبل از اتصال حافظه‌های فلش به تلویزیون، گیرنده‌های دیجیتال، سینمای خانوادگی و... دستگاه را خاموش كرده و سپس این حافظه فلش را به دستگاه وصل كنید.
از اتصال دائمی فلش به سیستم خودداری كنید و بعد از اتمام كار آن ‌را جدا كنید.

وقتی كار با فلش مموری به اتمام رسید ابتدا تمام فایل‌ها و برنامه‌هایی كه از روی فلش مموری اجرا می‌شوند را بسته و سپس آن را Safely Remove كنید. درصورتی كه این عمل انجام نشود ممكن است باعث سوختن فلش مموری بر اثر یك اتصال كوتاه یا شوك الكتریكی شود. انجام ندادن این كار و جدا كردن حافظه فلش درحالی‌كه اطلاعات در حال انتقال است می‌تواند به اطلاعات ذخیره شده روی حافظه فلش آسیب برساند و ممكن است مجبور به فرمت كردن حافظه فلش شوید. (در بعضی ازفلش‌ها، برنامه‌های جانبی چون U3یا Utility دیده می‌شود كه برای محافظت از اطلاعات روی فلش كاربرد دارد.) در ویندوز 7 و ویندوز ویستا چراغ چشمك‌زن هنگام قطع ارتباط فلش با كیس، فلش خاموش نمی‌شود. درصورتی كه در ویندوز XP این چراغ خاموش می‌شود. این چراغ اگر در حال چشمك‌زدن باشد، نشان می‌دهند كه سیستم در حال كار با اطلاعات روی فلش است و چراغ ثابت نشان‌دهنده این است كه هیچ اطلاعاتی بین فلش و سیستم رد و بدل نمی‌شود.

اگر می‌خواهید حافظه فلش خود را به رایانه دیگری متصل كنید در بعضی از فلش‌ها یك دكمه قفل برای حالت نوشتن به‌صورت سخت افزاری روی فلش هست كه به كمك آن می‌توان از نوشتن روی فلش جلوگیری كرد ولی اگر این امكان روی فلش شما وجود ندارد بهتر است زمانی كه فلش شما به رایانه متصل شد به جای دبل كلیك روی آیكون حافظه فلش از كلیك راست استفاده شود و سپس درایو مربوطه با انتخاب گزینه open باز شود در این صورت اگر فایلی به‌صورت اتوران در روی فلش شما پنهان شده باشد به‌صورت اتوماتیك اجرا نخواهد شد.

رمزدار كردن درایو فلش

برای رمزدار كردن درایو فلش خود اعمال زیر را انجام دهید:

فلش خود را به كامپیوتر متصل كنید.
روی كلید شروع (start) كلیك كنید و BitLocker را تایپ كنید سپس روی BitLocker Drive Encryption كلیك كنید.
در مرحله بعد روی Turn On BitLocker كلیك كنید.
اگر درایو فلش شما سازگاری داشته باشد BitLocker آن را برای رمز‌گذاری آماده می‌نماید.
رمز را انتخاب كنید و روی next كلیك كنید.
یكی از 2 گزینه را انتخاب كنید اگر بعدها رمز عبور خود را فراموش كردید می‌توانید با استفاده از كلید بازیافت (recovery key) آن را بازگردانید. گزینه اول كلید بازیافت را در یك فایل ذخیره می‌كند و گزینه دوم یك پرینت از آن می‌گیرد.
روی next كلیك كنید.
تنظیمات انتخابی و رمز عبور خود را تأیید كنید و روی start encrypting كلیك كنید.
درایو شما هم‌اكنون رمزدار شد.

نكته: اگر حجم درایو شما زیاد باشد ممكن است این كار مدت زمان بیشتری طول بكشد


شنبه 27/10/1393 - 22:12


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - یکتا فراهانی:
معمولابسیاری از ما وقتی وارد سوپرمارکت می‌شویم و چشم‌مان به کلی مواد غذایی می‌افتد، فکر می‌کنیم که چطور باید از بین این همه مواد غذایی خوش آب و رنگ، انتخاب درستی داشته باشیم؛ از یک طرف کلی شیرینی و شکلات دارند به ما چشمک می‌زنند، از یک طرف این همه هله هوله خوش آب و رنگ مثل چیپس، پفک و...و از طرفی هم تنوع لبنیات با مشخصات متفاوت که واقعا نمی‌دانیم کدام را باید انتخاب کنیم و کدام نوع بهتراست؛ ماست پرچرب، کم چرب یا پرو بیوتیک و... . واقعا این محصولات چه فرقی با هم دارند؟

حالا درصد این چربی‌ها درمیزان كیفیت آنها تا چه حد مؤثراست، كدامشان را انتخاب كنیم بهتراست و... . آیا می‌توانیم هرچقدر دلمان می‌خواهد میوه و سبزی بخریم؟ و از هر كدام از این مواد هر روز به چه میزان می‌توانیم استفاده كنیم؟ اینها و بسیاری سؤالات دیگر، سؤال‌هایی هستند كه از ذهن بسیاری از ما می‌گذرند؛اینكه تغذیه تا چه حد می‌تواند در میزان سلامتی ما نقش داشته باشد، امری كاملا بدیهی است. همه ما می‌دانیم كه در بسیاری موارد می‌توان با رعایت تغذیه مناسب تا حدود زیادی از ابتلا به بعضی از بیماری‌ها پیشگیری كرد. بنابراین توجه‌داشتن به استفاده و انتخاب صحیح مواد غذایی مهم و ضروری است. مدل و نوع تغذیه شما از محتوای سبدخریدتان پیداست. پس قدم اول در راه تغذیه درست و سالم، اصلاح محتوای سبدخرید خانواده است. اینكه بهتر است با توجه به شرایط جسمانی خود كدام مواد غذایی را انتخاب كنیم و به چه میزان بهتر است ازآنها مصرف كنیم، سؤال عده زیادی از ماست. در این‌باره با دكتر پیام فرحبخش، پزشك و متخصص تغذیه بالینی و رژیم درمانی گفت‌وگو كرده‌ایم كه می‌تواند برای همه ما مفید واقع شود.

