تعداد مطالب : 572
تعداد نظرات : 1374
زمان آخرین مطلب : 2930روز قبل
 متخصصان بر استفاده از لبنیات برای افزایش تراكم استخوان های كودكان تاكید كردند .
محققان با بررسی 106 كودك به مدت بیش از 3 سال تاثیر رژیم غذایی را بر تراكم استخوان این كودكان ارزیابی كردند .
این بررسی نشان می دهد: مصرف لبنیات دست كم دو نوبت در روز بیشترین تاثیر را در تراكم استخوان های كودكان دارد.
این بررسی همچنین نشان می دهد، مصرف گوشت و منابع پروتئینی ، تاثیر لبنیات را در افزایش تراكم استخوان ها افزایش می دهد.
شنبه 9/9/1387 - 17:57
ظاهر شیشه های بخور اكالیپتوس درپی افزایش مسمومیت ناشی از مصرف خوراكی آن تا پایان سال تغییر می كند.
مدیركل داروی وزارت بهداشت با بیان این خبر افزود: شباهت بسته بندی شیشه های بخور اكالیپتوس با شربت های دارویی مورد مصرف در سرماخوردگی و سرفه سبب افزایش مصرف اتفاقی اكالیپتوس و در پی آن افزایش موارد مسمومیت و حتی مرگ مصرف كنندگان شده است.
دكتر اكبر عبداللهی از مصرف كنندگان خواست قبل از استفاده به برچسب های هشدار و توضیحات روی بسته های دارو توجه كنند.
شنبه 9/9/1387 - 17:57
گیاه شلغم از خانواده كلم است. برحسب سن، ریشه‌ این گیاه می‌تواند كاملا گرد یا كمی كشیده و رنگ آن نیز از سفید تا سبز، زرد یا ارغوانی متفاوت باشد. طعم انواع سفید و زرد آن شیرین و كمی تیز است.
شلغم در هوای سرد بسیار خوب رشد می‌كند ، مصرف این سبزی برای درمان بیماری‌ها در فصل سرما زیاد است.
مقوی
هر صد گرم شلغم دارای 35 كیلوكالری انرژی، یك گرم پروتئین، 7 گرم قند ، 0.2 گرم چربی ، 1.1 گرم فیبر، 45 میلی‌گرم گوگرد، 280 میلی‌گرم پتاسیم، 60 میلی‌گرم كلسیم، 36 میلی‌گرم ویتامین C است.
علاوه بر آن، شلغم حاوی آهن ، ید ، گوگرد ، مس ، فسفر و ویتامین ‌های A ، B است. شلغم یكی از معدود سبزی‌هایی است كه دارای ارسنیك و روبیدیم است.
پرخاصیت
یكی دیگر از تركیبات قابل توجه در شلغم فیبر آن است. فیبر سبب حجیم شدن مدفوع و دفع راحت‌تر و سریع‌تر آن شده بنابراین خطر تماس مواد سرطان‌زا با سلول‌های روده را كمتر می‌كند.
علاوه بر اثرات فوق ، فیبر سبب افزایش رشد و تكثیر باكتریهای مفید و مانع رشد باكتری‌های مضر در روده می‌شود و در عین حال بر اثر تخمیر فیبر در روده، اسید بوتیریك تولید می‌شود كه منشاء انرژی برای سلول‌های روده است و به حفظ سلامت سلو‌ل‌های روده كمك می‌كند.شلغم حاوی مقدار زیادی آهن و مس نیز هست كه موجب خونسازی می‌شود.
برگ شلغم ید دارد و به عملكرد تیروئید كمك زیادی می‌كند و باعث درمان گواتر می‌شود. به هر اندازه رنگ برگ شلغم تیره‌تر باشد، ید بیشتری در آن هست. وجود ویتامین‌های آ، ب، ث، در این گیاه موجب می‌شود تا سیستم دفاعی بدن تقویت شود و مقاومت آن در مقابل عفونت‌ها بالا رود.
شلغم اثر مفید و موثری در درمان بیماری‌های تنفسی دارد. برای این منظور از سوپ یا آش آن استفاده می‌شود. شلغم پخته بهترین دارو برای برونشیت است. به‌علاوه این سبزی سرفه را نیز تسكین می‌دهد.
به همین علت است كه توصیه می‌شود در فصل سرما برای پیشگیری از سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی لااقل چند بار در هفته شلغم بخورید.
فسفر موجود در شلغم موجب تقویت یاخته‌های عصبی می‌شود.شلغم خاصیت ضدسرطانی نیز دارد. مقادیر قابل توجه ویتامین‌های ث و كاروتنوییدهای موجود در این گیاه كه اثر آنتی‌اكسیدانی قوی دارند، در پیشگیری از بروز سرطان و حفظ سلامت بدن بخصوص دستگاه گوارش تاثیر بسزایی دارند.
