تعداد مطالب : 78
تعداد نظرات : 11
زمان آخرین مطلب : 2523روز قبل


به تازگی یک گروه رانندگی به نام "گالاگ" توانسته اند نمونه ای بسیار دقیق از خودروی بتمن بسازند این خودرو با گرفتن مجوز خیابان می تواند در تمامی شهر بدون مشکل تردد کند.
به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، طرفداران بتمن حتما خودروی همه کاره او را دیده اید که می تواند با سرعت زیاد حرکت، پرواز یا حتی تبدیل به موتور سیکلت شود. از طرفی دیگر بدنه این خودرو نیز بسیار جالب طراحی شده است. 

به تازگی یک گروه رانندگی به نام "گالاگ" توانسته اند نمونه ای بسیار دقیق از خودروی بتمن بسازند که قابلیت آن را دارد که وارد خیابان شده و به صورت قانونی تردد کند.  این خودرو برای مسابقات رانندگی به نام "گوبال" که امسال برگزار می شود آماده شده است. "گوبال" البته یک مسابقه جاده ای در میان خودروهای خاص است که در سراسر اروپا برگزار می شود. این مسابقه معمولا با شرکت خودروهای گران و عجیب برگزار می گردد که امسال نیز این گروه خودروی بتمن را برای این مسابقه اماده کرده اند. 

این گروه که تعدای جوان در آن هستند از کشورهای مختلف به دو هم جمع شدند تا این خودروی 1 میلیون پوندی را بسازند. این مدل به طور دقیق از روی خودروی بتمن ساخته شده است که البته مشخصات فنی جالبی نیز دارد. وزن این خودرو نزدیک به 2.5 تن است و نزدیک به 10 سانتی متر از یک جیپ هامر بلندتر است. از نظر فنی این خودرو با یک موتور 6.2 لیتری هشت سیلندر کار می کند که می تواند 400 اسب بخار انرژی تولید کند. 

این خودرو می تواند تا سقف سرعت 160 کیلومتر در ساعت پیش رود که البته با این وزن بسیار زیاد خیلی هم بد نیست و می تواند در مسابقه امسال شرکت کند. این تیم همچنین مجوز حضور این خودرو را در خیابان ها گرفته است. جمعه 20/2/1392 - 13:34


روزنامه فرانسوی «لوپاریزین» در یکی از شماره های هفته گذشته خود، در گزارشی از وجود نزدیك به 30 مدرسه و مؤسسه آموزشی خصوصی منطبق با معیارهای اسلامی در فرانسه خبر داد و توصیه جدی به كسب علم در فرهنگ اسلامی را از دلایل موفقیت این مدارس برشمرد.
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، روزنامه فرانسوی لوپاریزین، با انتشار گزارشی از وجود نزدیك به 30 مدرسه اسلامی در فرانسه در برابر 300 مدرسه منطبق با تعالیم دین یهود و 9000 مدسه كاتولیك در این كشور خبر داد.

این روزنامه در گزارش روز سه‌شنبه خود به تحلیل وضعیت مدارس اسلامی فرانسه نیز پرداخت و نوشت: اولین مدرسه اسلامی با نام «موفقیت» سال 2001 در شهر «اوبرویلیه» (Aubervilliers) در ناحیه «سن ـ سن ـ دنی» گشایش یافت.

"لوپاریزین" به مدرسه اسلامی «آوروس» در شهر «لیل» فرانسه كه به تازگی به عنوان مدرسه نمونه شناخته شده است نیز، اشاره كرد و گفت: این مدرسه تنها مدرسه اسلامی در این كشور است كه با رعایت شرایطی می‌تواند از امكانات و كمك هزینه‌های دولتی استفاده كند.

این روزنامه فرانسوی با گرفتن مصاحبه از اعضای مختلف مدرسه «آوررس» تلاش كرد دلایل موفقیت چشمگیر این مدرسه را تحلیل و بررسی كند و نتوانست فرهنگ اسلامی این مدرسه را در موفقیت آن نادیده انگارد.

مدیر مدرسه «آوروس» در مصاحبه با این روزنامه، علت موفقیت مدرسه خود را فرهنگ قرآنی و اسلامی معرفی كرده بود كه در آن علم بسیار ارزشمند شمرده می‌شود و به كسب و فراگیری دانش در هر سنی تاكید شده است.

"لوپاریزن" همكاری و حضور مؤثر والدین خانواده‌های مسلمان در كنار اولیای مدرسه و توجه ویژه آنان به نحوه تربیت فرزندان و میانگین پایین سنی معلمان و اساتید در این مدرسه را نیز از عوامل دیگر موفقیت این مدرسه معرفی كرد.

این روزنامه در پایان نوشت: مدارس اسلامی دیگر در فرانسه نیز كه از سال 2004 با ممنوعیت حجاب و نمادهای مذهبی در مدارس به همت سازمان‌های اسلامی فرانسه به راه افتاده‌اند، هم اكنون با مشكلات مالی مواجه و خواستار به رسمیت شناخته‌شدن از سوی دولت برای دریافت كمك‌های مالی هستند.

