تعداد مطالب : 98
تعداد نظرات : 47
زمان آخرین مطلب : 3115روز قبل

در این مقاله شما با نرم افزارهایی آشنا می شوید كه می توانند Spyware و Adware را از كامپیوتر شما پاك كرده و در ضمن مجانی نیز هستند. این نرم افزارها به شما كمك خواهند كرد سیستمی را كه آلوده شده است از این نرم افزار های مزاحم پاك كرده در عین حال جلوی ورود Spyware ها را به كامپیوتر شما می گیرند. بنابراین این نرم افزارها محافظ خوبی برای كامپیوتر شما خواهند بود.

Ad _ Aware

این نرم افزار محصولی از Lavasoft است و یكی از معروفترین Anti Spyware های دنیاست و در مجلات كامپیوتر بارها به عنوان نرم افزار حفاظتی برجسته شناخته شده است.

این نرم افزار توسعه یافته و قویتر شده است با قدرت مسدود كردن در آن واحد برای افراد حرفه ای گزینه خوبی است.

Microsoft Windows Anti Spyware Beta

نسخه بتای Anti Spyware مایكروسافت یك تكنولوژی امنیتی است كه به كاربران ویندوز كمك می كند تا از سیستم خود در برابر Spyware ها و نرم افزارهای ناخواسته دیگر محافظت كنند. Spyware های شناخته شده در كامپیوتر شما را شناسایی كرده و از بین می برد. كه این به كمتر شدن آثار منفی كه بوسیله Spyware بوجود می آید مانند كند شدن سیستم، پنجره های مزاحمی كه مدام باز می شوند، تغییرات ناخواسته در تنظیمات اینترنت و استفاده ناخواسته از اطلاعات محرمانه شما كمك می كند. Spyware ها، با بیش از 50 روش می توانند وارد كامپیوتر شما شوند. بنابراین یك محافظت مداوم از كامپیوتر لازم است.

 

Spybot Search And Destroy

این نرم افزار می تواند انواع مختلف Spyware را شناسایی و از بین ببرد. Spywareها كمی جدیدتر از آن هستند كه برنامه های ضد ویروس بتوانند  آنها را شناسایی كنند و از بین ببرند.

اگر تحركات جدید و غیر عادی در مرورگر (مانند اینترنت اكسپلورر، فایر فاكس و ...) مشاهده كردید احتمالاً به Spyware آلوده شده اید. اما حتی اگر در ظاهر هم چیزی مشاهده نمی كنید باز هم ممكن است سیستم شما آلوده شده باشد زیر بسیاری از Spyware ها بی سر و صدا تحركات شما را در اینترنت جمع آوری می كنند تا از آنها را برای استفاده های تبلیغاتی به فروش برسانند. این نرم افزار مجانی است بنابراین دانلود و نصب آن ضرری ندارد.

 

Ewio Security Suite (Free Version              

Ewio یك كاوشگر تراجان است كه تراجان ها، كرمهایkeylogger، backdoor، شماره گیرها و Spywareها شناسایی و از بین می برد. این نرم افزار در ویندوز 2000 و XP قابل اجراست. با این نرم افزار می توانید بدون ترس از كوكی های جاسوس، صفحات مزاحم و پنجره های تبلیغاتی در اینترنت به گشت گذار بپردازید.

 

a2 Free                                   

 (a به توان 2) a2، یك مكمل برای نرم افزارهای ضد ویروس و فایروال ها در ویندوز است. نرم افزارهای ضد ویروس برای شناسایی ویروسهای كلاسیك طراحی شده اند. بسیاری از این آنتی ویروسها در شناخت نرم افزارهای دردسرساز ضعف دارند. a2 برای پركردن این خلاء امنیتی ساخته شده است.

 

Abtrusion Protectory Personal Edition

این نرم افزار ویروسها و ابزارهای نفوذگری (هك) را متوقف می كند. و احتیاج به update كردن بانك اطلاعاتی ویروس آن نیست و شما را در برابر آخرین ویروسها محافظت می كند. و از اجرای نرم افزارهای نامطمئن جلوگیری می كند.

 

Keyloger Hunter

این نرم افزاری است كه نرم افزارهای مانیتور كی برد را شناسایی می كند.

 

Ad_ aware Standard Edition

Ad_aware هم یك نرم افزار دیگر است كه دارای حفاظت پیشرفته می باشد.

and.doxdesk_ Find Unsolicited Commercial Software

and.doxdesk یك سایت اینترنتی می باشد كه به صورت online كامپیوتر شما را كاوش می كند.

سه شنبه 17/9/1388 - 10:22

هشدار: سرویس های رایگان ایمیل فقط برای ارسال اطلاعات شخصی مناسب هستند. ولی نباید برای ارسال اطلاعات حساس از آنها استفاده كنید.