توجه داشته باشید كسانی كه از نظر هضم غذا یا معده دچار اشكال هستند یا روده‌های ضعیف دارند ، باید از مصرف شلغم به صورت خام خودداری كنند زیرا این گیاه دارای مقداری سلولز است و كمی سنگین است ، به همین علت دیر هضم می‌شود و ممكن است باعث نفخ شود؛ اما مصرف شلغم پخته مشكلی ایجاد نمی‌كن
جمعه 8/9/1387 - 13:21
کمتر از 8 سال دیگر ریز سیستمهای روباتیکی پرنده به عنوان جاسوسان قابل اطمینان در عملیاتهای مختلف به کار گرفته می شوند.
در بسیاری از فیلمهای جاسوسی این تصویر هیجان انگیز ارائه شده است که سیستمهای روباتیکی خودکار و یا کنترل از راه دوری در سطح شهر و حتی مناطق جنگی به پرواز در آمده و در حالی که به گشت زنی می پردازند، اطلاعات مهمی را روانه مرکز کنترل خود می کنند.
اکنون تصور کنید این نمایش هیجان انگیز وارد دنیای واقعیت شده و از آن جالبتر از قابلیت منحصربفردی نظیر ثبت تصاویر، ضبط صداها و حتی شلیک ریز گلوله ها برخوردار باشد.
این تصویر جذاب در سری فیلمهای جاسوسی جیمزباند به نمایش گذاشته شده است و اکنون در بخشی از ساختار مهندسی ارتش آمریکا مهندسان در تلاش هستند تا ریز روباتهای پرنده ای را طراحی کنند که همچون حشرات به پرواز درآمده و بتوانند به جاسوسی از ساختار و آرایش اهداف مورد نظر بپردازند. از آن گذشته این ریز حشرات روباتیکی می توانند به آتش بازیهای مؤثری دست بزنند که طی آن هیچ آسیبی نظامیان را تهدید نکند.
در پروژه ای که هم اکنون در ارتش آمریکا در دست بررسی است هدف اصلی "کوچکتر شدن ابعاد ریز سازه های روباتیکی جاسوس" است.
نسل آتی این سیستمها که از آنها به MAV ها یاد می شود این توانایی را دارند تا همچون زنبورهای عسل و بدون اینکه جلب توجه کنند وارد ساختمانهای مهم شده و به جمع آوری اطلاعات مهم بپردازند.
یکی از مهمترین کاربردهایی که برای این سیستمهای روباتیکی در درنظرگرفته شده است حمله به تروریستهای مخفی شده در مکانهای پیچیده است. البته برنامه ریزی درخصوص این نوع هدف گیری هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد.
گرگ پارکر از محققانی است که با این پروژه همکاری دارد. وی می گوید: اگر همه چیز به خوبی پیش رود تا سال 2015 نخستین روباتهای پرنده و در ادامه در سال 2030 اولین ریزمدلهای روباتیکی از این دست ساخته و به مرحله بهره برداری می رسند.
این ریزسازه ها در نقاطی همچون میادین نبرد که جمع آوری اطلاعات نظامی فرآیند پرمخاطره به حساب می آید ارزش صد چندانی پیدا می کند.
یکی از جالب توجه ترین سیستمهایی که در این پروژه ساخته خواهد شد، روبات پرنده ای است که تنها 5/2 سانتیمتر طول داشته و بیشتر در قالب سلاح پرنده فوق مدرن به پرواز در می آید. این سلاح از ماده قابل انعطافی ساخته می شود و با برخورداری از حسگرهای ویژه امکان برخورد آن با ساختمانها و موانع محیطی به صفر می رسد.
جمعه 8/9/1387 - 13:21
امروزه خرید قطعات كامپیوتری با توجه به افزایش تنوع در برند، طرح و مدل و قابلیت‌های این كالا یكی از اموری است كه نیاز به توجه و دقت فراوانی دارد.
هارددیسك نیز یكی از قطعات كامپیوتری است كه امروزه در مارك‌های مختلفی چون maxtor، seagate، Samsung و ... در بازار موجود است و هر یك بسته به قابلیت‌هایی كه دارند از قیمت‌های متفاوتی برخوردارند.
طبق اعلام ملكی، یكی از فروشندگان قطعات كامپیوتری در پاساژ پایتخت هنگام خرید یك هارددیسك باید به نكاتی چون سرعت چرخش، ظرفیت، حجم بافر، نوع رابط و ... توجه كرد. به گفته وی سرعت چرخش هارددیسك تاثیر زیادی روی سرعت انتقال اطلاعات دارد و باید توجه ویژه‌ای به این نكته شود.
