تعداد مطالب : 32
تعداد نظرات : 0
زمان آخرین مطلب : 1410روز قبل

دندانپزشک از بالا به کودک نگاه نکند، بلکه باید هم سطح کودک بنشیند و او را نوازش کند تا کودک دچار استرس و ترس نسبت به او نشود.

اولین مراجعهٔ کودکان بسیار مهم است و در روز اول مراجعهٔ کودک (به جز در موارد اورژانسی) نباید بر روی دندان او کاری انجام بگیرد

بیشتر کودکان دارای حالت بیتابی در مطب دندانپزشکی هستند، اما کودکان خانواده‌هایی که مسائل بهداشتی را در سطح بالاتری رعایت کرده و والدین انجام عملیات دندانپزشکی بر روی کودک را راحت‌تر پذیرفته‌اند، و همکاری لازم را با دندانپزشک دارند.

یکی از عوامل فرهنگ و مراجعه، اهمیتی است که پدر و مادر و خصوصا مادر به کودک می‌دهند تا قبل از درد گرفتن دندان کودک و پیش از بروز مشکلی به دندانپزشک مراجعه شود و چکاپ‌های مکرر صورت گیرد.

کودک عادت کرده و اگر در آینده نیاز به انجام کاری بر روی دندان وی بود، اضطراب چندانی نخواهد داشت، اما مراجعهٔ کودکی که در حال درد کشیدن است، خود استرس او را افزایش می‌دهد.

اولین مراجعهٔ کودکان بسیار مهم است و در روز اول مراجعهٔ کودک (به جز در موارد اورژانسی) نباید بر روی دندان او کاری انجام بگیرد، بلکه در جلسهٔ اول باید سعی شود با صمیمیتی که با کودک و خانوادهٔ وی ایجاد می‌شود و توضیحات و‌ شناختی که به آنها داده می‌شود، از اضطراب هردو کم کنیم و در این صورت شاهد همکاری بهتری از کودکان خواهیم بود.

عواملی که باعث جلوگیری از اضطراب کودک و همکاری او با پزشک می‌شود

اولین راه دادن آگاهی لازم هم به والدین و هم به کودکان از طریق رسانه‌ها است.

دوم نقش خود والدین که بسیار اساسی است، به این دلیل که ارتباط دندانپزشک با کودکان به تنهایی کافی نیست، بلکه این ارتباط مثلثی شکل بوده و در راس این مثلث پدر و مادر قرار دارند و والدین باید از بیان خاطرات بد خود در زمینهٔ دندانپزشکی مقابل کودکان خودداری کنند.

سومین عامل نقش خود دندانپزشک است, دندانپزشک باید با هر کودکی بر حسب روحیات خاص‌‌ همان کودک رفتار کند.

 

چهارشنبه 25/12/1395 - 16:44

ایمپلنت مناسب ترین روش برای جایگزینی دندانهای از دست رفته می باشد که در این روش دندان های مجاور تراش نمی خورند و ایمپلنت مستقیما در استخوان گذاشته می شود و بعد از ۶-۲ ماه روکش روی آن قرار داده می شود.

ایمپلنت ، پروتزی است که به وسیله جراحی ، داخل استخوان فک قرار می گیرد و پس از طی مدت زمانی مشخص که استخوان کاملا اطراف آن شکل گرفت ، پروتز روی آن پایه یا پایه ها سوار می شود.این پروتزها می توانند ثابت یا متحرک و کامل یا پارسیل باشند؛ بنابراین ایمپلنت در اصل یک درمان پروتز محسوب می شود.

امروزه انواع مختلفی از سیستم های ایمپلنت در دنیا وجود دارد . لازم است دندانپزشک انواع سیستم ها را بشناسد و با آگاهی از خصوصیات هر سیستم ( و با توجه به شرایط) مناسبترین سیستم را انتخاب کند. در مجموع باید گفت برای انجام درمان موفق , ۲ فاکتور تجربه و برخورداری از دانش روز به یک اندازه مهم هستند.

بدنه اصلی

ساختار اصلی ایمپلنت یک پایه تیتانیومی به شکل عمومی پیج است که در داخل استخوان فک با جراحی کاشته میشود . به این صورت که بعد از برش لثه ناحیه و دسترسی به استخوان فک با دریلهایی که هم سایز پایه کاشته شده است استخوان فک سوراغ شده و این پایه در داخل سوراخ قرار میگیرد . یکی از دلایل گرانی ایمپلنت علاوه بر تیتانیوم که گران قیمت هست نحوه ساخت این پایه ها میباشد به این صورت که این پایه ها در سطح خود به صورتی ساخته شده اند که استخوان مجاور را تحریک به استخوان سازی در مجاورت خود میکنند و لذا میشود گفت که این سطوح هوشمند میباشند . بعد از مدتی که استخوان سازی در اطراف پایه صورت گرفت باعث چسبندگی محکم پایه به استخوان اطراف شده و استحکامی مشابه ریشه دندان طبیعی را فراهم میکند . این قسمت از کار که پایه و اساس ایمپلنت هست مهمترین قسمت کار و دقیق ترین مرحله کار میباشد و تاثیر تعیین کننده ای در موفقیت درمان دارد.

اباتمنت یا اتصال دهنده ایمپلنت با تاج ایمپلنت

این قسمت بعد از کار گذاشتن تنه اصلی روی ایمپلنت قرار میگیرد و برای حفظ و نگهداری پروتز و یا ساختارهای فوقانی سیستم ایمپلنت بکار میرود و انواع مختلف دارند که سه نوع عمده اباتمنت ها عبارتند از نوع پیچ شونده ، نوع سمان شونده که به تنه اصلی با چسباندن محکم میشود و نوع سوم که به عنوان اتصالات اور دنچری برای دست دندان کامل و یا پارسیل محکم شده با ایمپلنت بکار میرود این نوه اتصالات مثل دکمه های فشاری هستند که با فشار جا رفته و با مختصر فشار جدا میشوند . اباتمنت ها ممکن است به صورت مستقیم و یا زاویه دار نسبت به تنه اصلی باشد که هر کدام کاربردهای خاص خودش را دارد و این دندانپزشک هست که نوع و زاویه مناسب اباتمنت را با توجه به ناحیه درمان انتخاب میکند.