جذابیت سرویس های پست الكترونیك رایگان

بسیاری از ارائه دهندگان خدمات اینترنتی (از قبیل یاهو ، هات میل، جی میل) سرویس ایمیل رایگان را هم ارائه می كنند. این سرویس های پست الكترونیك معمولاً برای شما تسهیلاتی فراهم می كنند تا از طریق مرورگر خود به ایمیلتان دسترسی پیدا كنید. به غیر از مزیت مالی كه رایگان هستند دارای مزایای زیر نیز هستند:

 • سهولت دسترسی- چون از هر كامپیوتری می توانید به حساب كاربری خود دست پیدا كنید. این مزیت زمانی بیشتر خود نمایی می كند كه به كامپیوتر خود دسترسی دائم ندارید.
 • ویژگی های قابل رقابت - به علت رقابت سختی كه میان ارائه دهندگان خدمات پست الكترونیكی رایگان وجود دارد آنها دائم در حال افزایش و بهبود خدمات خود از قبیل افزایش فصای ذخیره سازی، فیلتر های قدرتمند مبارزه با اسپم ها (نامه های ناخواسته یا هرز نامه ها)، حفاظت در برابر ویروس ها و فونت ها و گرافیك جذاب هستند.
 • قابلیت های دیگر - اكنون این سرویس دهندگان خدمات دیگری غیر از ارسال و دریافت ایمیل را به امكانات خود اضافه كرده اند. مثلاً سرویس چت یا پیغام صوتی و مانند آن.

همینطور یك ایمیل رایگان ابزار مناسبی برای كم كردن نامه های نا خواسته یا همان هرزنامه است. و معمولاً افرادی كه دارای فعالیت اینترنتی حرفه ای هستند برای جلوگیری از دریافت ایمیل های ناخواسته و كم كردن تعداد آنها یك ایمیل رایگان هم دارند  كه برای كار هایی مانند درخواست سرویس های رایگان اینترنتی، خرید آنلاین، عضویت در انجمن ها و... از این ایمیل خود استفاده می كنند، تا ایمیل های ناخواسته را به سمت این سرویس ها هدایت كرده و به راحتی حذف كنند.

استفاده از سرویس های ایمیل رایگان چه خطراتی دارد؟

اگر چه سرویس های رایگان پست الكترونیك مزایای زیادی دارند، اما نباید از آنها برای ارسال اطلاعات مهم و حساس استفاده كرد. و چون شما از یك سرویس رایگان استفاده می كنید ارائه دهنده این خدمات تعهد چندانی در قبال اطلاعات شما كه بدست افراد نا اهل بیفتد ندارد. بعضی از خطرات این سرویس ها عبارتند از:

 • امنیت - اگر رمز عبور شما به صورت یك متن ساده ارسال شود احتمال اینكه به سادگی شخصی آنرا بدست بیاورد وجود دارد. اگر یك وب سایت از سیستم پنهان كردن اطلاعات SSL استفاده می كند باید از آن استفاده كنید. اگر می خواهید بدانید آیا این ویژگی وجود دارد یا خیر باید بدنبال گزینه ای به نام Secure Mode باشید یا در آدرس اینترنتی به جای http از https استفاده كنید.
 • حریم خصوصی - شما برای سرویس رایگانی كه دریافت می كنید پولی نمی پردازید، اما ارائه دهنده این خدمات باید به گونه ای هزینه آن را جبران كند. یك راه بدست آوردن درآمد فروش فضا های خالی در صفحات برای تبلیغات و یك راه هم فروش اطلاعات است. بنابراین در هنگام ساخت ایمیل جدید باید قسمت Privacy Policy یا Terms of use را مطالعه كنید. و مطمئن شوید آنها اطلاعاتی از قبیل دفترچه آدرس های پست الكترونیك یا هر اطلاعاتی كه مربوط به شماست را به دیگران نخواهند داد. بنابراین اگر یك ایمیل كاری دارید و آنرا به گونه ای تنظیم كرده اید كه یك كپی از پیغام های شما برای ایمیل رایگان شما هم فرستاده شود، بهتر است آنرا با صاحب كار خود در میان بگذارید و از ا و اجازه بگیرید. تا متهم به سرقت اطلاعات نشوید.
 • قابلیت اعتماد - هر چند این ویژگی وجود دارد كه از هر كامپیوتری می توانید ایمیل خود را چك كنید ولی  باید مطمئن شوید حساب كاربری شما هر وقت به آن احتیاج دارید در دسترس است. همانطور كه گفتیم در هنگام ثبت نام قسمتی وجود دارد به نامTerms of Service كه از شما می خواهد تمام شرایط خدمات دهنده را بخوانید و در صورت موافقت آنرا تأیید كنید. این قسمت اطلاعات مفیدی درباره ویژگی های این سرویس می دهد. مثلاً بعضی از سرویس های رایگان اگر برای مدت طولانی از خدمات آنها استفاده نكنید، حساب كاربری شما را غیر فعال می كنند. در این صورت باید بدانید آیا امكان بازیابی اطلاعات و  دفترچه آدرس خود را دارید یا همه آنها را از دست خواهید داد.همچنین ارائه دهندگان خدمات پست الكترونیكی در ساعاتی از شبانه روز كامپیوتر های خود را سرویس می كنند. این زمان معمولاً طوری انتخاب می شود كه اكثر كاربران در خواب هستند حال اگر از نظر موقعیت جغرافیایی زمان اوج كاری شما همزمان با زمان سرویس كامپیوتر ها (در آن كشور نیمه شب باشد.) باشد بهتر است از آن مطلع باشید.