جمعه 20/2/1392 - 13:32


نایب غلام قیافه مضحکی پیدا کرده بود و هرکس او را با آن ریخت می دید زیر لب می خندید، زیرا اگر چه سبیل پیوندی پیدا کرده بود ولی یک طرف ریشش قیچی شده بود. در این موقع صدای سم اسبهای کالسکه شاهزاده کامران میرزا به گوش رسید.
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران،  عبارت «از ریش به سبیل پیوند می کند » ناظر بر اعمال عبث و بیهوده ایست که نفعی بر آن مرتبط نباشد. فی المثل کسی از شلوار لباسش ببرد و بر دوش وصله کند.

این گونه اعمال و اقدامات بی فایده به مثابه آن است که کوتاهی سبیل را با درازی ریش جبران نمایند، یعنی از ریش قیچی کنند و به سبیل پیوند دهند.

ریشه جالب ضرب المثل

اکنون ببینیم ریشه این ضرب المثل بسیار معقول و متداول از کجا آب می خورد.

کامران میرزا نایب السلطنه در میان فرزندان ناصر الدین شاه قاجار در نزد پدر عزیز کرده بود. ایامی را که ناصر الدین شاه از تهران خارج می شد و به خارج از کشور عزیمت می کرد، سمت نیابت سلطنت را بر عهده می گرفت و به همین مناسبت به لقب نایب السلطنه ملقب و معروف گردید. 

کامران میرزا در حیات شاه بابا مدتها حاکم تهران بود و تعدادی نایب در اختیار داشت که مأموران اجرای دار الحکومه بوده اند. این نایب ها برای آنکه جلب توجه نایب السطنه را بکنند و زهر چشمی از مردم گرفته باشند، هر کدام خود را به شکل و قیافه مخصوصی در می آوردند.

یکی از این نایب های دار الحکومه شخصی به نام نایب غلام بود. که با هیکل درشت و سینه فراخ وریش مشکی و انبوه و سبیل کلفتش در صف نایب های دارالحکومه بیش از دیگران جلب نظر می کرد و او را نایب عنتری هم می گفتند، زیرا روزگاری لوطی بود و عنتر ( میمون) داشت.

عیب و نقص بزرگی که نایب غلام داشت این بود که یک تای سبیل بیشتر نداشت و از این کمبود سبیل همیشه رنج می برد. روزی کامران میرزا ضمن عبور از مقابل صف نایب های دار الحکومه وقتی که چشمش به سبیل یکتایی نایب غلام افتاد بی اختیار خنده اش گرفت و گفت:" نایب غلام، یکتای سبیلت را کجا گذاشتی؟" از این کلام حضرت والا همه خندیدند و نایب غلام بی نهایت شرمنده و سر افکنده شد.

چون کامران میرزا از آنجا دور شد نایب غلام درنگ و تأمل را جایز ندیده خود را به آرایشگاهی که آرایشگر و سلمانیش با او آشنا بود رسانید و با تهدید از او خواست یک طرف سبیلش را که اصلا مو نداشت فورأ پر کند تا بتواند هنگام بازگشت نایب السطنه مورد طعن و سخریه واقع نشود.

 هر چه سلمانی اظهار عجز کرد که چنین کاری آن هم در آن فرصت کوتاه مقدور و میسر نیست و او نمی تواند سبیل مناسبی پیدا کند و به پشت لب نایب بچسباند . نایب غلام زیر بار نرفت و خنجر را از کمر کشید و گفت :" یا یک تای سبیل برایم تهیه کن یا شکمت را با این خنجر سفره خواهم کرد!" سلمانی بیچاره از ترس و وحشت به گریه افتاد و نمی دانست چه کند .

زیرا او ریش تراش بود و تا کنون سابقه نداشت که ریش و سبیل بچسباند! در این موقع تدبیری به خاطر نایب غلام رسید و به سلمانی امر کرد مقداری از ریش او را قیچی کند و به سبیل بچسباند! 

سلمانی دست به کار شد ولی در آن حالت ترس و لرز چگونه می توانست از ریش بردارد و به سبیل وصله کند؟! دستش لرزید و نایب غلام که خیلی عجله داشت و می خواست خود ش ر ا به صف نایب ها در موقع بازگشت نایب السلطنه برساند با غضب آمیخته به خشم قیچی را از دست سلمانی بیرون کشیده خود را به آیینه رسانید و مقدار زیادی از ریشش را قیچی کرد و به سلمانی داد. سلمانی برای آنکه از شرش راحت شود ریش قیچی شده را با دست پاچگی به محل خالی سبیل نایب غلام چسبانید و او را به دارالحکومه روانه کرد.

نایب غلام قیافه مضحکی پیدا کرده بود و هرکس او را با آن ریخت می دید زیر لب می خندید، زیرا اگر چه سبیل پیوندی پیدا کرده بود ولی یک طرف ریشش قیچی شده بود. در این موقع صدای سم اسبهای کالسکه شاهزاده کامران میرزا به گوش رسید. نایب ها و حضار دارالحکومه حسب المعمول به منظور احترام صف کشیدند و نایب ها با چماقهای نقره ای به حالت خبردار ایستادند.

