تعداد مطالب : 1140
تعداد نظرات : 7
زمان آخرین مطلب : 9ساعت و 35دقيقه قبل

 

رویدادهای مهم 30 خرداد در تقویم خورشیدی:

• تولد عزت‌الله انتظامی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون (1303 ش)


• اعزام‌ ده‌ نفر به‌ شوروی جهت‌ آموزش‌ خلبانی (1303 ش)

• اصلاح‌ قانون‌ مطبوعات‌ (1332 ش)

• سینمای ری تهران آتش گرفت و کلیه ساختمان و تأسیسات آن سوخت. (1349 ش)

• هیئت عمومی دیوان عالی کشور در یک نشست چند ساعته نظر داد که قولنامه در معاملات غیرمنقول معتبر می‌باشد. (1352 ش)

• اخذ آراء برای نمایندگان مجلس شورای ملی و مجلس سنا انجام گرفت. (1354 ش)

• ذوالفقار علی بوتو نخست وزیر پاکستان وارد تهران شد. (1356 ش)

• درگیری منافقین با مردم و نیروهای انقلابی (1360 ش)

• انفجار بمب در حرم مطهر امام رضا(ع) توسط منافقین كور دل در عاشورای حسینی (1373 ش)

• ارتحال علامه "سید سعید اختر رضوی" مبلّغ بزرگ اسلام در قاره آفریقا (1381 ش)

رویدادهای مهم این روز در تقویم قمری :

• رحلت "ابن شهر آشوب" عالم و محدث بزرگ (588 ق)

• وفات شاعر زاهد "شهاب محمود" (725 ق)

• تولد "ابن حجر عسقلانی" فقیه و محدث مسلمان (773 ق)

• درگذشت "شاه شجاع" فرمانروای آل ‏مظفر (786 ق)

• تولد شیخ محمدحسن مامقانی ، از علماء و فقیهان نام‌‌‌‌‌‌‌‎آور قرن سیزدهم هجری (1238 ق)

• رحلت متكلم كبیر "شیخ محمد جواد بلاغی" (1352 ق)

رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی (20 ژوئن):

• لشکریان امیر تیمور و سلطان ایلدرم بایزید برای جنگ، در آنکارا (آنقره) به مقابل هم رسیدند. (1402 م)

• آغاز انقلاب كبیر فرانسه (1789 م)

• فرار "لویی شانزدهم" پادشاه فرانسه در جریان انقلاب این كشور (1791 م)

• آغاز سلطنت طولانی "ملكه ویكتوریا" بر انگلستان (1837 م)

• تصرف جزیره اوكیناوا در اقیانوس آرام توسط ارتش ژاپن (1875 م)

• آغاز قیام مردم چین معروف به "بوكسورها" علیه استعمار انگلستان (1900 م)

• گشایش‌ موزه‌ " اپرا " در پاریس‌ (1903 م)

• كشف ویتامین توسط "كازیمیر فونك" دانشمند لهستانی (1912 م)

• زمین لرزه‌ای به شدت هفت و شش دهم ریشتر شمال ایران را تکان داد که بر اثر آن چهل تا پنجاه هزار تن کشته شدند و زیان‌های مالی فراوان به بار آمد. (1990 م)

 

چهارشنبه 30/3/1397 - 11:49

 

كازیمیر فونك بیوشیمی‏دان لهستانی در سال 1884میلادی به دنیا آمد و تحصیلات خود را در آلمان، انگلستان و فرانسه ادامه داد و به عنوان بیوشیمیست به كار مشغول گردید و به مطالعه و تحقیق پرداخت. دكتر زیمیر فونك بعد از یك سلسله تحقیقات در 20 ژوئن 1912 متوجه شد كه در مواد غذایی مصرفی انسان، موادی وجود دارد كه برای سلامتی و ادامه حیات ضروری است. او این مواد را ویتامین نامید. ویتامین‏‎ها در حقیقت موادی هستند كه مغذّی نیستند بلكه برای رشد، ترمیم و تولید مثل طبیعی، ضروری‌‏اند.

