تعداد مطالب : 1215
تعداد نظرات : 572
زمان آخرین مطلب : 322روز قبل

"ترنج" اپلیکیشنی در رابطه با خشونت علیه زنان و حقوق بانوان است که با آن می‌توانید علاوه بر درخواست کمک فوری در مواقع ضروری، مطالب و راهکارهای مهمی را نیز در زمینه حقوق بانوان آموزش ببینید.
 
 


 
"ترنج" می‌تواند یک کمک‌یار برای بانوانی باشد که به هر شکل، مورد خشونت قرار می‌گیرند. خشونت‌های خانگی، مزاحمت‌های خیابانی یا حتی آزارهای احتمالی در محل کار همگی از مواردی هستند که متاسفانه بانوان اطلاعات زیادی درباره‌ی آن ندارند. "ترنج" که حاصل تلاش گروهی از کارشناسان حقوقی و فعالان اجتماعی و حقوق زنان است به نوعی سعی به جبران این کمبود دارد و با ارائه‌ی اطلاعات و راه حل‌های ضروری سعی به تکمیل اطلاعات مخاطبان در این زمینه و کمک به آنها دارد. اگرچه امید سازندگان و البته امیدواریم که هرگز به چنین برنامه‌ای احتیاج نداشته باشید، اما با نصب این برنامه و مطالعه‌ی اطلاعات موجود در آن، علاوه بر آنکه می‌توانید در مواقع ضروری تنها با چند لمس درخواست کمک کنید، قادر خواهید بود تا با مطالعه‌ی مطالب حقوقی داخل برنامه اطلاعات خود را به میزان کافی بالا ببرید تا در صورت رو‌به‌رو شدن با مشکلات احتمالی، دانش و تسلط کامل را برای واکنش و بایدها و نبایدها داشته باشید. "ترنج" در ۵ بخش مختلف در اختیار شما قرار خواهد گرفت که در ادامه نگاهی جزئی به بخش‌های مختلف آن خواهیم داشت.

 


بخش اول: پیام و درخواست کمک اضطراری

«حادثه خبر نمی‌کند. بسیاری از افراد، در موقعیت‌های ناامن و خشونت بار دست و پای خود را گم می‌کنند. یافتن راه حل مناسب در این لحظات سخت‌تر از آن است که در حالت عادی تصور می‌کنیم. در چنین شرایطی، ترنج ابزار دفاعی، کمک‌رسان و منبع آموزشی شما خواهد بود.» این جمله‌ای است که سازندگان ترنج، اپلیکیشن خود را توسط آن توصیف کرده‌اند. شیوه‌ی کارکرد ترنج در این بخش بسیار سریع و ساده است. شاید ارسال یک پیامک یا تماس با یک شخص در حالت عادی چند ثانیه بیشتر زمان نبرد اما در برخی مواقع، شما همین چند ثانیه را هم فرصت ندارید و باید به سریع‌ترین شکل ممکن درخواست کمک کنید. کارکرد ترنج به این شکل است که به محض باز کردن اپلیکیشن با ۳ گزینه‌ی تماس با دوستان، پلیس و اورژانس مواجه خواهید شد و تنها با یک لمس، می‌توانید درخواست کمک خود را ارسال کنید.

گزینه‌ی تماس با پلیس و اورژانس تنها با یک لمس اقدام به شماره گیری می‌کند اما برای استفاده از بخش تماس با دوستان (پیامک فوری)، ابتدا باید مواردی را از قبل در تنظیمات برنامه مشخص کنید. برای دسترسی به این بخش کافی است به گزینه تنظیمات مراجعه کنید و موارد لازم را که در زیر اشاره خواهیم کرد تکمیل کنید. با انجام این تنظیمات در ورود اول به اپلیکیشن، از این پس می‌توانید در صورت نیاز به کمک، تنها با چند لمس و در کمترین زمان ممکن، درخواست کمک را ارسال کنید. متن پیامکی که از خط شما به دوستانتان ارسال می‌شود به صورت "فرستنده این پیام نیاز به کمک فوری شما دارد : پلیس را خبر کن" بوده و در کنار آن آدرس شما نیز درج خواهد شد.

