• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن برق > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
برق (بازدید: 15294)
دوشنبه 11/9/1387 - 20:16 -0 تشکر 74661
اخبار و تازه های الکترونیک

سلام

در این تاپیک اخبار وتازه های دنیای الکترونیک ثبت می شود

دوستان می تونید در بروز رسانی این تاپیک همکاری کنید

دوستان توجه کنید برای گذاشتن اخبار نوشتن منبع خبر الزامی است 

موفق و پیروز باشید

الهی و ربی من لی غیرک... 

دوشنبه 11/9/1387 - 20:45 - 0 تشکر 74666

باتری هایی از جنس کاغذ

محققان آمریکایی به فناوری جدیدی دست یافته اند که با استفاده از آن می توانند باتری هایی از جنس کاغذهای آغشته به نانولوله های کربنی بسازند.این کاغذها که از قابلیت خم شدن،پیچ خوردن و حتی تا شدن برخوردار هستند.در ساخت ابزارهای الکترونیکی قابل انعطاف به عنوان باتری یا ابر خازن،مورد استفاده قرار می گیرند.در باتری ها از یک واکنش شیمیایی برای ذخیره و آزاد سازی انرژی استفاده می شود.این در حالی است که خازنها با استفاده از جریان الکتریکی مجموعه ای از صفحات رسانا را ایجاد می کنند،که به واسطه یک سطح عایق از یکدیگر مجزا شده اند.

خازنهای معمولی نمی توانند مقادیر زیاد انرژی را ذخیره کنند،اما با ساخت ابر خازنها با استفاده از نانولوله های کربنی به عنوان الکترودها می توان حجم بالایی از انرژی را در خازنها ذخیره کرد.برای ساخت ابر خازنهایی که از قابلیت انعطاف پذیری برخوردار باشند،محققان با استفاده از بخار مواد شیمیایی استاندارد،نانولوله های کربنی را در سطح یک صفحه ی سیلیکونی مستقر ساخته اند و از چنین روش مشابهی برای ساخت باتری های کاغذی سبک و انعطاف پذیر نیز استفاده کرده اند.

در یک سطح کاغذ،نانولوله های کربنی قرار دارند که به عنوان کاتد عمل می کنند و در سطح دیگر ان لایه ای از جنس لیتیم قرار گرفته است که به عنوان آند عمل می کند.با قرار گرفتن این ورقه در میان صفحاتی از جنس فویل آلومینیومی،می توان از آن به عنوان مولد برق استفاده کرد.این ورقه ها که از جنس قابلیت ذخیره انرژی الکتریکی برخوردار هستند برای تامین انرژی ابزارهای الکترونیکی ساخته شده از صفحات پلاستیکی انعطاف پذیر مورد استفاده قرار می گیرند.نمونه اولیه ساخته شده به قدری کوچک است که،می توان آنرا میان دو انگشت شست و اشاره نگه داشت و ۵/۲ ولت جریان الکتریکی تولید می کند که،برای تامین برق یک پنکه کوچک و یا روشن کردن یک لامپ کافیست.

با روی هم قرار گرفتن یک ورقه از این باتری روی ورقه دیگر،قدرت بازده باتری افزایش پیدا می کند.همچنین محققان در تلاش هستند در مراحل بعدی تحقیقات خود،با ایجاد تغییراتی در الکترولیت این باتری ها،حجم ذخیره انرژی را افزایش دهند تا بتوانند از انها به عنوان جایگزین باتری های معمولی در ساخت تجهیزات ذخیره سازی انرژی در کیت های الکترونیکی پیشرفته استفاده کنند.

با توجه به این که هنوز هزینه لازم برای ساخت باتری های کاغذی پیشرفته برآورد نشده است،بنابراین هزینه نهایی ساخت آنها هنوز اعلام نشده است.

منبع:newscientist

الهی و ربی من لی غیرک... 