نویسنده:  یزدی مقدم

 

سه شنبه 17/9/1388 - 10:18

با كمك VoIP شما می توانید از اینترنت به عنوان یك خط تلفن استفاده كنید. چنین خدماتی بسیار جالب و مقرون به صرفه است ولی در عین حال برای استفاده از آن مسائل امنیتی وجود دارد كه بهتر است از آن با خبر باشید.

پروتكل انتقال صدا از طریق اینترنت یا VoIP چیست؟

انتقال صوت از طریق اینترنت ( VoIP ) به شما اجازه می دهد از طریق اینترنت یك ارتباط تلفنی داشته باشید. در این روش به جای استفاده از خطوط آنالوگ قدیمی ( یا همان سیم تلفن ) صدا به صورت دیجیتال بوسیله اینترنت سرعت بالا منتقل می شود. خدمات دهندگان روش های مختلفی برای ارائه این سرویس دارند. ولی معمول ترین روش استفاده از تلفن های اینترنتی است كه بر اساس سوئیچ كار می كنند. در این روش شما هنوز یك خط تلفن و یك شماره تلفن دارید و برای برقراری تماس باید شماره گیری كنید. معمولاً یك مبدل برای استفاده از تلفن معمولی وجود دارد. بعضی از خدمات دهندگان VoIP این سرویس را مستقل از مكان در اختیار شما قرار می دهند و حتی در سفر می توانید تلفن خود را همراه با یك اینترنت پر سرعت داشته باشید.

منظور از امنیت برای VoIP چیست؟

چون این سرویس بر اساس اینترنت پر سرعت كار می كند بنابراین هر خطر امنیتی كه كامپیوتر شما را در اینترنت تهدید می كند می تواند برای این سرویس هم وجود داشته باشد. این تكنولوژی هنوز جدید است بنابراین بین خرابكاران رقابتی برای نوشتن و ایجاد ویروس های جدید وجود دارد. به عبارت دیگر خط تلفنی دارید كه نسبت به ویروس ها و بد افزار ها و هكر ها آسیب پذیر است. امكان قطع ارتباط و شنود مكالمات شما بوسیله افراد نا محرم، دستكاری Caller ID شما و دستیابی به اطلاعات محرمانه و مخدوش كردن ارتباط تلفنی وجود دارد. همچنین اگر از اینترنت پر سرعت خود برای كار هایی كه احتیاج به پهنای باند بالا دارند مانند دانلود فیلم، بازی كامپیوتری یا ... می تواند باعث بروز اختلال در VoIP شود.

البته این سیستم تلفن یك سری مشكلات ذاتی هم دارد. برخلاف تلفن های معمولی كه بدون نیاز به برق كار می كنند در سیستم تلفنی VoIP اگر برق قطع شود ممكن است تماس قطع شود. در این شرایط حتی تلفن های اضطراری هم در دسترس نیستند.

چگونه از خود حفاظت كنیم؟

 • نرم افزار VoIP خود را Update كنید. نرم افزاری كه برای VoIP استفاده می كنید همیشه احتیاج به نصب وصله های امنیتی دارد و یا باید نسخه جدیدتر آن نصب شود. به این كار معمولاً آپدیت Firmware می گویند. با این كار راه نفوذ خرابكاران را در برابر قسمت های آسیب پذیر شناخته شده سیستم سد می كنید.
 • از نرم افزار های امنیتی استفاده كنید و آنها را به روز كنید. آنتی ویروس ها معمولاً اكثر ویروس ها را شناسایی می كنند و از كامپیوتر شما حفاظت می كنند. هر چند خرابكاران مرتباً ویروس های جدید تری می نویسند. بنابراین باید مرتباً آنتی ویروس خود راUpdate كنید.
 • از قابلیت های امنیتی سرویس دهندگان استفاده كنید. بعضی از ارائه دهندگان خدمات VoIP از سیستمی استفاده می كنند كه ابتدا صدا را رمز نگاری می كند و سپس ارسال می كند. در این حالت امكان دسترسی به مكالمات شما بسیار مشكل تر می شود.
 • یك فایروال نصب كنید. یك فایروال خوب می تواند جلوی نفوذ اكثر خرابكاران را بگیرد. بعضی از سیستم های عامل مانند ویندوز خود دارای فایروال هستند ولی اكثر آنها غیر فعال هستند. بنابراین باید از فعال بودن آن اطمینان حاصل كنید. توجه داشته باشید كه فایروال هم مانند آنتی ویروس باید Updateشود.