وی می‌گوید: در‌ حال‌حاضر هارددیسك‌های با سرعت چرخش 7200 دور در دقیقه در بازار به وفور یافت می‌شوند كه از كارآیی مناسبی برخوردارند.به گفته وی ظرفیت و مقدار فضایی كه برای ذخیره اطلاعات در نظر گرفته می‌شود نیز از نكات مهمی است كه هنگام خرید هارددیسك باید به آن توجه شود.
وی معتقد است ظرفیت حافظه براساس نیاز و كاربرد كاربران انتخاب می‌شود و بهتر است كاربران از هارد دیسكی با ظرفیت بالاتر از آنچه مدنظرشان است استفاده كنند تا با مشكل كمبود فضا مواجه نشوند. در كنار سایر ویژگی‌ها حجم بافر نیز از نكات دیگری است كه باید به آن توجه شود. به گفته این فروشنده مقدار حافظه داخلی هارددیسك كه ما آن را بافر می‌نامیم مثل حافظه داخلی پردازنده مركزی و درایوهای نوری تاثیر زیادی در كارآیی دستگاه دارد و باعث ارتقای عملكرد هارددیسك در مواردی كه نیاز به انتقال اطلاعات بالایی وجود دارد، خواهد شد.
توجه به نوع رابط هارد دیسك نیز از نكات دیگری است كه باید هنگام خرید مورد توجه قرار گیرد. به گفته ملكی در ‌حال‌حاضر رابط SATA از مقبولیت بالایی چه از نظر سرعت انتقال اطلاعات و چه از نظر قیمت برخوردار است.
به گفته این فروشنده در‌حال‌حاضر رابط‌‌های SATA‌1، SATA2، SATA3 در بازار موجودند كه 2 SATA به دلیل سرعت بیشتری كه در انتقال اطلاعات دارد از مقبولیت بیشتری برخوردار است.
جمعه 8/9/1387 - 13:21
اگر از خواص درمانی انواع فلفل اطلاع داشته باشیم، حتی اگر از طعم تندآن هم خوشمان نیاید، مصرف آن را در برنامه غذایی خود قرار خواهیم داد.متخصصان تغذیه معتقدند؛ فلفل برای افزایش جریان خون، تحریك سیستم عصبی، افزایش اشتها و رهایی از سوءهاضمه موثر است حتی بسیاری از گیاه‌شناسان چینی توصیه كرده‌اند كه خانم‌ها برای رهایی از دردهای ناشی دوره قاعدگی بهتر است از این سبزی‌ها در این دوران استفاده كنند.
تحقیقات نشان داده است كه كپساسین به عنوان فعال‌ترین عنصر موجود در فلفل، سبب كاهش میزان كلسترول خون و كاهش شدت سیگنال‌های درد در بدن می‌شود. این ماده همچنین خاصیت آنتی‌اكسیدانی (كه سلول‌های شما را از آسیب‌های رادیكال‌های آزاد محافظت می‌كند) و ضدباكتریایی نیز دارد.
این ماده به بسیاری از خواص درمانی فلفل كمك می‌كند و سیستم قلبی عروقی را تحریك، سیستم هاضمه را تقویت، درد موجود روی پوست یا مفاصل بدن را تسكین بخشیده و برای مثانه به عنوان داروی ضداحتقان و ضدباكتری عمل می كند.
فلفل میزان كلسترول خون را پایین می‌آورد كه این امر باعث كاهش فشار خون نیز می‌شود. این گیاه همچنین از انعقاد خون در رگ‌ها جلوگیری می‌كند. این خواص فلفل به پیشگیری از بیماری‌های قلبی نظیر آرترواسكلروز (سخت شدن رگ‌ها) كمك فراوانی می‌كند.
هرچند فلفل سبب سوزش زبان می‌شود؛ اما این گیاه واقعا مسكنی قوی است. این گیاه ابتدا سبب تحریك درد می‌شود؛ اما بعد از مدتی شدت علائم درد را در بدن كاهش می‌دهد.
كپساسین موجود در فلفل نه‌تنها درد آرتروز و آرتریت روماتوئید را تسكین می‌دهد؛ بلكه هنگام استفاده به شكل موضعی، میزان ورم ناشی از این بیماری‌ها را كاهش می‌دهد.
فلفل با تحریك ترشح آنزیم‌های گوارشی در معده و نابودی باكتری‌هایی كه می‌توانند عامل عفونت باشند، قدرت هضم را تقویت می‌كند.
