• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
جستجو :

مؤسسه دائرة المعارف فقه اسلامي برمذهب اهل بيت (ع) در سال 1369 با فرمان رهبر معظم انقلاب و به رياست آيت ا... شاهرودي با هدف تدوين مجموعه اى كامل از دائرةآ المعارف فقهاى شيعه، تحقيق و تدوين پيرامون موضوعاتى كه مرتبط با فقه شيعه باشند از قبيل تاريخ فقه اسلام، مباحث اقتصاد اسلامي و ... همچنين چاپ و نشر منابع مهم فقهى در غالب کتب و مجلات تخصصى و مقالاتي به زبانهاى رايج دنيا به منظور معرفى مذهب شيعه تأسيس شد. از طريق پايگاه اينترنتي اين مرکز، علاقمندان مي توانند با زندگينامه، آثار علمي و ديدگاههاي آيت ا... شاهرودي آشنا شده و به مطالعه کتب و مجلات فقهي به زبانهاي مختلف که توسط اين مجموعه منتشر شده بپردازند. همچنين مجموعه کتب ارزشمند الغدير به زبان عربي توسط اين پايگاه گرد آوري و قابل دسترسي مي باشند. محققين و پژوهشگران مي توانند از طريق بخش پرسش و پاسخ به طرح سئوالات خود پرداخته و نيز با شبکه جهاني اطلاع رساني فقه اهل بيت (ع) هم آشنا شوند.

www.islamicfeqh.com

فارسي,انگليسي,عربي,فرانسوي

يکي از مهمترين گنجينه هاي فرهنگي ايران و جهان اسلام کتابخانه سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي است. اين مرکز داراي يک کتابخانه مرکزي در جوار بارگاه ملکوتي امام رضا (ع)، 34 کتابخانه وابسته در اقصي نقاط کشور و يک کتابخانه در کشور هند مي باشد که از طريق اين پايگاه هر يک از مراکز فوق معرفي و کليه اطلاعات آماري آنها از قبيل گنجايش، تعداد نسخ چاپي، تعداد نسخ خطي، تعداد نشريات، اعضا و ... ارائه شده است. مرکز اسناد و مطبوعات اين کتابخانه يکي از کاملترين قسمتهاي آن مي باشد که با موجودي بيش از شش ميليون برگ سند نفيس تاريخي و اشتراک بيش از شش هزار وهفتصد عنوان نشريه (شامل بيش از هشتصد هزار نسخه مجله و روزنامه) فارسي و غير فارسي آماده ارائه خدمات به علاقمندان مي باشد. همچنين آماري از مجموعه منابع موجود در اين کتابخانه اعم از کتب چاپي، خطي، نشريات، اسناد مکتوب، منابع الکترونيکي، ابزارهاي ديداري و شنيداري و ... قابل ملاحظه ميباشد. کاربران عزيز از طريق بخش کتابخانه ديجيتالي مي توانند به جستجوي شمار زيادي از منابع کتابخانه به کمک پايگاههاي سيمرغ بپردازند. بخش ديگري از منابع کتابخانه نيز به زودي و در طي فاز دوم اين فرآيند، به صورت ديجيتالي قابل دسترسي خواهند بود.

www.aqlibrary.org

فارسي,انگليسي,عربي,فرانسوي

مرکز فرهنگي درسهايي از قرآن، با هدف تنظيم و نشر آثار قلمي، صوتي و تصويري حجّت الاسلام و المسلمين محسن قرائتي در سال 1375 تأسيس گرديد. همانطور که مي دانيد مجموعه تفسير نور که مشتمل بر 12 جلد مي باشد از جمله مهمترين آثار ايشان مي باشد که کاربران عزيز مي توانند از اين طريق به جستجوي آيه مورد نظر خود پرداخته و ترجمه، تفسير، نکات، پيامها و توضيحاتي در ارتباط با آن آيه مطالعه نمايند. همچنين مجموعه برنامه هاي درسهايي از قرآن از سال 1357 تا کنون در اين پايگاه گرد آوري شده که علاقمندان مي توانند به مطالعه آنها پرداخته و يا به دلخواه در مسابقه هفته جاري شرکت نمايند. به علاوه متن كامل قرآن كريم با ترجمه آيت الله مكارم شيرازي و قرائت استاد شاطري به همراه امکان جستجوي آيات، در اين پايگاه گردآوري شده است. در بخش کتابخانه اين پايگاه قابليت دسترسي به مجموعه تاليفات حجّت الاسلام قرائتي براي عموم کاربران فراهم شده است.