 

 

مشخصات ۳ تن از دوستان: در این بخش باید شماره تلفن ۳ نفر از دوستان خود که می‌توانید در مواقع ضروری روی آن‌ها حساب کنید را وارد کرده تا در زمان درخواست کمک، تنها با لمس نام آن‌ها، درخواست کمک ارسال شود.


متن درخواست کمک: در این بخش متن‌های کوتاه و آماده‌ای برای درخواست کمک وجود دارد. "پلیس را خبر کن"، "سریع خودت رو برسون" و‌... از مواردی هستند که به طور پیش‌فرض در این بخش قرار دارند و شما کافی است تا بعد از لمس یک یا هر ۳ دوست خود، روی پیام لمس کنید تا درخواست کمک شما برای آن‌ها ارسال شود. ۲ مورد از این پیام‌ها نیز قابل ویرایش هستند تا بتوانید با مراجعه به تنظیمات، متن آن را هر طور که صلاح می‌دانید تغییر دهید.


اجازه دسترسی به GPS: در این بخش می‌توانید مشخص کنید که آیا ترنج اجازه دسترسی به موقعیت مکانی شما را داشته باشد یا خیر. در صورت تایید این ویژگی و روشن بودن GPS دستگاه، بدون هیچ مرحله‌ی اضافه‌ای موقعیت مکانی شما نیز همراه با پیامک درخواست کمک ارسال می‌شود که امری بسیار مهم محسوب می‌شود.


آدرس‌های احتمالی: اگر احتمال می‌دهید که در لحظه‌ی اتفاق، GPS دستگاه به دلیل سیگنال ضعیف یا‌... صحیح کار نکند، می‌توانید در این بخش ۳ آدرس احتمالی (برای مثال خانه و محل کار) را ذخیره کنید تا در هنگام ارسال درخواست کمک، آدرس‌های ثبت شده نیز به شما نمایش داده شود. حال کافی است تا قبل از انتخاب گزینه ارسال، آدرس مورد نظر را تیک بزنید تا آدرس نیز به همراه درخواست کمک، برای شخص مورد نظر ارسال شود.
 بخش دوم: حقوق مهمی که باید بدانید + شروط عقد

بخش دوم از ترنج که بخشی بسیار مهم و کاربردی است مربوط به اطلاعات حقوقی و فرم‌های مورد نیاز جهت پیگیری قانونی آن‌ها است. این بخش در ۳ موضوع حقوقی، کیفری و شروط عقد دسته بندی شده است. در هر دسته، مواردی که ممکن است به آن‌ها نیاز داشته باشید معرفی و توضیح داده شده است و در همان بخش، حق و حقوقی که می‌توانید درخواست کنید و فرم‌های آماده‌ی دادخواست نیز وجود دارد تا در صورتی که قصد شکایت و مراجعه به دادگاه در آن زمینه را داشتید، بتوانید آن‌ها را (با یک لمس) دانلود و مشاهده کنید. شما می‌توانید این فرم‌ها را پرینت کنید یا اینکه از آن‌ها به عنوان نمونه برای پر کردن فرم‌های دادگاه، استفاده کنید.

 

حقوقی : طلاق توافقی، طلاق به درخواست زن، مهریه، حضانت، نفقه حقوقی، جهیزیه، فرم طلاق و فسخ نکاح و‌... از مواردی هستند که در بخش حقوقی توضیح داده شده‌اند. شما علاوه بر آنکه با این موارد و حقوقی که در مقابل آن‌ها خواهید داشت آشنا می‌شوید، به فرم‌های آماده‌ی شکایت نیز دسترسی خواهید داشت تا با پرینت آن‌ها، یا استفاده از آن‌ها به عنوان الگو برای پر کردن فرم‌های شکایت، بتوانید خواسته‌ی خود را به شکل صحیح و قانونی پیش ببرید.


