تعداد مطالب : 3273
تعداد نظرات : 336
زمان آخرین مطلب : 2533روز قبل

فروردین
می توانید تجربه و منطق خود را امتحان كنید. لازم است با گذشته خداحافظی كنید اما نه با افراد خانواده. به پیشرفت خود ادامه دهید.
 اردیبهشت
امروز جذب افرادی می شوید که از لحاظ فرهنگی و موقعیت خانوادگی کاملاً  با شما متفاوت هستند . با انرژی زیادی در پس اهداف جدید هستید و تصمیم دارید شروع تازه ای داشته باشید . ماجراجوتر از همیشه هستید.
خرداد
امروز باید از دخالت در وظایف خانوادگی كه به شما مربوط نمی شود دوری كنید. به طور طبیعی در مشكلات خانوادگی شما هم سهمی دارید اما نباید همه را به عهده بگیرید. چرا برای تغییر هم كه شده اجازه نمی دهید دیگران مسئولیت بپذیرند و شما خودتان را به آرامی كنار بكشید.
تیر
فضا هم چنان مسرت بخش است اما شما به یک نفر حرفی می زنید که او را ناراحت می کنید در حالیکه منظوری نداشته اید.آنها نمی توانند به اندازه شما بخشنده و با گذشت باشند،اخیراً خیلی مراقب پول های تان بوده اید.بنابراین لیاقت اش را دارید که برای خودتان هدیه بخرید.

 مرداد
امروز روی دنده چپ هستید و این امر شما را زودرنج وحساس خواهد ساخت. این طور به نظر می رسد كه احساس كج خلقی یا احساس عصبانیت راجع به مساله ای می كنید. ولی نمی توانید چیزی راجع به آن بگوئید. در نتیجه، اگر برای مدتی طولانی عصبانیت را در دل نگهدارید، با محركی كوچك بسیار خشمگین می شوید. احتمالاً باید همه چیز را روا كنید. این خیلی بهتر از اینست كه مطلب را در دل خود نگه دارید.
شهریور
امروز یک نفر توجه زیادی به شما دارد بنابراین از این موضوع خوشحال هستید.شاید شما هم بخواهید همین کار را بکنید.شرایط  احساسی است و این برای روحیه شما عالی است.
مهر
امروز هم یکی از آن روزهاست که شما بسیار اجتماعی و خوش مشرب شده اید و با هر کسی که ملاقاتش می کنید رفتاری بسیار دوستانه دارید.این برای شما آرزوهای خوبی را به همراه خواهد آورد و حتی ممکن است منجر به آغاز یک دوستی جدید شود.اگر می خواهید به یکی از دوستان تان زنگ بزنید و گفتگویی با او داشته باشید،مراقب باشید این کار ساعت ها بطول نیانجامد و در نتیجه قبض تلفن سرسام آور نصیبتان نگردد.
آبان
اگر می توانید کارهای روزمره را کنار بگذارید و کاری جالب تر انجام دهید.ازمعاشرت با افراد سرزنده و شاداب لذت خواهید برد.مخصوصاً اگر در مورد مسائلی صحبت کنید که شما به آن علاقه دارید.اگر به یک فرد مورد اطمینان نیاز دارید با دوستی که به او اعتماد دارید صحبت کنید.
آذر
همه ماههای آتشی استعداد خوبی برای این كه كاری را خوب انجام دهند و دیگران را به ستایش وادارند دارند و شما آذری عزیز این خاصیت را دارید. دیگران به شما جلب می شوند و شاید حتی چشمشان به شما خیره می گردد. توصیفی كه شما دارید قیافه و ظاهر خیلی خوبی در حال حاضر دارید ولی آنچه مردم رابه شما جذب میكند فقط ظاهر شما نیست.
دی
از این كه مدت ها منتظر كسی بمانید اصلاً‌ خوشتان نمی آید و نمی توانید منتظر بمانید تا خودشان را به شما برسانند. اگر دوست دارید كه مدتی تنها باشید بنابراین می توانید بیش تر از این منتظر نمانید. وقتی می خواهید تغییراتی شخصی در خود ایجاد كنید می دانید كه هیچ كس نمی تواند منصرفتان كند، بنابراین اگر كسی سعی كرد این كار را انجام دهد او را نادیده بگیرید.
بهمن
امروز در خلاقیت  مشهور می شوید. بنابراین دفترچه ای به همراه داشته باشید تا بتوانید ایده های که به ذهن تان می رسد یادداشت کنید . حتی اگر در آغاز کار مضحک به نظر می رسد . موضوع یا راه حلی که در ابتدا احمقانه یا غیرمنطقی به نظر می رسد می تواند متحول کننده و دقیقاً آن چیزی باشد که لازم است .