قسمت تاج ایمپلنت

این قسمت بعد از قالبگیری در لابراتوار ساخته میشود و فرم روکش و رنگ آن بستگی به فضای موجود و دقت و سلیقه دندانپزشک دارد . وظیفه دندانپزشک این است که با ساخت روکش مناسب برای ایمپلنت سطح جونده مناسب جهت تغذیه بیمار ، رنگ و فرم مناسب جهت تامین زیبایی مطلوب را فراهم نماید و در ضمن این روکشها بایستی به فرمی ساخته شوند که رعایت بهداشت آسان بوده و به روشهای معمول بتوان تمیز نگه داشت.

 مراحل نصب ایمپلنت

روش عمومی کاشت ایمپلنت به این صورت هست که بعد از کاشت پایه اصلی ایمپلنت باید زمانی را جهت محکم شدن این پایه تیتانیومی در داخل استخوان فک در نظر بگیریم . امروزه با پیشرفت هایی که در زمینه ساخت سطح ایمپلنت ها صورت گرفته و تغییراتی که درفرم سطوح ایمپلنت داده اند و همچنین موادی که در سطح ایمپلنت قرار میدهند، تحریک برای ساخت استخوان و در نتیجه سفت شدن سریعتر بدنه ایمپلنت در داخل استخوان تسریع شده و این امکان را فراهم کرده که همزمان در دو جلسه پشت سر ضمن کاشت ایمپلنت ، قسمت تاج ایمپلنت را هم ساخته و نصب نمود.

انواع ایمپلنت

ایمپلنت های ساب پریوستیل (Subperiosteal)

ایمپلنت های ساب پریوستیل معمولا در طی عمل جراحی یک مرحله ای استفاده میشود.

این ایمپلنت در داخل بافت لثه بر روی استخوان فک قرار میگیرد. فیکسچر از لثه بیرون میزند تا ترمیم (اباتمنت / تاج) را نگه دارد. مهمترین مزیت این نوع ایمپلنت این است که برای افرادی که استخوان کافی ندارند، میتواند دندان مصنوعی را نگه دارد.

ایمپلنتهای اندوستیل (Endosteal)

این ایمپلنت بر خلاف قبلی، در داخل استخوان فک قرار میگیرد نه روی آن. این ایمپلنت ها بیشتر در عملهای دو مرحله ای استفاده میشوند به این صورت که در طی عمل جراحی ایمپلنت مستقیما در داخل استخوان فک قرار میگیرد (به عنوان جایگزین ریشه) و در مرحله ای دیگر ترمیم بر روی آن قرار میگیرد. این ایمپلنت جایگزین دندان مصنوعی متحرک یا بریج میشود. چند نوع ایمپلنت اندوستیل وجود دارد که عبارتند از پیچی یا رزوه دار، استوانه ای یا صاف و تیغه دار.

ایمپلنت دو مرحله ای

عمل دو مرحله ای کاشت ایمپلنت دندان متداولترین روش جایگذاری ایمپلنت است. در این روش ایمپلنت را به روش جراحی در استخوان فک جایگذاری میکنند و مدتی (چند ماه) در آنجا می ماند تا با استخوان زیر لثه یکپارچه شده جوش بخورد. در این مرحله پس از جایگذاری ایمپلنت، بافت لثه روی آن با بخیه بسته میشود تا از ایمپلنت در مقابل نیروهای وارد شده محافظت نماید و اجازه ندهد در دوران جوش خوردن ایمپلنت به استخوان، حرکتی ایجاد شود. پس از سپری شدن دوره یکپارچگی استخوان، جراحی مرحله دوم (جراحی کوچک) انجام میشود و در طی آن بافت لثه روی ایمپلنت باز میشود تا اباتمنت و ترمیم موقتی به ایمپلنت وصل شود.

ایمپلنت یک مرحله ای

در این روش از ایمپلنت یک تکه ای استفاده میشود که بلندتر است و در طی یک مرحله جایگذاری میشود. این ایمپلنت پس از این که در استخوان فک قرار داده شد، بر خلاف روش قبل که روی آن بسته میشد و زیر لثه می ماند، از بافت لثه بیرون میزند. سپس با گذشت مدت زمان لازم برای جوش خوردن استخوان، اباتمنت و تاج بر روی آن سوار میشوند بدون این که نیازی به عمل جراحی برای باز کردن لثه روی ایمپلنت وجود داشته باشد. یک گزینه دیگر ایمپلنت دو تکه ای است که مشابه ایمپلنتی که در دو مرحله جایگذاری میشد، شامل چند قطعه جداگانه می باشد. در این روش ایمپلنت و هیلینگ اباتمنت در همان مرحله اول جایگذاری بلافاصله پس از قرار گرفتن پست ایمپلنت در داخل استخوان، بر روی آن سوار میشوند. اشکال این روش این است که ایمپلنت در مقابل نیروهای خارجی آسیب پذیر است و باید دقت بسیار زیادی صورت بگیرد تا اطمینان حاصل شود که فرایند جوش خوردن استخوان به درستی انجام میشود و اختلالی در آن ایجاد نمیشود.

تحقیقات نشان داده اند که هر دو روش یک مرحله ای و دو مرحله ای میزان موفقیت مشابهی دارند. از دندانپزشک خود بپرسید کدام روش را برای شما استفاده میکند و با توجه به شرایط شما کدام بهتر است.

ایمپلنت فوری

در موارد خاصی که به دقت انتخاب میشوند، ایمپلنت و ترمیم (تاج) در یک مرحله جراحی بلافاصله پس از خارج شدن دندان طبیعی، جایگذاری میشوند. در این روش بلافاصله پس از کشیدن دندان، ایمپلنت به روش جراحی در استخوان فک کاشته میشود و تاج نیز اندکی پس از آن بر روی ایمپلنت قرار میگیرد. در صورتی که این عمل را میتوان انجام داد که حجم و تراکم استخوان کافی باشد.