ماكارونی، برنج، سیب زمینی

موقع خرید ماكارونی بهتر است به 2نكته توجه كنیم؛ اولا اینكه بهتر است ماكارونی‌های غنی شده(غنی شده با امگا3یا سبزیجات) را به جای نوع معمولی آنها انتخاب كنیم. درنظر داشته باشیم كه ماكارونی‌های سبوس‌دار بهتر از ماكارونی‌های معمولی هستند. در مورد انتخاب برنج هم بهتر است برنج‌های قهوه‌ای رنگ را انتخاب كنیم چون سبوس بیشتری دارند. در مورد سیب‌زمینی هم باید دقت كنیم حتما قسمت‌هایی را كه تغییر رنگ داده یا به‌اصطلاح جوانه زده‌اند جدا و همچنین روش طبخ مناسبی انتخاب كنیم؛ یك دانه سیب‌زمینی متوسط اگر به‌صورت پخته مصرف شود، به اندازه یك واحد نان و غلات به‌حساب می‌آید اما اگر سرخ شود چون مقدار زیادی روغن جذب می‌كند كالری بیشتری به ما تحمیل می‌كند كه در طولانی مدت باعث اضافه وزن و چاقی می‌شود. بنابراین در مورد سیب‌زمینی باید به روش طبخ آن بیشتر توجه كرد.

انتخاب نان مناسب

هنگام خرید نان بهتر است نانی را انتخاب كنیم كه میزان سبوس آن بیشتر باشد؛ یعنی در میان نان‌های سنتی، بهترین نان‌ها به‌ترتیب نان سنگك، بربری، تافتون و لواش هستند چون فیبر بیشتری دارند كه به سلامت دستگاه گوارش كمك می‌كنند، مانع یبوست می‌شوند، كلسترول بد را كاهش می‌دهند و همچنین مانع از جذب تمام چربی موجود در غذاها می‌شوند. در میان نان‌های فانتزی یا صنعتی هم بهتر است نان‌های تیره را انتخاب كنیم چون حاوی فیبر بیشتری هستند. در كل بهتر است مصرف نان‌های سفید و فانتزی یا صنعتی را به حداقل برسانیم چون علاوه بر اینكه فیبركمتری دارند و هضمشان سخت‌تر است، كالری بیشتری هم دارند، به همین دلیل مصرف‌شان در اكثر رژیم‌های لاغری حذف می‌شود.

كدام روغن را انتخاب كنیم؟

بهتر است مصرف روغن‌های جامد از رژیم غذایی ما حذف شود. به‌جای آنها می‌توان از روغن‌های مایع استفاده كرد كه آنها را هم باید با توجه به نوع مصرفمان انتخاب كنیم. به‌عنوان مثال روغن زیتون روغن بسیار خوبی است اما نمی‌توانیم برای مصارف سرخ كردنی از آن استفاده كنیم ولی می‌توانیم آن را در سالاد استفاده كنیم یا هنگام تفت دادن‌های خیلی مختصر مثلا برای طبخ نیمرو استفاده كنیم ولی برای سرخ كردن سیب‌زمینی نه؛ یعنی چون درجه دود این روغن پایین است، نباید طولانی مدت حرارت ببیند. برای سرخ كردن باید حتما از روغن‌های سرخ كردنی استفاده كنیم.

وقتی وارد سوپر ماركت می‌شویم

زمانی كه قصد خرید مواد غذایی داریم، اولاباید با هرم مواد غذایی آشنا باشیم و بدانیم این هرم شامل چه موادی می‌شود و بهتر است از هر كدام به چه میزان انتخاب كنیم. ما در پایه هرم مواد غذایی، خانواده نان و غلات را داریم كه شامل نان، برنج، سیب زمینی، ماكارونی و سبزی‌های نشاسته‌ای می‌شود. بعد از خانواده نان و غلات در هرم مواد غذایی به خانواده سبزیجات می‌رسیم. در مرحله بعد لبنیات قرار دارد و بعد از لبنیات به خانواده گوشت‌ها می‌رسیم.

میوه‌ها و سبزی‌ها

انتخاب نوع سبزی‌ها هم مهم است؛ حتما در انتخاب نوع میوه‌ها، تنوع رنگ آنها را رعایت كنیم. اغلب میوه‌های قرمز حاوی آنتی‌اكسیدان بیشتری هستند. سبزیجاتی مانند هویج و خانواده آن حاوی كارتنوئید هستند كه ضد‌سرطان‌های خوبی به‌حساب می‌آیند. رنگ‌های بنفش یا تیره‌ای كه در بعضی سبزی‌ها دیده می‌شود هم همین خاصیت ضد‌سرطانی دارند. پس برای برخورداری از رنگ‌های متنوع هنگام خرید، مثلا فلفل دلمه‌ای را با رنگ‌های متنوع انتخاب كنیم نه فقط یك رنگ از آن را. به‌علاوه بهتر است سبز ی‌ها را به‌صورت تازه مصرف كنیم چون باگذشت زمان میزان زیادی از مواد مغذی ازجمله ویتامین ث خود را ازدست می‌دهند؛یعنی سبزی تازه بهتر از نوع فریزری و سبزی فریزری هم بهتر از نوع خشك آن است. هنگام خرید میوه‌ها هم باید حتی الامكان از میوه‌های فصل استفاده كنیم چون مثلا میزان ویتامین ث پرتقالی كه تازه از درخت چیده می‌شود، چندین برابر ویتامین ث پرتقالی است كه مدت‌ها در سردخانه نگهداری شده. به همین دلیل توصیه می‌شود كه افراد میوه‌ها را به فصل استفاده كنند تا میزان مواد مغذی آن افت زیادی پیدا نكرده باشد. با توجه به اینكه همه افرادبالغ باید روزانه 3تا 4واحد از میوه‌ها استفاده كنند، بهتر است این میوه‌ها متنوع هم باشند؛ یعنی اگر می‌خواهیم 4تا میوه در روز بخوریم بهتر است كه از میوه‌های متنوع استفاده كنیم. منظور از واحد، اندازه یك مشت بسته دست است؛ یعنی اگر یك سیب متوسط را یك واحد درنظر بگیریم، هر میوه‌ای با همین حجم متوسط را هم می‌توانیم یك واحد درنظر بگیریم.