کیفری: ضرب و جرح عمدی، توهین و فحاشی، تهدید، نشر اکاذیب و‌... از موارد کیفری هستند که در این بخش به شما معرفی شده‌اند. شما علاوه بر آنکه با این موارد و حقوقی که در مقابل آن‌ها خواهید داشت آشنا می‌شوید، به فرم‌های آماده‌ی شکایت نیز دسترسی خواهید داشت تا با پرینت آن‌ها، یا استفاده از آن‌ها به عنوان الگو برای پر کردن فرم‌های شکایت، بتوانید خواسته‌ی خود را به شکل صحیح و قانونی پیش ببرید.


شروط عقد: بخش شروط عقد که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، شروط مهمی را به شما معرفی و یادآوری می‌کند که با اضافه کردن آن‌ها هنگام عقد ازدواج، می‌توانید از وقوع بسیاری از مشکلات در زندگی مشترکتان جلوگیری کنید. حق طلاق، حق اشتغال و تحصیل، حضانت فرزند، خروج از کشور و‌... از مواردی هستند که در این بخش به طور کامل با آن‌ها آشنا خواهید شد و در صورتی که مایل بودید می‌توانید برای جلوگیری از محدودیت‌های احتمالی در آینده، آن‌ها را در عقدنامه وارد کنید. دقت داشته باشید که موارد موجود در این بخش، باید با حضور در دفتر اسناد رسمی ثبت شوند در غیر این صورت وجه قانونی و عملی نخواهند داشت.
 

  

بخش های دیگر برنامه: آزموش تعیین وضعیت رابطه + بیشتر بدانید

 ترنج در کنار دو بخش اصلی درخواست کمک و راهنمای حقوقی که در بالا معرفی شدند، دارای سه بخش مفید دیگر نیز است که در ادامه آنها را به صورت جزئی برای شما توضیح خواهیم داد.

 

بیشتر بدانیم: در بخش بیشتر بدانیم مطالب بسیار مفید و راهکارهایی برای پیشگیری، بهبود شرایط یا حتی ترک یک رابطه‌ی خشونت بار جمع‌آوری شده است که می‌توانید با مطالعه‌ی آن‌ها، آگاهی خود را افزایش دهید و در نتیجه واکنش یا تصمیم درست‌تری بگیرید. آشنایی با خشونت جنسی و خشونت عاطفی، راهکارهایی برای مقاله با خشونت جنسی در محل کار، شناخت ریشه‌های همسر آزاری، راه‌هایی برای ارتباط بهتر با شریک زندگی و‌... از مواردی هستند که در این بخش می‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید.


مراکز مشاوره رایگان: در این بخش می‌توانید مراکز و مشاورانی را مشاهده کنید که به صورت رایگان شما را در حل یا پیگیری مشکلاتتان یاری می‌کنند. البته در زمان بررسی این برنامه توسط ما متاسفانه در این بخش هیچ پیشنهادی وجود نداشت اما امیدواریم با پیدا شدن مشاوران و حقوقدان‌های حامی، این بخش مجددا فعال شود و آماده‌ی خدمت‌گذاری به بانوان عزیزی باشد که نیاز به مشاوره دارند اما از پس هزینه‌های سنگین آن بر نمی‌آیند.


رابطه سنج: در بخش رابطه سنج که بر اساس آزمون "مقیاس سازگاری زوجین گراهام بی‌اسپنیر DAS" طراحی شده است می‌توانید با پاسخ دادن به سوالات تستی که برای شما در نظر گرفته شده است، از وضعیت رابطه‌ی خود و نکات قوت و ضعف آن باخبر شوید و برای بهبود آن‌ها تلاش کنید.
 .

برای دانلود فایل APK به صورت مستقیم از این لینک، و برای دانلود از پلی استور از لینک زیر استفاده کنید.