انواع سطح اباتمنت

اکثریت ایمپلنت های دندان از تیتانیوم ساخته میشوند اما مواد سطح ایمپلنت متفاوت است. مواد مورد استفاده فاکتور مهمی در استحکام و دوام درمان دارد. سطح متخلخل باعث میشود تماس ایمپلنت با استخوان بیشتر از سطح صاف باشد. انواع دیگر سطوح ایمپلنت عبارتند از اسید خراش، شن پاشی، زبر، پوشش هیدروکسی آپاتیت پاشش پلاسما، پاشش پلاسما و تیتانیوم ریزشیار.

بخش متصل کننده سر ایمپلنت

ایمپلنت دندان را طبق نوع یا شکل سرشان نیز طبقه بندی میکنند. اباتمنت و ترمیم (تاج) باید به یکی از سه شکل زیر به سر ایمپلنت متصل یا پیچ شود:

متصل کننده شش ضلعی داخلی: در این متصل کننده ها شکل شش ضلعی به صورت سوراخی در داخل ایمپلنت تعبیه شده که اباتمنت یا ترمیم در داخل آن قرار میگیرد و پیچ میشود.

متصل کننده شش ضعلی خارجی: در این نوع متصل کننده، شکل شش ضلعی در روی سر ایمپلنت بیرون زده است.

متصل کننده هشت ضلعی داخلی: این ایمپلنت نیز همانند ایمپلنت شش ضلعی داخلی است با این تفاوت که شکل آن هشت ضلعی می باشد. دندانپزشک اباتمنت یا ترمیم را در داخل آن جای میدهد.

انواع ایمپلنت از نظر اندازه

میتوان ایمپلنتها را از نظر اندازه (پلتفرم) نیز دسته بندی کرد. بر اساس موقعیت ایمپلنت در داخل دهان، اندازه آن تعیین میشود اما وضعیت هر فرد متفاوت است چرا که اندازه مورد استفاده بستگی به فضای دهان بیمار و استخوان قابل استفاده نیز دارد.

ایمپلنت استاندارد: این ایمپلنت ها قطری بین ۳٫۵ تا ۴٫۲ میلیمتر دارند. معمولا این ایمپلنت ها در بخش جلوی دهان جایگذاری میشوند.

ایمپلنت پهن: این ایمپلنتها قطری بین ۴٫۵ تا ۶ میلی متر دارند و معمولا در بخش عقب دهان به جای دندان های آسیا (مولر) جایگذاری میشوند.

ایمپلنت های مینی یا باریک: این ایمپلنت بین ۲ تا ۳٫۵ میلیمتر قطر دارد و برای افرادی استفاده میشود که بین ریشه های دندانهایشان برای ایمپلنت معمولی جا ندارند. همچنین زمانی که تراکم استخوانی کافی وجود نداشته باشد از این گزینه استفاده میشود.

موفقیت درمان ایمپلنت

میزان موفقیت درمان به عواملی نظیر رعایت کامل اصول جراحی (نظیر اصول استریلیزاسیون) و پروتزی (مانند رعایت مقدار نیروی وارد بر ایمپلنت) از طرف دندانپزشک و عدم وجود بیماریهای خاص مانند دیابت و رعایت بهداشت بستگی دارد و در صورت وجود این عوامل میزان موفقیت بالای ۹۹ درصد است.

منبع: کلینیک دندانپزشکی هروی

يکشنبه 8/12/1395 - 22:51

دندانپزشکی شبانه روزی هروی

تماس با دندانپزشکی شبانه روزی هروی

درمانگاه دندانپزشکی شبانه روزی هروی مبتنی بر اهداف زیر است:

  1. مواجهه بیمار با محیطی آرام و ارتباط با پرسنلی که اصول رفتاری و همدلی با بیماران را آموزش دیده اند.
  2. ارائه خدمات درمانی نوین و کارآمد جهت جلب اعتماد بیمار – بهره مندی این مرکز از کادر درمانی مجرب و هیأت علمی دانشگاهای مطرح کشور سبب شده استکه انجام درمانهای خاص دندانپزشکی مانند ایمپلنت، لامینیت های زیبایی و ارتودنسی و… با بهترین کیفیت برای بیماران مهیا باشد.
  3. تجهیز مرکز به مدرن ترین دستگاههای استریلیزاسیون و کاربرد مواد مصرفی با کیفیت جهت اطمینان خاطر بیماران انجام شده است.
  4. پذیرش بیماران اورژانس و پاسوخگویی به ایشان در شیفت شب سبب سهولت دسترسی مراجعه کنندگان و صرفه جویی در وقت از اصول مورد توجه مرکز بوده است.
  5. پیگیری درمانهای ارائه شده و احترام به حقوق اخلاقی بیماران در زمره اهداف مرکز است.
  6. در راستای توجه به درمان کودکان کم توان و کم بضاعت تمهیدات ویژه ای در مرکز تعبیه شده است.

دندانپزشکی شبانه روزی هروی شامل بخش های فعال زیر است:

  1. بخش تشخیص بیماریهای دهان، بخش اندو، اندودنتیکس (تخصص درمان ریشه دندان)
  2. بخش جراحی فک و دهان و صورت، بخش ارتودنسی، ارتودنتیکس (متخصص ارتودنسی)
  3. بخش اطفال، بخش پریو،‌ پریودنتیکس (تخصص بیماریهای لثه و بافتهای نگه دارنده دندان)
  4. بخش پروتز، پرستودنتیکس (تخصص پروتزهای دندانی)

آدرس: میدان هروی, خیابان وفامنش, خیابان مکران شمالی, پلاک ۱۸, طبقه ۴

شماره تماس: ۲۲۹۸۴۰۶۰ – ۲۲۹۸۴۱۰۰

سه شنبه 2/6/1395 - 10:1

برج ایفل نماد شهر پاریس (عکس)

برج ایفل نماد شهر پاریس (عکس)

می‌گویند برج ایفل مشهورترین ساخته دست بشر است. قطعا اگر پاریس به اندازه نیویورك توریست داشت، این برج در صدر جدول پربازدیدترین بناهای جهان قرار می‌گرفت، اما از لحاظ بازدید توریست‌های خارجی برج ایفل با فاصله‌ای چشمگیر در صدر بناهای جهان جای دارد.

بنایی كه مهندس گوستاو ایفل ۱۲۲ سال قبل ساخت، ۳۰۰ متر ارتفاع دارد و تماما با آهن ساخته شده و حالا نماد شهر پاریس است.