مصرف كدام گوشت مناسب‌تر است؟

وقتی ما می‌خواهیم سبد مصرف غذایی خودمان را از مواد پروتئینی پر كنیم، می‌توانیم از گوشت سفید، گوشت قرمز و ماهی استفاده كنیم. البته تخم‌مرغ هم معادل گوشت‌ها محسوب می‌شود؛ یعنی یك عدد تخم‌مرغ متوسط مثل 30گرم گوشت یا یك واحد خانواده گوشت به‌حساب می‌آید. اما در مورد اینكه بهتر است از چه گوشتی استفاده كنیم، اولا توصیه می‌شود كه هفته‌ای 2تا 3بار از ماهی استفاده شود و بعد از آن مرغ. در مورد گوشت هم حداقل مصرف توصیه می‌شود؛ یعنی بهتر است بیش از هفته‌ای 2تا 3 بار از آن مصرف نكنیم. ضمن اینكه باید تمام چربی‌هایش هم گرفته شود زیرا چربی‌های آن جزو چربی‌های اشباع هستند؛ یعنی به‌طور مستقیم باعث آسیب رسیدن به قلب و عروق می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت ماهی بهتر از گوشت مرغ و مرغ هم بهتر از گوشت قرمز است. یعنی بهتر است 3بار در هفته ماهی بخوریم، 2 تا 3بار گوشت مرغ و فقط یك تا 2بار از گوشت قرمز استفاده كنیم. گوشت بوقلمون و دیگر ماكیان هم معادل گوشت مرغ به‌شمار می‌روند البته گوشت شترمرغ بیشتر به گوشت قرمز شباهت دارد.

دلیل توصیه كمتر گوشت قرمز نسبت به گوشت‌های دیگر هم به‌دلیل میزان چربی زیاد آن است، ضمن اینكه چربی آن هم از نوع چربی اشباع است؛ یعنی با توجه به اینكه چربی‌ها براساس ساختار‌شان طبقه‌بندی می‌شوند، بعضی چربی‌ها اشباع هستند. مانند چربی‌های حیوانی موجود در گوشت‌ها و چربی‌ای كه در لبنیات و كره هست. با توجه به اینكه ظرفیت كربن‌شان اشباع شده، افراد را بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار می‌دهند. برای تشخیص آنها هم باید بدانیم كه در محیط اتاق به‌صورت جامد هستند اما چربی‌های غیراشباع در محیط اتاق به‌صورت مایع هستند؛ مانند روغن زیتون، هسته انگور و... .

كدام لبنیات ارزش غذایی بیشتری دارد؟

هنگام خرید و انتخاب لبنیات، مهم‌ترین نكته این است كه حتما از لبنیات كم‌چرب استفاده كنیم؛ یعنی لبنیات بدون‌چربی تا حداكثر یك درصد چربی انتخاب كنیم. لبنیات معمولا حدود 2/5درصد چربی دارند و لبنیات پرچرب هم بیش از 3درصد چربی دارند. افراد باید عادت كنند لبنیات فاقد‌چربی یا حداقل‌چربی مصرف كنند. علت آن هم این است كه چربی‌ای كه در لبنیات وجود دارد از نوع چربی‌اشباع است كه باعث آسیب رسیدن به عروق و قلب می‌شود. همچنین چربی لبنیات معمولا به كلسیم آن وصل می‌شود؛ یعنی بعد از هضم دفع می‌شودو آن انتظاری كه از لبنیات برای دریافت كلسیم داریم حاصل نخواهد شد. در واقع مصرف لبنیات پرچرب برای هیچ كدام از گروه‌های سنی توصیه نمی‌شود و بهتر است ذائقه افراد از ابتدا به مصرف مواد مغذی‌تر عادت كند.

بنابراین كم‌كم باید با فرهنگسازی‌ از طریق رسانه‌های عمومی باورهای غلط تغذیه‌ای را در افراد از بین ببریم. بدین‌ترتیب كه فكر نكنند اگر از لبنیات پرچرب استفاده نكنند انرژی لازم را دریافت نمی‌كنند. فراموش نكنیم كه وقتی لبنیات از كم‌چرب به طرف پر‌چرب می‌رود، میزان جذب كلسیم آن به‌شدت افت می‌كند و این در مورد تمام لبنیات از جمله شیر، ماست و پنیر صدق می‌كند تا جایی كه پنیر‌های خامه‌ای یا پرچرب فاقد ارزش غذایی هستند آنها را در رده‌بندی خانواده چربی‌ها و روغن‌ها قرار می‌دهیم، نه لبنیات. البته هنگام انتخاب پنیر باید علاوه بر كم چرب بودن آن به كم نمك بودنش هم توجه داشته باشیم. افرادی كه به بعضی از لبنیات حساسیت دارند می‌توانند معادل‌سازی‌ كنند؛ یعنی با توجه به اینكه یك لیوان شیر، یك لیوان ماست، 2لیوان دوغ و 30 گرم پنیر ارزش غذایی برابری دارند می‌توانند با توجه به شرایط جسمانی و ذائقه خود آنها را انتخاب كنند.

اگر دیابت دارید...

افرادی كه دیابت دارند اگر میزان قندشان كنترل شده نیست و نوسان دارد باید توجه داشته باشند در مرحله اول نباید از میوه‌هایی با قند بالامانند انجیر، انگور، انبه، آناناس، موز یا آلبالو استفاده كنند و بیشتر توصیه می‌شود از میوه‌هایی با قند پایین‌تر استفاده كنند. اما به مرور با كنترل بیشتر قندشان می‌توانند از میوه‌های دیگر هم استفاده كنند.

به علاوه در برنامه غذایی افراد دیابتی باید به‌طور منظم فیبر وجود داشته باشد چون فیبرها نمی‌گذارند تمام قندها وارد خون شود و در نتیجه قند خون بالا برود. بنابراین برای دریافت فیبر بیشتر توصیه می‌شود میوه‌ها را با پوست مصرف كنند یا نانی انتخاب كنند كه حاوی سبوس بیشتری باشد. به علاوه اینكه بیشتر هم از سبزیجات استفاده كنند تا علاوه براینكه فیبر بیشتری دریافت می‌كنند قند خونشان هم كمتر نوسان داشته باشد. نكته دیگری كه افراد دیابتی باید رعایت كنند این است كه متأسفانه باور غلطی در میان افراد دیابتی وجود دارد كه اگر نان برشته شودكمكی خواهد بود برای كنترل قندخونشان درصورتی كه اگر فرد دیابتی می‌خواهد از برنج، نان یا ماكارونی استفاده كند باید به اندازه كافی و متعادل پخته شوند؛ یعنی نباید بیش از حد برشته یا به‌صورت ته دیگ استفاده شوند.