ویژگی ها


امکان درخواست کمک تنها با چند لمس
ارائه اطلاعات حقوقی و کیفری کامل و حق بانوان در برابر آنها
معرفی شروط عقد مهم و مطالب کاربردی
آزمون سنجش وضعیت رابطه DAS

 

https://www.toranjapp.com/

پنج شنبه 19/10/1398 - 17:10

❗️همین حالا، بروید سراغ کشوی #داروها، هر چه قرص و کپسول می‌بینید را بردارید، بریزید #کف دست‌تان، با یک لیوان آب، بدهید بالا. یا یک جای خیلی #بلند پیدا کنید و آب دهانتان را قورت بدهید و بپرید #پایین و وسط راه هر چه خواستید #جیغ بزنید. محکمِ محکم. بگذارید چهارنفر شما را ببینند که کوبیده می‌شوید به زمین.
اصلا زنگ بزنید به معشوقتان و بابت دعوای روزهای قبل، بهش بگویید ازش #متنفرید. بگویید که از سرناچاری با او بوده‌اید.

به محل کارتان خبر بدهید که دیگر نمی‌آیید. بخوابید توی خانه و به مرده و زنده رییس‌تان، شرکت‌تان، آینده‌تان، صاحب‌خانه‌تان و دهان باز و همیشه گرسنه خانواده‌تان #فحش بدهید.

اگر نویسنده‌اید، #قلم‌‌ها را بشکنید.
اگر نقاشید، #بوم را پاره کنید. اگر #بازیگرید، وسط #نمایش، #قهر کنید و بروید.
نانواها، نان سوخته بپزند. کارگرها جنس معیوب تولید کنند. کارمندها، پرونده ارباب رجوع را بریزند لای آشغال‌ها.
برای پول زحمت نکشید. عرق نریزید. تلاش نکنید. مواد بخرید و توی پارک بفروشید به بچه‌های چهارده ساله.
بدرک که آینده‌شان چه می‌شود. مگر قرار است همه دنیا را شما نجات بدهید؟
دیدید؟
#بازنده بودن آسان‌ترین کار دنیاست.
هر لحظه #اراده کنید می‌توانید بی‌کیفیت‌ترین آدمی شوید که از خودتان سراغ دارید. کافیست بگویید من دیگر نمی‌خواهم #قهرمان زندگی خودم باشم. فاتحه. سنگ قبرتان را هم سفارش بدهید و بالایش #نستعلیق بنویسید «خسرالدنیا و الاخره.» و پایینترش «آرامگاه بیچاره‌ای #مفلوک و واداده ای کم تلاش.» .

اما حالا؛ تا فرصتش هست، قهرمان باشید. درخشان‌ترین نسخه از خودتان.

شجاع‌ترین، خواستنی‌ترین، پرتلاش‌ترین. یوسف باشید در دام زلیخا. ابراهیم باشید میان آتش. یونس باشید در دهان نهنگ. سالم بیرون بیایید. قهرمان. پیامبر. مفت دل نکنید از هم.
رابطه‌هایتان را ترمیم کنید. از سختی ها پل بسازید. از بیراهه‌ها، مسیر. از نشدن‌ها، امید. به خودتان، تلاش‌تان، خدای‌تان اعتماد کنید.
یادتان هم نرود که قهرمان بودن و ماندن سخت است. بی‌شک که آدم‌ها به این قطار در حال حرکت سنگ می‌زنند، اما مگر نیش مگس، اسب راهوار را از حرکت وا می‌دارد؟ .

بهترین کیفیت ممکن از #آفرینش باشید رفقا.
بَرَنده و بُرَنده.
همان که #خدا موقع خلقت، به خودش گفت «به به. احسن الخالقین. #کیف کردم که تو را آفریدم» . .

 

سه شنبه 10/11/1396 - 2:19

  نماهنگ زیبای مناجات " تا خدا فاصله ی نیست " 

 

 

 

با صدای بهزاد محمدپور 

 

 

 

 

