تعداد مطالب : 85
تعداد نظرات : 145
زمان آخرین مطلب : 2998روز قبل


مفهوم خانواده

با مردی که در حال عبور بود برخورد کردم
اووه ! معذرت میخوام … من هم معذرت میخوام.
دقت نکردم … ما خیلی مؤدب بودیم، من و اون غریبه خداحافظی کردیم و به راهمان ادامه دادیم؛ اما در خانه با آنهایی که دوستشان داریم چطور رفتار می کنیم ؟!

کمی بعد از آنروز، در یک غروب غمگین مشغول پختن شام بودم. دخترم خیلی آرام کنارم ایستاد اما همینکه برگشتم به او خوردم و تقریبا انداختمش ولی بدون کمترین توجهی با اخم به او گفتم: "اه ! ازسرراه برو کنار" قلب کوچکش شکست و رفت ! اصلا نفهمیدم که چقدر تند حرف زدم ...

وقتی توی رختخوابم بیدار بودم صدای آرام خدا در درونم گفت:
وقتی با یک غریبه برخورد میکنی، آداب معمول را رعایت میکنی اما با بچه ای که دوستش داری بد رفتار میکنی !
برو به کف آشپزخانه نگاه کن. آنجا نزدیک در، چند گل پیدا میکنی.
آنها گلهایی هستند که او برایت آورده بود. خودش آنها را چیده. صورتی و زرد و آبی ...
او تنها به این خاطر آرام ایستاده بود که سورپرایزت بکنه
هرگز اشکهایی که چشمهای کوچیکشو پر کرده بود ندیدی

در این لحظه بود که احساس حقارت کردم و بی امان اشکهایم سرازیر شدند.

آرام رفتم و کنار تختش زانو زدم ... بیدار شو کوچولو، بیدار شو. اینا رو برای من چیدی؟
گفتم دخترم واقعاً متاسفم از رفتاری که امروز داشتم. نمی بایست اونجور سرت داد می کشیدم
دخترم گفت : اشکالی نداره مامان چون من به هر حال دوستت دارم مامان
من هم دوستت دارم دخترم
و گلها رو هم دوست دارم
مخصوصا آبیه رو ...

کوچولوی من ادامه داد : اونا رو کنار درخت پیدا کردم ورشون داشتم چون مثل تو خوشگل هستن. میدونستم دوستشون داری، مخصوصا آبیه رو ...


آیا میدانید که اگر فردا بمیرید شرکت یا موسسه ای که در آن کار میکنید به آسانی در ظرف یک روز برای شما جانشین جدیدی می آورد؟
اما خانواده ای که به جا میگذارید تا آخر عمر فقدان شما را احساس خواهد کرد؟
و به این فکر کنید که ما خود را عجیب وقف کار میکنیم و به خانواده مان آنطور که باید اهمیت نمی دهیم!

چه سرمایه گذاری ناعاقلانه ای !
اینطور فکر نمی کنید؟!
به راستی کلمه "خانواده" یعنی چه ؟!

يکشنبه 21/12/1390 - 9:59

گران‌فروشان پوشاك عید

 

گرانی، این روزها، هیچ مضاف الیهی را بر نمی تابد. اگر روزگاری «گرانیِ گوجه فرنگی» توجه همه رسانه ها را به خود جلب می کرد، اما اکنون یک مسأله عام شده است و مخصوص یک یا چند کالای خاص نیست و همین عمومی بودن آن موجب شده برای همه عادی شود.

 

به گزارش سرویس اجتماعی فرارو؛ اما در هر حال همیشه با نزدیک شدن سال نو، چند نوع کالا هستند که پر رنگ تر از بقیه در سبد نیازهای جامعه تعریف می شوند. یکی از این کالاها پوشاک است که قیمت آن در این روزهای آخر سال برای مردم قابل اهمیت است. پوشاکی که به گفته بسیاری از فروشندگان بین بیست تا پنجاه درصد گران تر از سال گذشته شده است و حتی برخی فروشندگان با توضیحی بیشتر و شاید هم صادقانه تر تورم بیست درصد را «اسمی» می نامند و افزایش قیمت حقیقی را پنجاه درصد به بالا اعلام می کنند.