نویسنده: علی یزدی مقدم

 

سه شنبه 17/9/1388 - 10:17

آیا زمان زیادی طول می كشد كه به سایت مورد علاقه خود دست پیدا كنید؟ احتمالاً مشكل از سروری كه آن سایت از آن استفاده می كند می باشد برای اطمینان از از اینكه مشكل از سرور است از تسهیلات PING در ویندوز 98 استفاده كنید. ping  یك برنامه كوچك است كه یك سیگنال 32 بیت به سرور وب سایت مذكور می فرستد، ping زمان مورد نیاز برای پاسخ دهی سرور را ثبت می كند برای فعال كردن ping به صورت زیر عمل می كنیم:

روی start>Run كلیك كنید در فیلد خالی تایپ كنید Command و سپس روی ok كلیك كنید در پنجره MS-DOS Prompt تایپ كنید: PING site name برای مثال تایپ كنید

PING www.yadbegir.com

در یك لحظه نتیجه ای ظاهر خواهد شد . اگر نتیجه كمتر از 300 میلی ثانیه بود نرمال است در حالیكه اگر نتیجه بیش از 400 میلی ثانیه باشد سرعت كم است.

اگر پیغام Request time ظاهر شد به این معنی است كه سرور آن وب سایت در یك ثانیه نتوانسته پاسخ دهد و در این صورت احتمالاً سرور خیلی كند است یا بر اساسی طراحی شده است كه به تست ping پاسخ ندهد و یا شما فراموش كرده اید كه نام  آدرس سرور را در setting دیالوگ باكس TCP/IP تعیین كنید.

 

سه شنبه 17/9/1388 - 10:12

یك وب سایت عادی یك آدرس اینترنتی مانند http://www.tebyan.com دارد. اگر توجه كرده باشید در بعضی از وب سایتها به قسمت www آدرس اینترنتی احتیاجی نیست و شما به سادگی می توانید مثلاً تایپ كنید http://tebyan.com تا به وب سایت tebyan.com برسید.

برای توضیح مطلب باید كمی با شماره IP، سرورهای وب و سرور نام دامنه آشنایی داشته باشید. یك سرور نام دامنه نام را به یك آدرس IP (شماره IP) ترجمه می كند. وقتی كه شما آدرسی مانند http://www.tebyan.com را در مرورگر خود تایپ می كنید. مرورگر شما (مثلاً اینترنت اكسپلور) با سرور نام دامنه ای كه از قبل برای آن تعریف شده است ارتباط برقرار می كند. اگر سرور نام دامنه شما قبلاً با این نام برخورد نكرده باشد به سرور نام دامنه com. متصل می شود و پیغامی برای شناسایی tebyan.com  می فرستد. در صورت شناسایی این نام سرور نام دامنه به سرور نام tebyan.com متصل می شود و این بار پیغامی برای شناسایی www.tebyan.com می فرستد. اگر سرور نام tebyan دارای فهرستی برای پیشوند www بود.شماره IP برای www.tebyan.com به مرورگر شما ارسال میكند. و مرورگر شما به این IP متصل می شود.

در وب سایتهای بزرگ برای آدرسهای IP مختلف ماشینهای مختلف را مشخص میكنند مثلاً برای Ftp یك شماره IP داریم و برای www یك شماره IP و برای Telnet یك شماره IP كه هر كدام ترافیك خاص خود را دارد بنابراین یك وب سایت بزرگ كه ترافیك بالایی دارد هر شماره IP را به یك ماشین اختصاص می دهند و برای وب سایتهای كوچك همه شماره IP ها به یك ماشین اختصاص می یابند.

البته همه این كارها را مدیر شبكه آن وب سایت انجام می دهد كه برای وب سایتهای معمولی صاحب یك وب سایت حتی مدیر شبكه خود را نمی شناسد و نمی داند كه او چگونه این كار را انجام داده است.

در مواردی كه یك وب سایت بدون www كار می كند این بدان معناست كه مدیر شبكه آن وب سایت تصمیم گرفته است، كه برای این نام دامنه پیشوندی قرار ندهد.