خاصیت ضدباكتری فلفل، همچنین از اسهال ناشی از عفونت جلوگیری می‌كند
جمعه 8/9/1387 - 13:21
 اولین بار در سال 1929 ویتامین k به عنوان ماده ای موثر و ضروری در لخته شدن خون معرفی شد و برای سالیان متمادی تنها عملکرد این ویتامین را ، کمک به انعقاد خون می دانستند.
به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز، اما اکنون محققان می دانند که ویتامین k نقش های حیاتی دیگری نیز در بدن ایفا می کند. ویتامین k برای آرایش پروتئین های مختلف در بدن استفاده می شود. بعض از آنها تولید فاکتورهایی می کند که برای انعقاد خون ضروری است(جهت التیام و جلوگیری از خونریزی). ویتامین های وابسته به ویتامین k برای حفظ سلامت استخوانها و عدم انسداد شریانها استفاده می شود. ویتامین k باعث می شود که نوعی پروتئین به نام استئو کلسین به کلسیم استخوانها بچسبد و همین امر به حفظ حجم و چگالی استخوان کمک می کند. همچنین مدارک اولیه حاکی است که پروتئین های وابسته به ویتامین k مانع از سخت شدن شریانها می شود و همین امر به جریان خون سالم و جلوگیری از حمله قلبی کمک موثری می کند.
نیاز روزانه به ویتامین k :
پیشنهادات اخیر در مورد میزان مصرف روزانه ویتامین k برای زنان 90 میکرو گرم و برای مردان 120 میکروگرم است. خوشبختانه فقر ویتامین k بسیار نادر است. بهترین منبع این ویتامین سبزیجات سبز تیره است، که به دلایل زیادی برای حفظ سلامتی مفید هستند. مطالعه ای نشان می دهد که مصرف کافی غذاهای حاوی این ویتامین باعث کاهش خطر شکستگی استخوان لگن تا 30% می شود. کلیه سبزیجات برگی با رنگ سبز تیره از اسفناج و کلم پیچ تا کاهو و...منبعی غنی از ویتامین k هستند. در گیاهان این ویتامین نقش موثری در فتوسنتز دارد و این بهترین راهنمایی برای یافتن منبع غذایی سرشار از این ویتامین می باشد. ویتامین k همچنین در بعضی از روغن های گیاهی مثل روغن زیتون، دانه سویا و روغن دانه کلم قمری فراوان است.
هشدار: اگر چنانچه از داروهای ضد انعقاد خون همچون وارافین استفاده می کنید باید از مصرف این گونه غذاهای سرشار از ویتامین k اجتناب کنید. زیرا باعث اختلال در عملکرد دارو می شود.
منابع غذایی ویتامین k (پتاسیم):
کلم پیچ پخته = 531 میکرو گرم
اسفناج خام = 154 میکرو گرم
کلم بروکلی پخته = 104 میکرو گرم
مارچوبه پخته = 68 میکرو گرم
کاهو برگ سبز= 57 میکروگرم میکرو گرم
روغن دانه سویا = 27 میکرو گرم
روغن کانولا = 17 میکرو گرم
روغن زیتون = 8 میکرو گرم
گوجه فرنگی تازه = 7 میکرو گرم
سایر منابع با درصد بالای ویتامین k عبارتند از : برگ شلغم، برگ کلم برگ، برگ چغندر، برگ گیاه خردل، جلبک دریایی، جعفری خام، چای سبز
جمعه 8/9/1387 - 13:20
 كودكانی كه به طور مرتب از صبحانه خوب و مغذی استفاده می‌كنند، توانایی بیشتری نسبت به كودكانی دارند كه ناشتا راهی مدرسه می‌شوند. بدن كودكان در دوران رشد، تمام انرژی و ذخیره غذایی را كه در طول روز كسب كرده، در طول شب به مصرف می‌رساند. از این رو، صبح روز بعد به تجدید تغذیه برای تامین انرژی احتیاج دارد.
برای تامین انرژی لازم برای تمركز كودكان، بهتر است كه از مواد معدنی، ویتامین‌ها و مواد سلولزدار استفاده شود. این ویتامین‌ها در نان سبوس‌دار، میوه تازه، شیر، خامه، ماست و پنیر یافت می‌شود.
ارزش غذایی مواد معدنی قبل از هر چیز به دلیل محكم كردن استخوان‌ها و سالم نگه داشتن دندان‌ها می‌باشد.برای كودكانی كه حتی یك لقمه صبحانه هم نمی‌توانند میل كنند، توصیه می‌شود مخلوطی از غلات خشك یا همان برشتوك غلات برای آنها آماده شود.
