تعداد مطالب : 6
تعداد نظرات : 8
زمان آخرین مطلب : 3032روز قبل

    مدت هاست که ما ایرانی ها داریم از نسخه های غیر قانونی نرم افزار های مختلف استفاده می کنیم و برای همین الآن باید میلیارد ها دلار جریمه همین استفاده غیر مجازمون را به شرکت های خارجی بدیم .

   برای همینه که ایران حاضر نیست قانون ک\ی رایت رو امضا کنه چون در این صورت باید در آمد سال ها نفت خودش رو به عنوان جریمه به شرکت هایی مثل مایکروسافت و ... پرداخت کنه.

   ام راه های دیگه ای هم هست که هم کم خرج ترند هم بهتر .

   ما اگر بخواهیم از یک سیستم عامل اصل شرکت مایکروسافت یا اپل استفاده کنیم باید حداقل ۳۰۰ هزار تومان \ول خود سیستم عامل را بدیم بقیه برنامه ها هم که بماند.

   اما استفاده از سیستم عامل لینوکس هم کمخرج تره هم خود سیستم عامل لینوکس از ویندوس یا مکینتاش بهتره. چرا؟

  چون این سیستم عامل یک برنامه اپن سورس(Open source) یعنی هر کس می تونه به سورس اون دسترسی \یدا کنه و اونو عوض کنه . و ارتقا بده (و به نام خودش بفروشه).پس وقتی از یک سیستم عامل لینوکس استفاده می کنید در حقیقت این کار یک یا ده یا صد نفر نیست بلکه لینوکس در طی سال ها کار و توسط هزاران نفر (در نتیجه هزاران ایده جدی !) پیشرفت کرده و مسلما از ویندوس یا مکینتاش بهتره  کما این که نتایج هم همینو نشون می ده.

لینوکس از ویندوس و مکینتاش امنیت فوق العاده بیشتری داره برای همین در اکثر کامپیوتر های سرور از این سیستم عامل استفاده می شه.

 لینوکس سر عت بیشتری هم از ویندوز داره .

لینوکس در خیلی از کشور های دنیا سیستم عامل اصلی که اکثر مردم از اون استفاده می کنند.

کار با لینوکس فوق العاده ساده است و امکانات زیادی داره .

اگر در مورد نرم افزار ها نگرانید بدونید که لینوکس نرم افزار های مجانی و پرکاربرد زیادی داره و تقریبا هر نرم افزاری را که در  ویندوز استفاده می کنید بهترش برای لینوکس پیدا می شه. که خیلی راحت می تونید اون ها را دانلود کنید یا بخرید.

نصب لینوکس از ویندوز هم آسونتره! 

... 

متاسفانه در کشور ما باوجود نیاز زیادی که به اون داریم از لینوکس خیلی کم استفاده می شه (شاید چون مردم شناخت کمی نسبت به اون دارند.)

اگر بتونیم با همکاری تبیان و تبیانی ها بخش ها و کتاب هایی مخصوص آموزش لینوکس و لینوکس تهیه کنیم مسلما خیلی بهتر میشه.(گرچه این فقط برای اونایی خوبه کی می خوان استفاده خیلی \یشرفته از لیینوکس کنند شما اگر \نج دقیقه در لینوکس به گردید راحت مثل ویندوز اون را می شناسید)  

اما حالا لینوکس را چه جوری تهیه کنیم ؟ قیمتش چه قدره ؟

لینوکس خیلی ارزونه و قیمتش معمولا کمتر از \نج شیش هزار تومانه !(در حالی که کارایی به مراتب بالا تری از بقیه داره.) شما می تونید لینوکس را از هرمغازه نرم افزار فروشی بخرید . اما ...

یک راه راحت و کم هزینه(یعنی بی هزینه!):شما می تونید CD لینوکس را به صورت مجانی از سایت اوبونتو(www.ubuntu.com)

دریافت کنید کافیه به این آدرس برید :

https://shipit.ubuntu.com

و مراحل کار را دنبال کنید (حتی لازم نیست برای پست پول ورداخت کنید ).

ارسال سی دی از چهار تا شش هفته طول بکشد.(اما نترسید سر کاری نیست حتما بدستتون می رسه)

برای اطلاع از راه های دیگر دریافت کافی است به  www.ubuntu.com برید

 در مورد اوبونتو هم بگم که یکی از بزرگترین شرکت های تولید لینوکسه که چون می خواد استفاده از نرم افزار های اپن سورس رو افزایش بده  لینوکس مجانی به مردم می ده وگرنه کیفیت کارش واقعا عالیه.