سه شنبه 17/9/1388 - 10:10

اولین قدم برای ایجاد یك وب سایت اینترنتی تهیه یك وب هاست مناسب است هاست در لغت به معنای میزبان است و كسی كه در قبال دریافت مبلغی هاستینگ یا میزبانی سایت شما را قبول می كند در حقیقت قسمت از هارد دیسك كامپیوتر خود را در اختیار شما قرار می دهد. ولی ارزیابی خدمات یك هاست مناسب نسبت به قیمت آن بسیار مشكل است و به همین دلیل سوء استفاده های زیاد از كمبود دانش عمومی در این زمینه می شود لذا بر آن شدیم برای افرادی كه می خواهند یك هاست مناسب پیدا كنند سؤالاتی را تهیه كنیم تا از میزبان خود بپرسند و اطلاعات لازم را برای مقایسه جمع آوری كنند:

1ــ پشتیبانی فنی آنها در چه سطحی است؟ چه زمانی از شبانه روز در دسترس هستند؟ آیا همه این خدمات مجانی است یا هزینه اضافی باید پرداخت شود.

2ــ سطح امنیت آنها در چه سطحی است؟ برای جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز به سایت شما چه ضمانتی دارند و آیا در صورت بروز این امر خسارت آنرا پرداخت می كنند.

3ــ چه میزان فضا در اختیار شما قرار می دهند حداقل فضای مورد نیاز 30MB است ولی اگر وب سایت شما رشد خوبی داشته باشد به زودی به 100MB احتیاج خواهید داشت بنابراین قیمت فضا را بررسی كنید.

4ــ آیا برای ثبت دومین هزینه اضافی باید پرداخت كنید؟

5ــ آیا امكاناتی برای مدیریت وب سایت در اختیار شما قرار می دهند؟

6ــ چند تا آدرس پست الكترونیكی و با چه پروتكلی در اختیار شما قرار می گیرد و برای داشتن تعداد بیشتری پست الكترونیكی یا email آیا باید هزینه اضافی پرداخت كنید؟

7ــ هزینه پهنای باند چقدر است همانند فضا، پهنای باند شما هم با رشد وب سایت در حال افزایش است بنابراین هزینه ها را برای مقادیر بالای پهنای باند مقایسه كنید شاید برای شروع 500mB پهنای باند ماهیانه كافی باشد ولی به مرور نیاز شما به حد گیگابایت در ماه می رسد و نیاز به پهنای باند زیادی دارید به خصوص اگر از تصویر و گرافیك زیاد استفاده می كنید حال اگر فایل های صوتی و تصویری یا به اصطاح چند رسانه ای روی وب سایت خود قرار دهید كه پهنای باند بسیار زیادی احتیاج خواهید داشت. بنابراین سعی كنید هزینه پهنای باند بالا را در آینده در نظر بگیرید. چون بعضی شركتها برای پهنای باند پایین هزینه های كمی را اعلام می كنند ولی زمانی كه ترافیك وب سایت شما زیاد شد هزینه بسیار زیاد از شما دریافت می كنند.

8ــ آیا قرارداد شما به گونه ای هست كه هر وقت خواستید هاست خود را عوض كنید؟ آیا در این صورت از شما مبلغی به عنوان جریمه نگه می دارند یا اصلاً مانده مبلغ شما را باز می گردانند؟

9ــ چه چیزی آنها را از شركتهای رقیب برجسته می كند؟ آیا خصوصیات ویژه ای دارند؟ فضا و پهنای باند اضافی در اختیار شما قرار می دهند؟ پشتیبانی فنی آنها كافی است؟ و ...

در انتها خدمتتان عرض می كنم كه انتخاب صحیح یك هاست مناسب بسیار مهم است چون تا مدتها باید با آنها سر و كله بزنید و به آنها نیاز خواهید داشت بنابراین مواظب باشید در تله ای نیفتید كه مجبور باشید مدت طولانی با شرایط نامناسب سر كنید.

سه شنبه 17/9/1388 - 10:8

امروز استفاده از حافظه های فلش برای ذخیره و انتقال اطلاعات بسیار رایج است. اما این حافظه های فلش قابلیت هایی دارند كه هم استفاده از آنها را ساده می كند و هم مشكلات امنیتی بوجود می آورند.

خطر امنیتی حافظه های فلش چیست؟

حافظه های فلش كوچك، در دسترس، ارزان و قابل حمل و نقل هستند آنهم به سادگی قرار دادن در جیب شلوار. همه این مزایا سبب شده است كه این حافظه ها برای نقل و انتقال اطلاعات از كامپیوتری به كامپیوتر دیگر بسیار محبوب و مرسوم باشند اگر چه همه این خاصیت ها آنها را برای خرابكاران كامپیوتری و ویروس ها جذاب كرده است.

یك راه خرابكاری آلوده كردن كامپیوتر با اتصال حافظه فلش به آن است. به طوریكه بعد از اتصال حافظه فلش با كد های مخرب یا بد افزار ها آلوده می شود. حال اگر این فلش آلوده را به كامپیوتر دیگری متصل كنید، بلافاصله بد افزار ها فعال می شوند و آن كامپیوتر را هم آلوده می كنند. هر چند  ممكن است این كامپیوتر هم خود به ویروس ها یا بد افزار های دیگری آلوده باشد. آنگاه احتمالا حافظه فلش شما باز هم آلوده تر خواهد شد. و این روند همچنان ادامه دارد، تا اینكه فلش شما تبدیل به كلكسیونی از بد افزار ها و ویروس ها می شود.

ممكن است بعضی از خرابكاران از حافظه USB مستقیماً برای دزدی اطلاعات استفاده كنند. اگر یك خرابكار دسترسی فیزیكی به كامپیوتر شما داشته باشد می تواند اطلاعات حساس را مستقیماً به USB منتقل كند. حتی كامپوتری كه خاموش است می تواند آسیب پذیر باشد. چون حافظه كامپیوتر تا چند دقیقه بعد از خاموش شدن بدون اینكه به برق وصل باشد فعال باقی می ماند. و اگر در این هنگام خرابكاری یك حافظه USB برنامه ریزی شده را به كامپیوتر متصل كند می تواند حافظه كامپیوتر را كپی كند كه شامل: رمز عبور، كلید های رمز گذاری و اطلاعات مهم می شود. قربانیان این خرابكاری ها ممكن است حتی متوجه نشوند كه از كامپیوتر آنها سرقت اطلاعات صورت گرفته است.

و یكی از آشكارترین خطرات حافظه های USB این است كه به راحتی دزدیده یا گم می شوند. بنابراین داشتن پشتیبان از فایل های مهم حافظه USB بسیار مهم است. چون گم كردن آن مساوی از دست دادن اطلاعات مهم خواهد بود. و اگر اطلاعات مهم حافظه فلش خود را رمز گذاری نكنید ممكن است هر كسی به اطلاعات آن دست پیدا كند.

چگونه می توانید از اطلاعات خود حفاظت كنید؟

برای حفاظت اطلاعات خود روی درایو USB یا كامپیوتری كه درایو USB به آن متصل می شود كار های زیر را انجام دهید.

 • از روش های امنیتی استفاده كنید- از پسورد و رمز گذاری اطلاعات استفاده كنید. و مطمئن شوید از اطلاعات خود پشتیبان گیری كرده اید، تا در صورت گم شدن حافظه فلش تان دچار دردسر نشوید.
 • حافظه فلش كاری را از حافظه شخصی جدا نگه دارید- از حافظه فلش شخصی خود برای كامپیوتر سازمانی كه در آن فعالیت می كنید استفاده نكنید. و همینطور از حافظه فلشی كه حاوی اطلاعات سازمانی است روی كامپیوتر خود استفاده نكنید.
 • از نرم افزار های امنیتی استفاده نكنید و آنها را به روز نگه دارید- از یك فایر وال، آنتی ویروس و یك آنتی اسپای ویر (Anti Spy Ware ) استفاده كنید. تا آسیب پذیری كامپیوتر خود را در برابر حملات كاهش دهید. همچنین باید این نرم افزار ها را با افزودن وصله های امنیتی به روز نگه دارید.
 • هیچگاه از یك حافظه USB ناشناخته استفاده نكنید- اگر یك حافظه USB مشكوك یا ناشناخته را می خواهید استفاده كنید اول آنرا به افراد متخصص سازمان خود در زمینه IT بدهید تا آنرا برای شما پاك سازی كنند. هیچگاه این گونه حافظه ها را از روی كنجكاوی یا بخاطر فایل های عكس و فیلمی كه روی آن قرار دارد به كامپیوتر خود متصل نكنید. چون معمولا فایل های جذاب به عنوان تله استفاده می شوند. ولی بوسیله آنها نرم افزار های مخرب وارد كامپیوترتان می شود.
سه شنبه 17/9/1388 - 10:3
بعضی ها ممكن است از رنگ بک گراند یا پشت صفحه ورود به ویندوز XP خوششان نیاید از آن جایی كه در كامپیوتر كار نشد وجود ندارد اگر مایل باشید این رنگ را هم می توانید تغییر دهید. البته رنگ پس زمینه به شرطی قابل دیدن است كه یك تصویر برای صفحه ورود تعیین نكرده باشید.
برای تغییر این رنگ در منوی Run برنامه Regedit را اجرا كنید و به مسیر زیر بروید
HKEY-USERS\DEFAULT\Control Panel\Colors
بهتر است قبل از هر تغییری از این قسمت یك نسخه پشتیبان تهیه كنید سپس در قسمت راست Background را پیدا و دو بار بر روی آن كلیك كنید مقدار آن به صورت سه عدد مجزاست كه بین آن ها فاصله است این سه عدد مقادیر G.R.B رنگ پس زمینه هستند كه به دلخواه تغییر دهید.
دوشنبه 16/9/1388 - 17:22
راهی جذاب و جالب برای کسانی که می خواهند اطلاعات کامپیوترشان مخفی بماند

به Run می رویم و بعد تایپ می کنیم diskmgmt.msc بر روی هارد مورد نظر راست کلیک کرده و...Change drive letter and paths را انتخاب بعد از آن نام درایو را Remove می کنیم.