قطعا تمام بازدیدكننده‌های شهر پاریس از این برج دیدن می‌كنند اما پیشنهاد ما این است كه هم در روز و هم در شب از این برج فلزی دیدن كنید.

منبع: http://zibaja.ir

دوشنبه 25/5/1395 - 20:44

خانه داری, نکات خانه داری, اسرار خانه داری, خلاقیت در خانه داری, رموز خانه داری, خانه داری مدرن

نکات مهم و جالب خانه داری | 44 راز خانه داری

۱٫ اگر گلدانی آب را نگه نمی دارد، می توانید پارافین را ذوب کنید و آن را ته گلدان بریزید. بدین ترتیب ترک گلدان بسته می شود و آب از گلدان نشت نمی کند.

۲٫ اگر می خواهید محفظه نان بوی نا و کپک نگیرد، گاهی آن را با محلول آب و سرکه آبکشی کنید.

۳٫ دستمالی را با آمونیاک خیس کنید و چند ساعت داخل فر بگذارید تا تکه های غذا که به سطوح فر چسبیده اند شل شوند.

۴٫ برای تمیز کردن بطری ها، شیشه ها یا تنگ ها، پوست تخم مرغ و آب و صابون ولرم داخل آنها بریزید و خوب تکان دهید. در زمان کوتاهی داخلی آنها تمیز می شود.

۵٫ برای آنکه دستمال گردگیری بدون پرزی داشته باشید، آن را داخل آب داغ و کف دار بگذارید و چند قطره تربانتین داخل آن بریزید و بگذارید چند ساعت بماند. سپس دستمال را بچلانید و پهن کنید تا خشک شود. این دستمال بدون پرز به خوبی برق می اندازد و گرد و غبار را نگه می دارد. این کار را هر دو هفته یکبار انجام دهید.

۶٫ آیا می خواهید قابلمه آلومینیومی سوخته خود را دور بیندازید؟ کمی آب در آن بریزید و پیاز هم اضافه کنید. سپس بگذارید بجوشد و خیلی زود می بینید که مواد سوخته آن شل می شوند و رو می آیند، و قابلمه تمیز می شود.

۷٫ پیچ و مهره، گوه، واشر و چیزهای ریز دیگر را داخل شیشه های خالی بریزید تا هر وقت به آنها نیاز داشتید، بتوانید از بیرون شیشه آنها را ببینید.

۸٫ اگر می خواهید کاغذ دیواری نصب کنید، جای سوراخ میخ ها خلال دندان بگذارید تا برای نصب تابلوها جای میخ را به راحتی پیدا کنید.

۹٫ پوست سیب زمینی یا هویج را در کتری بجوشانید تا آهک آن جدا شود.

۱۰٫ اسفناج شاید جارو دستی معده باشد، ولی ساورکرات (کلم پیچ رنده شده و آب پز با سرکه) مثل جاروبرقی معده است.

۱۱٫ دو برگ کاغذ خشک کن را زیر سطل زباله قرار دهید. این کار باعث جذب ریزش مایعات درون سطل می‌شود و از منتشر شدن بوی بد زباله جلوگیری می‌کند.

۱۲٫ از صابون مایع یا صابون گلیسیرین استفاده کنید. کف ایجاد شده توسط صابون‌های سنتی باعث به‌وجود آمدن پسماند و زیاد شدن لکه‌های بزرگ در جا صابونی می‌شود.

۱۳٫ مایکروویو را با بیش از ۱۰ حوله کاغذی تراز کنید. این عمل باعث جلوگیری از لرزش و احتمالا چرخش و افتادن دستگاه می‌شود. بعد از هر بار استفاده می‌توانید یکی از کاغذها را از زیر آن بردارید.

۱۴٫ فن خروجی دستشویی را به کار اندازید یا این‌که یک پنجره را هنگام دوش گرفتن و حداقل ۱۰ دقیقه بعد از آن باز بگذارید. این کار باعث تهویه شده و از به‌وجود آمدن قارچ جلوگیری می‌کند.

۱۵٫ لکه‌های به‌وجود آمده در توالت را می‌توان با ریختن یک فنجان سرکه سفید تقطیر شده در آن از بین برد. اجازه دهید سرکه کاملا در طول شب روی لکه‌ها اثر کند، سپس سیفون را بکشید و آن را بشوئید. این کار را باید حداقل ماهی یک‌بار انجام دهید.

۱۶٫ بعد از دوش گرفتن باید کاشی‌ها و درهای شیشه‌ای را تمیز کرد. این کار را می‌توان با یک شیشه پاک‌کن کوچک و انعطاف‌پذیر انجام داد. اگر کف صابون باقی مانده پاک نشود باعث ایجاد لکه می‌شود.

۱۷٫ از ظاهر تخم‌مرغ می‌توانید به تازگی یا کهنگی آن پی ببرید. یادتان باشد که تخم‌مرغ‌های تازه ظاهری زبر و خشن دارند و پوست آنها درست مانند گچ می‌ماند اما تخم‌مرغ‌هایی که کهنه هستند ظاهری صاف و شفاف دارند.

۱۸٫ ته تخم‌مرغ خام را شکسته، قدری از پوسته آن را بردارید. در این قسمت معمولا هوا جمع می‌شود. هرچه مقدار هوا بیشتر باشد یعنی فضای بیشتری را به خود اختصاص داده باشد تخم‌مرغ کهنه‌تر است اما اگر حجم تخم‌مرغ بیشتر و  هوای موجود در آن کمتر باشد تخم‌مرغ تازه‌تر است.

۱۹٫ اگر موقع طبخ مرغ، دست بر قضا متوجه شدید که در خانه پیاز ندارید نباید بابت بوی زهم آن نگران شوید. در این مواقع باید سراغ هویج بروید. کافی است یک عدد هویج را درسته یا خرد کرده همراه مرغ در حال طبخ بپزید تا بوی زهم آن گرفته شود. هویج در عین حال باعث خوشمزه‌تر شدن و لعاب‌دار شدن آب مرغ شما هم خواهد شد.