 

یکی از خریداران در بازار جمهوری با تأکید بر عدم توانایی مردم برای خرید شب عید می گوید: «کارمند یا کارگری که حدود چهارصد تا ششصد هزار تومان حقوق می گیرد و بیش از نیمی از آن را برای اجاره بها و یا قسط وام و .. باید پرداخت کند چقدر می تواند برای پوشاک جدیدِ خانواده اش هزینه کند؟ وقتی که معمولی ترین شلوار ها هم قیمتی بین سی تا شصت هزار تومان دارند و یا مانتو که جنس معمولی آن بیش از چهل هزار تومان است و یک جفت کفش مناسب که کمتر ازسی هزار تومان نیست، منِ کارمند جزء کی می توانم لا اقل برای فرزندانم یک دست لباس کامل بخرم؟»

 

گران شدن کالایی چون پوشاک در ماه آخر سال همواره یک سری دلایل عمومی دارد اما امسال اوج گیری ناگهانی سکه و دلار که چندی پیش اتفاق افتاد برای فعالان این حوزه بهانه ای مضاعف شد تا عده ای به حق و بسیاری هم به ناحق بر قیمت کالاهایشان بیفزایند. گرچه برخی از وارد کنندگانی که دلار را، به ناچار گران خریدند تا جنس وارد کنند تا حدی محق هستند، اما حقیقتا چند درصد از کالاها وارداتی هستند و یا چند درصد از کالاهای موجود در بازار در آن یک هفته وارد شدند که این چنین تمام بازار متأثر از آن شد؟!

 

"گران شدن دلار" پاسخ بهانه وار بسیاری از فروشندگان در پاسخ این سوال مشتریانی است که می پرسند: "چرا اینقدر گران است؟" قدر مسلم گرانی سکه و دلار بیش از آنکه از این منظر بازار را متاثر از خود کرده باشد، تأثیر روانی و انتزاعی بر ملتهب شدن همه بازار اقتصادی ایران داشت و در حقیقت وضعیت بحرانی آن بود که همه بازار را بحرانی کرد.

 

اما به هر حال در آن چند روز، به اعتراف خود فعالان صنف پوشاک، خیلی از فروشندگان، اجناس خود را در انبارها نگه داشتند و نفروختند تا نتیجه آن التهاب مشخص شود و متضرر نشوند یا سود بیشتری ببرند. گرچه برخی هم محق بودند. چرا که بخش زیادی از پارچه ها، مانند پارچه کت و شلوار تولید کنندگان از چین وارد می شود در نتیجه این قبیل تولید کنندگان از این بابت حق دارند که اجناسشان گران تر از حد انتظار باشد.

 

گرانی سرسام آور پوشاک بچه گانه

وقتی از چرایی گران بودن پوشاک به ویژه لباس های بچه گانه از فعالان این حوزه پرسیدیم، پاسخ های جالبی از فروشندگان بازارهای امامزاده حسن، جمهوری، تیراژه و شهرک غرب شنیدیم. زیرا لباس بچه گانه با اینکه همه اجزای آن در ایران تولید می شود اما به اعتراف خود فروشندگان بیشترین سوء استفاده در این بخش از بازار و نیز در بخش لباس زنانه اتفاق می افتد.

یکی از فروشندگان دلیل این سوءاستفاده را این گونه بیان می کند: «در خانواده های طبقه متوسط و متوسط به پایین، به دلیل محدودیت مالی، اولویت اول برای خرید لباس، کودکان هستند. سپس فرزندان نوجوان و جوان و بعد مادر خانواده و در نهایت پدر خانواده.» و به قول یکی از خریداران اگر پولی باقی ماند برای خودمان( مادر یا پدر) هم چیزی می خریم.

 

گرچه یکی از تولید کنندگان زحمت بالای دوخت لباس بچه گانه را دلیل گرانی آن اعلام کرد اما برخی دیگر زحمت دوخت لباس بچه گانه را در مقابل زحمت دوخت لباس هایی چون کت و شلوار مردانه و یا لباس زنانه اصلا قابل قیاس نمی دانند و معتقدند: «بالا بودن قیمت لباس های بچه گانه صرفا ناشی از سوء استفاده برخی فروشندگان از عاطفه پدر و مادر نسبت به فرزندانشان و یا در واقع سوء استفاده از همان در اولویت بودن کودکان برای خرید لباس شب عید است. زیرا برای تولید لباس بچه گانه حتی کار و وقت کمتری نیاز است و طرح ها هم ساده ترند.»

