تعداد مطالب : 1963
تعداد نظرات : 7
زمان آخرین مطلب : 4روز قبل

1997 - دامنه اینترنتی جست‌وجوگر گوگل (google.com) پربازدیدترین وب‌گاه جهان در حال حاضر، ثبت شد.
 


شنبه 24/6/1397 - 12:19

 

15 سپتامبر 1982 (شهریور 1361)) صادق قطب زاده در تهران اعدام شد. جرم او توطئه بر ضد نظام جمهوری اسلامی و قصد براندازی آن اعلام شده بود. وی یك دوره وزیر امور خارجه و پیش از آن هم یك دوره مدیر عامل سازمان رادیو ـ تلویزیون ملی ایران بود. وی مدیریت خود بر سازمان رادیو ـ تلویزیون را با اخراج (بدون ذكر دلیل و پرداخت غرامت اخراج) دهها عضو قدیمی و حرفه ای این سازمان (به صورت فله ای) آغاز كرده بود. قطب زاده كه اواخر سال 1358 برای جلب نظر مردم، خیابانها و دیوارهای تهران را پر از شعار پارچه ای و تبلیغ برای خود كرده بود در نخستین انتخابات ریاست جمهوری حتی نتوانست صدهزار رای به دست آورد.

قطب زاده

قطب زاده از جمله افرادی بود كه در سال 1357 در پاریس به امام خمینی (ره) پیوسته بود و با هواپیمای حامل او به تهران آمده بود. در پاریس، وی چندبار خودرا سخنگوی امام خمینی (ره) معرفی كرده بود كه امام اعلام داشته بود كه سخنگو ندارد. قطب زاده سالها در خارج از ایران فعالیت سیاسی می كرد. وی یک بار هم از آمریکا که در اینجا تحصیل می کرد اخراج شده بود. اتهام او غیر سیاسی اعلام شده بود. شاه در یک زمان ضمن اشاره به مخالفان برون مرز خود گفته بود که قطب زاده جاسوس شوروی است!

شنبه 24/6/1397 - 12:18

 

جمهوری اسلامی ایران در ماههای امُرداد و شهریور 1358 (آگوست و سپتامبر 1979 و هفت ماه پس از پیروزی انقلاب) در کُردستان با مسئله خونین نوعی تجزیه طلبی رو به رو بود که می رفت اگر طولانی شود و بیگانگان فرصت مداخله یابند، در مناطقی به یک جنگ داخلی تمام عیار تبدیل شود.

مسئله کُردستان پس از رفع مشکلات گُرگان (گُنبد) و خوزستان که از همین دست بود پدید آمده بود و تا ارومیه (مرکز آذربایجان غربی) گسترش یافته بود. برای حل سریع مسئله، علاوه بر ارتش و سپاه، داوطلبان مسلح از گوشه و کنار ایران به هزینه خود رهسپار کردستان شده بودند که رسانه های وقت از آنان به نام «ژ ـ 3 بدست پیکان سوار» یاد می کردند.

 

عکس از یک صحنه اعدام در کردستان که برنده جایزه پولیتزر شدخشونت بسیار شدید بود، تلفات طرفین سنگین و هواپیما و هلیکوپتر ساقط شده بود. عراق (صدام حسین) و ترکیه، خود با مسئله کُردها رو به رو بودند و واشینگتن به عنوان حامی کُردها از سال 1917 به این سوی هم سکوت کرده بود. دکتر ابراهیم یزدی وزیر امورخارجه وقت در سفر به عراق و ملاقات با صدام حسین درباره این مسئله هم گفت و گو کرده بود.

همین عوامل و عامل دادگاه انقلاب به فروکش کردن مسئله کمک کرد. در گرماگرم زد و خوردها، شیخ صادق خلخالی قاضی شرع دادگاه انقلاب به یکایک شهرهای کردستان رفت و در آنجا متهمان دستگیرشده را محاکمه فوری و حتی در فرودگاه مجازات کرد و بعضا اعدام.

شنبه 24/6/1397 - 12:17

عدنان مندرس نخست وزیر پیشین تركیه در سال 1899م به دنیا آمد. او در رشته حقوق فارغ‏التحصیل شد و از جوانی وارد فعالیت‏های سیاسی شد. مندرس از اعضای قدیمی حزب جمهوری خواه خلق تركیه بود اما در سال 1945م به دلیل اختلافات درونی از آن خارج شد. از این رو در سال 1946، حزب دموكرات تركیه را تأسیس كرد و با پیروزی این حزب در انتخابات عمومی تركیه، مندرس در سال 1950 به نخست‏وزیری رسید. او كه با تبعیت از سیاست‏های امریكا، نیروهای نظامی برای جنگ كُره فرستاده بود، نارضایتی احزاب و روشن‏فكران در این‏باره را به شدت سركوب كرد.