                                             از همین الآن شروع کنید (یک گام به سوی جلو)! 

 

 

پنج شنبه 13/3/1389 - 13:41
yahoo هم یکی از همان سایت های .... است که از نظر امنیت صفر است همین حالا اگر شما ایمیل yahoo خودتان را به من بدهید تا دو روز دیگر password ایمیلتان را برای شما می گویم . این سایت با وجود بدهی های زیاده که دارد هنوز بر پایه تبلیغاتهای خود پا بر جاست پایه این تبلیغات ها هم همان سوِء استفاده های جنسیست که بر خلاف آیین ودین ماست . حال انتخاب با خوتان است چه کار باید بکنیم؟
شنبه 1/10/1386 - 21:3
یک روز یک بنز داشته داخل جاده ی تهران کرج می رفته می بینه یک ژیان کنار خیابان ایستاده و خراب شد به آقایی که سوار ژیان َده بود میگه می خوای بکسلت کنم؟ میگه نه آخه توخیلی تند می روی ماشین من خراب تر می شود. صاحب بنز میگه باشد خوب من آرام تر می روم در راه هم اگر تند رفتم چراغ بزن تا بفهمم  .بعد هم ژیان را بکسل می کند و می برد در راه یک BMW 

از  بنز جلو می زنه به غیرت بنزه بر می خوره با BMW مسابقه می زاره  ژیانه هم هی چراغ می زده اما بنزه  حواسش نبوده.

 وقتی به پلیس را ه می رسند پلیس نگهبان اینگونه گزارش می دهد.

یک BMW ویک بنز کورس گزاشته اند وبا سرعت 200Km/h در حال حرکتند و یک ژیان هم پشت سرشان چراغ می زند که بروید کنار. 

  

چهارشنبه 28/9/1386 - 15:30

قیمه یا غیمه

شبی دختری گفت با مادرش                                             زمانی که می خفت در بسترش

که ای مادرمهربان ادیب                                               نویسنده ی نکته دان نجیب

به وقت نوشتن بدون خلاف                                              بگو قیمه با غین بود یا که قاف

بخندید مادر ز گفتار او                                                خوشش آمد از حرف و اطوار او

پس از خنده فرمود ای نور عین                                     بدان قیمه نه قاف باشد نه غین

ز قاف و ز غین قیمه ناخورده کس                               فقط روغن و گوشت بایست وبس

همان غین وقاف از خیالات توست                               ننه قیمه از گوشت گردد درست 