تولید کننده دیگری نیز معتقد است: «چون طرح های این لباس ها به روز است و بسیار سریع تغییر می کنند، برای حفظ بازار و با توجه به در حال رشد بودن بچه ها طرح ها باید همواره نو شوند، درنتیجه این دسته از لباس ها بنجلی بیشتری دارند و اگر بیش از حد نیاز بازار تولید شوند روی دست تولید کننده و فروشنده می مانند در نتیجه برای رفع این زیان ناچارند که قیمت ها را اندکی از حد انتظار بالاتر ببرند.»

 

تعطیلی کارگاه های کفش

فارغ از این مسائل یکی از فعالان حوزه تولید کفش با اعلام این خبر که در یک هفته اخیر بسیاری از تولید کنندگان این حوزه کارگاه خود را تعطیل کرده اند، گفت: «در سی سال گذشته سابقه نداشته است که ما یک ماه مانده به عید مجبور شویم کارگاه ها را تعطیل کنیم و این برای اولین بار است که این اتفاق می افتد.»

وی دلیل این امر را این گونه تشریح کرد: «وقتی قیمت ها از حد معمول بالاتر رود مردم توان خرید را از دست می دهند و درنتیجه بازار می خوابد. دلیل گران شدن کفش هم این است که ما تا چندی پیش برای خرید هر "پا" چرم( «پا»: یک قطعه مربعی چرم که اندازه هر ضلع آن حدود30 سانتی متر است و برای یک جفت کفش استفاده می شود) سه هزار تا سه هزار و پانصد تومان پرداخت می کردیم و اکنون قیمت آن به پنج هزار و پانصد هزار تومان رسیده است و مواد اولیه دیگر نیز مانند چسب و میخ و .. به همین میزان گران شده اند.»

 

نارضایتی فروشندگان پوشاک از وضعیت بازار

در نهایت، با وجود این که پوشاک با افزایش شدید نسبت به سال گذشته روبه رو است اما واقعیت این است که حتی خود فروشندگان هم دخل خود را در مقایسه با سال گذشته در همین روزها کمتر از نصف اعلام می کنند و شکایت دارند که هر چه به عید نزدیک تر می شویم با اینکه حقوق و عیدی کارمندها هم پرداخت شده است وضع بازار بدتر می شود.

 

چنان چه یکی از تولیدکنندگان پوشاک بحث هایی چون سوء استفاده از در اولویت بودن کودکان برای لباس شب عید و موارد مطرح شده در این گزارش را طبیعی می نامد و می گوید: «این موارد همواره بوده و آنچه جدید است و قیمت ها را از حد معمول بالاتر برده، گران شدن تمام کالاها است و دلیل اصلی گران بودن پوشاک یا تولیدات ما وضعیت کلی اقتصاد کشور و گران شدن ناگهانی همه کالاها ست. وقتی تولید کننده و یا فروشنده ای ناچار شده هزینه بیشتری برای مواد اولیه، اجاره بها، حمل و نقل و بسیاری از هزینه های روزمره خود بپردازد ناچار است برای حفظ سطح زندگی خود، بر قیمت تولیدات یا کالاهای تجاری خود بیفزاید.»

این گونه است که تمام کالاها در حلقه ای زنجیروار گران شده اند تا واژه «گرانی» به تنهایی و بدون هیچ مضاف الیهی توصیف کننده وضعیت کنونی قیمت کالاها باشد و بیشترین زیان را نیز مصرف کنندگان می پردازند؛ به ویژه آن دسته مصرف کننده هایی که نه تولید کننده هستند که بر قیمت تولیداتشان بیفزایند و نه تاجر که بر قیمت کالاهایشان.