اسفند
چیز بسیار سحرانگیزی درباره دورنمای یک رابطه جدید عشقی وجود دارد این طور نیست ؟ اگر شما واقعاً‌ عاقل هستید علی رغم احساسات خود ادامه می دهید ؟ شما در گذشته زمین خورده اید بنابراین از خود بی خود نشوید تا مطمئن شوید که این یک عشق واقعی است .

 

چهارشنبه 28/4/1391 - 11:28

فروردین
درمحل كارتان تغییراتی ایجاد شده است. اما از این كه انتخاب صحیح داشته اید احساس رضایت خاطر می كنید.

 اردیبهشت
به شدت تاکید می شود که هیچ مدرکی را امضاء نکنید سعی کنید تا ستارگان به شما اجازه دهند آن موقع به جلو حرکت کنید.
خرداد
امروز اراده ای دارید تا روابط دوستی نزدیك خود را بهتر كنید هم چنین خوب است كه گذشته را فراموش كنید و تمام ذهنتان را متوجه حال كنید. می بینید كه با این كار می توانید به لذت ها و شادی های اطرافتان توجه كنید و اتفاقات بهتری را در آینده تجربه كنید.
تیر
روز زیبایی خواهد بود.بعدها متوجه می شوید که باید تمام خاطرات امروز را به خاطر بسپارید زیرا امروز ، یک روز به یادماندنی است.

 مرداد
امروز ماه، در علامت خودتان شیر می باشد و به طور طبیعی احساسات و افكارتان متوجه خودتان می شود. این بسیار طبیعی است كه روی خودتان متمركز شوید گرچه كه دیگر مردم موافق به این كارتان نباشند. اگر شخصی نیازمند توجه و یا حمایت شما باشد، بیشترین سعی خود را خواهید كرد تا آن چه كه می خواهد، برایش فراهم كنید، و یا با عواقب انجام ندادن آن، مواجه شوید!
شهریور
امروز ماه در برج اسد می باشد.دوست دارید زمانی را با خودتان تنها باشید و حوصله معاشرت و صحبت با دیگران را ندارید.به ندای درونتان گوش کنید.
مهر
امروز ماه به سمت خانه شیر متمایل شده و شما را فردی بسیار صمیمی می سازد.هر زمان که فرصت کنید از بودن با دوستان تان لذت خواهید برد چه آنها را کاملاً بشناسید چه تنها با آنها آشنا باشید.هم چنین امروز روزی عالی برای شرکت در فعالیت های گروهی می باشد چرا که شما از بودن با افرادی که هم فکر و هم سطح شما هستند،لذت خواهید برد.
آبان
امروز خیلی قشنگ از کلمات استفاده می کنید و می توانید هر چیزی که در دلتان هست را بیان کنید. یک نفر جذب این شیوایی سخنان شما می شود، مخصوصاً اگر رابطه ای عاشقانه نیز برقرار باشد امروز فوق العاده زیبا و جذاب هستید بنابراین اگر مجرد هستید هیچ دعوتی را رد نکنید.
آذر
اگر شما امروز بدنبال تحریكات ذهنی هستید ناامید نخواهید شد آنهائیكه در اطراف شما هستند خوشحال خواهند شد كه انعكاس ایده های شما را به شما برگردانند و جوابی كه از آنها می گیرید می تواند شما را به طرف بلندیهای بزرگتر رهبری كند. فعالیتی پیدا كنید تا بتوانید امشب خستگی خود را از تن بیرون كنید چون ذهن شما خیلی زیاده فعال خواهد بود.
دی
هیچ كس نمی تواند شما را به خاطر پوچی یا ایجاد تغییراتی در خودتان، متهم كند. تصمیم دارید كه تصویری جدید از ”خود جدید“ تان بكشید. اگر شخصی شما را تحقیر كند، شما نیز همین كار را با او خواهید كرد.
بهمن
روابط نزدیک و ارتباطات روزانه شما امروز هیجان انگیز و جالب می شوند و به شما فرصت می دهد تا این بخش زندگی تان را ارزیابی کنید. آیا از برنامه روزانه خودتان راضی هستید یا مایلید در بعضی از امور تغییراتی بدهید ؟ اگر این طور است اکنون دست به کار شوید به خصوص اگر بتوانید برنامه تان را عوض کنید تا وقت آزاد بیشتری داشته باشید . چون در هر صورت شما همیشه وقت کم می آورید .

اسفند
شما احتمال ندارد که زمان زیادی را در خانه در آرامش به سر ببرید.شما در حقیقت قادر نیستید در حالی که اتفاقات زیادی در اطرافتان رخ می دهد حتی برای یک دقیقه سر جایتان بنشینید. به لغزش هایتان برگه منفی بدهید زیرا هنوز نمی خواهید زمین بخورید. این طور نیست

چهارشنبه 28/4/1391 - 11:28
مسعود شفقی 27 ساله کارشناس ارشد سازه های دریایی با ثبت 9 اختراع در زمینه مقاوم ترین سازه در برابر زلزله و همچنین کسب 6 مدال در مسابقات جهانی اختراعات متعدد بین المللی نشان برترین مخترع سال 2012 را نیز از آن خود کرد .