دوشنبه 11/9/1387 - 20:54 - 0 تشکر 74668

تولید انرزی برق از صوت

شروین تقوی، دانشجوی دكتری مهندسی برق دانشگاه Caltech با طراحی سیستم تولید انرژی برق از امواج صوتی برای تحقق ایده خلاقانه استفاده از صوت به عنوان منبعی پاك و ارزان برای تولید انرژی تلاش می‌كند.
به گزارش خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در طرح پیشنهادی وی، یك آنتن بشقابی صداهای بلند فرودگاه‌ها یا بزرگراه‌ها را از طریق میكروفن به جریان الكتریكی تبدیل می‌كند كه این جریان پس از یكسو سازی در یك خازن بزرگ ذخیره شده و به عنوان یك منبع تغذیه الكتریكی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این پژوهشگر جوان ایرانی كه طرح ابتكاری خود را سال‌ها پیش در نمایشگاه اختراعات سوئیس ارائه كرده است، علاوه بر این طرح، اختراعات متعددی در زمینه سیستم‌های لیزری و اپتیك دارد كه از سوی مؤسسه تكنولوژی كالیفرنیا (دانشگاه Caltech) ثبت شده و چشم‌انداز بسیار روشنی برای این ابداعات در جایگزینی سیستم‌های موجود اپتیكی ترسیم شده است.
شروین تقوی لاریجانی كه دارای دیپلم دانشگاه Orsay پاریس و فوق لیسانس مهندسی الكترونیك از دانشگاه كلتك آمریكا است، در سن 20 سالگی در نمایشگاه بین‌المللی اختراعات در ژنو به دلیل اختراع سیستم استفاده از نویزهای صوتی در تولید برق به دریافت مدال نقره نایل شد.
تقوی در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) درباره ایده خلاقانه خود مبنی بر استفاده از صوت به عنوان منبع انرژی گفت: من 16 سال داشتم و در دبیرستان بودم كه موقعی كه معلم فیزیك درس می‌داد به فكرم رسید كه چرا به صوت و انرژی‌های اكوستیك به عنوان یك منبع انرژی فكر نكنیم.
انسان همواره به صوت با دو دید نگاه كرده است، یكی به عنوان یك علامت (سیگنال) كه بهتر است این سیگنال هر چه تمیزتر باشد و دوم به عنوان یك عامل مزاحم و آلاینده كه باید از آن اجتناب كرد.
من همان موقع به فكرم رسید كه این عامل مزاحمت برعكس می‌تواند بسیار مفید واقع شود به این صورت كه از آن به عنوان یك منبع تولید انرژی كه در زندگی انسان امروزی نقشی حیاتی دارد استفاده كرد.
وی خاطرنشان كرد: از همان موقع نیروی خود را به كار بردم كه چه طور می‌توان این ایده را عملی كرد و سرانجام موفق به ارائه سیستم ساده‌ای در این زمینه شده و آن را به اداره ثبت اختراعات فرانسه ارائه كردم. پس از این این كه تحقیقات كامل توسط اداره ثبت انجام شد و معلوم شد كه این عقیده جدید است مورد توجه دولت و ارتش فرانسه واقع شد كه كل هزینه ثبت را دولت پرداخت.
جدید بودن ابتكار من این بود كه صوت (صداها و تمامی امواج اكوستیك) نه علامت (سیگنال) است و نه یك مزاحمت بلكه صوت می‌تواند یك منبع انرژی باشد.
تقوی تصریح كردم: سیستم ساده‌ای كه من طراحی كردم این توانایی را داشت كه امواج اكوسیتك را به برق تبدیل كند بدون اینكه به هیچ انرژی دیگری نیاز باشد بدین ترتیب انسان می‌تواند به صورت رایگان از صوت انرژی بگیرد به علاوه در طبیعت منبع‌های صوتی خیلی زیادی است كه یكی از آنها همین شهر تهران است.
وی در گفت‌و‌گو با ایسنا خاطرنشان كرد: علاوه بر این نباید از یاد ببریم كه انسان فقط یك رنج محدود انرژی اكوستیك را می‌شود. در طبیعت رنج‌های دیگری از صوت وجود دارد كه به دلیل فركانس آن توسط ما قابل شنیدن نیست مثل طیف‌هایی از صوت كه برخی حیوانات در مواردی مثلا قبل از زلزله می‌شنوند و می‌تواند بسیار پرانرژی نیز باشد، بنابراین حتی اگر سیستم ابداعی امروز نتواند انرژی زیادی تولید كند، قطعا در آینده‌ای نه چندان دور با تكمیل آن و دستیابی به منابع صوتی دیگر می‌توان به تولید مقدار قابل توجهی انرژی با این سیستم امیدوار بود.
تقوی درباره مزایای استفاده از این سیستم گفت: جالب بودن انرژی صوتی این است كه یك انرژی تمیز است و مواد زایدی بر جای نمی‌گذارد. در حال حاضر یكی از جدی‌ترین مشكلاتی كه در استفاده از منابع نوین انرژی از جمله انرژی هسته‌یی وجود دارد مساله زباله‌های برجای مانده از آن است برای همین است كه مركز آزمایش‌های اتمی ITER سعی دارد كه از واكنش Fusion انرژی بگیرد كه ماندگاری رادیواكتیویته آن بسیار كمتر از سیستم‌های رایج هسته‌یی است. با این حال چه در سیستم جدید و چه در راكتورهای موجود همچنان با تكنیك‌هایی بسیار پیچیده و خطرناك سروكار داریم.