دوشنبه 26/9/1386 - 19:39
به نام خدا
 
سه راه برای بدست آوردن احکام دینی وجود دارد.
1)اجتهاد
2)احتیاط
3)تقلید
 
شخص مسلمان باید به اصول دین از روى دلیل اعتقاد پیدا كند و نمى تواند در اصول دیـن تـقلید نماید, یعنى بدون سؤال از دلیل گفته كسى را قبول كند.
ولى در احكام دین در غیر ضـروریـات بـایـد مـجـتـهد باشد كه بتواند احكام را از روى دلیل بدست آورد, یا از مجتهد تقلید كند,یعنى به دستور او رفتار نماید, یا از راه احتیاط طورى به وظیفه خود عمل نماید كه یقین كند تـكلیف خود را انجام داده است , مثلا اگر عده اى ازمجتهدین عملى را حرام مى دانند و عده دیگر مـى گـویـنـد حـرام نـیـسـت , آن عـمـل را انـجـام ندهد, و اگر عملى را بعضى واجب و بعضى مـسـتـحـب مى دانند, آن را بجا آورد.
پس كسانى كه مجتهد نیستند و نمى توانند به احتیاط عمل كنند, لازم است از مجتهد تقلید نمایند.
موقعی تقلید مهم است که:تقلید در صورتی مفید است كه خود شخص متخصص نباشد بنابراین اگر كسی در فنی یا علمی متخصص بود نباید متوسل به تقلید شود مثلاًًًًًً یك مجتهد كه متخصص در دین است نباید از مجتهدی دیگر تقلید كند اما این مجتهد به دكتر مراجعه می كند زیرا متخصص در علم پزشكی نیست و برای درمان به پزشك نیاز دارد.پزشك نیز چون متخصص در علم دین نیست باید به مجتهد كه متخصص در دین است مراجعه كند تا مشكلات دین خود را رفع كند.
یك مسلمان باید علم دین را یاد بگیرد اما اگر نتوانست باید به مجتهدین برای حل مشكلات دین مراجعه كند.
یك فرد مسلمان نمی تواند در مسائلی كه مربوط به اصول دین است،تقلید كند ولی در مسائلی كه مربوط به فروع دین است باید یا مجتهد باشد و یا محتاط و یا مقلِّد باشد.
نکته: در صورتی كه در مساله ای به فتوای مجتهدی عمل كند و بعد از مردن او در همان مساله به فتوای مجتهد زنده ای رجوع نماید، دوباره نمی تواند آن عمل را طبق فتوای مجتهدی كه از دنیا رفته است انجام دهد.
تنها موقی می توان مرجع تقلید زنده راعوض کرد که: مجتهد دوم اعلم تر از اولی باشد و یا مجتهد اولی از عدالت خارج شده باشد.
شرایط مراجع تقلید:
1)عادل باشد یعنی به واجبات عمل کند وگناه نکند
2)زنده باشد(البته اگر قبل از مرگ او از تقلید می کرده با اجازه ی مرجع تقلید جدید می تواند از او تقلید کند.)
3)مرد باشد
4)شیعه ی دوازده امامی باشد
5)بالغ باشد
6)حلال زاده باشد
مساله هایی در باره ی احکام دین 
مـسـاله 1 - شخص مسلمان باید به اصول دین از روى دلیل اعتقاد پیدا كند و نمى تواند در اصول دیـن تـقلید نماید, یعنى بدون سؤال از دلیل گفته كسى را قبول كند.
ولى در احكام دین در غیر ضـروریـات بـایـد مـجـتـهد باشد كه بتواند احكام را از روى دلیل بدست آورد, یا از مجتهد تقلید كند,یعنى به دستور او رفتار نماید, یا از راه احتیاط طورى به وظیفه خود عمل نماید كه یقین كند تـكلیف خود را انجام داده است , مثلا اگر عده اى ازمجتهدین عملى را حرام مى دانند و عده دیگر مـى گـویـنـد حـرام نـیـسـت , آن عـمـل را انـجـام ندهد, و اگر عملى را بعضى واجب و بعضى مـسـتـحـب مى دانند, آن را بجا آورد.
پس كسانى كه مجتهد نیستند و نمى توانند به احتیاط عمل كنند, لازم است از مجتهد تقلید نمایند.
مـسـالـه 2 - تقلید در احكام , عمل كردن به دستور مجتهد است .
و از مجتهدى باید تقلید كرد كه مـرد و بالغ و عاقل و شیعه دوازده امامى و حلال زاده و زنده و عادل باشد.
و نیز معتبر است سابقه فسق معروفى بین مردم نداشته باشد, و از مجتهدى كه تقلید مى شود غیر از اوصاف ذكر شده امر دیگرى معتبر نیست .
و عادل كسى است كه كارهائى را كه بر او واجب است بجا آورد و كارهائى را كـه بر او حرام است ترك كند, و نشانه عدالت این است كه در ظاهر شخص خوبى باشد, كه اگر از اهـل مـحـل یا همسایگان او یا كسانى كه با او معاشرت دارند حال او را بپرسند, خوبى او را تصدیق نـمایند.
ودر صورتى كه اختلاف فتوى بین مجتهدین در مسائل محل ابتلاء ولو اجمالا معلوم باشد لازم اسـت مـجـتهدى كه انسان از اوتقلید مى كند اعلم باشد, یعنى در فهمیدن حكم خدا از تمام مجتهدهاى زمان خود بهتر باشد.
مساله 3 - مجتهد و اعلم را از سه راه مى توان شناخت : اول : آنكه خود انسان یقین كند مثل آنكه از اهل علم باشد و بتواند مجتهد و اعلم را بشناسد.
دوم : آنـكه دو نفر عالم و عادل , كه مى توانند مجتهد اعلم را تشخیص دهند, مجتهد بودن یا اعلم بـودن كسى را تصدیق كنند بشرط آنكه دو نفرعالم و عادل دیگر با گفته آنان مخالفت ننمایند و در صورت اختلاف , خبره بودن هر كدام بیشتر باشد قول او مقدم است بلكه به گفته یك نفرعالم خبره مورد وثوق نیز اجتهاد یا اعلمیت ثابت مى شود.
سـوم : آنـكـه عـده اى از اهـل عـلم كه مى توانند مجتهد و اعلم را تشخیص دهند و از گفته آنان اطمینان پیدا مى شود, مجتهد بودن یا اعلم بودن كسى را تصدیق كنند.
مساله 4 - اگر اختلاف بین مجتهدین ولو اجمالا معلوم و شناختن اعلم مشكل باشد, لازم است از كـسـى تـقلید كند كه او با دیگران مساوى یااعلم از آنها باشد و در صورت احتمال اعلمیت در هر كدام كافى است از یكى از آنها تقلید كند و گمان به اعلمیت معتبر نیست .
مساله 5 - بدست آوردن فتوى یعنى دستور مجتهد چهار راه دارد: اول : شنیدن از خود مجتهد.
دوم : شنیدن از دو نفر عادل كه فتواى مجتهد را نقل كنند.
سوم : شنیدن از كسى كه انسان به گفته او اطمینان دارد.
چهارم : دیدن در رساله مجتهد در صورتى كه انسان بدرستى آن رساله اطمینان داشته باشد, ودر صـورتى كه نقل شخص معتبر با نوشته رساله معتبره مخالفت كند و اشتباه در یكى معلوم نگردد, شـخـص بـاید تا روشن شدن فتواى مجتهد عمل به احتیاط كند, و اگر ناقل نقل خود را نسبت به رساله بدهد كه در آن رساله خلاف نقل مذكور است نقل او اعتبار ندارد.
مساله 6 - تا انسان یقین نكند كه فتواى مجتهد عوض شده است , مى تواند به آنچه در رساله نوشته شـده عمل نماید, اگر احتمال دهد كه فتواى اوعوض شده جستجو لازم نیست , و همچنین است اگر احتمال دهد مجتهدى را كه از او تقلید مى كرده در حال حاضر شرایط تقلید راندارد.
مـسـالـه 7 - اگر مجتهد اعلم در مساله اى فتوى دهد, مقلد آن مجتهد یعنى كسى كه از او تقلید مـى كـنـد نمى تواند در آن مساله به فتواى مجتهد دیگرعمل كند ولى اگر فتوى ندهد و بفرماید احـتـیـاط آن است كه فلان طور عمل شود مثلا بفرماید احتیاط آن است كه در ركعت اول و دوم نـمـاز بـعـداز سـوره حـمـد یك سوره تمام بخواند مقلد باید یا به این احتیاط كه احتیاط واجبش مـى گـویند عمل كند ویا به فتواى مجتهد دیگرى كه تقلیدش جایز است عمل نماید, پس اگر او فـقـط سـوره حـمد را كافى بداند, مى تواند سوره را ترك كند, و همچنین است اگر مجتهد اعلم بفرماید مساله محل تامل یا محل اشكال است .
مـسـالـه 8 - اگر مجتهد اعلم بعد از آنكه در مساله اى فتوى داده یا پیش از آن احتیاط كند, مثلا بـفرماید ظرف نجس را یك مرتبه در آب كربشویند پاك مى شود, اگرچه احتیاط آن است كه سه مـرتـبـه بشویند, مقلد او مى تواند عمل به احتیاط را ترك نماید, و این احتیاط را احتیاطمستحب مى نامند.
مساله 9 - اگر مجتهدى كه انسان از او تقلید مى كند از دنیا برود در صورتى كه فتواى او در نظر مـقـلد بوده و فراموش نكرده باشد, حكم بعد ازفوت او حكم زنده بودنش است , و اگر فتواى او را یـاد نگرفته لازم است به مجتهد زنده رجوع كند, و بعید نیست در صورتى كه فراموش كرده است باز بتواند به فتواى او عمل كند.
مـسـاله 10 - اگر در مساله اى فتواى مجتهدى را یاد گرفته , و بعد از مردن او در همان مساله بر حسب وظیفه اش از مجتهد زنده تقلید نماید,دوباره نمى تواند آن را مطابق فتواى مجتهدى كه از دنیا رفته است انجام دهد.
مساله 11 - مسائلى را كه انسان غالبا به آنها احتیاج دارد واجب است یاد بگیرد.
مساله 12 - اگر براى انسان مساله اى پیش آید كه حكم آن را نمى داند لازم است كه احتیاط كند و یا اینكه با شرائطى كه ذكر شد, تقلید نماید,ولى چنانچه مخالفت غیر اعلم با اعلم را اجمالا بداند و تاخیر واقعه و احتیاط ممكن نباشد و دستش به اعلم نرسد جایز است از غیر اعلم تقلیدنماید.
مـساله 13 - اگر كسى فتواى مجتهدى را به دیگرى بگوید.
چنانچه فتواى آن مجتهد عوض شود لازم نـیـست به او خبر دهد كه فتواى آن مجتهدعوض شده ولى اگر بعد از گفتن فتوى بفهمد اشتباه كرده , در صورتى كه ممكن باشد باید اشتباه را برطرف كند.
مساله 14 - اگر مكلف مدتى اعمال خود را بدون تقلید انجام دهد, سپس از مجتهدى تقلید نماید در صورتى كه آن مجتهد به صحت اعمال گذشته حكم نماید, آن اعمال صحیح است والا محكوم به بطلان است .
يکشنبه 25/9/1386 - 15:9

 

خورشید گرفتگی چیست ؟
عبارت از وضعیتی است که کره ماه در میان زمین و خورشید قرار گرفته و خورشید را از دید ناظر زمینی پنهان می سازد. خورشید گرفتگی ممکن است کامل و یا جزئی باشد.
چرا همیشه خورشید گرفتگی روی نمیدهد؟
جواب این سوال واضح است چون ماه در مداری که دارای کمی زاویه با زمین است می چرخد همیشه خورشید گرفتگی رخ نمی دهد.
خورشید گرفتگی وقتی رخ می دهد که ماه و زمین و خورشید در یک امتداد باشند و یا که ماه تقریبا نزدیک یکی از گره های مداری خود باشد (گره های مداری نقاطی هستند که در آن مدار یک جسم مدار جسم دیگری را قطع می کند.) زیرا هنگامی که ماه در نزدیکی گره های خود باشد تقریبا بر صفحه زمین خورشید منطبق می شود و بنابراین امکان وجود دارد تا سایه خود را بر زمین بیافکند.
خورشید گرفتگی معمولاٌ در آغاز ماه نو رخ می دهد در حالی که یکی از دو گره ی مداری خوود راقطع کند.
خورشید گرفتگی جزعی : موقعی است که سایه ماه کامل خورشید را نپوشانیده است.
خورشید گرفتگی کلی: زمانی که سایه ماه کاملاٌ روی زمین بیافتد وخورشید دیده نشود.

کسوف حلقوی : چون ماه کوچک است وفاصله ی آن با زمین متغیر است ممکن است تنها قسمت مرکزی قرص خورشید را بپوشاند، و حلقه ای نورانی بر گرداگرد خورشید مرئی باشد. این نوع کسوف را کسوف حلقوی می نامند. 

کسوف جزعی را در اکثر نقاط زمین که در نیمسایه اند می توان دید اما برای دیدن خورشید گرفتگی حلقوی ویا کلی باید در سایه ی ماه بود.
به دلیل اینکه ماه و زمین در حال حرکتند سایه ماه به آرامی تغییر مکان می دهد.
درهنگام خورشید گرفتگی با اینکه نور خورشید از دیدگان ما محو می شود امّااسعه های مضر آن هنوز هم با شدت زیا به چشم ما آسیب می رسانند برای همین برای دیدن این پدیده باید از فیلتر های مخصوص استفاده کرد.
ساروس چیست؟
ساروس دوره ای است به مدت 223 ماه قمری، که دوره ی تکرار گرفت های مشابه است. به حساب کنونی این مدت مطابق است با 18 سال شمسی و 11 روز و یک سوم روز (10 روز و یک سوم روز، اگر در این فاصله 5 سال کبیسه باشد).
به عنوان مثال کسوف 10ژوئیه 1972 نماینده بازگشت کسوف 30 ژوئن 1954 است. این دو کسوف هر دو کلی و مدت شان تقریبا مساوی است. ساروس را بابلی های قدیم در نتیجه رصدهای خود کشف کرده بودند و منجمین قدیم برای پیشگویی گرفت ها از آن استفاده می کردند.

 اهمیت کسوف:در قدیم کسوف اهمیت زیادی داشت چون منجمان به وسیله آن می توانستند جو خورشید را مورد مطالعه قرار دهند . اما حالا تاج نگار جای آن را گرفته است . ولی کسوف هم چنان در برخی پروژه های مهم به کار گرفته می شود. مثل جرم داشتن نوراگر نور از کنار جرم بزرگی مانند خورشید عبور کند منحرف می شود.

يکشنبه 25/9/1386 - 14:58