چهارشنبه 28/4/1391 - 11:27
10 نکته درباره گوشی موبایل
چنانچه می‌خواهید اطلاعات وسیع‌تری از گوشی‌های تلفن همراه بدست آورید مطلب زیر را بخوانید...

۱- آیا می‌دانستید برای در دسترس نبودن می‌توانید از فویل آلومینیوم استفاده کنید و آن را دور گوشی بپیچید؛ یعنی گوشی را با آن بسته‌بندی کنید؟

۲- آیا می‌دانستید در صورت استفاده از تصاویر متحرک در Background گوشی مصرف باطری فوق‌العاده بالا می‌رود؟

۳- آیا می‌داسنتید نصب و پاک کردن برنامه‌ها در موبایل هیچ ضرری برای گوشی ندارد و فقط در طولانی مدت باعث انباشته شدن فایل‌های کوچکی از هر برنامه در گوشی می‌شود که با مستر ریست‌ کردن گوشی قابل حل است؟

۴- آیا می‌دانستید در گوشی‌های ۶۶۰۰ نمی‌توانید فایل Mp۳ را برای زنگ گوشی انتخاب کنید؟

۵- آیا می‌داسنتید برای گوشی‌های ۶۶۰۰ هدفون وجود ندارد؟

۶- آیا می‌داسنتید هیچ برنامه‌ای برای رادیو در گوشی‌های ۶۶۰۰ وجود ندارد. برای رادیو گوشی باید مجهز به تیونر سخت افزاری باشد و چون در گوشی‌ها این قطعه سخت‌افزاری وجود ندارد پس نمی‌توان از برنامه‌ای برای رادیو استفاده کرد؟

۷- آیا می‌دانستید به انتخاب مردم امریکا بهترین آنتی ویروس KasperSky است که قابلیت آپ‌دیت شدن و حذف ویروس را دارد و نسبت به آنتی ویروسهای دیگر مصرف باطری را کمتر بالا می‌برد؟

۸- آیا می‌دانستید با نگه داشتن کلید منو، تمامی برنامه‌های در حال اجرا نمایان می‌شود و با انتخاب دکمه C برنامه مورد نظر بسته می‌شود؟

۹- آیا می‌دانستید در حالتی که صفحه کلید قفل است، بدون اینکه لازم باشد قفل صفحه کلید را باز کنید، با فشردن کلید on/off می‌توانید لامپ صفحه نمایش را روشن کنید تا مثلا ساعت را ببینید یا وضعیت باتری گوشی را چک کنید؟

۱۰- آیا می‌دانستید برای شارژ باطری بهتر است که گوشی را خاموش و بعد شارژ کنیم؟

گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/entertainment
منبع: shafaf.ir
چهارشنبه 28/4/1391 - 11:26
این کریل یا ریزماهی قطبی با نام علمی "اوفاسیا سوپربا" (Ephausia superba) نقشی حیاتی در شبکه غذایی در اقیانوس جنوبی ایفا می‌کند.

به گزراش سه نسل، این سخت‌پوست کوچک در طول تاریخ تحولش دارای ریتم‌های زیست‌شناختی بسیاری شده است که با تغییرات فصلی عمده در محیط زیست‌ اش ارتباط دارند.

اما جانداران دریایی مانند این کریل چگونه به فرآیندهای حیاتی‌شان مانند چرخه‌های تولید مثل و دسترسی به غذای مناسب در طول میلیون‌ها سال با محیط زندگی‌شان همزمان شده است، به تغییرات محیطی در قطبین مانند پسروی یخ دریایی و گرمایش اقیانوسی، واکنش نشان می‌دهند؟

پژوهشگران برای پاسخ به این پرسش در انستیتوی مجازی هلم‌هولتز به نام PolarTime به بررسی دقیق این کریل قطبی پرداخته‌اند که در واقع یک ارگانیسم مدل برای مطالعه گونه‌های پلانکتون قطبی است که خود را با شرایط آب و هوایی نامعتدل وفق داده‌اند.

انستیتوی مجازی هلمهولتز بخشی از انستیتوی پژوهش دریایی و قطبی آلفرد وگنر است.

چهارشنبه 28/4/1391 - 11:25

امروزبیست و چهارمین سالروز پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل توسط ایران اسلامی و اعلام رسمی آن از سوی این سازمان است، قطعنامه ای كه با قبول آن ملت ایران به خط پایان جنگی ناخواسته و نابرابر رسید.