این دانشجوی ایرانی موسسه فن‌آوری كالیفرنیا درباره بازتاب ارائه این طرح و برخورد دانشمندان با این ایده بنیادی در تولید انرژی گفت: پس از ثبت اختراع با هزینه دولت فرانسه به نمایشگاه اختراعات سوییس كه بزرگترین و مهم‌ترین نمایشگاه مخترعین دنیاست دعوت شدم. در این نمایشگاه بیش از هزار مخترع از تمام كشورهای معتبر دنیا حضور داشتند كه من با بیست سال سن جوان‌ترین شركت‌كننده نمایشگاه بودم. این طرح بسیار مورد توجه بازدید كنندگان و رسانه‌های گروهی بین‌المللی قرار گرفت به طوری كه وقتی صدر اعظم سوئیس به همراه وزیر نیروی آن كشور و شهردار ژنو برای بازدید نمایشگاه آمدند و شنیدند كه جوان‌ترین مخترع در نمایشگاه چنین عقیده نوینی ارائه كرده به ملاقات من آمدند و بخش اعظم دیدار آنها به صحبت درباره این طرح گذشت كه گزارش آن در شبكه‌های رادیو تلویزیونی و مطبوعات نیز پخش شد. با وجودی كه من به عنوان یك فرانسوی به نمایشگاه دعوت شده بودم خودم را به تمامی شخصیت‌ها و رسانه‌ها یك ایرانی معرفی كردم.
وی خاطرنشان كرد: پس از این كه من برای اولین بار این ایده را كه می‌توان از صوت به عنوان منبع انرژی توجه كرد نشان دادم و مطبوعات آن را منتشر كردند، كشورهای پیشرفته به این مساله پی برده و این ایده را دنبال كردند و تحقیقات زیادی را در این زمینه آغاز كردند و در این ارتباط تماس‌های زیادی با گروه‌های تحقیقاتی در كشورهای مختلف دارم.
تقوی اضافه كرد: هر اختراع به مرور زمان تكمیل می‌شود و نباید انتظار داشت كه اولین اختراع تكمیل باشد. یك مثال اختراع چرخ است كه به نظر من مهمترین اختراع انسان است. این اختراع را بشر اولیه هزاران سال پیش و قبل از ایجاد هرگونه تمدن انجام داد ولی هنوز چرخ‌های مختلف و كاملتری ارائه می‌شود.
وی در ادامه گفت‌و‌گو با ایسنا یكی دیگر از مزایای سیستم تبدیل صوت به انرژی برق را قابلیت ذخیره‌سازی انرژی در آن عنوان و خاطرنشان كرد: در این سیستم تبدیل صوت به انرژی برق به كمك transducteur صورت می‌گیرد و آن را به كمك یك Circuit electric در یك باتری كه می‌تواند یك خازن باشد ذخیره می‌شود.
transducteur دستگاهی است كه انرژی صوت(اكوستیك) راكه امواجی مكانیكی است به انرژی برق تبدیل می‌كند.
تقوی تصریح كرد: میكروفن‌ها به یك نوع از این دستگاه میكروفن است كه البته با سیستم ما بسیار تفاوت دارد.
هدف میكروفن این است كه تمیزترین علامت(سیگنال) ممكن را بدهد نه بیشترین انرژی را ، برای همین هم هست كه ساخت بعضی از این میكروفن‌ها سخت و گران است و بعضی میكروفن‌ها از منابع برقی دیگر كمك می‌گیرند. در كاربردی كه من پیشنهاد كردم هدف این است كه بالاترین انرژی برقی را از این سیستم بگیریم و كاری به كیفیت سیگنالی كه میكروفن می‌دهد نداریم.
وی در ادامه درباره منابع احتمالی انرژی صوتی كه می‌توان برای تولید انرژی فراوان گفت: من چند سال پیش این فرضیه را مطرح كردم كه اگر انسان به نظریه «بیگ بنگ» و سیاه‌چاله‌ اعتقاد دارد پس باید منبع‌های صوتی كه نتیجه آنها است در فضا وجود داشته باشد.
بعد از آن خیلی كشورهای پیشرفته به این فكر افتادند كه شاید در فضا صدا وجود داشته باشد و خیلی جالب است كه چند وقت پیش یك گروه در ناسا به آن پی برد.
این دانشجوی مبتكر ایرانی در پایان درباره سایر اختراعات و ابداعات خود به ایسنا گفت: من بعد از اتمام تحصیلات مهندسی در فرانسه به Caltech (مؤسسه فناوری كالیفرنیا) آمدم و تحصیلات و تحقیقات خود را در زمینه اپتیك ادامه دادم. تحقیقات من بر لیزرهای نیمه هادی قابل تنظیم جهت استفاده در ارتباطات و سنجش از دور متمركز شده و در این راستا با استفاده از یك رزوناتور ( ارتعاش دهنده) جدید كه پیش از این اختراع كرده بودم موفق به ابداع ده‌ها نوع جدید از این لیزرها شدم كه تمامی آنها به عنوان اختراع توسط دانشگاه Caltech به ثبت رسیده‌اند.
به علاوه این اختراعات، طرح‌ها و اختراعات دیگری را نیز در زمینه سنجش از دور و ارتباطات ماهواره‌یی دنبال میکنم