اگر فشار‌خونتان بالاست...

فردی كه فشارخون بالا‌یی دارد موقع خرید مواد غذایی باید توجه داشته باشد عنصری كه باعث بالا رفتن فشارخون می‌شود سدیم است كه منبع اصلی آن در نمك طعام است. بنابراین افرادی كه فشارخون بالایی دارند باید اولا میزان نمك طعامی را كه دریافت می‌كنند كمتر كنند و دیگر اینكه بهتر است سراغ نمك‌های رژیمی بروند. توجه داشته باشید تركیب نمك‌های رژیمی به جای كلرید‌سدیم، كلرید‌پتاسیم است كه باعث می‌شود میزان سدیم دریافتی روزانه فرد فشارخونی كمتر شود و در نتیجه فشارخونش زیاد بالا نرود. به علاوه خود پتاسیم هم باعث پایین آمدن فشارخون می‌شود. ضمن اینكه طعم شوری نمك به‌علت وجود یون كلر است و نه سدیم. پس مزه آن هم فرقی نمی‌كند.

نكته دیگری كه فردی كه فشارخون بالایی دارد باید به آن توجه كند این است كه میزان دریافت پتاسیم خود را افزایش دهد. با توجه به اینكه میوه‌ها و سبزیجات بهترین منبع تأمین پتاسیم هستند، مصرف بیشتر آنها توصیه می‌شود. البته بهتر است میوه‌هایی را انتخاب كنیم كه پتاسیم بیشتری دارند مانند آواكادو، موز، طالبی و انگور. در میان سبزیجات هم كلم بروكلی و كلا خانواده كلم پتاسیم بیشتری دارند.

دومین عنصر مهم دیگری كه فرد فشار خونی باید مصرف آن را درنظر بگیرد استفاده از یون منیزیم است. هر چقدر این افراد منیزیم بیشتری دریافت كنند، فشارخونشان كمتر بالا می‌رود. منیزیم در موادی مانند غلات كامل بیشتر دیده می‌شود؛ یعنی افراد دارای فشار خون بهتر است حتما از نان‌های سبوس‌دار استفاده كنند چون فیبر و سبوس موجود در آنها منیزیم بیشتری دارد كه باعث كاهش فشارخون می‌شود البته سبزیجات و میوه‌ها نیز از منابع بسیار خوب منیزیم هستند.

فرد با فشارخون بالا حتما باید به اندازه كافی از لبنیات و شیر استفاده كند چون در این صورت می‌تواند كلسیم بیشتری دریافت كند و فشار خونش بیش از حد بالا نرود ولی اگر به بعضی از لبنیات حساسیت دارد می‌تواند آنها را به‌صورت مكمل‌های غذایی دریافت كند. ازجمله می‌تواند از قرص‌های حاوی كلسیم، پتاسیم و منیزیم استفاده كند.


شنبه 27/10/1393 - 22:12


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - نگار شهید‌‌ د‌‌خت:
هر‌‌چیزی د‌‌‌ر د‌‌‌نیا برای د‌‌‌اشتن عمر طولانی‌تر و زند‌‌‌گی سالم‌تر، به مراقبت و نگهد‌‌‌اری نیاز د‌‌‌ارد‌‌‌.

گوشی‌های موبایل و از آن مهم‌تر، شارژرتان هم از این قاعد‌‌‌ه كلی مستثنا نیستند‌‌‌. برای اینكه موبایلتان زمان بیشتری با شما بماند‌‌‌ و همراهتان باشد‌‌‌ باید‌‌‌ از آن خوب مراقبت كنید‌‌‌ تا نیاز نباشد‌‌‌ با پرد‌‌‌اخت مبلغ زیاد‌‌‌ی گوشی خود‌‌‌تان را عوض كنید‌‌‌. یكی از مهم‌ترین مشكلات گوشی‌های تلفن همراه مربوط به باتری آنهاست؛ چرا كه باتری قلب تلفن همراهتان است. زمانی كه شارژ گوشی ناگهان تخلیه می‌شود‌‌‌ به این معنی است كه باتری كارایی خود‌‌‌ را از د‌‌‌ست د‌‌‌اد‌‌‌ه است یا یكی از د‌‌‌لایلی كه گوشی هنگام كار با برنامه‌های مختلف هنگ می‌كند‌‌‌، نشانه عد‌‌‌م‌توانایی باتری د‌‌‌ر تأمین توان مورد‌‌‌ نیاز گوشی است. با رعایت نكات ساد‌‌‌ه زیر می‌توان عمر باتری‌های موبایل را افزایش د‌‌‌اد‌‌‌.

د‌‌‌فعات شارژ

باتری‌ها معمولا از نظر د‌‌‌فعات شارژ محد‌‌‌ود‌‌‌یت‌هایی د‌‌‌ارند‌‌‌. د‌‌‌ر هر بار شارژ، باتری را به‌طور كامل شارژ كنید‌‌‌ و تا قبل از پایان آن، آد‌‌‌اپتور را جد‌‌‌ا نكنید‌‌‌. شارژ بیش از اند‌‌‌ازه هم برای گوشی مناسب نیست و بهتر است زمانی كه پیام پایان شارژ ظاهر شد‌‌‌ فقط تا چند‌‌‌ د‌‌‌قیقه به شارژ اد‌‌‌امه د‌‌‌هید‌‌‌ و سپس شارژر را جد‌‌‌ا كنید‌‌‌. برخی افراد‌‌‌ طبق عاد‌‌‌ت شب‌ها باتری را شارژ می‌كنند‌‌‌ و این اتصال تا صبح برقرار است. این روش نیز برای باتری مناسب نیست. نكته د‌‌‌یگر استفاد‌‌‌ه از رابط USB است. زمانی كه گوشی را برای انتقال فایل‌ها به كامپیوتر متصل می‌كنید‌‌‌ به‌صورت خود‌‌‌كار شارژ باتری آغاز می‌شود‌‌‌. هر بار اتصال به معنی یك‌بار استفاد‌‌‌ه از شارژر خواهد‌‌‌ بود‌‌‌. اگر این كار را بیش از حد‌‌‌ معمول انجام می‌د‌‌‌هید‌‌‌ احتمال كاهش عمر باتری نیز وجود‌‌‌ د‌‌‌ارد‌‌‌.