يکشنبه 14/12/1390 - 13:38
نکاتی برای خرید آجیل شب عید خصوصیات آجیل تازهاین روزها وقتی برای خرید آجیل عید به قنادی ها یا آجیل فروشی ها سری می زنیم با انواعی از آجیل های شور، شیرین، خام، بوداده یا انواعی از آجیل های وارداتی چون هندی، ژاپنی و… روبه رو می شویم. این آجیل ها اغلب ظاهری براق و خوش رنگ دارند که اکثر افراد را ترغیب به خرید می کنند، اما متاسفانه برخی از این آجیل ها برخلاف ظاهر خوش آب و رنگ، طعمی نامطلوب و گاهی مهمانانی ناخوانده دارند که خریدار به ناچار با توجه به صرف هزینه گزاف مجبور به دور ریختن آنها می شود. البته برخی نیز هستند که بدون توجه به بهداشت و سلامت آجیل، این محصولات ناسالم را مصرف می کنند. حال این پرسش مطرح می شود، اگر ظاهر آجیل نشان دهنده کیفیت آن نیست، پس چگونه می توان آجیلی سالم و بهداشتی تهیه کرد؟ آیا مصرف آجیل های بدطعم می تواند برای سلامت مصرف کننده مضر باشد؟ مهم ترین نکته در زمان خرید آجیل تست کردن طعم و مزه آن است. آجیل های فله ای آجیل و خشکبار ازجمله تنقلاتی هستند که اگر در شرایط نامناسب محیط، چون گرما و رطوبت بالا به مدت طولانی قرار گیرند آلوده به نوعی قارچ می شوند. این قارچ قرار است با نفوذ به داخل مغزها، آنها را آلوده کرده و با تولید نوعی سم به نام آفلاتوکسین عوارض سریع یا طولانی مدتی را در مصرف کننده ایجاد نمایند. از عوارض سریع آن می توان به تضعیف سیستم ایمنی بدن، صدمات کبدی و در نهایت سرطان کبد و از اثرات طولانی مدت آن نیز می توان به بروز ناهنجاری های جنینی، جهش زایی، انحراف کروموزوم ها و غیره اشاره کرد. معمولا این سم در آجیل های فله ای که به صورت سنتی نگهداری و عرضه می شوند به مقدار زیاد یافت می شود؛ البته بد نیست بدانید این روزها عده ای از فروشندگان سودجو، برخی از اقلام صادراتی آجیل چون پسته را که به دلیل آلودگی به آفلاتوکسین از صادرات ایران حذف شده است به عنوان محصولات درجه یک مخلوط با مغزهای دیگر به صورت درهم عرضه می کنند که متاسفانه تشخیص آن بسیار مشکل است بنابراین با توجه به این که برخی مراکز عرضه آجیل، محصولات کهنه و آفت زده خود را نیز به صورت مخلوط عرضه می کنند توصیه می شود که از خرید آجیل های مخلوط فله ای اجتناب کنید. این آجیل ها اغلب طعم ناخوشایندی دارند و مصرف آنها حتی به مقدار اندک، می تواند مصرف کننده را به عوارض ناشی از سم آفلاتوکسین دچار کند. آجیل های براق موضوع دیگری که این روزها باید به آن توجه داشت، مواد براق واکس مانندی است که برخی قنادی ها یا آجیل فروشی ها برای افزایش زمان ماندگاری و جذاب شدن به آجیل می افزایند. به گفته کارشناسان علم تغذیه، مصرف طولانی مدت این مواد افزودنی می تواند به بخش های مختلف بدن بویژه کبد آسیب رسانند. حال اگر زیبایی آجیل های براق شما را وسوسه کرده اند حداقل آنهایی را که در بسته بندی های بهداشتی و دارای تاریخ مصرف و مجوز بهداشت هستند انتخاب کنید. آجیل های رنگی نکته دیگر رنگ هایی است که برای تخمه، بادام، پسته و … استفاده می شوند. این رنگ ها عمدتا غیرمجاز و با پایه فلزات سنگین بوده و گاهی حساسیت های شدیدی را برای مصرف کننده ایجاد می کنند. این رنگ ها بسته به نوع رنگ احتمال بروز سرطان و بیماری های کبدی و کلیوی را خصوصا در افراد آسیب پذیری چون کودکان، خانم های باردار و سالمندان افزایش می دهد. بنابراین چنانچه هنگام مصرف تخمه، پسته و بادام دست ها و لب ها رنگین شدند، این امر علامت مصرف رنگ های شیمیایی در تهیه آنهاست که باید از مصرف این گونه تنقلات خودداری کنید. توصیه ها ۱- آجیل شور برای افراد با فشار خون بالا و بیماران قلبی ـ عروقی و آجیل شیرین برای بیماران دیابتی و افراد دارای اضافه وزن بسیار مضرند؛ بنابراین بهتر است به مقدار مناسب از آجیل های خام بی نمک استفاده کنید. ۲- آجیل های بو داده فسادپذیرند و بو دادن آجیل طعم کهنگی آن را پنهان می کند؛ بنابراین مغزها را به صورت خام خریداری کنید و هر بار به مقدار مصرف بو دهید. ۳- از خرید مغزهای پوست کنده اجتناب کنید؛ چراکه این مغزها با توجه به راحتی مصرفشان زیاد میل می شوند و این امر می تواند سبب افزایش دریافت انرژی و اضافه وزن شود. ۴- نگهداری طولانی مدت آجیل تغییرات شیمیایی و اکسیداسیون خفیف چربی ها را در پی داشته و موجب بوی کهنگی و طعم نامطلوب آجیل می شود؛ بنابراین آجیل را در اندازه ای بخرید که در ۲ هفته عید مصرف شود. ۵- در صورتی که روی مغزهای آجیل سوراخ هایی مشاهده کردید از مصرف آنها بپرهیزید؛ چراکه در داخل سوراخ ها لارو حشرات به صورت کرم هایی به اندازه دانه برنج وجود دارد. ۶- از مصرف مغز گردوی سیاه شده در داخل آجیل تان اجتناب کنید. سیاه شدن گردو عمدتا به دلیل رشد کپک ها و قارچ هایی است که می توانند با ترشح سموم خطرناک توکسین برای سلامت مخاطره آمیز شوند.
يکشنبه 14/12/1390 - 13:29