سه شنبه 16/8/1396 - 22:29

قضا و قدر
​​​​​​​آنچه به تو رسیده،امکان نداشته که از تو بگذرد و آنچه به تو برنخورده،امکان نداشته که بدان گرفتار شوی. هرگاه این باور در وجودت ریشه بدواند و در دلت جای بگیرد آنگاه مصیبت و رنج برایت به هدیه ای تبدیل می‌شود و همه حوادث را به عنوان جایزه و مدال دریافت می‌داری. «من یرد الله به خیراً یصب منه» «هرکس،خداوند نسبت به او اراده خیر داشته باشد،او را به مصیبت گرفتار می‌کند».
﴿مَآ أَصَابَ مِن مُّصِیبَةٖ فِی ٱلۡأَرۡضِ وَلَا فِیٓ أَنفُسِكُمۡ إِلَّا فِی كِتَٰبٖ مِّن قَبۡلِ أَن نَّبۡرَأَهَآۚ﴾[الحدید: 22]«هر مصیبت و بلایی که به زمین یا به شما می‌رسد،پیشتر در لوح محفوظ ثبت و ضبط شده است». قلم رفته و کاغذها جمع شده‌اند و کار،فیصله شده است وتقدیرها و رخدادها،همه نگاشته شده‌اند.﴿لَّن یُصِیبَنَآ إِلَّا مَا كَتَبَ ٱللَّهُ لَنَا﴾[التوبة: 51]«به ما هیچ بلایی نخواهد رسید مگر آنچه خداوند برای ما نوشته است».
آنچه به تو رسیده،امکان نداشته که از تو بگذرد و آنچه به تو برنخورده،امکان نداشته که بدان گرفتار شوی. هرگاه این باور در وجودت ریشه بدواند و در دلت جای بگیرد آنگاه مصیبت و رنج برایت به هدیه ای تبدیل می‌شود و همه حوادث را به عنوان جایزه و مدال دریافت می‌داری. «من یرد الله به خیراً یصب منه» «هرکس،خداوند نسبت به او اراده خیر داشته باشد،او را به مصیبت گرفتار می‌کند». پس از بیماری و مردن فرزند و یا زیانی مالی و یا از سوختن خانه‌ات در آتش،ناراحت و پریشان مباش. چون خداوند،مقدر نموده تا چنین اتفاقی بیفتد؛ برایت قبلاً چنین چیزی انتخاب شده و حق انتخاب،از آن خداست. اما تو در برابر این مشکلات پاداش می‌بینی و گناهانت بخشوده می‌شوند.

مبارک باد بر مصیبت زدگان،شکیبایی و رضامندی آنها از خداوندی که تنها او،بخشنده و گیرنده است و او،روزی را زیاد و کم می‌نماید.﴿لَا یُسۡ‍َٔلُ عَمَّا یَفۡعَلُ وَهُمۡ یُسۡ‍َٔلُونَ ٢٣﴾[الأنبیاء: 23]«همان خدایی که از آنچه می‌کند،پرسیده نمی‌شود و آنها پرسیده می‌شوند».

اعصاب تو راحت نخواهد شد و اضطراب و وسوسه هایت از دل بیرون نخواهد رفت مگر آنکه به تقدیر و قضا ایمان داشته باشی و بدانی که هر آنچه،پیش خواهد آمد،قبلا نوشته شده است؛ پس با حسرت و اندوه خوردن،خودت را تلف مکن و گمان مبر که می‌توانستی از فرو ریختن دیوار جلوگیری نمایی،از ریختن آب مانع شوی و جلوی وزش باد را بگیری و نگذاری که شیشه بشکند؛ بر خلاف میل من و شما چنین چیزی درست نیست و آنچه مقدر شده،اتفاق خواهد افتاد.﴿فَمَن شَآءَ فَلۡیُؤۡمِن وَمَن شَآءَ فَلۡیَكۡفُرۡۚ﴾[الکهف: 29]«هر کس می‌خواهد ایمان بیاورد و هرکس می‌خواهد کفر بورزد».

تسلیم تقدیر باش قبل از آنکه اظهار ناخوشنودی،فریاد و فغان و شکایت کردن،تو را در محاصره خود قرار دهد. به تقدیر و قضا اعتراف کن پیش از آنکه سیل خروشان ندامت و پریشانی،ناگهان به تو هجوم آورد.

