تعداد مطالب : 225
تعداد نظرات : 3
زمان آخرین مطلب : 4دقيقه قبل

تاریخ شهادت:
۰۱ اسفند ۱۳۶۴


شهید بزرگوار حجت‌الاسلام و المسلمین شیخ فضل‌الله محلاتی، در سال ۱۳۰۹، در خانواده‌ای مذهبی، از مادری باایمان و پدری پرهیزکار به نام "حاج غلامحسین مهدی‌زاده" به دنیا آمد. ایشان پس از طی دوران ابتدایی و تعلیم بخش‌هایی از مقدمات، در پانزده سالگی برای ادامه تحصیل به قم هجرت کرد و در حوزه علمیه به دروس حوزوی مشغول شد. شهید محلاتی پس از اتمام دروس حوزه، درس‌های تخصصی فقه و اصول را در محضر اساتید بزرگواری چون مرحوم "آیت‌الله بروجردی" رحمه‌الله و "امام خمینی" رحمه‌الله گذراند. ایشان در دوران تحصیل در قم، همواره با کلیه شخصیت‌های علمی و مبارزان بر ضد رژیم پهلوی ارتباط نزدیک داشت و همین ارتباط و روحیه مبارزه با طاغوت، از او عالمی ساخت که تا آخر عمر گران‌بهایش هم تجسم تلاش و تحرک بود و هم مظهر عشق به امام و امت.

سوابق مبارزاتی شهید محلاتی
شهید محلاتی در سال ۱۳۲۶ به دنبال آشنایی با فدائیان اسلام و مرحوم "آیت‌الله کاشانی"، مبارزه خود را علیه رژیم آغاز کرد. او که در آن زمان جوان نوخاسته‌ای بود، با دعوت فدائیان اسلام برای اعزام به "بیت‌المقدس" و مبارزه با اشغالگران فلسطین، اعلام آمادگی و ثبت‌نام نمود.
وی که از شور و نشاط زیادی برخوردار بود به هنگام انتخاب دوره هفدهم مجلس از طرف فدائیان اسلام و آیت‌الله کاشانی برای تبلیغ به آذربایجان رفت تا به‌عنوان یک روحانی متعهد و آشنا به مسائل سیاسی،‌ مردم را برای شرکت در انتخابات و حمایت از کاندیداهای فدائیان اسلام دعوت نماید، که در این مسیر از سوء قصدی که سلطنت‌طلبان به جان او کردند، جان سالم به در برد.
شهید محلاتی در مأموریت دیگری که از سوی مرحوم "آیت‌الله العظمی بروجردی" به وی واگذار شد، با وجود اینکه بیش از ۲۲ سال نداشت، نقش مؤثر و فعالی را ایفا کرد و این نشان می‌داد که وی دارای ویژگی‌های شخصیتی و علمی خاصی است که مورد عنایت آیت‌الله العظمی بروجردی قرار گرفته است.
شیخ فضل‌الله محلاتی در رمضان سال ۱۳۳۲ به واسطه اینکه در بجنورد علیه کنسرسیوم نفت و کودتای ۲۸ مرداد سخنرانی آتشینی کرده بود، دستگیر و به مشهد تبعید شد و در سال ۱۳۴۱ به دنبال اعلام تصویب نامه انجمن‌های ایالتی و ولایتی، همراه با نهضت حضرت امام خمینی(ره) سعی در آگاه نمودن مردم و تشریح نظرات مراجع و علمای قم کرد.
وی در آن زمان به‌عنوان رابط بین علمای تهران و قم نسبت به تبادل پیام‌ها اقدام می‌نمود و با تنظیم اعلامیه و طومار، توانست امضای ۱۲۰ تن از علمای تهران را بگیرد؛ که در آن زمان چنین اقدامی بی‌سابقه بود. پس از قیام عمومی مردم ایران در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، با همکاری هیات مؤتلفه، نسبت به چاپ و توزیع اعلامیه‌های حضرت امام خمینی(ره) از هیچ کوششی دریغ نکرد.
پس از رحلت حضرت "آیت‌الله حکیم(ره)" و توطئه رژیم شاه جهت منحرف کردن اذهان عمومی از توجه به حضرت امام خمینی(ره)، به همراه تعدادی از روحانیون مبارز تهران تلگرام تسلیتی به حضرت امام خمینی(ره) مخابره و رحلت آن مرجع عالیقدر را تسلیت گفتند و جامعه را به تقلید از امام بزرگوار فراخواندند.