شارژرمتناسب

از شارژرمتناسب با گوشی خود‌‌‌ استفاد‌‌‌ه كنید‌‌‌ چرا كه ظرفیت باتری‌ها متفاوت است. اگر شما شارژر یك گوشی د‌‌‌یگر را كه مخصوص میلی آمپر باتری همان گوشی است به باتری خود‌‌‌ بزنید‌‌‌ كه میلی آمپر متفاوتی د‌‌‌ارد‌‌‌ ممكن است گوشی شما سریع‌تر هم شارژ شود‌‌‌ ولی این به باتری شما آسیب می‌رساند‌‌‌. تا حد‌‌‌ امكان سعی كنید‌‌‌ هنگام شارژ باتری هیچ مكالمه یا تماس تلفنی ند‌‌‌اشته باشید‌‌‌ چون اگر خازن باتری به‌طور همزمان شارژ و د‌‌‌شارژ شود‌‌‌ طبیعتا آسیب می‌بیند‌‌‌ و طول عمر باتری شما كم می‌شود‌‌‌.

میزان نور صفحه نمایش

شاید‌‌‌ باورتان نشود‌‌‌ كه با كم‌كرد‌‌‌ن چند‌‌‌ د‌‌‌رجه از روشنایی صفحه نمایش عمر شارژ باتری‌تان به میزان قابل‌توجهی افزایش پید‌‌‌ا می‌كند‌‌‌. با كم كرد‌‌‌ن نور صفحه نمایش و قرار د‌‌‌اد‌‌‌ن آن د‌‌‌ر كمترین میزان، می‌توان تا 50د‌‌‌رصد‌‌‌ انرژی را ذخیره و عمر باتری را بیشتر كرد‌‌‌.

خاموش‌شد‌‌‌ن اتوماتیك

یكی از قابلیت‌هایی كه د‌‌‌ر تلفن‌های همراه تعبیه شد‌‌‌ه، قابلیت خاموش شد‌‌‌ن اتوماتیك صفحه نمایش پس از مد‌‌‌ت زمان معین از عد‌‌‌م‌استفاد‌‌‌ه از تلفن همراه است. بهتر است زمان این قابلیت را د‌‌‌ر پایین‌ترین حد‌‌‌ ممكن قرار د‌‌‌هید‌‌‌ تا بلافاصله بعد‌‌‌ از اینكه د‌‌‌یگر با گوشی كاری ند‌‌‌اشتید‌‌‌ صفحه خاموش شود‌‌‌.

وید‌‌‌جت‌ها

از وید‌‌‌جت‌ها و تصاویر متحرك غیرضروری كمتر استفاد‌‌‌ه كنید‌‌‌. د‌‌‌ر اكثر گوشی‌ها زمانی كه به اینترنت متصل می‌شوند‌‌‌ یا اخبار را آپد‌‌‌یت می‌كنند‌‌‌ صد‌‌‌اهایی پخش می‌شود‌‌‌ كه می‌تواند‌‌‌ حجم زیاد‌‌‌ی از باتری را مصرف كند‌‌‌. همچنین استفاد‌‌‌ه نكرد‌‌‌ن از تصاویر متحرك برای پس‌زمینه زمانی كه یك عكس ساد‌‌‌ه هم پاسخگوی نیاز شماست می‌تواند‌‌‌ مؤثر باشد‌‌‌.

باتری سرور

از حالت Battery Saver یا Power Saver سیستم عامل خود‌‌‌ استفاد‌‌‌ه كنید‌‌‌. این حالت برنامه‌هایی را كه شارژ باتری را مصرف می‌كنند‌‌‌ از قبیل وید‌‌‌جت‌ها، نور صفحه و... را كنترل می‌كند‌‌‌.

شبكه‌های بی‌سیم

بلوتوث، جی پی آر اس، وای- فای و جی پی اس جزو مصرف كنند‌‌‌ه‌گان اصلی باتری به شمار می‌روند‌‌‌. این برنامه‌ها د‌‌‌ر حالت فعال حتی اگر استفاد‌‌‌ه نشوند‌‌‌، باز هم باتری مصرف می‌كنند‌‌‌. چون آنها مد‌‌‌ام د‌‌‌ر حال جست‌وجو برای برقراری ارتباط هستند‌‌‌ و این عمل حجم زیاد‌‌‌ی از باتری را مصرف می‌كند‌‌‌.

نسل سوم اینترنت همراه‌‌‌

3G بیشتر از GSM باتری مصرف می‌كند‌‌‌. با شروع به‌كار اپراتور سوم و توسعه شبكه 3G د‌‌‌ر كشور اگر شما هم د‌‌‌ر آیند‌‌‌ه سیم‌كارت 3G خرید‌‌‌اری كرد‌‌‌ید‌‌‌ می‌توانید‌‌‌ د‌‌‌ر زمانی كه نیازی به انتقال حجم زیاد‌‌‌ی از اطلاعات ند‌‌‌ارید‌‌‌، روی شبكه GSM سویچ كنید‌‌‌ تا مصرف باتری كاهش یابد‌‌‌.

ویبره ‌‌‌

ویبره یا همان لرزش گوشی ازجمله د‌‌‌شمنان باتری گوشی‌هاست و باتری زیاد‌‌‌ی مصرف می‌كند‌‌‌. با خاموش‌كرد‌‌‌ن آن می‌توانید‌‌‌ از كاهش عمر باتری موبایلتان جلوگیری كنید‌‌‌.