اعدام عدنان مندرس

مندرس در سال 1954م با پیروزی حزب دموكرات تركیه در انتخابات این كشور، مجدداً به نخست‏وزیری دست یافت. مندرس به همراه نوری سعید نخست‏وزیر عراق از ایجاد كنندگان اصلی پیمان امریكایی بغداد موسوم به پیمان سنتو برای جلوگیری از نفوذ كمونیسم بود. وی در سال 1957م برای سومین بار به نخست‏وزیری رسید و در این دوره، تظاهرات ضد دولتی دانشجویان را كه خواهان انجام اصلاحات سیاسی بودند، سركوب نمود. در این زمان جمال گورسل، فرمانده نیروی زمینی تركیه، لزوم انجام اصلاحات به منظور مهار مقاومت‏های مردمی به ویژه دانشجویان را به مندرس متذكّر شد كه با بی‏توجهی نخست‏وزیر مواجه شد. بدین جهت در 27 مه 1960م، جمال گورسل كودتایی ضد دولتی به راه انداخت و سران مملكت را به محاكمه كشید. مندرس در دادگاه به جرم سوء استفاده از اختیارات، زیر پا گذاشتن قانون اساسی، قتل دانشجویان و ارتباط نامشروع به اعدام محكوم شد. وی شب قبل از اجرای حكم دست به خودكشی زد اما پزشكان او را از مرگ نجات دادند عدنان مُندرس‏سرانجام در پانزدهم سپتامبر 1961م در 62 سالگی به دار آویخته شد.

شنبه 24/6/1397 - 12:17

در همین روز (15 سپتامبر) در سال 1935 میلادی، كنوانسیون حزب ناسیونال سوسیالیست (نازی) آلمان كه سرگرم Aryanization (آریایی كردن) آن كشور بود با تصویب قطعنامه ای چند مورد از حقوق مدنی یهودیان (non - Aryan) از جمله حق داشتن شركت، نشریه و پرداختن به امور حساس و مهم و به مقام دولتی رسیدن را از آنان سلب كرد كه سرآغاز فرارشان از آلمان شد و .... فرضیه آریانیزیشن توسط گروهی از جمله Haushafer ژنرال ارتش، Rosenberg روزنامه نگار، Schacht اقتصاد دان و ... تدوین شده بود. باید دانست كه اسم ایران از واژه آرین است. دكتر شاخت یكی از تهیه كنندگان فرضیه آریانیزیشن در همان زمان از ایران دیدن كرده بود.

نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.

شنبه 24/6/1397 - 12:16

پانزدهم سپتامبر سالروز كشف پنی سیلین است. دكتر الكساندر فلمینگ Fleming میكرب شناس دانشكده پزشكی لندن بر حسب اتفاق بشقاب كشت باكتری Stephylococcus را بدون پوشش در گوشه ای گذارده بود. روز 15 سپتامبر سال 1928 سراغ بشقاب رفت و مشاهده كرد كه بر اثر وزش باد و یا عوامل دیگر، روی یك گوشه بشقاب مقداری كپك (Mold) نشسته است. ظرف را زیر میكروسكوپ قرار داد تا نوع كپك را بشناسد كه متوجه شد در آن قسمت باكتریها مرده اند و به این ترتیب موفق به كشف یك میكرب كش شد كه تاكنون صدها میلیون تن را نجات داده است وی نام این ماده را Penicillium گذارد. كپك از نوع كپكی بود كه روی نان مانده پیدا می شود. آزمایشهای بعدی نشان داد كه این ماده میكرب كش روی گلبولهای سفید خون اثر نامطلوب نمی گذارد و می تواند عفونت را از میان ببرد

شنبه 24/6/1397 - 12:15

 

با اوج‏گیری مخالفت‏ها با رژیم تزار، كه مشكلات ناشی از جنگ جهانیِ اول به آن دامن می‏زد، اعتصابات و شورش‏ها، كشور روسیه را فراگرفت، به صورتی كه تزار برای مقابله با این وضعیت، دسته‏هایى از نیروهای در جنگ را احضار نمود و مأموریت سركوب مردم رابه آن‏ها واگذار كرد، گرچه دراین میان، بسیاری از سربازان نیز به مردم پیوستند. اوج‏گیری مشكلات، باعث شد تا تزار برای فرونشاندن اعتراضات، به انحلال پارلمان روسیه موسوم به دوما بیاندیشد. در نیمه مارس 1917م تزار نیكلای دوم استعفا داد و دولت جدیدی شكل گرفت. این دولت با اعلام حكومت جمهوری در نیمه سپتامبر 1917، برنامه‏ های اصلاحی را در دستور كار قرار داد اما از حل مسائل بنیادین، سر باز زد. حكومت جمهوری، چند ماه بیشتر به حیات خود ادامه نداد چرا كه با رسیدن لنین و یارانش و بر پا شدن انقلاب اكتبر، حكومت جمهوری شوروی سوسیالیستی روی كار آمد.