خبر از سایت علمی نخبگان جوان

الهی و ربی من لی غیرک... 

دوشنبه 11/9/1387 - 21:0 - 0 تشکر 74674

رادیو نرم افزاری

با ابداع فن‌آوری «رادیوی نرم‌افزاری»
استاد ایرانی دانشگاه «تگزاس» موفق به طراحی سیستم جدید ارتباطات سریع و فراگیر شد

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: پژوهشی
دكتر كامران كیا صالح، استاد و محقق ایرانی دانشكده مهندسی برق دانشگاه «تگزاس» موفق به ابداع نوعی فن‌آوری جدید و استثنایی بی سیم برای افزایش سرعت و فراگیری شبكه‌های ارتباطاتی شد.
به گزارش سرویس «فن‌آوری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دولت آمریكا برای بهره‌برداری از این فن‌آوری نوین با محققان این دانشگاه قرارداد امضاء كرده است.
این استاد ایرانی كه رییس آزمایشگاه ارتباطات نوری دانشگاه تگزاس است یك فن‌آوری ارتباطاتی بی‌سیم طراحی كرده كه می‌تواند به سادگی از یك استاندارد به استاندارد دیگری منتقل شده و ارتباط فراگیر و همه جانبه به وجود آورد.
این فن‌آوری برای كاركنان سرویس‌های اورژانسی و اضطراری طراحی شده ولی احتمالا برای كاربران عادی نیز مورد استفاده خواهد داشت.
این فن‌آوری «رادیو نرم‌افزاری» نام دارد و راز ابداع آن در مدل‌های نرم‌افزاری است كه روی یك پردازشگر چند منظوره كار می‌كنند.
این فن‌آوری متفاوت با روش معمول امروزی است كه در آن تلفن‌های بی‌سیم تنها با یك نوع سیگنال كار می‌كنند.
استاد كیاصالح درباره این طرح جدید گفت: ما امیدواریم كه روزی ناچار به دور ریختن تلفن‌های بی‌سیم، pdaها یا سایر ابزار ارتباطاتی نشویم بلكه به راحتی بتوانیم نرم‌افزار را به روز كنیم.
به گزارش ایسنا، این دانشگر ایرانی به عنوان پژوهشگر اصلی پروژه خاطر نشان كرد: پیش‌بینی می‌شود كه «رادیوی نرم‌افزار» راه را به روی ساخت یك رادیوی مفهومی هموار كند كه بر اساس این فن‌آوری ابزار ارتباطاتی بتوانند به طور خودكار هر بخش از طیف ارتباطاتی را كه موجود است، جست و جو كرده و مورد استفاده قرار دهد.

منبع از سایت علمی نخبگان جوان

الهی و ربی من لی غیرک... 