 

در جریان جشن‌های ۲۵۰۰ ساله با تنظیم نامه‌ای حاکی از درد و رنج مردم ستمدیده "زابل" و "سیستان و بلوچستان" و مخابره آن به نجف، پرده از حقایق تلخی که در کنار جشن‌های آنچنانی می‌گذشت، برداشت و ندای مظلومیت و محرومیت آن منطقه را به گوش جهانیان رسانید. به همین علت وی علاوه‌بر ممنوع ‌المنبر شدن، از تهران نیز ممنوع‌الخروج گردید و سرانجام در سال ۱۳۵۱ دستگیر و روانه زندان شد.
وی چهره بسیار درخشانی در مبارزات سیاسی بود و برای پیشبرد اهداف نهضت از هیچ تلاشی فروگذار نکرد و در این راه اهانت‌ها و زخم‌زبان‌های بسیاری شنید. از دیگر فعالیت‌های این شهید بزرگوار در این برهه، کمک به خانواده‌های زندانیان سیاسی بود.
وی یکی از شخصیت‌های بارزی بود که در امر تحصن روحانیون تهران و قم و دیگر شهرستان‌ها، که برای استقبال حضرت امام خمینی(ره) در تهران حضور داشتند، فعالیت می‌کرد. در آستانه ورود حضرت امام خمینی(ره)، شهید محلاتی یکی از فعال‌ترین اعضای کمیته استقبال از معظم‌له بود.
آن شهید به فرمان حضرت امام خمینی(ره) پا به پای ملت در تسخیر مراکز قدرت رژیم شاه حرکت کرد و تلاش خستگی‌‌ناپذیری را برای به ثمر رسانیدن پیروزی انقلاب اسلامی انجام داد به گونه‌ای که در حمله به مرکز رادیو، برای نخستین بار صدای انقلاب اسلامی توسط وی از رادیو بر سر تا سر عالم طنین افکند.
شهید محلاتی به علت سابقه درخشانش، مورد اطمینان حضرت امام خمینی رحمه‌الله بود و مسئولیت‌های اجرایی مختلفی مانند معاونت کمیته مرکزی انقلاب، نمایندگی امام در صندوق تعاون صنفی و نمایندگی امام رحمه‌الله در مراسم باشکوه حج ابراهیمی در سال ۱۳۵۸ را برعهده داشت. او در انتخابات نخستین دوره مجلس شورای اسلامی، از طرف مردم محلات انتخاب و راهی مجلس شورای اسلامی شد.

فعالیت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
هم زمان با تشکیل سپاه پاسداران، شهید محلاتی که شخصی آگاه، دل‌سوز و پرتلاش بود، از سوی رهبر کبیر انقلاب مسئولیت نظارت، کنترل و هدایت این نهاد انقلابی و نوخاسته را پذیرفت. آنچه مرحوم محلاتی را در کار بزرگ ارشاد و هدایت سپاه توفیق بخشید، تنها جایگاه قانونی نمایندگی امام در سپاه نبود، بلکه ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری آن شهید بزرگوار بود که اعضای سپاه به او از دید مُرشد و پیر راه می‌نگریستند.
شهید محلاتی به پاسداران محبتی درونی داشت و این علاقه از عشق او به اسلام و امام پدید آمده بود. او پاسداران را از نزدیک می‌شناخت و اخلاص و ایثار آن‌ها را لمس می‌کرد. آن شهید والامقام، دل‌سوز پاسداران بود و این سوز درونی به او تحرک و تلاشی فراوان می‌بخشید، که متجاوز از هزار برنامه آموزشی توجیهی، تربیتی و اخلاقی، به شکل‌های مختلف سخنرانی و دستورالعمل از ایشان به یادگار مانده است.
شهید محلاتی، سپاه پاسداران را پرتوان و شکیبا می‌خواست و پشتوانه این آرزو، تلاش بی‌امانش بود. او در یکی از مصاحبه‌های خود در مورد سپاه می‌گوید: «انشاءالله سپاهی بسازیم که دشمن هوس نکند علیه انقلاب اسلامی توطئه کند.»
با توجه به اهمیت و نقشی که شورای عالی سپاه در هدایت، مدیریت و برنامه‌ریزی سپاه داشت، شهید محلاتی به حمایت و تقویت این شورا اهتمام می‌ورزید و تمام سعی خود را برای حضور همیشگی در جلسات سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری شورای عالی حفظ می‌کرد.
ایشان به دلیل اعتبار و موقعیت سیاسی ـ اجتماعی و سوابق مبارزاتی که داشت، پشتوانه‌ای بسیار ارزنده و توانا برای سپاه محسوب می‌شد. شهید محلاتی با عشق به این نهاد مقدس و مسئولیتی که از طرف رهبر کبیر انقلاب به ایشان واگذار شده بود، همواره در مجامع سیاسی، قانون‌گذاری، قضایی و فرهنگی برای احقاق حقوق سپاه پاسداران و دفاع از آن حضوری فعال و پرثمر داشت.
پاسداران به علت خلوص نیت و حضور پرثمر و اخلاق آن شهید، به ایشان عشق می‌ورزیدند و از وجود ایشان به‌عنوان راهنما و مربی اخلاق بهره می‌بردند.