شنبه 24/6/1397 - 12:15

 

24 شهریور 1285 (15 سپتامبر 1916 ـ دوران جنگ جهانی اول) كه نیروهای عثمانی در غرب كشور پس از تصرف همدان و قزوین قصد حركت به سوی تهران را داشتند، در تهران افشاء شد كه چون رئیس الوزراء ایران، برغم این كه ایران در قبال دولتهای متخاصم در جنگ جهانی اول اعلام بیطرفی كرده بود، به انگلستان و روسیه وعده همكاری داده است؛ به همین سبب عثمانی ها كه متحد آلمان و بر ضد روسیه، انگلستان و فرانسه هستند دست به پیشروی در خاك ایران زده اند. طبق اسناد موجود ، محمد ولیخان تنكابنی (سپهسالار)

رئیس الوزراء وقت به دولتین انگلستان و روسیه نوشته بود كه چون راهی جز قبول همكاری با آنها را ندارد این همكاری سیاسی - نظامی را ناچارا می پذیرد و این موافقت سپهسالار ششم سپتامبر 1916 اعلام شده بود كه در اسناد آن دو دولت به تاریخ هفتم آگوست (یك ماه جلوتر ) ثبت شده است!. هنگام از طبقه بندی خارج شدن این سند، اعلام شده بود که موافقت کتبی سپهسالار هفتم آگوست 1916 (16 امرداد1285) به سفیران دو دولت در تهران داده شده بود.

برغم برکناری محمدولی خان تنكابنی (سپهسالار) از ریاست وزیران (نخست وزیری)، نیروی نظامی عثمانی که همدان و قزوین را تصرف کرده بود عزم حركت به سوی تهران را کرد. نیروی نظامی عثمانی (متحد آلمان در جنگ جهانی اول) برای مقابله با یگانهای روسیه و نظامیان انگلستان قبلا وارد خاک ایران شده بود، ولی منطقه فعالیت این نیرو منحصر به آذربایجان و چند ناحیه محدود در غرب ایران بود. دولت عثمانی اعلام کرده بود که سبب تصرف قزوین و قصد پیشروی به سوی تهران؛ پیشگیری از اجرای تعهدی است که محمدولی خان بدون مجوز مجلس و موافقت شاه (احمدشاه قاجار) به دو دولت انگلستان و روسیه سپرده است. دولت ایران قبلا اعلام بیطرفی کرده و نباید تعهد مساعدت و همکاری به لندن و مسکو می داد که چنین عملی نقض بیطرفی است.

محمدولی خان بیست و یکم شهریور برکنار شد و یکی از دلایل بركناری او از سمت ریاست دولت ظاهرا نوشتن همان تعهد بود. سفیران روسیه و انگلستان پس از اطلاع از قصد عثمانی مبنی بر پیشروی به سوی تهران، به احمدشاه توصیه كرده بودند كه از تهران خارج شود تا به دست عثمانی ها نیافتد و اسیر نشود كه عثمانی بعدا از اجرای تصمیم خود مبنی بر پیشروی به سوی تهران منصرف شد.

سفیران روسیه و انگلستان پس از اطلاع از قصد عثمانی مبنی بر پیشروی به سوی تهران، به احمدشاه توصیه كرده بودند كه از تهران خارج شود تا به دست عثمانی ها نیافتد و اسیر نشود كه احمدشاه به این اندرز توجه نکرد.

شنبه 24/6/1397 - 12:14

15 سپتامبر 1916 برای نخستین بار در تاریخ، از تانك در جنگ استفاده شد. نیروهای انگلیسی نخستین تانكها را كه توسط مهندس ارنست سویتونErnest Swinton طراحی شده بودند در جبهه سم (Somme) در فرانسه بر ضد آلمانی ها بكار بردند. آلمانی ها در این روز با دستگاهی رو به رو شدند كه گلوله تفنگ بر آن اثر نداشت و می توانست از خاكریزها و سنگرها بگذرد و با توپ، از طرفین خود شلیك كند. ارتش انگلستان نخستین تانك را در سپتامیر 1915 آزمایش كرده بود و یك سال طول كشیده بود تا 49 دستگاه از آن را بسازد كه 11 دستگاه از این تانكها روز 15 سپتامبر 1916 (90 سال پیش در روزی چون دیروز) در جبهه سم وارد عملیات شده بودند. طولی نكشید كه وسیله دفع این جنگ افزار (بازوكا) ساخته و بكار گرفته شد.

شنبه 24/6/1397 - 12:13

1821 - پنج کشور واقع در آمریكای مركزی؛ کستاریکا، گواتمالا، هندوراس، نیکاراگوئه، و السالوادور که قبلا مهاجرنشین و مستعمره اسپانیا بودند اعلام استقلال كردند. قرار بود این سرزمین ها به دلیل داشتن زبان و فرهنگ واحد، یک فدراسیون تشکیل دهند كه عملی نشد.

شنبه 24/6/1397 - 12:12
x