www.qaraati.net

فارسي

کاربران در اين سايت مي توانند از اطلاعات مربوط به اولين همايش بزرگ نگارش قرآن مجيد در يک روز كه در ماه مبارك رمضان سال 1379 شمسي برگزار گرديد بهره مند شوند. اين همايش به كمك سازمان صدا وسيما، شبكه دو و با همكاري بيش از 180 هنرمند خوشنويس و 60 هنرمند تذهيب كار صورت گرفت كه در طي برگزاري آن يك نسخه قرآن خطي به خط نستعليق و آراسته به هنر تذهيب آماده گرديد. در اين روز به همت چندي از قاريان و حافظان قرآن يک دور کلام الله مجيد نيز ختم گرديد. علاقمندان مي توانند به کمک اين پايگاه با کليه هنرمنداني که در اين همايش شرکت داشته اند، آشنا شوند و نيز از قواعد نگارش قرآن به خط نستعليق اطلاع يابند. همچنين مطالبي پيرامون حضرت علي (ع) به عنوان نخستين کاتب وحي در اين پايگاه گردآوري شده است.

www.hamayesh-qoran.com

فارسي

در پايگاه اينترنتي دفتر آيت ا... العظمي تبريزي، کاربران مي توانند با زندگينامه، کتب و تأليفات ايشان و بيانات معظم له به مناسبتهاي مختلف آشنا شوند. همچنين علاقمندان به فراگيري دروس حوزوي ميتوانند از طريق اين پايگاه به فراگيري دروس خارج شامل فقه، اصول و رجال بپردازند. به علاوه مطالب جامعي پيرامون اهل بيت عليهم السلام، تاريخ صدر اسلام، علما و شخصيتهاي برجسته جهان اسلام و اماکن مذهبي مسلمان در دنيا گرد آوري شده است. بخشهاي ديگري نيز در اين پايگاه در نظر گرفته شده که به خصوص براي جوانان مفيد مي باشد. از اين ميان مي توان به بخشهاي رد شبهات، نصايح، در محضر استاد و ... اشاره نمود که بدين وسيله سعي شده تا مسائل مبتلابه جوانان و نوجوان مطرح و نصايحي راهبردي در جهت زندگي آينده آنها ارائه شود. يکي از ديگر امکانات مفيد اين پايگاه امکان پرسش و پاسخ زنده مي باشد که کاربران به صورت آنلاين مي توانند به طرح استخاره، سئوالات شرعي يا ديگر مسائل خود بپردازند.

www.tabrizi.org

فارسي,عربي,انگليسي

پايگاه اطلاع رساني امام صادق (ع) يکي از دهها مؤسسه وابسته به مرکز جهاني اطلاع رساني آل البيت عليهم السلام مي باشد که به طور تخصصي به معرفي امام صادق (ع) مي پردازد. در اين رابطه کاربران مي توانند به مطالعه مطالبي پيرامون اصل و نسب امام، سيره عملي وچگونگي زندگي ايشان اعم از چگونگي ولادت، دوران کودکي، جواني، قبل از امامت و زمان امامت حضرت بپردازند و يا از نحوه شهادت امام صادق (ع) اطلاع پيدا کنند. همچنين شاگردان حضرت، مناظرات و معجزات ايشان، سخنان و کلمات قصار امام و دهها مطلب خواندني ديگر نيز در اين پايگاه جمع آوري شده است. ازجمله قسمتهاي جالب توجه در اين پايگاه بخشي با عنوان سلسله پاکان است که در آن به معرفي امامزادگان و زيارتگاههاي تهران پرداخته است. به علاوه قرآن کريم و نهج البلاغه نيز در اين پايگاه گردآوري شده و بينندگان مي توانند به دلخواه از متن، ترجمه، تفسير، کتابخانه و مقالاتي پيرامون آنها استفاده نمايند. مقلدين آيت ا... سيستاني نيز به کمک اين سايت مي توانند از زندگينامه، استفتاءات و توضيح المسائل معظم له بهره گيرند.

