تعداد مطالب : 2545
تعداد نظرات : 149
زمان آخرین مطلب : 2340روز قبل

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس،پس از آن که اظهارنظر چند هفته پیش ولی الله سیف درباره لزوم جلوگیری از کاهش قیمت دلار با موج گسترده انتقادات مواجه شد، روزنامه اصلاح‌طلب شرق در مطلبی از اظهارنظر اخیر رئیس‌کل بانک مرکزی درباره موجودی صندوق توسعه ملی نیز انتقاد کرد.

شرق با اشاره به اظهارات رئیس‌کل بانک‌مرکزی در اولین همایش بین‌المللی صندوق توسعه ملی در جزیره کیش، نوشته است: «رئیس‌بانک مرکزی باید در حیطه مسایل پولی و بانکی کشور اظهارنظر کند و از ارایه مطالب متناقضی که وجهه ایشان را مخدوش می‌سازد خودداری کند.

متاسفانه ایشان در این 65روز تصدی ریاست بانک مرکزی بیش از هر مقام دولتی دیگری به مصاحبه و ارایه آمار (از رشد اقتصادی تا نوسانات نرخ ارز) پرداخته‌اند. با ادامه این روال دوماهه، بعید نیست در مصاحبه بعدی ایشان نرخ بیکاری، نرخ رشد جمعیت یا آماری به همین اندازه غیرمرتبط با حیطه کاری بانک مرکزی اعلام شود.»

این روزنامه خطاب به ولی الله سیف ادامه داده که «پیشنهاد اکید کارشناسان اقتصادی به ایشان اختیارکردن سکوت و صحبت‌کردن به اندازه است.

شایسته است ایشان و سایر مقامات دولتی، به‌جای اظهارنظر درخصوص مباحث تخصصی و ارایه آمارهای نادرست به بررسی مشکلات مربوط در حیطه تخصص خود بپردازند... جهت استحضار ایشان باید گفت کرسی ریاست بانک مرکزی در اغلب کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه جهان از بی‌سروصداترین و تخصصی‌ترین مشاغل است.

بیراه نیست جناب آقای دکتر سیف به همتاهای خود در سایر کشورها نظر بیفکنند و اندکی درخصوص ارایه آمارها و اطلاعات با دقت بیشتری عمل کنند و اصولا کمتر به ارایه آمار بپردازند.

ارایه این آمار که عملا با وظایف بانک مرکزی مرتبط نیست نه‌تنها بر اعتبار جایگاه ایشان نخواهد افزود بلکه اعتبار مسند ایشان را تا حد یک سخنگوی عادی- و نه یک مقام سیاستگذار و شخص اول تعیین‌کننده سیاست پولی- پایین می‌آورد.»

 

دوشنبه 13/8/1392 - 6:50

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس، سایت مشرق نوشت: "... دنبال ورزش هایى بگردید که بومى ماست و مردم از آنها خبر ندارند. مثلاً من ورزش چوگان را دیده‌ام. یک ورزش ایرانى است. الان هم در دنیا معمول است، چوگان بازى مى‌کنند. ولى ما اصلاً بازى چوگان را بلد نیستیم. اصلاً نمى‌دانیم چوگان چیست! بیایید اینها را احیا و زنده کنید چون جزء فرهنگ شما و اصلاً جزء ملیّت شماست ..." این جملات مربوط به بیانات مقام معظم رهبری در دهم آبان ماه 1375 در دیدار رئیس و معاونین سازمان تربیت بدنی و رؤسای فدراسیون‌های وقت است.

بیانات باز نشر شده نیاز به هیچ تفسیری ندارد. کافی است از دستگاه ورزش مطالبه شود که در این نزدیک به دو دهه گذشته، چه اقدامی در این راستا داشته است. یافتن پاسخی برای این پرسش ساده، می‌تواند گویای تمام تعلل‌ها و کم‌کاری‌ها در موضوع چوگان باشد؛ موضوعی که اگر در آن دوران به هشدار رهبری توجه می شد، اکنون به این شرایط دچار نمی شدیم که در پی راهی برای خلاصی از مشکلات ایجادشده از سوی این جمهوری غرب‌گرا باشیم.

 

* تکرار تجربه دیروز با چین، امروز با جمهوری آذربایجان

روزهای زیادی نگذشته است. سال 87 بود که دولت چین درخواست ثبت رسمی این ورزش در یونسکو را داد؛ اما اقدامات گسترده‌ای موجب شد تا این اتفاق محقق نشود. سال بعدش نیز قطری ها درخواست دادند که بار دیگر مستنداتی ارائه شد تا چنین نشود؛ اما در تمام این سال‌ها، چه اقدامی از سوی کشور ما صورت‌گرفته تا این ورزش چنین مورد دست درازی قرار نگیرد؟ این موضوع هنگامی جالب توجه می‌شود که قطر بدون وجود سابقه و پیشینه مشخص، چنین درخواستی داشته است.

"در آن زمان با تلاش‌های قابل تقدیر احسان نراقی و دکتر میرفندرسکی و بازدید مسؤولان یونسکو از زمین‌های چوگان اصفهان و شیراز، چینی‌ها مجبور به بازپش گرفتن درخواست خود شدند و این قضیه منتفی شد. در دولت گذشته دو بار با آقای مشایی دیدار کردم و به ایشان گفتم مطالعات تاریخی و مستندسازی این ورزش را انجام داده‌ایم که آن را برای ثبت جهانی در اختیار شما می‌گذاریم اما به دلیل این که آقای مشایی مشغله سیاسی‌اش زیاد بود، این بحث دیگر پیگیری نشد و تنها ثبت ملی صورت پذیرفت." اینها را حمزه ایلخانی، رئیس فدراسیون چوگان ایران و از مؤسسان فدراسیون جهانی عنوان می‌کند. در حقیقت، تمام اقدامات انجام‌شده؛ اما دولت مدارک را ارسال نکرده است تا شاهد اتفاق امروز باشیم.

یک تحقیق ساده نیز نشان می‌دهد جمهوری آذربایجان فاقد اصالتی در این رشته ورزشی است. در تمام اسناد ثبت شده در نهادهای جهانی از ایران، هند و چین نام برده شده که البته، کشورمان در صدر این فهرست است. اصلی ترین شاهد مثال نیز میدان نقش جهان اصفهان است که نخستین مرکز این بازی در جهان بوده است. اما امروز جمهوری آذربایجان که کشوری فاقد تاریخ و پیشینه جدی است، ادعای ثبت ورزشی را دارد که عقبه سترگی دارد؛ کشوری که حتی دو قرن نیز نمی شود که وجود خارجی پیدا کرده است!

جمهوری آذربایجان که فاقد حتی دیرینه دو قرنی است، چون فاقد هویت ملی بوده و از سویی قصد سرکوب هویت دینی مردم خود را نیز دارد، با خلا هویتی مواجه شده و به همین دلیل قصد دارد تا به جعل تاریخی (مانند ثبت جهانی چوگان یا حکیم نظامی) روی آورد و از این وضعیت رهایی یابد ...

 

* همه علیه یک درخواست جاه طلبانه

در حالی جمهری آذربایجان این درخواست را ارائه داده که بسیاری ریشه آن را در فقدان هویت تاریخی این کشور می دانند. آنها که چندی قبل اقدام مشابهی درباره حکیم نظامی گنجوی داشتند، چون فاقد هویت ملی هستند و از سویی قصد سرکوب هویت دینی مردم خود را دارند، با بحران مواجه شده اند. به هر حال، تشکیل کوتاه مدت این جمهوری که سند چندان برای اثبات دیرینه حدود دو قرنی آن نیز موجود نیست، به عناصر هویتی ایرانی دست درازی کرده است. اما جالب است که یکی از مشهورترین مفاخر تاریخی ما که راه اندازی این رشته است، این بار مورد جعل قرار گرفته است.