بینش سیاسی شهید محلاتی
شهید محلاتی معتقد بود که در مورد اسلام دو بینش وجود دارد: یکی اسلام شاهنشاهی، بدون سیاست و منهای جهاد و دفاع و برنامه‌های اجتماعی، و دیگری اسلامی که امام امت رحمه‌الله به این ملت آموخت. شهید شیخ فضل‌الله محلاتی، هم بینش سیاسی داشت و هم میدان‌دار صحنه سیاست بود. ایشان به سیاستِ آمیخته با دیانت عقیده داشت و در حیطه کاری خود به این موضوع اهمیت فراوانی می‌داد.
شهید محلاتی در مورد نقش دین و روحانیت در سپاه می‌گوید: «سپاه و روحانیت دو ارگان هستند که باید با هم حرکت کنند، که در رأس آنها، امام یعنی مقام روحانی است که سپاه تابع اوست. روحانیت و سپاه باید باهم اختلاط داشته باشند. سپاه باید فکر، عقیده و مذهب را از روحانیون بگیرد و از وجود آن‌ها استفاده کند.»

اخلاق والای شهید محلاتی
شهید شیخ فضل‌الله محلاتی به عدالت عشق می‌ورزید و از تبعیض بی‌زار بود. هیچ‌گاه از مقام و موقعیت اجتماعی خود سوءاستفاده نکرد؛ زیرا مقام را برای خدمت به اسلام می‌خواست، نه برای رفاه و راحتی خود و بستگان خود.
ایشان در زندگی خود با کمال تعهد و تقیّد به دستورات دینی عمل می‌کرد و بدین‌گونه در خانواده و جامعه مبلّغ عملی مکتب بود. زهد و ساده زیستی همراه با معاداندیشی ایشان سبب شد که در وصیتنامه خویش چنین بنویسد: «یک پنجم کل دارایی مرا به حضرت امام بدهید؛ زیرا خوف آن دارم که این مقدار که به دست آورده‌ام در شأن زندگی طلبگی من نباشد و فردا در آستان عدل الهی باید پاسخ‌گو باشم.»

شخصیت جامع شهید محلاتی
روحانی بزرگوار، شهید محلاتی در عرصه‌های متفاوت حضور داشت. از این رو، حوزه‌های علمیه او را از خود می‌دانند و به وجودش می‌بالند؛ چرا که محصول مکتب امام صادق علیه‌السلام بود. مبلغان هم او را فخر و عزت خود می‌شمارند؛ زیرا او با تیغ بیان در سنگر وعظ به دفاع از حق و تبلیغ اسلام می‌پرداخت. و مبارزان به او عشق می‌ورزیدند؛ چرا که عمری را در جهاد، مبارزه و زندان گذراند. رزمندگان جبهه‌های نورانی نبرد، او را بر دل و بر دیده داشتند؛ چون حضورش در میان دلیران صحنه جهاد، یاد امام را تداعی می کرد. نمایندگان مجلس نیز حرمت او را نگاهبان بودند و هستند و محلاتی را آبروبخش نمایندگی و مجلس می‌دانند.
شهید محلاتی از آنِ همه بود و هست، متعلق به هر کس و گروهی که خدا و رسول و عترت را در دل، و شور خدمتگزاری به دین و مسلمین و انقلاب در سر داشته و دارند.

عشق به شهادت
شهید محلاتی عاشق شهادت بود و آشنایی با رزمندگان، جانبازان و شهیدان، این شعله را هر روز در نهاد او افروخته‌تر می‌ساخت. او گاه عالمان بزرگواری همانند شهید "مطهری"، شهید "مفتح"، شهید "بهشتی" و شهدای محراب را مشاهده می‌کرد که چگونه از زندان تن می‌گریزند و به سوی حضرت حق می‌شتابند. وی بیان می‌داشت: «من رشک می‌برم به این شهدا، که چه آرام و پر طمطراق به سان مرغان بهشتی بال و پر گشوده‌اند و به سوی معبود محبوب در پروازند.»
گاه پیکرهای پاک و خونین رزمندگان را می‌دید که چگونه برای دفاع از دین و مبارزه با استکبار جهانی ره صد ساله را یک شبه می‌پیمایند و به مقام قرب الهی می‌رسند. او که مرشد و راهنمای این سلحشوران بود، چگونه می‌توانست در شهادت الگوی آنان نباشد؟