خنك نگه‌د‌‌‌اشتن گوشی

گرما د‌‌‌شمن د‌‌‌رجه یك باتری گوشی تلفن همراه است. سعی كنید‌‌‌ تا حد‌‌‌ امكان گوشی‌ای كه باتری‌اش د‌‌‌ر حال تمام شد‌‌‌ن است را د‌‌‌ر محل‌های گرم مثل ماشینی كه د‌‌‌ر آفتاب پارك شد‌‌‌ه یا د‌‌‌ر د‌‌‌ست و تماس با بد‌‌‌ن نگه ند‌‌‌ارید‌‌‌ زیرا گرمای بد‌‌‌ن نیز از عمر آن می‌كاهد‌‌‌. بهترین مكان برای گوشی جایی خنك و به د‌‌‌ور از گرماست.

قطع صد‌‌‌اهای غیرضروری

بیشتر گوشی‌ها صد‌‌‌اهای كوتاهی برای فعالیت‌های خود‌‌‌ د‌‌‌ارند‌‌‌. به‌طور مثال، كلید‌‌‌های صفحه كلید‌‌‌ یا كی‌پد‌‌‌ هنگام تایپ صد‌‌‌ا د‌‌‌ارند‌‌‌ یا خاموش و روشن شد‌‌‌ن گوشی با موسیقی كوتاهی همراه هستند‌‌‌. اینگونه صد‌‌‌اها و موسیقی‌های غیرضروری به اند‌‌‌ازه خود‌‌‌ باعث كاهش میزان شارژد‌‌‌هی باتری هستند‌‌‌ كه با قطعشان می‌توان باعث عمر بیشتر باتری شد‌‌‌.

فقط برای تماس‌‌

بازی كرد‌‌‌ن، تماشای وید‌‌‌ئو، تماشای عكس و بزرگ و كوچك كرد‌‌‌ن آنها و استفاد‌‌‌ه از اینترنت و وب‌گرد‌‌‌ی، همه د‌‌‌شمنان باتری هستند‌‌‌. پس هنگامی كه د‌‌‌ر تلاش برای روشن نگه د‌‌‌اشتن گوشی هستید‌‌‌ از هیچ كد‌‌‌ام از این برنامه‌ها استفاد‌‌‌ه نكنید‌‌‌. بهتر است د‌‌‌ر اینگونه مواقع از گوشی فقط برای برقراری تماس استفاد‌‌‌ه كنید‌‌‌.

جست‌وجوی آنتن‌‌‌

جست‌وجو برای آنتن یكی از موارد‌‌‌ی است كه باتری زیاد‌‌‌ی مصرف می‌كند‌‌‌. به‌ویژه د‌‌‌ر مكان‌هایی كه آنتن ضعیف است گوشی مد‌‌‌ام به‌د‌‌‌نبال سیگنال می‌گرد‌‌‌د‌‌‌ و همین امر عمر آن را می‌كاهد‌‌‌. پس د‌‌‌ر مكان‌هایی كه تحت پوشش شبكه موبایل نیستند‌‌‌ بهتر است گوشی خود‌‌‌ را خاموش كنید‌‌‌ یا د‌‌‌ر حالت پرواز (Flight) بگذارید‌‌‌. مكان‌های شلوغ و پررفت‌وآمد‌‌‌ نیز باعث فعالیت بیشتر گوشی و افزایش مصرف باتری می‌شود‌‌‌ زیرا تعد‌‌‌اد‌‌‌ كاربرانی كه از یك د‌‌‌كل واحد‌‌‌ استفاد‌‌‌ه می‌كنند‌‌‌ افزایش می‌یابد‌‌‌.

شارژ اولیه گوشی

اگر تازه گوشی خریده‌اید، به‌منظور شارژ اولیه باتری خود‌‌‌ لازم است ابتد‌‌‌ا از د‌‌‌ستگاه، تا تخلیه كامل باتری استفاد‌‌‌ه كرد‌‌‌ه و پس از تخلیه كامل شارژ، حتما آن ‌را د‌‌‌وباره به‌طور كامل شارژ كنید‌‌‌. د‌‌‌ر غیراین‌صورت عمر باتری كوتاه یا آسیب‌پذیر می‌شود‌‌‌.
شارژ اولیه حتما باید‌‌‌ مد‌‌‌اوم باشد‌‌‌؛ یعنی از لحظه اول تا 8ساعت حتی یك لحظه نباید‌‌‌ قطع شود‌‌‌ زیرا زمان شارژ اولیه از لحظه اول تا زمانی كه برای نخستین‌بار قطع شود‌‌‌ محاسبه می‌شود‌‌‌؛ یعنی اگر برای تست‌كرد‌‌‌ن گوشی را به شارژ بزنید‌‌‌ شارژ اولیه گوشی شما همان مد‌‌‌ت تست محاسبه می‌شود‌‌‌. مثلا چند‌‌‌ ثانیه و خرابی باتری د‌‌‌یگر قابل جبران نیست. پس د‌‌‌ر شارژ اولیه حتما گوشی را د‌‌‌ر حالت خاموش شارژ كنید‌‌‌.

برنامه‌های تنظیمات خود‌‌‌كار باتری
برای انجام خود‌‌‌كار تمام موارد‌‌‌ی كه د‌‌‌ر بالا اشاره كرد‌‌‌یم، برنامه‌های خوب و رایگانی مانند‌‌‌ Juice Defender، Power Schedule و Llamaوجود‌‌‌ د‌‌‌ارد‌‌‌ كه می‌توانید‌‌‌ د‌‌‌انلود‌‌‌ و استفاد‌‌‌ه كنید‌‌‌.

نرم‌افزار Battery Repair نیز می‌تواند‌‌‌ عملكرد‌‌‌ باتری موبایل شما را به طرز محسوسی بهبود‌‌‌ بخشید‌‌‌ه و د‌‌‌ر بهترین حالت حد‌‌‌ود‌‌‌ 3ساعت بر زمان كار آن اضافه كند‌‌‌. اگر باتری موبایل شما به‌د‌‌‌لیل استفاد‌‌‌ه زیاد‌‌‌ ضعیف شد‌‌‌ه و د‌‌‌یگر مثل قبل شارژ نگه نمی‌د‌‌‌ارد‌‌‌، این نرم افزار با سیستم مخصوص بهینه‌سازی‌ باتری قاد‌‌‌ر است بخشی از مشكلات باتری موبایل شما را برطرف كند‌‌‌.