نکته:
اطلاعات بر روی هارد شما قرار دارد و از بین نمی رود و فقط در my computer دیده -
نمی شود ولی در diskmgmt.msc دیده می شود.

برای دیدن دوباره ی هارد مورد نظر به همان محل رفته و drive letter را add می کنیم
دوشنبه 16/9/1388 - 17:19

نکات:
1. کار با رجیستری ویندوز ممکن است منجر به خرابی سیستم عامل کامپیوتر شما شود بنابراین کاملا با احتیاط و با دقت زیاد کار کنید
2- به بزرگ و یا کوچک بودن اسم فایلها توجه کنید.
3- در صورت نبودن فایل و یا پوشه ای، آنرا خودتان درست نمایید.

رجیستری ویندوز:
رجیستری از دو فایل با نامهای USER.DAT و SYSTEM.DAT تشکیل شده است. البته اگر شما عضو یک شبکه هستید، فایل دیگری تحت عنوان CONFIG.POL نیز وجود دارد. همه این 3 فایل، از نوع Hidden, System, ReadOnly هستند و در شاخه اصلی ویندوز قرار دارند.


فایل USER.DAT چیست ؟
این فایل برای ذخیره کردن اطلاعات User به کار می رود. هر زمان که شما از ویندوز خود خارج می شوید، سیستم به طور اتوماتیک یک نسخه پشتیبان از این فایل تهیه می کند. این فایل نیز، از نوع Hidden, System, ReadOnly و نام آن USER.DA0 می باشد. اگر به هر نحوی فایل USER.DAT خراب و یا پاک شود، سیستم از این فایل استفاده می کند.

فایل SYSTEM.DAT چیست ؟
از این فایل برای نگهداری اطلاعات مربوط به سیستم استفاده می شود. هر زمان که شما از ویندوز خود خارج می شوید، سیستم به طور اتوماتیک یک نسخه پشتیبان از این فایل تهیه می کند. این فایل نیز، از نوع Hidden, System, ReadOnly و نام آن SYSTEM.DA0 می باشد. اگر به هر نحوی فایل SYSTEM.DAT خراب و یا پاک شود، سیستم از این فایل استفاده می کند. نکته ای که در اینجا باید بدان اشاره شود، این است که در پارتیشن بوت شما، یک نوع دیگر از فایل SYSTEM.DAT تحت عنوان SYSTEM.1ST وجود دارد. این همان فایل رجیستری اولیه ساخته شده در حین نصب ویندوز است. اگر به هر دلیلی، هر 2 فایل SYSTEM.DAT و SYSTEM.DA0 خراب و یا پاک شود، ویندوز از این فایل استفاده می کند.

فایل CONFIG.POL چیست ؟
این فایل، پارامترهای انتخاب شده در برنامه System Policy Editor را در بر می گیرد.
تفاوت عمده ذخیره سازی داده ها در رجیستری:

باید توجه داشته باشید که تفاوت عمده ای میان ذخیره سازی اطلاعات در ویندوزهای 95/98/ME و ویندوزهای 2000/XP وجود دارد. در ویندوزهای 95/98/ME همان طور که گفته شد، رجیستری در دو فایل SYSTEM.DAT و USER.DAT ذخیره می شود. در حالی که در ویندوزهای 2000/XP، اطلاعات رجیستری در مجموعه ای از فایل های Hive (فایلهای کندویی) ذخیره می شوند.


فایلهای Hive چه فایل هایی هستند ؟

به بخشی از رجیستری که بر روی هارد ذخیره می شود و به صورت یک فایل می باشد، فایل Hive می گویند. در واقع می توان ساختار درختی رجیستری را به تعدادی کندو (همانند کندوهای زنبور عسل) تقسیم کرد. یک کندو بدنه ای گسسته از کلیدها، زیر کلیدها و اطلاعاتی هستند که در بالاترین سطح رجیستری در کنار یکدیگر دسته بندی می شوند. یک Hive از طریق یک فایل log. پشتیبانی می شود. به طور پیش فرض اکثر فایلهای Hive (نظیر Defualt، Security، Sam و System) در مسیر SystemRoot%System32Config% ذخیره می شوند. برای مشاهده کلیه فایلهای Hive، می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید.
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlhivelist
 
