تعداد مطالب : 813
تعداد نظرات : 459
زمان آخرین مطلب : 2822روز قبل
مجله اقتصادی «فوربس» مردم ‌10 كشور جهان را به عنوان شادترین ساكنان این كره خاكی اعلام كرد. یكی از معیارهای انتخاب این ‌10 كشور به عنوان شادترین كشورها در جهان ، میزان تولید ناخالص داخلی در این كشورها بوده است.

به گزارش ایسنا ، كارشناسان مجله اقتصادی «فوربس» طی تحقیقات خود اعلام كردند كه ساكنان ‌10 كشور جهان ، جزو شادترین و خوشحال‌ترین مردم روی كره زمین به شمار رفته و با توجه به بحران اقتصادی روز به رشدی كه جهان را در بر گرفته، مردم این ‌10 كشور باز هم شاد هستند.

بنا بر گزارش رسمی مجله «فوربس» ، كشورهای دانمارك، فنلاند و هلند در صدر این لیست قرار داشته و پس از آن سوئد، ایرلند، كانادا، سوئیس، نیوزلند، نروژ و بلژیك به ترتیب در رده‌های بعدی قرار دارند.

این در حالیست كه بر اساس گزارش مجله فوربس ، میزان رضایتمندی مردم از زندگی در دانمارك 90.1 درصد ، فنلاند 85.9 درصد ، هلند 85.1 درصد ، سوئد 82.7 درصد ، ایرلند 81.1 درصد ،‌ كانادا ‌78 درصد ، سوئیس 77.4 درصد ، نیوزلند 76.7 درصد ، نروژ 76.5 درصد و در بلژیك 76.3 درصد است.

علاوه بر این، در گزارش سال ‌2005 میلادی مجله اقتصادی «فوربس» ، كشورهای مكزیك، غنا، سوئد، انگلستان و چین جزو شادترین كشورهای جهان به شمار می‌رفتند اما به دلیل بروز مشكلات ناشی از بحران اقتصادی و افزایش خودكشی و دیگركشی و از همه مهم‌تر، افسردگی شدید در میان مردمان این كشورها، كارشناسان فوربس این پنج كشور را از فهرست خود به عنوان شادترین مناطق زمین حذف كردند.

گفتنی است، یكی از معیارهای انتخاب این ‌10 كشور به عنوان شادترین كشورها در جهان، میزان تولید ناخالص داخلی در این كشورها بوده است، چرا كه به عنوان مثال دانمارك با داشتن ‌68 هزار دلار تولید ناخالص داخلی در سال ‌2009 میلادی به عنوان اولین كشور در صدر قرار گرفته است.

یكی دیگر از معیارها، میزان ساعت كاری در هفته است، به طوری كه در كشورهای اسكاندیناوی مردم كمتر از ‌37 ساعت در هفته كار می‌كنند، ولی در كشورهایی نظیر چین مردم بیش از ‌47 ساعت در هفته كار می‌كنند، اما همچنان از زندگی می‌نالند و از نوع زندگی خود ناراضی هستند.

علاوه بر این ، میزان بیكاری در كشورهایی نظیر دانمارك دو درصد، در نروژ 2.6 درصد و در هلند 4.5 درصد است اما این میزان بر اساس اعلام وزارت كار آمریكا در این كشور هم اكنون ‌9 درصد تخمین زده شده است.
به همین دلیل گفته می‌شود كه این ‌10 كشور جزو بهترین و شادترین مناطق روزی زمین به شمار می‌روند و میزان طول عمر مردم در این ‌10 كشورها ، ‌85 تا ‌90 سال است. 
 


دوشنبه 21/2/1388 - 17:39
طرح تلفن ثابت اعتباری بعد از خصوصی‌سازی كامل مخابرات اجرایی خواهد شد. 

وفا غفاریان - رییس هیات مدیره شركت مخابرات ایران - در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار كرد: بحث تلفن ثابت مثل تلفن همراه اعتباری بوده و یكی از مباحثی است كه بعد از خصوصی‌سازی كامل مخابرات انجام و اجرایی خواهد شد. 

وی تصریح كرد: بحث كنترل قیمت و نظارت داشتن بر مبلغ مكالمه در خطوط تلفن ثابت نیز یكی از مورادی بود كه مشتركان تلفن ثابت به آن تمایل داشتند تا بر اساس میزان اعتبار و شارژی كه خریداری می‌كنند مكالمه داشته باشند. 