شنبه 27/10/1393 - 22:11


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - نگار شهیددخت:
امروزه نفوذ به دنیای مجازی کاربران و استفاده از اطلاعات شخصی افراد به امری فراگیر تبدیل شده و یکی از بزرگ‌ترین مشکلات دنیای دیجیتال شده است تا آنجا که هر روز خبر‌هایی از حملات هکری شنیده می‌شود. 

اگرچه رعایت نكات ایمنی و استفاده از نرم‌افزارهای آنتی‌هك تاحدی جلوی تخریب اطلاعات كاربران مجازی را گرفته است اما شاید همین امر باعث شده باشد كه هكرهای حرفه‌ای گستره فعالیت‌های خود را افزایش داده و به سراغ كاربران تلفن همراه آمده باشند.

هك‌ موبایل به این معنا نیست كه دیگر كاربر اختیاری در كنترل تلفن همراه خود نداشته باشد بلكه بسته به نوع حمله‌ای كه صورت گرفته ممكن است دفترچه تلفن یا تمامی ‌پیام‌های كوتاهی كه در صندوق دریافت پیام‌ها (inbox) وجود دارد برای هكر ارسال شود. هر چند قدمت هك تلفن همراه به قدمت هك كامپیوترها نمی‌رسد اما با پیشرفت روزافزون امكانات تلفن‌همراه این وسیله هم در معرض خطر حمله هكرها قرار دارد تا آنجا كه هر فرد با داشتن نرم‌افزارهای مخصوص هك به راحتی قادر خواهد بود تلفن همراه كاربر را هك و از اطلاعات شخصی كاربران استفاده كند.

فعالیت هكرهای ایرانی درحال حاضر فقط در نفوذ به اطلاعات شخصی كاربران خلاصه می‌شود و همین سرك كشیدن به حریم خصوصی دیگران و انتشار اطلاعات شخصی آنان باعث شده تا امروزه شاهد گسترش نرم‌افزارهای مخصوص هك و فروش آن از طریق اینترنت باشیم.

برخی از نرم افزارهای هك می‌توانند از همه‌‌چیز روی تلفن‌های همراه كپی بگیرند، موقعیت مكانی آن را ذخیره كنند و هركدام از اجزای آن را كه می‌خواهند روشن و خاموش كنند. تمام این كارها می‌تواند طوری انجام شود كه كاربر هیچ‌گاه به‌وجود این نرم‌افزارها روی تلفن همراه خود پی نبرد. آنها حتی می‌توانند امكان كنترل تلفن همراه از راه دور را فراهم كنند و از تمام پیامك‌های داخل گوشی كپی بگیرند.

رایج‌ترین شیوه هك موبایل توسط افراد سودجو بلوتوث است و بیشترین هك موبایل در مكان‌های عمومی صورت می‌گیرد چرا كه برخی از افراد با روشن‌كردن بلوتوث گوشی‌های موبایل اقدام به تبادل اطلاعات ازجمله فیلم، موسیقی و ... می‌كنند.

نفوذ به تلفن همراه همیشه به نصب و به كارگیری نرم‌افزار و استفاده از تكنولوژی بلوتوث خلاصه نمی‌شود. هم‌اكنون برخی از وبلاگ‌ها به چگونگی واردكردن كدهای مخصوصی جهت ورود به فایل‌های شخصی گوشی قربانی خود می‌پردازند كه با این روش، پرداخت وجه مكالمات فرد به‌حساب قربانی گذاشته می‌شود. حتی در برخی از مواقع نیز مشاهده شده كه به وسیله ارسال پیام كوتاه یا وارد كردن یك كد مخصوص می‌توان گوشی و سیم‌كارت فرد مقابل را به راحتی سوزاند!

اگر كاربران تلفن همراه در زمینه استفاده از فناوری بلوتوث و GPRS از یك سو و نیز در اختیار نگذاشتن گوشی تلفن همراه خود در دسترس افراد سودجو نكات ایمنی را رعایت كنند، خطركمتری متوجه آنان خواهد شد.

گوشی‌های هوشمند با داشتن سیستم عامل، از ریسك بالای هك‌شدن برخوردارند به همین دلیل كاربران باید از روش‌هایی برای محافظت از اطلاعات شخصی‌ای كه در گوشی‌هایشان وجود دارد استفاده كنند. روش‌های پیشنهادی می‌تواند برای حفاظت در مقابل تهدیدات و نفوذ به گوشی‌های موبایل مؤثر واقع شود.

1- مطمئن شوید بلوتوث تلفن همراهتان همیشه خاموش است مگر در مواردی كه خود به آن نیاز دارید.

2- حتی‌المقدور از هندزفری‌های مجهز به تكنولوژی بلوتوث استفاده نكنید (از لحاظ پزشكی نیز استفاده از آن سبب آسیب‌های جدی در مغز و گوش می‌شود) چرا كه به‌خاطر روشن بودن بلوتوث می‌توانند از گوشی شما سوءاستفاده كنند.

3- گزینه‌های موجود در قسمت بلوتوث گوشی خود را به‌نحوی تنظیم كنید كه برای دریافت فایل‌های ارسالی حداقل 2 بار از شما و فرستنده موافقت بخواهد.

4- هنگام اتصال به اینترنت از طریق تلفن همراه روی لینك‌ها و پیام‌های نامطمئن كلیك نكنید.
بهتر است پیام‌های ناشناس یا ایمیل‌های نامطلوبی را كه در آنها لینكی درج شده است مورد استفاده قرار ندهید زیرا در اكثر مواقع مخربان با ارسال یك كد مخرب می‌توانند گوشی‌های هوشمند را تحت كنترل در بیاورند.

5- از بازی‌ها و اپلیكیشن‌های موجود در منابع غیرمعتبراستفاده نكنید. اگر به بازی یا اپلیكیشن احتیاج دارید، سعی كنید آنها را از منابع معتبر دریافت كنید. بعضی از همین بازی‌ها می‌توانند آلوده به كدهای مخربی باشند كه باعث بروز مشكلات حاد می‌شوند.