البته در این بین، برخی اقدامات نیز از سوی ایران انجام شده است. "ایران در یونسکو مستنداتی را به لحاظ تاریخی به این کمیته ارائه خواهد داد تا بتواند از ثبت چوگان به نام کشور پیشنهاد دهنده جلوگیری کند. اگر هر کشوری میراثی را برای ثبت ارائه می کند، باید مستندات تاریخی و خاستگاه آن اثر را هم ارائه کند تا بتواند رای کمیته را دریافت کند. بنابراین نادیده گرفتن حقایق تاریخی کمکی به موضوع نخواهد کرد." اینها را در حالی محمدرضا مجیدی، نماینده ایران در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) عنوان می کند که باید پرسید که چرا باید کار را به این نقطه کشاند که در موضع تدافعی قرار بگیریم. آیا نمی شود رصد درستی داشت تا مانع از چنین فضاهایی شد؟

 

* اگر ورزش به رهنمود رهبری توجه داشت ...

تمام این اتفاقات شاهدی بر آن دارد که اگر به موقع اقدام شود، مانع از وقوع مشکلات خواهد شد. آن روز که شمار فراوانی از مدیران ورزش در خدمت مقام معظم رهبری بودند، اگر فقط شنونده نبودند، امروز چوگان با این وضعیت مواجه نمی شد. متاسفانه باید اذعان داشت که ما صرفا شنوندگانی بودیم که نزدیک به دو دهه وقت تلف کردیم و نتوانستیم در راستای نگاه عمیق ایشان مبنی بر توسعه و توجه به ورزش های بومی و متناسب با خاستگاه فرهنگی مان فعالیتی داشته باشم.

آبان ماه 1375: "دنبال ورزش هایى بگردید که بومى ماست و مردم از آنها خبر ندارند. مثلاً من ورزش چوگان را دیده‌ام. یک ورزش ایرانى است. الان هم در دنیا معمول است ... ولى ما اصلاً بازى چوگان را بلد نیستیم. اصلاً نمى‌دانیم چوگان چیست! بیایید اینها را احیا و زنده کنید چون جزو فرهنگ شما و اصلاً جزو ملیت شماست ..."

اسفند ماه 1391: "من چند سال قبل از این که همین دوستان ورزشى اینجا آمدند و ملاقات کردند، مثلاً از «چوگان» اسم آوردم. خب، چوگان ورزش ما ایرانى‌ها است، مال ما است؛ ورزش خوبى هم هست، ورزش سرگرم‌کننده و شادى هم هست. استعداد این ورزش در ایران وجود دارد؛ اگر وجود نداشت، پیش نمى‌آمد. در طول تاریخ، ورزش چوگان در ایران چیز معروفى بوده است ..."

بازخوانی بیانات ایشان در دیدار انتهای سال قبل با مدال آوران المپیک و پارالمپیک شاید بر میزان این افسوس در عدم توجه به دغدغه ها بیفزاید و اینکه رهبری با چه ظرافتی، امروز را دیروزهای دور دیده بودند. "من چند سال قبل از این - یادم نیست چه سالى بود - که همین دوستان ورزشى اینجا آمدند و ملاقات کردند، مثلاً از «چوگان» اسم آوردم. خب، چوگان ورزش ما ایرانى‌ها است، مال ماست؛ ورزش خوبى هم هست، ورزش سرگرم‌کننده و شادى هم هست. استعداد این ورزش در ایران وجود دارد؛ اگر وجود نداشت، پیش نمى‌آمد. در طول تاریخ، ورزش چوگان در ایران چیز معروفى بوده است. یا مثلاً بعضى از ورزشهاى باستانى، که بعدها یک کارهائى شد و تلاشهائى انجام گرفت. اینها کارهاى شیرینى است، کارهاى زیبائى است که انجام میگیرد. به هر حال اولویتها را نگاه کنید و بیشتر به رشته‌هائى بپردازید که ریشه‌ دارند ..."

دوشنبه 13/8/1392 - 6:50

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس، سایت عرش نیوز نوشت: براساس نص صریح قرآن از ویژگی های شیطان، خلف وعده است؛ ما نیز برآن شدیم با توجه به نزدیکی یوم الله 13 آبان در دو قسمت، بخشی از خلف وعده های شیطان بزرگ را برایتان بازگو می‌کند چراکه گذشته چراغ راه آینده است.

1) سال 1953م درست در اوج اعتماد و البته نیاز دولت دکتر مصدق به آمریکا، دولت مردان آمریکایی ابتدا از کمک به ایران خودداری و سپس با انجام کودتا، آن دولت ملی را ساقط نمودند. بنابه گفته ی سازمان عفو بین الملل، آمریکایی ها بی رحم ترین شکنجه گر جهان را بر ملت ایران مسلط کردند.

2) بعد از کودتا، نیکسون -معاون رئیس جمهور آمریکا- به ایران آمد؛ تا نتایج پیروزی سیاسی امید بخشی را که در ایران نصیب قوای طرفدار تثبیت اوضاع و قوای آزادی شده است (نقل از نطق آیزنهاور در کنگره آمریکا بعد از کودتای 28 مرداد) ببیند. سه تن از دانشجویان دانشگاه تهران به شهادت می رسند. دو روز بعد، نیکسون از دانشگاه تهران دکترای افتخاری حقوق دریافت می کند!

3) برای بهتر شدن اوضاع اقتصادی ایرانِ پس از کودتا، کنسرسیومی متشکل از هشت شرکت خارجی (که پنج شرکت آن امریکایی بودند) به امضا رسید که حاصل سه سال و نیم مبارزه مردمی برای ملی شدن صنعت نفت را نادیده گرفت. ایران دیگر مالک منابع و صنایع نفتی خود نبود.

4) به دلیل نبود ظرفیت های داخلی و با توجه به اینکه ایرانی عرضه ساختن لولهنگ هم ندارد (بنا به گفته رزم آرا)، 45 هزار نیروی مستشار آمریکایی در ایران مستقر شدند که اگر به طور متوسط حقوق شان شش هزار دلار باشد (حقوق ها از 3 تا 10 هزار دلار متغیر بود)، دولت ایران مبلغ 24/3 میلیارد دلار فقط بابت حقوق به این افراد پرداخت می کرد. در صورتی که به آموزش و پرورش 8/1 میلیارد دلار و بهداشت و درمان 362 میلیون دلار بودجه اختصاص یافته بود.

آن وقت که نوکر می گرفتند یک اجرتی به او می دادند؛ اینها نوکر می گیرند و همه چیزش را هم می گیرند.

5) برای آنکه مستشاران آمریکایی بهتر بتوانند کار کنند ایران ( بنا به خواست دولت آمریکا ) کاپیتولاسیون را تصویب نمودند!

انالله و اناالیه راجعون. من تاثرات قلبی خودم را نمی توانم اظهار کنم، قلب من در فشار است... با تاثرات قلبی روز شماری می کنم که چه وقت مرگ پیش بیاید. (گریه شدید حضار) ایران دیگر عید ندارد، عید ایران را عزا کرده اند... استقلال ما را فروختند... عزت ما پایکوب شد، عظمت ایران از بین رفت، عظمت ارتش ایران را پایکوب کردند.

6) کارتر با شعار رعایت حقوق بشر رئیس جمهور امریکا شد. ایران در کانون توجه جهان قرار گرفت. 17 شهریور روز ننگ آنها شد.

7) در زمستان 57 و در حالی که هنوز جمهوری اسلامی ایران کاملا مستقر نشده بود؛ سرمایه های ایران در آمریکا بلوکه شد و آن کشور به دشمن ملت ایران جان پناه داد ( هرچند که بعد از مدتی به محمدرضا هم پشت کردند)

8) علی رغم آنکه بعد از مرگ بر شاه، مرگ بر آمریکا متداول ترین شعار مردم انقلابی ایران بود؛ آمریکا در ایران دارای سفارتخانه بود اما بعد از مدتی معلوم شد آنها برخلاف تمام قواعد بین المللی از سفارتخانه شان برای جاسوسی علیه ملت ایران استفاده می کنند.

9) بعد از وقوع انقلاب دوم که پاسخی به جاسوسی آمریکایی ها بود؛ آنها به جای عذرخواهی ابتدا به قطع رابطه و سپس به حمله نظامی علیه ایران اسلامی روی آوردند ؛ غافل از اینکه شن ها هم مامور خدا هستند.