چهارشنبه 30/3/1397 - 11:45

 

در اواخر قرن نوزدهم، زندگی سنتی و بی‌‏آلایش مردم چین زیر نفوذ غرب‏گرایی رو به اضمحلال بود. در سال 1894، چین، شبه جزیره كره را در برابر جنگ با ژاپن از دست داده بود و كشورهای قدرت‏مند آن روز اروپا هم‏چون انگلیس، آلمان و روسیه قسمت‏‌هایی از سرزمین چین را اشغال كرده بودند. در گرماگرم چنین دوران ضعف و حقارتی بود كه تعدادی از نظامیان چینی یك جنبش ناسیونالیستی ضدغربی به نام بوكسورها یا جامعه مشت‌‏های موزون و هماهنگ علیه خارجیان پدید آوردند كه خواه ناخواه افراد بسیار تندرو و متعصبی هم داخل آن بودند. بوكسورها، سفارتخانه‌‏های دولت‏‌های غربی در پكن راتصرف كردند و به مبارزه شدید با مبلّغین اروپایی در چین پرداختند. این حوادث كه می‏‌توانست به قطع كامل نفوذ بیگانگان از خاك چین منتهی گردد به مذاق هیچ یك از كشورهای استعماری آن روز سازگار نبود. بنابراین آنان ارتشی از شش كشور ژاپن، انگلیس، روسیه، فرانسه، آلمان وبه بهانه حفظ جان اتباع خویش تشكیل داده و به سركوب قیام پرداختند. پس از سركوب جنبش بوكسورها دولت وقت چین مجبور به پرداخت غرامت سنگینی به استعمارگران شد. این رویداد و وقایع بعدی باعث ظهور سون‏یات سن رهبر انقلاب چین، سقوط خاندان امپراتوری منچو و استقرار نظام جمهوری در سال 1912 گردید.

چهارشنبه 30/3/1397 - 11:44

 

جزیره اوكیناوا واقع در جنوب ژاپن در 20 ژوئن 1875میلادی به تصرف نیروهای امپراتوری ژاپن درآمد. این منطقه كه 1250 كیلومتر مربع مساحت و 350 مایل تا جزایر ژاپن فاصله دارد از این تاریخ جزئی از كشور ژاپن به حساب آمد. جزیره اوكیناوا تا آخرین سال جنگ جهانی دوم، در دست قوای ژاپنی بود اما در سال 1945میلادی این جزیره استراتژیك شرق دور با وجود دفاع سرسختانه ارتش ژاپن، توسط نیروهای امریكایی اشغال شد. این نیروها در 1958میلادی از ژاپن خارج شدند، اما جزیره اوكیناوا همچنان در اشغال ارتش امریكا باقی ماند. در پی مذاكرات طولانی میان واشینگتن و توكیو، سربازان امریكایی در سال 1972 به اشغال جزیره اوكیناوا خاتمه دادند ولی پایگاه مهم خود را در این جزیره تخلیه نكردند. از آن زمان، مردم ژاپن همواره به وجود این پایگاه و استقرار نیروهای امریكایی در جزیره اوكیناوا اعتراض كرده‌‏اند و خواستار برچیده شدن پایگاه نظامی امریكا در این جزیره می‌‏باشند.

چهارشنبه 30/3/1397 - 11:44

 

ملكه ویكتوریا پادشاه معروف بریتانیا از طرف پدر متعلق به خانواده‏ای بود كه از آلمان به انگلستان آمده و بر تخت شاهی قرار گرفته بودند. وی در 18 سالگی به پادشاهی انگلستان رسید و با پسر عموی خود ازدواج كرد. با ادامه دوران سلطنت ویكتوریا، امپراتوری بریتانیا به سوی شرق پیش رفت و به اوج عظمت خود نزدیك شد. فتح كامل هندوستان نیز در روزگار او صورت گرفت و پیروزی‏‌های فراوانی نصیب انگلیسی‏‎ها گردید. ویكتوریا با مرگ شوهرش بسیار پریشان شد؛ زیرا وی مردی كاردان و مشاوری برجسته بود. در آن هنگام، ملكه 42 سال داشت و چهل سال بقیه عمر را به سوگواری از دست دادن شوهر گذرانید و در همه این دوران، لباس سیاه را از تن در نیاورد. ولی در عین حال به كار كشورگشایی و استعمار دیگر كشورها می‏‌پرداخت. در دوران حكومت او، به دلیل وسعت مستعمرات انگلستان این مثل معروف بود كه "آفتاب هیچ گاه در بریتانیا غروب نمی‏‌كند. در سال 1900میلادی ملكه ویكتوریا به بیماری دچار شد و سرانجام در 22 ژانویه 1901 پس از 63 سال سلطنت در 82 سالگی درگذشت.