دوشنبه 11/9/1387 - 21:2 - 0 تشکر 74675

ترانزیستورهای نانولوله‌ای سرعت بالا

مهندسین آمریکایی اولین ترانزیستور سرعت بالا را از نانولوله‌های کربنی ساخته‌اند. پیتر برک و همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا (در ایروین) نشان دادند که وسیله آنها (یک نانولولة تک‌دیواره که به صورت ساندویچ، بین دو الکترود طلا قرار گرفته است) ‌در فرکانس‌های میکروویو بسیار سریع کار می‌کند. نتیجه حاصل،‌ گامی مهم در تلاش برای تولید اجزاء نانوالکترونیک است که می‌تواند جایگزین سیلیکون در کاربردهای الکترونیکی متعدد شود.

امروزه مدارهای میکروالکترونیکی متداول، کوچک و کوچک‌ترشده، به نظر می‌رسد که طی دهة آینده به محدودیت‌های ناشی از خواص بنیادی سیلیکون برسند. خواص نیمه‌رسانایی نانولوله‌های کربنی، آنها را به جایگزینی مطمئن برای سیلیکون تبدیل می‌کند. هم‌اکنون این نانولوله‌ها در ساخت اجزاء الکترونیکی متعددی از جمله دیودها و ترانزیستورهای اثر میدانی به کار برده می‌شوند.

ترانزیستورهای معمولی سه ترمینال دارند: الکترودهای سورس 1، درین 2 و گیت 3. الکترود گیت، چگالی الکترون‌ها را در ناحیه کروی ترانزیستور که معمولاً از مواد نیمه‌رسانا ساخته می‌شود، کنترل می‌نماید.

تصویر SEM از نانولوله تک دیواره نیمه‌هادیS Li et al. 2004 Nano Lett. 4 753چنانچه چگالی الکترون بالا باشد، جریان از سورس به درین می‌رود و اگر چگالی پائین باشد، جریانی برقرار نمی‌شود. این خاصیت سبب می‌شود تا ترانزیستور همانند سوئیچ تبدیل عمل نماید.

برک و همکارانش ترانزیستورهای خود را با قراردادن یک نانولوله تک‌دیواره به صورت ساندویچی بین الکترودهای طلائی سورس و درین (به شکل رجوع کنید) ساختند. هنگامی که آنها ولتاژ گیت را تغییر دادند، دریافتند که این مدار با فرکانس 6/2 گیگا هرتز کار می‌کند. این به معنای خاموش و روشن‌شدن (قطع و وصل) جریان در حدود 1/0 نانوثانیه است که باعث شده است تا این وسیله سریع‌ترین ترانزیستور نانولوله‌ای ساخته‌شده تاکنون باشد.

در حال حاضر، این وسیله در دمای 4 درجه کلوین کار می‌کند. اما برک مطمئن است که می‌توان آن را طوری ساخت که در دمای اتاق کار کند. به‌علاوه او معتقد است که این ترانزیستور را می‌توان به نحوی ساخت که حتی در فرکانس‌های بالاتر نیز کار کند.

وی می‌گوید: "تخمین من برای حد سرعت نظری این ترانزیستور1012 هرتز (تراهرتز) است که 1000 برابر سریع‌تر از سرعت رایانه‌های جدید می‌باشد."

1- Source

2- Drain

3- Gate

منبع خبر از سایت علمی نخبگان جوان

الهی و ربی من لی غیرک... 