1391/04/27 - 07:58

"...همه باید به رضایت حق تعالی گردن نهیم دیروز روز امتحان الهی بود كه گذشت و فردا امتحان دیگری است كه پیش می‌آید .... قبول این مسأله برای من از زهر كشنده‌تر است، ولی راضی به رضای خدایم و برای رضایت او این جرعه را نوشیدم..."(فراز هایی از سخنان امام خمینی(ره)پیرامون پذیرشقطعنامه 598)

از ابتدای تجاوز علنی رژیم بعث عراق به مرزهای جمهوری اسلامی ایران، جنگی ناخواسته و نابرابر در 31 شهریور 1359 هجری خورشیدی آغاز شد، جنگی كه با حمایت سردمداران غربی و مستكبران حامی صدام حسین آنهایی كه با پیروی انقلاب اسلامی منافع خود را در خطر می دیدند، هشت سال به طول انجامیدو طولانی ترین جنگ در تاریخ بعد از جنگ جهانی دوم را رقم زد و با فداكاری ورشادت های مردم متدین ایران ، رزمندگان اسلام و رهبری مدبرانه امام خمینی(ره) ماندگارترین و افتخارآمیزترین حماسه تاریخ كشور به وجود آمد.

این جنگ با فراز و نشیب های فراوانی همراه بود و قطعنامه های مختلفی نیز در این مدت از سوی شورای امنیت سازمان ملل كه اغلب آنها یكسویه وبه نفع رژیم بعث عراق بود، صادر شد اما به دلیل یادشده جمهوری اسلامی ازپذیرش آنها امتناع می ورزید.

زمانی كه هشتمین قطعنامه توسط شورای امنیت؛ با عنوان قطعنامه 598 صادر شد، به دلیل دارا بودن نكات مثبت در متن آن، جمهوری اسلامی اعلام داشتكه این قطعنامه جای بحث و مذاكره دارد و لذا آن را نه رد و نه قبول كرد. پس از بحث و مذاكرات مختلف، مسوولان نظام با موافقت نهایی امام خمینی (ره) به طور رسمی پذیرش نظام را در این زمینه اعلام كرد و مهر پایان بر جنگ تحمیلی زده شد.

متن قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل متحد به این شرح است:

"شورای امنیت، با تأیید مجدد قطعنامه(1986 میلادی) 582 خود، با ابراز نگرانی عمیق از این كه علی رغم درخواست هایش برای آتش بس، منازعه بینایران و عراق به شدت سابق با تلفات شدید انسانی و تخریب مادی ادامه دارد، با ابراز تأسف از آغاز و ادامه منازعه، همچنین با ابراز تأسف از بمباران مراكز صرفا مسكونی غیرنظامی، حملات به كشتیرانی بی طرف یا هواپیماهای كشوری، نقض قوانین بین المللی انسان دوستانه و دیگر قوانین ناظر بر درگیری مسلحانه، بویژه كاربرد سلاح های شیمیایی برخلاف الزامات پروتكل 1925 ژنو، با ابراز نگرانی عمیق نسبت به احتمال تشدید و گسترش بیشتر منازعه، مصمم شد به تمامی اقدامات نظامی بین ایران و عراق خاتمه بخشد، معتقد شد كه می باید یك راه حل جامع، عادلانه، شرافتمندانه و پایدار بین ایران و عراق به دست آید".

همچنین در ادامه این قطعنامه آمده است : "با یادآوری مفاد منشور ملل متحد، به ویژه تعهد همه دولت های عضو به حل اختلافات بین المللی خود ازراه های مسالمت آمیز به نحوی كه صلح و امنیت بین المللی و عدالت به مخاطرهنیفتد، با حكم به این كه در منازعه میان ایران و عراق زمینه صلح حاصل شده است، در10 بند خواسته های قطعنامه را از دو كشور مطرح می كند:

1- خواستار آن است كه به عنوان یك قدم اولیه جهت حل و فصل(مناقشه) از راه مذاكره، ایران و عراق یك آتش بس فوری را رعایت كرده، به تمامی عملیات نظامی در زمین، دریا و هوا خاتمه داده و تمامی نیروهای خود را بدون درنگ به مرزهای شناخته شده بین المللی بازگردانند.

2ـ از دبیركل درخواست می كند كه یك تیم ناظر ملل متحد را برای بررسی، تایید و نظارت بر آتش بس و عقب نشینی نیروها اعزام نماید و همچنین از دبیركل درخواست می نماید با مشورت طرفین درگیر، تدابیر لازم را اتخاذ نموده، گزارش آن را به شورای امنیت ارائه نماید.

3ـ مصرانه می خواهد اسرای جنگی آزاد شده و پس از قطع مخاصمات فعال كنونی، براساس كنوانسیون سوم ژنو 12 اوت 1949 بدون تاخیر به كشور خود بازگردانده شوند.