اگر کارتر در عمر خود یک کار کرده باشد که بتوان گفت به خیر و صلاح مظلوم است، همین قطع رابطه است. رابطه بین یک ملت بپاخاسته براى رهایى از چنگال چپاولگران بین المللى با یک چپاولگر عالمخوار، همیشه به ضرر ملت مظلوم و به نفع چپاولگر است. ما این قطع رابطه را به فال نیک مى ‏گیریم، چون که این قطع رابطه دلیلى بر قطع امید امریکا از ایران است

10) آمریکا پس از اعلام قطع رابطه با جمهوری اسلامی، دومین اقدام نظامی خود را هم انجام داد؛ کودتای نوژه. بر اساس این عملیات حدود 30 فروند هواپیما، 60 نفر خلبان و حدود 500 نفر افراد فنی و نظامی آماده انجام ماموریت بودند. این کودتا از لحاظ تجهیزات به کار گرفته شده در تاریخ کودتاهای جهان بی سابقه بود بطوری که سیا موفقیت آن را قطعی می ‌دانست. امید به موفقیت کودتا تا بدان حد بود که حتی اعلامیه پیروزی آن نیز آماده شده و خانه ‌ای نیز برای انتقال سید کاظم شریعتمداری به تهران –رهبر مذهبی کودتا !- اجاره شده بود.

 

دوشنبه 13/8/1392 - 6:49

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس، سایت جبهه جهانی مستضعفین نوشت: کمپین بین‌المللی همبستگی با 5 کودک اسیر فلسطینی، شب گذشته با حضور صدها نفر از مردم تهران و استقبال گسترده کودکان و نوجوانان برگزار شد.

«پسران حارث»، 5 کودک فلسطینی هستند که از ماه‌ها پیش به جرم پرتاب سنگ به شهروندان رژیم صهیونیستی دستگیر شده و در زندان‌های رژیم صهیونیستی در قفس و تحت شکنجه قرار داشته و به حبس ابد محکوم شده‌اند.

تاکنون تظاهرات‌ها و کمپین‌های بسیاری در حمایت و اعلام همبستگی با این کودکان برگزار شده و فعالان و گروه‌ها در کشورهای مختلف خواستار آزادی هر چه سریع‌تر آن‌ها شدند.

کمپین تهران به همت جبهه جهانی مستضعفین در مسجد جابری برگزار شد. شب گذشته این مسجد شاهد خیزشی مردمی در حمایت از مستضعفین و مردم مظلوم فلسطین بود.

کودکان تهرانی نقاشی‌های خود را به این اسرای کوچک هدیه کردند و بزرگ‌ترها دل‌نوشته‌هایشان را در حمایت از فلسطین به این کودکان تقدیم کردند.

پخش کلیپ با موضوع بیداری اسلامی و فلسطین، قرائت دسته جمعی دعای وحدت، سخنرانی چند دقیقه‌ای آقای برهمند، اهدای سربند لبیک یا حسین، پرتاب سنگ به نماد رژیم صهیونیستی از دیگر برنامه‌های این کمپین مردمی بود.

برهمند با اشاره به وظیفه هر انسان در حمایت از مظلوم، استکبارستیزی، روحیه انقلابی و مبارزه با ظلم را یکی از درس‌های مهم عاشورا دانستند.

مردم و نمازگزاران با استقبال از این سخنان و برای نمایش وحدت خود با تمام مسلمانان و مستضعفین در جهان، دستان یکدیگر را گرفته و دعای وحدت را قرائت کردند.

حضور پر شور کودکان و نوجوانان بر گرمای این کمپین مردمی افزود و هر کودک با زبان خودش تلاش داشت تا حمایت خود را از این کودکان مظلوم اسیر فلسطینی به نمایش بگذارد.

جبهه جهانی مستضعفین از فعالان مسجد جابری تهران و تشکل ذهن‌های خلاق انگلیس برای برگزاری هر چه بهتر این کمپین تشکر می‌کند.

در ادامه تصاویری کمپین بین‌المللی همبستگی با 5 کودک اسیر فلسطینی را مشاهده می‌کنید. به تدریج نقاشی‌ها و دست‌نوشته‌های شرکت‌کنندگان در این کمپین را منتشر خواهیم کرد. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دوشنبه 13/8/1392 - 6:48

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس، رضا صادقی خواننده پاپ در گفت‌وگویی عنوان کرد: بزرگترین افتخار زندگی‌ام به عنوان یک خواننده و کسی که صدایش قابل گوش دادن است، این است که در ایام محرم در زادگاهم مدیحه‌سرایی کسی را می‌کنم که به نوعی الگوی فکری‌ام است و من به شهامت، استقامت، دیانت، سیاست زندگی و اخلاقش ایمان دارم.

او ادامه داد: من صرفا به دلیل عادت و ریشه خانواده‌ام وارد مدیحه‌سرایی نشدم بلکه سعی کردم، امام حسین(ع) و آقا ابوالفضل‌(ع) را به عنوان انسان‌های متفکر باور کنم. امام حسین(ع) برای من و خیلی از هنرمندان، تنها یک فرد مظلوم نیست که سرش را از تن جدا کردند، شهید شد و با اسب بر بدنش تاختند. برای ما امام حسین (ع)

و تفکرش یک باور است. خواننده آلبوم «همین» اظهار کرد: مدیحه‌سرایی برای رویداد بزرگ کربلا تاثیر شگرف لحنی، صدایی، آوایی و موسیقیایی در کارهای من داشته است. نواها، آواها و قدرت خواندنی که در مدیحه سرایی وجود دارد و برای من یک کلیت آموزشی و در عین حال اعتقادی و لذت‌بخش را بوجود آورده که شاید خیلی قابل بیان نباشد.

رضا صادقی معتقد است: آواهایی که در مدیحه‌سرایی جنوبی‌ها وجود دارد، شبیه لالایی‌های مادرانه و نواهای همنشینی‌ها و همخوان با تمام اتفاقاتی است که در جای جای جنوب برای مردم می‌افتد. من گاهی سعی می‌کنم در قطعات موسیقایی‌ام از لحن‌هایی که جنوبی‌ها در مدیحه سرایی‌های شان دارند استفاده کنم.

این هنرمند در عین حال گفت: همین باعث شده گاهی به من می‌گویند تو در کار‌های موسیقایی‌ات بیشتر مداحی می‌کنی. من این را یک افتخار می‌دانم چون مدح عشق جزوی از اتفاقات موسیقیایی است.

او درباره مداحی‌هر ساله‌اش در بندرعباس هم بیان کرد: زمانی که من در مسجد کوچکی در بندرعباس که پدرم متولی‌اش است، مدیحه سرایی می‌کنم می‌بینم مردم از رضا صادقیِ خواننده‌ که عکسش روی جلد مجله ‌است، فارغ هستند. آنجا دیگر این چیزها معنی ندارد. آن‌ها به عشق امام حسین می‌آیند و سینه زنی می‌کنند. همین باعث می‌شود که در چنین مجالسی یک‌رنگ بودن را بیشتر حس کنم و خودم باشم.

دوشنبه 13/8/1392 - 6:48

سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس به منظور سهولت در ارائه مهم‌ترین اخبار سایت‌ها و روزنامه‌های روز کشور به مخاطبان خود، مهم‌ترین اخبار این رسانه‌ها را به صورت روزانه در یک بسته خبری آماده و منتشر می‌کند. در ادامه مهم‌ترین اخبار سایت‌ها و روزنامه‌های کشور در روز یکشنبه 12/8/1392 می‌آید:

 

* تجدیدنظر دولت در نگاه خوشبینانه به آمریکا

حسین شریعتمداری طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: دولت در نگاه خوشبینانه خود نسبت به آمریکا تجدیدنظر کرده و اصحاب فتنه و شماری از مدعیان اصلاحات را که برای فرو غلتاندن ایران اسلامی در چنبره فریبکار و غارتگر آمریکا نیز طرفی نبسته‌اند، از اطراف خود پراکنده کند.

ادامه یادداشت را اینجا بخوانید.