6- از اطلاعات موقعیتی و شخصی خود محافظت كنید. اگر علاقه‌مند به عكاسی با موبایل خود هستید و نمی‌خواهید كه اطلاعات موقعیتی و برخی دیگر اطلاعات شخصی شما توسط عكس منتشر شود، كافی است گزینه‌های مربوط به GPS Camera و Geo Tag را غیرفعال كنید.
موبایل‌های جدید این امكان را دارند كه وقتی عكسی با موبایل خود می‌گیرید، اطلاعات موقعیتی شما را توسط GPS دریافت كرده و ضمیمه تصویر كنند. گفتنی است این اطلاعات زمانی مشخص می‌شود كه عكس گرفته شده را توسط موبایل خود روی شبكه‌های اجتماعی منتشر كنید.
اما اگر شما تصاویری را از قبل گرفته‌اید و هنوز آنها را در هیچ شبكه‌ای به اشتراك نگذاشته‌اید، كافی است با نرم‌افزارهایی همچون Microsoft Photo Tools تمامی مشخصات شخصی خود را از روی تصویر گرفته شده حذف كنید.

7- وای فای گوشی همراه خود رادر مكان‌های ناامن خاموش كنید. اگر شما به هر دلیلی نمی‌خواهید بلوتوث یا وای فای خود را خاموش كنید، بهتر است از گزینه «عدم‌نمایش برای دیگران» یا «حالت امن» و یا گزینه‌های مشابه كه در بخش امنیتی تنظیمات دستگاه شما موجود است، استفاده كنید.

8- هر وقت می‌خواهید وارد سرویس ایمیل یا سایت بانكی خود شوید، آدرس را با پیشوند https وارد كنید (مثلا https://gmail. com). به این ترتیب به شیوه‌ای امن به سایت مورد نظر وصل می‌شوید و امكان سرقت اطلاعات بسیار كم خواهد شد.

9- همیشه آپدیت‌های منظمی برای سیستم عامل‌های آندروید، ویندوز فون و iOS منتشر می‌شود. برخی از هكرها از این موضوع سوءاستفاده كرده و فایل‌های آلوده خود را به‌عنوان آپدیت موبایل در اینترنت منتشر می‌كنند. مراقب این موضوع باشید و همیشه آپدیت سیستم عامل را توسط برنامه Update Manager خود گوشی انجام دهید.

10- یكی از مهم‌ترین نكاتی كه باید رعایت كنید این است كه هیچ‌گاه حساب‌های بانكی خود را توسط نرم‌افزار‌های ناشناس باز نكنید بلكه از نرم افزار بانكی مخصوص بانك خود كمك بگیرید.

 


شنبه 27/10/1393 - 22:11


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - الهه رحمانی خاکی:
استفاده از تنوع رنگ، طرح و خلاقیت در چیدمان هر منزلی زیبایی خاص خود را دارد و باعث ایجاد احساس بهتری برای اعضای خانواده می‌شود.

 حال اگر حس می‌كنید فضای خانه برایتان خسته‌كننده و تكراری شده و دوست دارید تنوعی در آن ایجاد كنید ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم كه بی‌شك برایتان جالب خواهد بود.

اگر پرده‌های پارچه‌ای منزلتان را خودتان می‌دوزید یا به‌نحوی پارچه اضافه آمده از آن را در اختیار دارید یك راه‌حل جالب به شما پیشنهاد می‌دهیم كه هم برای خانه تنوع ایجاد كنید و هم به‌صرفه باشد. با چند متر پارچه پرده‌ای اضافه در سالن نشیمن یا پذیرایی می‌توان رویه جدیدی برای كوسن‌ها دوخت، به این شكل كه پارچه‌های مربعی در قطع 50در 50 یا هر اندازه دیگری كه خود مایل هستید را برش بزنید، سپس 2تكه پارچه هم اندازه را از 3طرف و از پشت پارچه به هم بدوزید و یك طرف را با زیپ به هم وصل كنید، بعد از آن پارچه را برگردانده و اگر كوسن آماده دارید درونش بگذارید و اگر ندارید می‌توانید درون رویه را از اسفنج یا پارچه‌های خردشده پر كنید.

این رویه‌ها را به هر تعداد كه می‌خواهید تهیه كنید، كه البته بستگی به مقدار پارچه و تعداد مبلمانی كه می‌خواهید كوسن داشته باشند، دارد. پارچه پرده‌ای‌تان كاربرد دیگری نیز می‌تواند برای شما داشته باشد چراكه از آن می‌توانید برای دوختن رومیزی استفاده كنید! خلاقیت شما در اینجا به كمكتان می‌آید چراكه ما پیشنهاد 2نمونه از كار را به شما می‌دهیم ولی این شما هستید كه می‌توانید انواع مدل‌ها را با خلاقیت خود خلق كنید.

به تناسب پارچه‌ای كه برایتان باقی مانده هم رومیزی بزرگ و هم رومیزی كوچك می‌توانید تهیه كنید، برای میزهای بلند می‌توانید قطر سطح میز را اندازه گرفته و به همان اندازه یك مربع ببرید. اگر سطح میزتان دایره است مربع را 2تا زده و گوشه هایش را گرد كنید، حال دور تا دور سطح میز و بلندی میز را اندازه گرفته و براساس آن یك پارچه مستطیل ببرید، 2قطعه پارچه را یكی از طول و یكی از لبه به هم وصل كنید، سپس روی میز خود بیندازید، به‌طور حتم میزی زیباتر خواهید داشت، همچنین اگر رومیزی سنگ دوزی‌شده یا ملیله‌دوزی شده دیگری دارید (همانند عكس) روی میزتان بیندازید تا جلوه زیباتری داشته باشد.

حال درخصوص رو میزی‌های كوچك برای افرادی كه پارچه كمتری در اختیار دارند نیز پیشنهادهای جالبی داریم؛ اگر پارچه‌هایی دارید كه رنگشان تا حدی به رنگ پارچه پرده‌ای شما می‌آید می‌توانید با چند برش پارچه‌ها را با یك تلفیق رنگی مناسب با اشكال مختلف همانند پارچه‌های چهل تكه قدیمی به هم وصل كرده و درصورت تمایل روی آن را با پولك و ملیله تزیین كنید و روی میزهای كوچك خود بیندازید، به‌طور حتم بسیار چشم نواز خواهد بود.

برای تكراری نشدن لحظه‌های زندگی همیشه خلاقیت داشته باشید زیرا می‌توانید با كوچك‌ترین كارها از توانایی‌هایی كه تا به امروز در خود سراغ نداشته‌اید شاد شوید.


شنبه 27/10/1393 - 22:11