www.imam-sadiq.net

فارسي,عربي,انگليسي

شبكه امام رضا عليه السلام، يكى از دهها كانون فرهنگى وابسته به مؤسسه آل البيت عليهم السلام است كه در زمينه هاى گوناگون پژوهشى، انتشاراتى، خدماتى و اطلاع رسانى به امر نشر و ترويج فرهنگ اسلام، قرآن و ائمه معصومين عليهم السلام علي الخصوص امام رضا (ع) مى پردازد. کاربران مي توانند از طريق اين پايگاه با زندگي و سيره اخلاقي، ياران و نزديکان امام، دوران امامت حضرت، سخنان و نيايشها، و کرامات ومعجزات امام رضا (ع) آشنا شوند. امکان جالب توجهي که به وسيله اين پايگاه فراهم شده، زيارت از راه دور مي باشد که از اين طريق بازديدکنندگان مي توانند به زيارت حضرت رسيده و زيارتنامه و ديگر ادعيه مربوطه را نيز مطالعه نمايند. همچنين شهر مشهد به تفضيل به بينندگان معرفي شده و راهنماي جامع زائران نيز فراهم شده است. بخش صوتي- تصويري، کودکان و گالري عکس نيز از ديگر قسمتهاي اين پايگاه مي باشد.

www.imamreza.net

فارسي,عربي,انگليسي

کتابخانه تخصصي اميرالمومنين علي عليه السلام در سال 1372 و در تقارن با سال امام علي عليه‌السلام، در مشهد و در جوار بارگاه ملكوتي حضرت رضا عليه‌السلام جهت كاوش دقيق انديشمندان و محققان براي فعاليتهاي علمي ـ تحقيقي گشايش يافت. کتب اين کتابخانه در 6 موضوع کلي فرمايشات، زندگاني حضرت علي (ع)، فضائل و مناقب حضرت، امامت، شيعه و غدير تقسيم بندي شده اند که اين 6 موضوع خود به بيش از 100 زير شاخه طبقه بندي شده اند که اهم آنها عبارتند از حضرت علي و اهل بيت عليهم السلام، علي (ع) در کتب اهل تسنن، مستبصرين يا شيعه شدگان، کتبي به زبانهاي ديگر، کودک و نوجوان، نويسندگان غير مسلمان، ادعيه و زيارات، شعر و ادبيات، تاريخ صدر اسلام و ... . محققين مي توانند از طريق مرکز اطلاعات و مدارک اين پايگاه، در کتابخانه اين مرکز که بالغ بر6400 جلد کتاب دارد به جستجوي موضوعي کتاب مورد نظر خود بپردازند. جستجوي ناشرين و نويسندگان و همچنين جستجو ميان پايان نامه ها، مقالات، نسخ خطي و نيز جستجو به ديگر زبانها هم از طريق اين پايگاه فراهم شده است. به علاوه کاربران مي توانند با فعاليتهاي جنبي ديگر بخشهاي اين کتابخانه از قبيل سمعي- بصري، تحقيقاتي، رايانه و اطلاع رساني، انتشارات و ... آشنا شوند.

www.imamalislib.com

فارسي

پايگاه اطلاع رساني يا زهرا (س) به صورت تخصصي به بررسي ابعاد مختلف زندگي حضرت فاطمه زهرا (س) مي پردازد و در اين رابطه به چگونگي ولادت، زندگاني و شهادت حضرت زهرا پرداخته و در مورد ويژگيها و فضائل اخلاقي، سيره عملي، معجزات و کرامات ايشان مطالب ارزنده اي را گرد آوري کرده است. همچنين در مورد مظلوميتها و مصائبي که بانوي دو عالم ديده اند مطالبي به ميان آورده شده است. سخنان و آثار ايشان شامل کلمات، خطبه ها، ادعيه، اشعار و نيز مصحف فاطميه در مجموعه اي ارزشمند جمع آوري شده است. به علاوه علاقمندان مي توانند زيارت حضرت زهرا (س) و يا کتب زيادي در موضوعات مختلف پيرامون حضرت مطالعه نمايند. در اين پايگاه مجموعه اي ارزشمند از احاديث، تصاوير و بانک صوتي- تصويري گرد آوري شده که در خور توجه مي باشد.

www.yazahra.net

عمومي

اين پايگاه اولين سايت تخصصي امام حسين و حضرت علي اصغر عليهما السلام است که با هدف کم کردن خلع موجود در رابطه با اطلاع رساني جهان تشيع و اهل بيت عليهم السلام در اينترنت و ايجاد دايرة المعارف اسلامي اينترنتي به صورت مستقل تأسيس و شروع به کار کرد. در اين پايگاه به بررسي جامع تاريخ عاشورا و فلسفه قيام امام حسين (ع) پرداخته شده و سخناني از آن حضرت پيرامون موضوعات مختلف گرد آوري شده است. همچنين در مورد شهادت حضرت علي اصغر (ع) و تعداد اولاد و نواميس آنها در واقعه کربلا مطالبي جمع آوري شده است. بانک صوت و عکس اين پايگاه نيز حاوي مجموعه اي در خور توجه مي باشد.

http://www.emamhossein.com

فارسي,انگليسي,