چهارشنبه 30/3/1397 - 11:43

یكی از مهم‏ترین وقایعی كه در جریان انقلاب فرانسه موجب تزلزل و سقوط رژیم سلطنتی گردید، ماجرای فرار لویی شانزدهم و خانواده‎‏اش از پاریس بود. این تصمیم زمانی اتخاذ شد كه لویی شانزدهم پس از ممانعت مردم برای مسافرتش به خارج از پاریس، احساس كرد كه با او مانند یك زندانی رفتار می‏‎شود. هم‏چنین تقویت نیروهای افراطی مجلس مؤسسان و نافرمانی و بی‎‏انضباطی در میان سربازان و بی‎‏اعتمادی نسبت به فرمانده گارد ملی، از جمله عواملی بود كه در تصمیم لویی شانزدهم به فرار از پاریس موثر افتاد. اما هنگامی كه كالسكه بزرگ سلطنتی در بیستم ژوئن 1791میلادی در حال خارج كردن اعضای خانواده پادشاه فرانسه بود، نیروهای انقلابی آن را شناخته و به پاریس باز گرداندند. بازگشت شاه و همسرش به پاریس توأم با تحقیر و اهانت بود و با جنجالی كه بر سر آن برخاست، خانواده سلطنتی از آن به بعد تحت مراقبت بیشتری قرار گرفتند. از فردای آن روز تلاش برای بركناری لویی شانزدهم و الغاء رژیم سلطنتی آغاز شد تا اینكه این امر با اعدام لویی شانزدهم در 21 ژانویه 1793میلادی صورت پذیرفت.

 

چهارشنبه 30/3/1397 - 11:42

 

در اوایل سال 1789میلادی لویی شانزدهم پادشاه فرانسه، با توجه به خالی بودن خزانه با اعلام نوعی حالت فوق‏‌العاده، نمایندگان همه طبقات كشور را در مجمعی به نام مجلس طبقات گرد هم آورد اما از حضور مردم عادی در این اجتماع كه با حضور اشراف و وابستگان دربار تشكیل شد، جلوگیری نمودند. لویی شانزدهم در نطق افتتاحیه خود در 5 مه 1789میلادی به جای اینكه وعده اصلاحات و تغییراتی را به نمایندگان بدهد و آن‏ها را به طرح و ارائه پیشنهادات اصلاحی ترغیب نماید فقط گفت كه وظیفه مجلس، مشورت و اظهارنظر برای حل مشكلات مالی كشور است و به دیگر سخن موظف است برای مالیات‏‌هایی كه از طرف دولت وضع می‌‏شود به نام ملت صحّه بگذارد.
هم‏چنین در این مجلس، به آراء طبقه سوم و پایین اعتنایی نشد و این امر باعث اجتماع ضدسلطنتی آنان گردید. از این‏رو، در تاریخ 20 ژوئن 1789میلادی سوگند یاد كردند كه تا قانون اساسی فرانسه بر پایه‎‏های محكمی استوار نشده باشد از هم جدا نشوند. از این تاریخ، انقلاب فرانسه وارد اولین مرحله خود شد و مجلس مؤسسان شروع به نوشتن قانون اساسی كرد. در این میان ظلم و ستم لویی شانزدهم باعث خشم مردم گردید كه در نهایت سر به شورش برداشتند. آنان به مخازن اسلحه دولت حمله‏ور شده و مقداری توپ و تفنگ به دست آوردند و به طرف زندان باستیل كه محل زندانیان سیاسی بوده رفته و آن جا را با خاك یكسان كردند. فتح باستیل كه آغاز اصلی انقلاب كبیر فرانسه محسوب می‏‌شود، ضربه مستقیمی بود كه توسط ملت بر حكومت استبداد وارد آمد. این حوادث، تاثیرات متعددی در فرانسه و حتی دیگر كشورهای مجاور ایجاد كرد به طوری كه این انقلاب به عنوان مبداء تاریخ معاصر این كشور به شمار می‌‏آید. گرچه انقلاب كبیر فرانسه با شعار فریبنده آزادی، برابری و برادری آغاز شد ولی حاصل آن نه آزادی و نه عدالت بود و نه برادری و برابری. خفقان دوران حكومت رهبران انقلاب كبیر فرانسه از هر دورانی در فرانسه بیشتر و دامنه ظلم و بی‌‏عدالتی از هر زمانی گسترده‏‌تر بود. رهبران انقلاب فرانسه نه فقط آزادی و عدالت را برای هم وطنان خود به ارمغان نیاوردند، بلكه از تحمل عقاید یك‏دیگر هم عاجز بودند و حتی سر بسیاری از رهبران انقلاب به دست دوستان و همرزمان خودشان زیر تیغه گیوتین رفت.