سه شنبه 3/10/1387 - 19:48 - 0 تشکر 79095

ساخت نانوآنتن‌های لیزری


دانشگاه‌ هاروارد یك ابزار نوری جدید با محدوده وسیعی از كاربردهای تجاری ساختند كه ظرفیت بالایی برای ذخیره داده‌های نوری دارد. این آنتن‌ لیزری پلاسمایی شامل نانوساختارهای فلزی بوده و به عنوان آنتن نوری شناخته شده، و با لیزرهای نیمه‌هادی تجاری یكپارچه می‌شود.
این ابزار به وسیله دو گروه تحقیقاتی؛ Kencrozier پرفسور رشته برق و Federico capasso, Roberh پرفسور رشته فیزیك كاربردی ساخته شده است. نتایج این تحقیقات در journal Applied Physics Letters منتشر شده است. و همچنین این نوآوری را در U.S.Patent به ثبت رسانده‌اند.
Crozier یكی از این محققان گفت: آنتن‌ نوری، نور را از لیزر جمع كرده و آن را در یك نقطه عمیق با اندازه ده‌ها نانومتر متمركز می‌كند. این وسیله می‌تواند با چارچوب‌های ذخیره داده‌های نوری ادغام شده و برای نوشتن بیت‌هایی كه كوچكتر از آنچه هم‌اكنون با روش‌های قدیمی است استفاده شود. این عمل منجر به افزایش زیاد ظرفیت ذخیره در حد ترابایت (هزار گیگا بایت) می‌شود.
CDها و DVDهای قابل نوشتن، وسایل عمومی برای ذخیره و نگهداری اطلاعات هستند. اما به علت محدودیت در تفكیك فیزیك نور، دانسیته ذخیره محدود می‌شود. این آنتن نوری یك پیشرفت اساسی در تفكیك فضایی ارائه می‌دهد كه در بازگشت باعث افزایش دانسیته ذخیره می‌گردد. آنتن‌های نوری بسیار شبیه آنتن‌های مرسوم در ارتباطات بی‌سیمی (Wi- Fi) هستند با این تفاوت كه اندازه آنتن‌های نوری خیلی كوچكتر می‌باشد. علاوه بر این آنتن‌های نوری در مكان‌های قابل رؤیت و دارای مادون قرمز طیف الكترو مغناطیسی قابل استفاده می‌باشند. این طول موج‌ها بسیار كوتاهتر از طول موج‌هایی است كه در Wi-Fi استفاده می‌شود.
Capasso می‌گوید: این اختراع دستیابی به لیزرهای نیمه‌هادی را كه از میان تمام لیزرها بیشترین نفوذ را دارند و اندازه آنها در حد نانو و خیلی كوچكتر از یك طول موج هستند را توسعه داد. این بدان معنی است كه آنتن لیزری پلاسما در محدوده وسیعی از كاربردهای مهندسی و علمی مفید هستند. این كاربردها شامل میكروسكوپ‌های نوری میدان نزدیك، اسپكتروسكوپی و تصویربرداری شیمیایی با تفكیك فضایی می‌باشند.
این وسیله جدید كه با یك آنتن نوری و یك لیزر با اجزاء كمتر كه جای كمی اشغال می‌كند و اخطار به صدای آن نسبت به امواع قبلی بهبود یافته است یكپارچه شده است. مخترعان با پیشرفت بیشتر، انتظار تطبیق و استفاده زیاد آن را در دستگاه‌های تحقیقاتی بخش‌های تجاری با فناوری بالا را دارند.
Crozier گفت: نهایتاً می‌توان لیزرها را در پروب‌های جدید زیستی مشابه با انبرهای نوری كه می‌تواند اشیاء بسیار كوچك در حد یك اتم منفرد را دستكاری كند یكپارچه شوند. همچنین می‌توان از آن در ساخت IC استفاده كرد. روزی خواهد رسید كه مصرف كنندگان قادر خواهند بود اطلاعاتی در حد 3 ترابیت را روی یك دیسك ذخیره كنند.

منتظر عدل جهانی

دوشنبه 19/12/1387 - 10:17 - 0 تشکر 96650

تراشه ای که صحنه های مستهجن فیلم را می برد!

نوعی ابزار الکترونیکی به نام وی- چیپ را می توان بر روی دستگاه های تلویزیونی نصب کرد که این تراشه ها به پدر و مادرها امکان می دهد تا مانع پخش بخش های خاصی از برنامه ها شوند.

چند سال قبل ساخت اجباری وی – چیپ در مجلس سنای امریکا به تصویب رسیده بود. بر اساس طرح وی – چیپ رسانه ها ملزم به تعیین سطح برنامه های خود بر اساس میزان نمایش صحنه های نامطلوب شدند. این تعیین سطح بوسیله علایم تلویزیونی پخش می شود و وی-چیپ رمز آن را کشف می کند, سپس بر مبنای آنکه سرپرستان به چه صورت تراشه را برای فرزندان خود تنظیم کرده باشند علائم باعث می شود که وی-چیپ برنامه را حذف یا سیاه کند و یا علائم ارسالی را نادیده بگیرد.

از آنجا که وی – چیپ کار خود را بخوبی انجام داد رسانه های تلویزیونی به مخالفت با آن برخاستند چرا که موجب کساد شدن بازار برخی از آنها شد!

الهی و ربی من لی غیرک... 