غفاریان خاطر نشان كرد: در این نوع خطوط تلفن ثابت اعتباری نیز براساس میزان اعتبار امكان تماس با خارج از كشور نیز وجود دارد و مشترك به میزان اعتباری كه دارد می‌تواند مكالمه داشته باشد و این طرحی است كه قاعدتا اجرایی خواهد شد. 
رییس هیات مدیره شركت مخابرات ایران درباره‌ی قیمت خرید تلفن ثابت اعتباری و مبلغ مكالمه آن یادآور شد: این موضوع هنوز مشخص نشده و پس از بررسی و خصوصی‌سازی كامل باید مبلغ خرید این خط و تعرفه مكالمه آن به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پیشنهاد شود تا بر این اساس كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات پیشنهاد نهایی خود را داده و مصوب شود. 
 


دوشنبه 21/2/1388 - 17:39
پژوهشگران انگلیسی در تحقیقات خود موفق به کشف ژنی شدند که در تصمیم گیریها نقش مهمی ایفا می کند.
به گزارش مهر، فرایند تصمیم گیری بسیار پیچیده است. به همین دلیل یک تصمیم می تواند تحت تاثیر گزینه های مختلفی که به روشهای مثبت یا منفی روی آن اثر می گذارند، قرار گیرد.
تحقیقات پیشین نشان می دهد که بادامه منطقه ای از مغز که در پردازش احساسات شرکت دارد در مدت تصمیم گیری فعال می شود و بر روی تصمیماتی که به بافت محیطی وابسته هستند اثر می گذارند. اکنون محققان دانشگاه کالج لندن که نتایج یافته های خود را در مجله علمی "ژورنال نوروساینس" منتشر کرده اند دریافتند که ضریب موفقیت اثر بافت محیطی بستگی به یک ساختار ژنتیکی دارد.
این دانشمندان به خصوص نشان دادند که فرایند تصمیم گیری تحت تاثیر تغییراتی در ژن انتقال دهنده سروتونین قرار دارد. این ژن که 5-HTTLPR نام دارد در فرایند بازیابی نوروانتقال دهنده سروتونین مشارکت دارد. محققان دو گونه این ژن را که به عنوان "بلند" و "کوتاه" شناخته می شوند در گروههایی از داوطلبان حامل این دو نسخه مورد بررسی قرار دارند. روی این داوطلبان یک سری آزمایشات انجام شد. داوطلبان در این آزمایشات باید تصمیماتی را در موقعیتهای نامطمئنی می گرفتند که در آنها انتخابها باید به روش مثبت و یا منفی انجام می شد. نتایج این تحقیقات نشان داد حاملان نسخه کوتاه این ژن بیشتر مستعد تصمیم گیریهای مربوط به بافت محیطی هستند. همزمان مغز این افراد با تکنیکهای تصویربرداری مغز اسکن شد که این تصاویر حداکثر فعالیت بادامه مغز را نشان داد.
با اندازه گیری سطوح واکنش میان بادامه و کورتکس جلوپیشانی در حاملان یک کپی از نسخه های بلند ژن 5-HTTLPR مشاهده شد که در این افراد شدت بیشتری در تبادل اطلاعات میان دو منطقه بادامه و کورتکس جلوپیشانی وجود دارد.
این دانشمندان در این خصوص اظهار داشتند: "این تفاوت در اتصالات مغزی واقعا جالب بود. این مسئله نشان می دهد که داوطلبان با نسخه بلند می توانند به روشی موثرتر پاسخهای احساسی را که به طور خودکار توسط بادامه تحریک شده اند تنظیم کنند. به این ترتیب نسبت به اثر بافت محیطی نفوذپذیر هستند."
دوشنبه 21/2/1388 - 17:38
 
جام جم آنلاین: دانشمند‌ان «چسب زخم درخشانی» تولید كرده‌اند كه به ادعای آنها در درمان سرطان پوست موثر است.چسب زخم ابداعی برای استفاده در روش‌های درمانی فتودینامیك طراحی شده است.


به گزارش ایسنا ، به گفته محققان، در تولید این چسب زخم استثنایی و ظریف از فن‌آوری‌های برتر استفاده شده است.

چسب زخم جدید حاوی دیودهای كوچك و متصاعد كننده نور است كه می‌توان از آنها برای درمان سرطان پوست در تركیب با داروهای حساس به نور استفاده كرد.

چسب زخم ابداعی محققان «پلی مترونیك» در انگلیس برای استفاده در روش‌های درمانی فتودینامیك طراحی شده است. در این روش از داروهای حساس به نور به عنوان كرم بر روی پوست استفاده می‌شود.

وقتی نور قرمز به محل مورد نظر تابیده شود ، داروها را فعال می‌كند. این داروها سپس ضمن این كه جذب پوست می‌شوند تومور سرطانی را نابود می‌كنند.

در حال حاضر لامپها و لیزرهای گرانقیمت برای تاباندن نور قرمز با هدف درمان «فتودینامیك» مورد استفاده قرار می‌گیرند و بنابراین درمان هم پر هزینه بوده و هم فقط در بیمارستان قابل انجام است.

در حالی كه با ابداع چسب زخم‌های درخشان و جدید بیماران مبتلا به سرطان پوست می‌توانند خودشان در خانه این شیوه درمان را البته تحت نظر پزشك و با تجویز وی به كار بگیرند.

پژوهشگران می‌گویند هدف از تولید چسب زخم درخشان و شفابخش، ابداع روشی سریعتر، آسانتر و ساده‌تر برای درمان سرطان پوست بوده است.

در این روش وظیفه تاباندن نور قرمز بر عهده LEDهای ارگانیك موسوم به OLEDها است كه با اعمال ولتاژ روی آنها فعال می‌شوند.

این OLEDها می‌توانند طیفی مهم از سلولهای سرطانی را در آزمایشگاه نابود كنند.


دوشنبه 21/2/1388 - 17:34

 

 

 

 

 

 

 

 

يکشنبه 20/2/1388 - 22:3
 
پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) دست راست ”یحیای“ تعمید دهنده، بقایای جسد تئودور استراتیلات با قدمت 1600 ساله، جمجمه فورونیای مقدس مربوط به سده‌های اول ظهور مسیحیت و تکه هایی از صلیبی كه عیسی مسیح بر آن مصلوب شده در صومعه تستینیه نگهداری می‌شود که به سبب شفای تعداد زیادی از بیماران و حل مشکلات مردم، به نوعی "دارالشفا" در منطقه بالکان تبدیل شده است.
منابع كلیسای ارتدكس شفای بیماران و حتی به سخن آمدن افرادی كه قادر به تكلم نبوده‌اند را نشانه کرامات بقایای اجساد اولیای مقدس و صلیب و تمثال مریم مقدس در این مکان می‌دانند.


يکشنبه 20/2/1388 - 21:59
جام جم آنلاین: محققان دانشگاه کالیفرنیا با مطالعه بر روی چگونگی درک مورچه ها از مرگ یکدیگر دریافتند که مورچه ها قادرند با سرعت از گسترش بیماری در میان زیستگاه خود جلوگیری کنند.


مطالعات نشان می دهد زمانی که مورچه ای می میرد، هم آشیانه او به سرعت مورچه را از لانه خارج می کند تا به این شکل خطر سرایت بیماری به کل آشیانه مورچه ها را کاهش دهد.

اما چگونگی تشخیص دادن مرگ یک مورچه توسط هم آشیانه ای او امری است که زیست شناسان را به تحقیقات گسترده ای وا داشته است بر اساس یک نظریه مورچه ها پس از مرگ ماده ای شیمیایی از خود ساطع می کنند که در اثر هوازدگی و تجزیه ایجاد شده و مورچه های دیگر با دریافت این سیگنال از مرگ هم آشیانه خود آگاه می شوند.

اما اکنون زیست شناسان دانشگاه کالیفرنیا که در حال مطالعه بر روی مورچه های آرژانتینی به سر می برند موفق به ارائه شواهدی جدید شده اند که مکانیزمی متفاوت را از آنچه در پس فرایند جداساختن مورچه های مرده از آشیانه قرار دارد نشان می دهد.

تمامی مورچه ها چه مرده باشند و چه زنده به صورت مداوم از علائم شیمیایی مرگ برخوردارند با این تفاوت که مورچه های زنده این سیگنالها را به همراه سیگنالهایی به نشانه حیات انتشار می دهند زمانی که مورچه ای می میرد سیگنالهای حیات در وی ناپدید شده و تنها سیگنالهای مرگ را منتشر می کند.

به گفته محققان به همین دلیل مورچه های مرده به سرعت شناسایی و به گورستان آشیانه منتقل می شوند به بیانی دیگر آنچه مورچه های دیگر را از مرگ مورچه ای آگاه می کند انتشار ماده ای شیمیایی جدید و خاص نبوده و در واقع نبود سیگنالهای حیات در مورچه ای از مرگ آن موجود خبر می دهد.