پس هرگاه اسباب را فراهم نمودی و تمام توانت را بکار بستی،اما به خواسته‌ات نرسیدی،خاطرجمع باش که این همان چیزی است که باید اتفاق می‌افتاد و نگو: «اگر چنین و چنان می‌کردم،چنان و چنین می‌شد؛ بلکه بگو: خداوند چنین مقدر نموده و آنچه خواست او بوده،همان کرده است».

﴿إِنَّ مَعَ ٱلۡعُسۡرِ یُسۡرٗا ٦﴾[النشرح: 6]«به دنبال سختی آسانی خواهد بود».

ای انسان! بعد از گرسنگی و تشنگی،سیری است و بعد از بی‌خوابی،خواب آرام و پس از بیماری،تندرستی خواهد بود و گمراه هدایت خواهد شد و دلواپسی‌ها و رنج‌هاپایان خواهند یافت و تاریکی،رخت برخواهد بست.

﴿فَعَسَى ٱللَّهُ أَن یَأۡتِیَ بِٱلۡفَتۡحِ أَوۡ أَمۡرٖ مِّنۡ عِندِهِۦ﴾[المائدة: 52]«امید است خداوند پیروزی یا راه حلی از جانب خودش بیاورد».

شب را مژده باد به سپیده دمی که با روشن کردن قله کوه‌ها و دره‌ها،سرش را بلند می‌کند؛ انسان رنج دیده و مصیبت زده را مژده باد به موفقیتی که با سرعت نور،ناگهان در یک چشم به هم زدن سر می‌رسد. فرد گرفتار را مژده باد به لطفی پنهان و دست‌هایی گرم که او را به آغوش خواهند گرفت. هر گاه دیدی که صحرا و بیابان،طولانی است و همچنان ادامه دارد،بدان که آن سوی این صحرا،باغی سرسبز است که سایه‌های دلپذیری دارد.

هنگامی که دیدی طناب،سخت و سخت‌ترمی‌شود،بدان که پاره خواهد شد. اشک‌ها با خود لبخند همراه دارند؛ بعد از هراس و ترس،امنیت به سراغ انسان می‌آید و با اضطراب و آشفتگی،آرامش همراه است. آتش،ابراهیم خلیل÷ را نمی‌سوزد؛ چون عنایت و توجه الهی،پنجره‌ای به سوی او گشوده است؛ پنجره‌ای سرد و سلامت:﴿قُلۡنَا یَٰنَارُ كُونِی بَرۡدٗا وَسَلَٰمًا عَلَىٰٓ إِبۡرَٰهِیمَ ٦٩﴾[الأنبیاء: 69]دریا،موسی÷ را غرق نمی‌کند؛ چون این صدا و فریاد را سر داده است که:﴿كَلَّآۖ إِنَّ مَعِیَ رَبِّی سَیَهۡدِینِ ٦٢﴾[الشعراء: 62]«هرگز نه؛ پروردگارم با من است و مرا هدایت خواهد کرد».

پیامبرج در سفر هجرت و در غار ثور،به همراهش مژده داد که خداوند،با ما است؛ آنگاه امنیت،پیروزی و آرامش،آنها را فرا گرفت.

کسانی که برده لحظه‌های فعلی و شرایط جانکاه خود هستند،چیزی جز بدبختی و دشواری و نابودی نمی‌بینند؛ چون آنها جز به دیوار اتاق و درب خانه به چیزی دیگر نمی‌نگرند. آنها باید به آن سوی موانع نگاه کنند و افکارشان را رها سازند تا به آن سوی دیوارها بروند.

پس تاب و توان خود را از دست مده؛ زیرا تداوم یک وضعیت برای همیشه محال و ناممکن می‌باشد و بهترین عبادت،انتظار رهایی از بند سختی‌هاست. روزها در گردش و دگرگونی هستند. روزگار،متغیر و شب‌ها،آبستن اتفاقات جدیدی می‌باشد؛ دنیای غیب،پنهان است و خداوند حکیم،هر روز به کاری می‌پردازد و شاید خدا بعد از آن راه حلی بیاورد؛ اما بدان که بعد از سختی،آسانی است.

سه شنبه 16/8/1396 - 22:26

خدا منتظر توست