دوشنبه 21/2/1388 - 23:39 - 0 تشکر 112099

یك عضو هیات علمی گروه الكترونیك دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی موفق به ساخت سریع‌ترین ترانزیستور جهان شد كه می‌تواند تحولی مهم در ابررایانه‌ها و سایر تجهیزات پیشرفته الكترونیكی با كاربردهای ویژه ایجاد كند.
به گزارش ایسنا، مقاله مربوط به طرح ابتكاری دكتر فرشید رییسی كه در مجله معتبر بین‌المللی Applied Physics Letters آمریكا نیز ارائه شده، بازتاب وسیعی در نشریات و رسانه‌های علمی فیزیك جهان داشته است.
دكتر رییسی با بیان این مطلب اظهار كرد: در طراحی این ترانزیستور به جای «الكترون» از «سالیتان» (بسته‌های امواج الكترومغناطیسی) كه با سرعت نور حركت می‌كند، استفاده شده است.
عضو هیات علمی گروه الكترونیك دانشگاه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در خصوص مزیت این طرح نسبت به ترانزیستورهای معمولی گفت: ترانزیستور «سالیتانی» (SOLITON TRANSISTOR ) می‌تواند صدها برابر سریع‌تر از ترانزیستورهای معمولی كه توسط نیمه هادی‌ها ساخته می‌شوند، عمل كند.
دكتر رییسی افزود: این ترانزیستور در ابعاد 8 دهم میلیمتر ساخته شده و سرعتی حدود 8 گیگا هرتز دارد كه در مقایسه با ترانزیستورهای معمولی (حدود 5/2 گیگا هرتز) سه برابر بیشتر است و هر چه ابعاد آن كوچكتر باشد، سرعت ترانزیستور افزایش می‌یابد.
دكتر رییسی با اشاره به این كه قطعات مورد نیاز این ترانزیستور از خارج كشور تهیه می‌شود، اظهار كرد: تولید این ترانزیستور به آزمایشگاه‌های ساخت قطعات نیمه هادی نیازمند است كه متاسفانه در كشور وجود ندارد، ‌در حالی كه هزینه تهیه یك آزمایشگاه ساخت ترانزیستور «سالیتانی» نسبت به هزینه آزمایشگاه‌های ساخت ترانزیستورهای كنونی بسیار كمتر است.
وی افزود: در صورت تجهیز آزمایشگاه ساخت قطعات نیمه هادی در كشور، با تهیه ترانزیستورهای سالیتانی در ابعاد صد نانومتر، می‌توان سرعت فركانسی آن را به حدود 200 تا 300 گیگا هرتز رساند تا در مواردی نظیر ابررایانه‌ها و فعالیت‌های دفاعی كه سرعت ترانزیستور اهمیت دارد، به كار رود.
این پژوهشگر در پایان خاطر نشان كرد: ترانزیستور «سالیتانی» علاوه بر سرعت سه برابر بیشتر نمونه اولیه آن نسبت به سریع‌ترین ترانزیستور‌های موجود در بازار، از لحاظ هزینه تولید از ترانزیستورهای نیمه هادی با كاربری در CPU‌ها بسیار ارزانتر است.
گفتنی است، دكتر رییسی تحصیلات كارشناسی خود را در رشته مهندسی الكترونیك در دانشگاه ایالتی «لویی‌زیانا» و تحصیلات كارشناسی ارشد و دكتری خود را در دانشگاه ویسكانسین - مدیسون آمریكا به پایان برده، علاوه بر این طرح، تحقیقات و مقالات علمی متعددی داشته كه در معتبرترین نشریات و كنفرانس‌های بین‌المللی فیزیك ارائه شده است
منبع :بینا کامپیوتر

چهارشنبه 9/10/1388 - 8:55 - 0 تشکر 172972

ربات‌های نوازنده

ربات نوازنده فلوت كه سال گذشته از سوی دانشگاه Weseda در ژاپن رونمایی شد، با ربات نوازنده دیگری كه ساكسیفون می‌نوازد، قطعه‌ای از یك موسیقی كلاسیك را خواهند نواخت. هدف محققان از انجام این پروژه، طراحی رباتی است كه بتواند به اشاره‌های دیداری و شنیداری عكس‌العمل نشان دهد.

ربات نوازنده

پژوهشگران ژاپنی می‌خواهند رباتی بسازند تا قادر به نواختن سازهای مختلف باشد و بتواند با نوازنده‌های اركستر در یك كنسرت همراهی كند.

ربات فلوت‌زن، اواسط سال 2008 پس از این كه پروفسور تاكانیشی سال‌ها وقت برای تكمیل آن صرف كرد، پرده‌برداری شد.

برای ساخت ربات ساكسیفون‌نواز، زمان كمتری صرف شده، اما از نظر ظاهری نسبت به ربات فلوت‌زن شباهت كمتری به نوع نواختن انسان دارد.