۲۰٫ بیشتر آدم‌ها نوشابه را به پای ثابت سفره‌های غذایشان تبدیل کرده‌اند. هر چند نوشابه خوراکی‌ای خوشمزه و مضر برای سلامت افراد است بااین حال شما می‌توانید از قابلیت‌های دیگر آن بهره برده  و نهایت استفاده را از آن ببرید. آیا از  لک و پیس‌های داخل سینک ظرفشویی خانه‌تان کلافه شده‌اید؟ آیا احساس می‌کنید هیچ وقت این امکان وجود ندارد که یک سینک براق و درست و حسابی داشته باشید؟ خب بهتر است بابت هیچ کدام از این مسائل ناراحت نباشید چون همان نوشابه‌ای که برای سلامت جسم شما ضرر دارد اینجا حسابی به کارتان خواهد آمد. شما می‌توانید با استفاده از نوشابه سینک ظرفشویی‌تان را برق بیندازید. اسکاج را بردارید، نوشابه را داخل سینک بریزید با اسکاج بشویید و سپس آن را با آب بشویید. آبکش کنید. نتیجه فوق‌العاده‌ای را خواهید دید.

۲۱٫ گاهی اوقات بوی مرغ و ماهی آنقدر آزاردهنده می‌شود که واقعا نمی‌دانید باید چه کنید! در چنین مواقعی پیش می‌آید که این بوی آزاردهنده تمام فضای یخچال و آشپزخانه را دربرمی‌گیرد و چه بسا تا چند روزی هم باقی می‌ماند. با این اوصاف نگران این موضوع نباشید چون راه‌حل بسیار ساده‌ای در همین رابطه وجود دارد. فقط کافی است یک لیموترش را از وسط نصف کنید و مرغ یا ماهی را با آب آن بشویید. البته بهتر است آب لیموترش را با کمی آب مخلوط کنید و بعد مرغ و ماهی را با آن بشویید. در مرحله بعد، کمی نمک به لیموترش اضافه کنید و آرام آرام روی مرغ و ماهی بمالید. به این ترتیب بوی مرغ و ماهی از بین می‌رود.

۲۲٫ وقتی پنیر پیتزا را رنده می‌کنید، خرده‌های پنیر به رنده می‌چسبد و از آنجا که شستن رنده آسان نیست، ممکن است روی آن باقی بماند و خشک شود. برای تمیز کردن آنها می‌توانید از روغن مایع استفاده کنید. کمی روغن مایع با استفاده از پنبه روی رنده بمالید و بعد از نیم‌ساعت که خرده‌های پنیر نرم شد، رنده را براحتی با اسکاچ و مایع ظرفشویی بشویید.

۲۳٫ خورش‌ها و غذاهایی که سس گوجه‌فرنگی دارند به دلیل خاصیت اسیدی‌شان لکه زردی روی ظروف پلاستیکی برجای می‌گذارند که با شست‌وشوی عادی پاک نمی‌شود. برای رفع این مشکل می‌توانید از جوش‌شیرین یا آبلیمو استفاده کنید. کمی از آن را روی لکه بمالید و بعد از نیم‌ساعت بشویید. سپس ظرف را در آفتاب قرار دهید تا کاملا سفید شود. جوش شیرین باعث می‌شود بوی بد این ظروف هم از بین برود.

۲۴٫ ریختن آب، شیر، آبمیوه و مایعاتی شبیه به این مشکل زیادی ایجاد نمی‌کند. شما می‌توانید با دستمال حوله‌ای آن را پاک کرده و جایش را با یک دستمال مرطوب از بین ببرید. اگر شیشه مربا یا عسل به یخچال چسبیده می‌توانید یک دستمال زبر را با آب داغ خیس کنید و با آن جای مربا یا عسل را تمیز کنید. اما اگر آب گوشت یا مرغ ریخت باید حتما دستمال را با آب و کمی مایع سفیدکننده مرطوب کنید و بعد جای آن را تمیز کنید. باکتری‌ها می‌توانند در این آب بمانند و باعث فساد در یخچال شوند.

۲۵٫ امروزه که معمولا یخچال و فریزرها به هم وصل هستند، نمی‌توانید از روش‌های قبلی برای تمیز کردن برفک استفاده کنید. برای اینکه مجبور نباشید یخچال را از برق بکشید و منتظر بمانید تا برفک‌ها آب شوند و در این مدت نگران مواد غذایی موجود در یخچال باشید، می‌توانید از یک کفگیر استفاده کنید. کفگیرهای مخصوص تابه‌های تفلون بدنه فریزر را خش نمی‌اندازند. با استفاده از آنها برفک‌ها را بتراشید و بعد با استفاده از یک دستمال زبر که با آب‌گرم مرطوب شده، آنها را کاملا پاک کنید.

۲۶٫ وقتی برای درست کردن دسر یا پاستوریزه کردن شیر را می‌جوشانید، معمولا ته قابلمه یک لایه شیر می‌چسبد. بعضی وقت‌ها هم شیر روی گاز سر می‌رود و می‌سوزد. برای از بین بردن این لکه سمج، وقتی در قابلمه باشد، می‌توانید قابلمه را با آب گرم و کمی جوش‌شیرین پر کنید و به جوش بیاورید. در این صورت لکه شیر به راحتی پاک می‌شود. برای از بین بردن اثر سوختگی روی گاز می‌توانید گاز را روشن کنید تا لکه کمی گرم شود و بعد آن را با یک دستمال آغشته به خمیر جوش‌شیرین پاک کنید.

۲۷٫ وقتی شکر را کارامل می‌کنید، بعد از سرد شدن سفت می‌شود و به گاز می‌چسبد. کافی است کمی آب در تابه بریزد و زیر تابه را روشن کنید. آن‌قدر به هم بزنید تا شکر کاملا حل شود و تکه‌های سفت آن از بین برود. سپس تابه را به روش معمولی بشویید.

۲۸٫ برای از بین بردن لکه‌های مانده روی کاشی‌ها می‌توانید کمی از مایع پاک‌کننده چند منظوره را روی لکه اسپری کرده و بعد از ۱۵ دقیقه آن را پاک کنید یا با کمی آب جوش شیرین را خمیر کنید و روی لکه‌ها بمالید و بعد از ۱۵ دقیقه آن را با اسکاچ پاک کنید.