بر اساس گزارش بی بی سی، محققان معتقدند درک درست از سیستم تشخیص مورچه ها از مرگ می تواند در ارائه استراتژی جدید و سازگار با محیط زیست به منظور مقابله با آفات موثر باشد.

مهر


يکشنبه 20/2/1388 - 16:15
دنیای اقتصاد: تمیز كردن لپ‌تاپ با توجه به این نكته كه این وسیله به دلیل قابلیت حمل به نقاط مختلف بسیاری از میكروب‌ها را به خود جذب می‌كند، بسیار مهم است.

نحوه تمیز كردن این وسیله نیز اهمیت زیادی دارد.

برای تمیز كردن لپ‌تاپ، راه‌های مختلفی وجود دارد، اما بهترین روش آن است كه اول به دفترچه راهنمای كامپیوتر خود مراجعه كنید و ببینید در آنجا چه دستورالعملی برای تمیز كردن لپ‌تاپ شما داده است. 

اغلب كارخانه‌های فروشنده لپ‌تاپ توصیه می‌كنند كه تمیز كردن كلی لپ‌تاپ یك بار در سال بیشتر انجام نشود. 

اما افرادی كه دائما در سفر هستند نیاز بیشتری به تمیز كردن لپ‌تاپ‌شان پیدا می‌كنند. نخستین نكته در هنگام تمیز كردن لپ‌تاپ این است كه از پارچه‌‌های زمخت و زبر و موادی كه دارای حلال‌های آمونیاكی هستند، خودداری كنید. 

انواع گرد و خاك، موی حیوانات و... ممكن است به درون كامپیوتر شما رفته باشد. خاك سیگار و تفاله‌های ریز از دیگر مواردی است كه درون لپ‌تاپ‌ها پیدا می‌شود! اینها معمولا روی صفحه نمایشگر شما یا درون پورت‌ها می‌نشینند و مشكلاتی را ایجاد می‌كنند. شما برای تمیز كردن لپ‌تاپ خود به وسایل زیر نیاز دارد: دمنده هوا، پارچه تنظیف پزشكی، محلول نظافت و در آخر یك تكه پارچه كتانی. برای تمیز كردن بخش بیرونی و بدنه لپ‌تاپ از یك تكه پارچه كتانی استفاده كنید. توجه داشته باشید كه برای تمیز كردن لپ‌تاپ از پارچه‌ و دستمال‌های خشن مخصوص نظافت نباید استفاده كنید و هیچ‌گاه اسپری تمیز كننده را مستقیم روی بدنه لپ‌تاپ نپاشید، بلكه آن را روی پارچه ریخته و سپس به بدنه بكشید. برای تمیز كردن سوراخ‌های هواكش نیز می‌توانید از یك كمپرسور دمنده هوا استفاده كنید. هنگام دمیدن هوا به این سوراخ‌ها مراقب باشید با شدت زیاد اسپری نكنید، زیرا این كار به پره‌های فن كامپیوتر ممكن است آسیب بزند. همچنین هرگز كمپرسور هوا را مستقیم به سمت پروانه فن نگیرید.

پس از آن كه سوراخ‌های هوا و فن تمیز شدند به سراغ پورت‌ها بروید. این پورت‌‌ها مكان‌‌هایی هستند كه جرم زیادی را جمع‌آوری می‌كنند. برای تمیز كردن آنها باید از پارچه پزشكی استفاده كنید. دمنده هوای فشرده در اینجا نیز می‌تواند كمك فراوانی برای تمیز كردن پورت‌ها بكند. فقط مراقب باشید با فشار هوا جرم‌ها را به اعماق پورت‌ها نفرستید. اگر قصد تمیز كردن جرم‌های روی صفحه نمایشگر را نیز دارید، حتما قبل از این كار لپ‌تاپ را خاموش كنید. باز هم از یك تكه پارچه كتان مانند یك تی‌شرت استفاده كنید و هرگز پارچه‌هایی كه خش ایجاد می‌كنند را به كار نبرید. 
هرگز از دستمال توالت برای پاك‌كردن صفحه نمایشگر استفاده نكنید. هرگز از محلول‌های تمیز‌كننده كه پایه آمونیاكی دارند برای تمیز كردن صفحه نمایشگر استفاده نكنید. در صورت استفاده از این محلول‌ها پایان كار صفحه نمایشگر فرا رسیده است. برای این كار حتما از محلول‌های تمیزكننده مانیتور استفاده كنید كه مطمئن‌تر است. همیشه محلول را روی پارچه اسپری كنید و از اسپری كردن مستقیم بر روی صفحه نمایشگر پرهیز كنید. كیبورد یكی از كثیف‌ترین بخش‌های كامپیوتر است و ممكن است انواع خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها در هنگام كار كردن روی آن بریزد. بسیاری از جرم‌ها به انگشتان شما چسبیده و از این طریق وارد كیبورد شما می‌شوند.