نحوه شهادت
دشمنان ایران اسلامی که توان رویارویی با رزمندگان دلیر اسلام را در جبهه نبرد نداشتند، در اول اسفند سال ۱۳۶۴، پس از شکست در عملیات "والفجر ۸"، برای جبران این شکست، در نزدیکی اهواز با دو فروند جنگنده به هواپیمای مسافربری "آسمان" که چهل تن از دلباختگان مکتب عشق را به مقصد می‌رساند، حمله کردند و دست پلید خود را به خون این عزیزان آغشتند.
پیکر پاک شهید محلاتی پس از تشییع باشکوه، در حرم حضرت معصومه علیهاالسلام به خاک سپرده شد.

 

پیام امام خمینی رحمه‌الله
در ترسیم جایگاه و نقش شهید محلاتی و همراهانش در انقلاب، همین بس که حضرت امام خمینی رحمه‌الله در رثای آن شاگرد مجاهد و مخلصش فرمود: «امید آن است که ولی نعم، این میهمانان را که به سوی او می‌روند از محضر خود کامیاب فرماید... و به این عزیزانی که در این جنایت هوایی به سوی او پرواز کرده‌اند، اجازه ورود به محفل خاص خود دهد، و حجت‌الاسلام حاج شیخ فضل‌الله محلاتی، شهید عزیز را که من و شما او را می‌شناسیم، که عمر خود را در راه انقلاب صرف کرد و باید گفت یکی از چهره‌های درخشان انقلاب بود و در این راه، که راه خداوند است، تحمل سختی‌ها نمود و رنج‌ها کشید و با قامت استوار ایستادگی کرد، اجازه ورود در محضر شهدای صدر اسلام مرحمت فرماید.»

چهارشنبه 2/12/1396 - 8:40 

 

تاریخ شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) چه زمانی است؟
 تاریخ شهادت حضرت زهرا(س) به سه روایت اصلی نقل شده است. همواره این پرسش مطرح بوده است که کدام نقل از ایام شهادت آن حضرت به لحاظ تاریخی معتبر تر است؟
بر اساس منابع تاریخی، ایام فاطمیه به حسب روایات بیش از ده تا پانزده قول بوده ولی آنچه شهرت دارد، سه قول اصلی است:
1.روایت «40» روز که دهه اول گرفته می شود، بعد از شهادت رسول الله صلی الله علیه وآله که مصادف با 8 تا 10 ربیع الثانی است.
2.روایت «75» روز که دهه دوم گرفته می شود، مصادف با 13 تا 15 جمادی الاولی است.
3.روایت سوم «95» روز که دهه سوم گرفته می شود، مصادف با 1 تا 3 جمادی الآخر است که بیشتر مورد تاکید است.
محققان تاریخ اسلام معتقدند آنچه بیشتر مورد توجه و سندیت تاریخی است روایت سوم یعنی 95 روز است. البته مراجع تقلید و اهل معرفت به مومنان توصیه می کنند که هر سه قول را به برپایی عزاداری همت گمارند.
در هر صورت روایت دوم شهادت حضرت زهرا(س) برابر 13 جمادی الاول که است و روایت سوم برابر سوم جمادی الثانی خواهد بود. این دو روایت در تقویم رسمی ثبت شده است. البته عموما پس از انقلاب اسلامی مرسوم شده است که این ایام را در سه دهه مجزا برگزار می کنند که برگزاری دهه اول بیشتر در میان بخشی از مذهبی ها و هیاتی ها مرسوم است و دهه دوم و سوم در جامعه ما عمومیت بیشتری دارد.

دوشنبه 30/11/1396 - 9:39

چندی قبل خبرگزاری مهر مصاحبه ای درج کرده بود با عنوان: “چگونگی تسخیر سفارت آمریکا در ٢۵ بهمن ۵٧ توسط چریک های فدایی خلق”. این مصاحبه با یعقوب توکلی و سلیمی نمین که ظاهرا هردو جزو تاریخ نگاران جمهوری اسلامی هستند، صورت گرفته است. آندو مدعی هستند که چریک های فدائی خلق را در ٢۵ بهمن سال ١٣۵٧ چند ساعتی سفارت امریکا را تصرف کرده اند. در این مصاحبه برای این ادعا مدرکی و سندی ارائه نشده است. گویا منبع آن ها دکتر یزدی است که این ادعا را در یک مصاحبه گفته و یا در خاطراتش نوشته است. این ادعا در سالهای گذشته بطور مکرر طرح شده و در نشریات انعکاس یافته است.

 

اقای فتاپور شما در روزهای پس از انقلاب عضو هیات اجرایی سازمان و مسئول ستاد سازمان در تهران بودید. آیا سازمان در اشغال سفارت امریکا در روزهای اول انقلاب مشارکت داشت؟

مهدی فتاپور:

همانطور که شما اشاره کردید من در آنروزها مسئولیت ستاد سازمان در تهران را بر عهده داشتم. هیئت اجرائی و مسئولین ستاد نه تصمیمی برای حمله به سفارت امریکا گرفته بودند و نه سازمان در روز ٢۵ بهمن ۵٧ به چنین اقدامی دست زد. اقداماتی که در سطح تهران توسط نیروهای وابسته به سازمان صورت میگرفت به اطلاع ما میرسید. هیچ اطلاعی مبنی بر حمله به سفارت توسط نیروهای وابسته به سازمان بدست ما نرسید. تسخیر سفارت در روز ۲۵ بهمن ماه توسط نیروهایی که ارتباطی با سازمان نداشتند صورت گرفت و بنام سازمان چریک‏های فدایی خلق مطرح شد.

علاوه بر این در آنروزها خط مشی سیاسی ما مبارزه علیه دیکتاتوری بود. ما بر اساس این خط مشی معتقد بودیم که مبارزه نیروهای سیاسی اساسا باید علیه استبداد و عاملین سرکوب باشد و بر همین مبنا در سالهای قبل از انقلاب در زندان، عملیات سازمان مجاهدین علیه مستشاران آمریکایی را نادرست و تضعیف کننده مبارزه میدانستیم. در روزهای پس از انقلاب ما در حمله به پادگانها و ارگانهای وابسته به ساواک و دربار مشارکت داشتیم ولی حمله به سفارت آمریکا در چارچوب سیاست ما نبود.

کار آنلاین

پس این ادعای تسخیر سفارت بدست چریکهای فدایی خلق بر چه اساس و با چه انگیزه‏ای مطرح شده است؟

مهدی فتاپور

در روز ۲۵ بهمن گروهی مسلح سفارت آمریکا را اشغال کردند که با دخالت دکتر یزدی، اشغال سفارت پس از چند ساعت خاتمه یافت. من در همان زمان فیلمی دیدم که از تلویزیون پخش شد و در این فیلم چند جوان که مسلسل در دست داشتند دیده میشدند که بازوبندی به بازو داشتند که روی آن نوشته شده بود چریک‏های فدایی خلق. ما همان زمان اعلام کردیم که سازمان ما نقشی در این اشغال نداشت. ولی در سالهای اخیر همواره مطرح شده که برای اولین بار چریک‏های فدایی خلق پس از انقلاب سفارت را تسخیر کردند و این دروغ آنقدر تکرار شده که بعنوان یک امر بدیهی تلقی و پذیرفته شده است.

من نمیدانم که حمله کنندگان به چه جریانی وابسته بودند و چرا نمی‏خواستند مسئولیت این عملیات را قبول کنند. به نظر میرسید این حمله به ابتکار برخی کمیته‏ها یا نیروهای وابسته به رژیم سازمان داده شد ولی شاید به دلیل واکنش منفی مسئولان آنها ترجیح دادند که مسئولیت این اقدام را نپذیرند. من نمیدانم آیا آنها تنها بخاطر سلب مسئولیت از خود از بازوبندی با نام سازمان چریک‏های فدایی خلق استفاده کردند یا اینکه علاوه بر آن از این طریق می‏خواستند ما را رو در روی نیروهای حاکم بخصوص دولت موقت قرار دهند.

کار آنلاین

آیا ممکن نیست برخی هواداران سازمان خود سرخود به این اقدام دست زده باشند؟

مهدی فتاپور

بخش بزرگی از اقدامات در روزهای اول انقلاب خودجوش و پراکنده بود و این سوال شما بجاست. آنروزها تعداد زیادی اسلحه به دست مردم افتاده بود و این امکان وجود داشت که پس از حمله به سفارت کسان دیگری منجمله هواداران ما که شاهد این اقدام بوده اند با آن همراهی کنند. ولی برای سازماندهی این حمله نیاز به تصمیم و کار سازمان‏یافته بود و ما بعنوان یک سازمان چنین اقدامی انجام ندادیم و بعدها هم ما از رفقای خود نشنیدیم که با این عملیات همراهی کرده باشند.