4ـ از ایران و عراق می خواهد با دبیركل در اجرای این قطعنامه و در تلاش های میانجیگرانه برای حصول یك راه حل جامع، عادلانه و شرافتمندانه مورد قبول دو طرف در خصوص تمام موضوعات موجود، منطبق با اصول مندرج در منشور ملل متحد، همكاری نمایند.

5ـ از تمامی كشورهای دیگر می خواهد كه حداكثر خویشتنداری را مبذول دارند و از هرگونه اقدامی كه می تواند منجر به تشدید و گسترش بیشتر منازعه شود احتراز كنند و بدین ترتیب اجرای قطعنامه حاضر را تسهیل نمایند.

6ـ از دبیركل درخواست می نماید كه با مشورت با ایران و عراق، مسألهتفویض اختیار به یك هیأت بی طرف برای تحقیق راجع به مسئولیت منازعه را بررسی نموده و در اسرع وقت به شورای امنیت گزارش دهد.

7ـ ابعاد خسارات وارده در خلال منازعه و نیاز به تلاش های بازسازی با كمك های مناسب بین المللی پس از خاتمه درگیری تصدیق می گردد و در این خصوص از دبیركل درخواست می كند كه هیأت كارشناسان را برای مطالعه موضوع بازسازی و گزارش به شورای امنیت تعیین نمایند.

8ـ همچنین از دبیركل درخواست می كند كه با مشورت با ایران و عراق ودیگر كشورهای منطقه، راههای افزایش امنیت و ثبات منطقه را مورد مداقه قراردهد.

9ـ از دبیركل درخواست می كند كه شورای امنیت را در مورد اجرای این قطعنامه مطلع نماید.

10ـ مصمم است برای بررسی اقدامات بیشتر جهت رعایت و اجرای این قطعنامه در صورت ضرورت جلسات دیگری مجدداً تشكیل دهد".

سرانجام در 26 تیر 1367 نامه‌ای از سوی آیت الله خامنه‌ای رییس جمهوری وقت ایران به خاویر پرز دكوئه‌یار دبیر كل وقت سازمان ملل متحد ارسال شد و در این نامه جمهوری اسلامی ایران رسماً قطعنامه 598 شورای امنیتدرباره جنگ تحمیلی را پذیرفت‌. در بخشی از این نامه آمده بود:

"... همان طور كه به خوبی استحضار دارید، آتش جنگی كه به وسیله رژیم عراق در 22 سپتامبر 1980 با تجاوز علیه تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران آغاز گردید، اینك ابعاد غیرقابل تصوری به خود گرفته است كه كشورهای دیگر و حتی غیرنظامیان بی گناه رانیز درشعله‌های خود گرفته است‌.

قتل 298 نفر انسان بی‌گناه كه با ساقط ساختن هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی ایران به وسیله یكی از كشتی‌های جنگی آمریكایی درخلیج فارس به وقوع پیوست‌، نمونه‌ای بارز در این خصوص است‌.

در چنین موقعیتی‌، تلاشهای جنابعالی برای اجرای قطعنامه 598 (1987)حائز اهمیت ویژه‌ای است‌. جمهوری اسلامی ایران پیوسته كمك و پشتیبانی خود را نسبت به شما در حصول به این هدف مبذول داشته است‌. در این زمینه ما مصممگردیدیم كه رسماً اعلام داریم جمهوری اسلامی ایران به خاطر اهمیت حفظ جان انسانها و برقراری عدالت و صلح و امنیت منطقه‌ای وبین‌المللی‌، قطعنامه(1987) 598 شورای امنیت را می‌پذیرد...".

سرانجام در 27 تیر 1367 خاویر پرز دكوئه یار دبیر كل سازمان ملل متحد رسما پذیرش قطعنامه 598 را از سوی ایران به اطلاع شورای امنیت رساند.

پس از پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران، آتش بس میان طرفین از 29 مرداد 1367 برقرار شد. شورای امنیت در 18 مرداد 67 ، قطعنامه 619 را تصویب كرد كه به موجب آن گروه ناظران نظامی ایران، عراق و سازمان ملل متشكل از حدود 400 نفر با 25 ملیت مختلف در دو كشور مستقر شدند.

ملت ایران در دفاعی مقدس تمام توان انسانی و نظامی خود را بكار گرفت تا از تمامیت ارضی این مرزو بوم دفاع كند و پس از هشت سال جنگ، كه ایادی بیگانه بر این ملت تحمیل كرده بودند؛ جمهوری اسلامی ایران دگر بار حسن نیت خود را با پذیرش قطعنامه 598 سازمان ملل متحد به منصه ظهور رساند.