۲۹٫ برای پاک کردن غذای داغی که روی گاز ریخته، روی اسکاچ مایع ظرفشویی بریزید و کف آن را روی لکه‌ها بمالید. بعد از ۱۰ دقیقه لکه‌ها پاک می‌شود. اگر بیشتر از یک روز گذشته، با یک قاشق جوش شیرین و ۳ قاشق آب مایعی درست کنید، روی لکه بریزید و بعد از نیم‌ساعت آن را پاک کنید.

۳۰٫ وقتی برنج در سوراخ‌های صافی گیر کند و خشک شود، باید صافی را نیم‌ساعت در آب گرم بگذارید و بعد آن را به دیواره سینک بکوبید تا برنج‌ها کاملا بیرون بیایند.می‌توانید از اسکاچ و لوله‌بازکن‌های باریک هم کمک بگیرید.

۳۱٫ اگر سوختگی به ظرف چسبیده ‌آن را با آب پر و یک قاشق جوش‌شیرین به آن اضافه کنید و آن را روی گاز بگذارید. زیر گاز را روشن کنید و قبل از اینکه آب جوش بیاید ظرف را از روی حرارت بردارید و بشویید. اگر لازم است این کار را یک بار دیگر تکرار کنید تا مشکل به کلی برطرف شود.

۳۲٫ برای پاک کردن لکه چای از قوری چینی یا لکه غذا از ظروف لعابی می‌توانید از خمیردندان استفاده کنید. قوری را پر از آب کنید و کمی خمیردندان در آن بریزید و آن را حل کنید. بعد از نیم‌ساعت قوری را بشویید.

۳۳٫ یکی از بهترین راهکارها برای پاک کردن دست‌ها بعد از پوست کندن بادنجان شستشوی دست با آب ژاول است. برای این کار با پنبه‌ای آغشته به آب ژاول دست‌ها را پاک کنید. برای پیشگیری از این مشکل بهتر است با دستکش برای پوست کندن بادنجان اقدام کنید.

۳۴٫ بهترین روش برای خنک نگهداشتن شربت‌ها در تابستان استفاده از گیلاس، آلبالو یا انگور یخ زده است. با استفاده از این میوه‌ها دیگر آب شدن یخ‌ها موجب تغییر طعم و بی‌مزه شدن شربت نمی‌شود.

۳۵٫ میوه‌ها و سبزی‌ها را تنها در شرایطی که تصمیم دارید آنها را میل کنید یا برای تهیه غذا و دسر از آنها استفاده کنید، بشویید. در غیراین صورت آنها خیلی زود فاسد می‌شوند.

۳۶٫ برای از بین بردن بوی بد چاه بهتر است مقداری جوش شیرین را با پودر ماشین لباسشویی ترکیب کرده و آن را با فشار آب داغ داخل لوله‌ها بریزید.

۳۷٫ اگر شستشوی پرده‌ها را در منزل انجام می‌دهید به خاطر داشته باشید به جای آن که آنها را تا کرده یا در سبد رخت‌ها قرار دهید تا خشک شود آنها را به صورت نمدار از محلی مناسب آویزان کنید تا بدون نیاز به اتو کشیدن قابل استفاده باشند.

۳۸٫ برای صرفه‌جویی در مصرف آب به یاد داشته باشید که اگر در خانه‌تان آکواریوم دارید آب آن را دور نریزید. از آن برای آبیاری درختان، باغچه و گلدان‌های خود استفاده کنید.

۳۹٫ اگر چای روی لباس و رومیزی شما ریخته و امکان شستشوی فوری آن مقدور نیست خیلی سریع پارچه‌ای تمیز را با پودر لباسشویی و آب مخلوط کنید و آن را روی پارچه یا پیراهن‌تان بکشید.

۴۰٫ برای جلوگیری از فاسد شدن سبزی‌ها آنها را در بخشی جداگانه و دور از انواع گوشت‌های قرمز و سفید قرار دهید.

۴۱٫ ادویه‌ها و سبزی‌های معطر را حتما در ظروف شیشه‌ای در بسته نگه دارید تا بو و طعم آنها از بین نرود. شیشه سس‌های مایونز بهترین وسیله برای نگهداری این ادویه‌ها هستند.

۴۲٫ یکی از شیوه‌های پیشگیری از شپشک زدن برنج، مخلوط کردن کیسه برنج با نمک است. این کار مانع از وجود حشرات در برنج می‌شود.

۴۳٫ اسفنج‌هایی را که برای شستشوی ظرف‌ها استفاده می‌کنید هر از گاهی ضدعفونی کنید. بهترین کار برای ضدعفونی کردن آنها جوشاندن اسفنج‌ها درون ظرف آب به مدت نیم ساعت است.

۴۴٫ یکی از بهترین شیوه‌ها برای راحت کندن کاغذ دیواری آن است که با کمک دستمال و محلول سرکه و آب به مقدار مساوی روی کاغذ دیواری را خیس کنید و با دستمال آن قدر روی کاغذ دیواری بکشید تا براحتی و بدون آسیب زدن به دیوار از آن جدا شود.

نکات خانه داری

دوشنبه 25/5/1395 - 20:43

خوردنی خوشمزه و پرطرفدار برای تقویت ریاضی

اگر در درس ریاضی ضعیف هستید و نمره خوبی نگرفته‌اید قبل از شركت در امتحان بعدی،‌ مقدار زیادی شكلات بخورید. در یك تحقیق جدید نشان داده شد كه خوردن شكلات می‌تواند….

خوردن شکلات ریاضیات را تقویت می کند:

پژوهشگران می‌گویند: با خوردن شكلات، ریاضیات خود را تقویت کنید.

به گزارش ایسنا، اگر در درس ریاضی ضعیف هستید و نمره خوبی نگرفته‌اید قبل از شركت در امتحان بعدی،‌ مقدار زیادی شكلات بخورید. در یك تحقیق جدید نشان داده شد كه خوردن شكلات می‌تواند توان مغز را در انجام تحلیل‌های ریاضی بهبود بخشد و هم چنین میزان انرژی بدن را افزایش دهد.