 

 

 

چهارشنبه 25/11/1396 - 15:42

علی عسکری(رئیس سازمان صداوسیما):
«در برنامه هفت اشتباه کردند و تذکر لازم در این خصوص داده شده است؛ در این زمینه حق با ابراهیم حاتمی کیا است.»

 

 

آقای عسکری!
اما از حرف حاتمی کیا به حق تر هم داریم، حق با آقا سید مرتضی، سیدشهیدان اهل قلم و استاد ابراهیم حاتمی کیا بود که گفت:
•⇦ «فحش اگر بدهند آزادی بیان است، جواب اگر بدهی بی فرهنگی است! سوالی اگر بکنند آزاد اندیشند، سوال اگر بکنی تفتیش عقاید! تهمت اگر بزنند در جستجوی حقیقتند، جواب اگر بدهی دروغگویی! مسخره ات بکنند انتقاد است، جواب اگر بدهی بی جنبه ای! اگر تهدیدت کنند دفاع کرده اند، اگر از عقایدت دفاع کنی خشونت طلبی! حزب اللهی بودن” را با همه تراژدی هایش دوست دارم.»

و در جای دیگر هم گفت:
•⇦ «در جمهوری اسلامی همه آزادی بیان دارند به جز بچه حزب اللهی ها!»

✘ والا چرا باید مجری سیار ستادهای یک نامزد انتخاباتی که خودش میگفت برایش هنر ارزشی و غیرارزشی تفاوتی ندارد، برنامه های مختلف صداوسیما را اجرا کند و بعد، کارهای انقلابی را به حالت توهین و تمسخر، کارهای وابسته و ارگانی بخواند!؟

دوشنبه 23/11/1396 - 11:32

دوشنبه 23/11/1396 - 11:26

مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از ساعت 19 با اجرای رضا رشیدپور از شبکه آی فیلم و نمایش به صورت زنده روی آنتن رفت. مراسم ویژه اختتامیه جشنواره فیلم فجر 36 با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد و رضا بهرامی قطعه ای را به صورت زنده در برنامه اجرا کرد و کلیپی از فیلم های حاضر در بخش سودای سیمرغ جشنواره پخش شد.


در بخش ابتدایی برنامه رضا رشیدپور از ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره فیلم فجر دعوت کرد که روی صحنه بیاید. دبیر جشنواره فیلم فجر ضمن خوش آمدگویی درباره هشت سال دفاع مقدس و دلاوری دلاورمردان مدافع حرم گفت و از سال 59 و زمان موشک باران گفت.

در ادامه سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روی صحنه آمد و پیام رئیس جمهور را قرائت کرد و بعد از آن رشیدپور اسامی پنج فیلم را اعلام کرد و از حضار خواست با تشویق هایشان میزان رضایت را اعلام کنند که از میان فیلم های اعلام شده ، مغزهای کوچک زنگ زده بیشترین تشویق را گرفت.

 

 

در ادامه این بخش از گفتگو حاضران در سالن بعد از پخش تصویر پژمان جمشیدی در سالن او را تشویق کردند و رشیدپور گفت پژمان تو جایزه ات را همین حالا گرفتی و ادامه داد :استاد مشایخی هم از بیمارستان برای سینماگران و جشنواره فیلم فجر ویدئویی فرستاده و ما هم از عالیجناب مشایخی تشکر می کنیم.

اهدای جوایز سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر 96
سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه اهدا شد به :بهرام و بهمن ارک برای فیلم حیوان

سیمرغ بلورین بهترین جلوه های ویژه بصری اهدا شد به :فرید ناظرفصیحی برای فیلم چهارراه استانبول

سیمرغ بلورین بهترین جلوه ویژه میدانی اهدا شد به:محسن روزبهانی بریا فیلم تنگه ابوقریب

سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی :سعید ملکان برای تنگه ابوقریب

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه اهدا شد به :عباس بلوندی برای سرو زیرآب

سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس اهدا شد به :سارا خالدی زاده برای فیلم بمب یک عاشقانه

 

 

 

سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری اهدا شد به:علیرضا علویان برای فیلم به وقت شام و مغزهای کوچک زنگ زده

سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری اهدا شد به : رشید دانشمند برای تنگه ابوقریب 

سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن اهدا شد به :کارن همایونفر برای فیلم به وقت شام

سیمرغ بلورین بهترین تدوین اهدا شد به :بهرام دهقانی و محمد نجاریان برای فیلم عرق سرد

سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری اهدا شد به :علیرضا زرین دست برای فیلم سرو زیر آب

 

 

سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه هنر و تجربه اهدا شد به:هومن سیدی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

سیمرغ بلورین بهترین فیلم اولی اهدا شد به :رضا مقصودی برای فیلم خجالت نکش

 