 

 

* رضایی: امام تا آخرین لحظه معتقد به مرگ بر آمریکا بود

همچنین این روز نامه در ستون اخبار ویژه خود به نقل از محسن رضایی، دبیر تشخیص مصلحت نظام نوشت: امام تا آخرین لحظه به مرگ بر آمریکا معتقد بودند؛ من هیچ لحظه‌ای را تا آخرین روز به یاد ندارم امری خلاف این واقع شده باشد.

اخبار ویژه کیهان را اینجا بخوانید.

 

* 13 آبان روز بازخوانی جنایات آمریکا

محمدکاظم انبارلویی طی یادداشتی در روزنامه رسالت نوشت: 13 آبان در تاریخ معاصر ما 3 حادثه مهم در سه سال متفاوت را در خود جای داده است، که در هر سه، دست پلید آمریکا نمایان است.

ادامه یادداشت را اینجا بخوانید.

 

* دم‌خروس از رادیو فردا بیرون آمد/ حمایت آمریکا از جنایت سراوان

روزنامه وطن امروز با انتشار گزارشی نوشت: گزارشگر رادیو فردا عنوان کرد سوم آبان گروه نظامی جیش‌العدل در «حرکتی اعتراضی» با حمله به یک پادگان نظامی در سراوان 14 نفر از «مرزبانان ایرانی» را از پای درآورد.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید.

 

* دیدار بابک زنجانی با مقام ارشد اجرایی

همچنین این روزنامه در بخش خبر ویژه خود نوشت: بابک زنجانی اخیرا با یک مقام ارشد اجرایی دیدار داشته است و در این دیدار توصیه شده به فعالیت‌های خود با استحکام بیشتر ادامه دهد.

خبر ویژه وطن امروز را اینجا بخوانید.

 

* 13 مدیر تسخیرکننده سفارت+تصاویر

مجله مهر طی مطلبی نوشت: عده‌ای از همان دانشجویانی که سال 58 لانه جاسوسی آمریکا را تسخیر کردند، این روزها در پست‌های مدیریتی کشور حضور دارند، از این بین معصومه ابتکار و حسین دهقان در کابینه روحانی هستند.

ادامه مطلب را اینجا بخوانید.

 

 

* رئیس مرکز تحلیل ژئوپلتیک اروپا:ایران یک ابرقدرت منطقه‌ای است

ماتئوس پیرکورسکی از افراد بانفوذ در پارلمان اتحادیه اروپا در گفتگو با سایت ندای انقلاب از سفر هیئتی از پارلمان اروپا به ایران در آینده نزدیک خبر داد و می گوید: ایران در نظر اتحادیه اروپا از اهمیت خاصی برخوردار است.

ادامه مصاحبه را اینجا بخوانید.

 

* قالیباف به دیدار احمدی‌نژاد رفت

سایت دانا در خبری نوشت: شهردار تهران در این دیدار از احمدی نژاد خواسته است تا مشکلات و موضوعات شهری و اجتماعی که مردم در مراجعات شخصیشان به وی می دهند را به او ارجاع دهد تا پیگیری ویژه کند.

ادامه خبر را اینجا بخوانید.

 

* رضا صادقی: مدیحه‌سرایی اباعبدالله بزرگترین افتخارم است

رضا صادقی خوانننده کشورمان به خبرگزاری دانشجویان ایران می‌گوید: بدون لحظه‌ای درنگ می‌گویم که مدیحه‌سرایی اباعبدالله، بزرگترین افتخار زندگی 35 ساله رضا صادقی است.

ادامه مصاحبه را اینجا بخوانید.

 

* ماجرای مخالفت هاشمی رفسنجانی با فتح لانه جاسوسی

فروز رجایی‌فر از دانشجویان پیرو خط امام به سایت هم‌اندیشی می‌گوید: شایعه پشیمان شدن دانشجویان خط امام از عمل تسخیر لانه در سال 58، به هیچ وجه صحیح نیست و هیچ یک از دانشجویان تا به حال چنین اظهاری نداشته است.

متن کامل مصاحبه را اینجا بخوانید.

 

* معتضد: با آمریکایی‌ها نباید چاکرانه برخورد کرد

خسرو معتضد از کارشناسان تاریخ به باشگاه خبرنگاران می گوید: با آمریکایی‌ها نباید مثل شاه به صورت چاکرانه برخورد کرد بلکه باید با آنها همانطوری که هستند رابطه برقرار کرد و به آنها میدان نداد و گرنه بلایی که بر سر مبارک و «بی‌نظیر بوتو» آوردند سر ما هم می‌آورند.

متن کامل گفتگو را اینجا بخوانید.

 

* مجموعه پوستر «ما فراموش نمی‌کنیم»

سایت فرهنگ نیوز در توضیح پوسترهای طراحی کرده اش با عنوان ما فراموش نمی کنیم نوشت: کتاب تاریخ کشورمان مملو از صفحاتی است که جنایات آمریکا در آن دیده می‌شود؛ جنایاتی که هیچ‌گاه از تاریخ کشورمان فراموش نخواهد شد و ما نیز فراموش نمی‌کنیم.

پوسترها را اینجا مشاهده کنید.

 

دوشنبه 13/8/1392 - 6:47

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس، سایت فرهنگ نیوز نوشت: کتاب تاریخ کشورمان، مملو از صفحاتی است که جنایات آمریکا در آن دیده می شود. جنایاتی که هیچگاه از تاریخ کشورمان فراموش نخواهد شد. ما فراموش نمی کنیم...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای مشاهده تصاویر در اندازه اصلی اینجا را کلیک کنید

دوشنبه 13/8/1392 - 6:45

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس، سایت جبهه جهانی مستضعفین نوشت: سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اخیرا جایزه سال 2013 صلح نوبل را کسب کرد. اهدای این جایزه به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به خاطر تلاش برای از میان بردن تسلیحات شیمیایی در سوریه واکنش‌های فراوانی را به دنبال داشت.

رئیس کمیته جایزه صلح نوبل، اهدای جایزه نوبل به این سازمان را پیامی برای نشان دادن تاثیرگذاری این سازمان در از میان بردن تسلیحات شیمیایی عنوان کرد. این جایزه همانند جوایز اهدایی سال‌های گذشته، مخالفت‌ها و موافقت‌های فراوانی را به دنبال داشت.

جایزه صلح نوبل 2013، به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اهدا شد در حالی‌که در سال‌های گذشته این جایزه به افراد و کشورهایی تعلق گرفته بود که خود از تولیدکنندگان بزرگ سلاح‌های شیمیایی بوده‌اند.

 

* صهیونیست‌های برنده صلح نوبل!

در سال 1994، شیمون پرز و اسحاق رابین، تحت نام رژیم اسرائیل مشترکا برنده جایزه صلح نوبل شدند و این در حالی بود که این دو نفر دستشان به خون هزاران زن و مرد و کودک فلسطینی آلوده بوده و رژیم متبوعشان، یکی از بزرگ‌ترین دارندگان سلاح‌های شیمیایی به حساب می‌آید.

در آوریل سال 1948، دیوید بن‌گوریون ـ اولین نخست وزیر اسرائیل که معتقد بود «کشور اسرائیل» را باید روی مخروبه‌های فلسطین و اجساد مردم آن بنا کرد ـ نامه‌ای به یکی از نمایندگان آژانس یهودیان در اروپا می‌نویسد. وی در این نامه از او می‌خواهد دانشمندانی استخدام شوند که می‌توانند «توانایی اسرائیل برای کشتن عده زیادی از مردم یا درمان آنها را افزایش دهند.»

برنامه مرگبار سلاح‌های میکروبی اسرائیل از همین‌جا آغاز می‌شود. از برخی متخصصان میکروبیولوژی مانند «ارنست دیوید برگمن»، «آوراهام مارکوس کلینبرگ» و برادران «کاتاچالسکی» که همگی آمریکایی بودند در اسناد مختلف (از جمله در اینجا) به عنوان دانشمندانی یاد شده که در همین راستا به برنامه تسلیحات میکروبی اسرائیل پیوستند.

این افراد و دانشمندان دیگری که به استخدام اسرائیل درآمده بودند جذب واحدی به نام «سپاه دانش» شدند که خود بخشی از یک سازمان شبه نظامی به نام «هاگانا» بود.