پیداست این بار نایب غلام به خیال آنکه دیگر عیب و نقص ندارد بیش از همه سینه جلو می داد تا سبیلهایش را حضرت والا ببیند و تعریف کند. چون نایب السلطنه به مقابل نایب غلام رسید و نگاهش به ریش قیچی شده و سبیلهای پیوندی نایب افتاد این بار به شدت خندید و گفت" نایب غلام، این چه ریخت و شکل مضحکی است که پیدا کرده ای؟ آن دفعه سبیل تو یکتا بود .این دفعه ریش تو یکتا شده است؟" 

میرزا احمد دلقک نایب السلطنه که در آنجا حضور داشت تعظیمی کرد و گفت:" قربان، نایب غلام از ریش گرفته به سبیل پیوند کرده است !" صدای خنده نایب السلطنه و حضار بلند شد و این واقعه مدتها نقل و نقل محافل تهران بود تا اینکه رفته رفته به صورت ضرب المثل در آمد و مجازأ در موارد مشابه به کار می رود.
جمعه 20/2/1392 - 13:31
آشنایی با ریشه ضرب المثل ها؛
این بابا هم از آن آدم‌هایی بود كه تشنه عنوان و لقب هستند و دلشان لك زده برای عنوان! اگر هزار بلا سرشان بیاید راضیند اما به شرط اینكه اسم و عنوان آنها را با آب و تاب ببرند!
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، چون یك نفر به دقت تمام برای دیگری حرف بزند اما آخر كار ببیند كه حرفش در او اثر نكرده، این مثل را به زبان می‌آورد.

یك بابایی مستطیع شده بود و به مكه رفته بود و برگشته بود و شده بود حاجی و همه به او می‌گفتند:حاجلی (حاج علی)

اما یك دوست قدیمی داشت كه مثل قدیم باز به او می‌گفت: كللی (كل علی ـ كربلایی علی). مثل اینكه اصلاً قبول نداشت كه این بابا حاجی شده!

این بابا هم از آن آدم‌هایی بود كه تشنه عنوان و لقب هستند و دلشان لك زده برای عنوان! اگر هزار بلا سرشان بیاید راضیند اما به شرط اینكه اسم و عنوان آنها را با آب و تاب ببرند! حاج علی پیش خودش گفت: باید كاری بكنم تا رفیقم یادش بماند كه من حاجی شده‌ام به این جهت یك شب شام مفصلی تهیه دید و رفیقش را دعوت كرد. بعد از اینكه شام خوردند، نشستند به صحبت كردن و او صحبت را به سفر مكه‌اش كشاند و تا توانست توی كله رفیقش كرد كه حاجی شده!

توی راه حجاز یك نفر سرش به كجاوه خورد و شكست و یك همچین دهن وا كرد، آمدند و به من گفتند حاج علی از آن روغن عقربی كه همراهت آورده‌ای به این پنبه بزن، بعد گذاشتند روی زخم، فردا خوب خوب شد همه گفتند خیر ببینی حاج علی كه جان بابا را خریدی.

در مدینه منوره كه داشتم زیارت می‌خواندم یكی از پشت سر صدا زد "حاج علی" من خیال كردم شما هستی برگشتم، دیدم یكی از همسفرهاست، به یاد شما افتادم و نایب‌الزیاره بودم.

توی كشتی كه بودیم دو نفر دعوایشان شد نزدیك بود خون راه بیفتد همه پیش من آمدند كه حاج علی بداد برس كه الان خون راه می‌افتد. وسط افتادم و آشتی‌شان دادم همسفرها گفتند: خیر ببینی حاج علی كه همیشه قدمت خیر است.

نزدیكی‌های جده بودیم كه دریا طوفانی شد نزدیك بود كشتی غرق شود كه یكی از مسافرها گفت: حاج علی! از آن تربت اعلات یك ذره بینداز توی دریا تا دریا آرام بشود. همین كه تربت را توی دریا انداختم دریا شد مثل حوض خانه‌مان... همه همسفرها گفتند: خدا عوضت بده حاج علی كه جان همه ما را نجات دادی.

خلاصه گفت و گفت تا رسید به در خانه‌شان: همه اهل محل با قرابه‌های گلاب آمدند پیشواز و صلوات فرستادند و گفتند حاج علی زیارت قبول... همین كه پایم را گذاشتم توی دالان خانه و مادر بچه‌ها چشمش به من افتاد گفت: خدا را شکر حاج علی‌ آمد... همین را گفت و از حال رفت.

خلاصه هی حاج علی حاج علی كرد تا قصه سفر مكه‌اش را به آخر رساند وقتی كه خوب حرف‌هاش را زد، ساكت شد تا اثر حرف‌هاش را در رفیقش ببیند، رفیقش هم با تعجب فراوان گفت: عجب سرگذشتی داشتی كل علی؟!
جمعه 20/2/1392 - 13:27


بهارنارنج و گلاب دو سوغات گرم و خشک بهاری هستند که خاصیت گرمی آنها با وجود هل و زعفران دو چندان میشود.البته با توجه به اینکه عرق بیدمشک خاصیت سرد و تر دارد،به متعادل شدن آن کمک میکند.این نوشیدنی ،آرامبخش و ضد اضطراب است.در ضمن بیدمشک قند خون را پایین می آورد و ضد سردرد و درد های عضلانی هم هست.
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، درست است که می گویند هیچ چیزی در طبیعت جای آب را نمی گیرد و بدن برای حفظ سلامت خودش به روزی شش لیوان آب نیاز دارد ولی علاوه بر آب نوشیدنیهای مفید  دیگری هستند که  از عصاره ی گلها و میوه ها ی مفبد درست می شوند و خواص بسیاری برای بدن دارند .

از همه مهمتر اینکه گاهی با این نوشیدنی ها میتوان بعضی از امراض بدن را درمان کرد.الان هم که فصل فصل گل و گیاه است پس از فرصت استفاده کرده و از ترکیب عرقیات و میوه ها نوشیدنی های گوارا و مفیدی برای بدن خود و خانواده تان درست کنید در این پست  شما را میهمان ۴ نوشیدنی با ترکیب میوه های پر خاصیت و مناسب فصل میکنیم.گوارای وجودتان باد.

شربت زعفران و بید مشک

بهارنارنج و گلاب دو سوغات گرم و خشک بهاری هستند که خاصیت گرمی آنها با وجود هل و زعفران دو چندان میشود.البته با توجه به اینکه عرق بیدمشک خاصیت سرد و تر دارد،به متعادل شدن آن کمک میکند.این نوشیدنی ،آرامبخش و ضد اضطراب است.در ضمن بیدمشک قند خون را پایین می آورد و ضد سردرد و درد های عضلانی هم هست.

مواد لازم:

۳ قاشق سوپ خوری عرق بهارنارنج
۱/۲ ق س گلاب و ۱/۲ ق س عرق هل و ۱/۲ ق س عرق بیدمشک
۱/۲ قاشق مرباخوری پودر زعفران
۲ ق س  شکر یا ۲ ق م عسل
۱ پیمانه آب
۴ عدد یخ

زعفران را در کمی آب جوش ریخته و حل کنید.شکر ،آب و تکه های یخ را هم درون مخلوط کن بریزید و پند بار روشن خاموش کنید تا یخ ها خرد شوند.عرق بهار نارنج،گلاب،عرق هل،عرق بید مشک و زعفران آب کرده را در مخلوط کن به مواد قبلی (شکر،آب و یخ)اضافه کرده و دوباره با هم مخلوط کنید.حالا شربت را در لیوان ریخته و سرو منید.

شربت نعنا با طعم بهاری

عرق نعنا را همه به عنوان یک عرق ضد نفخ و تقویت کننده ی معده میشناسند فارق از اینکه این عرق برای تقویت حافظه هم مفید شناخته شده است؛البته با ترکیب عرق نعنا و بهار نارنج خاصیت آرام بخشی و ضد اضطرابی هم به دیگر خواص این نوشیدنی اضافه می شود.

مواد لازم:

۳ ق س عرق بهار نارنج
۲ ق س عرق نعنا و ۲ ق س خاکشیر
۲ ق س شکر یا ۲ ق م عسل
۱ پیمانه آب
۴ تکه یخ

شکر ؛یخ ،آب را داخل مخلوط کن ریخته و یخها را خرد کنید تا محلولی یکدست و سیرین بدست آید.عرق بهارنارنج و عرق نعنا را  هم به شربت شیرین اضافه کرده،دوباره کمی مخلوط کنید.خاکشیر شسته شده و تمیز را هم به آنها افزوده و مخلوط را دز لیوان مخصوص سرو کردن بریزید .برای تزیین هم میتوانید از برگ تازه نعنا هم استفاده کنید.

معجون توت فرنگی و لیمو ترش

ترکیه ای ها نوشیدنی خوشمزه و عطش زدایی با ترکیب توت فرنگی و لیمو ترش درست میکنند که طعم بی نظیری دارد .این نوشیدنی بعد ار خستگی روزانه یک روز گرم بسیـــار می چسبــد.

مواد لازم:

۴ ق س سس توت فرنگی
۱ عدد لیمو ترش
۱ پیمانه آب
۴ عدد توت فرنگی تازه

نکته :سس توت فرنگی !؟سس غلیظ توت فرنگی (سیروپ) در سوپر مارکتها موجود است.
سس توت فرنگی را به همراه آب لیمو ترش و توت فرنگی های تازه با آب و یخ درون مخلوط کن ریخته و خوب مخلوط کنید بطوریکه یخ خورد و ریز شود.مواد آماده را درون لیوان ریخته و به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در یخچال بگذارید.در این مدت لایه های شربت از یکدیگر جدا شده و شربتی ۴ لایه خواهد داشت که می توانید با توت فرنگی و برشی از لیمو آن را تزیین کنید.

آبمیوه هاوایی

قرار نیست از اینجا تا هاوایی سفر کنید تا یک نوشیدنی خوشمزه ،مقوی ؛پرخاصیت بخورید. با مخلوط چند میوه شما را با یک قلپ به سواحل زیبای هاوایی بروید.این نوشیدنی سرشار از ویتامینهای سی ،کلسیمو پتاسیم است.بچه ها هم آن را خیلی دوست دارند.

مواد لازم:
۱/۴ موز
۲ حلقه آناناس کنسروی یا تازه
۱ پیمانه شیر
۲ تکه یخ
۲ ق س سس توت فرنگی
مواد لازم برای تزیین:
مقداری ترافل رنگی
۱/۲ موز
۱ عدد توت فرنگی
۱ حلقه آناناس

ابتدا موز ،آناناس ،سس توت فرنگی و شیر را با تکه های یخ درون مخلوط کن ریخته و مایعی یکدست درست کنید،بطوری که تکه های یخ و میوه ها درون شربتتان دیده نشوند .برای سرو کردن هم مواد را درون لیوانی بلند ریخته و با تکه های میوه تزیین کنید.در انتها هم می توانید چند ترافل رنگی روی آبمیوه بریزید.

نکته:سس توت فرنگی را در بسته بندی های شبیه سس گوجه فرنگی در سوپر مارکتها و یا قنادی ها می توانید پیدا کنید.ترافل های رنگی هم همینطور.
جمعه 20/2/1392 - 13:24


جالب است بدانید كه وزوز گوش در تمام گروه‌های سنی حتی در كودكان نیز وجود دارد. البته از آنجا كه تجربه صوتی كودكان كم است، نسبت به شنیدن چنین صدایی ابراز شكایت نمی‌كنند، اما با بالا رفتن سن افراد، احتمال بروز كم‌شنوایی و وزوز گوش بیشتر می‌شود.
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران،شنیدن صدای ممتد در یك یا هر دو گوش كه نمی‌دانی از چه منبعی در سرت می‌پیچد، بسیار آزاردهنده است. وزوز گوش تنها یك نشانه است و به خودی خود بیماری محسوب نمی‌شود، یعنی حاكی از بروز اختلالاتی در سیستم شنوایی است كه حلزون داخلی گوش را درگیر كرده است.

حال اگر بتوان برای چنین اختلالی علتی پیدا كرد یعنی این مشكل ناشی از مصرف برخی داروها، افزایش فشار خون یا وجود تومور ناشناخته در گوش میانی یا سیستم اعصاب شنوایی تشخیص داده شود، می‌توان به درمان آن امیدوار بود، اما چنین اتفاقی فقط در 15 درصد موارد بروز وزوز گوش اتفاق می‌افتد و به گفته دكتر زهرا جعفری، فارغ‌التحصیل در رشته علوم اعصاب در بیش از 80 درصد موارد به علت‌های ناشناخته و تحت تاثیر زندگی پرتنش و همراه با استرس، افزایش سن، رعایت نكردن بهداشت صوتی، آلودگی صوتی و حتی آلودگی هوا بروز پیدا می‌كند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران در گفت‌وگو با جام‌جم اظهار می‌كند: پس تلاش برای ایجاد محیط سالم و دوری از استرس و تنش یكی از مهم‌ترین عوامل در پیشگیری و درمان حمایتی وزوز گوش است یعنی در كاهش و كنترل اثرات زیانبار آن موثر است.

صدای وزوز را می‌شنوی؟

یكی از مهم‌ترین عوامل در ایجاد وزوز گوش، زندگی پرتنش و همراه بااسترس است و با توجه به پیرتر شدن جمعیت كشور و تاثیر آلودگی صوتی و آلودگی هوا بر حواس مختلف، احتمال بروز اختلالات عصبی شناختی ازجمله وزوز گوش بیشتر می‌شود.

تعریف وزوز گوش

وزوز گوش، احساس شنیدن صدایی در گوش‌ها یا سر، بدون وجود منبع صدای خارجی محسوب می‌شود و ممكن است هر یك از ما تاكنون صداهایی مثل وزوز صوت و همهمه را در گوش‌ها یا در سر احساس كرده باشیم كه البته در صورت كوتاه بودن زمان احساس چندان اهمیتی ندارد، ولی اگر بیش از 5 دقیقه طول كشیده و در هفته چند بار تكرار شود و بخصوص با علامت‌هایی چون كم‌شنوایی، سردرد و سرگیجه شدید همراه باشد، توجه به آنها از جنبه مراجعه به متخصص گوش، حلق، بینی یا شنوایی‌شناس برای مشاوره و ارزیابی اولیه ضروری است.

شنیدن این صدای همیشگی، چرا؟

جالب است بدانید كه وزوز گوش در تمام گروه‌های سنی حتی در كودكان نیز وجود دارد. البته از آنجا كه تجربه صوتی كودكان كم است، نسبت به شنیدن چنین صدایی ابراز شكایت نمی‌كنند، اما با بالا رفتن سن افراد، احتمال بروز كم‌شنوایی و وزوز گوش بیشتر می‌شود.

تاثیر سبك زندگی در بروز وزوز گوش

 تاثیر بسیار زیاد سبك زندگی و رعایت نكردن بهداشت صوتی در بروز وزوز گوش را نیاید دست کم گرفت. سبك بد زندگی مانند عادت كردن به محیط‌های خیلی ساكت یا خیلی شلوغ باعث تشدید بروز وزوز در گوش می‌شود و در واقع برخلاف تصور، كسانی كه خود را ایزوله كرده و در محیط‌های خیلی ساكت زندگی می‌كنند نیز از خطر ابتلا به این عارضه به دور نبوده و در برخی موارد حتی بیشتر و شدیدتر دچار وزوز گوش می‌شوند. 

در واقع اگر وزوز گوش ناشی از مصرف دارو، فشار خون بالا و تومورهای سیستم شنوایی نباشد، ناشی از اثرات محیطی و سبك زندگی ناسالم است.

شما محكوم به ابتلای وزوز گوش هستید

شاید برایتان جالب باشد كه بدانید حداكثر سطح شدت صدای مداوم در محیط‌های صنعتی و شلوغ در طول یك روز كاری 80 دسی‌بل است. این در حالی است كه متأسفانه بیشتر كارگران در محیط‌های صنعتی در معرض صدای بیش از 80 دسی‌بل و به صورت ممتد و روزانه بین شش تا هفت ساعت قرار می‌گیرند كه این امر آنها را مستعد كم‌شنوایی و وزوز گوش می‌كند كه متاسفانه این نوع كم‌شنوایی و وزوز گوش از نوع حسی ـ عصبی بوده و قابل‌درمان و برگشت‌پذیر نیست.

البته اگر در كارخانجات ما شدت صوت اندازه‌گیری شود و كارگران از محافظ‌های صوتی استفاده كنند، كمتر شاهد بروز این عارضه در میان آنها خواهیم بود. به بیان دیگر راهكار مناسب برای جلوگیری از ابتلا به وزوز گوش در چنین شرایطی استفاده از گوشی‌های مخصوص برای حفاظت گوش‌ها یا استفاده از پلاگ‌های كوچكی است كه در لاله گوش قرار می‌گیرد. 

همچنین افرادی كه علاقه دارند موسیقی را با صدای بسیار بلند و از طریق گوشی یعنی هدفون و موبایل گوش كنند، بیشتر در معرض كم شنوایی و وزوز گوش هستند.

مراقب مصرف آنتی‌بیوتیك‌ها باشید

فراموش نكنید كه مصرف برخی داروها برای گوش بخصوص در صورت وجود مواردی از كم شنوایی، وزوز در شخص و اقوام درجه یك وی باید با محدودیت صورت بگیرد. بر این اساس متخصصان علوم اعصاب نسبت به استفاده از آنتی‌بیوتیك‌ها از خانواده «مایسین‌ها» همچون جنتامایسین هشدار می‌دهند. این داروهای كنترل‌كننده عفونت می‌تواند در افراد مستعد، آسیب‌های شنوایی به جا گذارد. پس با بروز هر نوع اختلال شنوایی باید بلافاصله مصرف این داروها راقطع و با پزشك مشورت كرد.

به كم‌شنوایی عادت می‌كنید

افراد مثبت‌نگر، آرام و غیرمضطرب با سرعت بیشتری با تنش‌های زندگی روزمره و شرایط پیش‌بینی‌نشده كنار می‌آیند و حتی می‌توانند كنترل بهتری بر اعصاب و روان خود در صورت بروز هر نوع كم‌شنوایی و وزوز گوش داشته باشند. برعكس، افراد زود رنج، مضطرب و منفی‌نگر آسیب‌پذیری و سطح پذیرش‌شان نسبت به تنش‌ها بسیار بیشتر است.

بر این اساس، به افراد دچار وزوز گوش برای كنترل بیشتر بر این عارضه توصیه می‌شود: اگر دچار وزوز گوش هستید تا حد ممكن از محیط‌های پر سر و صدا دوری كنید، داروها را بسیار كنترل‌شده مصرف كنید و از مشاوره‌های روان‌شناسی و آرامش ذهن بهره بگیرید.

گرچه مصرف برخی ویتامین‌ها چون ویتامین C، A و E كنترل دستگاه اعصاب را غنی‌تر می‌كند، اما دارویی برای از بین بردن وزوز گوش تلقی نمی‌شود. البته مصرف نوعی مكمل گیاهی برای تقویت حافظه به افراد بالای 45 سال توصیه می‌شود (با نام تجاری تاناكان) كه اثرات مثبت آن در كاهش وزوز گوش نیز دیده شده است. البته بهره‌گیری از روش‌های نوین بازآموزی نیز می‌تواند در كنار دوری از تنش و اضطراب برای كنترل و كاهش اثرات آزاردهنده وزوز گوش موثر باشد.
جمعه 20/2/1392 - 13:21


سکسه بلایی است که تقریبا همه ما دچارش می شویم اما این بلا وقتی بدتر می شود که بند نیاید شاید حدود 50 راه‌حل، برای درمان سکسکه شامل درمان‌‌های خانگی، دارویی و حتی جراحی ارائه شده است.
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران،  تقریباً همه‌ ممکن‌ است‌ دچار سکسکه‌ شوند، حتی‌ جنینی‌ که‌ در رحم‌ مادر است‌. این امرکه کاملا طبیعی به نظرمی رسد در برخی مواقع بسیار آزار دهنده است. مخصوصا زمانی که می خواهیم در جمعی حاضر شویم و یا برای عده ای سخنرانی داشته باشیم. پیشنهادات زیادی برای درمان سکسکه وجود دارد که لازم است هنگام ابتلا به آن بکار بسته شود.

سکسکه چیست؟

سکسکه‌ عبارت‌ است‌ از انقباضات‌ ناخودآگاه‌ و مکرر عضله‌ دیافراگم‌ . سکسکه‌ یک‌ علامت‌ است‌ و نه‌ یک‌ بیماری‌. در ایجاد سکسکه‌ دیافراگم‌ عضله‌ بزرگ‌ و نازکی‌ که‌ قفسه‌ سینه‌ را از شکم‌ جدا می‌سازد و عصب‌ فرنیک‌(عصبی‌ که‌ دیافراگم‌ را به‌ مغز وصل‌ می‌کند) نقش‌ دارند.

سکسکه  حادثه ای خنده دار

سکسه بلایی است که تقریبا همه ما دچارش می شویم اما این بلا وقتی بدتر می شود که بند نیاید شاید حدود 50 راه‌حل، برای درمان سکسکه شامل درمان‌‌های خانگی، دارویی و حتی جراحی ارائه شده است.

در شرایـط  سکسکه  به بیـماران توصیـه می شود که آرام بنشینند و تا زمانی که می توانند نفس خود را حبـس کنند . اگر  سکسکه  پایـدار باشد ، به بیـمار توصیـه می شود که یک پاکت کاغذی روی بینی و دهان خود قرار دهد و به مدت چند دقیقه در داخل آن نفس بکش.

تـمـام ایـن اقـدامـات بـر ایـن پـایـه اسـتـوار اسـت کـه بـرای بـرطـرف کـردن  سکسکه  بـایـد سـطـح دی اکسید کربن خون را بـرای چند دقیقه بالا بـرد ، ایـن عمل سبب می شود که تنفس به حالت طبیعی بازگردد.

علل ایجاد سکسکه

اگر چه سکسکه می تواند با علل و عوامل مختلفی بروز کند،اما  مهم ترین عوامل ایجاد کننده این عارضه شامل موارد زیر می شود:

*وجود یک‌ بیماری‌ که‌ سطح‌ سلامت‌ فرد را پایین‌ آورده‌ باشد

*سابقه‌ عمل‌ جراحی‌ اخیر

*مصرف‌ داروها، خصوصا آنهایی‌ که‌ معده‌ را آزرده‌ می ‌سازند

*پر بودن‌ معده‌

*خنده‌ شدید یا احساسات‌ قوی‌

*تغییر در دمای‌ محیط‌

نوزادان بیشتر از بزرگسالان سکسکه می‌کنند

دلیل اینکه نوزادان نسبت به بزرگسالان بیشتر سکسکه می‌کنند، اغلب مربوط به بدن‌های کوچک و به طور کامل رشد نیافته‌شان است.‌‌
همان طور که در یک فرد بزرگسال، وقتی معده زیاد پر باشد می‌تواند باعث سکسکه شود، باید بدانیم در یک نوزاد هم با در نظر گرفتن اینکه بچه‌ها معده کوچک تری نسبت به بزرگ تر‌ها دارند و سریع‌تر پر می‌شود، این اتفاق خواهد افتاد.

از دیگر دلایلی که نوزادان سکسه می‌کنند ممکن است تا حد زیادی به خاطر رشد نکردن قسمت تحتانی مری آن‌ها باشد. اسفنکتر تحتانی مری یک ماهیچه دایره‌ای است که در مری باز و بسته می‌شود و اجازه می‌دهد غذا وارد معده شود، در برخی از نوزادان این اسفنکتر، بسته نمی‌شود یا دیر‌تر بسته می‌شود. بنابراین غذا می‌تواند به داخل مری برگردد و باعث سکسکه شود. این عارضه با گذشت زمان حل می‌شود و جای هیچ نگرانی ندارد.

یکی دیگر از علل سکسکه، تغذیه نوزادانی است که به جای شیر مادر از شیشه استفاده می‌کنند و سکسکه وقتی اتفاق می‌افتد که سوراخ پستانک شیشه سوراخ درشتی داشته باشد و نوزاد هوای زیادی را ببلعد.

در این گونه موارد تنها راه حل ساده‌ای که می‌توانید انجام دهید این است که با توجه به سوراخ نوک سینه، سر پستانک شیشه را سوراخ کنید و اگر متوجه شدید سوراخ پستانک گشاد شده است آن را تعویض کنید.

درمان‌های دارویی، جراحی و جایگزین سکسکه

اگر سکسکه ادامه پیدا کند، پزشک داروهایی را تجویز می‌کند. «کلرپرومازین» که یک داروی ضدجنون ضداستفراغ است، معمولا اولین داروی انتخابی پزشک است. البته گاهی داروهای دیگری مانند «هالوپوریدول» یا «متوکلوپرامید» نیز برای بیمار تجویز می‌شوند. داروهای شل‌کننده عضلات یا ضددردها نیز گاهی برای درمان سکسکه به کار می‌روند.

یکی دیگر از روش‌های درمان، جراحی عصب فرنیک است. این درمان معمولا به عنوان آخرین راه‌حل در درمان سکسکه‌های مزمن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بعضی گزارش‌ها از هیپنوتیزم و طب سوزنی نیز به عنوان راه‌حل‌های پیشنهادی طب جایگزین برای درمان سکسکه‌های مقاوم نام برده شده است که البته شواهد معتبری برای تایید این روش‌ها وجود ندارد.

15 راه برای درمان‌ خانگی سکسکه

درانتها به درمان‌های خانگی رفع سکسکه اشاره می‌کنیم:

1 -نگه داشتن نفس و شمردن به آرامی از 1 تا 10

2 -نفس کشیدن داخل یک کیسه کاغذی برای مدتی کوتاه

3- نوشیدن سریع یک لیوان آب سرد

4 -خوردن یک قاشق شکر یا عسل یا قرار دادن آن در انتهای زبان

5- بالا کشیدن زانوها به درون سینه

6 -بیرون کشیدن ناگهانی و شدید زبان

7- گاز زدن یک تکه لیموترش

8 -غرغره آب یخ

9- ماساژ انتهای گلو

10 -خوردن یک قاشق سرکه

11- نوشیدن آب به حالت درازکشیده و خوردن از سمت مقابل لیوان

12 -قرار دادن انگشت در دهان

13 - تكان تند و شدیدی به زبان خود بدهید

14- زبان كوچك را به كمك یك قاشق بلند كنید

15- یك تكه نان خشك را بجوید و سپس ببلعید
جمعه 20/2/1392 - 13:18


رئیس مرکز کنترل ترافیک راهور تهران ازتوقیف یک دستگاه خودروی سواری پراید متخلف با خلافی بیش از 40 میلیون ریال خبرداد.

سرهنگ سعید اسماعیلی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران گفت: عوامل پلیس راهور تهران در حین گشت زنی در ساعت 21 شب گذشته در محدوده خیابان کارگر ، توانستند یک دستگاه خودروی متخلف پراید به دلیل عدم توجه به تابلوهای انتظامی جهت اعمال قانون توقیف کنند.  
وی در پایان خاطر نشان کرد: در این خصوص عوامل پلیس راهور تهران  طی بررسی و استعلام از سامانه اجرائیات متوجه خلافی بیش از 40 میلیون ریالی خودرو شدند، لذا خودرو به همراه صورت جلسه به پارکینگ انتقال داده شد.
جمعه 20/2/1392 - 13:16


شهردار شهریار گفت: در آینده نزدیك كلنگ زنی احداث پاركینگ با ظرفیت یك هزار خودرو در شهرستان شهریار عملیاتی خواهد شد.
حسینی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران ضمن اشاره به ضرورت توسعه فضای پارك خودروها در شهرستان شهریار تصریح كرد: به فضل الهی با مشاركت بخش خصوصی ظرف چند روز آینده كلنگ زنی پروژه بزرگ پاركینگ شهریار در چهار راه قائم این منطقه عملیاتی می‌شود. 
وی در ادامه افزود: عزم مدیریت شهری شهریار بر شكوفایی شهری و خدمت صادقانه به مردم شریف و شهید پرور این شهرستان استوار است. 
حسینی در نهایت تصریح كرد: امید آن داریم شهرستان شهریار همچون گذشته در عرصه‌های گوناگون خدمات شهری با همیاری كلیه مسئولین حركت شتابنده خود را درجهت پیشرفت فزاینده ادامه دهد.
جمعه 20/2/1392 - 13:15
یک کارشناس اقتصاد :
بانک مرکزی در حال حاضر برای تسهیل معاملات بانک مرکزی تصمیم به تولید اسکناس‌های درشت گرفته است آن هم به این دلیل که حجم نقدینگی در اقتصاد ایران افزایش یافته است.
مهدی تقوی کارشناس اقتصاد دانشکده علامه طباطبایی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، درباره وضعیت انتشار اسکناس‌های 200 هزار ریالی ( 20 هزار تومانی ) در جامعه گفت: ابتدا باید اسکناس مورد نظر طراحی شود و بعد روانه بازار شود اما در حال حاضر شاهد وجود چنین اسکناسی در بازار نیستیم.
وی کم و کیفهای وجود اسکناس‌های با رقم درشت را نشان از این واقعیت دانست که در جامعه شاهد افزایش نقدینگی هستیم و برای پرداخت هزینه‌ها باید اسکناس‌هایی بالطبع بالا را خرج کرد و به این دلیل است که در جامعه شاهد اسکناس‌های 5 هزار تومانی و 10 هزار تومانی هستیم.

وی افزود: بانک مرکزی در حال حاضر برای سهیل معاملات بانک مرکزی تصمیم به تولید اسکناس‌های درشت گرفته است آن هم به این دلیل که حجم نقدینگی در اقتصاد ایران افزایش یافته است.

این استاد اقتصاد خاطر نشان کرد: برای مثال اگر 30 سال پیش را در نظر بگیرید قیمت‌ها به این شکل با افزایش روبرو نبود و با یک 20 ریال اسکناس مردم می‌توانستند کالاهایشان را تهیه کنند اما هم اکنون قیمت‌ها در حدی افزایش یافته است که اسکناس‌های موجود هم نمی‌تواند پاسخگوی نیاز فعلی جامعه باشد.

تقوی خاطر نشان کرد: وقتی تورم 30 یا 40 درصد در جامعه اتفاق بیافتد پس بالطبع 40 درصد هم اسکناس بیشتر نیاز است تا مردم بتوانند مبادله‌شان را انجام دهند.

جمعه 20/2/1392 - 13:15