 

 

 

سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل زن اهدا شد به:سحر دولتشاهی برای چهارراه استانبول و عرق سرد

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد اهدا شد به :جمشید هاشم پور برای فیلم دارکوب

سیمرع بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن جشنواره فیلم فجر اهدا شد به :سارا بهرامی برای فیلم دارکوب

 

 

 

دیپلم افتخار بهترین نقش اول مرد اهدا شد به :امین حیایی برای فیلم شعله ور 

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد اهدا شد به :امیر جدیدی برای فیلم های تنگه ابوقریب و عرق سرد

 

 

 

 

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه اهدا شد به :کامبوزیا پرتوی برای فیلم های کامیون و هومن سیدی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم فجر اهدا شد به :پیمان معادی برای فیلم بمب، یک عاشقانه

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی اهدا شد به : ابراهیم حاتمی کیا برای فیلم به وقت شام و بهرام توکلی برای فیلم تنگه ابوقریب

 

 

 

 

سیمرغ بلورین بهترین فیلم اهدا شد به :سعید ملکان برای فیلم تنگه ابوقریب

سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی جشنواره فیلم فجر اهدا شد به: سید حامد حسینی برای فیلم سرو زیر آب 

سیمرغ بلورین فیلم برگزیده تماشاگران اهدا شد به:هومن سیدی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده و تهیه کنندگی سعید سعدی

اسامی نامزدهای سی وششمین جشنواره فیلم فجر به شرح زیر است: 
 نامزدهای بهترین جلوه های بصری
1- بمب (محمد لطفعلی)
2- به وقت شام (سیدهادی اسلامی)
3- تنگه ابوقریب (حسن ایزدی، جواد مطوری، محمد برادران، محسن خیرآبادی)
4- چهارراه استانبول (فرید ناصر فصیحی)
5- سرو زیر آب (محمد خاکزاد)
6- لاتاری و ماهورا (سینا قویدل)

 نامزدهای بهترین جلوه های ویژه میدانی
1- بمب (عباس شوقی)
2- به وقت شام (محسن روزبهانی)
3- تنگه ابوقریب (محسن روزبهانی)
4- سرو زیر آب (محسن روزبهانی)
5- ماهورا (حمید رسولیان)

 نامزدهای بهترین چهره پردازی
1- تنگه ابوقریب (سعید ملکان)
2- چهارراه استانبول (عباس عباسی)
3- دارکوب (فاطمه کمالی، زهرا کمالی)
4- شعله ور (مهرداد میرکیانی)
5- کامیون (بابک اسکندری)

 نامزدهای بهترین طراحی لباس
1- بمب (سارا خالدی زاده)
2- خجالت نکش (رعنا امینی)
3- سوء تفاهم (سارا سمیعی)
4- شعله ور (سوسن نوروزی)
5- مغزهای کوچک زنگ زده (مارال جیرانی)

 نامزدهای بهترین طراحی صحنه
1- بمب (محسن شاه ابراهیمی)
2- تنگه ابوقریب (محمدرضا شجاعی)
3- دارکوب (آیدین ظریف)
4- سرو زیر آب (عباس بلوندی)
5- سوء تفاهم (کیوان مقدم)

 نامزدهای بهترین صدابردار
1- بمب (ایرج شهزادی)
2- به وقت شام (طاهر پیشوایی)
3- تنگه ابوقریب (رشید دانشمند)
4- سوء تفاهم (مهران ملکوتی)
5- مغزهای کوچک زنگ زده (مهران ملکوتی)

 نامزدهای بهترین صداگذاری
1- امپراطور جهنم (بهمن بنی اردلان)
2- به وقت شام (علیرضا علویان)
3- تنگه ابوقریب (امیرحسین قاسمی)
4- شعله ور (امین شریفی، بابک شکیبا)
5- مغزهای کوچک زنگ زده (علیرضا علویان)

نامزدهای بهترین موسیقی متن
1- به وقت شام (کارن همایونفر)
2- بمب (النی کاریندرو)
3- تنگه ابوقریب (حامد ثابت)
4- دارکوب (بهزاد عبدی)
5- شعله ور (سهراب پورناظری)
6- عرق سرد (کارن همایونفر)

نامزدهای بهترین تدوین
1- به وقت شام (مهرداد خوشبخت)
2- دارکوب (فرامرز هوتهم)
3- عرق سرد (بهرام دهقانی، محمد نجاریان)
4- کامیون (مصطفی خرقه پوش)
5- مغزهای کوچک زنگ زده (مهدی سعدی)