محققان در این پژوهش دریافته‌اند: شكلات و گروهی از مواد شیمیایی موسوم به پلی فنول‌ها حاوی تركیبی به نام فلاوانول‌ها هستند كه این ماده با افزایش جریان خون در مغز این تاثیرات تقویت كننده را بر جای می‌گذارد. این پژوهش از سوی محققان دانشگاه نورتومبریا انجام گرفته است.

یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد: دانش آموزانی كه قبل از امتحان ریاضی شكلات می‌خورند واقعا در امتحان خود موفق‌تر عمل می‌كنند و از مزیت تاثیر شكلات روی توان مغزی بهره‌مند می‌شوند. مصرف شكلات برای انجام كارهایی كه چالش ذهنی به دنبال دارد، مفید است.

پژوهشگران توصیه می‌كنند: برای كارهایی كه در انجام آنها دچار مشكل می‌شوید، شكلات بخورید تا به شما كمك كند. در این پژوهش ۳۰ داوطلب تحت مطالعه قرار گرفتند.
نتایج تحقیقات نشان داد: كسانی كه شكلات داغ مصرف می‌كنند سریعتر و صحیح تر محاسبات ریاضی را انجام می‌دهند.

منبع: سایت ریاضی

دوشنبه 25/5/1395 - 20:41

زمان لازم برای قرار گیری روکش ایمپلنت

زمان لازم برای قرار گیری روکش ایمپلنت + دانستنی های بیشتر

برای قرارگیری روکش ایمپلنت های فک پایین چهار ماه و فک بالا شش ماه زمان انتظار لازم داریم تا ایمپلنت در استخوان فک جوش شود. پس از آن متخصص پروتز آن را بارگذاری کرده و روکش نهایی را آماده می‌سازد.

با توجه به اینکه الیاف پریودنتال در اطراف و پایانه‌های عصبی داخل ایمپلنت وجود ندارد ایمپلنت نیروی بیشتری از دندان طبیعی دریافت می‌کند. در واقع علائم هشدار‌دهنده برای کاهش نیرو در بیمار وجود ندارد تا بیمار را آگاه کند که نیرو را کاهش دهد. از طرفی افزایش نیروی بیش از حد تحمل بر ایمپلنت ممکن است منجر به لقی و شکست ایمپلنت شود.

بنابراین قبل از شروع درمان باید متخصص پروتز اعلام نظر كند که با توجه به وضعیت استخوان از نظر تراکم و ارتفاع و همچنین مسائل سیستمیک بیمار و با توجه به موقعیت قرارگیری ایمپلنت آیا امکان انجام درمان وجود دارد یا خیر؟ همچنین اینكه در صورت امکان انجام درمان، جراح بهتر است در چه مکان و با چه زاویه‌ای آن را قرار دهد.

در صورت وجود شرایط مناسب فیزیکی و وجود میزان و تراکم مناسب استخوان خوشبختانه موفقیت درمان ایمپلنت تا ۹۸ درصد نیز پیش‌بینی شده که میزان موفقیت بالایی است.

درمان موفق ایمپلنت بستگی زیادی به طراحی مناسب درمان قبل از جراحی دارد که معمولا با مشورت پروستودنتیست و جراح صورت می‌پذیرد. حال این سوال پیش می آید که در صورت شکست درمان ایمپلنت آیا امکان جایگزینی مجدد وجود دارد؟

در پاسخ باید گفت: بله. پس از خارج کردن ایمپلنت توسط جراح و مدت انتظار دو ماه بدون آنکه برای دندان‌های مجاور خطری ایجاد شود می‌توان مجددا در محل اقدام به قرارگیری ایمپلنت كرد. باید در نظر داشت که انجام درمان ایمپلنت یک کار تیمی ‌بین جراح و متخصص پروتز است و نیاز به CBCT و رادیوگرافی‌های تشخیصی دارد.

دوشنبه 25/5/1395 - 20:39

دانلود آهنگ جدید و زیبای امیر علی بنام مجنونم کن

آهنگ امیرعلی بنام مجنونم کن

دیوونه بازیات کار دستم داد اینبار

حرفامو باور کن باور کن بی اسرار

دنیامو میگیری وقتی از من دوری

فکرشم نمی کردم بشم اینجوری

باور کن میترسم از دوری

آرومم کن با یه بوسه ی گرم بدون بهونه مجنونم کن

تو که میدونی عاشقم ، عاشق من باش

مدیونم کن آره دیوونم کن آره مجنونم کن

آرومم کن نمی دونی چه حس قشنگیه وقتی دوست دارم

واسه گفتن جمله عاشقتم روی تکرارم آخه دوست دارم آره دوست دارم

دانلود آهنگ جدید و زیبای امیر علی بنام مجنونم کن

روزای من حالا غرق احساسه ، قلبمو میشناسی خیلی حساسه

اونی که تا دیروز بیخیال بود حالا پای تو گیره

خوب یه نگاه بکن از غم دوریت داره میمیره

باور کن باور کن داره میمیره

آرومم کن با یه بوسه ی گرم بدون بهونه مجنونم کن

تو که میدونی عاشقم ، عاشق من باش

مدیونم کن آره دیوونم کن آره مجنونم کن

آرومم کن نمی دونی چه حس قشنگیه وقتی دوست دارم

واسه گفتن جمله عاشقتم روی تکرارم آخه دوست دارم آره دوست دارم

دانلود آهنگ

منبع: دی ال جا

دوشنبه 25/5/1395 - 20:37

درخواست نازنین از خیرین: پدرم با ۲۰ میلیون تومان آزاد می شود

درخواست نازنین از خیرین: پدرم با 20 میلیون تومان آزاد می شود

مرد پارچه فروش بازار تهران ۵ سال است که مالش را برده اند و به دلیل چک برگشتی در زندانهای تهران سر می کند. ستاد دیه هم همت کرده اما برای آزادی ۲۰ میلیون تومان کم دارد.

اتاق ۱۰ متری، پذیرایی ۱۵ متری و آشپزخانه ۶ متری … نازنین ۱۴ ساله، نیما ۱۱ ساله و سینا کوچولوی ۶ ساله همراه با مادری که تلاش می کند قوت روز و شب را تامین کند. این تمام زندگی یک خانواده زندانی در محله ۱۷ شهریور تهران است. خانواده ای که ۵ سال روزشماری می کنند تا شاکی رضایت دهد و پدرخانواده بازگردد.