سه شنبه 27/4/1391 - 21:52

برخی از شرکت ها با استفاده از جواهرات و تزئیناتی که انجام می دهند گوشی های بدون امکاناتشان را با قیمت های بسیار بالایی به فروش می رساننند. در ادامه به برخی از این گوشی های گران قیمت اشاره می کنیم.

1-Diamond Crypto :

5 مورد از گرانترین گوشی های تلفن همراه در جهان + عکس

2- Gresso Luxor Jackpot:

5 مورد از گرانترین گوشی های تلفن همراه در جهان + عکس

3- Vertu Cobra:

5 مورد از گرانترین گوشی های تلفن همراه در جهان + عکس

4- Vertu Diamond:

5 مورد از گرانترین گوشی های تلفن همراه در جهان + عکس

5- The Chairman:

5 مورد از گرانترین گوشی های تلفن همراه در جهان + عکس

 

منبع : سیمرغ

سه شنبه 27/4/1391 - 21:51


ایامشعبان المعظم ایام آماده‌سازی برای ماه مبارک رمضان است. ایام برقراری تعادل جسم و روح ایامی که طی آن، تلاش می‌کنیم تا «زیاده‌روی‌ها و سهل‌انگاری‌های» طول سال را، به «توجه و تمرکز بر جسم و روح» تبدیل نماییم که خود، از اهداف مهم روزه‌داری است‏‎.‎

بدون شک، اگر آماده‌سازی برای روزه‌داری ماه مبارک رمضان، قبل از شروع این ماه آغاز شود، نتایج پایدار‌تری به دنبال خواهد داشت و از همین روست که در کتب ادعیه، به تناوب و در برخی روزها، روزه‌داری در ماه‌های رجب و شعبان توصیه گردیده است. دیابتی‌های عزیز نیز از این قاعده می‌توانند پیروی نمایند.

حدود 6 میلیون نفر از جمعیت کشور به دیابت مبتلا هستند. حفظ مقدار قند خون در حد طبیعی (140-60 میلی‌گرم درصد)، هدف درمان دیابت است زیرا افزایش درازمدت قند خون،سبب بروز عوارض دیابت می‌شود که در آن صورت، درمان دیابت بسیار پرهزینه و گاه غیرممکن خواهد شد. افراد دیابتی که از آموزش‌های لازم برخوردار شده‌‌اند به خوبی قادرند تشخیص دهند که آیا می‌توانند روزه بگیرندیاخیر. زیرا این افراد طی آموزش‌های خود دریافته‌اند که به کدام گروه از دیابتی‌ها تعلق دارند و در مورد شرایط روزه‌داری در هر گروه حتماً با پزشک خود مشورت می‌کنند‏، به عبارت بهتر، دیابتی که روزانه قند خون یا قند ادرارخود را در منزل مورد آزمایش قرار نمی‌دهد، احتمالاً قادر به روزه‌داری نخواهد بود‎!‎

افراد تحت درمان با انسولین: از آنجا که این افراد پی‌آمد تزریق انسولین، به دفعات نیز باید غذا میل کنند، لذا توصیه نمی‌شود روزه بگیرند. در صورت تمایل شدید به روزه‌داری، با توجه به شرایط زیر، این افراد در موارد خاص و آن هم زیر نظر پزشک معالج خود می‌توانند روزه بگیرند. نداشتن نوسانات شدید قند خون و نیز عوارض پیشرفته دیابت (عوارض چشمی، کلیوی، عصبی و قلبی - عروقی)‏

افراد تحت درمان با داروهای خوراکی (قرص): لازم است این افراد با پزشک معالج خود مشورت کنند. به طور کلی برای افرادی که توانسته‌اند قند خون خود را به طور دائمی در حد طبیعی حفظ و کنترل كنند با حفظ شرایط زیر از نظر پزشکی روزه‌داری بلامانع است:

لازم است مدتی قبل از شروع ایام ماه مبارک رمضان، به طور آزمایشی، روزه‌داری را آغاز کرده و طی روز، به ترتیب زیر، قند خون خود را آزمایش کنند:‏

- قبل از سحر (حداکثر 120 میلی‌گرم درصد)‏

‏- 2 ساعت بعد از سحر (حداکثر 180 میلی‌گرم درصد)

- بین ساعت 1 تا 3 بعدازظهر (کمتر از 70 میلی‌گرم درصد نباشد)‏

- قبل از افطار (حداکثر 120 میلی‌گرم درصد)‏

‏- 2 ساعت بعد از افطار (حداکثر 180 میلی‌گرم درصد)

در صورتی‌که مقدار قند خون این افراد در محدوده مقادیر ذکر شده در بالا قرار داشته باشد و نیز دچار عوارض پیشرفته دیابت هم نباشند قادر خواهند بودروزه بگیرند که در آن صورت باید هنگام افطار، قبل از خوردن هر غذایی، قرص خود را میل کرده و پس از مدتی، شروع به خوردن غذا کنند. هنگام سحر نیز بایدمقدار دارو را تقریباً به نصف کاهش دهند و حتماً فراموش نشود 2 ساعت بعد از افطار و 2 ساعت بعد ازخوردن سحری، قند خون یا قند ادرار خود را آزمایش کنند.‏

افرادی که بدون دارو قندخون خود را کنترل می‌کنند، با مشورت پزشک معالج خودمی‌توانند روزه بگیرند. علاوه بر این، باید مقدار غذای افطار خود را نیز به 2 تا 3 وعده تقسیم و هنگام افطار، از خوردن همة مواد غذایی در یک زمان، جداً خودداری کنند. در هر حال، نباید فراموش کنید که طی روزه‌داری مقدار کالری دریافتی روزانه باید به دو سوم مقدار معمول کاهش یابد. یعنی: «یک سومکمتر از حد معمول غذا میل شود.‏»

شایان ذكر است كه متأسفانه در ایام روزه‌داری، افراد به علت كاهش تحرك جسمیو پرخوری، دچار افزایش وزن می‌شوند به همین دلیل توصیه می‌كنیم هر 2 تا 3 روز یك بار وزن خود را اندازه‌گیری كنید.
دوشنبه 26/4/1391 - 18:9
دكتر بهرام آیراملوجراح و فوق‌تخصص بیماری‌های لثه ـ پیشگیری و بهداشت/ گرد‌آوری و تنظیم: رشید بهنام

امروزه «بهداشت دهان و دندان»موضوع بسیار مهّمی است كه باید مدّ نظر عموم مردم قرار گرفته و مربیان این امور رعایت این مهّم را در تمام موارد ضمن آموزش‌های لازم برای افراد ناآگاه گوشزد كنند...

«بهداشت دهان» از بدو تولّد كودك حائز اهمیت است و والدین یك نوزاد خصوصاً «مادر» باید بداند كه نوزاد وی زمانی می‌تواند به راحتی شیر بخورد كه دهان و زبان‌اش سالم بوده و به عنوان مثال دچار «آفت» نشده باشد...

و لزوم معاین? دهان و دندان‌های كودكان از یك سالگی به بعد به این دلیل است كه سلامت بهداشت دهان و دندان آنان از همان دوران تأمین شود.

یكی از عارضه‌هایی كه فرزندان ما، در سنین نسبتاً پایین دچار آن می‌شوند، «دندان‌ قروچه» است. شاید برای ما پیش آمده باشد و دیده باشیم كودكی را كه ظاهراً آرام خوابیده امّا در سكوت صدای ساییده شدن دندان‌هایش به وضوح شنیده می‌شود. به این وضعیت «دندان قروچه» می‌گویند. براساس آمار اعلام شده «دندان قروچه» تقریباً در 60 درصد كودكان 3 تا 5 ساله دیده می‌شود...

نتیجه‌ای كه این عارضه به وجود می‌آورد، اثرات سوء بسیار ناگواری است كه بر اجزاء مختلف دستگاه جونده كودك خواهد داشت و علاوه بر این به لثه‌های حساس و نازك وی آسیب‌ خواهد رساند و مهم‌تر آن كه در طول مدّتی نه چندان طولانی دندان‌های او «ساییده» خواهند شد. دلایل متقن و آشكاری برای «دندان قروچه» مطرح نشده برخی بروز آن را خیلی غیرطبیعی ندانسته و برخی دیگر استفاده دراز مدت از «پستانك» را دلیل عارض? فوق ذكر كرده‌اند. به این جهت كه كودك برحسب عادت و غریزه و به طور غیرارادی دندان‌های خود را به یكدیگر می‌ساید. به رغم این گفته‌ها، اطلاعات اندكی دربار? این موضوع در منابع وجود دارد. حدود 10 سال قبل، باهدف بررسی و مطالع? بیشتر در این مورد دو گروه از كودكان 3 تا 5 ساله را كه دچار عارض? دندان قروچه بودند انتخاب كردند. یكی از این دو گروه به عنوان گروه شاهد تحت درمان قرار نگرفتند و برای گروه دیگر به منظور كنترل دندان قروچ? آنان «بایت پلیت» در نظر گرفته شد. همچنین چند مدل «گچی» برای ارزیابی پیشرفت سطوح سایش در طول 8 ماه برای هر دو گروه ساخته شد، نتایج به دست آمده نشان داد كه 4 كودك گروه شاهد در طول زمان بررسی نشان از افزایش سطوح سایش داشتند، از سوی دیگر 5 كودكی كه از بایت پلیت شبانه استفاده می‌كردند، نشان از هیچگونه افزایش سطوح سایش حتی پس از برداشتن وسیله نداشتند. «بایت پلیت» به عنوان یك روش قابل برگشت درمانی می‌تواند به گونه‌ای مؤثر و قابل قبول برای بچّه‌های 3 تا 5 ساله در كنترل دندان قروچه به كار رود. البته باید تأكید كرد كه این كار باید با دقت و تشخیص اوّلیه و شناسایی عواملی كه به تشدید «دندان قروچه» منجر می‌شود، صورت پذیرد كه در این صورت درمان با «بایت پلیت» مؤثر خواهد بود.
دوشنبه 26/4/1391 - 18:8


مدیرگروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی مشهد گفت:پرخوری و بدخوری علت اصلی عوارض روزه داری است كه اكثر افراد پس از ماه مبارك رمضان دچار افزایش وزن و بیماری گوارش می‌شوند كه ناشی از عدم اصول تغذیه مناسب روزه داری است.‏

به گزارش دانشگاه علوم پزشكی مشهد، زهرا اباصلتی افزود: تغذیه صحیح در ماه رمضان بسیار اهمیت دارد و باید مواد غذایی نظیر گوشت، مرغ، ماهی، لبنیات و سبزی‌ها، قسمت اعظم رژیم غذایی شخص را در برگیرد. ‏

وی اظهارداشت: مصرف تمام مواد غذایی باید روی اصول و برنامه باشد.مثلا اگر می‌گوییم لبنیات خوب است، باید در نظر داشته باشیم كه مصرف بالای لبنیات بدون مصرف آب به میزان كافی، ایجادسنگ‌های مجاری ادراری را بسیار افزایش می‌دهد. ‏

اباصلتی اضافه كرد: مصرف مواد پروتئینی (گوشت، مرغ، لبنیات و ماهی) به تنهایی كافی نیست، بلكه در كنار آنها باید از سبزیجات، سالاد، آب و حبوبات استفاده كرد تا از یبوست جلوگیری شود و باید در نظر داشت كه مصرف زیاد غذاهای پروتئینی موجب تشنگی می‌شود. ‏

وی درباره كودكان و نوجوانانی كه برای اولین بار روزه می‌گیرند، اظهار داشت: باید تمام مواد مغذی در رژیم غذایی آنها گنجانده شود. این نوجوانان باید در وعده سحر به مقدار كافی غذا بخورند و آب میوه‌هایی مثل هویج و گوجهفرنگی را بسیار مصرف كنند. ‏

اباصلتی افزود: بسیاری از افراد طی این ماه به لحاظ تغذیه دچار بد خوری و یا پُرخوری شده و در تغذیه افراط می‌كنند به گونه‌ای كه ممكن است، حتی وزن فردی كاهش یافته، اما میزان چربی خون افزایش یابد. ‏به گفته وی علت اصلی این مشكلات افراط در مصرف شیرینی جات است چون شیرینی‌جات، مواد قندی و چربی‌ها، به راحتی سلامت مصرف كنندگان را با خطر مواجه می‌كند. ‏

وی گفت: در ماه مبارك رمضان باید از مصرف زیاد غذاهای چرب و سرخ كرده به شدت خودداری كرد، چون برخلاف آنچه كه مردم گمان می‌كنند كه در ماه رمضان بهواسطه روزه گرفتن وزن افراد كم می‌شود در بسیاری موارد مشاهده شده كه پس از ماه رمضان نه تنها باعث كاهش وزن نشده، بلكه موجب افزایش وزن و چربی هم می‌شود. ‏

مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی مشهد افزود:مصرف زیاد مواد غذایی چرب هنگام افطار باعث بی اشتهایی در هنگام سحر می‌شود، چونهضم چربی‌ها در بدن نیازمند مدت زمان طولانی تراست، استفاده از خوراكی‌ها ومواد غذایی تا دیر وقت و به تأخیر انداختن زمان خواب، موجب بی اشتهایی و بی‌حوصلگی هنگام سحر می‌شود. ‏

وی گفت: اگر وعده افطار به صورت مناسب مصرف شود مشكلی برای وعده سحر ایجاد نخواهد شد. ‏

دكتر زهرا اباصلتی خاطر نشان كرد: اگر روزه به شیوه مناسب انجام نشود یعنی رژیم غذایی به گونه‌ای باشد كه كالری بیش از حد ممكن وارد بدن شود، به طور حتم به بدن آسیب می‌رسد. ‏وی یاد آور شد: اگر روزه داری به شیوه صحیح انجامشده باشد، می‌تواند با كاهش كالری در بدن، نوع خوب كلسترول یا ‏HDL‏ را دربدن افزایش می‌دهد و موجب كاهش كلسترول بد یا ‏LDL‏ شود. در غیر این صورت كلسترول بد خون افزایش می‌یابد. ‏
دوشنبه 26/4/1391 - 18:7