نامزدهای بهترین فیلمبرداری
1- بمب (محمود کلاری)
2- تنگه ابوقریب (حمید خضوعی ابیانه)
3- سرو زیر آب (علیرضا زرین دست)
4- عرق سرد (فرشاد محمدی)
5- مغزهای کوچک زنگ زده (پیمان شادمانفر)

نامزدهای بهترین نقش مکمل مرد
1- پژمان جمشیدی برای فیلم سوء تفاهم
2- جمشید هاشم پور برای فیلم دارکوب
3- سیامک انصاری برای فیلم بمب
4- فرهاد اصلانی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده
5- مسعود کرامتی برای فیلم چهارراه استانبول
6- نوید پورفرج برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

نامزدهای بهترین نقش مکمل زن
1- سحر دولتشاهی برای فیلم های عرق سرد، چهارراه استانبول
2- لیلی رشیدی برای فیلم عرق سرد
3- نگار عابدی برای فیلم دارکوب
4- هدی زین العابدین برای فیلم عرق سرد

نامزدهای بهترین نقش اول مرد
1- امیر جدیدی برای فیلم های تنگه ابوقریب، عرق سرد
2- امین حیایی برای فیلم شعله ور
3- بابک حمیدیان برای فیلم سرو زیر آب
4- رضا عطاران برای فیلم مصادره
5- سعید آقاخانی برای فیلم کامیون
6- نوید محمدزاده برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

نامزدهای بهترین نقش اول زن
1- باران کوثری برای فیلم عرق سرد
2- سارا بهرامی برای فیلم دارکوب
3- شبنم مقدمی برای فیلم خجالت نکش
4- ماهور الوند برای فیلم چهارراه استانبول
5- مهناز افشار برای فیلم دارکوب
6- هانیه توسلی برای فیلم سوء تفاهم

نامزدهای بهترین فیلمنامه
1- بمب (پیمان معادی)
2- سرو زیر آب (محمدعلی باشه آهنگر،  حامد باشه آهنگر)
3- شعله ور (هادی مقدم دوست، حمید نعمت اله)
4- کامیون (کامبوزیا پرتوی)
5- مغزهای کوچک زنگ زده (هومن سیدی)

نامزدهای بهترین کارگردانی
1- به وقت شام به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا
2- تنگه ابوقریب به کارگردانی بهرام توکلی
3- دارکوب به کارگردانی بهروز شعیبی
4- سرو زیر آب به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر
5- کامیون به کارگردانی کامبوزیا پرتوی
6- مغزهای کوچک زنگ زده به کارگردانی هومن سیدی

نامزدهای بهترین فیلم
1- بمب به تهیه کنندگی پیمان معادی و احسان رسول اف
2- به وقت شام به تهیه کنندگی محمد خزاعی
3- تنگه ابوقریب به تهیه کنندگی سعید ملکان
4- دارکوب به تهیه کنندگی سیدمحمود رضوی
5- سرو زیر آب به تهیه کنندگی سیدحامد حسینی
6- کامیون به تهیه کنندگی کامبوزیا پرتوی
7- مغزهای کوچک زنگ زده به تهیه کنندگی سعید سعدی

دوشنبه 23/11/1396 - 10:31

 

 

 

 

 

 

 

شنبه 21/11/1396 - 15:19

 

 

 

 

 

 

 

شنبه 21/11/1396 - 15:19

 

 

 

 

 

 

 

شنبه 21/11/1396 - 15:19

 

در دوران معاصر ، روز ۲۲ بهمن پیروزی انقلاب اسلامی در ایران ، *حادثه مهم و حیرت انگیزی برای جهانیان بود.

 

 


این حادثه بزرگ قرن ، از یک سو معادلات سیاسی استکبار را در ادامه سیاست سلطه و تقسیم استعماری جهان بر هم زد و از سوی دیگر ، یکی از استوارترین رژیمهای وابسته را ریشه کن ساخت و در کشور ایران ، *با اهمیتی که از نظر استراتژیکی و اقتصادی برای قدرتهای بزرگ جهان داشت ، تحولی سیاسی ـ مردمی و عظیم به وجود آورد و یک بار دیگر اسلام به عنوان قدرت تعیین کننده در جهان مطرح شد و چشم انداز وحدت جهان اسلام و ایستادگی در برابر استعمار کهنه و نو ، ایجاد قطب سیاسی جدید در جهان و فروریزی رژیمهای وابسته و تحمیلی را در سرزمینهای پر نعمت اسلامی ، در برابر دیدگان مشتاق بیش از یک میلیارد مسلمان گشود و موجی از وحشت و اضطراب رادر دلهای جهانخوران پدید آورد.

شنبه 21/11/1396 - 15:17