چهارشنبه 30/3/1397 - 11:41

 

علامه محمد جواد بلاغی فرزند شیخ حسن در سال 1282 قمری در نجف اشرف متولد شد. وی در محضر استادانی چون حاج آقارضا همدانی، علامه سیدمحمد هندی، شیخ محمد طه نجف، میرزا محمد تقی شیرازی و ملامحمد كاظم خراسانی تلمذ نمود. علامه بلاغی همراه میرزای شیرازی در نهضت استقلال‏‌طلبی علماء عراق شركت داشت. این شخصیت برجسته‏‌ی علمی هم‏چنین پایه‏‌گذار علم كلام نوین در حوزه‏‎ی علمیه‏‌ی نجف بود. برخی از آثار علامّه بلاغی عبارتند از: الُهدی الی دین المصطفی، آلاءِ الرَّحمن فی تَفسیرِ القرآن، التوحید و التَّثلیث، انوارالهدی‏و الرحله المدرسیه. این عالم ربانی در هفتاد سالگی در نجف اشرف درگذشت.

چهارشنبه 30/3/1397 - 11:41

 

حاج شیخ محمدحسن مامقانی فرزند ملا عبدالله یکی از علما و مراجع مشهور؛ دانشمندی متبحر، فقیهی اصولی، مجتهدی متقی و پیکری از زهد و ورع و تقوا و تواضع و ایثار بود. مامقانی از افاضل شاگردان شیخ انصاری، سیدحسین ترک و اعلام دیگر عتبات بود که خود کانونی از صفا و صمیمیت و در نهایت تقوی و قناعت زندگی می‌‌‌‌‌‌‌نمود. فاضل مامقانی معاصر با فاضل شرابیانی از اجله علما و مراجع بلاد ترک بود. محدث قمی در القاب می‌‌‌‌‌‌‌نویسد: «مامقانی از بزرگان علمای امامیه و مرجع تقلید شیعیان بود که حال او بعد از ریاست تامه با قبل از مرجعیت کوچک‌‌‌‌‌‌‌ترین، تغییری نکرد. در خوراک و پوشاک و رفتار در نهایت پرهیزکاری بود. او دیناری از امرا و ستمکاران نمی‌‌‌‌‌‌‌گرفت و خود در وجوه شرعیه تصرف ننمود.» فاضل مامقانی در اصول فقه مهارت بیش‌‌‌‌‌‌‌تری داشت و علمائی چند از محضر او به درجه اجتهاد رسیدند.
وی در فقه و اصول آثاری نیکو از خویش به‌‌‌‌‌‌‌جا گذاشت: "مجلدات البشری" در اصول و "ذرایع‌‌‌‌‌‌‌الاحکام" در شرح شرایع محقق از تألیفات فقهی اوست. وی "حاشیه و شرحی بر مکاسب شیخ" و کتابی به‌‌‌‌‌‌‌نام "غایت آمال" به رشته تحریر درآورده است.مرحوم مدرس در ریحانه می‌‌‌‌‌‌‌نویسد: «علامه مامقانی عالمی است عامل، فاضلی ربانی، فقیهی صمدانی، ادیب لغوی و اصولی، عابد و متقی و متواضع. حوزه درس او مجمعی از فضلا و علمای مختلف بلاد بود.» مامقانی به سادات و ذراره آل رسول صلی‌‌‌‌‌‌‌الله علیه و آله خیلی علاقه داشت و آن‌‌‌‌‌‌‌ها را بیش از معمول اکرام می‌‌‌‌‌‌‌کرد. در کمک به مردم و اهل علم از طریق انصاف و عدالت عمل می‌‌‌‌‌‌‌نمود. مرجعی زاهد و متواضع، مطیع امر مولا و صائن به نفس خویش بود. او بر نفس اماره خویش مسلط بود. در سلام بر همه پیشی می‌‌‌‌‌‌‌گرفت، اما در رفتن یا داخل شدن از دیگران به‌‌‌‌‌‌‌خصوص از اولاد پیامبر صلی‌‌‌‌‌‌‌الله علیه و آله پیشی نمی‌‌‌‌‌‌‌گرفت. فاضل مامقانی به تمام فضائل انسانی آراسته و از کلیه رذائل اخلاقی به دور بود. مراتب علمی او بر همگان آشکار بود و در ایام زعامت و قبل از آن یکسان عمل می‌‌‌‌‌‌‌نمود. فاضل مذکور سرانجام در روز هجدهم محرم سال ۱۳۲۳قمری در نجف اشرف وفات نمود و پس از فوتش، فرزند علامه او آیت عظمی شیخ عبدالله مامقانی وارث علوم پدر گردید.

چهارشنبه 30/3/1397 - 11:40

 

شاه شجاع در نه سالگی قرآن را حفظ كرد. وی مردی شجاع و دیندار و پادشاهی فاضل، شاعر دوست و ادیب پرور بود. خواجه حافظ شیرازی و عماد فقیه كرمانی از شعرای عصر این پادشاه هستند. شاه شجاع در شیراز مدفون است.

چهارشنبه 30/3/1397 - 11:39
x