يکشنبه 20/2/1388 - 16:14
جام جم آنلاین: در فصل بهار درخت نارنج به شكوفه می‌نشیند و گل سفید معطری می‌دهد كه به آن بهارنارنج می‌‌گویند و پزشكان متخصص تغذیه معتقدند این شكوفه‌های معطر خواص درمانی زیادی دارد. از بهارنارنج عرق تهیه می‌كنند كه طبیعت گرم داشته و مقوی جسم و روح است. این عرق اشتهاآوری قوی بوده و برای رفع ضعف اعصاب، غم و افسردگی مفید بوده و نشاط‌آور است و در تسكین ناراحتی‌های سینه و تپش قلب موثر است.


مداومت در مصرف بهارنارنج برای رفع بزرگی طحال مفید است و چنانچه به همراه آب كرفس مصرف شود جهت استخراج سنگ‌های كلیه و مثانه و خرد كردن آنها بسیار موثر است. مصرف این عرق هنگام بروز ناراحتی به افراد مبتلا به بیماری غش توصیه می‌شود. لذا وجود یك شیشه از آن در منزل لازم است.

خواص درمانی بهار نارنج به شرح زیر است.

-‌ نارنج در تحریك و تقویت عضلات قلب نقش اساسی داشته و در رفع نارسایی‌ها، ضعف قلب و ترومبوز بسیار موثر است.

-‌ نارنج دافع صفراست و سلول‌های كبدی را به كار و فعالیت واداشته و ضعف و نارسایی‌ آن را درمان می‌كند و سموم بدن را از عضلات خارج كرده و از بین می‌برد.

-‌ اگر آب نارنج را گرفته و معادل یك سوم حجم آن گلاب اضافه كنید و هر روز صورت خود را با آن بشویید سوراخ‌های صورت را مسدود كرده و پوست چهره را تقویت می‌كند.

-‌ چنانچه خلال نارنج را كوبیده و با آب میل كنید از استفراغ و تهوع جلوگیری كرده و انگل‌های معده و روده را از بین می‌برد.

- برای جلوگیری از خون دماغ پنبه را به آب نارنج آغشته كرده و در سوراخ‌های بینی بگذارید تا خون بند آید.

-‌ رب نارنج كه بر اثر جوشاندن و غلیظ كردن آب نارنج به دست می‌آید، تنها چاشنی خوبی برای ترش كردن غذاست بلكه یك مرهم ضد‌زخم و ضدمیكروب هم می‌باشد.

-‌ اگر موهای شما سست و شكننده است روزی دو مرتبه به آنها رب نارنج بمالید تا سخت و محكم شود.

-‌ برای پاك كردن لكه‌های قرمز و سیاه كه روی پوست صورت و بدن پیدا می‌شود بهتر است به رب نارنج نمك زده و روی پوست بمالید و بگذارید تا خشك شود.

-‌ برای معالجه تورم گلو از غرغره آب نارنج بهره برده و اگر دچار درد سینه، سرفه و سردرد ناشی از گرمی هستید آب نارنج را با كمی نبات جوشانده و میل كنید.

-‌ پوست نارنج ضد یبوست است و برای معده‌‌هایی كه ترشی زیاد دارند بهترین داروی موثر می‌باشد و مربای آن نیز هاضم غذا بوده و خواص بهارنارنج را دارد.

-‌ مربای بهارنارنج نیز مقوی معده می‌باشد و ضد تشنج بوده و سكسكه را درمان می‌كند.

توجه: زیاده‌روی در خوردن بهارنارنج بویژه در ناشتا كبد را ضعیف می‌كند و موجب ضعف معده می‌شود. زیاد بوییدن بهارنارنج نیز بی‌خوابی می‌آورد و چنانچه عرق آن بیش از یك سال در شیشه بماند خاصیت خود را از دست داده و زود فاسد شده و كپك می‌زند. لذا این عرق در شیشه‌های مات محفوظ‌تر می‌ماند.

دكتر مهرانگیز توتونچی


يکشنبه 20/2/1388 - 16:5
جام جم آنلاین: آنتی اكسیدان‌ها انواع خاصی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنزیم‌ها هستند كه بدن را در برابر بیماری‌ها و مشكلاتی از قبیل سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی، آرتروز و آب مروارید محافظت می‌كنند. آنتی اكسیدان‌ها، در واقع مواد ارزشمندی محسوب می‌شوند كه در مقابل رادیكال‌های آزاد كه برای سلامتی مضر هستند از بدن محافظت می‌كنند و آنها را پیش از این‌كه بتوانند سلول‌های سالم را مورد حمله قرار دهند و موجب صدمات شوند، خنثی می‌كنند. 


اگرچه آنتی‌اكسیدان‌ها در مواد مختلفی وجود دارند، اما پژوهشگران گروه مهندسی صنایع غذایی پژوهشكده توسعه صنایع شیمیایی ایران وابسته به جهاددانشگاهی برای اولین بار در دنیا موفق به استخراج و خالص‌سازی آنتی اكسیدان ضد سرطان EGCG از برگ سبز چای ایرانی با استفاده از امواج ماوراء صوت شدند. این آنتی‌اكسیدان كه دارای خواص درمانی و غذایی معجزه آسایی است می‌تواند در تولید محصولات غذایی سودمند، مواد بهداشتی آرایشی و داروهای با فناوری نوین كاربرد داشته باشد.

همه سلول‌های بدن حاوی اتمی‌ با هسته بار مثبت و الكترون‌های با بار منفی به دور آن هستند. وقتی كه بدن در معرض آلودگی هوا، دود سیگار، مواد شیمیایی، آفت‌كش‌ها، الكل، داروها، دودهای سمی، غذاهای سرخ شده، چربی‌های غیراشباع و غیره قرار می‌گیرد، الكترون‌ها می‌توانند از مدار خود خارج شوند. در این حالت، اتمی ‌كه الكترون از دست داده است، ناپایدار می‌شود و سعی می‌كند تا از اتم‌های نزدیك به خود الكترون بگیرد تا جایگزین الكترون از دست رفته نماید و در نتیجه واكنش‌های زنجیره‌ای اتفاق می‌افتند. رادیكال‌های آزاد، هر یك از اتم‌ها و یا مولكول‌هایی هستند كه دارای الكترون جفت نشده باشند. واكنش‌های زنجیره‌ای كه به وسیله الكترون‌های جفت نشده انجام می‌شوند می‌توانند رادیكال‌های آزاد را به جریان خون بفرستند و احتمالا سرطان، بیماری‌های قلبی و غیره را به وجود آورند. به‌طور كلی بیشتر از 50 ‌‌بیماری وجود دارد كه رادیكال‌های آزاد در آنها نقش دارند.

به گفته مهندس عباس جعفری جید، مسوول طرح استخراج آنتی اكسیدان ضدسرطان از برگ چای، رادیكال‌های آزاد می‌توانند در ابتدا به غشاءهای سلولی سپس به ساختارهای درون سلولی مانند میتوكندری و هسته و در انتها بهDNA آسیب برسانند و موجب موتاسیون ‌شوند كه این موتاسیون می‌تواند باعث بروز سرطان شود. غشاءهای سلولی آسیب دیده براحتی به ویروس‌ها اجازه ورود به بدن را می‌دهند. در جریان خون نیز رادیكال‌های آزاد به رگ‌های خونی آسیب می‌رسانند.

جعفری جید می‌افزاید: آنتی‌اكسیدان‌ها به ترمیم آسیب‌های وارد شده به بدن به وسیله این رادیكال‌های آزاد به 2 روش كمك می‌كنند. اول این كه این مواد در مرحله اول از تشكیل رادیكال‌های آزاد در بدن جلوگیری می‌كنند و در مراحل بعدی نیز تاثیر آنها را روی بدن و بروز مشكلات برای سلامتی را كاهش می‌دهند.

مكانیسم اثر این آنتی‌اكسیدان‌ها به این ترتیب است كه با دادن اتم هیدروژن به رادیكال آزاد تشكیل شده، از گسترش واكنش‌های زنجیره‌ای اكسیداسیون جلوگیری می‌كنند، به این ترتیب كارایی و درجه تاثیر یك آنتی‌اكسیدان، بسهولت جدا شدن اتم هیدروژن از آن مربوط می‌شود.

استخراج دارو از چای

خصوصیات دارویی چای غالبا به كاتچین‌های آن (یكی از مهم‌ترین مواد موجود در چای سبز و چای سیاه) نسبت داده می‌شود. كاتچین‌های چای شامل آنتی‌اكسیدان‌های EGCG ،ECG ،EGC و EC هستند. در میان این آنتی‌اكسیدان EGCG بیشترین مقدار را داراست و قدرت آن 100 برابر ویتامینC و 25 برابر ویتامینE است.

به گفته جعفری جید عصاره برگ سبز چای و بخصوص EGCG در بیماریهای عصبی از نابودی سلول‌های عصبی جلوگیری می‌كند. این ماده تاكنون بر سلول‌های سرطانی پوست، سیستم لنف و پروستات در انسان و حیوان مورد آزمایش قرار گرفته است و استفاده از آن به صورت خارج از بدن (Invitor)، به مرگ سلولی برنامه‌ریزی شده در سلول‌های سرطانی منجر می‌شود، ولی روی سلول‌های عادی تاثیری ندارد. چون مواد شیمی‌درمانی مورد استفاده در درمان سرطان در حال حاضر، سلول‌ها را با مكانیسمی ‌غیر از مرگ سلولی برنامه‌ریزی شده از میان می‌برند، بنابراین EGCG می‌تواند یك ماده ایده‌آل برای شیمی‌درمانی باشد، چون دارای اثرات جانبی كم بوده و یا اصلا اثر جانبی نداشته باشد.

البته به اعتقاد جعفری جید به دلیل این‌كه اولاً باید مقادیر زیاد چای به منظور استفاده از اثرات درمانی آن استفاده شود و ثانیاً این‌كه چای حاوی كافئین می‌باشد كه اثرات نامطلوب بر سیستم قلبی عروقی می‌گذارد و در عین حال اثرات موتاژنیك دارد، نمی‌توان چای سبز زیاد مصرف كرد. بنابراین لزوم جداسازی كافئین از برگ سبز چای استخراج و تولید عصاره آنتی اكسیدانی از برگ سبز چای مشخص می‌شود.

موثر، ایمن و طبیعی

از عصاره برگ سبز چای و بخصوص EGCG در مواد آرایشی برای مثال محافظ‌ در برابر نور خورشید به منظور جلوگیری یا كاهش میزان آسیب به بافت‌ها در اثر رادیكال‌های آزاد استفاده می‌شود. قرار گرفتن در معرض نورUV ، باعث افزایش تعداد رادیكال‌های آزاد در پوست می‌شود كه می‌تواند باعث آسیب به DNA شود. رادیكال‌های آزاد به فرآیند پیر شدن، تحلیل رفتن در اثر بیماری‌های مزمن نظیر بیماری‌های قلبی، التهاب مفاصل و سرطان مربوط می‌شود. 
آنتی اكسیدان موجود در برگ سبز چای ایرانی ماده‌ای ارزشمند محسوب می‌شود كه از بدن در برابر انواع رادیكال‌های آزاد محافظت می‌كند

ویتامین E می‌تواند به ترمیم پراكسید لیپیدهای به وجود آمده به وسیله رادیكال‌های آزاد كمك كند اما از به‌وجود آمدن آنها جلوگیری نمی‌كند. ملاتونین می‌تواند از تأثیرات رادیكال‌های هیدروكسید جلوگیری كند اما نمی‌تواند رادیكال‌های اكسیژن را به دام بیندازد. كاتچین‌های برگ سبز چای نه تنها می‌توانند از پراكسیداسیون لیپیدها جلوگیری كنند بلكه می‌توانند رادیكال‌های هیدروكسید و اكسیژن را به دام بیندازند.

علاوه بر خصوصیات فوق، عصاره برگ سبز چای و به خصوص EGCG در داروسازی، مواد آرایشی، روغن‌های ضروری و پلاستیك‌ها برای بسته‌بندی غذا به‌طور گسترده‌ای كاربرد دارند. هیدروكسی آنیزول‌بوتیله (BHA) كه یك آنتی‌اكسیدان مصنوعی است، پركاربردترین آنتی‌اكسیدان در جهان است؛ اما به دلیل خصوصیت سرطان زایی آن، كاربرد آن در بسیاری از كشورها محدود و ممنوع شده است. توكوفرول (ویتامین E) یك آنتی‌اكسیدان از منابع طبیعی است. این ماده سرطان‌‌زا نیست، اما خصوصیت چربی دوستی آن، كاربردش را محدود می‌كند. بنابراین، نیاز به آنتی‌اكسیدان‌های موثر، ایمن و طبیعی احساس می‌شود. 

ایجاد تحول در صنعت چای كشور

مطالعات نشان می‌دهند پلی فنل‌های ضد التهابی موجود در عصاره برگ سبز چای، بعضی از اثرات مضر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش را كاهش دهد. خصوصیات معجزه‌آسای برگ سبز چای و عصاره آن موجب شد، پژوهشكده توسعه صنایع شیمیایی ایران وابسته به جهاددانشگاهی اقدام به انجام طرح استخراج آنتی‌اكسیدان ضدسرطان EGCG در مقیاس آزمایشگاهی و بنچ (مقیاس بین نیمه صنعتی و آزمایشگاهی) كند. در این تحقیق آنتی‌اكسیدان EGCG جهت مصارف غذایی، بهداشتی ‌ آرایشی و دارویی استخراج و خالص‌سازی شد.

به گفته جعفری جید، در این تحقیق از برگ سبز چای ایرانی موجود در باغ‌های چای كشورمان در منطقه فومنات استفاده شده است. این نوع از برگ سبز چای بیشتر، از گونه camellia sinesis بوده كه دارای سر شاخه‌های كوچك به رنگ سبز تیره است. مقدار كل كاتچین‌های برگ سبز چای ایرانی در 3 فصل برداشت بهار، تابستان و پاییز استخراج و اندازه‌گیری شد. سپس از سوی 4 حلال استن، استونیتریل، اتانول و آب در دماها و درصدهای حجمی‌مختلف حلال، مقدار كاتچین‌های برگ سبز چای استخراج و اندازه‌گیری شد. تا شرایط بهینه دمایی و حلالی جهت استخراج حداكثر میزان كاتچین تعیین شود. در نهایت توسط امواج ماوراء صوت اقدام به خالص‌سازی آنتی‌اكسیدانEGCG و تولید عصاره آنتی‌اكسیدانی ضد سرطانی غنی از EGCG می‌شود.

جعفری جید درخصوص امواج اولتراسونیك كه در این تحقیق استفاده شده است می‌گوید: این امواج، امواج صوتی اطلاق می‌شود كه فركانس آنها بیشتر از حداكثر فركانس قابل شنیدن گوش انسان باشد (یعنی F>16KHZ). این امواج می‌توانند به‌عنوان آسیاب كننده مواد گیاهی به كار روند.

استخراج با كمك حلال از مواد خشك شده یك فرآیند 2 مرحله‌ای می‌باشد كه شامل: خیساندن مواد گیاهی در حلال به منظور كمك به متورم شدن و فرآیند آب‌گیری وانتقال جرم تركیبات قابل حل از ماده به حلال به وسیله نفوذ و فرآیندهای اسمزی می‌شوند.

امواج ماوراء صوت به متورم شدن و هیدراته‌شدن كمك می‌كنند، لذا به افزایش قطر حفره‌ها در دیواره سلولی منجر می‌شوند كه این امر به فرآیند نفوذ و انتقال جرم كمك می‌كند. هردو مرحله فوق در برابر امواج ماوراء صوت حساس هستند.

امواج ماوراء صوت اندیس تورم را كه عبارت است از جذب آب به وسیله ماده گیاهی، در طی قرار دادن در معرض امواج ماوراء صوت افزایش می‌دهند. مقدار استخراج تحت شرایط امواج ماوراء صوت بسیار بیشتر از هم زدن مكانیكی می‌باشد. افزایش میزان تورم در بافت گیاهی در بعضی موارد می‌تواند دیواره‌های سلولی را بشكند كه به فرآیند استخراج كمك می‌كند. استفاده از میله‌های صوتی كه به طور مستقیم وارد مخلوط واكنش می‌شوند، از موثرترین روش‌های انتقال انرژی صوتی می‌باشد كه در این طرح از این روش استفاده شده است.

در حال حاضر بیش از 40 محصول بر پایه برگ سبز چای در سطح دنیا به بازار عرضه شده است. امید است با دستیابی به این فناوری و وفور ماده اولیه (برگ سبز چای) در كشور، ایران به یكی از بزرگ‌ترین صادركنندگان محصولات سودمند غذایی و تولید دارویی و بهداشتی ‌ آرایشی بر پایه برگ سبز چای ایرانی تبدیل شود.

استخراج این آنتی‌اكسیدان از برگ سبز چای ایرانی و كاربرد آن در محصولات غذایی، دارویی و بهداشتی آرایشی در قالب طرحی به سرپرستی مهندس عباس جعفری‌جید و با همكاری مهندس علی ذاكری و مهندس علی ضیاءالدینی انجام شده است و می‌تواند تحول شگرفی در صنعت چای كشور ایجاد كند.

بهاره صفویيکشنبه 20/2/1388 - 16:4