ارسلان داستان ما روزی برای خودش اعتبار و برو بیایی در بازار داشت و روی اسمش قسم می خوردند اما در یک روز پاییزی تصمیم می گیرد در یک مزایده شرکت کند. تمام دارایی اش ۱۰۰ میلیون تومان بود و در مزایده برنده می شود. یکی از دوستانش کالای خریداری شده را امانت گرفته تا برای او بفروشد و پس از مدتی می گوید: همه را فروختم و ۵۰ چک به ارسلان می دهد.

اما هیچ وقت چک ها نقد نشد و این آغاز در به دری ارسلان پارچه فروش بود. آنقدر زندگی به او فشار آورد که تصمیم می گیرد یک روز عصر تمام اعضای خانواده را دور هم جمع کرده و با روشن کردن شعله اجاق گاز خودکشی کنند اما یکی از همسایه ها متوجه می شود و جلوی آنها را می گیرد.

تعداد بدهکاران ارسلان ۴۰ ساله به ۲۱ نفرمی رسد تا اینکه در سال ۱۳۹۰ با حکم دادگاه راهی زندان می شود. ستاد دیه استان تهران تمام تلاش خود را می کند تا بتواند این مال باخته را از بند رها کند و کسب رضایت شاکیان، نخستین اقدام بود. حالا فقط یک شاکی مانده که بر اساس نرخ روز طلب ۲۵۵ میلیون تومانی دارد اما با ۴۰ میلیون رضایت می دهد. با این حال و با تمام کمکها فعلا ۲۰ میلیون کم دارند تا بتوانند کاسب بازار را آزاد کنند.

شاید لحظه شماری برای ارسلان سخت باشد اما حال و روز خانواده زندانی خوب نیست. ۲۰۰ هزار تومان یارانه، ۸۰ هزار تومان کمک هزینه بهزیستی برای معلولیت ذهنی و حرکتی سینا، ۷۰ هزار تومان کمک کمیته امداد که برای خرید یخچال و اجاق گاز قسطی از این حقوق کسر می شود. تنها منبع درآمد هم سرهم کردن قطعات اسباب بازی و وسایل پلاستیکی است.

با خود ارسلان گفتگو کردیم که گفت: شرایطم در زندان خوب نیست. ۵ نفر کلاه مرا برداشتند و تمام چک ها برگشت خورد یعنی اینکه تمام چکها جعلی بوده است. دوست دارم در کنار خانواده ام باشم. برای دخترم خواستگار آمده در حالی که هنوز بچه است و فکر کردند چون پدر ندارد می توانند برای او تصمیم بگیرند. اما در بند زندان دست و بالم بسته است. هرچند شرمنده خانواده شدم اما پس از آزادی دوباره به بازار می روم و موفق خواهم بود و نیت کردم برای آزادی زندانیان تلاش کنم.

خانواده زندانی در خانه کوچکی در خیابان ۱۷ شهریور تهران روزگار می گذرانند و تنها امیدشان اول خدا و بعد خیرین است. نازنین بغض کرده و وقتی سوال کردم … بی اختیار اشکهایش جاری شد. او فقط ۱۴ سال دارد و شاید هنوز برایش زود باشد وارد بازار کار شود اما با دستان کوچکش همراه مادر کار می کند.

درخواست نازنین از خیرین: پدرم با 20 میلیون تومان آزاد می شود

چهارشنبه 13/5/1395 - 9:32

کاربردهای جالب روغن نارگیل

این روغن خوشبو، علاوه بر خاصیت مرطوب کندگی و فراهم آوردن امکان تابه پزی سبزیجات، کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد. این مطلب را بخوانید تا با برخی از راه‌های دیگری که این روغن می‌تواند مفید واقع شود آشنا شوید.

آماده سازی ظروف چدنی

مادر بزرگ شما احتمالا به شما یاد داده که چطور با مالیدن چربی خوک یا مرغابی به ظرف چدنی‌تان، آن را برای استفاده آماده کنید. با این کار، طول عمر آن را افزایش خواهید داد. اما اگر ترجیح می‌دهید از چربی‌های حیوانی دوری کنید، روغن نارگیل، یک جایگزین خوب خواهد بود. این روغن در دماهای بالا پایدار بوده و باعث ایجاد چسبندگی نمی‌شود.

شستن لباس‌ها

در حالیکه به شما توصیه نمی‌کنیم که یک قاشق، پر از روغن نارگیل را مستقیما در لباس‌های سفیدتان بریزید، اما می‌توانید از آن برای درست کردن صابون رختشویی خانگی استفاده کنید. روغن نارگیل، برای این کار بسیار مناسب است، زیرا ماندگاری بالایی دارد و کف خوبی در محصول نهایی تولید می‌کند.

التیام بریدگی‌ها

روغن نارگیل، یک ضد عفونی کننده است. بنابراین می‌تواند به بریدگی‌ها کمک کند که سریع‌تر بهبود یابند. برخی از مردم از روغن نارگیل بجای پمادهای داروخانه‌ای استفاده می‌کنند. فقط کافی است آن را به آرامی روی زخمتان بزنید و روی زخم را با یک باند بپوشانید.

روشن کردن آتش در فضای باز

این کار، یک ترفند بسیار ساده برای زمانی است که لازم است در فضای باز، آتش روشن کنید. یک پنبه‌ی توپی را در روغن نارگیل خیس کنید، و سپس آتشش بزنید! تفاوت را حس خواهید کرد.

نو کردن «تخته برش» چوبی

یک تخته برش چوبی دارید که وضعیت مساعدی ندارد؟ روغن نارگیل می‌تواند یکبار دیگر، آن را نو کند! روغن نارگیل، یک ماده‌ی کلیدی برای تمیز کردن و نو کردن مجدد تخته‌های برش کهنه است. بعضی از مردم حتی گاهی اوقات، تخته‌هایشان را با یک لایه بسیار نازک از روغن نارگیل خالص می‌پوشانند تا آنها را در مقابل آب و باکتری، مقاوم نگه دارند.

جمعه 8/5/1395 - 21:47