اس ام اس تبریک سال نو 

—————————

 بی اجازت دفتر ۳۶۵ برگ جدیدتو دادم به خدا تا بهترین تقدیر رو برات نقاشی کنه؛  نوروز ۹۱ مبارک 

—————————

 یادت باشه: تعطیلات به زودی تموم میشه و بعدش سر کار رفتنه که انتظار تو رو میکشه. بازم ۱سال کار و خستگی! (ستاد کوفت کردن تعطیلات نوروزی) 

—————————

 امروز ۲ نفر آدرس و شماره تلفنت رو ازم خواستن منم بهشون دادم یکیشون خوشبختی و اون یکی سعادت سال ۹۱ میان سراغت !

 ————————— 

خواستم برات سبزه عید بفرستم گفتم شاید طاقت نیاری و تا عید بخوریش !!!

 —————————

عید واقعی از آن کسی است که آخر سالش را جشن بگیرد نه اول سال را ؛ نوروز ۹۱ بر شما مبارک ... 

—————————

با ارزوی ۱۲ ماه شادی ۵۲ هفته خنده ۳۶۵ روز سلامتی ۸۷۶۰ ساعت عشق ۵۲۵۶۰۰ دقیقه برکت ۳۱۵۳۰۰ ثانیه دوستی؛ سال نو پیشاپیش مبارک

 —————————

 عاقبت زمستون رفت و روسیاهی‌ش برای ما موند ! امضاء حاجی فیروز !!!

 ————————— 

دنیا را برایتان شاد شاد و شادی را برایتان دنیا دنیا آرزومندم؛ هر روزتان نوروز . . . سال ۹۱ مبارک 

————————— 

تو عید میوه ها گرون میشه ، قدر خودتو بدون گلابی !!! 

————————— 

شیشه می شکند و زندگی می گذرد. نوروز می اید تا به ما بگوید تنها محبت ماندنی است پس دوستت دارم چه شیشه باشم چه اسیر سرنوشت؛ نوروز ۹۱ مبارک

 ————————— 

با تو از خاطره ها سرشارم. جشن نوروز تو را کم دارم سال تحویل دلم می گیرد با تو تا اخر خط بیدارم . . . 