پروفسور تاكانیشی معتقد است كه ارتقای ربات ساكسیفون‌نواز، ساده‌تر و راحت‌تر است، چرا كه تولید صدا و آهنگ در این ساز بادی به مراتب آسان‌تر از صداسازی به وسیله فلوت است.

ربات فلوت‌زن ریه و سیلندرهای آكریلیك به جای شش دارد و دارای مكانیسم ویبراتو (لرزش)‌، دهان مصنوعی، گونه و زبان است كه از یك پلاستیك قابل ارتجاع بر اثر حرارت به نام septon ساخته شده است. بازوها و دست‌های این ربات متحرك بوده و انگشتانش باز و بسته می‌شود.

ساخت رباتی كه بتواند ملودی‌های مختلف را بنوازد، كاری شگفت‌آور است و روند كندی دارد، چرا كه باید همه چیز را به ربات آموخت.

پژوهشگران ابتدا با بهره‌گیری از تجارب موسیقیدان‌ها، آهنگ‌های فلوت را به صورت نت درآوردند،سپس به كمك رایانه ربات آنها را تبدیل به فرمول‌های ریاضی كردند.

زمانی كه محققان موفق شدند صداهایی را توسط ربات ایجاد كنند، براساس این صداها پارامترهای كنترلی لب‌ها، زبان، شش و انگشتان ربات را تنظیم كردند.

این ربات به وسیله دوربین‌های CCD به كار رفته در چشمش، حركات ربات دیگر را می‌بیند و بازخورد شنیداری را به وسیله میكروفون‌های استریو دریافت می‌كند.

ربات فلوت‌زن قادر است كه فایل‌های ذخیره شده روی رایانه‌اش را كه حاوی نت‌های موسیقی و اطلاعات صوتی است، به پارامترهای كنترلی اعضایش ترجمه و آهنگ را دوباره‌سازی كند.

در یك آزمایش، رباتی فلوت‌زن به طرز موفقیت‌آمیزی به اشاره‌های دیداری و شنیداری یك نوازنده ساكسیفون عكس‌العمل نشان داد.

هدف نهایی محققان ژاپنی از این طرح، ایجاد یك گروه اركستر كاملا رباتیك است.

 

 

 

شنبه 12/10/1388 - 16:54 - 0 تشکر 173797

خبر جالب و شگفت انگیزی بود.

ای کاش ما ایرانی ها هم دست به کار می شدیم.

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

سه شنبه 23/6/1389 - 15:49 - 0 تشکر 231168

محققان موسسه تکنولوژی جورجیا نرم افزاری را برای روبات ها ابداع کرده اند که می تواند به منظور حفظ اطلاعات و جلوگیری از دست گیر شدن در میدان های جنگ به آنها فریب دادن و دروغ گفتن بیاموزد.

دروغگویی و فریب دادن جزء رفتارهای ناپسندی به شمار می روند که به تازگی به روبات ها آموزش داده می شوند.

محققان ارتش آمریکا روباتی خلق کرده اند که از توانایی فریب دادن و دروغ گفتن برخوردار است.

برنامه جدید به روبات ها این توانایی را می دهد که دروغ های دیگر روبات ها را کشف کرده و از ساده لوحی طرف مقابل برای فریب دادن وی و دروغ گفتن استفاده کند.

به گفته محققان موسسه تکنولوژی جورجیا ، این روبات حتی از توانایی فریب دادن انسان به شیوه ای مشابه برخوردار است.

این ابداع جدید می تواند منجر به پیشرفت های نظامی در زمینه تولید روبات هایی شود که می توانند بمب ها را خنثی کرده و مجروحان جنگی را به پناهگاه ها حمل کنند.

درک روبات ها از دروغگویی و فریب دادن، از دستگیر شدن آنها و یا از سوخت شدن اطلاعاتی که در روبات ها ذخیره شده است ، جلوگیری خواهد کرد.

با این حال برخی از متخصصان روباتیک از اینکه چنین تکنولوژی بتواند وجهه روباتها را برای عموم مردم خدشه دار کند و یا به ساخت روباتهای ناهنجار دیگری که می توانند شکار کنند منجر شود ابراز نگرانی کرده اند.

در حال حاضر یکی از مشکلات صنعت روباتیک جلب اطمینان مردم است و در صورتی که روبات ها فریب دادن را بیاموزند ، این مشکل بسیار جدی تر خواهد شد.

جام جم آنلاین

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.