نحوه ویرایش کردن Registry


برخلاف فایلهای INI و فایلهایی نظیر CONFIG.SYS, AUTOEXEC.BAT که از نوع متنی بودند و شما می توانستید به راحتی آنها را باز کرده و مشغول به خواندن آنها شوید، فایلهای رجیستری به صورت دودویی (صفر و یک) یا همان باینری هستند و به همین دلیل است که شما دیگر نمی توانید این فایلها را با یک نرم افزار تایپ معمولی مثل Notepad بخوانید و یا آنها را تغییر دهید.
خوشبختانه، مایکروسافت برای حل این مشکل، یک نرم افزار جانبی تحت عنوان Registry Editor در ویندوز قرار داده است که ویرایش کردن فایلهای Registry را بسیار آسان می کند. برای اجرای این فایل می بایست از منوی استارت، گزینه Run را انتخاب کرده (و یا دو کلید Windows+R را فشار دهید)، سپس عبارت regedit را تایپ نموده و در نهایت کلید Enter را بزنید.
 چگونه یک نسخه پشتیبان از رجیستری تهیه کنیم ؟برای اینکه از رجیستری خود Backup بگیرید، می بایست پس از اجرا نمودن نرم افزار Registry Editor، گزینه Export را از منوی File انتخاب کنید. اگر که با رجیستری کار کردید و دیدید که اشتباها یک فایل را پاک کرده و یا نام آنرا تغییر دادید، می توانید بر روی فایل ایجاد شده (همان فایلی را که از طریق فرمان Export ذخیره کردید)، دوبار کلیک کنید و به سوالی که از شما می پرسد، جواب Yes دهید. دقت داشته باشید که پسوند فایلهای رجیستری، REG می باشد.


ذخیره و بازیابی رجیستری در ویندوز XP چگونه است ؟

در ویندوز XP، برای تهیه نسخه پشتیبان از فایلها، برنامه خاصی به نام Backup وجود دارد. برای اجرای این برنامه می توانید از دستور زیر استفاده نمایید:
برای حالتی است که شما از منوی استارت Classic در ویندوز XP استفاده می کنید.

Start > Programs > Accessories > System Tools > Backup

برای حالتی است که شما از منوی استارت New در ویندوز XP استفاده می کنید.
Start > All Programs > Accessories > System Tools > Backup

پس از اجرای نرم افزار، ویزارد آن ظاهر می شود. صفحه اول به شما خوش آمدگویی می کند. پس بر روی دکمه Next کلیک کنید تا به صفحه بعدی بروید.

?What do you want to do


برای تهیه نسخه پشتیبان
Back up files and settings

برای بازیابی فایلها
Restore files and settings
گزینه اول را انتخاب کرده و بر روی دکمه Next کلیک نمایید.

?What do you want to back up
با انتخاب کردن این گزینه، کلیه محتویات پوشه های My Documents و Favorites، تنظیمات Desktop و کوکی های شما ذخیره می شوند.


My documents and settings
این گزینه موارد گزینه قبل را برای یک کاربر خاص انجام می دهد.

Everyone"s documents and settings
این گزینه کلیه اطلاعات و داده های حیاتی کامپیوتر شما را ذخیره می کند و یک دیسکت سیستم نیز تولید می نماید تا هنگام خرابی کامپیوتر، بتوانید کامپیوتر خود را با این دیسکت راه اندازی کنید.

All information on this computer
این گزینه امکان انتخاب فایلهایی را که می خواهید از آنها نسخه پشتیبان تهیه نمایید، نشان می دهد.

Let me choose what to back up
گزینه چهارم را انتخاب کنید و بر روی دکمه Next کلیک نمایید.

در قسمت سمت چپ، گزینه Desktop > My Computer > System State را انتخاب کنید. همان طور که مشاهده می کنید، این گزینه شامل فایلهای Registry و COM+ Class Registration Database و Boot Files (فایلهای راه انداز سیستم) می باشد. پس از انتخاب کردن این گزینه، بر روی دکمه Next کلیک کنید.

در این صفحه نام فایل خود را در قسمت Type a name for this backup و محل مورد نظر را در قسمت Choose a place to save your backup انتخاب کنید. پس از اتمام کار، بر روی دکمه Next کلیک کنید.

بقیه مراحل کار مهم نمی باشند و بستگی به این دارد که شما چه می خواهید. اگر هم ناوارد هستید و نمی دانید که چه بکنید، می توانید فقط بر روی دکمه Next کلیک کنید. (برای اینکه گزینه ها، به بهترین صورت انتخاب شده اند!)

برای بازیابی فایلها، کافیست بر روی فایل ساخته شده دو بار کلیک کنید و مراحل تکمیل کار را طی نمایید.
 
 
دوشنبه 16/9/1388 - 17:16