—————————

 لحظه ای که سال تحویل می شه تنها لحظه ایه که بی منت به من لبخند می زنی کاش هر ثانیه برای من سال تحویل باشه تا لبخند همیشه مهمون لبهات بمونه سال ۹۱مبارک 

————————— 

در این نوروز باستانی خیال امدنت را به اغوش خسته می کشم نوروز ۹۱ مبارک

 ————————— 

بهار امسال بی تو برایم از پاییز غم انگیز تر است؛ نوروز مبارک

 —————————

 چه عجیب است رسم روزگار تویی که بهترین بهار را بریم رقم زدی امسال با رفتنت بد ترین نوروز را تجربه میکنم امید وارم شیرینی لحظه‌هایت به اندازه تلخی لحظه‌هایم زیاد باشد

 ————————— 

ستاره بختتان بالا، سپیده صبحتان تابناک، سایه عمرتان بلند، ساز زندگیتان کوک، سرزمین دلتان سبز؛ سال جدید مبارک

 —————————

 دلت شاد و لبت خندان بماند/ برایت عمرجاویدان بماند/ خدارا میدهم سوگند برعشق/ هرآن خواهی برایت آن بماند/ بپایت ثروتی افزون بریزد/ که چشم دشمنت حیران بماند/ تنت سالم سرایت سبز باشد/ برایت زندگی آسان بماند/ تمام فصل سالت عید باشد/ چراغ خانه ات تابان بماند

 ————————— 

اس ام اس سرکاری مخصوص عید نوروز ۱۳۹۱ : هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز، نوروزتان امروز، امروزتان دیروز، دیروزتان پیروز، پیروزتان هر روز، سر كار رفتی ها!

 —————————

 e ei eid. .. eide . .. eidele ghafel . .. didi sale 90 ham tamoom shod? 

—————————

 با توجه به گران شدن نرخ sms پیشاپیش نوروز ۹۱, ۹۲ تولدت ، تولدم ، پیوندتان و قدم نورسیده مبارک. نور به قبرت بباره !! 

—————————

 ><(((>><(((>><(((>

من اولین کسی بودم که برای تو ماهی عید فرستادم. سال نو مبارک

—————————

ساقیا آمدن عید مبارک بادت/ وان مواعید که دادی مرود از یادت/ سال نو و نوروز باستانی مبارک

—————————

سایه حق ، سلام عشق، سعادت روح، سلامت تن، سرمستی بهار، سکوت دعا، سرور جاودانه، این است هفت سین آریایی ؛ نوروز مبارک

—————————

یک شاخه رز سفید تقدیم تو باد/ رقصیدن شاخ بید تقدیم تو باد/ تنها دل ساده ایست دارایی ما/ آن هم شب عید تقدیم تو باد

—————————

مثل ماهی زنده، مثل سبزه زیبا، مثل سمنو شیرین، مثل سنبل خوشبو، مثل سیب خوش رنگ و مثل سکه با ارزش باشید ؛ سال نو مبارک

—————————

سلامتی، سعادت، سیادت، سرور، سروری، سبزی، سرزندگی، هفت سین سفره زندگیتان باشد. نوروز ۹۱ مبارک

—————————

با آرزوی۱۲ ماه شادی،۵۲ هفته پیروزی،۳۶۵ روز سلامتی،۸۷۶۰ ساعت عشق،۵۲۵۶۰۰ دقیقه برکت،۳۱۵۳۰۰۰ ثانیه دوستی. سال نو مبارک باد

—————————

سال و مال و فال و حال و اصل و نسل و بخت و تخت بادت اندر شهریاری برقرار و بر دوام سال خرم، فال نیکو، مال وافر، حال خوش، اصل ثابت، نسل باقی، تخت عالی، بخت رام

********سال نو مبارک********

 

يکشنبه 14/12/1390 - 13:4
هست ایام عید و فصل بهار
جشن جمشید و گردش گلزار
منوچهری دامغانی
□□□
امروز روز شادی و امسال، سال گل
نیکوست حال ما که نکو باد حال گل
أولوی
□□□
عید است و نو بهار و جهان را جوانیی
هر مرغ را به وصل گلی شادمانیی
امیرشاهی سبزواری
□□□
آمد بهار و یافت جهان اعتدال او
مرغ دل از نشاط برآورد سال نو
طالب آملی
□□□
طوفان گل و جوش بهار است ببینید
اکنون که جهان برسرکار است ببینید
این آینه هایی که نظر خیره نمایند
در دست کدام آینه دار است ببینید
صائب تبریزی
□□□
چوگشت از روی تو دلشاد نوروز
در گنج طرب بگشاد نوروز
کمال الدین اسماعیل
□□□
چوگشت از روی تو دلشاد نوروز
در گنج طرب بگشاد نوروز
کمال الدین اسماعیل
□□□
به جمشید برگوهر افشاندند
مرآن روز را روز تو خواندند
سرسال نو هرمز و فرو دین
برآسوده از رنج دل، دل زکین
فردوسی توسی
نوروز بزرگم، بزن ای مطرب، امروز
زیرا که بود نوبت نوروز به نوروز
منوچهری دامغانی
□□□
نوروز که هرچمن، دل افروز بود
نقش گل و خار عبرت آموز بود
گر جامه به جان ز معرفت نو گردد
هرروز به دل نشاط نوروز بود
شکیب اصفهانی
□□□
تا هست چنین که طبع اطفال
در هرشب عید شادمان است
اهلی شیرازی
□□□
رسید موسم نوروز و روزگار شکفت
فرخنده گلِ شادی، بهار شکفت
فیاض لاهیجی
يکشنبه 14/12/1390 - 12:15
امام خمینی (ره) عید نوروز باد نوروز وزیـــده است به کوه و صحرا ** جامه عیـــد بپـــوشنـــد، چه شاه و چه گد بلبل باغ جنان را نبـــود راه به دوست   **  نازم آن مطـــرب مجلـــس کـــه بود قبله نم صوفى و عارف ازین بادیه دور افتـادند  **  جــام مى گیر ز مطــرب، که رَوى سوى صف همه در عید به صحرا و گلستان بروند  **  من ســرمست، ز میخـــانه کنـــم رو به خد عید نوروز مبارک به غنــــى و درویش  **  یــــــار دلـــــدار، ز بتخـــانــــه درى را بـــگش گر مرا ره به در پیر خــــــرابات دهى  **   بــه سر  و جان به سویش راه نوردم نه به پ سالها در صف اربــــــاب عمائم بودم  **  تـــا بـــه دلـــدار رسیدم نـــکنم بـــــاز خــط
يکشنبه 14/12/1390 - 12:10
حافظ ز کوى یار مى ‌آید نسیم باد نوروزى ز کوی یار می‌آید نسیم باد نوروزی **از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی چو گل گر خرده‌ای داری خدا را صرف عشرت کن **که قارون را غلط‌ها داد سودای زراندوزی ز جام گل دگر بلبل چنان مست می لعل است **که زد بر چرخ فیروزه صفیر تخت فیروزی به صحرا رو که از دامن غبار غم بیفشانی **به گلزار آی کز بلبل غزل گفتن بیاموزی چو امکان خلود ای دل در این فیروزه ایوان نیست **مجال عیش فرصت دان به فیروزی و بهروزی طریق کام بخشی چیست ترک کام خود کردن **کلاه سروری آن است کز این ترک بردوزی سخن در پرده می‌گویم چو گل از غنچه بیرون آی **که بیش از پنج روزی نیست حکم میر نوروزی ندانم نوحه قمری به طرف جویباران چیست **مگر او نیز همچون من غمی دارد شبانروزی می‌ای دارم چو جان صافی و صوفی می‌کند عیبش **خدایا هیچ عاقل را مبادا بخت بد روزی جدا شد یار شیرینت کنون تنها نشین ای شمع **که حکم آسمان این است اگر سازی و گر سوزی به عجب علم نتوان شد ز اسباب طرب محروم **بیا ساقی که جاهل را هنیتر می‌رسد روزی می اندر مجلس آصف به نوروز جلالی نوش **که بخشد جرعه جامت جهان را ساز نوروزی نه حافظ می‌کند تنها دعای خواجه تورانشاه **ز مدح آصفی خواهد جهان عیدی و نوروزی جنابش پارسایان راست محراب دل و دیده **جبینش صبح خیزان راست روز فتح و فیروزی
يکشنبه 14/12/1390 - 12:9
شور گل بهار آمد بهار آمد سلام آورد مستان را **از آن پیغامبر خوبان پیام آورد مستان را زبان سوسن از ساقى کرامت هاى مستان گفت **شنید آن سرو از سوسن قیام آورد مستان را ز اول باغ در مجلس نثار آورد آنگه نقل **چو دید از لاله کوهى که جام آورد مستان را ز گریه ابر نیسانى (1) دم سرد زمستانى **چه حیلت کرد کز پرده به دام آورد مستان را "سقاهم ربهم"(2) خوردند و نام و ننگ گم کردند **چو آمد نامه ساقى چه نام آورد مستان را درون مجمر دل ها سپند و عود می سوزد **که سرماى فراق او زکام آورد مستان را درآ در گلشن باقى برآ بر بام کان ساقى **ز پنهان خانه غیبى پیام آورد مستان را چو خوبان حله پوشیدند درآ در باغ و پس بنگر **که ساقى هر چه درباید تمام آورد مستان را که جان ها را بهار آورد و ما را روى یار آورد **ببین کز جمله دولت ها کدام آورد مستان را ز شمس الدین تبریزى به ناگه ساقى دولت **به جام خاص سلطانى مدام آورد مستان را 1- ابرنیسانی : ابر ماه نیسان ( ماه هفتم از تقویم سریانی مطابق با فروردین واردیبهشت ) 2- اشاره به آیه "سقهم ربهم شراباً طهورا" (آیه 21 سوره انسان )
يکشنبه 14/12/1390 - 12:7
برخیز که می‌رود زمستان برخیز که می‌رود زمستان **بگشای در سرای بستان نارنج و بنفشه بر طبق نه **منقل بگذار در شبستان وین پرده بگوی تا به یک بار **زحمت ببرد ز پیش ایوان برخیز که باد صبح نوروز **در باغچه می‌کند گل افشان خاموشی بلبلان مشتاق **در موسم گل ندارد امکان آواز دهل نهان نماند **در زیر گلیم و عشق پنهان بوی گل بامداد نوروز **و آواز خوش هزاردستان بس جامه فروختست و دستار **بس خانه که سوختست و دکان ما را سر دوست بر کنارست **آنک سر دشمنان و سندان چشمی که به دوست برکند دوست **بر هم ننهد ز تیرباران سعدی چو به میوه می‌رسد دست **سهلست جفای بوستانبان
يکشنبه 14/12/1390 - 12:5
آشنایی با برج خاموشان یزدبرج خاموشان در 15 کیلومتری شهرستان یزد و در حوالی منطقه صفائیه بر بلندای کوهی به نام دخمه ساخته شده است برج خاموشان را به نام برج سکوت یا دخمه زرتشتیان نیز شناخته می‌شود. دخمه یا برج خاموشان سردابی است سنگی که در قدیم زرتشتیان مرده‌های خود را در آن قرار می‌دادند. دخمه در فرهنگستان‌های مختلف معانی مختلفی دارد؛ مثل گورخانه گبران، سردابه‌ مردگان، خانه زیر زمینی برای مردگان، گور و گورستان زرتشتیان. دخمه‌ها معمولا بر فراز بلندی‌های شهر ساخته می‌شده ‌است. زرتشتیان در گذشته مردگان خود را به دخمه می‌بردند و با آیین خاصی در مرکز این دخمه‌ها قرار می‌دادند. سطح داخلی برج خاموشان به صورت پهنه‌ مسطح و گردی است که تمام آن با تخته سنگ‌های بزرگ پوشیده شده و از سه بخش زنانه، مردانه و بچگانه تشکیل شده است. نوار دایره‌ انتهای دخمه که به دیوار اطراف دخمه چسبیده، به مردها اختصاص داشته و نوار دایره میانی بعد از قسمت مردها، مخصوص زن‌ها بوده است. نوار دایره داخلی بعد از زن‌ها هم جایگاه کودکان بوده است. اما در مرکز همه این نوارها، یک چاه بزرگ به نام استودان (استخوان‌دان) قرار دارد. استخوان‌دان عبارت است از چاهی که در مرکز برج حفر می‌شده تا بعد از پاک شدن اسخوان‌های مردگان از گوشت و پوست و غیره، استخوان‌ها را در آن چاه قرار دهند. در دامنه ضلع شمالی کوه دخمه نیز چند عمارت خشت و گلی، آجری، سنگی و یا ترکیبی از این‌ها وجود دارد که به دوران صفویه تعلق دارند و از سازه‌های رفاهی این دوران هستند که به نام خیله شهرت دارند. برج خاموشان در سال 1381 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره 6312 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
يکشنبه 14/12/1390 - 11:52