بعدها در داخل این سازمان شبه‌نظامی بخش جدیدی تشکیل شد که تا همین امروز مسئولیت تحقیقات علمی درباره ساخت و استفاده از سلاح‌های میکروبی را به عهده داشته است. نام این بخش جدید «مرکز تحقیقات بیولوژیک اسرائیل» بود.

فعالیت مرکز تحقیقات بیولوژیک اسرائیل، البته مخفیانه و سری بود و تا سالها کسی خبری از آن نداشت. با این حال، در 4 اکتبر سال 1992 حادثه‌ای اتفاق افتاد که منشأ تحقیقاتی شد که در سالهای بعد از فعالیت‌های این سازمان پرده برداشت.

در این تاریخ یک هواپیمای باری در شهر آمستردام هلند به چند آپارتمان برخورد کرد. چهار سرنشین این هواپیما و 39 نفر از ساکنان منطقه جان باختند. دولت هلند بلافاصله پس از سقوط هواپیما ادعا کرد که محموله هواپیما میوه، عطر و قطعات رایانه بوده است.

یک سال پس از سانحه سقوط هواپیما در هلند بسیاری از ساکنان و کارکنان خدماتی مناطق اطراف سانحه با شکایت‌های بدنی مشابهی به پزشک مراجعه می کردند. بی‌خوابی، عفونت‌های مزمن دستگاه تنفسی، درد عمومی و بیقراری، از دست دادن میل جنسی و مشکلات ادراری شکایت‌هایی بودند که این بیماران آن را به نحو مرموزی در ارتباط با سقوط هواپیما می‌دانستند.

«کارل نیپ» که سردبیر بخش علم و فناوری نشریه هلندی «هندلسبلند» بود در اکتبر سال 1998 افشا کرد که محموله هواپیمای باری مذکور عطر و گل نبوده است. این روزنامه در آن زمان نوشت: «اسناد مربوط به این هواپیمای باری نشان می‌دهند که این هواپیما در حال حمل ماده "دی متیل متیل فسفانات" و دو ماده شیمیایی دیگر بوده است که از آنها برای ساخت گاز مرگبار سارین استفاده می‌شود.» حجم ماده‌های شیمیایی موجود در هواپیما که سلامت دست‌کم 3000 هلندی را به خطر انداخت، 50 گالن بود.

سارین یکی از خطرناک‌ترین گازهای سمی است که قدرت کشندگی آن از گازهای خردل و کلر هم بیشتر است.

تحقیقات این روزنامه‌نگار هلندی از موارد بسیار زیاد دیگری پرده برداشت، از جمله اینکه اسرائیل مرکزی به نام «مرکز تحقیقات بیولوژیک اسرائیل» دارد که در حال ساخت سلاح‌های میکروبی است.

شهریور ماه سال جاری نشریه فارین پالیسی در گزارشی می‌نویسد: در طی حدود 20 سال گذشته گزارش‌هایی در مجامع کنترل تسلیحاتی دست به دست شده که نشان می‌دهد اسرائیل به صورت مخفیانه ذخیره‌ای از تسلیحات شیمیایی را به عنوان مکملی برای تسلیحات هسته‌ای خود ایجاد کرده است. در این مورد اغلب نگاه‌ها، به فعالیت‌های تحقیقاتی و تولیدی انجام‌شده در موسسه محرمانه تحقیقات بیولوژیک «نس زیونا» در 20 کیلومتری جنوب تل‌آویو، بوده است.

فارین پالیسی در ادامه می‌نویسد که تاکنون محکم‌ترین سند رسمی که می‌توانست این موضوع را ثابت کند، یک گزارش برآورد محرمانه سازمان سیا بود که به سال 1983 بازمی‌گردد. بنا بر آنچه در این سند آمده، ماهواره‌های جاسوسی آمریکا در سال 1982 «یک مرکز احتمالی تولید عوامل اعصاب و یک مرکز نگهداری و ذخیره‌سازی این عوامل را در «محدوده ذخایر حساس دیمونا» در صحرای «نقب» شناسایی کرد‌ه‌اند. احتمالا یک مرکز تولید تسلیحات شیمیایی دیگر نیز در یکی از مناطق پیشرفته صنایع شیمیایی اسرائیل، وجود داشته باشد».

در ادامه این سند آمده بود: در حالی که ما نمی‌توانیم به بگوئیم اسرائیل عوامل کشنده شیمیایی در اختیار دارد یا خیر، اما چندین نشانه ما را به این باور رسانده است که آن‌ها دستکم به عوامل اعصاب، عامل خردل و چند عامل ضدشورش و همچنین تجهیزات استفاده از آن‌ها، دسترسی دارند.

فارین پالیسی در ادامه سندی را افشا می‌کند که مربوط به گزارش برآورد اطلاعاتی سازمان سیا به تاریخ 15 سپتامبر 1983 است. این سند تحت عنوان «تبعات ناشی از استفاده شوروی از تسلیحات شیمیایی و سمی بر منافع ملی آمریکا» در سال 2009 از طبقه‌بندی خارج شده و قابل دسترس است. اما نکته‌ای که در آن وجود دارد، این است که بخش‌های مربوط به تسلیحات شیمیایی موجود در خاورمیانه به خصوص بخش‌های مربوط به اسرائیل و عراق در آن سانسور شده بود. اما اخیرا صفحه‌ای از این گزارش اخیرا به دست فارین پالیسی رسیده که اطلاعات سانسور شده در مورد فعالیت‌های اسرائیل در زمینه تسلیحات شیمیایی در آن آمده است.

 

این گزارش نشان می‌دهد که سیا اسناد قاطعی در دست داشته است که اسرائیل ذخیره‌ای از تسلیحات شیمیایی در اختیار دارد. در این گزارش به وجود «عوامل اعصاب پایدار و ناپایدار» اشاره شده است. ماهیت عامل اعصاب پایدار مشخص نیست، اما «فارین پالیسی» نوشته است عامل ناپایدار قطعا همان گاز «سارین» است که آمریکا دولت سوریه را به استفاده از آن علیه مخالفین متهم کرده است.

این سند همچنین اشاره کرده است که اسرائیل خود را در محاصره حلقه‌ای از کشورهای عربی دیده است که در حال ساخت این تسلیحات بوده‌اند و به همین جهت شروع به اجرای تولید تسلیحات شیمیایی و وسایل دفاعی در برابر این تسلیحات کرده است.

اسناد سیا نشان می‌دهد که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا اولین بار در اوایل دهه 1970 از آزمایش‌های شیمیایی اسرائیل مطلع شده‌اند. این آزمایش‌ها در مناطق کم جمعیت صحرای «نقب» انجام می‌شده است. اما اسرائیل از سال 1976 و بعد از پایان جنگ با اعراب، فعالیت‌های خود در جهت ساخت تسلیحات شیمیایی را گسترش داده است.

 

 

 

نسخه سانسورشده ای که در سال 2009 منتشر شد

بعدها در ژانویه 1976 و با آغاز درگیری‌ها در لبنان، سازمان سیا گزارش‌های متعددی به خصوص از طریق منابع خود در اسرائیل دریافت می‌کند که نشان می‌دهد اسرائیلی‌ها به طرز قابل ملاحظه‌ای حجم ذخایر و بزرگی بمب‌های هسته‌ای خود را افزایش داده‌اند. همزمان اسرائیل به آزمایش تسلیحات شیمیایی خود ادامه داده است. به نوشته فارین پالیسی، این موضوع موجب نگرانی جامعه اطلاعاتی آمریکا شده است.

نویسنده فارین پالیسی با همکاری یکی از کارکنان سابق سازمان سیا، با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای محل ذخایر شیمیایی اسرائیل در صحرای «نقب» را که سیا در سال 1983 از آن تحت عنوان «محدوده ذخایر حساس دیمونا» یاد کرده را نیز شناسایی کرده است. به ادعای وی این ذخایر بزرگ در 16 کیلومتری غرب شهر «دیمونا» واقع شده و به شدت از آن مراقبت می‌شود.

به نوشته فارین پالیسی، ذخایر بزرگ دیگری نیز در 4 کلیومتری شمال این منطقه واقع شده، که به اعتقاد نویسنده مطلب، همان ذخایری است که سازمان سیا در سال 1983 به آن‌‌ها تحت عنوان ذخایر عوامل اعصاب اشاره کرده است.

این یادداشت در پایان نوشته است که ممکن است در این 30 سال اسرائیل این ذخایر را نابود کرده باشد، چراکه نگهداری آن‌ها به صرف هزینه زیاد و مراقبت‌های شدید نیاز دارد. اما اسرائیل نشان داده است که بی‌توجه به هزینه‌های احتمالی یا تبعات دیپلماتیک، به شدت برای داشتن هر نوع سلاحی که بتواند از آن برای دفاع از خود استفاده کند، علاقه‌مند است.

 

برای مشاهده کامل اسناد اینجا را کلیک کنید.

 

* دولتمردان آمریکایی برنده جایزه صلح نوبل

از آمریکا نیز، در سال 2002 جیمی کارتر، در سال 2007 ال‌گور، و در سال 2009 باراک اوباما برنده جایزه صلح نوبل شدند، در حالیکه آمریکا با هدایت جیمی کارتر و بعدها باراک اوباما، بارها در جنگ‌افروزی‌های خود از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده و یا به کشورهای دیگر چون عراق، در جنگ تحمیلی این کشور علیه ایران سلاح‌های شیمیایی فراوانی فروخته‌اند.

آمریکا از سابقه تاریک استفاده از سلاح های کشتار جمعی برخوردار است و هیچگاه نیز خود را متعهد به عدم استفاده از سلاح های کشتار جمعی نکرده است. تلاش غیرقانونی و نامشروع این کشور برای حفظ بخش کیفی ذخائر سلاح های شیمیایی خود، به عنوان منبع تهدید و خطر علیه صلح و امنیت جهانی تلقی می شود و غیرقابل چشم پوشی است که موجب نگرانی جدی است.

در حقیقت عدم امحای ذخائر سلاح های شیمیایی و حفظ آنها در کشورهای دارنده عضو سازمان و همچنین غیراعضاء برای صلح و امنیت بین المللی مخاطره آمیز است.

 

افغانستان

با وجود آنکه دولت آمریکا مدعی پایبندی به معاهده منع سلاح های شیمیایی است اما روزنامه دانمارکی “اینفورمیشن” در گزارشی فاش کرد: اسناد ارتش افغانستان نشان می دهد نیروهای خارجی تحت رهبری آمریکا از بمب‌های فسفری سفید در نواحی پرجمعیت افغانستان استفاده کرده اند.

بر اساس این اسناد، بیش از هزار و 100 نیروی خارجی تحت رهبری آمریکا از جمله نیروهای دانمارکی از بمبهای فسفری سفید و موشک در جنگ افغانستان استفاده کرده اند، بطوری که این حملات به سلاح تهاجمی علیه غیرنظامیان در مناطق پرجمعیت تبدیل شده که این موضوع دغدغه گروههای حقوق بشری است.

در بمبهای فسفری از خطرناک ترین نوع فسفر یعنی فسفر سفید استفاده می شود. این نوع فسفر در مجاورت با اکسیژن هوا به سرعت مشتعل شده و امکان خاموش کردن آن فقط در صورت حذف کامل اکسیژن امکان دارد.

اگر این ماده روی سر و سینه ریخته شود در کمتر از 3 ثانیه سبب مرگ فرد می شود و در صورتی که روی دست یا پاها ریخته شود به علت گرمای زیادی که از سوختن فسفر آزاد می شود، دمای خون بالا می رود و بازگشت آن به قلب سبب از بین رفتن تمام ارگانها و در نهایت قلب می شود.

نظامیان آمریکایی در چند سال اخیر به بهانه مبارزه با طالبان در بخشهای مختلفی از افغانستان از سلاح های شیمیایی همچون مهمات ترموباریک و بمبهای بانکر بوستر علیه مردم بی دفاع این کشور استفاده کرده اند و تولد نوزادان ناقص الخلقه در افغانستان، پاکستان و عراق ثمره استفاده آمریکا از سلاح های شیمیایی است.

 

ژاپن و ویتنام

نخستین بمب های فسفری در سال 1916 توسط انگلیس تولید شد و در جریان جنگ جهانی دوم توسط نظامیان آمریکایی و نیروهای کشورهای مشترک المنافع انگلیسی و نیز ژاپن به کار گرفته شد.

این سلاح ازجنگ جهانی دوم به صورت عامیانه “Willy Pete” نامیده می شد. آمریکا متحد دیرینه رژیم صهیونیستی نیز در جنگ با ویتنام به طور گسترده از این سلاح استفاده کرد. ارتش آمریکا در نوامبر 2004 در فلوجه عراق نیز از فسفر سفید برای وادار کردن افراد مسلح به خروج از مخفیگاهشان استفاده کرد.

 

عراق

این درحالیست که پیتر بیس رئیس وقت ستاد مشترک ارتش آمریکا استفاده از فسفر سفید را در عراق امری قانونی خواند و مدعی شد این ماده سلاح شیمیایی نیست بلکه سلاحی سوزنده است و در قانون جنگ استفاده از این سلاح مجاز است.

دولت آمریکا با استفاده از تسلیحات کشتار جمعی در عراق باعث کشته شدن هزاران نفر شد و هم اکنون بسیاری از مردم عراق از عوارض ناشی از سلاح های شیمیایی در حمله به کشورشان رنج می برند.

کارشناسان عراقی بر این باورند تا سه نسل دیگر بعید است که در عراق یک انسان کامل به دنیا بیاید چراکه اثر اشعه های اورانیوم غنی شده که جنگ 1991 و 2003 در این کشور برجای گذاشت تا یک قرن باقی می ماند.

اورانیوم ضعیف شده به دلیل آنکه از مواد بسیار سنگین درست شده و باقیمانده فرایند غنی سازی ذخایر سنگ اورانیوم است تنها در تسلیحات و راکتورهای هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل قابلیتهای خود در نابودی ساختمانهای ضد گلوله و خودروهای نفربر همواره مورد استقبال ارتش آمریکا قرار گرفته است.

بر این اساس اورانیوم ضعیف شده سبب وارد شدن آسیبهای کلیوی، سرطان ریه و استخوان، اختلالات پوستی، عصبی و کروموزومی می شود و اختلالات سیستم ایمنی بدن و اختلالات ژنتیکی و تولد نوزادان ناقص الخلقه و دو سر یا سه سر را به همراه دارد.

ایندیپندنت همچنین در مطالعه ای از افزایش چهار برابری ابتلا به انواع سرطانها در میان بزرگسالان و افزایش 12 برابری ابتلا به سرطان در میان کودکان عراقی پایین تر از 14 سال خبر داد.

در این تحقیق که 4 هزار و 800 کودک اهل فلوجه شرکت کرده بود، مشخص شد که مرگ و میر نوزدان شهر فلوجه چهار برابر بیشتر از نوزادان اردنی و هشت برابر نوزادان کویتی است.

بر اساس این تحقیق از هر هزار نوزاد عراقی 80 نفر در ابتدای تولد خود می میرند، این درحالیست که در مقایسه با نوزادان مصری، اردنی و کویتی این ارقام به ترتیب 19، 17 و 9.7 گزارش شده است.

همچنین محققان از افزایش 38 برابری در میزان ابتلا به سرطان خون و افزایش 10 برابری میزان ابتلا به سرطان سینه در میان زنان و افزایش چشمگیر ابتلا به تومور غدد بافت لنفاوی و مغزی خبر داده اند.

 

لیبی

گذشته از جنگ عراق و افغانستان بهتر است به جنایات آمریکا در لیبی اشاره کرد زیرا پس از آغاز این جنگ رسانه های غربی گزارش دادند ارتش آمریکا در 24 ساعت اول حمله به لیبی 45 بمب دو هزار پوندی رها کرد که به گفته دوگ روکه متخصص امور تسلیحاتی ساکن آمریکا و مدیر سابق پروژه استفاده از اورانیوم ضعیف شده در پنتاگون ایالات متحده در این جنگ از اورانیوم استفاده کرده است.

همچنین در حالی که بمبهای خوشه ای جزو سلاح های ممنوعه بین المللی هستند و استفاده از آن غیرقانونی و غیراخلاقی است اما گزارشهای بسیاری در رابطه با استفاده از این بمبها در لیبی منتشر می شود که انتقاد سازمانهای بین المللی از جمله دیده بان حقوق بشر را به همراه داشته است.

بمبهای خوشه ‌ای می ‌توانند از هواپیما یا سکوهای پرتاب موشکی پرتاب شوند. بدنه این بمبها در آسمان باز می ‌شوند و تعداد بی شماری بمب کوچک (بمبلت) را در زمینی گسترده پخش می ‌کنند. این بمبها درست مثل مین، در هنگام تماس انسانها یا حیوانات منفجر می‌ شوند.

حتی گفته می شود که آمریکایی ها و ناتو از نوعی سلاح های بیولوژیکی و سلاح های شیمیایی در لیبی استفاده کردند و در حقیقت مردم خاورمیانه به آزمایشگاه بزرگ سلاح های کشتار جمعی آمریکا تبدیل شده اند.

 

ایران

گذشته از جنایات آمریکا در کشورهای دیگر فعالان حقوق بشر کشورهای غربی را مسئول تشویق و تحریک رژیم بعثی سابق عراق برای دست زدن به 400 حمله شیمیایی علیه ملت های ایران و عراق می دانند که بر اثر آن هزاران نفر کشته و بیش از120هزار نفر مصدوم شدند.

رژیم صدام نه فقط نظامیان، بلکه غیرنظامیان ایرانی و عراقی را هدف حمله شیمیایی قرار داد و جنایات سردشت و حلبچه بهترین گواه بر این ادعاست.

رئیس کمیسیون پزشکی جمعیت مصدومین سلاح های کشتارجمعی نیز می گوید: شهر سردشت اولین قربانی استفاده از سلاح شیمیایی ممنوعه بعد از حمله اتمی ارتش آمریکا به شهرهای هیروشیما و ناکازاکی ژاپن در جنگ جهانی دوم است.

 

* نقش آمریکا در سلاح‌های شیمیایی اسرائیل

در ارتباط با نقش دولت آمریکا در توسعه سلاح‌های شیمیایی اسرائیل همچنین افشا شد 140 نفر از دانشمندان فعال در ساخت تسلیحات شیمیایی اسرائیل ارتباط‌هایی قوی با چندین نهاد مهم دولتی آمریکا دارند. مرکز پژوهشی «والتر رید» وابسته به پنتاگون، «دانشگاه یگان‌های یکپارچه علوم پزشکی» وابسته به دولت فدرال، «مرکز تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک دانشگاه یوتای آمریکا» برخی از مهم‌ترین نهادهایی بودند که این دانشمندان با آنها ارتباط‌های سازمانی گسترده داشتند.

 

* اتحادیه اروپا، برنده صلح نوبل

در سال 2012، اتحادیه اروپا برنده این جایزه شد، اما این اتحادیه نیز در مقابل جنایات کشورهای غربی و استفاده آن‌ها از سلاح‌های شیمیایی سکوت پیشه کرده است.

چگونه ممکن است یک نهاد، وقتی تحریم ارسال سلاح به تندروهای وحشی در سوریه را لغو می‌کند صلح دوست دانسته شود؟!

 

* دست اروپایی‌ها در تسلیحات شیمیایی اسرائیل

مرکز تحقیقات بیولوژیک اسرائیل همکاری نزدیکی با برنامه‌های سلاح‌های بیولوژیک انگلیس دارد و نشان داده شد کشورهای آلمان و هلند هم در توسعه این مرکز اسرائیلی دست داشته‌اند.

در سایه افشاگری‌های اهالی متعهد رسانه ای بود که اکنون تمام دنیا به خوبی می‌داند اسرائیل در حال ساخت و توسعه سلاح‌های شیمیایی، میکروبی و هسته‌ای است و بزرگترین زرادخانه‌های این سلاح را در خاورمیانه دارد.

 

* کمک اروپا به عراق برای تولید تسلیحات شیمیایی

کمک اروپای غربی، به خصوص به واسطهٔ بسیاری از شرکت‌های متعلق به آلمان غربی و چندتایی شرکت‌های سوئیسی، هلندی، فرانسوی و ایتالیایی، نقشی مهم در پیشرفت تلاش‌های عراق برای توسعهٔ توان تهاجمی سلاح‌های شیمیایی‌اش داشته است. حقیقت اینکه به باور ما بدون کمک اروپای غربی، عراق نمی‌توانست برنامهٔ تولید سلاح‌های شیمیایی‌اش را در ابعاد نظامی پیش ببرد.

رقم یکی از قراردادهای سال 1983 با شرکتی متعلق به آلمان غربی برای یک خط تولید مادهٔ خردل و یک خط تولید دیگر مادهٔ تابون در عراق، 40 میلیون دلار بوده است.

گفتنی است بعضی افسر‌ها و بسیاری از دانشجویان نظامی بااستعداد عراقی به کشورهای اروپای غربی فرستاده می‌شدند تا مدرک شیمی و مهندسی شیمی بگیرند. بسیاری دانشجویان مدارک عالیه‌ای در شیمی تشخیص‌شناسی گرفتند، شاخه‌ای از شیمی که بنیاد توسعهٔ مواد شیمیایی [لازم برای تولید جنگ‌افزار‌ها] است. در مرکز تحقیقات و توسعهٔ جنگ‌افزارهای شیمیایی [عراق] از بهترین دانشمندان استفاده شد. بااستعدادترین افسران نظامی را به مدیریت برنامهٔ تولید سلاح‌های شیمیایی گماشتند.

دست‌اندرکاران برنامهٔ هسته‌ای عراق توانسته‌اند به واسطهٔ سوءاستفاده از فرصت‌های تبادل آموزش‌ها و تحقیقات با مراکز تحقیقاتی هسته‌ای اروپای غربی، به میزان دانش فنی و تجهیزاتشان بیفزایند. ارتباطات عراق با مراکز تحقیقاتی مهمی در آلمان غربی پیش از ظهور شرکت‌هایی متعلق به این کشور در قامت مهم‌ترین منابع تامین تجهیزات هسته‌ای آزمایشگاهی [برای عراق] بوده است. احتمالا ارتباطات تحقیقاتی مشابهی میان شیمیدانان عراقی و همتایانشان در اروپای غربی هم موجب تسهیل در برنامهٔ عراق برای تولید جنگ افزارهای شیمیایی بوده است.

تابلوی یادآوری فروش افزار جنگی شیمیایی توسط آلمان به عراق نصب شده در خیابان فردوسی تهران، روبروی سفارت آلمان در تهران.

 

* نقش اروپا در تولید سلاح های شیمیایی سوریه

دولت آلمان در شهریورماه سال جاری به ارسال صدها تن مواد شیمیایی به سوریه در سال های 2002 تا 2006 اعتراف کرد که قابلیت استفاده در تولید سلاح های شیمیایی را داشته است.

 

دولت آلمان،در سال های 2002 و 2003 نزدیک به 40 تن مواد شیمیایی به سوریه ارسال شده و میزان صادرات این مواد در سالهای 2005 و 2006 نیز بیش از 97 تن بوده است که این مواد دو منظوره قابل استفاده در تولید سلاح های شیمیایی نیز بوده است.

این در حالیست که فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه از نقش فرانسه و انگلیس در حمله شیمیایی تروریست ها در حومه دمشق پرده برداشت و گفت: دلایل و مدارک استفاده تروریست‌ها از گاز اعصاب را به تیم تحقیقات سازمان ملل ارائه کردیم.

اما سوال اینجاست، چرا اکنون که به اسم مبارزه با سلاح‌های شیمیایی در سوریه، سازمان‌ها و کشورهای مختلف به تکاپو افتاده‌اند و به بهانه خلع سلاح شیمیایی سعی در سرنگونی حکومت بشار اسد را دارند، کمیته جایزه صلح نوبل به یاد آورده است که جایزه خود را باید تقدیم به سازمانی علیه سلاح‌های شیمیایی کند؟ آیا پیش از این استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط دولت‌های جنگ افروز غربی بدون اشکال بود؟

سیاست‌های چندگانه کمیته اعطای نوبل در اهدای جوایز سالانه خود، مدت‌هاست باعث شبهه‌دار شدن نحوه انتخاب برندگان جایزه صلح نوبل شده است. همه این‌ها نشان‌دهنده این مسئله است که بسیاری از سازمان‌های جهانی آلت دست غرب و جبهه استکبار  هستند و مانند عروسک خیمه‌شب بازی سیاست‌ها و خواسته‌های آن‌ها را به اجرا در می‌آورند.

سه شنبه 23/7/1392 - 19:31

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از عصر ایران، هیات ایرانی برای گفت و گوها وارد ژنو شده است و ریاست هیات ایرانی با محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان است.

در تصویر زیر مجسمه مرد برهنه به خاطر حضور دیپلمات های ایرانی در مقابل سر در سالن کاخ ملل ژنو که محل گفت و گوهای ایران و 1+5 است، پوشانده شده است.

 

 

 

سه شنبه 23/7/1392 - 19:30

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس، خبرآنلاین نوشت: فراخوانی همه را به برج آزادی کشانده بود.رویای عادل فردوسی پور شدن و گزارش کردن مثل جواد خیابانی باعث شده بود از بچه 12 ساله گرفته تا مردی که 50 سالش بود و کارمند هلی کوپتر سازی در تست صدای شبکه سوم و با اسم «آقای گزارشگر» شرکت کنند.

یکی کابینت ساز بود و یکی دانشجوی صنایع شیمیایی.دیگری با اینکه مادرش مریض بود،او را به بیمارستان رسانده بود و برای اینکه شانسش را امتحان کند خودش را به محل مراسم رسانده بود.همه می خواستند گزارش کنند.بعضی ها هم صدا را در گلو می انداختند و با تقلید از صدای مزدک میرزایی،عادل فردوسی پور،جواد خیابانی،پیمان یوسفی و محمد رضا احمدی سعی داشتند تا جذابیت خاصی به گزارش هایشان بدهند.گزارش هایی که خیلی هایش بی روح بود و به نظر جذابیتی برای شنونده نداشت.در سابقه افراد شرکت کننده اجرای برنامه های زنده در مجالس،مجری گری در ارگان های مختلف و...وجود داشت اما هیچ کدامشان تا به حال گزارشگری فوتبال را نکرده بودند.به نظر جنس جور نبود؛یکی صدا داشت و بازیکنان را خیلی خوب می شناخت اما گزارش کردن بلد نبود،یکی هم که گزارش کردن بلد بود نه بازیکنان را می شناخت و نه صدایی که بیننده و شنونده را پای گیرنده میخکوب کند.در هر صورت روز یک شنبه و در زمانی که محمد رضا احمدی و هادی طباطبایی(به عنوان کارشناس)از گزارشگران کوچک تست می گرفتند سری به آنها زدیم و با کسانی آشنا شدیم که شاید روزی در تلویزیون هم قیافه هایشان را دیدیم و هم صدای شان را شنیدیم.کسانی که احتمال دارد پا در جای پای گزارشگران خوب و فعلی ایران بگذارند.

 

* غربالگری 2500 نفری

از بین تقریبا 20هزار نفری که برای گزارشگر شدن ثبت نام کرده اند سهم محمد رضااحمدی و هادی طباطبایی غربال 2500 نفر بود.آنها ساعت ها بود که شروع کرده بودند و با اینکه سعی می کردند پرانرژی باشند اما خستگی در چهره شان موج می زد.2500 شرکت کننده از تهران برای گزارشگر شدن ثبت نام کرده اند و این غربالگری آنقدر ادامه پیدا می کند که در نهایت حلقه تنگ تر و تنگ تر می شود.البته فعلا محدودیتی وجود ندارد و کسانی که نشانه ای از گزارشگر شدن در آنها وجود داشته باشد نمره قبولی می گیرند.

 

38 سال اختلاف سنی بین شرکت کنندگان

اسمش محمد امین بود و 12 سال بیشتر نداشت.بعد از تعطیلی مدرسه و به همراه مادرش برای تست آمده بود.محمد امین نه صدا داشت،نه خیلی خوب گزارش می کرد و بازیکنان را خوب می شناخت اما همین که شهامتش را داشت و شانس خودش را امتحان کرده بود،قابل تحسین است.اما شرکت کننده دیگری که خودش می گفت کارمند هلی کوپتر سازی است 50 سال سن داشت.یعنی 38 سال فاصله سنی با محمد امین.البته این آقا فقط برای رقابت در این تست شرکت کرده بود و اصلا نمی خواست که گزارشگر شود.او خودش گفت که می داند دیگر از سن و سالش گذشته است و آمده که در این رقابت حضور داشته باشد.

 

* گزارشگر تقلبی!

پیام بسیجی نام یکی از شرکت کنندگان بود.محمد رضا احمدی وقتی اسم و فامیل او را دید کمی آشفته شد و گفت:«من از شما قبل تست گرفته ام!»هرج و مرج زیادی به پا شد.نام و فامیلی خاص این شرکت کننده به خوبی در ذهن مجری و گزارشگر شبکه سوم باقی مانده بود که صبح روز یک شنبه از او تست گرفته است.برنامه برای مدت کوتاهی قطع شد و قرار بر این شد تا پیام بسیجی با نشان دادن کارت ملی هویت خودش را ثابت کند.در نهایت او این کار را انجام داد و مشخص شد که گزارشگری قلابی با استفاده از نام و مشخصات این شرکت کننده در تست شرکت کرده است!نکته اینجاست که شرکت کننده قلابی در آزمون رد شده بود اما پیام بسیجی تواسنت از محمد رضا احمدی و هادی طباطبایی نمره قبولی و رفتن به مرحله بعد را بگیرد.

 

* همه هستند به غیر از عادل فردوسی پور

از مزدک میرزایی گرفته تا محمد رضا احمدی و پیمان یوسفی و...همه به نوعی در این تست گیری حضور دارند و شبکه سوم را کمک می کنند.در این بین فقط عادل فردوسی پور حضور ندارد.مجری موفق شبکه سوم و برنامه نود که فقط به دلیل گرفتاری به خاطر تهیه این برنامه در این تست گیری حضور ندارد.محمدی تهیه کننده این برنامه در این مورد می گوید:«عادل خان سرش شلوغ است و طبیعی است که نتواند به ما در این برنامه کمک کند.او در گیر برنامه نود است و به همین دلیل نتوانست کنار ما باشد.»

 

* این ویژگی ها را داشته باشی گزارشگر می شوی

محمد رضا احمدی که از گزارشگرانی است که از آقایان گزارشگرتست می گیرد درباره این که افراد باید چه ویژگی هایی برای گزارشگر شدن داشته باشند می گوید:«فن بیان،شناخت بازیکن،ریت گزارش کردن،تسلط و ارتباط با مخاطب از مهم ترین ویژگی های گزارشگر شدن است.از بین کسانی که فعلا تست گرفته ایم به نظر من 8 نفر این شرایط را دارند.البته هنوز به مرحله سخت گیری نرسیده ایم.مرحله آخر و یا همان سخت گیری از یک ماه دیگر در همین برج آزادی آغاز خواهد شد.»

او این را گفت و ادامه داد:«این را قبول دارم که شرکت کنندگان کمی استرس دارند اما باید بگویم که اطلاعات بچه های نسل ما کمی از نسل فعلی بیشتر است.به هر حال علاقمند به گزارش کردن فوتبال زیاد است و هنوز کار ما در این زمینه ادامه دارد.من میخواهم از همین جا از هادی طباطبایی،مجتبی تقوی،مجید صالح،افشین پیروانی،اصغر مازیاروهوشنگ نصیرزاده تشکر کنم که کمک زیادی به عنوان کارشناس به ما کرده اند.»

سه شنبه 23/7/1392 - 19:29