برای زنگ تفریح و استراحت دانش‌آموزان، پیشنهاد می‌شود تغذیه به گونه‌ای باشد كه معده كودكان را اذیت نكند و همین طور موجب خستگی كودك نیز نشود كه دراین‌باره مشاوران غذایی پیشنهاد می‌كنند، می‌توان از میوه‌های تازه، آبمیوه، سبزیجات به همراه پنیر و خامه استفاده شود. همین طور خوردن مایعات نقش بالایی در افزایش تمركز كودكان دارد. ازاین‌رو این مشاوران توصیه می‌كنند كه كودكان قبل از ظهرها 2 تا 3 لیوان مایعات بنوشند.
جمعه 8/9/1387 - 13:11
 یک شرکت بین‌المللی با بهبود در عملکرد و مقاومت نمونه قدیمی گوشی تلفن همراه تولیدی این شرکت که در سال گذشته ساخته شده بود، نمونه جدیدی را با دوام و مقاومتی باورنکردنی تولید کرد.
گوشی تلفن همراه Sonim’s XP1 مقاوم ترین دستگاه تلفن در سر تا سر جهان است که به زودی شرکت سونیم نمونه مقاوم تری را نیز با نام XP3 ارائه خواهد کرد.
استفاده از دستگاه XP3 برای افرادی که بیشتر زمان خود را در کنار آب یا در میان آب سپری می‌کنند، بسیار ارزشمند خواهد بود. زیرا این گوشی ضد آب به نسبت مدل قدیمی تر خود در مقابل فشار و ضربه از مقاومت بالاتری برخوردار بوده و به دلیل عایق بودن در برابر عوامل نامناسب محیطی از جمله نمک، رطوبت، حرارت و ضربات ناشی از حمل‌ونقل، گزینه مناسبی برای مصارف ارتشی خواهد بود. همچنین محدوده دمایی عملیاتی این دستگاه از منفی20‌درجه تا مثبت 60‌درجه سانتی گراد اعلام شده است. مسوولان شرکت سونیم، هدف از تولید این گوشی تلفن همراه را استفاده افرادی ذکر کردند که در مناطقی با شرایط محیطی خشن زندگی می‌کنند که داشتن تلفن همراه در این مناطق، از ضرورت‌ها به شمار می‌رود و افراد در این مناطق برای مقابله با وقایع ناخوشایند و سخت طبیعی به چنین ابزاری نیازمند خواهند بود.
جمعه 8/9/1387 - 13:11
 نتایج یك پژوهش جدید حاكیست؛ فقر مزمن ویتامین D می‌تواند منجر به بروز بیماری قلبی، افزایش فشار خون و سندرم متابولیكی شود.
به گزارش سلامت نیوز، به گفته محققان؛ دانشكده پرستاری مارسلا نیهوف در دانشگاه لویولا - شیكاگاو، كمبود نور خورشید در طول فصل زمستان باعث كاهش سطح ویتامین D در بدن می‌شود كه پیامد آن بروز مشكلات قلبی - عروقی خواهد بود.
بدن برای تولید ویتامین D به نور خورشید نیاز دارد اما این پروسه به دلیل كوتاه بودن طول روزها در فصل زمستان و نیز گذراندن زمان بیشتر در فضاهای بسته، بسیار كند و ضعیف می‌شود.
در این بررسی، محققان مجموعه‌ای از مطالعات قبلی در زمینه ارتباط بین كمبود ویتامین D با بیماری قلب را مورد بازبینی قرار دادند.
نتایج بازبینی‌ها نشان داد كه نرخ ابتلا به بیماریهای قلبی شدید یا مرگ ناشی از آن در بیماران قلبی كه از نور خورشید محروم هستند 30 تا 50 درصد افزایش پیدا می‌كند.
محققان تاكید كردند كه رژیم غذایی به تنهایی پاسخگوی نیاز بدن به این ویتامین نخواهد بود اما مصرف مكمل‌های چون D2 و D3 می‌تواند خطر بروز بیماری قلبی را كاهش دهد.
هرچند بیشتر پزشكان به طور منظم و معمول كمبود ویتامین D را آزمایش نمی‌كنند اما بیشتر پژوهشگران توافق دارند كه افراد بزرگسال مستعد ابتلا به بیماری قلبی و سایر اشخاصی كه دچار خستگی شدید، درد مفاصل یا افسردگی می‌شوند باید سطح ویتامین D خود را اندازه گیری كنند.
شرح این تحقیق در مجله «سیركیولیشن» منتشر شده است.
جمعه 8/9/1387 - 13:11
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته