تعداد مطالب : 818
تعداد نظرات : 40
زمان آخرین مطلب : 1937روز قبل
دانلود رایگان نصب ویندوز براشما عزیزان در مطالب قبلی بدون هزینه
دوشنبه 31/1/1394 - 15:27

ارکیده‌ها امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو میگیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط)

 

شکل عجیب و جدید شکوفه‌های این گیاه توجه همه را جلب میکند و باعث میشود اسامی متختلفی به آن داده شود. ارکیدها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ها هستند و گونه‌های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که نوعی اسانس بستنی از آن استخراج میشود و برخی گونه‌ها نیز مصارف دارویی دارند.

گونه‌های تجاری مورد نظر امروز از دو گروه عمده فالانوپسیس phalaenopsis (این نوع ارکیده به ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است. Moth orchid) و سیمبیدیوم cymbidium هستند. 
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع می شود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند.
اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر 5 سانتی‌متر تا 12 سانتی‌متر متغیر است. رنگ گلها بسیار متنوع است و رنگ سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه‌دار موجود است. (رنگهای صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … نیز وجود دارند.)

نیاز نوری:
ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب میشوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. به طور تقریبی 1000 تا 1500 fc [شمع] نور مورد نیاز این گیاه است). که میتوان چنین مقایسه کرد که یک روز ابری بهاری حدود 1500 تا 2000 شمع نور دارد و در مقابل یک روز تابستانی آفتابی حدود 10000 شمع نور خواهد داشت).

دما:
ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد.دمای مطلوب این گیاه بین 12 تا 28 درجه سانتیگراد (55 تا 85 درجه فارنهایت) است وبنابراین نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد). در گلخانه‌های حرفه‌ای برای رشد ایده‌آل، دمای شبانه را حدود 60 درجه فارنهایت (15.5 درجه سانتیگراد) و دمای روزانه را بین 75 تا 80 درجه فارنهایت (23 تا 26 درجه سانتیگراد) نگهداری میکنند.
دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده می شود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای 30 درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.

آبیاری:
ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند)

همچنین نیاز رطوبتی این گیاهان باید به نحو دیگری تامین شود. معمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت هوا را از آنها بگیرد.

کود دهی:
کودهایی که به مرور تجزیه و آزاد شوند یا کودی با ترکیب 14-14-14 درصد متشکل از NPK (همراه با سایر عناصر کم‌مصرف مورد نیاز) به صورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه مفید خواهد بود.
در گلخانه‌های حرفه‌ای در زمان گلدهی از میزان فسفر را افزایش میدهند مثلا از کود 20-30-10 استفاده میکنند. همچنین در طول ماههای زمستان کودیاری را کم میکنند.
از طرف دیگر پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود.

گلدهی:
مدت زمان نگهداری ساقه گلدهنده در ارکید فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است. یعنی زمانی حدود 3 تا 6 ماه یک ساقه گلدهنده به شکوفایی ادامه میدهد. حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد.
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند.
اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.

تعویض گلدان:
معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌.
در نظر داشته باشید که در کشت هایدروپونیک از اسفنج‌ به تنهایی و یا پرلیت درشت به تنهایی و یا بسترهای جدید دیگر نیز استفاده می شود.

 http://shomal-music.avablog.ir/ 

دوشنبه 31/1/1394 - 15:25

کشت زعفران در گلدان
ابتدا یک گلدان مناسب جهت کشت انتخاب کنید. سعی کنید گلدان نسبتا بزرگی باشد. از وجود زه کش در کف آن اطمینان حاصل نمایید یا تعدادی حفره در ته آن ایجاد کنید. می توانید از خاک باغچه به همراه مقداری کود پوسیده دامی یا ورمی کمپوست جهت پر کردن گلدان استفاده کنید. پیازها را به فاصله 10 تا 15 سانتی متر در گلدانه گذاشته و حداقل 10 سانتی متر روی آن خاک بریزید.

 

 


بهترین زمان کاشت پیاز زعفران اواخر خرداد می باشد ولی تا اواخر مهرماه هم می توانید آنرا بکارید. اگر در خرداد پیاز زعفران را کاشتید از آب دادن آن تا مهرماه خودداری کنید (به علت عدم فعالیت گیاه پیازها فاسد می شوند). در مهرماه پیازها را آبیاری کنید تا آب از کف گلدان خارج شود. گلدان را در محلی آفتابگیر قرار دهید. با گرم شدن هوا در بهار سال آینده پیازها شروع به رشد کرده و در اردیبهشت گلهای آن به خوبی نمایان می شوند. 

http://shomal-music.avablog.ir/ حتما به این سایت سر بزنید
دوشنبه 31/1/1394 - 15:16
حضرت فاطمه زهرا (س) می‌فرماید: در حالی که بستر خود را پهن کرده بودم، رسول خدا (ص) بر من وارد شد و فرمود:‌ ای فاطمه، سر به بستر خواب مگذار مگر اینکه چهار عمل را انجام دهی: قرآن را ختم کن، پیامبران را شفیع خود قرار بده، اهل ایمان را از خویش راضی گردان و یک حج و عمره انجام بده.
به گزارش افکارنیوز، حضرت فاطمه زهرا (س) می‌فرماید: پدرم این چهار دستور را داد و مشغول نماز شد. من هم در حالی که انجام این چهار کار را مشکل می‌دیدم، به فکر فرو رفتم و صبر کردم که نماز پدرم تمام شود و برای انجام آن اعمال راهنمایی بگیرم. وقتی نماز حضرتش به پایان رسید، عرض کردم:‌ ای رسول خدا، چهار دستور به من دادی که برای انجام آن در این وقت کم توانایی ندارم. آن حضرت لبخندی زد و بعد فرمود:

اگر (قل هو الله احد) را سه مرتبه بخوانی، مثل این است که یک ختم قرآن انجام داده‌ای؛ و اگر بر من و پیامبران قبل از من صلوات بفرستی، همه ما روز قیامت شفیعان تو هستیم؛ و اگر برای اهل ایمان از خداوند آمرزش بخواهی، همه آنان از تو رضایتمند خواهند شد؛ و اگر بگویی: (سبحان الله والحمدلله ولا اله الا الله والله اکبر) مانند این است که حج و عمره انجام داده‌ای.

منبع: کتاب فاطمةالزهرا بهجة قلب المصطفی، ص۳۰۴
پنج شنبه 27/1/1394 - 17:48

وابستگی مستقیم جنین به مادر حساسیت‌ها و محدودیت‌های تازه‌ای را برای او به‌وجود می‌آورد و اغلب مادران را به تحمل درد وادار می‌کند یا برای تسکین موقت درد تا زمان رسیدن به مطب متخصص، آنها را مجبور به پیدا کردن نوع کم‌ضرری از مسکن‌ها می‌کند.


هرقدر متخصصان در مورد مسکن‌ها بد بگویند و از ممنوع بودن استفاده از آنها در روزهای بارداری خبر دهند، باز هم کنار گذاشتن جعبه داروها آسان نیست. گاهی درد آنقدر شدید و آزاردهنده است که حتی یک زن باردار هم چاره‌ای جز دست به دامان شدن مسکن‌ها نمی‌بیند.

زنان باردار به دلیل تغییرات هورمونی دچار سردرد می‌شوند؛ به‌ویژه اگر در سه ماهه اول بارداری‌شان باشند. عوامل مختلفی در بروز سردردهای دوران بارداری دخیل هستند. خانم‌هایی که میگرن دارند، پیش از بارداری باید دنبال درمان باشند، زیرا احتمال تشدید میگرن در دوران بارداری بالاست. اگر به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند، علت میگرن تشخیص داده می‌شود و با پرهیز می‌شود تا حد زیادی آن را کنترل کرد. مثلا اگر میگرن از استرس، نور شدید یا بی‌خوابی نشات گرفته باشد حفظ آرامش، استفاده از عینک و کلاه آفتابی، پرده‌های تیره و نظم ساعات خواب و بیداری به سادگی مانع بروز میگرن خواهد شد. علاوه بر این سردرد می‌تواند ناشی از افت قند خون، سینوزیت، مسمومیت بارداری یا تومور هم باشد بنابراین اگر سردردتان بیش از حد طولانی شد و به درمان‌های ساده ممکن پاسخ نداد حتما به پزشک مراجعه کنید.

خانم‌های باردار حتی‌الامکان نباید دارو مصرف کنند و بهتر است پیش از مصرف هر نوع دارو بااستفاده از روش‌های طبیعی دردشان را تسکین دهند. اما اگر سردردشان بهتر نشد و تحمل درد از توان‌شان خارج بود، می‌توانند استامینوفن ساده بخورند.

مصرف استامینوفن کدئین در دوران بارداری کاملا ممنوع است؛ به‌خصوص در سه ماهه اول بارداری که اندام‌ها و ارگان‌های حیاتی جنین در حال شکل‌گیری هستند. استامینوفن کدئین حاوی مخدر است و جنین را در معرض خطر قرار می‌دهد.

مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری می‌توانند بسیار آزاردهنده و در مواردی خطرناک باشند، چون دندان‌درد معمولا شدید و غیر قابل تحمل است و خانم باردار اجازه ندارد مسکن بخورد. همچنین التهاب لثه ممکن است به زایمان زودرس، کاهش وزن جنین، پارگی کیسه آب و مسمومیت بارداری منجر شود بنابراین باز هم توصیه می‌شود قبل از اقدام به بارداری خانم‌ها تمام کارهای مربوط به دندانپزشکی را انجام دهند تا دوران بارداری کم‌خطر و کم‌استرس‌تری را بگذرانند.

خانم‌های باردار اگر دردشان شدید باشد، می‌توانند هر شش ساعت یک استامینوفن ساده بخورند (باز هم بر منع مصرف استامینوفن کدئین تاکید می‌شود). در صورت ضرورت مصرف هر شش ساعت یک بار کپسول‌های 500 میلی‌گرمی آنتی‌بیوتیکی مثل آموکسی‌سیلین هم ایرادی ندارد. گاهی پزشک ناچار است از داروی بی‌حس‌کننده لیدوکائین استفاده کند. ترجیحا اگر در سه ماهه دوم بارداری این اتفاق بیفتد، خطر کمتری ایجاد می‌کند.

مصرف همه قرص‌ها و کپسول‌هایی که در ترکیبات‌شان کدئین وجود دارد، در دوران بارداری ممنوع است. اگر پزشک از بارداری بیمار باخبر باشد، برای ایمنی بیمار و جنین در زمان عکسبرداری  از شکم‌بند سربی استفاده می‌کند، اما اگر نداند بیمار باردار است، اشعه‌ها به جنین آسیب می‌رسانند.

سندرم تونل کارپ فشردگی عصب میانی در مچ دست است که در دوران بارداری احتمال ابتلا به آن وجود دارد. به این ترتیب که تغییرات هورمونی باعث افزایش آب میان‌بافتی تونل کارپال می‌شود و عصب مدیان را تحت فشار قرار می‌دهدکه نتیجه احساس درد در ناحیه مچ دست و انگشتان است. بی‌حسی و گزگز شدن دست ازجمله نشانه‌های شایع این بیماری هستند که با مشاهده آنها باید به پزشک ارتوپد مراجعه کنید.

خانم‌های باردار طبق صلاحدید پزشک هر هشت ساعت یک بار می‌توانند آسپیرین یا ایندومتاسین بخورند. اگر احساس کردید درد با یک یا دو قرص تسکین پیدا می‌کند، به همان مقدار کفایت کنید.

اگر داروهای ضدالتهاب بیش از حد مجاز مصرف شود، به عروق قلب جنین آسیب جدی وارد می‌کند. مجرای شریانی جنین زودتر از موعد مقرر بسته می‌شود و برای نوزاد مشکلات قلبی به‌وجود می‌آورد. قطعا ـ  مگر در موارد خاص- مصرف داروهای کورتون‌دار ممنوع است.
 
حساسیت یا آلرژی انواع مختلفی دارد. عده‌ای در بعضی از فصل‌های سال مثل بهار و پاییز دچار آلرژی می‌شوند و عده دیگری نسبت به مصرف بعضی مواد خوراکی حساسیت نشان می‌دهند. به هر حال علت هر چه باشد، نشانه‌های آلرژی مشترک هستند. کهیر پوست، آبریزش چشم و بینی و عطسه ازجمله علائمی هستند که فرد آلرژیک را کلافه می‌کنند. حالا اگر فرد در دوران بارداری هم باشد به علت دردسر‌های بارداری، ناراحتی‌ها دوچندان می‌شوند. از طرفی مادر نمی‌تواند مانند گذشته دارو مصرف کند و این شرایط را برایش سخت‌تر می‌کند.

توصیه می‌شود اگر ماده غذایی خاصی سبب بروز حساسیت می‌شود، مادران از خوردن آنها پرهیز کنند تا نیاز به مصرف هیچ دارویی نباشد. اما اگر آلرژی فصلی باشد، چاره‌ای جز دریافت دارو نیست. شربت و قرص پرولتازین هر هشت ساعت یک بار اشکالی ایجاد نمی‌کند؛ البته به شرطی که در مصرف آن زیاده‌روی نشود.

در حالت عادی داروی رایج برای درمان آلرژی، داروهای حاوی کورتون هستند. اما زنان باردار به هیچ وجه اجازه ندارند در دوران بارداری کورتون دریافت کنند؛ خصوصا اگر در سه ماهه اول به‌سر می‌برند.

یبوست و هموروئید از دیگر مشکلات رایج دوران بارداری به‌شمار می‌روند. اگر از ابتلا به یبوست جلوگیری شود، احتمال ابتلا به هموروئید کم می‌شود. اگر مایعات فراوان بنوشید، به طور روزانه و مرتب سبزیجات مصرف کنید و از مواد خوراکی با خاصیت لینت مزاج بخورید، یبوست و هموروئید سراغ‌تان نخواهد آمد.

برای تسکین درد و التهاب ناشی از فشار و خونریزی مقعدی می‌توانید از آنتی‌هموروئید‌ها کمک بگیرید. فقط روزی یک بار پماد یا شیاف آنتی‌هموروئید را مصرف کنید و یادتان باشد که در این باره حتما با پزشک‌تان مشورت کنید.

یکی از دردهای بسیار رایج دوران بارداری کمردرد است. از آنجایی که این درد در تمام طول بارداری با مادر همراه است، مصرف دارو بیش از پیش منع می‌شود. استفاده از کفش‌های طبی، توالت‌فرنگی، کمربند دوران بارداری، ورزش‌های دوران بارداری، دریافت ماساژ و استراحت کافی می‌تواند تا‌حد زیادی از شدت دردهای کمری بکاهد.

مصرف هر هشت ساعت یک بار استامینوفن ساده می‌تواند تا حدی درد را آرام کند. همچنین می‌توان روزی یک بار از پماد پیروکسیکام جهت تسکین درد کمر استفاده کرد.

گاهی به کسانی که کمردرد دارند، توصیه می‌شود از سونا و جکوزی استفاده کنند، اما این درمان برای یک زن باردار نه‌تنها مفید واقع نمی‌شود بلکه خطرناک هم هست. حرارت بالای بدن مادر باعث افزایش احتمال نقص جنین می‌شود.

گرفتگی عضلات ساق پا در دوران بارداری به‌ویژه در سه ماهه سوم ایجاد می‌شود. این زمانی است که جنین بیشتر از قبل از بدن مادر تغذیه می‌کند و میزان کلسیم و منیزیم بدن مادر کاهش پیدا می‌کند، درنتیجه عضلات ساق پا دچار گرفتگی می‌شوند. بهترین راه علاج درد، پیشگیری است بنابراین به‌موقع به پزشک‌تان مراجعه کنید تا برای این بازه زمانی برای‌تان مکمل‌های کلسیم و منیزیم تجویز کند. ضمنا باید مدت زمان بیشتری را استراحت کنید، برای مدت طولانی فعالیت‌های ایستاده انجام ندهید و دور کارهای سنگین را خط بکشید.

مصرف شیر و لبنیات که منابع سرشار از کلسیم هستند، در کنار سایر روش‌های درمانی به کمک می‌آید. اگر به مصرف شیر حساسیت دارید، یکباره همه لبنیات را قلم نگیرید و اشکال مختلف آن را امتحان کنید. قرص‌های منیزیم و کلسیم خوراکی روزانه یک تا حداکثر دو بار برای خانم‌های باردار ضرری ندارد.

بعضی‌ها صبح و بعضی عصر‌ها حالت تهوع دارند. زنانی که دوقلو یا سه قلو باردار هستند، بیشتر دچار حالت تهوع می‌شوند اما به هر حال همه زنان باردار در طول بارداری حالت تهوع را تجربه می‌کنند.

اگر ناراحتی خفیف یا در حد متوسط باشد، روزانه حداقل یک قرص B6 به حال‌شان افاقه می‌کند، ولی اگر حالت تهوع شدید بود، B6 حتما نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی میل شود. در صورتی که باز هم مشکل آن طور که باید حل نشد، آمپول تزریقی B6 توصیه می‌شود. از یاد نبریم که مصرف سرخود هر کدام از این داروها باعث بروز مشکلات جدی برای مادر و جنین می‌شود. پس حتما در هر مورد از پزشک‌تان مشورت بگیرید.
منبع:باشگاه خبرنگاران

شنبه 22/1/1394 - 21:51
اسلام و حکم قصاص زن و مرد
 اسلام و حکم قصاص زن و مرد

 

نویسنده: حمید کریمی

 

چرا اگر زنی، مردی را بکشد، اولیای مقتول می توانند او را قصاص کنند امّا اگر مردی، زنی را به قتل رساند، اولیای مقتول، باید مازاد دیه را بپردازند تا بتوانند قاتل را قصاص نمایند؟

منتقدان، حکم مزبور را خلاف انصاف دانسته اند و در عوض، امکان اجرای مساوی قصاص برای زن و مرد را مطابق عدالت و انصاف تلقی نموده اند. با صرف نظر از مبانی حقوقی، در نگاه ابتدایی و سطحی، تساوی حق قصاص زن و مرد در دیده زیبا می نماید، امّا این حکم از جهت مبانی غیرقابل پذیرش است، اگر چه این موضوع هرگز به معنای کم انگاشتن شخصیت زن نیست.
در کتاب شریف وسائل الشیعه که از منابع بزرگ روایی برای فتاوای فقهای شیعه است، بیش از ده روایت ذکر شده که به روشنی بر این حکم دلالت دارد. (1) فقهای بزرگوار شیعه نیز براساس همین روایات و طبق آن ها فتوی داده اند. (2)
حضرت امام خمینی (رحمه الله) در تحریرالوسیله می نویسند:
مرد آزاد و حرّ در مقابل مرد آزاد قصاص می شود و بلکه در برابر زن آزاد نیز کشته می شود، ولی مشروط به پرداخت تفاوت دیه که عبارت است از نصف دیه ی مرد. (3)
بنابراین اصل حکم و فتوی مسلم است، و باید چیستی علت حکم و چرایی پذیرش و عمل به آن را بررسی کنیم. تمام احکام اسلامی براساس مصالح و مفاسدی واقعی است که از سوی خداوند عالم برای بشر وضع شده اند. اعتقاد به خداوند عالم و قادر و حکیم و خیرخواه و عصمت پیامبر و ائمه (علیه السلام) مایه ی پذیرش تعبّدی همه ی دستورات است، چه حکمت آن ها را بیابیم و چه نه زیرا اصل اعتقاد ما به خدا و پیامبر و قرآن و اسلام مؤیّد و ثابت شده به وسیله ی عقل است. در این صورت، تعبّد ما هم تقلید کورکورانه و غیر معقول نیست، بلکه تعبّد با پشتوانه ی عقل و حکم قطعی، خود مستدل و معقول است. راه حق و صحیح، اعتقاد به خدا و اسلام است و حکم قصاص نیز حکمی اسلامی است، بنابراین از پذیرش آن گریزی نیست، اینک به بحث خاص این حکم می پردازیم.
در بحث دیه که به مسأله قصاص نیز مربوط است، دیدیم که از دیدگاه اسلام، زن و مرد از حیث انسانیت یکسانند، ولی به دلیل برخی تفاوت ها، دارای احکام اقتصادی، اجتماعی و سیاسی متفاوت هستند. میزان دیه و همچنین تفاوت زن و مرد در حکم قصاص، به خاطر ارزش انسانی زن و مرد نیست، بلکه به دلیل نقشی است که غالب مردان در تأمین معاش خانواده و اقتصاد جامعه بر عهده دارند. خداوند متعال برای پر کردن خلا وجود مرد که معمولاً نان آور خانه است، دیه ی مرد را دو برابر زن قرار داده است. طبق این اصل اگر مردی، زنی را کشت، اولیای خون و ورثه ی زن چنانچه عفو کنند، راه بهتر را برگزیده اند و اگر بخواهند مرد را به عنوان قصاص بکشند، باید نصف دیه او را که مابه التفاوت دیه ی مرد و زن است، به بازماندگان مرد پرداخت کنند که حق آن ها استیفاء شود و آتش غضبشان به نحوی عادلانه خاموش گردد و نیز بازماندگان قاتل که گناهی متوجه ایشان نیست، به خاطر جرم و گناه کسی دیگر از زندگی بی بهره نمانند. خصوصاً باید توجه داشت که نصف دیه ی مرد در صورت تأهّل علی القاعده به زن و فرزندان او پرداخت می شود و در واقع مراعات زن، موجب این حکم شده است و مسأله بی اعتنایی به بانوان در کار نیست.
برای روشن تر شدن مسأله باید دانست که قتل مرد و زن، چهار صورت دارد:
أ. اگر مردی، مرد دیگری را بکشد، در صورت قصاص کردن، خون یک مرد در مقابل مرد دیگر واقع شده است و پرداخت دیه و غرامت مطرح نیست.
ب. اگر زنی، زن دیگر را بکشد، پرداخت دیه در برابر قصاص او مطرح نیست، چه اگر زنی از خانواده ی مقتول حذف شده است در مقابل، زنی نیز از خانواده ی قاتل حذف خواهد شد.
ج. اگر زنی، مردی را بکشد، زن در مقابل خون مرد قصاص می شود و در فتاوا هم پرداخت دیه نیامده است.
د. اگر مردی، زنی را بکشد دو فرض وجود دارد: اوّل این که اولیای مقتول، نصف دیه را بگیرند و عفو کنند. دوم این که بازماندگان مقتول مرد را قصاص کنند که در این حال باید نصب دیه ی مرد را به ورثه ی او پرداخت نمایند.
هنگام وقوع یک قتل عدوانی حقوقی پدید می آید که عبارتند از:

1. حق شخصی مقتول:

این حق هیچ گاه از بین نمی رود و صرفاً در اختیار خود مقتول است تا در قیامت مورد رسیدگی قرار گیرد. چه در این دنیا مشخص شود چه نشود، چه اعدام شود و چه بخشیده شود، چه دیه بدهد و چه ندهد، مسأله پاداش و کیفر اخروی اعمال در جای خود محفوظ است و بستگی به امور دیگری مثل توبه و نیت فرد و پذیرش الهی دارد.

2. حق جامعه:

امنیت اجتماعی ایجاب می کند که فرد متجاوز به حریم دیگران، مجازات شود و گرنه هر کسی به خود اجازه می دهد که به حقوق دیگران تجاوز کند و به کم ترین بهانه ای دیگری را بکشد. به همین جهت قرآن می گوید. « قصاص مایه ی حیات شماست ای خردمندان ». (4)

3. حق عاطفی بازماندگان:

طبیعی است که در پی قتل یک شخص، بستگان او نسبت به قاتل کینه و کدورت پیدا کنند. اسلام ضمن پذیرش این حق، آن را تعدیل و کنترل می کند تاموجب جنگ های دنباله دار و خونریزی های قبیله ای نشود. بنابراین حق قصاص، قبل از هر چیز، حق اولیای مقتول است نه شخص مقتول، بنابراین چگونگی ارزیابی شخصیت او مطرح نیست و مقتول هیچ گونه تصرف و اختیاری در دنیا نسبت به قاتل خود ندارد. (5) نیز هیچ انسانی نمی تواند بگوید که اگر بر فرض، روزی کسی مرا به قتل رسانید با او چنین کنید.
حکم پرداخت دیه به بازماندگان قاتلی که به جرم کشتن زنی اعدام شده است، از حقوق اولیای قاتل محسوب می شود که پس از اعدام او پدید می آید. در این جا ارزش انسانی طرفین معامله نشده است، بلکه بیش تر به جایگاه اقتصادی قاتل و مقتول توجه شده است. در واقع با قصاص قاتل و پرداخت نصف دیه به اولیای او، حق اولیای مقتول و بازماندگان قاتل، هر دو تأمین می شود. فرقی نیست که بازماندگان قاتل، مرد یا زن باشند، بلکه حقوق اولیای مقتول، در یک سوی داوری و جرم قاتل و حقوق بازماندگان او در سوی دیگر قرار دارد و تقابل میان این دو است، (6) نه میان مرد و زن - قاتل و مقتول - تا به حقوق و شخصیت زنان ستم شود.

پی‌نوشت‌ها:

1. ر. ک: محمد بن حسن عاملی: وسائل الشیعه، ج 19، ابواب القصاص فی النفس، باب 33.
2. رجوع کنید به: سلسلة الینابیع الفقیهة، ج 24، ص 19؛ محمد حسن نجفی: جواهر الکلام فی شرح شرایع الاسلام، ج 42، ص 82.
3. ر. ک به: روح الله موسوی خمینی: تحریر الوسیله، ج 2، ص 519.
4. بقره (2): 179.
5. محمد حسین واثقی راد: زن و قصاص، فصل نامه ی کتاب نقد، ش 12، ص 149.
6. محمد حسین واثقی راد: زن و قصاص، فصل نامه ی کتاب نقد، ش 12، ص 150 و 151.

منبع مقاله : 
کریمی، حمید، (1387) حقوق زن، تهران: انتشارات کانون اندیشه جوان، چاپ چهارم.
شنبه 22/1/1394 - 21:36
تجابت دعای غلام سیاه
استجابت دعای غلام سیاه

 


 
داستان کوتاه
سعید بن مسیب گفت سالی قحطی روی داد مردم برای درخواست باران از خداوند، اجتماع كرده عرض نیاز می‌نمودند. در میان آنها چشمم به غلامی افتاد كه بالای تلی رفت، از مردم جدا شد نیروی مرموزی مرا به طرف او كشانید خواستم از كیفیت راز و نیاز غلام با خبر شوم. جلو رفته دیدم لب‌های خود را حركت می‌دهد ولی چیزی نشنیدم.
هنوز دعایش تمام نشده بود ابری فضای آسمان را پوشانید غلام سیاه همین كه ابر را مشاهده كرد سپاس خدای را به جای آورده راه خود را گرفت و از آن جا دور شد باران شدیدی بارید به اندازه‌ای كه ترسیدیم سیل جاری شود. من از غلام تعقیب كردم پنهانی از پی او رفتم وارد خانه علی‌بن الحسین زین العابدین (علیه السلام) شد خدمت آن جناب رسیدم عرض كردم در خانه شما غلام سیاهی است اگر ممكن است بر من منت گذارید او را خریداری كنم.
فرمود سعید چرا نبخشم كه بفروشم؟! امر كرد متصدی غلامان هر چه غلام در خانه هست از نظر من بگذراند همه غلام‌ها را جمع كرد ولی آنكس را كه جستجو می‌كردم در میان آنها نبود عرض كردم اینها منظور من نیستند پرسید هنوز غلامی باقی مانده عرض كرد آری فقط یك نفر هست كه نگهبان اسب و شترها است (میر آخور) دستور داد او را نیز حاضر كردند تا وارد شد دیدم همان كسی است كه بر فراز تل آهی جگر سوز داشت گفتم غلامی را كه خریدارم همین است زین العابدین (علیه السلام) فرمود غلام سعید مالك تو است با او برو.
غلام سیاه‌رو به من نموده گفت (ما حملك علی ان فرقت بینی و بین مولای) تو را چه واداشت كه بین من و آقایم جدایی انداختی، در جوابش گفتم آن چه در بالای تل از تو مشاهده كردم، این سخن را كه شنید دست به درگاه خدا دراز كرد با نوائی جانسوز صورت به طرف آسمان بلند كرده گفت خدایا رازی بین تو و من بود اكنون كه پرده از روی آن برداشتی مرا نیز ببر و سوی خود برگردان.
حضرت زین العابدین (علیه السلام) و كسانی كه حضور داشتند از نیایش با صفای او شروع به گریه نمودند من هم با اشك جاری بیرون آمدم، همین كه به منزل رسیدم یك نفر از طرف زین العابدین (علیه السلام) پیغام آورد كه آن جناب فرموده بود اگر مایلی تشیع جنازه رفیقت را بكنی بیا، با آن مرد به طرف منزل حضرت رفتم دیدم غلام در همان مجلس از دنیا رفته. (1)

پی‌نوشت‌ها:

1. اثبات الوصیه مسعودی، ص 143.

منبع مقاله : 
پند تاریخ، موسی خسروی، ناشر اسلامیّه، سال چاپ 1378، نوبت چاپ سیزدهم، صفحه 145 ـ 147.
www.irc.ir
شنبه 22/1/1394 - 21:5

23 روش برای از بین بردن لكه از روی پارچه


 

ترجمه و تألیف: ا. زرگرللهی 
 
به محض آن كه لكه روی پارچه پیدا شود برای از بین بردن آن باید دستورات ذیل را اجرا كرد.
1-ابتدا علت و نوع لكه را كه از چه موادی است پیدا كنید.
2-نوع پارچه را به خصوص از لحاظ قابل شستشو بودن تعیین كنید.
3-در جنس و رنگ پارچه و همچنین نوع ماده ای كه برای رنگ كردن آن به كار رفته است دقت كنید.
4-طرحی را كه برای رفع لكه در نظر دارید قبلاً‌ تعیین كنید.
5-هر نوع ماده ی شیمیایی را كه می خواهید به كار ببرید، روی تكه ای از پارچه امتحان كنید و اگر می خواهید پارچه را بشویید لكه را قبل از شستن از بین ببرید.
6-به خاطر داشته باشید كه آب داغ بعضی لكه ها را ثابت می كند، مانند:‌ لكه ی تخم مرغ و خون و نیز لكه های چای، قهوه، عصاره ی بسیاری از میوه ها.

روش از بین بردن انواع لكه روی پارچه های قابل شستشو و غیر قابل شستشو:
 

الف)از بین بردن لكه ها روی پارچه های غیرقابل شستشو
 

به طور كلی سه روش اساسی برای پاك كردن انواع لكه از روی این گونه پارچه ها وجود دارد.
1-پاك كردن لكه به وسیله ی محلول هایی مانند تتراكلروركربن یا بنزین با استفاده از ابر یا برس.
2-بی رنگ كردن لكه به وسیله ی آب اكسیژنه و اسید اگزالیك (جوهر ترشك) یا آب ژاول.
3-تمیز كردن لكه به صورت خشك به وسیله ی خمیری از پودرهای جذب كننده مانند گچ فرانسوی یا پورد تالك

ب)از بین بردن انواع لكه روی پارچه های قابل شستشو:
 

برای برطرف كردن لكه ی خون و چسب و هر گونه لكه ای كه دارای مواد قندی باشد،‌ اگر پارچه رنگی است، ابتدا محل لكه را به وسیله ی اسفنج با تتراكلروكربن شسته، سپس با آب سرد تمیز كنید. پس از آن محل لكه را با آب صابون نیم گرم بشوئید تا لكه كاملاً پاك شود. چنانچه این گونه لكه ها روی پارچه های نخی و كتانی سفید اثر بگذارد، ابتدا محل لكه را در آب سرد فرو برده و بشوئید؛ سپس با آب گرم و صابون لكه را كاملاً‌ از بین ببرید. اگر لكه كاملاً پاك نشد می توانید از محلول نمك (4/5 واحد نمك، 2 واحد آب) استفاده كنید.

1-برطرف كردن لكه ی شمع:
 

اگر فقط روی پارچه های نخی و كتانی سفید ریخته باشد ابتدا موم اضافی را بردارید، سپس قسمت لكه شده را بین كاغذ خشك بگذارید و یا با اتوی داغ فشار دهید؛ سپس با تتراكلروكربن و به وسیله ی اسفنج بشوئید. التبه می توانید به جای تتراكلروكربن از بنزین سفید استفاده نمایید. چنانچه لكه شمع روی هر نوع پارچه رنگی قابل شستشو ریخته باشد، جهت پاك كردن عیناً به همان طریقه ای برای پارچه های نخی و كتانی بكار گرفته اید عمل كنید.

2-برطرف كردن لكه ی سقز (آدامس):
 

طرف دیگر پارچه را یخ بمالید و سپس سقز را از بین ببرید. اگر لكه باقی ماند آن را به وسیله اسفنج و تتراكلروكربن بشوئید.

3-برطرف كردن لكه ی شكلات و كاكائو:
 

چنانچه لكه روی پارچه های سفید باشد، محل آن را با آب گرم و صابون بشوئید. سپس لكه را به وسیله ی تتراكلروكربن بشوئید و با آب گرم و اسفنج لكه را كاملاً از بین ببرید.

4-برطرف كردن لكه ی چربی و روغن:
 

محل لكه را به وسیله ی اسفنج یا تتراكلروكربن بشوئید؛ سپس با آب نیم گرم و صابون لكه را كاملاً از بین ببرید. چنانچه لكه كهنه باشد آن را با آب اكسیژنه ی بی رنگ و سپس با آب، خوب بشوئید.

5-برطرف كردن لكه چای یا قهوه:
 

برای برطرف كردن این گونه لكه ها روی پارچه های رنگی، محل لكه را با اسفنج و آب گرم بشوئید. چنان چه لكه باقی ماند، گلیسیرین گرم به كار ببرید و بگذارید نیم ساعت روی لكه بماند. سپس با آب، خوب شستشو داده و با آب گرم و صابون بشوئید. اگر لكه روی پارچه ی سفید و نخی بود، آب جوش را روی لكه بریزید و این كار را از طرف پشت پارچه تكرار كنید. اگر لكه از بین نرفت، با آب اكسیژنه و سپس با آب شستشو دهید. برای از بین بردن این گونه لكه ها اول از آب صابون استفاده نكنید؛ زیرا ممكن است لكه را ثابت كند.

6-برطرف كردن لكه ی كره،‌ خامه و بستنی:
 

محل لكه را در آب سرد خیس كنید و با آب گرم و صابون بشوئید.

7-برای برطرف كردن لكه ی ترشی:
 

می توان با كمی آمونیاك محلول در آب از بین برد.

8-برای برطرف كردن لكه ی تخم مرغ و گوشت:
 

محل لكه را با آب سرد بشوئید. سپس لكه را با آب نیم گرم و صابون رفع كنید. اگر لكه روی پارچه های سفید از بین نرفت می توانید از تتراكلروكربن استفاده كرد.

9-برای برطرف كردن میوه یا آب میوه:
 

پارچه را با آب سرد به وسیله ی اسفنج بشوئید. اگر لكه باقی ماند گلیسیرین به كار ببرید و بگذارید چند ساعتی بماند. سپس با آب گرم و صابون بشوئید.

10-برطرف كردن لكه علف:
 

محل لكه را با آب صابون نیم گرم بشوئید؛ سپس به وسیله ی اسفنج با الكل یا آب اكسیژنه، لكه را كاملاً از بین برده و با آب بشوئید. چنانچه پارچه، سفید نخی و كتانی بود محل لكه را با دنبه یا روغن مالش دهید، سپس با آب صابون گرم بشوئید. باقی مانده ی لكه را با آب اكسیژنه از بین ببرید.

11-برطرف كردن لكه ی جوهر:
 

برای برطرف كردن آن می توان از خمیر پودرهای جذب كننده استفاده كرد. در مورد پارچه های نخی و كتانی، لكه را می توان به وسیله ی گلیسیرین از بین برد.

12-برطرف كردن لكه ی زنگ آهن:
 

چنانچه این لكه روی پارچه های نخی و كتانی سفید باشد، محل لكه را در محلول اسید اگزالیك خیس كنید. به محض از بین رفتن لكه، پارچه را در محلول رقیق آمونیاك بزنید و خوب بشوئید. همچنین در این مورد می توان از آب لیمو و نمك برای برطرف كردن لكه استفاده كرد و سپس لكه را در آفتاب خشك كرد.

13-برطرف كردن لكه ی مداد:
 

ابتدا محل لكه را كلروفرم یا الكل زده، سپس پارچه ی نرمی روی آن بكشید. چنان چه پارچه ی شما سفید بود، لكه را با مداد پاك كن پاك كنید؛ سپس با صابون بشوئید.

14-برطرف كردن لكه ی رنگ:
 

رنگ تازه را پاك كنید و با آب گرم و صابون بشوئید. اگر لكه خشك شده بود آن را با روغن یا وازلین پاك كنید؛ سپس آن را به وسیله ی اسفنج با آب گرم و صابون بشوئید.

15-برطرف كردن لكه ی سوختگی:
 

لكه ی سوختگی به ندرت ممكن است پاك شود؛ اما اگر پارچه پشمی بود از كاغذ سمباده ی نرم استفاده كنید. چنانچه پارچه كتانی و نخی و سفید بود، ابتدا پارچه را در آب خیس كنید و در آفتاب قرار دهید. این عمل را چندین بار تكرار كنید. اگر لكه باقی ماند، با آب اكسیژنه رنگ آن را ببرید و بعد خوب بشوئید.

16-برطرف كردن لكه ی توتون:
 

به وسیله ی اسفنج و الكل صنعتی لكه را از بین ببرید. در مورد پارچه های كتانی سفید محل لكه را با آب سرد بشوئید، گلیسیرین به آن بزنید و بگذارید نیم ساعت بماند بعد با صابون و آب بشوئید.

17-برطرف كردن لكه های سبزی:
 

اگر لكه های سبزی گیاهان و كلروفیل تازه باشد، برای برطرف كردن آن ها محلول آب و الكل و یا آب واتر به كار می رود؛ ولی اگر كهنه باشد باید پربرات دوسود با آب اكسیژنه و یا آمونیاك مصرف كرد.

18-برطرف كردن لكه ی مركب فرنگی معمولی:
 

چون این مركب تركیبات آهن دارد، باید با محلول جوهر ترشك و آب داغ غلیظ مالش داده شود و سپس از آب و صابون استفاده كنیم.

19-لكه ی مركب سیاه یا آبی:
 

محلول رقیقی از 5 درصد پرمنگنات دوپتاس و آب تهیه كنید. لكه را در آن مدتی خیس كنید تا رنگ قهوه ای پیدا كند و سپس بیرون آورده، در محلول بی سولفیت دوسود كه قدری سركه در آن ریخته اند بگذارید؛ سپس از این محلول هم بیرون آورده این عمل را تكرار كنید. هر دفعه بعد از این كه از بی سولفیت بیرون آوردید با آب زیاد بشوئید و دوباره در پرمنگنات بگذارید.

20-برطرف كردن لكه ی جوهر معمولی از روی قالی:
 

با ریختن ماست ترش روی آن به طوری كه چند مرتبه ماست را برداشته و عوض كنید برطرف می شود.

21-برطرف كردن لكه ی مركب چین:
 

این لكه به زحمت پاك می شود و بهتر است آن را با تتراكلروكربن پاك كنید.

22-برطرف كردن لكه ی كپك:
 

كپك بعضی از اوقات روی پارچه هایی كه آن ها را به صورت خشك نشده در قفسه گذاشته اید پیدا می شود. پارچه مزبور را یك ساعت در محلول نیم گرم پربرات دو سود بگذارید و سپس در آب ژاول گذاشته، با آب زیاد بشوئید.

23-برطرف كردن لكه ی لاك ناخن:
 

در صورت طبیعی بودن جنس پارچه می توان از تینر و استون استفاده نمود. ولی در پارچه های مصنوعی به جای استون و تینر حتماً از تتراكلروكربن استفاده نمائید.
توجه: پاك كردن لكه های روغنی و جوهر از روی پارچه ی ساتن:
لكه ی روغنی روی پارچه ی ساتن را می توان به وسیله ی پودر تالك از بین برد. برای این كار پودر را بر روی لكه پاشیده و به آرامی آن را مالش دهید و چند دقیقه آن را به همان صورت گذاشته، سپس به وسیله ی برس نرمی با ملایمت آن را برس بكشید و تمیز كنید. لكه های خودكار و جوهر را می توان با شیر گرم و الكل متلیك برطرف كرد و سپس در آب ولرم كاملاً شست تا اثر شیر و الكل از میان برود. پرمنگنات داروی خوبی برای برطرف كردن لكه هاست؛ مخصوصاً لكه های رنگی را از روی پارچه سفید به خوبی می زداید. اگر لكه كهنه باشد باید آن را به همین طریق پاك كرد. لكه های میوه های رنگی مانند شاه توت، آلبالو، انار، هندوانه، و غیره با محلول 10 درصد هیدورسولفیت دوسود به خوبی از بین می رود.
منبع: نشریه بانو شماره 32
شنبه 22/1/1394 - 21:2
اگر می خواهید بچه شما قد بکشد...

 

اگر می خواهید بچه شما قد بکشد...
اگر می خواهید بچه شما قد بکشد...


 

نویسنده: دکتر رهام رهگشای
 
عوامل موثر بر رشد کودکان شامل نژاد، عوامل هورمونی،تغذیه،عوامل جسمی و روانی هستند. از میان این عوامل ، هورمون ها اهمیت ویژه ای دارند. هورمون های موثر در رشد، گوناگون هستند: هورمون تیروئید ،هورمون رشد ، هورمون های استروژن ، آندروژن.
این روزها شایعه شده که قد ایرانیان رو به کاهش گذاشته. این گفته، هر پدر و مادری را به صرافت می اندازد که مراقب مسائل رشدی فرزند خود باشد و هرگونه عامل ناخواسته و تاثیرگذار که جلوی رشد کودکش را می گیرد از بین ببرد. در عین حال همیشه پدر و مادرها می خواهند فرزندانشان قد بلندتری داشته باشند چرا که فکر می کنند قد بلند نشانه سلامت است ودر ورزش و همین طور زمینه های مختلف زندگی به موفقیت بیشتر منجر خواهد شد.برای همین سراغ چند متخصص رفتیم تا ببینیم بچه ها برای داشتن قد مناسب نیاز به چه مراقبت هایی دارند.

توصیه به مادران
 

شیر مادر کامل ترین و مهم ترین منبع غذای کودک در 6 ماه اول است. بعد از (6) ماه می توانید به او غذای مکمل هم بدهید. تا (3) سالگی کودکتان سعی کنید (6-5)وعده در روز به او غذا بدهید و در غذای او از شیر مادر، میوه ،سبزی های زرد ،نارنجی، سبز کدو حلوایی و ... طالبی ،خرما ،آلو، زردآلو و ... استفاده کنید.اگر کودکتان به بیماری مبتلا شد،باید برای جبران رشد به تعویق افتاده اش یک وعده اضافی به او غذا بدهید.سعی کنید به کودکتان ابراز علاقه و عشق کنید ،زیرا بهبود عاطفی عاملی موثر بر رشد جسمی و ذهنی است.

هورمون تیروئید
 

هورمون تیروئید تاثیرات خود بر رشد را از دوران جنینی شروع کرده و تا (3) سالگی ادامه میدهد به دلیل این که این هورمون نمی تواند از جفت عبور کند، اگر در مراحل جنینی اختلالی در تولید این هورمون به وجود آید نوزاد از بدو تولد دچار کم کاری تیروئیدی و در نتیجه عقب ماندگی رشد جسمی و مغزی خواهد شد.امروزه یکی از آزمایش های مهم بدو تولد اندازه گیری هورمون تیروئید است.

هورمون رشد (GH)
 

هورمون رشد از غده ای در مغز به نام هیپوفیر پیشین ترشح می شود. این هورمون باعث رشد بیشتر و تقویت استخوان ها خواهد شد و مهم ترین عامل افزایش قد، در دوران رشدی هر فرد است.اگرچه میزان تولید هورمون رشد در بدن کاملا به مغز وابسته است اما می توان با روش هایی تولید این هورمون را در مغز افزایش داد.برای افزایش ترشح هورمون رشد،سعی کنید کودک تان خواب کافی در طول شبانه روز داشته باشد وعده های غذایی کم حجم و متعددتری به فرزندتان بدهید.زیرا خوردن غذاهایی که دارای قند بالا هستند سبب ترشح انسولین بیشتر شده در نتیجه این قند تبدیل به چربی شده واضافه وزن کودک تان را سبب خواهد شد و در نهایت تولید هورمون رشد در بدن کودک متوقف خواهد شد. 

استانداردهای طبیعی برای قد کودکان
 

(95)درصد نوزادان کامل قدی بین (55-45) سانتی متر دارند که دریک سال اول زندگی (30-25) سانتی متر افزایش قدی خواهند داشت.در سال دوم میزان رشد بدن کاهش یافته و حدود (4) سانتی متر در سال است. در سنین قبل از مدرسه هر سال افزایش قد ثابت است و (8-6)سانتی متر در سال است. یعنی کودک (3) ساله قدی حدود (91) سانتی متر و کودک (4) ساله قدی حدود (101) سانتی متر خواهد داشت. از (4) سالگی تا شروع سنین بلوغ رشد قدی کودک (7-5)سانتی متر است. در نوجوانی رشد قد بسته به جنسیت کودک تغییر می کند. متوسط افزایش قد در دختران (12-8)ساله (8)سانتی متر و در پسران (14) ساله (10) سانتی متر در سال است. این تغییرات ابتدا با طویل شدن اندام ها شروع شده و با افزایش طول قطر تنه همراه است. لازم به ذکر است رشد طولی عمومی بین (22-17) سالگی با بسته شدن صفحات رشدی و یکنواخت شدن استخوان ها پایان می یابد.

دلیل اختلالات رشدی
 

از دیگر اختلالات رشد ، انحراف استخوان ها از زوایه های طبیعی مثل انحراف زانوها است که باید به طورجدی تحت درمان قرار گیرد. عوامل موثر براین بیماری وراثت ،تغذیه نامناسب ،عدم ورود کلسیم کافی به بدن و کمبود ویتامین هایی مانند ویتامین D در سنین رشد است که برای جبران آنها می توان از لبنیات و آفتاب کافی بهره برد.

بیخود مرا نکشید
 

رشد قدی تابع عوامل مختلفی است که وراثت مهم ترین آنهاست. اگر در بررسی های عوامل موثر بر رشد ، سایر عوامل به غیر از وراثت ،درحال طبیعی قرار داشته باشند، باید از دست کاری بی مورد مثل داروهای هورمونی خودداری کرد. به خصوص که گاهی افزایش هورمون رشد در دوران بلوغ باعث افزایش قدی بیش از حد معمول می شود.

کوتاهی قد به خاطر مشکل تغذیه
 

کوتاهی قد در کشورهای درحال توسعه به دلیل کمبودهای تغذیه ای به نسبت دیگر کشورها بیشتر مشاهده می شود.عوامل مختلفی روی قد تاثیر می گذارند از جمله قد ،نژاد و سلامت کلی اجتماع. در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سوء تغذیه و کوتاهی قد نسبت به سال های ابتدایی انقلاب بهبود قابل توجهی یافته اما هنوز در شرایط مطلوب قرار نگرفته. هر پدر و مادری باید بداند که فرزندش از لحاظ تغذیه ای ،سلامت و رشد و نمو در چه شرایطی قرار دارد. به والدین توصیه می شود از مراکز بهداشتی درمانی منحنی رشدی فرزند خود را بخواهند. البته در کمال تاسف باید متذکر شد این مراکز مانند سابق قد و وزن بچه ها را به طور مرتب و دقیق اندازه نمی گیرند که نقش نظارت وزارت بهداشت بر کار این گونه مراکز باید پررنگ تر شود. همچنین مراکز بهداشتی باید به مادران آموزش دهند که برای رسیدن به قد و وزن متناسب کودک، چه ترفندهای تغذیه ای و بهداشتی را پیاده کنند.تعادل در تغذیه کودک بسیار مهم است و از روی همین منحنی ها است که می توان کمبودهای تغذیه ای کودک را شناخت و اقدامات مکمل را به منظور بهبود تغذیه او انجام داد.

بچه ام چند وجبی باشد سالم است؟
 

1-وزن 
وزن یک نوزاد طبیعی و به موقع دنیا آمده بین (3/5-2/5) کیلوگرم است. شما می توانید وزن کودک خود را با فرمول های زیر مقایسه کنید و دریابید که کودکتان رشد طبیعی دارد یا خیر.
2(سن شیرخوار به ماه +9) =12 ماهگی -3 ماهگی 
8+(2×سن کودک به سال)=6 سالگی -2 سالگی 
2/(5-(7×سن کودک به سال))=6 سالگی -12 سالگی
2-قد
قد نوزاد سالم به موقع دنیا آمده حدود (50) سانتی متر است .نوزاد به مرور تا یک سالگی (25) سانتی متر افزایش قد خواهد داشت .برای مقایسه قد کودک خود با استانداردهای سلامت می توانید از فرمول زیر کمک بگیرید:
77+(6×سال)=اندازه طبیعی کودک (2 تا12) سال
3-دورسر
دورسر یک نوزاد سالم وبه موقع دنیا آمده حدود (35) سانتی متر است .سپس در سه ماهه اول (6)سانتی متر در سه ماهه دوم (3)سانتی متر و در (6) ماهه دوم (3)سانتی متر به دور سر او اضافه خواهد شد.
بد نیست بدانید ابعاد کودک دائما در حال رشد است. بنابراین با داشتن این اطلاعات مختصر می توان ارزیابی دقیقی از وضعیت سلامت کودک خود داشت. توصیه می کنیم شما والدین در اولین سال تولد هر ماه فرزندتان را توزین کنید و به محض این که احساس کردید رشد فرزندتان کند شده یا لاغری محسوس را در کودک خود دیدید، حتما به پزشک مراجعه کنید و توصیه های بهداشتی و پزشکی او را مو به مو اجرا کنید .لازم به یادآوری است که سرعت رشد وزنی به مراتب سریع تر از سرعت رشد قد و دور سر است .علاوه بر عوامل فوق الذکر رشد کودک به شدت تحت تاثیر عوامل محیطی یعنی شرایط اقتصادی، موقعیت جغرافیایی ،نژاد، وضعیت فرهنگی و بهداشتی خانواده مهم است. یعنی اگر شما دوقلوهای همسان داشته باشید هریک را در شرایط محیطی مختلف بزرگ کنید ،رشد جسمانی و روانی آنها متفاوت است.

منحنی رشد مخصوص کودک خود را بکشید
 

هدف اصلی از به کاربردن منحنی های رشد پی بردن به روند رشد کودک است که وزن کودک خود شاخص بسیار گویایی از سوءتغذیه کودک است.مطابقه با استانداردهای جهانی کودک زیر (3) سال باید هر (2) ماه افزایش وزن نداشته باشد، رشد کودک دچار اختلال شده ،توصیه می کنیم کودک زیر یک سال را هر ماه،کودک (2-1)سال را هر (2) ماه و کودک (3-2) ساله را هر سه ماه وزن کنید.

«روی» عنصرمسئول سوخت و سازی بدن
 

به طور کلی مقدار روی موجود در بدن (2/5 -1/5) گرم است که بخش قابل توجهی از این مقدار در بافت عضلانی، استخوان ها و کبد تجمع یافته و مقداری از آن هم در مو، ناخن و پوست است.د رکشور ما کمبود روی شایع است و دیده شده کودکانی که کوتاهی قد تغذیه ای داشته اند با مکمل روی رشد بهتری کرده اند.
منابع روی: به طور کلی منابع غذایی که حاوی پروتئین هستند منبع خوبی از روی هم هستند.جگر و انواع گوشت قرمز، گوشت سفید هم روی دارد اما نه به اندازه گوشت قرمز، تخم مرغ، لوبیا، عدس ،غلات سبوس دار، لبنیات، مغزهای گردو، بادام ،فندق و... سعی کنید بیشتر از منابع حیوانی استفاده کنید زیرا جذب روی از منابع حیوانی به مراتب ساده تر از منابع گیاهی است .شیر مادر هم شامل مقادیر قابل توجهی روی است که قابلیت جذب بالایی هم دارد.

رشد با افزایش طو ل استخوان
 

افرادی که مراقبت کودک را برعهده دارند باید آشنایی دقیقی با الگوهای رشد طبیعی داشته باشند تا هرگونه انحراف از این الگوها را به سرعت شناسایی و تحت کنترل قرار دهند. دراین رابطه منحنی های رشدی که روی کارت های بهداشتی مراکز بهداشت رسم می شوند کمک چشمگیری به والدین کودک می کنند. رشد طولی کودکان از طریق افزایش طول استخوان هاست که به وسیله صفحات رشد استخوانی صورت می گیرد. عملکرد این صفحات رشد،تحت تاثیر تغذیه و هورمون های متعددی از جمله هورمون رشد، هورمون جنسی، هورمون تیروئید و انسولین است.علاوه بر این هورمون های متعدد،آسیب های موضعی مثل شکستگی ها، عفونت های استخوانی ، ضربه های کوچک و مداوم هم می تواند تاثیرات به سزایی بر رشد استخوان ها داشته باشد.
منبع: نشریه شهرزاد شماره 16
شنبه 22/1/1394 - 21:0
آموزش نصب ویندوز 7
آموزش نصب ویندوز 7
آموزش نصب ویندوز 7

نویسنده : مرتضی فارغ دفاعی
درحالی که هنوز ویندوز ویستا جای خود را به درستی در بین مردم باز نکرده و هنوز مدت زیادی از ارائه سرویس پک 1 آن نمی گذرد ، شرکت مایکروسافت در اقدامی عجولانه ، به معرفی و ارائه ویندوز 7 پرداخت . هنوز دلیل این اقدام مایکروسافت به درستی مشخص نگردیده است ، ولی بعضی بر این عقیده اند که ویستا به دلیل نیاز به سیستم سخت افزاری نسبتاً قوی برای نصب ، علیرغم تمامی محاسن امنیتی ، استحکام ساختار و زیبایی چشمگیر پوسته آن ، آنچنان مورد استقبال گسترده مردم همانند XP قرار نگرفت و ظاهراً شرکت مایکروسافت با رفع نسبی این مشکل در ویندوز 7 که می توان به دلیل شباهت بسیار زیاد به ویستا ، در حقیقت و بی تعارف آن را نسخه اصلاح شده ویستا نیز نامید ، اقدام به ارائه این ویندو جدید نموده است که این روزها نسخه های آزمایشی آنکه البته قطعاً چندان تفاوت اساسی با نسخه اصلی نخواهد داشت ( مگر در برخی از اصلاحات جزئی ) ، در همه جا به وفور یافت می شود . همچنین از ویژگی های ویندوز 7 که در مقایسه با ویستا بسیار به چشم می آید ، افزایش سرعت کار با ویندوز و نصب با حداقل سخت افزارها است که با توجه به این ویژگی، از همین حالا در بین کاربران، عطش زیادی برای نصب آن مشاهده می شود . 
در این مقاله ما ابتدا سیستم مورد نیاز برای ویندوز 7 را از نظر شرکت مایکروسافت و همچنین از نظر کارشناسان که با تست فنی آن را برآورد کرده اند ، معرفی می کنیم و سپس به نحوه نصب ویندوز 7 می پردازیم . 

سیستم مورد نیاز : 

ابتدا سیستم مورد نیاز ویندوز 7 را در 3 سطح از نظر مایکروسافت و یک سطح تست ، از طرف کارشناسان بررسی می کنیم و سپس به سراغ مراحل نصب ویندوز می رویم : 
ـ حداقل سیستم : 
حافظه ( RAM ) : میزان 512 مگابایت 
پردازنده ( CPU) : تک هسته 800 مگاهرتزی 
فضای هارد ( HDD ) : میزان 8 گیگابایت فضای خالی 
گرافیک ( VGA ) : میزان 16 مگابایت ( بدون پشتیبانی Aero) 
درایو نوری ( ODD ) : دی وی دی رام 

مایکروسافت ـ حداقل : 

حافظه ( RAM ) : یک گیگابایت
پردازنده ( CPU) : تک هسته 1 گیگاهرتزی
فضای هارد ( HDD ) : میزان 16 گیگابایت فضای خالی 
گرافیک ( VGA ) : میزان 128 مگابایت با پشتیبانی DirectX9.0 ( برای فعال شدن Aero) 
درایو نوری ( ODD ) : دی وی دی رام 
شبکه ( Network ) : اتصال به اینترنت برای دریافت به روز رسانی ها 

مایکروسافت ـ خوب : 

حافظه ( RAM ) : میزان2 گیگابایت
پردازنده ( CPU) : دو هسته 3گیگاهرتزی
فضای هارد ( HDD ) : میزان 16 گیگابایت فضای خالی 
گرافیک ( VGA ) : میزان 256 مگابایت با پشتیبانی DirectX9.0 ( برای فعال شدن Aero) 
درایو نوری ( ODD ) : دی وی دی رام 
شبکه ( Network ) : اتصال به اینترنت برای دریافت به روز رسانی ها 

مایکروسافت ـ عالی : 

حافظه ( RAM ) : میزان 4 گیگابایت به صورت 2 کانال
پردازنده ( CPU) : چهار هسته ای 2/44 گیگاهرتزی ( مثل Intel Q6600)
فضای هارد ( HDD ) : میزان 20 گیگابایت فضای خالی 
گرافیک ( VGA ) : میزان 768 مگابایت مستقل با پشتیبانی DirectX10.1 
درایو نوری ( ODD ) : دی وی دی رایتر
شبکه ( Network ) : اتصال به اینترنت برای دریافت به روز رسانی ها 

دانلود کامل ویندوز 7 : 

در زیر 2 لینک برای دانلود کامل 2 نسخه 32 و 64 بیتی وجود دارد . در صورتی که نمی دانید کدام نسخه برای سیستم شما مناسب است ، بهتر است نسخه 32 بیتی را انتخاب کنید : 
دانلود نسخه 32 بیتی با حجم 2/5 گیگابایت .... 

http://www.tinyurl.com/win7-32bit 

دانلود نسخه 64 بیتی با حجم 3/2 گیگابایت ... 

http://www.tinyurl.com/win7-64bit 

ضمناً از آنجایی که قطعاً دانلود این میزان ، از عهده بسیاری از کاربران خارج است ، توصیه می شود نسخه ای از آن را از طریق فروشگاه های نرم افزار تهیه نمایید . همچنین قابل ذکر است که قرار است به زودی اولین نسخه RC ویندوز 7 عرضه شود که البته شاید در هنگام مطالعه این مقاله ،این نسخه در دسترس شما باشد . این نسخه به هر صورت نسخه یافته و اصلاح شده نسخه های موجود است . بنابراین شما می توانید هم از نسخه های فعلی در بازار استفاده کنید و یا صبر کنید تا نسخه RC وارد بازار شود . اما قطعاً روند و روال نصب همه این نسخه ها با هم مشابه می باشد و تغییرات فقط در جزئیات کوچک و یا در بهبود ساختارهای امنیتی خلاصه خواهد شد . 

تنظیمات مادربورد : 

توجه داشته باشید ، برای شروع کار می بایست تنظیمات مادربورد شما به گونه ای باشد که پس از ری استارت کامپیوتر ، ابتدا بوت از سی دی رام یا دی وی دی رام انجام شود . برای پی بردن به این موضوع ، ابتدا سی دی ویندوز را درون کامپیوتر قرار داده و کامپیوتر را ری استارت کنید . سپس منتظر بمانید تا منوی بوت از سی دی رام ظاهر شود . در این لحظه اگر پس از لود سی دی ، گزینه ی Press Any Key for Boot From آمد ، تنظیمات مادربورد شما صحیح است و به مرحله ی بعدی بروید . در غیر این صورت دوباره کامپیوتر خود را ری استارت کنید و پس از لود شدن صفحه ی اول مشخصات ، کلید Delete را چند بار فشار دهید تا وارد صفحه آبی رنگ تنظیمات مادربورد یا در واقع همان قسمت بایوس ( Setup ) شوید . سپس در آن به دنبال گزینه ی Advance BIOS Features ( یا گزینه ی مشابه ) رفته و در آن تنظیمات بوت را به شکل زیر تغییردهید : 

cd rom---------------first boot device
floopy--------------- second boot device
hard disk ----------third boot device

سپس کلید F10 را ( معمولاً ) برای ذخیره و خروج انتخاب کنید ( اگر کلید F10 این عمل را انجام نداد ، کلید مشابهی را که عمل Save &Exit را انجام می دهد ، بیابید ) . 

مراحل نصب : 

مرحله ی اول : Boot 

خب ، اگر مراحل گفته شده را به درستی انجام داده باشید ، پس از ری استارت کردن کامپیوتر و لود سی دی ، این بار عبارت Press Any Key for Boot From cd برای شروع نصب ویندوز ، یک کلید را به دلخواه از روی کیبورد فشار دهید ( مثل Enter ) تا صفحه نصب نمایان شود . سپس چند دقیقه صبر کنید تا فایل های ویندوز از روی سی دی لود شوند و صفحه رنگی ویندوز 7 ظاهر شود . 
نکته : این قسمت بدون علامت لودینگ می باشد و حدوداً 5 دقیقه زمان می برد تا اولین صفحه نصب ویندوز ظاهر شود ، پس صبور باشید . 

مرحله ی دوم : انتخاب زبان و کشور : 

در این صفحه که صفحه ی اول نصب ویندوز می باشد ، 3 منوی کشویی وجود دارد که عبارتند از : 
1 ـ منوی کشویی اول ، منوی انتخاب زبان نصب ویندوز می باشد که معمولاً شامل یک گزینه English است . ( معمولاً در ورژن های بعدی ویندوز، تعداد این زبان ها افزایش می یابد ، اما بعید است که زبان فارسی به این منو اضافه شود ) . 
2 ـ منوی دوم ، منوی انتخاب نوع زبان نمایش دهنده زبان نمایش دهنده زمان ویندوز ( تقویم و ساعت ) می باشد که در صورت تمایل می توانید گزینه ی English را Persian را تغییر دهید . 
3 ـ منوی سوم ، انتخاب نام کشور محل سکونت می باشد . 
پس از تکمیل مراحل بالا ، کلید Next را می زنیم تا صفحه جدیدی با 3 گزینه ظاهر شود : 

مرحله ی سوم: نصب یا تعمیر ؟ 

در این مرحله صفحه جدید با 3 گزینه ظاهر شود : 
1 ـ Install Now : برای ادامه مراحل نصب این گزینه را انتخاب کنید . 
2 ـ What to know before installing windows : برای خواندن دانستنی هایی قبل از نصب ویندوز ، این گزینه را انتخاب کنید . 
3 ـ Repair your computer : برای تعمیر مشکلات ویندوز قبلی ، از این گزینه استفاده می کنیم . 
پس از انتخاب گزینه اول ، در این مرحله پیغام Please Wait نمایان می شود و حدود 3 دقیقه منتظر می مانیم تا صفحه اصلی نصب ویندوز نمایان شود.

مرحله ی چهارم : موافقت با قوانین 

در این مرحله صفحه ای با عنوان Please read license term مقابل شما ظاهر می شود ، مبنی بر خواندن و قبول قوانین و مقررات استفاده از ویندوز 7 ، برای ادامه مراحل نصب ، تیک گزینه I accept license terms را بزنید و کلید Next را بفشارید و به مرحله ی بعدی نصب بروید . 

مرحله ی پنجم : انتخاب نوع نصب : 

این مرحله شامل دو گزینه Custom , Upgrade می باشد که گزینه ی اول برای نصب ویندوز 7 ، از طریق اینترنت بوده و گزینه دوم برای ادامه نصب ، از روی سی دی است که باید آن را انتخاب کنیم . 

مرحله ی ششم : انتخاب مکان نصب 

این مرحله همان طور که از نامش پیداست ، مختص به انتخاب درایو برای نصب ویندوز می باشد . پس از انتخاب درایو مورد نظر برای نصب ، اگر نمی خواهید این درایو فرمت شود یا اطلاعات درون آن را نیاز دارید و یا قبلاً آن را فرمت کرده اید ، کلید Next را بزنید و به مرحله ی بعد بروید . 
در غیر این صورت پس از انتخاب درایو ، کلید Drive option ( واقع در پایین صفحه ) را انتخاب کنید تا 5 گزینه در اختیار شما قرار دهد که معمولاً از این 5 گزینه ، 3 تای آنها فعال است : 
1 ـ به روزرسانی حجم درایو ( فعال ) 
2 ـ حذف درایو انتخاب شده ( فعال ) 
3 ـ فرمت درایو انتخاب شده ( فعال ) 
4 ـ بارگذاری درایو انتخاب شده ( غیر فعال ) 
5 ـ مقدار فضای اضافی ( غیر فعال ) 
همان طور که مشخص است ، برای فرمت درایو مورد نظر باید گزینه ی 3 را انتخاب کنیم و پس از ظاهر شدن پیغامی مبنی بر مطمئن بودن از حذف اطلاعات درایو ، کلید ok را می زنیم و پس از چند ثانیه که عمل فرمت به اتمام رسید ، کلید next را می زنیم . 
نکته : توجه شود در این قسمت می توانید اندازه درایوهای خود را تغییر دهید . البته در این صورت تمام اطلاعات موجود در آن درایو از بین خواهد رفت . 
نکته : برای تغییر حجم درایوهایتان ، ابتدا آنهایی را که اطلاعاتشان را نیاز ندارید حذف کرده و سپس از طریق گزینه های 4 و 5 می توانید درایوهای جدید خود را با حجم دلخواه بسازید ! 

مراحل 7 ـ 8 ـ 9 ـ 10 ـ 11 ـ 12 نصب ویندوز : 

این مرحله شامل 5 گزینه است که از گزینه ی اول ، به طور خودکار کامل می شوند و در نتیجه تا پایان این مراحل که زمانی در حدود 20 دقیقه طول می کشد ، کامپیوتر دیگر نیازی به حضور شما ندارد . ضمناً ذکر مراحل زیر فقط برای آشنایی بیشتر شما با پروسه نصب ویندوز است . 

1 ـ copying windows files 
2 ـ Expanding files 
3ـ Installing features 
4 ـ Installing updates 
5 ـ Completing installing 

1 ـ قسمت اول که مرحله ی کپی فایل های ویندوز است و بعد از 1 دقیقه به پایان می رسد . 
2 ـ قسمت دوم که طولانی ترین قسمت نصب می باشد و مربوط به باز کردن و توسعه دادن فایل های کپی شده ویندوز بر روی هارد است ، که این قسمت نیز بعد از طی شدن 15 دقیقه به پایان می رسد . 
3 - قسمت سوم مربوط به نصب ویژگی های ویندوز است که در حدود 30 ثانیه زمان نیاز دارد . 
4 ـ قسمت چهارم ، نصب به روزرسانی ها است که پس از حدود 1 دقیقه کامپیوتر را به شکل خودکار ری استارات می کند و پس از بالا آمدن دوباره صفحه نصب ، این قسمت نیز به پایان می رسد . 
5 ـ مرحله آخر نصب نیز پس از 2 دقیقه به پایان می رسد که باز کامپیوتر ری استارت می شود و مراحل نصب به پایان می رسد . 

مرحله ی سیزدهم : ری استارت ویندوز: 

در این مرحله ویندوز به طور خودکار ری استارت می شود و باید منتظر بمانید تا پس از ورود به مراحل نصب ، بقیه مراحل دنبال شود . ضمناً در این مرحله نیز هیچ کاری از طرف شما صورت نمی گیرد .

مرحله ی چهاردهم : چک کردن عملکرد کامپیوتر توسط ویندوز : 

این مرحله هم که به صورت خودکار انجام می شود ، برای تعیین رنکینگ و قدرت گرافیکی کامپیوتر شماست . 

مرحله ی پانزدهم : وارد کردن سریال نامبر ویندوز : 

در این مرحله باید کد فعال سازی ویندوز 7 را وارد کنید ، در غیر این صورت ویندوز شما پس از 45 روز به حالت تعلیق در می آید .
نکته : اگر کد فعال سازی را ندارید ، می توانید آن را خالی بگذارید و کلید next را فشار دهید تا پیغامی مبنی بر اینکه بدون ورود کد ، بعد از مدتی ویندوز به حالت تعلیق در می آید ظاهر شود و کلید no را انتخاب کنید تا به مرحله ی بعدی بروید . در این صورت باید پس از نصب ویندوز برای جلوگیری از به تعلیق در آمدن ویندوز ، کرک آن را نصب کنید . ( دقت داشته باشید که در صورت خرید ویندوز 7 از فروشگاه های نرم افزار ، حتماً نسخه دارای کرک آن را خریداری کنید تا به مشکل بر نخورید ) . 
در عین حال در زیر لینک های کرک برای ویندوز 7 را مشاهده کنید : 
حذف واتر مارک و سند فیدیک : 

http://combile.persiangig.ir/software

Remove%20send%20feedback0/020&.0/0water Mark .rar. 

اکتیو کردن ویندوز 7 بتا 1 : 

http://combile.persiangig.ir/software/crack-win7.rar 

روش اجرای کرک : 

1 ـ ویندوز 7 را تحت safe mode اجرا کنید . 
2 ـ فایل ها را از حالت Rar خارج کنید . 
3 ـ بر روی فایل ها راست کلیک کنید و گزینه ی Run as administrator را جهت اجرای برنامه ها بزنید . 
4 ـ سیستم را مجدداً راه اندازی کنید . 

مرحله ی شانزدهم : تعیین نوع حفاظت 

این مرحله تعیین کننده نوع حفاظت ویندوز می باشد که شامل 3 گزینه ی زیر است : 
A ـ نصب مهمترین توصیه ها و به روز رسانی ها 
انتخاب این گزینه سبب افزایش امنیت هنگام استفاده از اینترنت و همچنین نصب قابلیت حل آنلاین مشکلات احتمالی می باشد . 
B ـ فقط نصب مهمترین به روز رسانی ها : 
انتخاب این گزینه سبب کاهش امنیت در هنگام استفاده از اینترنت و همچنین حذف قابلیت حل آنلاین مشکلات احتمالی می شود . 
C ـ این سوال را بعداً بپرس 
اگر فعلاً نمی دانید که کدام گزینه را انتخاب کنید ، با انتخاب این گزینه می توانید این سوال را به بعداً موکول کنید . 

مرحله ی هفدهم : تنظیم ساعت و تاریخ 

در این مرحله تنظیم ساعت و تاریخ و همچنین تعیین فاصله زمانی نسبت به گرینویچ می باشد . 

مرحله ی هجدهم : انتخاب شبکه وایرلس 

اگر از شبکه Wireless استفاده می کنید ، نوع شبکه خود را در این مرحله انتخاب کنید ، در غیر این صورت گزینه ی Skip را انتخاب کنید . 

مرحله ی نوزدهم : انتخاب نوع شبکه 

در این مرحله باید نوع استفاده خود از شبکه را انتخاب کنید که 3 گزینه Home,work,public موجود می باشد و با توجه به نوع استفاده خود از شبکه ، یک گزینه را انتخاب کنید که ما در اینجا گزینه ی اول ( home ) را انتخاب می کنیم . 

مرحله ی بیستم : تست شبکه 

تست شبکه انتخاب شده ، در این مرحله صورت می گیرد . 

مرحله ی بیست و یکم : انتخاب یک گروه شبکه برای پیوستن به آن 

و در نهایت یک گروه در شبکه را انتخاب می کنیم . 

مرحله ی 22 و 23 : مرحله ی پایانی و خوش آمدگویی ویندوز 

نصب ویندوز به پایان رسیده است و حالا شما می توانید از آن استفاده کنید . 
دوستان گرامی بگذارید این مقاله را با ارائه یک ترفند برای ویندوز 7 به پایان برسانیم . 

رفع مشکل نصب نرم افزارها در ویندوز 7 بتا 

در ویندوز 7 بتا ، احتمالاً در رابطه با نصب برخی از نرم افزارها ، به مشکل بر خواهید خورد . یعنی بعد از شروع مرحله نصب ، پنجره خود به خود بسته می شود . به هر حال این ویندوز هنوز در مرحله بتا است و قرار نیست که بدون مشکل باشد . اما نگران نباشید ، راه حل ساده ای برای رفع این مشکل وجود دارد . در واقع این مشکل به دلیل باگ یکی از نرم افزارهای داخلی ویندوز 7 است. تنها کاری که باید بکنید این است که به command prompt بروید ( به عنوان Administrator ) و این دستور را آنجا تایپ کنید : 

reg delete HKLM/SOFTWARE/Microsoft/SQMClient/Windows/Disabledsessions/va/f

سپس دکمه ی Enter را بزنید . حالا کامپیوتر را ری استارت کنید . مشکل حل شده است و حالا می توانید نرم افزارها را روی ویندوز 7 نصب کنید . 
دوستان عزیز برای اطلاعات بیشتر در این باره ، می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید : 

www.shomal-music.avablog.ir 

منبع: مجله دانش و کامپیوتر ، شماره 84
شنبه 22/1/1394 - 20:57